Vítězí Artemiev, Navara šestý

02.02.2019 12:12 | Gibraltar 2019

Závěr korunuje dílo, na Gibraltaru zafinišoval Vladislav Artemiev. Těžký život favoritů a promarněné šance českých barev

Letošní ročník turnaje na gibraltarské skále nadzvedával české diváky ze židlí. Do britské kolonie se vydala početná česká výprava v čele s velmistry Davidem Navarou a Nguyenem Thai Dai Vanem. A právě David se výtečně rozjel, když z prvních čtyř kol čtyřikrát zavěsil. Uprostřed turnaje rozumně tři kolečka vyklusával a pátou výhru přilepil hezkou malou kombinací s Grandeliem.


-
. kolo -

Silný pretendent na vysoké umístění se však rýsoval i na ostatích deskách. Mladý ruský velmistr Vladislav Artemiev přetrhnul gibraltarskou šňůru neporazitelnosti Američana Hikaru Nakamury, kterého doslova přejel, i když, pravda, odvážnému štěstí přeje. Ztratil dokonce jen pouhé dvě remízy a po sedmém kole se dostal do samostatného vedení, byť jen s nejmenším možným náskokem.


-
. kolo -

Po doběhnutí českého velmistra na dělenou první příčku tedy v osmém kole došlo k logickému a principiálnímu souboji Artemieva s Navarou. Podobně jako na Nakamuru i na naši jedničku bohužel zafungovala Rusova drzost, magie a hypnóza. Vymyslel zajímavou oběť kvality, za níž měl hezkou poziční kompenzaci. Objektivně byla pozice možná zhruba v rovnováze, David se ale v prakticky nepříjemné situaci pokusil hru zjednodušit protiobětí, jež bohužel nevyšla.


-
. kolo -
David Navara v obležení žurnalistů

V posledním kole chyběl Rusovi k vítězství už jen poslední krůček, černými figurami odrazit Číňana Yu. Samostatné vedení mu zajišťovalo v případě neprohry minimálně playoff o první místo, pokud by se někdo dotáhnul. Prostoru pro spekulace ohledně osudu první ceny (ve výši 25 000 liber) však mnoho nenechal. Využil hazardní hru svého soupeře (jenž pouze vítězstvím mohl zabojovat o šampiónskou palmu) a precizní realizací v koncovce udržel nedělenou první příčku.

Na druhé místo se překvapivě vytáhnul Ind Karthikeyan, jenž vyhladověl Maxima Vachier-Lagrava v jeho korunní variantě, v Najdorfovi - Francouz si možná před kolem ještě dělal teoretický zálusk na první místo, jenže nečekaně prohrál doslova v jednobrankovce. 

Pomocné hodnocení přisoudilo bronz Nikitu Vitiugovovi. Velmi blízko cennému kovu byl vlastně i David, který by měl pomocné hodnocení v případě dělení jasně nejlepší. Hranta Melkumyana jasně přehrál a jen nepřesnosti v koncovce jeho soupeři umožnily vyklouznout. Kuriózně se na šachovnici objevila koncovka podobná té, v níž se nedávno ve Wijk aan Zee Samuel Shankland vzdal.


-
. kolo -

Konečný výsledek není rozhodně špatný, ostatně česká jednička připisuje na ratingu a se šestým místem rozhodně nepřišla zkrátka ani co se cenového fondu týče. Škoda jen nevyužitých šancí. Tvrdý chlebíček Masters turnaje si vyzkoušeli ještě Jozef Michenka, Miroslav Pakosta a Martin Hošek, mezi vyzyvateli bojovali Antonín Továrek, Pavel Haase a Petr Tkadleček. Více se však zadařilo asi jen Vanu Nguyenovi, kterému se alespoň trochu podařilo odlepit se ze švýcarské houpačky a skončil rovněž v lehkém plusu na 51. místě.

Foto: Ofic. web, John Saunders, David Llada
20x 8723x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat
08.02.2019 15:43 | naska

Děkuji panu Pavlu Chrzovi za zajímavý příspěvek.....

06.02.2019 16:43 | Pavel Ch

naska:

Na živo Luzern 82, to muselo být nádherné, zvlášť za totáče. My jsme se museli v dorostu spokojit jen s báječnou českou knihou o olympiádě/ách. Na olympiády jsem se jel podívat až v tomto století.

