Rozhovor s Isa Kasimi známým pod jménem Igor Rausis

13.10.2020 10:01 | Rozhovory

Rozhovor který překládám ze stránek chess.com a vložím na konci článku odkaz, budu doplňovat o své názory a o otevřené otázky. Otázky na které nebudu hledat odpověď, protože nejsem soudcem a ani obhájcem.

Začínám křivkou, kterou by mohl závidět ve svém věku kterýkoliv bývalý mistr světa. Igor Rausis se začal výjimečně zlepšovat a v žebříčku stoupal opravdu výš a výš. Kdo ví, kdyby to vše neprasklo, možná máme dnes novou šachovou jedničku. 


Ale budu mluvit nejenom o šachovém podvodu, ale i o životě. Rausis byl potrestán a dostal zákaz hrát FIDE turnaje na šest let. Dá se říct něco jako život po životě. Celý život hrál šachy a najednou je tady trest a nový život. Jaký máte pohled na Igora? V jedněch očích podvedl šachisty, obohatil se tím, že vyhrával ceny nebo porážel ostatní a ti zase nevyhráli finanční odměny. Ale je tady i druhý pohled. Byl potrestán a život jde dál. Zločin a trest.

Vše by bylo tak nějak v minulosti. Kdyby internetem nešla zpráva, že hráč Isa Kasimi hrál turnaj a nebyl to Isa Kasimi. Nebo byl a vlastně zároveň to byl i Igor Rausis. Co na to vše říká Igor v rozhovoru pro chess.com


Co se vlastně stalo tuto sobotu ?

„Krátce před třetím kolem přišel Arturs (Neiksans - lotyšský šachový velmistr) k naší partii a promluvil s mým soupeřem ,“ říká Kasimi ( Igor Rausis) . „Můj soupeř vstal a oba šli za rozhodčím. Neiksans poté hlasitě oznámil, že používám cizí jméno, takže jsem podvodník a mám zakázáno hrát ve všech soutěžích. Ale je to lež. "Znala mě polovina hracího sálu. Můžete změnit své jméno, ale nemůžete skrýt svou tvář. Žiji zde od 80. let."

Podle Neiksanse jste používal roušku ke skrytí své identity? „

Pak musí žít na Měsíci. Lotyšsko je malá země a já jsem už hrál jako Isa Kasimi. Kromě toho mám polo lékařské vzdělání a vím, jak důležitá je rouška na obličej. “

Kasimi ukázal svůj pas během našeho rozhovoru, který byl zveřejněn na začátku tohoto roku. Dva turnaje, které předtím hrál pod novým jménem, byly turnaj Fischer Random a turnaj „kostkové šachy“; ten ve Valce tento víkend byl jeho prvním šachovým turnajem od doby, kdy dostal trest.

Kasimi ( Igor Rausis) řekl, že Neiksanův protest měl spíše osobní povahu: "Každý zná mou tvář a zná mě, samozřejmě kromě Arturse. Ale rozumím mu. Být velmistrem, mohl bych se cítit nepříjemně, aby mě pozdravil jako podvodníka. Mnoho hráčů řeklo, že si se mnou už nikdy nepodají ruce.

„Polovina turnajové haly si byla vědoma toho, že hraji, ale ve skutečnosti jsem si nebyl jistý, jestli to věděl Neiksans. Jinak by nemluvil tak ostře. 

Lidi říkají, že turnaj byl narychlo zorganizován  a protože organizátoři nestihli zaregistrovat turnaj na FIDE, nebyl to oficiální turnaj FIDE. Říkají že jste tuto mezeru využil ve svůj prospěch. Co vy na to?

„Byl jsem si docela jistý, že to není turnaj FIDE ( na který se vztahuje můj zákaz  a tedy že můžu hrát.). Je to dost daleko od Rigy ... Zeptal jsem se federace, komisaře a zavolal jsem organizátorovi, takže jsem to zkontroloval třikrát.“

Pokud tedy neskrýváte svoji identitu, proč nehrajete pod jménem Rausis?

„Protože jméno Rausis je zcela zahanbeno. Za prvé, je mi líto celé mé rodiny. I moje dcera se za tento příběh styděla. Ta "toaletní fotka" , neumíte si představit jaká to byla ostuda. Byla zveřejněna všude, ve všech médiích, zejména zde v Lotyšsku."

