Čelo se zužuje

18.06.2019 14:38 | Open Teplice 2019

Po první třetině v Teplicích bezchybně celý tucet hráčů. Divoké boje na předních stolech a odstoupení Tamáse Bánusze z turnaje.

Ještě jsme se sice nedočkali bitev těch nejtěžších vah, turnajový chlebíček se však již začal lámat. Třetí kolo bylo bohaté na náročné partie i nečekané výsledky, pojďme na ně.
Začneme hezky svrchu nasazenou jedničkou, maďarským velmistrem Ferencem Berkesem. Jeho souboj s Francouzem Louiseau dlouho vypadal na klasickou šoupací přetahovanou o výhodu, jenže s příchodem časové tísně partie vyexcitovala do neskutečných otáček, které lépe zvládl favorizovaný Maďar.

-
. kolo -
Mazaným zadušením soupeřovy dámy se na špici udržel i Sergej Movsesian. Partie zdánlivě směřovala do remízového přístavu různobarevných střelců, jenže přehnané ambice jeho mladého německého soupeře záhy přivedly na scestí.

-
. kolo -
Movsesian opět skóruje, Teplice Open
Největší bizon, který byl včera složen, Maxime Lagarde, rovněž nezvládnul turbulence a jeho pokořitel Song dokonce táhne peloton na pomocné hodnocení (ač jsme samozřejmě pouze po první třetině).

-
. kolo -
Jeden z českých bojovníků ve vedoucí skupince Vlastimil Babula, Teplice Open

Odstoupení Tamáse Bánusze z turnaje

Maďarská delegace na turnaji bohužel zaznamenala oslabení - incident ze druhého kola v partii Worek-Bánusz skončil odstoupením velmistra Bánusze z turnaje. Oběma hráčům byla připsána kontumační nula za dohodnutí se na remíze v 29. tahu, přičemž sofijská pravidla používaná na turnaji toto dovolují až o tah později. Na rating by se tak měla započítat remíza, ale do výsledkové tabulky bylo zapsáno 0:0.

"Pořadatelé odmítli jeho požadavek, který byl nad rámec předem sjednaných a jím odsouhlasených podmínek. Skutečný důvod jeho odstoupení byla ale neschopnost unést kontumační prohru v druhém kole a přiznat svou chybu. S WGM Joannou Worek se totiž dohodli na remíze ve 29. tahu. Sofijské pravidlo o 30. tahu je v propozicích a upozornil na něj ještě hlavní rozhodčí před začátkem turnaje," říká jeden z teplických organizátorů Pavel Kirs.

(pozn.: podrobnější vyjádření k dispozici v dalším článku)

Tamás Bánusz, autor: Przemysław Jahr / Wikimedia Commons

Dle velmistra Bánusze se problémy kupily již od začátku turnaje, když pořadatelé ignorovali problémy s několika hráčů s ubytováním. "Než jsem souhlasil s účastí na turnaji, obhlédnul jsem si nabízené ubytování v hotelu Payer na Googlu, kde byla spousta hezkých fotek a vše se zdálo být v pořádku. Na místě se ukázalo, že fotky jsou z nové části budovy, zatímco já jsem byl ubytován ve staré. Zdi byly zplesnivělé (na plíseň mám alergii) a problém jsem se snažil vyřešit od začátku turnaje. Psal jsem Pavlu Kirsovi, ale byl jsem ignorován."

Vše vyvrcholilo druhý hrací den. "Hodinu před začátkem druhého kola mi recepční sdělil, že se musím přestěhovat do maličkého pokoje, který páchnul po cigaretách. Nejsem rozmazlený, věděl jsem však, že v takových stresujících depresivních podmínkách hrát po celý turnaj nemohu. Před začátkem druhého kola jsem pořadateli oznámil, že k partii neusednu, dokud se problém nevyřeší."

