Štoček v Petrohradu

05.10.2013 13:25 | Čigorinův memoriál 2013

V ruském Petrohradu začíná tradiční šachová událost, Memoriál Michaila Čigorina. Oproti loňsku můžeme sledovat také českého zástupce; turnaje se zúčastní velmistr Jiří Štoček.

Oproti loňskému roku (kdy hráli Širov, Vitjugov, Sasikrian, Bartel či Swiercz) ubyla na startovní listině spousta známých tváří. Vše ale pochopitelně z českého pohledu značně vylepšila účast Jiřího  Štočka. Ten je s ratingem 2558 nasazen jako hráč číslo 28. Mezi účastníky jsou tři „sedmistovkaři“, velmistři Jevgenij Alexejev (2710), Alexander Areščenko (2709, na fotografii) a Pavel Eljanov (2706). Startovní listina čítá 241 hráčů.

Festival se skládá ze dvou akcí – turnaje v bleskovém šachu a turnaje v klasickém šachu. Blicák se konal včera, hrálo se tempem 3+2, cenový fond činil 200 000 rublů (cca 4 600 €). Jiří Štoček obsadil se sedmi body ze třinácti možných 52. místo (výkon 2418). Zvítězil GM Rinat Jumabajev (2626), který měl ze čtyř desetibodových hráčů nejlepší pomocné hodnocení. Další příčky obsadili GM Ivan Bukavšin (2672), GM Pavel Ponkratov (2631) a GM Jevgenij Levin (2590).

Hlavní turnaj se hraje švýcarským systémem na 9 kol. Cenový fond činí 1 800 000 rublů, vítěz si odveze 300 000 rublů. Tempo hry je uvedeno 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce a 30 s/tah od prvního tahu. Čekací doba činí 30 minut, remíza před 41. tahem není povolena. Prvními pomocnými kritérii jsou Buchholz a střední Buchholz. Vítěze budeme znát 13. října.