Kasimi mluví klidně a je nějak v docela dobré náladě. Působí přátelsky a nezdá se, že by ho nová bouře obvinění mučila.


Kasimi ( Igor) ještě řekl, že dobrovolně opustil turnaj. "Nebyl jsem vyhozen". Rozhodl jsem se během vteřiny. Sympatické od organizátorů bylo i vrácení startovného.

Další otázka byla: Proč? Proč podváděl?

Začnu poslední větou z jeho odpovědí. Říká že tímto ublížil šachům. Že udělal strašnou chybu a že poškodil jméno této hry. Na svojí obhajobu říká, že se lečí z rakoviny. Podstupuje chemoterapii a často musí chodit na toaletu. Během turnaje se cítil strašně vysílen a možná proto se to stalo. 

Igor říká, že není jediný kdo podvádí a že takových hráčů je dnes víc a víc. Omlouvá se a vysvětluje, že pochopil, že ho nemoc vysiluje. Že už nemá tolik sil a i to mohl být důvod. ( Doplním že podezření na podvádění není z jedné partie, ale z progresu který Igor dosáhl ve svém věku, proto překládám jeho slova a nehodnotím je)

Před FIDE se přiznal k dalším dvou podvodům a teď ten rozhovor začíná být zajímavý....Pokaždé to bylo proti stejnému Českému hráči. K tomuto říká....

„Ano, šlo o dva případy proti stejnému hráči, velmi silnému velmistrovi,“ říká Kasimi. „Jmenovat ho veřejně by bylo z mé strany nefér, “

Otázkou je opět: proč? Kasimi říká, že to souviselo s něčím, co se stalo před rokem.

"Tento český hráč na mě zaútočil v médiích. Ve skutečnosti všechno začalo na internetu. Začal psát, že na Rausisovi bylo něco podezřelého. Ale začal mě podezírat z velmi neškodného případu. Bylo to, když se zakázalo mít telefon u sebe. Musel být vypnutý .

„Stále jsem používal starý typ telefonu a během naší hry jsem si najednou uvědomil, že mám telefon v kapse kalhot. Abych byl upřímný, vytáhl jsem telefon z kapsy a položil ho na stůl, jen jsem ukázal, že jsem čistý. Můj soupeř vyhrál partií . Pak mě veřejně obvinil z podvádění“

Podruhé v životě se rozhodl změnit si jméno. Narodil se jako Igor Kondylev, ale když byl mladý, změnil to na Rausise po své první manželce. Toto jméno je nyní navždy spojeno s toaletou.

Přijal jméno své současné manželky Ajgul Kasimové, která je nyní v České republice, ale kvůli situaci s koronou v současné době nemůže cestovat do Lotyšska.

„Kasimi to bylo snadné. Myslel jsem, že by bylo hezké použít jméno mé ženy, kterou velmi miluji. A pak jsem se rozhodl také změnit Igora, protože Igors nebyl nikdy správně vyslovován v lotyšském jazyce.“

Kasimi, který se zvláště zajímá o jazyky vysvětluje, že se rozhodl zvolit jméno, které končí na „i“, a proto ve většině lotyšských jmen nepotřebuje gramaticky povinné „s“. (Čtenáři možná vědí, že Michail Tal se v jeho zemi jmenoval Michail Tals.)

„Rozhodl jsem se, že Igors se mýlil a Igors udělal ve svém životě špatné věci, tak ho odstraníme.“

A co jeho rodina, položili stejnou otázku? Proč? „Moje žena mi nemohla odpustit, že jsem o tom nikdy nemluvil. 'Proč jsi tolikrát podváděl a nikdy jsi mi to neřekl?' zeptala se. Bylo to opravdu velmi kruté. “

A teď? Na otázku ohledně budoucnosti Kasimi říká, že je na pochybách, zda by se měl pokusit hrát více šachů během svého zákazu nebo po něm. „Jakmile tento zákaz skončí, dovedete si představit tu katastrofu? Pokud se vrátím k šachu? 