Podle maďarského hráče organizátoři nejprve navrhovali přesun do dvoulůžkových pokojů, nakonec po se po půlhodinovém zpoždění dohodli na změně hotelu pro dotčené hráče a partie byla zahájena. "Před turnajem jsem si byl sofijského pravidla vědom, ale k partii jsem nastoupil jednoduše nezkocentrovaný, vynervovaný a bez 30 minut na hodinách. Ani po partii mi nedošlo, co se stalo. Bylo mi řečeno, že partie bude na rating započtena jako remíza, doufám, že toto bude dodrženo."
Podle Bánusze se rovněž zdá, že nebylo ke všem přistupováno stejně a velmistři z východních zemí (Maďarsko, Rusko) byli ubytováni v horších podmínkách než hráči z bohatších zemí (Německo, Norsko). "Byl jsem zkrátka ponížen, nikdy v životě jsem z turnaje neodstoupil, ale tady jsem cítil, že nemám jinou možnost."
38x 4804x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (38) Aktualizovat
20.06.2019 23:43 | Pavel Capek

@ bishop : No jo, ale že je Čuky velmi zvláštní případ, to ví celý šachový svět...wink

20.06.2019 23:12 | bishop

@Pavel Ch: Myslel jsem to obecně, vím, že s vlastními akcemi máte práce dost :) Nerozumím té argumentaci o nutnosti kontumace, protože třeba i na takovém turnaji jako je Gibraltar před pár lety potrestali Ivančuka napomenutím a večerní přednáškou (a ten to zabalil už za 14 tahů). A to šlo o trochu větší prachy než v Teplicích. 

20.06.2019 21:39 | Drahil

Jednak jde o dlouhodoby trend utahovani sroubu a druhak jde o zneuzivani pravidel. Puvodni dobry zamer “anticheating” v podobe zakazu mobilu pry byl jen pro nejvyssi souteze a pry pouze pokud hrac pojme podezreni, ze souper podvadi a praxe? Posledni cicmunda s elem 1100 v posledni soutezi je bez milosti zkontumovan, protoze ma - svete div se v dnesni dobe - u sebe mobil, prestoze hraje tak blbe, ze by nikoho ani ve snu nenapadlo jej narknout z podvodu a to aniz by souper cokoli reklamoval. To se nam trosku ten zamer zvrhl. A sofijske pravidlo? Puvodni zamer - uz nas nebavi prihlizet petitahovym remizam, tak si tam dame pravidlo (obvykle stejne jako v propozicich openu Teplice bez sankce, takze dost dubiozni pravidlo...vcil mudruj hraci, co za to bude nasledovat kdyz to neni uvedeno..), takze to tam mame pro to, abychom meli moznost (pouze moznost..) kdyz nam vysmati velmistri prinesou po dvou minutach hry 11ti tahovou remis jim s usmevem rict “kdepak, panove, sofijske pravidlo, takze alou zpet ke stolku a dohrat”. Samozrejme je to pravidlo uplne na nic (krome sikany nevinnych), protoze kdyz se nekdo dohodne pred partii nebo na zacatku partie na remis, tak nema problem udelat 30 tahu aby bylo pravidlum ucineno za dost. A realita? Tu uz jsme prave videli..”zlocin bez obeti” - nikdo neprisel k ujme, nedelo se nic nekaleho, ale presto prisel drasticky trest. Pokud tento trend bude pokracovat a bude se kontumovat nejen za mobily a za normalni remizy, ale i treba za vyrusovani v podobe cvaknuti propiskou nebo zakaslani, tak to teprve bude v sale to spravne “napeti”. Trend je jasny...

19.06.2019 14:26 | Roman2

Málo kdy tu píšu ale tyypek jako kavarnik je až úsměvné.

19.06.2019 14:25 | morboj

Pražský kavárník je holt typický pražský kavárník. Informace si neověřuje a hned nálepkuje a útočí. A když ho seznámíte s realitou, cítí se dotčen a uražen a tvrdošíjně opakuje své bludy. Že by uznal svou chybu a omluvil se, to od něj nečekejte. NIKDY.

19.06.2019 14:24 | pawel

Re: Pražský kavárník

- "Co tady dělá ta vrtná souprava"?

- Zatlouká pilot. Píšete přece  "tady stojí zaražený pilot".

- Musíte číst dál, píšu ".....a říká". Ten pilot z toho letadlablush(film Trhák Sv+Sm).

 Takže i Vy čtěte dál, co se píše...."v průběhu kola".

Tipuji, že má jiné povinnosti než odpovídat na facebook nebo na komenty nss.  

19.06.2019 14:17 | strelec

Pražský kavárník je asi dvojče ZMBcheeky

19.06.2019 14:08 | Pražský kavárník

MMM: Ty letité kauzy jsou reálné. Vaše řeči o remízách v 18. tahu v Teplicích, to nemá s realitou společného zhola nic.

