Wijk aan Zee Není střelec jako střelec

22.01.2021 21:46 | Zahraniční zprávy

Klasická partie byla mezi JK Dudou (bílé) a Magnusem Carlsenem (černé). Nejenom klasická kvůli tempu, ale také kvůli průběhu. JK (klasicky) nezahrál dobře zahájení a Magnus (klasicky) získal malou výhodu, kterou (klasicky) neuplatnil...

...ale ukázala se (klasicky) velká síla JK, když se hraje cokoliv kromě zahájení. Remíza (klasicky).

MVL (bílé) postavil nenáročné zahájení s Aryanem Tarim (černé). Bylo to tak nenáročné, že v podstatě celou partii (po zahájení) musel vyrovnávat. To se prostě nepovedlo a myslím si, že oba soupeři jsou spokojeni s remízou.Hari (bílé) s Radoslawem Wojtaszkem (černé) toho také moc neměl bílými. Partie skončila zaslouženou remízu a stalo se toho asi tolik, jako když rybář čeká na rybu u vypuštěného rybníka. 

Partie Esipenka (bílé) s Girim (černé) byla zajímavá. Bílý zvolil klasický převod střelce na h3 a Giri pěkně zahrál ...c4!? Tah c4 je v podobných pozicích dost (strategicky) riskantní, ale v dané konkrétní pozici to černému sedělo skvěle a myslím si, že byl to pak bílý kdo byl rád za remízu.

Fabi Caruana zahrál černými zajímavou variantu, kterou jsem - shodou náhod - nedávno použil v simultánce.  Jeho soupeř Nils Grandelius (bílé) byl evidentně překvapen a partii se snažil "uklidnit". Ale úplně na 100% mu to nevyšlo a Fabi ho pak dlouho trápil, ale jen s výslednou remízou.

Hezky vyhrál Van Foreest (bílé) s Antonem Guijarrem (černé). Jeden moment se černý rozhodl agresivně umístit věž na h5, ale nebyla to dobrá volba a bílý to moc hezky ukázal. Partii trochu rozebírám.


A borec na konec. Nikdo jiný než AliFiro. Ali (černými) postavil tzv. "Noteboomovu variantu" s Alexanderem Dončenkem. Partie byla divoká jako břitva, ale jen ukázala, že podobné pozice mladému zabijákovi svědčí aneb není střelec jako střelec. Partii rozebírám, tak se na ni podívejte.

Robert Cvek
 - fotografie použité ze stránek tatasteel.com
- video nahráno pro nss.cz a pro YTB Robert a Petr šachy
autorské práva k fotkám:Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2021


-
. kolo -
1x 2116x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
23.01.2021 10:39 | david brazina

Když jsem jel včera autem do Ostravy, přepnul jsem na polské Rádio. Ve sportovních zprávách zaznělo, že Carlsen zkoušel Dudu 4,5 hodiny a poté že nápor na mozek Duda vydržel a odnesl si půl bodu. Asi tolik k popularitě šachu u nás a v Polsku.