Mário Matouš bohužel již není mezi námi. Génius na šachové umění (skládání úloh) bohužel končil jak známe o některých géniích třeba z umění (hudba, malíři, atp.). Prohlašoval např., že chce umřít šachově stylově v 64 letech, pak nadával, že mu to vyfoukl Bobby Fischer, tak tu ještě plus dva roky pobyl. Tvorbu zanechal však světovou. Článek na nss Emila Vlasáka o Mário Matoušovi.  

06.02.2019 16:13 | naska

....sebechvála smrdí,no ale když jsem se začal takhle chlubit,musím ještě napsat o tom,že jako mladíček jsem se přihlásil v r. 1982 do Luzern....Schweiz,kde právě proběhla olympiáda a naši tam obsadili 2. místo....na soutěž trojtážky. Obsadil jsem 36 místo....z naších se umístil nejlépe pan Matouš,ten se tomu dost tak nějak věnoval. (žije on ještě?)Obsadil asi 15 místo. A poslední chlubení se.....na titulní straně MOravskoslezského šachu č.2 1995 kde mám svůj ksicht se nachází podpis bývalého mistra světa GM Gariho Kasparova....s věnováním ze simultanky....13.6. 1995 Wien Autogram Gariho mám v pracovně.Už nebudu nudit...kdo chce,přečte,kdo ne,zavře oči.Pěkný den:-)

06.02.2019 10:24 | naska

Pavel Chrz...ano,asi tak nějak to bude.Děkuji za informaci.-)

06.02.2019 10:04 | Pavel Ch

naska:

Já Vám tu výhru z 1100 živých hráčů přeji. Nicméně, když se ptáte, u nás taková akce nebyla, nebyla ani po ni poptávka. Na začátku (80.léta) byly šach. počítače takovým "zjevením" (četli jsme z dávné doby o fikcích se šachovými počítači a teď to fakt funguje). Nadšení ze hry, soutěží proti nim rychle vyprchalo, dosáhly úrovně na zač. 90.let cca 2000elo, ale nedělaly chyby. Studenti byli firmami nabíráni, aby s jejich kompjuterem se hlásili do turnajů (rapidy většinou), že jim po 10 akcích zůstane nebo po dvou vážných tur., vyprávěl jeden "z obsluhy" compu.  Ovšem hráči nadšení nesdíleli a mnohdy říkali pořadatelům, aby příště je nebrali, byť ceny jim byly zapovězeny, jinak nepřijedou. Jeden mladík se dost rozčiloval, když dostal comp do posledního kola rapidu, který hráče připravil o 1.místo, byť byl comp až třetí. Vnucovala se firma s očítačem i na MČech mužů vážných partií, za pár šupů v naturáliích, bylo odmítnuto.

V Německu asi chytli pro monster-akci správný čas nadšení lidí, dali do toho peníze a techniku (pochopitelně u nás jsme v obojím o levely zaostávali) a mohli uspořádat. 

Takže později tomu bylo tak, když dali atraktivní ceny, ale pak hráči nehráli pro šachový požitek, ale pro možnost ceny. Exibice, reklama, zaplacená hráčům. A nejlepší hráči, píšete, včetně Garriho. Jasně zaplacená reklama. Jako když dělá Jarda Jágr reklamu na výrobek. Šachový požitek z toho malý. Ale za meloun, dva, doláčů, "nejdi do toho"

06.02.2019 08:59 | naska

Děkuji panu Pavlu Capkovi a panu Pavlu Chrzovi za informace.(GM Jiří Dufek sehrál v kor. šachu 98 partii ELO vidím 2609...asi už kor. šach s rozvojem programů nepěstuje.)Mě by spíš ovšem zajímalo,jestli někdo v ČR či okolních zemích uspořádal monstr turnaj...co do počtů účastníků,jako byl ten v Německu.A to v několika městech najednou.Pokud si pamatuji z 1100 šachistů vyhráli proti computeru 84 účastnici.Měli však horší čas a spotřebovali více tahu.Jednotlivé partie se stahovaly do centralního počítače a to ze všech 10 měst a večer to bylo vyhodnoceno a vyhlášen vítěz.....Njn...asi jsem měl štěstí. Později proti programům bojovalo hodně šachistu,včetně GM G. Kasparova,to všichni víme.Pěkný den všem:-)

05.02.2019 20:56 | Pavel Ch

Pavel Čapek: JJ, bylo tomu tak.

