"Nad dopisy diváků"

14.12.2008 08:00 | Olympiáda 2008

Protože se v diskusi vyskytly různé zajímavé názory a dotazy, rád na ně odpovím. Někteří diskutující si asi nepřečetli pořádně mé odpovědi nebo je špatně pochopili. Takže - žádný útok ze zadních pozic jsme dopředu nepl

Nominace

Nemyslím si ale, že kdyby bylo více času, byla by nominace jiná. Pětice Navara, Hráček, Láznička, Babula, Štoček je to nejlepší, co momentálně máme. Přesně tak, jak píše další diskutující „apač“ ( i když ani tento názor nesdílí úplně všichni, jeden náš renomovaný šachista mi po návratu vyčetl, že jsem měl vzít místo hráče x hráče y. Nezlobte se, nebudu říkat koho místo koho, jen dodám, že s oním renomovaným šachistou nesouhlasím).

Nemá cenu vést akademické spory s Honzou Hučínem, jak by asi hrálo naše mužstvo, kdyby turnaj pokračoval dále. Já jsem to napsal tak, jak jsem to cítil. Kdybych si myslel, že jsme na tom opravdu zle, tak bych mlčel. Ale protože náš tým už dobře znám, odhadoval jsem, že by se další zápasy povedly. Proč? To je na dlouhé psaní a nechci tím čtenáře zdržovat. Správně to vyjádřil další diskutující, Bond(james): že by nějaký finiš sice mohl přijít, ale celkový špatný dojem by to už nespravilo. S tím naprosto souhlasím.

Psycholog

V diskusi padla zmínka o psychologovi. Jednal jsem před olympiádou s paní Evou Šauerovou, sportovní psycholožkou, která připravovala našeho zlatého olympijského střelce Kosteleckého. Vypadalo to nadějně, k šachům má určitý vztah (její otec prý hrál korespondenčně). Měla přijet po 5. kole, o volném dni. Bohužel měla menší zdravotní komplikace a musela v tomto termínu odjet na léčení do Krkonoš.

Nabitý kalendář

Pan Janda se ptal, jestli bylo vhodné hrát před olympiádou bundesligu. Odpověděl jsem mu již mailem, a on odepsal, že by to možná zajímalo i ostatní ( tak vznikla idea, že bych ještě doplnil „olympijský rozhovor“). A tím vlastně odpovím i panu Válkovi, který navrhoval, aby se hráčům vyplácela kompenzace za to, že by nehráli bundesligu a místo toho si odpočinuli.
Já taky nejsem nadšený z toho, že není více volna, ale... podzimní turnajový kalendář je nesmírně nabitý. Bundesligu a ostatní soutěže ovšem hrají nejen naši hráči, ale i většina špičkových velmistrů z jiných zemí, kteří pak také hrají na olympiádách a ME družstev.
Bundesligu hrála kompletní německá reprezentace, hráli ji Sargissian, Movsesian, Širov a mnozí další, kteří pak na olympiádě zářili. Navíc tato situace trvá řadu let a nikdy to nikomu nevadilo (kromě ME družstev 2005 a olympiády 2006 – tyto akce byly pořádány v létě – se ME družstev a olympiáda většinou hraje v termínu říjen nebo listopad). V roce 2003 se hrálo ME družstev v Plovdivu jen pár dní po skončení Evropského poháru v Řecku, nejlepší velmistři z celé Evropy se pak bleskově přesunuli a sehráli další turnaj. To je prostě dnešní tvrdá realita. Spíš je potřeba plánovat turnajový kalendář hráčů dlouhodobě, komplexně.
(jen pro upřesnění: pan Janda se ptal na bundesligu, která se hrála 1. a 2. 11. Další víkend – 8. a 9. 11. se hrála ještě naše extraliga a 1. kolo olympiády začínalo 13.11.)

Soustředění

Padla zmínka i o soustředění. Někteří hráči ho již dříve odmítli s odůvodněním, že mají nabitý turnajový kalendář a volný čas raději stráví doma s rodinou. Letos se ale třeba ozval Viktor Láznička s tím, že by bylo dobré něco takového uspořádat. Určitě se na to zaměříme a něco podnikneme.

Dalšího diskutujícího pod přezdívkou „španěl“ zdravím, přeji mu pevné zdraví a bohatého ježíška.

