Aleš Krajina (neuvěřitelných)-60!!

06.09.2018 08:41 | Výročí a jubilea

V Labortechu je super parta- kterou, můžu to snad říci, tmelí – ostravský šachový Paganiny…

Prošel jsem mnoha oddíly, hostuji nyní třebas za Baník Havr či Šenov- vše super oddíly se skvělýma a obětavýma lidma (jinak to ani nejde)- ALE- chybí tam „takový obyčejně neobyčejný“ - magor nebo génius?(Kdo je to vlastně Aleš Krajina?)

Pamatuji si docela přesně, jak se objevil poprvé za šachovnicí- jak jinak než v šachové líhni všech porubáků-v pionýrském domě (nesmějte se –ono je stejně vše jinak, než píši oficiální DĚJINY.) v šachovém kroužku, který vedl den co den (!!) legendární Pavel Čmiel.

Byl z nás, v kroužku, nejstarší- ale – talent od Pánaboha. Tedy bych nepřechválil- ne Boby Fischer či jiná esa- ale stejně- od prvé chvíle osobnost, která si nedá nic nakukat a vždy stojí za svým.

Třebas- každý mlaďoch – chce dát především mat, že ano. Nuže hurá v zahájení do útoku.. Koncovka -nepotřebuji- tam se nedostane soupeř- rozbiju ho hned!!

Aleš mě fascinoval- nejenže studoval zahájení (a fakt až extrémní – viz.dále), ale- první co se naučil- pěšcové koncovky!! Jak vždycky pak říkal- tohle je základ celého šachu. Nemusíte souhlasit, ale- je to známka NĚČEHO!

Během chvilky šachově vyrostl. Jeho vzory- Aljechin, Čigorin- především. Abych to zkrátil- vždy hledal cesty mimo hlavní proud…Překvapit soupeře zahájením, které si myslí každý, že je méněcenné (protože to nehraje momentálně šachová špička, že…tohle jsem slýchal a slyším často u soupeřů, které zničí…).

Juniorský přebor republiky. Neuvěřitelně nabitý. Hlavní favorit- favorit všech favoritů- čerstvý vícemitsr světa v juniorech(1976)-L. Ftáčník. Aleš často na to vzpomíná. Před partií mi všichni říkali- to nemáš šanci- s géniem…Já to tak necítěl (nikdy se neposral z velkých jmen…). A nasadil jsem – Čigorinku…On byl z toho paf…V podstatě z pozice síly jsem nabídl remiz, kterou po delším „funění“ přijal- ovšem s tím, že stejně by to vyhrál…No seděl tam Karel Mokrý- a tak jako- tož to Luboš zkus vyhrát…Při analýze jej Karel drtil…

Když se dneska řekne Aleš Krajina (nejen v Ostravě)- vybaví se několik „styčných“ bodů:

  1. Skvělý kapitán extraligového Labortechu. Jako mnozí tohle podceňují- jako co (většinou) nehrající kapitán zmůže…Ale zkuste uhlídat „vlčáky“…Aleš má respekt od všech hráčů- což je strašně důležité. Třebas- po každém zápase se analyzuje a Aleš ví „která bije“-třebas nemá nějak vysoké elo- ale má vynikající taktický postřeh, strategické myšlení- kdykoliv vás zdrbe do morku kostí – i velmistry (co teprve mě- někdy mě až sere-mám chuť ho zabít…ale pak mě pozve- s úsměvem na štamprli, zasmějeme se tomu- a je to v poho)

  2. Sveřepý hráč 1.h4...a pak 2.h5 (na cokoliv mimo .h5…)za bílé. Přivádí tím všechny soupeře k zoufalství(nejen v blickách!)….Snad jen Péťa Velička to umí ustát- ostatní- no velké problémy!

  3. Unikátní Aljechinka za černé- dnes v Ostravě už fakt proti němu snad 1.e4 ani nehrají.. Tedy 1.e4 Jf6 2.e5? (fakt chyba!!- smajlík) Jg8! (jistě že…)- a pohoda….

  4. Od dob partie s Ftáčnikem jeho hlavní zbraň proti 1.d4 d5 2.c4 Jako fakt to má vymakané. Třebas si vzpomínám, Pardubice, dvojkolo extraligy, sedíme s Klímou pozdě večer v báru a Luky, že zítra neví co na 1.d4.. Aleš- doušek piva-a začal učit Lukyho (bez šachovnice!) varianty urychlené Čigorinky…Druhý den Luky v krásné Čigorince soupeře doslova smetl…

  5. Královský gambit za bílé- další z podceňovaných méněcenných zahájení- Alešova srdcovka!.

Mohl bych pokračovat dál a dál…

Raději- poprosil jsem Aleše, ať najde nějaké svoje „věčné zelené „ partie na toto téma…No chvíli mu to trvalo (přehrabovat se ve svém archívu…-ale je to tady!:


-
. kolo -

-
. kolo -

-
. kolo -

-
. kolo -

Nuže, oslava jeho narozenin proběhla na přelomu srpna na chatě rodičů Péťi Veličky ve Frýdlantě nad Ostravicí. Rodiče Péťi jsou super- koneckonců generálka proběhla loni, kdy Péťa slavil padesátiny…Letos opět super počasí- a super parta. Tradiční sobotní vaječina , poté výstup na Ondřejník- a pak nekonečné blicky do rána.. ..neděle- koupaliště ve Frýdlantě.- pro zbyvší a tvrdé. Viz foto“

Perlička na závěr – letos se nezúčastnil hlavní tahoun Luky Klíma a Honza Malík- takže když jsme nakládali bečku s tím, že je ji třeba v pondělí vrátit, zjistili jsme s Alešem, že je kurevsky těžká! Zbylo spousty piv…Takže Aleš zavolal Lukymu a Honzovi a Oťovi- že u něj doma se to musí dopít…Pomohl jsem Alešovi dopravit bečku do Poruby- ale pak jsem mizel (byť mě Aleš přesvědčoval, ať zůstanu…Jenže já měl ráno služebku do Olomouce…Myslím, že jsem si zachránil život- těch piv tam bylo zase až do půlnoci…).

Aleš, byť k „smrti unaven“ po třídenní oslavě (začali jsme už v pátek…) to ustál…. Celý Aleš – vydrží všechno! Takže Aleši- hodně dalších sil a šachových úspěchů v tom „seniorském šachu“!!

(A letos v extralize konečně- po delším čase- medaili!!!).

Jirka Hurta


(obrovské díky Lubošovi Zimniokovi – je to génius !!! „Nakreslil“ to za pár dnů- když mi to posla, na základě mý hrubý repo….šel jsem pod stůl… A- jak říkal, mohl bych do nekonečna, dál a dál…obrovský dar !!!).

COMIKS od Luboše Zimnioka5x 4476x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
David Navara
Ta krajinomalba (nebo krajinokresba) od pana Zimnioka je opravdu vydařená! Také dodatečně přeji všechno nejlepší!
+0 /-0 | 10.09.2018 08:53

bumbac

Ten komiks je fakt špica! ;-)

+0 /-0 | 07.09.2018 00:43

Marek Vokáč

Zdráv došel, zdráv pokračuj!

+0 /-0 | 06.09.2018 13:08

Countryside

Luboši, naprosto skvělý komiks! Moc jsem se pobavil, a nakonec i to jak jsi zakomponoval naši vzájemnou partii z Koníka.

Díky moc! Měj se.

Jirko, pěkný článek! Ale s oslavnýma ódama bys měl přibrzdit :-) (smajlík)

+0 /-0 | 06.09.2018 12:16