Úvodní kolo přineslo řadu překvapení

24.07.2010 18:11 | Czech Open

Mezinárodní šachový festival CZECH OPEN 2010 vkročil do své nejdůležitější části. Včera zahájily dva hlavní turnaje, dnes k nim přibudou další 3. Na startovní listině turnaje A, Pardubice Open, se sešlo celkem 310 jmen, z toho 19...

Mezinárodní šachový festival CZECH OPEN 2010 vkročil do své nejdůležitější části. Včera zahájily dva hlavní turnaje, dnes k nim přibudou další 3. Na startovní listině turnaje A, Pardubice Open, se sešlo celkem 310 jmen, z toho 194 s šachovým titulem (GM 42, WGM 10, IM 65, WIM 12, FM 60, CM 5). Hlavního turnaje se účastní hráči z celkem 36 zemí, nejpočetněji je zastoupeno Německo (65 hráčů), Česká republika (58 hráčů) a Rusko (49 hráčů). Početná je také výprava z Izraele (14 šachistů) a Indie (13 hráčů). Prvním nasazeným hráčem turnaje je GM Anton Korobov (viz foto), který hlavní turnaj vyhrál loni. Nejvýše nasazeným českým šachistou je GM Jiří Štoček, a to na šesté pozici.
Probíhající 2. kolo můžete sledovat on-line, v 18 hodin přijde partie komentovat GM Sergej Movsesjan.

1. kolo:

První kolo přineslo celkem dost překvapivých výsledků na úkor favoritů. Hrdinou on-linu se stal FM Aleš Jedlička, který se na 13. stole střetnul s GM Arturem Gabrielianem z Ruska a získal postupně dokonce 3 pěšce, nakonec z toho ale byla jen remiza. Další překvapivé výsledky jsou, bohužel, pro české barvy často nepříznivé. Zvlášť překvapivá je prohra GM Vlastimila Babuly s juniorem Josefem Kratochvílem. Nedobře si u partie vedl také velmistr Vlastimil Jansa, kterého na 22. šachovnici porazila po hrubé chybě velmistryně Mary Ann Gomes z Indie. Prohrou zahájili turnaj také IM David Kaňovský či WGM Eva Kulovaná. O příjemná překvapení se naopak postarali FM Molnár, FM Majer, Pavel Jirásek, WIM Borošová, Peter Paleček, Jiří Adámek či Jan Petr, pokud zmíníme hráče, kteří odremizoval soupeře s ELO přes 2400.

Další turnaje:

Na chess-results je umožněno přepínání mezi výsledky všech pěti turnajů. V turnaji B, Jansta&Kostka Open, startuje 354 šachistů z 30 zemí a poměr Němců a Čechů je shodný s 99 účastníky. Turnaj C, Česká podnikatelská pojišťovna Open, hostí 144 účastníků z 30 zemí, z toho je již nejvíce našinců, celkem 47. Primát hrají čeští hráči i v turnaji D, Chládek a Tintěra Open, kde se sjelo 290 hráčů z 19 zemí. Kontax-Open hraný jako turnaj E přivítal 216 hráčů z 21 zemí a uzavírá tak počet účastníků hlavních turnajů na číslu 1314. „Jsme velmi rádi, že se zastavil pokles účastníků způsobený světovou ekonomickou krizí, máme prakticky stejný počet účastníků jako vloni, absolutní rekord jsme ale zaznamenali např. v turnaji družstev“, pochvaluje si Petr Laušman.

Komentování:

Komentování partií se oproti loňsku přesunulo do party stanu stojícího za sportovní halou na parkovišti. Jelikož mají do stanu kvůli občerstvení přístup i hráči, komentují se pouze dohrané partie. Dnešním hostem bude od 18 hodin GM Sergej Movsesjan. Včera komentovala dění na on-line šachovnicích WFM Tereza Olšarová, kterou doplňoval GM Philipp Schlosser, který včera vyhrál v pěkné miniatuře. Diskutující na našem on-line přenosu měli včera možnost položit Tereze otázky, které jsem ještě doplnil o několik dalších, a tak vznikl tento krátký rozhovor.