Místo toho znovu studuje. „Dělám maximum, abych zlepšil svoji fyzickou kondici a znovu nastartoval svou pracovní kariéru. Už se po tolika letech nepřítomnosti nemohu nazývat doktorem, ale teď dělám maximum, abych se vrátil. Nejprve musím změnit moji specializaci stát se lékařským administrátorem. Můj sovětský diplom z 80. let je uznán, ale musím udělat několik zkoušek. Zkoušku ze zvládnutí lotyšského jazyka na nejvyšší úrovni jsem již složil. “

Kasimi stále trénuje některé děti v Rize a znovu také hraje  korespondenční šachy. Jeho návrat do šachové arény minulou sobotu ukázal jednu věc: po všem, co se stalo, stále neztratil lásku ke hře.

Začínal jsem tento článek s větou, že nesoudím Igora. Nechávám každému jeho názor. V očích některých lidí to bude vždy podvodník, který ublížil této hře. V očích druhých to bude člověk, který udělal chybu za kterou dnes platí. A až splatí svůj dluh, bude vše vyřešeno. Ještě chci říct, že každý sport má svého Igora Rausise. Ale stále je to hra. Šachy jsou krásnou hrou, zábavou pro tisíce lidí. Jsou v životě horší věci a skutky, než to co udělal Igor. Tím nikoho neobhajuji, jen říkám že se stávají horší věci.


A vlastně se zeptám i Vás? Co vy na to? 

Petr Koutný

 - překlad a fotky jsou z článku: https://www.chess.com/article/view/igors-rausis-isa-kasimi-interview

 - text je upraven a doplněn tak, abych jej mohl veřejně sdílet. 

16x 4104x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat
14.10.2020 20:08 | Zmestabileho

Už je to celé nezajímavý příběh, ledaže by pan Navara ještě blíže vysvětlil ve kterých místech on zrovna močil na toaletě a kde přesně se v tom okamžiku nacházel pan Rausis, a též frekvenci a skutečnou potřebu odchodů na toaletu mohl by ještě lépe osvětlit.

14.10.2020 14:56 | ciki333

David Navara Díl III.

Za šesté, kontrola v české extralize byla tehdy fraškou. Poslední tři ligová kola se dalo předpokládat, že GM Rausise a jeho tým rozhodčí důkladně  prověří. Bohužel se tak nestalo. V pátek proběhlo pouze losování losování. V sobotu pořadatelé oznámili, koho vylosovali GM Rausisovi za soupeře.

Ještě podotknu, že ze dvou kapitánů týmu GM Rausise, jeden (Pavel B.) v souvislosti s podvody se choval docela slušně, ale výroky toho druhého (říkejme mu třeba Petr) vyvolávají otázky. Mnoho lidí si myslí, že se RAUSIS přiznal a lituje svých činů. Ve skutečnosti neustále směšně lže ohledně této nechutné kauzy.  Myslím, že není třeba už nic dodávat…

David Navara dne 14. října, 2020 – 00:25 hod v diskuzi u http://chess-news.ru/node/27407

 

14.10.2020 14:55 | ciki333

David Navara Díl II.

Za třetí, tato podezření jsem skutečně vyslovil mezi  činovníky šachové federace až v roce 2017 nebo 2018, kdy GM RAUSIS už čelil podezření z mnohonásobného podvádění. Samozřejmě, že za jeho činy do té doby nejsem zodpovědný já, ale on sám. (Ano, předcházely tomu dva osobní rozhovory v letech 2014 a 2017 a já jsem dotyčné osoby prosil, aby o tom nahlas nehovořily, přičemž nemám důvod si myslet, že nevyhověly mé žádosti. Mimochodem, tehdy jsem stejně nikoho nepřesvědčil, ani jsem se o to nepokoušel, protože sám jsem stále pochyboval…)

A když jsem o tom napsal činovníkům, někteří si to už sami mysleli. Věci se nedaly do pohybu mým „udáním“, jelikož již dříve „českým bafuňářům“ podezření  Rausise z podvádění „vyzvonil“ někdo jiný.

Za čtvrté, na internetu jsem toto téma neotevřel vůbec já, ale jiný český velmistr. Veřejně jsem se vyjádřil až někdy v lednu 2019, kdy se mladý velmistr (poznámka Z.Č. – jedná se zřejmě o GM Pláta) vyjádřil velmi ostře a jeden z jeho oponentů směšně obvinil takřka celou českou reprezentaci. Předtím jsem se na toto téma veřejně nevyjadřoval vůbec.