19.06.2019 14:04 | MMM

Kavárníku, každý, kdo dělá nějaká rozhodutí (když už tu plácáš cosi o manažerech) se musí zamýšlet nad tím, k čemu všemu jeho rozhodnutí mohou vést pokud nastanou různé scénáře. To není konspirační teorie. Naopak nekonečné omílání letitých kauz zajímá jen pavlačové drbny, čtenáře blesku a tebe.

19.06.2019 13:57 | Roman2

Kavárniku.Si úplně mimo. Radši už nepiš.

19.06.2019 13:47 | Pražský kavárník

Petan:"Řeknu jen to, že jeden z pořadatelů (snad ho tímto neurazím) je starší pán, který neměl k dispozici počítač". Člověku, co si přečte pozorněji zakontextovaně celou debatu, je snad jasné, na co jsem reagoval.

19.06.2019 13:12 | Tadeáš Kriebel

Detailní vyjádření z Teplic je v dalším článku na www.nss.cz/tri-musketyri.

19.06.2019 13:04 | Petan

Pražský kavárník: Vaše myšlenka, že pořadatel má v 21. století chodit po sále se služebním počítačem je vskutku revoluční. To by se mělo vytesat do kamene.laugh

Neměl byste pranýřovat spíše ty, kteří pravidla nedodržují než ty, kteří mají dbát na jejich dodržování a v Teplicích to evidentně i dělají?

 

19.06.2019 12:48 | Roman2

Furt tu vytahujete co kde, kdy, proč...?! Prostě porušil pravidla a asi urazen odešel.Dostal flastr a tečka. Tak to má fungovat.

19.06.2019 12:44 | Roman2

Pravidla jsou jasná. Pokud se hráč nafuci když poruší pravidla a jde pryč tak mu třeba.!

19.06.2019 12:05 | Pražský kavárník

Jestliže rozhodčí autoritu nemá, je to především chyba toho rozhodčího. Lidé, co autoritu mají, si tu autoritu nijak vynucovat nemusejí. A už vůbec nemusejí mít nejvíce pravomocí v historii šachové hry a nemusejí zamlčovat svoji temnou minulost, kdy si od opilého GM Maníka koupili partii. Že se panu Plátovi líbí vojenský styl řízení, tak to s ohledem na jeho výchovu a temnou minulost moc překvapivé není.

19.06.2019 11:19 | Vojta Plát

Rozhodčí má mít autoritu a rozhodnul dle pravidel, je ale jasné, že vždy takové rozhodnutí někoho poškodí. V rugby má rozhodčí takovou autoritu, že si nikdo nedovolí protestovat, nikdy! Ve fotbale se to děje furt. Vemte si tedy příklad z rugby a už mlčte, protože tady píšete skoro všichni totálně mimo. Rozhodčí rozhodnul podle pravidel a už to nezmění. Tak to respektujte a tečka.

19.06.2019 10:58 | Pražský kavárník

Je to zkrátka systém, kdy rozhodčí mají nejvíce pravomocí v historii a ruku v ruce s tím si také ulehčují práci nejvíce v historii. To není typické jenom pro rozhodčí. Zejména, když ten rozhodčí GM Talla má temnou minulost a kupuje si partie od opilého GM Maníka. K tomu všemu ještě pořadatelé v éře 21. století nemají ani služební počítač... A diskutér MMM tady argumentuje konspiračními teoriemi a domněnkami o remízách v 18. tahu. Je vůbec zajímavé, jak uctívači přísných pravidel argumentují konstrukcemi, spekulacemi, konspiračními teoriemi, atd. Konkrétní případy neoprávněného obviňování hráčů (falešné nařčení Kramnika, že podvádí, falešné nařčení rumunské šachistky, že podvádí, atd.) už nechtějí znát.

19.06.2019 10:47 | Oma z DC

Řeknu jen to, že jeden z pořadatelů (snad ho tímto neurazím) je starší pán, který neměl k dispozici počítač po dobu hraného kola, prohlášení organizátorů se tedy připravuje... ostatně jak je tučně napsáno nad fotkou Banusze, tak tu nebrečte, že nemáte vyjádření hned.

Ještě jednu poznámku si dovolím, dělal jsem překladatele mezi hráčem a organizátory. Banusz mi sdělil, že svoje nespokojení napsal onomu pořadateli na Facebook... nikde není uveden jako komunikační kanál, nehledě na to, ze někteří lidé tam chodí třeba dvakrát do měsíce... jako sorry, kdyby napsal mail, přes který komunikovali všichni ostatní, tak by se něco dělo...