WFM Tereza Olšarová

NSS: Ahoj Terezo. Co že nehraješ hlavní turnaj?

T.O.: Den po skončení hlavního turnaje začíná v Polsku mistrovství světa juniorek, tak mi to letos nevyšlo.

NSS: Jak se na mistrovství připravuješ?

T.O.: Snažila jsem se hlavně zapracovat na odstranění slabin v zahájení, spolupracuji s GM Petrem Veličkou, zrovna včera jsme třeba měli trénink tady v Pardubicích. Také jsem se věnovala kondiční přípravě, která je v tak dlouhých turnajích důležitá, MS se hraje na třináct kol. Chodím běhat a plavat.

NSS: Mohla by jsi čtenářům připomenout své poslední úspěchy?

T.O.: Během posledních dvou měsíců jsem hrála tři ženské turnaje. Uzavřený WIM turnaj v Liptově, kde jsem získala 6,5 bodu a zvítězila na pomocné hodnocení před sestrou Karolínou. Poté jsem odjela do Martina na Československou extraligu žen, kde se nám podařilo s týmem Orlové obhájit titul mistra extraligy a první prázdninový týden jsem pak strávila v Rijece na uzavřeném WGM turnaji, kde se mi opět podařilo zvítězit, i když se štěstím.

NSS: To je úctyhodná série. Ty jsi také splnila už dostatečný počet norem mezinárodní mistryně, kdy uvidíme u Tvého jména konečně WIM a kdy by se tam mohlo objevit WGM? Jaké si kladeš nejbližší šachové cíle?

T.O.: WIM by mi měli schválit na kongresu FIDE při olympiádě. Můj trenér říká, že až se zlepším v poziční hře, mohu se ještě hodně zlepšit. Mým nejbližším úkolem je tedy dostudovat Nimcovičův Můj systém, mým nejaktuálnějším cílem je pak uhrát vyšší Elo, než má IM Petr Pisk, abych vyhrála naší sázku:-).

NSS: A co krom šachu, co škola?

T.O.: Letos jsem odmaturovala na gymnáziu a dostala jsem se na Univerzitu Palackého v Olomouci, fakultu tělesné kultury, kde budu studovat obor rekreologie.

NSS: Gratuluju. Plánuješ po škole profi šachovou kariéru nebo je na takovou otázku ještě moc brzo?

T.O.: Při škole se chci ještě věnovat šachu, nejlépe stejně intenzivně jako doposud. Pak se uvidí, i když myslím, že uživit se jako šachová profesionálka asi jen tak nepůjde.

NSS: Já Ti popřeju, aby se Ti vše vyplnilo, jak si budeš přát, hodně štěstí a díky za rozhovor.

Fotogalerie:

Souboj favoritů rapidu skončil remízou. Turnaj ale nedopadl podle představ ani jednoho z hráčů. (zdroj: nss.cz)

On-line stoly hlavního turnaje. Pěknou úvodní výhrou se blýskl loňský vítěz GM Anton Korobov. (zdroj: nss.cz)

FM Aleš Jedlička zaskočil v úvodním kole GM Gabrieliana, z výborné pozice nakonec vybojoval jen remízu. (zdroj: nss.cz)

Dalším zaskočeným byl GM Babula, kterého porazil účastník ME juniorů, Josef Kratochvíl. (zdroj: nss.cz)

Kuriozitou ve vedrech panujících během rapidu byla hromada sněhu před arénou – vyjímečná možnost osvěžení. (zdroj: nss.cz)

Malý party stan… (zdroj: nss.cz)

…byl před hlavním turnajem nahrazen stanem větším. (zdroj: nss.cz)

Vše připraveno k předvádění partií. (zdroj: nss.cz)

Komentující WFM Tereza Olšarová a IM Petr Pisk... (zdroj: nss.cz)

…si po práci zahráli i turnájek ve stolním fotbalu, zde proti Ríšovi Biolkovi a Honzovi Vránovi. (zdroj: nss.cz)

K pardubickému turnaji patří neodmyslitelně i kolejní klub Áčko. (zdroj: nss.cz)