Za páté jsem na internetu (poznámka Z.Č. = „nss“) neobvinil Raussise, ale napsal jsem něco ve smyslu: "Existují skutečné a závažné argumenty pro podezření." Čas ukázal, že jsem se nemýlil. Přesto mnozí návštěvníci webu začali kritizovat právě mě, což mou náladu nezlepšilo a možná přispělo k mému ratingovému pádu v té době. V Česku všichni vědí, že se tak stalo koncem roku 2017.

Pokud by si to někdo moc  přál, mohl bych ten příspěvek vyhledat, i když chuť nemám. (poznámka Z.Č. inkriminovaný příspěvek viz.  http://www.nss.cz/znate-hrace-isa-kassimi,-neboli-)

14.10.2020 14:54 | ciki333

David Navara Díl I.

"Bohužel jsem nevyslechl rozhovor až do konce, protože mi to bylo nepříjemné. Pan Kasimi / RAUSIS směšně lže. V článku na webu chess.com o těchto dvou dalších partiích řekl tolik nesmyslů, že z jeho šesti výroků bylo těžké najít jeden pravdivý. Permanentně lže. Za prvé jsem se během naší partie v roce 2014 choval naprosto korektně, i když jsem se po „objevení“ telefonu třásl vztekem, což mi vůbec není vlastní. Během hraní inkriminované partie jsem se na rozhodčí ani jednou neobrátil, nicméně GM RAUSIS těžko mohl znát pravdu, neboť strávil minimálně půl hodiny mimo hrací sál. Vzhledem k tomu, že na pódiu se hrály jen dvě strany, rozhodčí to těžko mohl přehlédnout. Choval jsem se naprosto korektně.

Za druhé, v roce 2015 jsem nenásledoval GM Rausise na WC. Během celého turnaje jsem navštívil toaletu desetkrát, z toho dvakrát jsem mimoděk zastihl GM RAUSISE  zamčeného v kabince, i když tam skoro nikdo nebyl. (Podruhé -  v posledním kole.) Ano, před časovou kontrolou jsem šel na záchod a tehdy jsem ho už podezíral, ale nebylo zbytí, musel jsem tam jít. Nemohl o mně vědět, neboť se zamkl v kabince. Odcházím na toaletu zásadně tehdy, když mi nehrozí ztráta času.

GM RAUSIS již dříve často odcházel od partie a následně kvalita jeho hry prudce rostla. Právě po této „schůzce“ na toaletě jsem se obrátil na sudí s podezřením na podvádění, přičemž jsem tak učinil poprvé v životě. (Za třicet let hraní...)"

14.10.2020 14:52 | ciki333

1) https://www.youtube.com/watch?v=Xg2PBNpJL10&feature=emb_logo

2) http://chess-news.ru/node/27407

Igors Rausis ztratil poslední zbytky soucitu od empatické části šachové veřejnosti. Toto individuum, místo aby mlčelo, zahájilo bezprecedentní útok v ruských médiích proti GM Navarovi.

Místo věcných argumentů, lotyšský velmistr používá lží, polopravd, hoaxů...Nakonec se zamotal do pavučiny, kterou sám utkal. Jeho duši sžírá ničím neopodstatněná nenávist vůči české jednotce. Ta si to pochopitelně nenechala líbit a lži, jednu po druhé, postupně vyvrátila.

Právo je na straně Davida Navary a já (mluvím za sebe) nedopustím, aby lotyšské prase kydalo hnůj na jednoho z nejslušnějších šachistů v celé české (československé) historii.

Nyní ve čtyřdílném seriálů seznámím čtenáře s replikou GM Navary na pamflet Igorse Rausise.

