Tři Rusové a Neuman

30.01.2012 05:43 | XI. ročník OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ

Na XI. ročníku mezinárodního festivalu, který se konal v hotelu Polonia v Mariánských Lázních, se hrály tři uzavřené a jeden otevřený turnaj. Mezi vítěze se prosadil domácí IM Petr Neuman (2459, na fotografii), který uspěl v mistr...

Na XI. ročníku mezinárodního festivalu, který se konal v hotelu Polonia v Mariánských Lázních, se hrály tři uzavřené a jeden otevřený turnaj. Mezi vítěze se prosadil domácí IM Petr Neuman (2459, na fotografii), který uspěl v mistrovském turnaji A. V dalších turnajích si předplatili první místo hráči Ruska. Přestože je u třech vítězů stále jedna a tatáž vlaječka, jejich složení je velmi pestré - totiž věkově. Velmistrovský turnaj ovládl teprve čtrnáctiletý IM Grigorij Oparin (2466), mistrovský turnaj B letos čtyřicetiletý IM Oleg Kulicov (2425) a open pětasedmdesátiletý Jevgenij Golcman (2252). V mistrovském turnaji B se dařilo také našim, od druhého do čtvrtého místa se seřadili IM Vojtěch Plát (2425), IM Josef Juřek (2350) a Tomáš Pecha (2242). V doprovodném turnaji v rapid šachu zvítězil Jevgenij Golcman, v blesku zvítězil Vojtěch Plát před Petrem Neumanem.

Velmistrovský turnaj

Vladimír Talla

Vítězem uzavřeného velmistrovského turnaje A se stal teprve čtrnáctiletý Rus Grigorij Oparin. Získal šest bodů za tři výhry a šest remíz a předvedl výkon na úrovni 2526. Druhé místo obsadil jeho krajan, GM Konstantin Černyšov. Uhrál rovněž šest bodů, ve druhém kole však podlehl Jasminu Bejtovičovi. Třetí příčku obsadil nedávný vítěz arabských her, Alžířan Mohamed Haddouche, který měl o půl bodu méně než vítězní Rusové. Velmistrovská norma splněna nebyla, ale čtvrtý v pořadí, Polák Oskar Wieczorek, splnil normu mezinárodního mistra. Prvních osm partií remizoval a teprve v posledním kole se mu podařilo dostat přes 50 procent, což bylo pro normu nezbytné. Jediný český účastník, velmistr Vladimír Talla, obsadil 5. místo. Prohrál s Mohamedem Haddouchem a porazil Jasmina Bejtoviče, zbylé partie remizoval.

Radek Turner

Vítězem uzavřeného mistrovského turnaje B1 se stal český mezinárodní mistr Petr Neuman se 7 body, které získal za 5 výher a 4 remízy. Neuman byl také turnajovým favoritem, druhý nasazený Polák Piotr Mickiewicz měl skoro o 90 bodů nižší rating. Druhou příčku obsadila ruská velmistryně Světlana Čeredničenková se šesti a půl body. Třetí skončil Nor Petter Stigar, který dobře začal, ale pak u něho převažovaly remízy. Třikrát zvítězil, šestkrát remizoval. Velkým bojovníkem byl Polák Mickiewicz, který nezaznamenal jedinou remízu. Radek Turner uhrál 2,5 bodu, což stačilo na předposlední příčku. Povedlo se mu první kolo a pak závěrečná dvě, mezitím zaznamenal sérii „dvou velkých rošád“ neboli šesti proher v řadě.

Vojtěch Plát

V mistrovském turnaji B2 zvítězil IM Oleg Kulicov se sedmi body. Druhé místo bral Vojtěch Plát, který získal rovněž sedm bodů, měl však horší pomocné hodnocení. Kulicov ani Plát v turnaji neprohráli. Josef Juřek získal o bod méně, turnajem prošel rovněž bez porážky. Mladý Tomáš Pecha podlehl pouze vítězi, vyhrát dokázal třikrát. Za povšimnutí stojí výkon šestnáctileté Polky Anny Iwanow, která uhrála normu mezinárodní mistryně. FM Lukáš Vlasák (2292) získal 3,5 bodu, což stačilo na sedmé místo. Jedinou výhru si připsal s Jakubem Macíčkem (2159). Macíček obsadil se dvěma body deváté místo, výhra se mu podařila hned v prvním kole s Polkou Iwanow.