Ivanchukova třetí výhra v řadě

01.10.2011 08:50 | Grand Slam: Sao Paulo - Bilbao 2011

Pouze díky odmítnutí loňského vítěze Vladimira Kramnika se do grandslamového finále dostal Vassily Ivanchuk. Volba to však byla více než zdařilá, protože Ukrajinec se prezentuje ve vynikající formě a po úvodní remíze s Hikaru Naka...

Partie Aronian – Ivanchuk byla doposud vůbec nejostřejší partií na turnaji. Aronian totiž bílými šel tvrdě za výhrou a při útoku si v podobě 19.0-0 vybral možná tu vůbec nejriskantnější cestu. Daleko bezpečnější bylo 19.exf7+ s ponecháním možnosti rochovat na obě strany. Evidentním omylem z Aronianovy strany však bylo až 21.Sxf6, protože zde se už jako takřka nutné jevilo 21.e4. Po pokračování v partii se totiž Ivanchuk dostal dámou do týla bílé pozice, znemožnil mu tím pokračovat v útoku a následně začal inkasovat materiál.

Kdo by čekal, že tato partie je prozatím soubojem o poslední místo? (©ChessBase.com)

Černými zvítězil i mistr světa Anand nad domácím Vallejo Ponsem. Ze zahájení černými pohodlně vyrovnal, při dvojici střelců se s tím ale nesmířil a postupně Valleja jednoznačně přehrál. Španělský reprezentant pak na sociální síti vyvěsil krátký komentář, že ani zdaleka není v ideální formě. Gratulovat si tak mohou šéfové bundesligového Baden-Badenu, kteří mu i přes smluvní závazek účasti na souběžně probíhajícím Evropském klubovém poháru nakonec účast v Sao Paulu, resp. Bilbau povolili, protože sestava nakonec nastoupivší ve Slovinsku se i bez Valleja pere o čelní umístění.

Obdobný vzkaz by na facebooku či twitteru mohl vyvěsit i Magnus Carlsen, protože po smolné prohře s Vallejo Ponsem si připsal na turnaji již třetí remízu. Partie zakládá obdobně jako vždy, nicméně nelze se zbavit dojmu, že na svou vynikající techniku a cit sází až přespříliš. Tentokrát ve zjednodušené pozici neměl Hikaru Nakamura ani příliš problémy norského reprezentanta zremizovat věčným šachem.

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
On-line (20:00 hodin)
Pouze díky odmítnutí loňského vítěze Vladimira Kramnika se do grandslamového finále dostal Vassily Ivanchuk. Volba to však byla více než zdařilá, protože Ukrajinec se prezentuje ve vynikající formě a po úvodní remíze s Hikaru Nakamurou si připsal již třetí výhru v řadě, když na jeho štítě zůstal dokonce bílými hrající Levon Aronian. Při tříbodovém bodování to znamená, že na prvním místě má již pětibodový náskok před dvojicí Aronian – Anand.
11x 1079x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
08.10.2011 10:25 | Autor neznámý

Aronjan - Ivančuk

19.0-0 není špatné, protože ef7 může hrát bílý i o tah později, jen s přehozením tahů.

Hlavní chyba byla 20.Jxf7 (správné bylo zmíněné 20.ef7+), kdy Aronjan, snad již s nedostatkem času (propočet třeba u 18.fe6 mohl zabrat hodně času), podcenil smrtící dlouhou diagonálu. Snad počítal, že uteče přes f2 na e1 a pak sám třeba obětuje na g6, nevím.

21.e4 je sice lepší, jak hrané 21.Sxf6, ale pozice je patrně již prohraná i tak.

Čas nejspíš chyběl i Ivančukovi. Výhru zahodil tahem 29.-Vxf7. Správné bylo Sc5, nebo Sc3.

A nejspíš s pár vteřinami na hodinách definitivně bílému partii prohrává 32.a4?? (s primitivní léčkou do blicky, ale přehlédl/podcenil mezišach). Správné bylo 32.e4 s remízou.

03.10.2011 05:37 | Autor neznámý

Kasparov je v poslední době hodně aktivní, ale je škoda, že se omezuje jen na propagační blicky a simultánky. Na neděli 9.října je v belgickém Leuvenu plánován zápas se Shortem na osm partií, ale opět jen v bleskovém tempu 5+3. V úterý pak má Kasparov odehrát simultánku proti talentovaným dětem a VIPům. Myslím, že kdyby se naplno věnoval šachu místo politiky, bylo by to pro naši hru daleko přínosnější. On je totiž rozdíl být opozičním politikem v západní Evropě a v Rusku. Zatímco v západní Evropě by Kasparov jako politik uspět mohl, tak v Rusku - kde nejsou téměř žádné demokratické tradice - nikdy uspět nemůže. Proto bych si přál, aby se zase vrátil i k "vážným" šachům a věřím, že se někdy i dočkám zápasu Kasparov - Carlsen...