Další k tomu napíšou organizátoři...

19.06.2019 10:38 | Pavel Ch

bishop:

- I jiní zde psali, že postup byl v pořádku, hráči neprotestovali, ale Vy píšete že nerozumíte, ok.

- Řídil jste někdy na obrovském sále takhle velký turnaj a byl vždy v pozoru u partie při podpisu partiářů?

- Možná jsem skloňování Vašeho příspěvku nepochopil správně, ale já opravdu s touto nádhernou a velice silnou akcí nemám nic společného, byl jsem tam jen jako divák a proto psal jen tu část, která je ze všech stran ověřená, shodně vysvětlená.

19.06.2019 10:33 | MMM

bishop: Už bylo napsáno dříve: Jinou možnost neměli, protože by se jim mohlo stát, že v dalším kole někdo dá za remis třeba ve 25. tahu, v jiném třeba v 18. tahu a nakonec někdo z remizovačů vyhraje cenu a bude podán protest. Z pravidla bude bramboračka. Krom toho tady zaznělo i že se rozhodčí snažili hráče najít a nechat je partii dohrád - už to samo o sobě je dostatečně měkký přístup.

19.06.2019 10:16 | bishop

@Pavel Ch: Nerozumím, proč neměl jinou možnost, napomenout je můžete nejpozději hned na začátku dalšího kola, když už s nimi nekomunikujete a neumíte je sehnat dříve. A to rozhodčí spali, že neviděli, co se jim děje přímo před nosem a hráči utekli? Maďarský hráč odjel, protože to byla poslední kapka do přeplněného poháru, zatímco organizátoři se to snaží uhrát jen na tu kapku.

19.06.2019 09:47 | Zdeněk Janda

Pavle , hážeš perly sviním. Nevím , proč by pořadatelé měli odpovídat na krávoviny, co zde plodí kavárníci nebo ciki . Pro Čechy je typické , jak hned přemýšlí , jak dané pravidlo (zde sofijské) obejít . Ad Kadlec - Jirko , kdo pořádal velké turnaje ví, že se nezavděčí lidem všem ohledně ubytování.  Ne každé město má přehršel ubytovací kapacity , jako města, kde mají třeba VŠ koleje. Jen blb se může posmívat tomu , že pražské realitky ve velkém skupují paneláky v severočeských městech a stěhují tam z Prahy problematické lidi a tím mnohonásobně zhodnocovat nemovitosti v Praze. Kdyby to v Teplicích nebylo pěkné , tak by tam hráči nejezdili. Já však vidím pravý opak. Pořadatelům hats off. A Vojtovi na jiném místě za reakci yes.

19.06.2019 09:32 | Pavel Ch

bishop:

Hráč/hráčka ponechali partiáře na desce skončené partie oba podepsané partiáře a na online partie ukončena. Rozhodčí již aktéry po příchodu k šachovnici neviděl, neměl jinou možnost. Ani jeden rozhodnutí arbitrů nerozporoval(a). Ani maďarský hráč kvůli tomu neodjel. To je nyní  v Teplicích ověřený fakt ze strany hráčů, rozhodčích, pořadatelů.

Co se ubytování týče, slyšel jsem včera rozdílnou verzi hráče od pořadatelů, ale pochopitelně mně nepřísluší tlumočit zde. 

  Co jsem mluvil s hráči, turnaj si pochvalují.

19.06.2019 09:11 | bishop

Mně to teda vůbec jasné nepřijde, zvlášť po takové předehře, o které pořadatelé taktně mlčí. Na napomenutí a pořádné kopnutí do zadku by zúčastnění jen tak nezapomněli, místo toho se v Teplicích rozhodli stínat hlavy, protože mohli a všechno je jednodušší (a možná nepočítali s tím, že se Bánusz ozve).

19.06.2019 08:32 | MMM

Co se týče postupu rozhodčích po dohodnuté remíze v 29. tahu, tak to vypadá, že se téměř všichni shodneme, že postupovali správným (a jediným možným) způsobem. Ale co se týče pořadatelů, je to zvláštní - vypadá to minimálně na zanedbání komunikace s hráčem. Ví někdo, jestli už Tamás Banusz měl podobné problémy na nějakém turnaji v minulosti?

