Carlsen nebo Caruana?

12.10.2012 23:43 | Grand Slam Chess Master Final – Bilbao 2012

Velmi zajímavé předposlední kolo přineslo několik zajímavých poznatků. Mistr světa není neporazitelný, důkaz dodal bezpochyby jeho budoucí nástupce Magnus Carlsen (mimochodem na Live Chess Ratingu již na 2848!). Levon Aronian si na ví...

Velmi zajímavé předposlední kolo přineslo několik zajímavých poznatků. Mistr světa není neporazitelný, důkaz dodal bezpochyby jeho budoucí nástupce Magnus Carlsen (mimochodem na Live Chess Ratingu již na 2848!). Levon Aronian si na vítězství bude muset minimálně rok počkat, protože již podruhé vybalancovat z propasti nedokázal a podlehl Caruanovi (foto, © ChessBase). Poslední partie pak pouze potvrdila roli jednoznačného outsidera, když Karjakin porazil Vallejo Ponse, čímž mu připravil již čtvrtou prohru v turnaji.

Otázku pro poslední kolo uvozuje již nadpis článku – o vítězi se rozhodne mezi Magnusem Carlsenem a Fabiano Caruanou. Lepší výchozí pozici má italský hráč, protože jej čeká černými Vallejo Pons, který zatím získal pouhých 5 remíz. Naproti tomu Carlsena čeká taktéž černými hráč úplně jiného kalibru – Levon Aronian. Ten sice na turnaji nepůsobí v optimální pohodě, ale i tak – získejte proti němu minimálně stejný výsledek, jako získá dosavadní lídr proti outsiderovi… Každopádně nás čeká zajímavé poslední kolo, osobně očekávám aktivitu i od prozatím velmi opatrného Viši Ananda, protože se jistě nebude chtít spokojit s bilancí -1 a bílými zaútočí alespoň na 50% zisk.

14.10.2012 08:53 | Autor neznámý

Pavel Ch: Souhlas...ale kdyby Caruana vyhrál blicky,  tak by se taky mluvilo jinak, ale poté co prohrál úvodní s bílými, tak byl konec..Ale vítěž je Carlsen.

14.10.2012 07:30 | Autor neznámý

ad Pavel Ch: souhlas

13.10.2012 22:21 | Autor neznámý

F.Caruana věřil, že Carlsen Aroniana neporazí. A když prohraje blicky, může říkat, že byl 1.-2. Magnus bude říkat, že byl první. Moc mi to matematicky nehraje, ale ať si každý z nich uvádí, co mu diváci "sežerou" nebo také ne.

no Elo: Máte pravdu, Caruana pro "prokoučoval". Valleljo nevyhrál jedinou partii a sám byl  přitom "v  laufu". V nejhorším by remízoval. Jasně, v 5-10% případech by prohrál. "Ale to nehrajte šachy, když je pro Vás nebezpečné", říkal již Velký Viktor jednomu mladému velmistrovi.  Nic, urazil Caissu a po zásluze na výhru rozjetý turnaj nevyhrál, byl prostě druhý, a historie se neptá jak. Carlsen je "mistr". Nemám rád turnaje s dělením místa, kazí šachy jako sport, tady je dobře, že je vítěz jeden.

13.10.2012 21:59 | Autor neznámý

Spoléhat, že porazí Valleja s černýma byl nesmysl, v blitskách mohl vyhrát, to je loterii, al MC byl lepší..

13.10.2012 20:22 | Autor neznámý

Carlsen je monstrum. Caruana neměl žádnou šanci. Gratulace.

13.10.2012 20:20 | Autor neznámý

Carlsen je prostě nejlepší..............

13.10.2012 20:04 | Autor neznámý

Nerozumím, spoléhat na výhru s MC v blickách... Větší šanci by měl, kdyby zkoušel vyhrát černými s Vallejem. No, nejlepší je nejlepší, ať se mi to líbí nebo ne.

13.10.2012 19:48 | Autor neznámý

První blicku Caruana bílými prohrál...