Rok předtím vyhrál proti počítači "jen" 2,5:1,5, stejně tak někdo z Olomouce (s elem pod 2300)  2,5:1,5 (což byly nejlepší výsledky), který pak Jirku Dufka porazil ve vědomostním rozstřelu. Rok poté již, jak píšete, vyhrál Jiří Dufek 4:0, byl připraven na všechna zahájení, jen ten program holt hrál skoro to samé. V obou ročnících naše absolutní špička prohrála 0,5:3,5 a více. Poobakrát cena velký počítač za 50tisíc.

05.02.2019 16:24 | Pavel Capek

Aniž bych chtěl snižovat úspěchy kohokoli proti počítačovým programům, tak se mi vybavuje vzpomínka na 90 léta a počítačový veletrh na výstavišti v Brně. Korespondenční hráč a specialista na počítačový šach Jiří Dufek  tam porazil computer na jednu variantu ( tuším, že to bylo v italské hře ), objevil chybu v programu, kterou computer opakoval pravidelně. Kdeže loňské sněhy jsou - dnes by už něco takového nebylo možné...

05.02.2019 13:54 | naska

No,já bych řekl,že Mgr. David Aichmaier má basnické střevo a dovede pobavit:-)I když jsem ho jednou nakopl,kvůli GM D. Navarovi,omluvil jsem se mu,že to nebylo fér a od té doby s ním na 90% souhlasím.A nyní bych se chtěl zeptat všech ,kdo z Českých šachistů vyhrál největší šach. turnaj? Myslím,co do počtu účastníku. Já jsem na konci osmdesatých let zabodoval v turnaji v Německu,kde se hrál turnaj proti programu ...Mensch gegen Schachcomputer Mepfisto. Hrálo se v 11 městech v Německu,a šlo o to,kdo porazí počítač co nejméně tahy a v rekordním čase.Účast byla přes 1100 šachistů z celého Německa,hodně profesionálů GM,IM a M....každý si to chtěl vyzkoušet. Nakonec jsem v Hofu zvítězil a Computer Mephisto porazil za 18 tahů a čas těsně pod hranici 16 min. Computer měl prý sílu 1900 až 2100 ELO.Vzal jsem výsokou finanční cenu a byl jsem pozván na Finále do Mnichova,kde mezi 24 šachisty jsem obsadil 14 místo...vyhrál jsem zahradní šachy za 35000kč a odjel domu. V ČR jsem to nahlásil JUDr. L. Alsterovi ,těžkému soudruhovi...který mě pokáral,jakto,že jsem se turnaje vůbec zúčastnil? A měl jsem rozhodnuto o další mé šachové kariéře. Přítel poradil,abych dělal korespondenční šach,že to tam je volnější a skoro bezproblémové. Vyhrál jsem Jubilejní turnaj,pak PF MČr...potom jsem se stál Mistrem Moravy a Slezska....pak obsadil 1 až 4 místo ve Finále MČR...pak jsem vyhrál Master Norm 56,pak Master Norm 021 a získal ELO ICCF 2547 a v Rimini mi byl udělen titul IM ICCF.Takže asi tak zdraví Prof .Mgr. Naska DiS

05.02.2019 10:18 | Zdeněk Janda

Zombíku , máš to marný. Opakovaný nevtip se vtipem  nestane ani po stošesté , a vůbec ne po stosedmé hats off.

05.02.2019 07:14 | mat-lal

Blahopřeji Davidovi k velmi dobrému výkonu na turnaji v Gibraltaru. Sledoval jsem všechny partie, škoda té poslední, byl jste vyhraný a zasloužený bronz by byl doma. Co se týče jediné prohry s Artemievem, nic se neděje, v tak silných openech se občas nějaká nula urodí. Prohrát s budoucím mistrem světa není žádná ostuda:)))

04.02.2019 23:19 | Zmestabileho

Je tady ticho, tak pro zpestření aspoň jeden novinářský rozhovor -  z fotbalového prostředí:

 

  "Pane Šmelto, Váš fotbalový klub FK Jablokec prý odehrál několik soutěžních utkání v utajení a bez diváků?"

- "Bylo to bez diváků, ale v utajení nikoliv. Řekl jsem o tom asi dvěma lidem v hospodě u piva, a lidi ze svazu to věděli taky".

"Prý jste hráli i tři zápasy za jeden den?"

- "Ano. Hráči jsou trénovaní, a také jsme všechny ty tři zápasy vyhráli. I když nám pomohlo, že jsme kopali šest penalt."

