Ligové soutěže zahájeny

13.10.2008 09:10 | Druholigový souhrn 2008/2009

Nejvyššími soutěžemi, které včera zahájily svou novou sezonu, bylo všech 6 skupin druhých lig. Pondělními souhrny nejzajímavějších událostí bych Vás po celou sezonu měl provázet opět já a vzhledem k tomu, že i letos hraji za Tu...

Nejvyššími soutěžemi, které včera zahájily svou novou sezonu, bylo všech 6 skupin druhých lig. Pondělními souhrny nejzajímavějších událostí bych Vás po celou sezonu měl provázet opět já a vzhledem k tomu, že i letos hraji za Turnov ve skupině C, tak mi prosím odpusťte, kdybych se této skupině věnoval trochu více než ostatním. Je tu pro to ovšem i další důvod – „céčko“ je totiž letos zřejmě nejzajímavější 2. ligou vůbec, když na soupiskách jednotlivých týmů nalezneme hned 2 velmistry, 1 velmistryni, 10 mezinárodních mistrů a 1 mezinárodní mistryni, což je na třetí nejvyšší soutěž poměrně slušná porce. Zároveň hned na začátek předešlu, že skupinám D a E se opět budu věnovat pouze okrajově, protože předpokládám, že stejně jako v uplynulých sezonách se jejich souhrny budou objevovat na stránkách Jihomoravského šachového svazu, kam plně nebo zčásti obě skupiny geograficky náleží.
2.liga "A" - 1.kolo - 12.10.2008
Sokol Klatovy A 5,5 – 2,5 ŠK Pyrit Příbram A
TJ Sokol Praha -Kobylisy A 2,5 – 5,5 Sokol Platan Písek A
TJ DUKLA Praha A 5,5 – 2,5 TJ Pankrác Praha B
Sokol Plzeň 1 B 3,5 – 4,5 Šakal Kozolupy A
Sokol Tábor A 4 – 4 ŠK Viktoria Žižkov Praha A
GCC Loko DKV Č.Budějovice A 5,5 – 2,5 QCC České Budějovice B

Jednou z pěti žen na soupisce Sokola Klatovy je Kateřina Čedíková (zdroj: chesspics.com)

Favoritem této skupiny by měly být České Budějovice “A“, ale určitě budou potřebovat lepší docházku. Protože to, co v poměru 5,5:2,5 stačilo na jejich béčko, by na silnější soupeře stačit nemuselo. Na vysoká umístění bych před sezonou tipoval i družstva Kobylis a Pankráce “B“ ovšem oba v prvním kole prohráli shodně 5,5:2,5. Překvapením to je zejména u pražského mužstva, protože to bylo v souboji s Pískem jednoznačným favoritem. Málokteré družstvo se může pochlubit skutečností, že za něj v jednom zápase nastoupily hned 4 ženy. Znalci šachových poměrů pravděpodobně již tuší, že řeč je o družstvo Klatov, které porazilo ryze mužskou Příbram taktéž 5,5:2,5. V podstatě plzeňské derby – to byl zápas Sokol Plzeň “B“ – Kozolupy, za který hraje řada hráčů z minulosti známá právě z oddílu svého včerejšího soupeře. Zápas, který by se dal také nazvat „mladí“ proti „starým“ nakonec skončil nejtěsnějším rozdílem ve prospěch zkušenosti. Jediný remízový zápas kola Tábor – Viktoria Žižkov pak časem zmapuje následující reportáž.

2.liga "B" - 1.kolo - 12.10.2008
Slovan Jirkov"A" 3,5 – 4,5 Karlovarský šachklub Tietz"A"
TJ SSZŠ Litvínov 5,5 – 2,5 TJ Neratovice
ŠK Sokol Vyšehrad"B" 5 – 3 TJ Bohemians Praha"B"
ŠK Sp.Ústí n.L."A" 4 – 4 Baník Hexion Sokolov
ŠK Teplice 3 – 5 1.Novoborský ŠK"C"
Marty Baník Most 4,5 – 3,5 ŠK Kladno"A"

Do skupiny B se po dvouleté přestávce vrátil novoborský tým, po postupu béčka se tentokrát dostalo na C-tým. Náš souhrn tak nemůžeme začít jinak, než právě poněkud překvapivým vítězstvím 5:3 na půdě ŠK Teplice, což po sjednocení Bonexu a Glaverbelu měl být jeden z hlavních aspirantů na postup. K těm by se jistě rádi přiřadili i v Karlových Varech, kde nahradili odchod Spirina Zuzanou Štočkovou a přestože té se premiéra v dresu Tietzu nepodařila, stačilo to na nejtěsnější výhru. Tradičně na medailových pozicích končí i Ústí n/L, ovšem remíza s oslabeným Sokolovem znamená nečekanou ztrátu hned na začátku. Z vyrovnané soutěže může při dobré formě nahoru vyskočit v podstatě kdokoli, to ostatně potvrzuje i výsledek zápasu Vyšehrad “B“ – Bohemians “B“, kde favorizovaní hosté podlehli 3:5.