13.10.2012 19:47 | Autor neznámý

A je to tam! Carlsen vede 1-0!

13.10.2012 18:53 | Autor neznámý

Aroňan tohle nevyhraje. Chybí mu ta carlsenovská buldočí urputnost, jeho síla jsou nekonvenční a složité pozice. Kdyby si teď po 26.-Vb2 prohodili barvy, už bych na bílého i vsadil, ale takhle ne.

13.10.2012 18:39 | Autor neznámý

Pokud Aronjan vyhraje, stačí

13.10.2012 18:27 | Autor neznámý

Proč kaňka..?nestačí mu náhodou remíza Caruanovi?

13.10.2012 18:04 | Autor neznámý

To co předvedl Caruana v posledním kole je obrovská kaňka na jeho výkonu v celém turnaji-takhle se o první místo nehraje.

13.10.2012 17:37 | Autor neznámý

Ne, k rozstřelu v blickách - loni v nich vyhrál s Ivančukem.

13.10.2012 17:12 | Autor neznámý

Carlsenovi teda teď stačí remis k celkovému vítězství?

13.10.2012 17:00 | Autor neznámý

Tak Vallejo - Caruana remis za 20 minut. (Ne)zajímavá taktika.

13.10.2012 11:29 | Autor neznámý

to Honza Hučín: porovnání s tenisem se taky nabízí, ale tenis má svůj Wimbledon, a šachy zápas o titul mistra světa, teda alespoň z pohledu tradice.

Takže je asi mnoho lepších cest a způsobů, než tato s podprůměrným mistrem světa.

13.10.2012 09:37 | Autor neznámý

Jo, to je pravda, ten motiv se lze dočíst v každé učebnici sicilky .

Ovšem Carlsen pokračoval v klidu v tlaku z ničeho a bod byl doma

13.10.2012 08:25 | Autor neznámý

Zrovna ve včerejší partii s Carlsenem začal Anand výborně a krásný učebnicový tah 15...d5!!  (16.cxd5 Jxd5!)  mu od pohledu musel zajistit výbornou hru.

Snad pod dojmem toho, jak snadno srovnal, naprosto podcenil slabost svého krále, kterou ještě podtrhl doslova pomocnými tahy 17...Vdc8? a 24...Vc6?.
A dokonce ještě 27...Da6 28.Ve5 (hrozí Jxh7) Dc8! mohlo černému zajistit v horší pozici ještě dlouhou a urputnou obranu.

13.10.2012 08:22 | Autor neznámý

sisoj: Ano, takový turnaj by jistě byl atraktivní. V současnosti máme bohužel tři možná kritéria pro nejlepšího hráče: ratingová jednička, mistr světa nebo vítěz "velkých" turnajů. První a třetí splňuje Carlsen - i kdyby Bilbao vyhrál Caruana, ještě nemá tak stálou formu jako Magnus. Skoro si myslím, že by se titul mistra světa měl zrušit. V tenise není a nikomu to nevadí.

Aroňanovi to nevyšlo, ale podle toho, jak jsem si přehrával partii s Caruanou, hrál na výhru a šel do hazardní oběti figury. Při normálním postupu nevěřím, že by ho Caruana přehrál. To ale nic nemění na tom, že je a asi ještě dlouho bude "jen" ten druhý.

13.10.2012 07:12 | Autor neznámý

No a pak kdo je vlastně nejlepší šachista současnosti?!

Rozhodně jím není mistr světa, ale Carlsen nebo Caruana. Aronjan asi opravdu na nejvyšší mety nemá, může mít vysoký rating, ale nic víc.

Anánd je poslední tři roky imitací mistra světa a je ostudou top hráčů, že nejsou schopni ho odstavit.

Osobně jsem byl vždy za znovuobnovení systému MS jaký jsme znali v 2.polovině 20.století. Teď už si čím dál více připouštím myšlenku každoročního uzavřeného MS typu Mexiko 2007. Tam by nikdo nemohl moc taktizovat, protože vždy  se bere jen vítězství!