Protože se v diskusi vyskytly různé zajímavé názory a dotazy, rád na ně odpovím.
Někteří diskutující si asi nepřečetli pořádně mé odpovědi nebo je špatně pochopili. Takže - žádný útok ze zadních pozic jsme dopředu neplánovali, k tomu nás donutil vlažný start a nepříznivá turnajová situace. Myslel jsem to tak, že když se mužstvu nepovede úvod soutěže, neznamená to, že má hodit flintu do žita. Stále ještě může skončit dobře.

Honza Hučín se ptal na to, kdy se musely odevzdávat olympijské sestavy, David Navara mu přibližně odpověděl. A přesně to bylo takto: olympiáda začínala 13. listopadu, do 12. září jsme museli organizátorům nahlásit přesnou sestavu s tím, že nebyla možná ani změna pořadí na šachovnicích. To dříve nebylo.
6x 1980x
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
16.12.2008 11:28 | Autor neznámý

to David Brazina: Určitě bych to prohodil, tak jak píše Apač. Ale je fakt, že tak důkladně do toho nevidím, abych mohl zodpovědně radit. Jenom mě moc mrzí, že jsme nevyužili tak úžasnou příležitost k propagaci šachu, když Olympiáda byla v Německu, kousek od hranic.

16.12.2008 11:09 | Autor neznámý

to spanel> to si prave nemyslim. jestlize nezklamali kapitani tak proc je menit. navic sam pises ze nezklamali, buh vi jak to bude s formou a vykonosti nasich za dva roky. jo kdyby to bylo jako v hokeji ze treneri hraji dve utkani kazdy tyden, tak bych s tim i souhlasil ze tam psychologie hraje roli. ale to neni tento pripad rekl bych. Navic malokdo si uvedomuje ze zatim co muzske druzstvo je slozeno prevazne s profiku(pouze) tak holky delaji skoly nebo se staraji o decka nebo delaji jinou praci a sachy jsou pro ne jen zabava. takze tam zmena kapitana bude mit takovy dopad jako placnuti do vody. navic koho bys tam dal?

16.12.2008 08:24 | Autor neznámý

to david brazina: možná nezklamali kapitáni, ale zklamaly obě družstva. Proto už jen z psychologického hlediska je nějaká změna nutná!

15.12.2008 14:08 | Autor neznámý

to apac. a proc by mel delat kapitana zenske reprezentace??? at dela dal kapitana repre muzske proc taky ne. oba kapitani nezklamali a nemyslim si ze fotbalove reseni je krok spravnym smerem. ano kapitan by mel zodpovidat hlavne za organizacni stranku veci, pripravu zahajeni a volbu poradi sachovnic. nemyslim si ze je tam kapitan od toho aby behem 2 tydnu odnaucil hrace delat hrubky, ci nedostavat se do casovky. a v tomto pripade oba kapitani podle meho udelali kus dobre prace.

15.12.2008 11:53 | Autor neznámý

spanel: Mě skoro taky napadlo, že by možná nebylo špatné udělat "rošádu" a nechat Michalu Konopkovi ženské mužstvo. Je otázka, jaká má být role kapitána. Jak jsem z článků pochopil, hráčí se většinou připravují sami, takže současná role kapitána je hlavně organizační. Byl tam Petr Hába - pomáhal s přípravou i mužům?
Jinak si samozřejmě myslím, že je to zase o penězích. Předpokládám, že pro naše hráče je účast na olympiádě hlavně prestižní, nikoliv zajímavý zdroj příjmu, takže prostě pro ně jsou ty lépe placené akce (jako Bundesliga) prostě prioritnější. Asi by se už teď měl vybudovat nějaký strategický plán na příští olympiádu. Definovat si cíle a udělat "roadmap" jak jich dosáhnout, hlavně maximálního načasování formy. Asi se tedy shodneme, že společná příprava, psycholog, sekundant(i) by pomohli, otázka je, jestli na to má svaz peníze, odpověď je, že zřejmě nemá a těžko se zaplatí kvalitní repre z členských příspěvků. Takže zase je to o tom sponzorovi. Olympiáda se oběvovala v hlavních zprávách na ČT, takže zas tak úplně nezajímavý produkt to asi není, otázka je, kolik by takový sponzor musel dát a jestli se dá sehnat v době té omýlané krize. Teď firmy dávají peníze jen do toho, co jim přináší okamžitý zisk.

15.12.2008 08:20 | Autor neznámý

Pana Konopku také zdravím a oceňuji jeho smysl pro humor:) Myslím, že s holkama by mu to slušelo víc:)