14.10.2020 09:46 | David Navara

Ten rozhovor na chess.com jsem viděl a v té odpovědi ohledně dvou podvodů je ze šesti vět úplně pravdivá snad jedna, ostatně včera na chess-news.ru už pan Rausis sám některé z nich dementoval. (V rozhovoru pro ruský web potvrdil, že ve svých výpovědích na chess.com skutečně měl na mysli mne.) Včera večer jsem tam napsal odpověď a popsal, co všechno není pravda. Jinak pan Rausis se mnou hrál naposledy v letech 2014 a 2015, přičemž v roce 2014 jsem se choval naprosto korektně a vůbec nekontaktoval rozhodčího. V roce 2015 jsem se choval naprosto přiměřeně a rozhodčího jsem kontaktoval. Pan Rausis na chess-news šíří pomluvy, že jsem za ním během partie z roku 2015 chodil na záchod, ale ve skutečnosti jsme tam současně byli jednou, přičemž jsem se tam šel vymočit a odešel jsem daleko dříve než on. S obviněními jsem nepřišel jako první, ale rozvířil jsem je okolo roku 2017 nebo 2018 v rámci reprezentace a na internetu jsem se poměrně zdrženlivě vyjádřil v lednu 2019, takže pokud tím pan Rausis obhajuje své podvody z předchozích let, je to hodně zvláštní. Re david bražina: Děkuji, že jste uznal, že jste v případě pana Rausise neměl pravdu.

14.10.2020 09:31 | wlk

Surov ho tiež vyspovedal: http://chess-news.ru/node/27407

13.10.2020 22:26 | david brazina

Plát, jako že kdyz někomu vyhrožuješ, tak je to názor? ta tvoje nedokončená zakládka se projevuje víc a víc.

13.10.2020 19:20 | Semod

Kondylev, Rausis, Kasimi jsou pánové bez viny. Přehrávat do hajzlu na hajzlu partie Tala, už aby se obec šachová bála.

13.10.2020 14:57 | Jan Jílek

Když zamhouřím všechny čtyři oči, tak to lze jako překlad uznat. Jsou tam sice nepřesnosti, ale to se dá u překladu podobného rozsahu pochopit. Co mi ale v anglickém originále přišlo jako vysloveně zajímavá informace (kterou jsem v překladu neviděl), že se Rausis doznal v jednom případě i k domlouvání výsledku - to jsem dříve nevěděl.

13.10.2020 11:03 | wolf

Cyklistika, Tenis, Fotbal, Hokej....jak jde o peníze vždy to bude pro pár lidí zajímavé. V této hře to je ještě tak jendoduché, zrovna v době, kdy nejlepším hráčem jsou počítače...Ale k Rausisovi, potrestán byl dost. Pošpinil své jméno, žije v malé zemi, kde ho každý zná a cejch bude mít pořádne dlouho. Co bylo to bylo, osobně bych ho nechal žít a kdyby se vrátil k šachům, podle mě, proč ne...Petr 

13.10.2020 10:55 | Vojtech Plat

Bražino, ty taky neměříš všem stejným metrem a už vůbec se neumíš omluvit. Takže neplivej na druhý, každej máme právo na názor.

13.10.2020 10:55 | david brazina

Ano, podvadel. Teď už to víme všichni. Máme tady ovšem i jiné podvodníky a ti hrají/sportuji ať už po trestu, nebo, protože na ně byl použit jiný metr. Třeba případ wc na Vyšehradě, že? Dostal trest, ten si odpyká. I tak to pro něj nebude jednoduché. Jen doufám, že se prestanou pohoršovat jiní podvodníci. Jeden takový už tady exhibuje...

13.10.2020 10:54 | Vojtech Plat

Sice nejmenoval Davida Navaru, ale je více než zřejmé, že jde o něj. A ještě s ledovým klidem řekne, že proti němu podváděl 2x, protože si to David zasloužil...Igore Kondyleve, jestli se někdy ukážeš v České republice na turnaji a budu tam, tak si vem helmu a chrániče. Česko není Lotyšsko, kde tě vyhodili ze sálu a nic víc.

13.10.2020 10:36 | wolf

re Pražský Kavárník - Ano, vytáhl jsem to nejzajímavější a to tak, aby myšlenka článku zůstala stejná. Přidal odkaz pro ty, kteří chtějí si přečíst celý článek - slovo po slovu. A napsal článek, který může lidi zajímat. Petr 

13.10.2020 10:24 | Pražský kavárník

Pan Koutný ten článek ovšem zkrátil a sestříhal.