02.10.2011 18:19 | Autor neznámý

Tak především není Nakamura jako typický Japonec, protože kdyby byl, tak by neuměl hrát šachy

02.10.2011 17:52 | Autor neznámý

 no zrovna Nakamura mi jako typickej asiat neprijde, ten respekt mu dle me chybi a tvrde makat zacal az posledni dobou si myslim

02.10.2011 17:08 | Autor neznámý

Já jsem zvědav co podnikne Kasparov.

Ano, je to silná osobnost. V politice asi zjistil, to co mnozí předpovídali, že v Rusku nemá šanci. Teď se rýsuje návrat Putina na 6 či 12 let, tím je opozice dost ztracená a ani Garri nic nevybojuje. Asi tuto parketu vzdá.

Trénovat někoho na samý vrchol může být motiovací, ale u něj asi ne na dlouho. Bond má jistě pravdu, přesto současná spolupráce může být úspěšnější a delší než předchozí. Přeci jen Nakamura s geny Asiata, kteří mají vrozené trvdě makat, respektovat autoritu, které věří, a jít nekompromisně za jasným vytýčeným cílem  to bude trošku jiné než s mladým sebevědomým Evropanem se všemi klady ale i zápory.

 Samozřejmě se může ukázat, že Nakamura oproti Magnusovi může mít méně talentu a také výkoností strop, který třeba přes veškerou snahu obou nepůjde překonat. Uvidíme. 

 Garri má samozřejmě vyděláno na celý život, ale to mu jistě morálně nestačí, na to má příliš vysoké Ego. Tak vedle trénování může začít třeba podnikat, ale i návrat ke hře, myslím si, není úplně zabitou variantou. Určitě se však nevrátí, kdyby nevěřil, že bude v absolutní špičce.

01.10.2011 17:55 | Autor neznámý

No já tipuju, že k němu nedojde už nikdy, jednak Kasparovovi ujel vlak a už ani nemá motivaci někomu něco dokazovat a bez motivace se to hrát nedá. A co se týče spolupráce, možná může s někým spolupracovat tak rok ale víc ne, na to je příliš silná osobnost. Takže Carlsen už dostal své know-how, teď je řada na zbytku světové špičky (protože je jasné, že ten, kdo už s Kasparovem spolupracoval bude ve výhodě, takže teď si ho budou muset postupně najmout všichni). Inu Kasparov ví jak zpeněžit svůj talent .

01.10.2011 17:39 | Autor neznámý

@Pavel Ch: Váš článek "Dostaň mne z toho" jsem četl. Velice zajímavé. Skoro se zdá, že naděje mnohých fanoušků a příznivců šachu z celého světa vkládané do Magnuse Carlsena ("budoucí mistr světa") zůstanou nenaplněny. Škoda, sen to byl hezký.
@Vasek: I já bych uvítal Kasparovův "comeback". Tipuji, že k němu v nejbližší době nedojde, ale pokud jsem se netrefil, budu rád.

01.10.2011 11:51 | Autor neznámý

No já s Carlsenem přestal sympatizovat už tak asi před rokem. A jinak myslím, že jestli to s tím trénováním je pravda, tak Nakamura je Kasparovovi svým přístupem k šachu určitě mnohem blíž a spolupráce by mohla být mimořádně úspěšná. Ale radši bych aby zas Kasparov začal hrát.

01.10.2011 10:54 | Autor neznámý

 Nedivím se Vám Matmane a souhlasím, více v mém příspěvku k "Dostaň mne z toho".

01.10.2011 10:25 | Autor neznámý

Carlsen šmrdlá stále tytéž varianty a zdá se, že je v "tvůrčí krizi". Je mi sympatický čím dál míň. Objevil se dohad, že Nakamura spolupracuje s Kasparovem. Je-li tomu skutečně tak, tleskám. Ánand jako vždy velmi solidní. Sympatie vzbuzuje přístup Aronjana a zejména Ivančuka. Porazí ho někdo?

01.10.2011 09:28 | Autor neznámý

Měl dát 1.e4 a Naka by měl problémy.