18.06.2019 23:11 | Jiří Kadlec

Tepličtí, tak jak to bylo s tím ubytováním pátého nasazeného hráče turnaje??

18.06.2019 21:11 | Vojta Plát

Kauza s Tallou se mé osoby dotýká minimálně, rozhodoval za mě tehdy otec. Jinak bydlím u stadionu, hotel je hezký, i pokoje. Bydlí tu i Vorobiov, Epishin a tento hotel patří k těm lepším, takže určitě nedochází k útlaku vůči východu.

18.06.2019 20:35 | Pražský kavárník

igors: Pan Talla jakožto rozhodčí samozřejmě neřeší otázky ubytování, ale typický český manažer ano.

18.06.2019 20:28 | igors

ciki333 & p.kavárník: Trochu logiky by nebolo od veci. Nech už máte proti Tallovi čokoľvek, ako rozhodca turnaja určite nerieši otázky ubytovania.

18.06.2019 20:27 | Morphynista

@ciki333 : Za zdejšího krále trollů byl zatím považován ZMB, ovšem vidím, že jste si dal předsevzetí " dohnat a předehnat " . Anebo je to způsobeno dlouhým pobytem na slunci...

18.06.2019 20:20 | ciki333

"Pořadatelé" z Cikánova (=Teplice) se zase jednou vyznamenali...Podobná mezinárodní ostuda, se selekcí hráčů na ty z "Východu" a "Západu," by se nepřihodila ani v Ruské federaci. Někteří patolízalové z České kotlinky, ve své servilitě k tzv. vyspělým zemím EU, jsou schopni vlézt norským (byť nejsou členy žaláře národů) a německým šachistům análním otvorem až do tenkého střeva...Bánusz, hrdý občan Orbánova Maďarska, se příště velkým obloukem vyhne České republice...A vůbec se tomu nebudu divit. Kalouskův prefabrikát, TOP 09 ústy předsedy a europoslance Pospíšila, se rád chvástá, jak vyspělou zemí, dodržující lidská práva, jsme. Zlovolný akt segregace, iniciovaný panem Tallou, odsunul ČR kamsi do stepí Dálného východu.

18.06.2019 20:04 | Oma z DC

Kavárníku nevím proč omýláš Tallu, pochybení sám Banusz uznal... a k dalším okolnostem se vyjádří pořadatelé... za ty mluvit nebudu...

18.06.2019 19:05 | Morphynista

Nemyslím si, že by tahle věc byla důkazem nedůvěryhodnosti pana Tally. I v článku je zmíněno, že Vojta Plát často střídá trenéry a má potíže vůbec nějakého najít. Takže problém byl na jeho straně.

18.06.2019 18:56 | Pražský kavárník

Ještě jsem zapomněl na trenérskou kauzu Plát-Talla z roku 2008. Ta taktéž nepůsobí pro pana Tallu důvěryhodně. http://www.nss.cz/ostatni/vysvetleni-meho-trenerskeho-vztahu-k-v-platovi

18.06.2019 18:27 | ciki333

Otřesné, zvláště závěrečný odstavec...A to ruští hráči mohou být vděčni teplickým hoteliérům, že tito se rozhodli poskytnout své služby všem, bez písemného vyjádření nesouhlasu s anexí (pro pana Morphynistu uvedu synonymum-okupaci) Krymu. Být provozovatelem Firma Golden Castro...tak Vorobiov a spol. jsou v lepším případě ubytováni po čtyřech v Eurocampu Barbora. Při této příležitosti mne napadá, zda politicky korektní Mgr. Matocha se tázal před exhibicí s Navarou GM Ding Lirena, zda považuje obsazení Tibetu ČLR za legitimní...

18.06.2019 18:12 | Pražský kavárník

To ovšem vypadá na ukázkové selhání typického českého manažera. A hlavně potřebu všechno řešit silou. Řešit problémy s ubytováním, to přece manažer dělat má. Tady to vypadá tak, že se typickému českému manažerovi nechtělo nic řešit. A maďarský velmistr to vycítil. Když k tomu připočteme temnou minulost GM Tally (viz jeho opilecká kauza Maník-Talla 2008), tak ten turnaj nepůsobí důvěryhodně.

18.06.2019 16:42 | MaX

Díky za vyjádření protistrany. (mě vadí hotelové stěhování na dovolené, natož když jel Bánusz pracovně to pak chápu)