"A je pravda, že zápasy byly bez přítomnosti rozhodčích a delegátů?"

 - "Ano, ale já jsem rozhodčí zval, ale nepřišli, tak jsme to odkopali bez nich. Esemesku jsem posílal i na svaz, ať se přijde někdo kouknout."

"A kde se to hrálo?"

- "Původně to mělo být na tréningovém stadionu, ale nakonec jsme to hráli na louce u mě za chalupou, je tam takový šikovný plácek."

"Prý Vašemu klubu zůstanou výsledky všech zápasů platně zapsány do tabulky?" 

- "Samozřejmě, my jsme to poctivě odehráli a poplatky jsme taky zaplatili."

"A co na to fotbalový svaz?"

- "Je nám vytýkáno organizační pochybení, a budeme postiženi zákazem sehrání přátelského zápasu s FK Kozochlupy. Organizační pochybení uznáváme a trest přijímáme."

"Díky za rozhovor, a ať se daří i nadále!" 

 

03.02.2019 12:11 | Carlos

Turnaj vůbec nevyčel Čukymu, skončil po bezkrevném výkonu až 53... frown za Vanem.

02.02.2019 21:56 | raflar

Pešiak g2 na f2: https://tivi.cas.sk/video/2520567

02.02.2019 21:29 | pawel

Netreba hledati absolutní pravdy. Každý podle svého rozumu si řekne, je-li na straně ZMB + Davida Bražiny nebo Morphynisty a nebo na žádné z nich.

Doporučuji zhlédnout nádherný český klasický film "Stvoření světa", pokud ho neznáme skoro nazpaměť. A činnost v něm čertíčků. Nevzpomínám si však, že by ve své záškodnické práci stvořili i nějaké nicky. Buď mou horší pamětí to jest nebo tím, že se do filmu všeco asi nevejdeenlightened

02.02.2019 20:07 | Zmestabileho

Tak to je zpráva! Petr Čtvrtníček po své slavné divadelní hře "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?", má prý v úmyslu vytvořit něco podobného i o českém šachu! Má se to prý jmenovat "Viktorku, kamárade, ty můžeš mluvit!".

 

Jinak se připojuji k děkovné zdravici od Morphynisty - já dokonce děkuji všem našim reprezentantům, vedení šachu a dalším funkcionářům, sledovat jejich počínání je potěšením a skutečným zážitkem.

02.02.2019 17:21 | david brazina

Mor ty můžeš děkovat tak jménem pacientů luzkoveho oddělení psychiatrické kliniky v dolní ceretkve...

střelec, kdo určuje co je a co není vtipné? Strana?

02.02.2019 16:24 | strelec

ad ZMB: opakovanej "nevtip" se vtipem nestane ani postopátéenlightened

02.02.2019 15:25 | Morphynista

David Navara sehrál první část turnaje skvěle, menší zaváhání v závěru ho připravilo o ještě lepší umístění, ale pro drtivou většinu šachových fanoušků ( s výjimkou několika nenapravitelných a beznadějných případů ) bylo sledování jeho hry potěšením a skutečným zážitkem. I Nguyen Thai Dai Van se v silné konkurenci neztratil a jeho vystoupení můžeme hodnodit jako úspěšné. Jménem diváků, kteří našim u přenosů fandili , děkuji ! 

02.02.2019 14:43 | Zmestabileho

Když zahrál pan Navara s panem Artemievem 25. - Va8??, nevěřil jsem svým očím. Proč tak slabý tah? Vysvětlení asi zůstalo trochu za oponou. Pan  Artemiev totiž v předchozím průběhu znepokojoval svou silnou hrou, načež se dokonce prý po svém 25. tahu chystal odejít od šachovnice a jít na toaletu! To pana Navaru prý natolik rozrušilo, že ihned provedl nějaký tah aby soupeři zabránil vzdálit se od šachovnice - a ouha,  panu Navarovi vypadla věž z ruky na a8 a bylo po partii!

 

Můžete si o tom myslet, co chcete, důkazy tady žádné nejsou a možná někomu křivdím, nebo ne. Za sebe mohu říci, že nejsem předpojatý vůči nikomu a třeba o místo v naší reprezentaci se bát nemusím. Na základě útržkovitých informací nemohu udělat jednoznačný závěr, ale myslím si, že by ostatní diskutující alespoň o tomto útržku měli vědět.