2.liga "C" - 1.kolo - 12.10.2008
JOLY Lysá nad Labem B 7,5 – 0,5 2222 ŠK Polabiny C""
SK OAZA Praha 3 – 5 Sokol Mladá Boleslav
ŠK Zikuda Turnov B"" 4,5 – 3,5 Šachklub AD Jičín
TJ Tourist Biomedica Říčany 4,5 – 3,5 ŠK Sokol Vyšehrad C""
Sokol Kolín 4,5 – 3,5 TJ Slavia Hradec Králové B""
TJ Spartak Sklípek Vrchlabí 3 – 5 ŠK Rapid Pardubice

Nejsilnější hráč skupiny C – GM Eduard Meduna (2469)

Loni z této skupiny postoupila Lysá n/L, kterou nahradila její rezerva. I když rezerva v tomto případě není příliš trefné – až na absenci GM Lechtýnského se jedná o identické mužstvo, tedy i se třemi mezinárodními mistry v sestavě. Proti Polabinám “C“ byla Lysá i bez své jedničky Priehody na všech šachovnicích ratingově lepší, ale přesto výsledek 7,5:0,5 je pro pardubické až příliš krutý. I další nováček je velmi ambiciózní – AD Jičín má na soupisce IM Spirina a velmistry Medunu s Vološinem. Absence prvního jmenovaného je však v zápase v Turnově stále důležité body – v zápase dvou medailových adeptů po celý průběh tahali za kratší konec a prohra 4,5:3,5 je pro ně ještě milosrdná. Loni stříbrný Hradec Králové “B“ měl zjevně problémy se složením 8 hráčů – na zadních šachovnicích nastoupili 2 hráči hrající spíše krajský přebor, čehož Kolín bezebytku využil a výsledkem byla nejtěsnější výhra. Do soutěže rovněž zasáhla čerstvá mistryně Evropy Kateřina Němcová, bílými však nestačila na mladoboleslavského Řehořka a její Oaza Praha prohrála 3:5. Ze zbylých zápasů stojí za zmínku ještě výhra Rapidu Pardubice ve Vrchlabí 5:3, protože dle svazové databáze to vypadá, že hosté dorazili pouze v 7 lidech.

2.liga "D" - 1.kolo - 12.10.2008
TJ Sokol Zaječice A 3,5 – 4,5 ŠK Vysoké Mýto
ŠK Bohemia Pardubice A 6 – 2 ŠK Kuřim KME-DDM A
Pila Ořechov A 5,5 – 2,5 ŠK Caissa Třebíč A
ŠK Caissa Třebíč B 3,5 – 4,5 ŠK Gordic Jihlava B
SPgŠ+G Znojmo A 4,5 – 3,5 ŠK Duras BVK-Královo Pole B
2222 ŠK Polabiny B 3 – 5 TJ Žďár n. Sázavou A
2.liga "E" - 1.kolo - 12.10.2008
Tatran Poštorná 4 – 4 MKS Holešov
ŠK DURAS BVK Královo Pole C 4 – 4 ŠK Staré Město C
A64 PROCLIENT Grygov B 7 – 1 T.J. Sokol Šumperk
AŠK DA Olomouc 5 – 3 ŠK Zlín B
TJ Tatran Litovel B 6,5 – 1,5 ŠK Staré Město B
ŠK Lokomotiva Brno B 2 – 6 ŠK Lokomotiva Brno C
2.liga "F" - 1.kolo - 12.10.2008
Sokol Dobrá 4,5 – 3,5 TJ Mořkov
Slavoj Bruntál 3 – 5 BŠŠ Frýdek-Místek "B"
ŠK Labortech Ostrava "B" 6 – 2 Chessmont Rožnov p.Radhoštěm
TJ VOKD Poruba 4 – 4 TJ Mittal Ostrava "B"
SK Slavia Orlová "B" 4,5 – 3,5 Zbrojovka Vsetín
Baník Havířov 5 – 3 ŠK Zlín "C"

Favoritem skupiny by měla být rezerva extraligového Labortechu Ostrava (v extralize hraje pod názvem Geofin), zůstává ovšem otázkou, s jakou sestavou se družstvo představí právě během kolizí s nejvyšší soutěží. Včera obdobný problém ostravští neměli, a tak výhra 6:2 nad Rožnovem p/R byla vcelku očekávaná. Tradičně silná je i rezerva Frýdku-Místku, kterou i v této sezoně potáhnou mladé naděje Jiří Kočiščák a Tomáš Pecha. V nejbojovnějším zápase kola bez jediné remízy si BŠŠ poradila v poměru 5:3 se Slavojem Bruntál. Z dalších výsledků pak vybíráme remízu v ostravském derby VOKD Poruba – Mittal Ostrava “B“, kterou pro domácí zařídil jedinou výhrou náš pravidelný čtenář, jehož identitu ale samozřejmě neprozradíme:-)

Odkazy

Svazová databáze
5x 879x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
13.10.2008 21:13 | Autor neznámý

Ty jo, o mě je zmínka i ve článku! Super:))Mno, sice jsem stále pravidelný čtenář vašich stránek (to se doufám jen tak nezmění), příspívám však už mnohem méně, času mám teďkom málo.

13.10.2008 19:39 | Autor neznámý

o zápasu Třebíčských je více na caissa-trebic.cz

13.10.2008 16:04 | Autor neznámý

K zápasu VOKD-Mittal B bych dodal, že zápas byl vyrovnaný a vyhrát mohl kdokoliv. Nicméně s remízou by měli být spokojenější hráči Mittalu, neboť hráči VOKD nevyužili všech svých možností! Více na sachy-vokd.wz.cz

13.10.2008 10:48 | Autor neznámý

Marian Sabol: Díky za opravu i doplnění. Výsledky v této skupině byly zpřeházené, nyní již opraveno.

13.10.2008 10:36 | Autor neznámý

Drobná oprava ve 2.lize D: Zaječice-Vysoké Mýto 3,5:4,5. Jednalo se o téměř bratrovražedný souboj, neboť v uplynulých třech sezónách obě družstva měla na soupiskách až 8 společných hráčů. Po sestupu Zaječic jsou ze spoluhráčů protihráči. Navíc obě družstva doplnila své soupisky ze stejného oddílu (ŠK Lípa).