Kdopak půjde z kola ven?

04.09.2017 12:52 | World cup 2017

První partií včera v Tbilisi odstartoval Světový pohár, letos nabitý nejzajímavějšími jmény. David Navara zaskóroval, demolice čínského talenta a jiné. Kteří favorité již mají nůž na krku?

Do prestižního knock-out turnaje se letos z českých zástupců kvalifikoval pouze David Navara, ocitnul se však ve velmi dobré společnosti. Předně si trofej do sbírky hodlá přidat mistr světa Magnus Carlsen, ale ve startovní listině nalezneme mnoho dalších zvučných jmen. Ať už předešlé vítěze Karjakina a Kramnika, věčně ambiciózní superhráče Aroniana a Nakamuru či aktuální dvojku žebříčku Maxima Vachier-Lagrava nebo legendárního Viši Ananda a mnoho dalších.
Napraví Wesley So nepodařené partie z posledních měsíců? autor: Anastasia Karlovich
Kromě cti a slávy si hráči přicházejí vystřelit i řádný kus cenového fondu, vypadnuvší v prvním kole si odnesou 6K dolarů a už jediný vyhraný zápas garantuje hráči navýšení na 12K v americké měně. Pravda, specifické postupové podmínky každoročně nechávají do SP nahlédnout i výrazně slabší hráče z méně konkurenčních zón, kupříkladu z Afriky, a tak někteří favorité mají do prvního kola velepříjemný los.
Právě takový "dáreček" si vytáhnul do prvního kola Carlsen. Nigerijec Balogun se na ELO listině nachází téměř o astronomických 600 bodů níže a i když mistru světa po zahájení chvilkově vzdoroval, nakonec Nor zapsal poměrně snadný bod a v odvetné partii by byl obrat obrovským překvapením. Ještě snáze však zvítězil Alexander Onischuk - jeho soupeř Zherebukh se kvůli problémům se zelenou kartou vzdal účasti a do Gruzie vůbec neodcestoval.
V jaké náladě letos přijel Vasily Ivanchuk? autor: Anastasia Karlovich
Naše želízko v ohni, David Navara, mělo situaci poměrně obtížnější. Černými figurami zahajoval proti islandskému velmistru Hjartarsonovi, ale se svým úkolem se vypořádal se ctí a ve čtyřiceti tazích úspěšně strhnul vedení na svou stranu.

-
. kolo -
Skoro žádná partie se ale zadarmo nevyhraje, urodilo se několik velepřekvapivých výsledků a padli i tři 2700+ obři. Nelze nezačít pohromou, jež sebrala čínský supertalent Wei Yi. Číňan vystoupal na astronomický rating 2748, jenže kanadský reprezentant Bator Sambuev jej nehledě na elové rozdíly doslova smetl ve 24 tazích.

-
. kolo -
Se zlou se potázal také Pentala Harikrishna u Kubánce Gonzaleze Vidala a v odvetě rovněž bude mít co napravovat, jenže jeho hra prostě nepůsobila dobře. Naopak suverénně si dlouho v koncovce počínal předloňský (čti minuloročníkový - SP se hraje co dva roky) semifinalista Pavel Eljanov, jenže poté, co získal v koncovce trpělivou hrou dva pěšce, se zničehonic zbortil a podlehnul Američanu Lendermanovi.

-
. kolo -
7x 5357x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
04.09.2017 20:22 | MaX

1K, 1M, 1 kilo (tisíc), 1 mega (milion), 1 000, 1 000 000

04.09.2017 19:22 | Marhula

ví někdo co to je 6K 12K stovky tisíce dolarů?-rozhodně byl spravedlivější dřívější systém pásma+mezipásma+zápasy kandidátů/to co je a co se hraje je v podstatě hra na náhodu-kdy může postoupit tak 20-30  hráčů-smysl jsem nepochopil-tak proč potom nehrají i o titul takovou fraškou ne?

04.09.2017 18:31 | Tadeáš Kriebel

To je určitě dobrá připomínka... Mě by to mrknutí oka asi bolelo, ale raději budu mít věžku na a3 než pěšce míň bez kompenzace, v téhle verzi můžu pak jít Jd5 a dobírat cxd5, když mám na c3 kryto (nemám jen bělopoláka proti koni na c5). Je pravděpodobné, že by Hjartarsson prohrál i tak, ale aspoň by to od černého vyžadovalo trochu dobyvatelské invence, takhle po pár tazích měl prostě pěšce míň. 

04.09.2017 18:13 | pushtaq

Tadeáši, často mě překvapí, co považuješ za jasné. Nejspíš dítě počítačového věku... V Davidově partii třeba 18.Jd5 "odevzdává pěšce v plané naději", zatímco "normální" Vd1 ne. Nezdá se mi bez compu tak zřejmé, co má bílý dělat po a7-a5, aby na c4 neztratil (a když se zkusí hojit na b6, bude mít problém s c3; počítač možná dá věžku bez mrknutí diody na a4 a po Jc5 na a3, ale člověk?). Možná to nebylo zřejmé ani Hjartarssonovi a raději se rozhodl "odvážně" dát pěšce "za něco", než ho ztratit.

04.09.2017 16:37 | SchwartzBlack

Eljanov 0:2

04.09.2017 13:34 | Tadeáš Kriebel

Ten čas letí, díky, omlouvám se, neupřel jsem vám vítězství záměrně :)

04.09.2017 13:23 | Karja

Nevyhrál náhodou poslední ročník Karjakin namísto Kramnika?