Vlastimil Hort oslavil 77 let

13.01.2021 15:26 | Domácí zprávy

Včera (12.ledna 2021) oslavil Vlastimil Hort 77. narozeniny. Čas skutečně běží zběsilým tempem. Když jsem zaregistroval, že pan Hort slaví už dvě sedmičky, skoro jsem tomu nechtěl věřit.

Vlastimil Hort se narodil v Kladně roce 1944, tedy v protektorátu Čechy a Morava. Bohužel neznám začátky šachové kariéry pana Horta, ale dobře si pamatuji příběh, který mi vyprávěl můj táta (ročník 1926). Jednou na Slovensku (pracoval v tatrách 8 let jako plicní lékař) hráli proti českému týmu nějakou ligovou soutěž (asi šlo o celostátní). Odhadoval bych rok cca 1955 (v té době byl můj táta třetí na mistrovství Slovenska v šachu). No a proti mladému Hortovi měl hrát jeden šachista, teď opravdu lovím z paměti. Myslím, že to jméno bylo Majchrák, nebo tak nějak. Pokud to je špatně, co až si je, tak se předem omlouvám.

No a v té době hrát proti klukovi, který ještě byl malý a vypadal mladší, bylo něco (hodně) neobvyklého. Soupeř s ním hrát nechtěl, ale nakonec byl "přemluven". Jenže ten kluk hrál skvěle a partie skončila nakonec remízou a to si mohl soupeř mladého Vlastíka hlasitě oddechnout. Neuteklo tolik času a remíza se přetavila ve skvělý úspěch s reprezentantem a špičkovým velmistrem Vlastimilem Hortem :-)


Vlastimil Hort zažil zlatou éru šachu. Zažil a plně prožil období vzestupu Bobbyho Fischera. S Fischerem hrál několikrát a pouze v jedné partii odešel poražen, zbytek partií skončilo remízou. Pokud hovořím o zlaté éře šachu, myslím tím dobu bez strojů, bez podvádění a s osobnostmi šachového světa, které se hluboko zapsaly do podvědomí šachového světa a šachové historie.


Vlastimil Hort nebyl "jen" skvělým velmistrem, ale také vypravěčem nejrůznějších šachových příběhů, autorem knih (koho pohladila kniha boj o šachový trůn po duši, ať zvedne ruku... nebo kdo z nás řešil diagramy ze skvělé knihy zahrajte si šachy s velmistry? Knihu napsal společně s panem Vlastimilem Jansou) a obecně šachovým propagátorem.


Největší šachovou sílu měl (asi) Vlastimil Hort v sedmdesátých letech minulého století. Patřil k nejsilnějším nesovětským velmistrům. Určitě stačí vzpomenout na památný zápas SSSR proti zbytku světa z roku 1970. Tehdy hrál pan Hort na čtvrté šachovnici za tým světa a porazil 2,5:1,5 velmistra Lva Polugaevského (!). A kdo hrál před panem Hortem? Larsen, Fischer a Portisch. Právě Lajos Portisch v poslední partii s Viktorem Lvovičem Korčným příliš brzy souhlasil s remízou... jak asi znáte historii (a jak je krásně popsáno v knize o šachový trůn od Vlastimila Horta) tým SSSR porazil zbytek světa o pouhopouhý jeden bod. A to díky zadním šachovnicím starých velmistrů (nezapomenu na fotku Botvinnika, který hrál na poslední šachovnici). Na předních deskách to moc dobře nedopadlo pro tým SSSR, nepočítám-li první šachovnici, kde Bent odremizoval šachového krále Borise a porazil Leonida Štejna (který v jedné partii střídal Borise Spasského).


Vrchol kariéry Vlastimila Horta je asi zápas v roce 1977 s Borisem Spasským. Vlastimil Hort hrál zápas kandidátů o mistra světa a v prvním kole ho čekal exmistr světa Boris Spasský. Po 14 partiích byl stav zápasu 7:7, zbývaly poslední dvě partie. Patnáctou partii sehrál černými hrající Vlastimil Hort výborně a soupeře zcela přehrál. Ale místo snadné výhry překročil čas. Žádná časová tíseň, jen zasnění nad vyhrávajícími varianty. Nutno ale napsat, že Boris Spasský během zápasu onemocněl, vypotřeboval své volné dny a neuzdravil se. Ale zde jeho soupeř - Vlastimil Hort - ukázal srdce pravého gentlemana, věnoval mu svůj vlastní volný den a Boris Spasský se dal do pořádku. Šestnáctá partie skončila remízou a Boris tedy vyhrál o bod.


Vlastimil Hort vyhrál mnoho a mnoho turnajů, sehrál skvělé partie. Dokázal potrápit (a porazit) nejlepší hráče světa. Jeho styl byl univerzální, řekl bych až lišácky chytrý a mazaný. Dokázal jak strategicky utahovat šrouby, tak i prudce zaútočit. Záleželo samozřejmě na soupeři, jinak se hrálo s Talem, jinak s Petrosjanem :-)

Chtěl bych panu Hortovi popřát mnoho zdraví a životní energie. A také mnoho chuti a energie do psaní :-) Ty příběhy z let zlatých, to je znovuzrození nejenom šachového ráje.

Robert Cvek


-
. kolo -
11x 2539x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
15.01.2021 16:12 | Kempelen

Mala oprava: Botvinik hral v zapase SSSR - Zbytek sveta na osme sachovnici (z deseti). Za nim byli jeste Tal a Keres.

15.01.2021 16:07 | Kempelen

Vložte obsah

14.01.2021 18:09 | Robert Cvek

capjar: nemáte se za co omlouvat, máte samozřejmě pravdu. Partie mám stáhnuté a díval jsem se na zápas. Ale... prostě jsem tam dal osmičku :-( Přitom to jsou 77 narozeniny :-) Opraveno a děkuji za upozornění.

14.01.2021 17:09 | capjar

Zdravím,

omlouvám se autorovi, ale pokud si dobře pamatuji, Vlastimil Hort hrál turnaj kandidátů s Borisem Spasským již v roce 1977. Tak si ten letopočet prosím opravte. Novinové výstřižky z té doby mne toto datum potvrzují. 

 

14.01.2021 15:46 | Jiří Kadlec

@Zmestabileho: Co takhle se konečně - ve Vašem věku - naučit pořádně česky? 

https://czechtongue.cz/kdybyste-x-kdyby-jste-kdybychom-x-kdyby-jsme/

14.01.2021 14:03 | Zmestabileho

Ad ciki333: Snad by bylo lepší, kdyby jste pane ciki oslovil Roberta Cveka s žádostí o výuku věžových koncovek. Máte v nich skutečně katastrofální nedostatky - a to jak špatně vnímáte umístění krále? - to je až ostuda! Ve Vašem věku... 

14.01.2021 09:43 | ciki333

Přeji vše nejlepší českému vlastenci-GM Hortovi k dvěma štastným sedmičkám.

Málokdo ví, že Vlastimil napsal i třetí knihu v pořadí a názvem "Budu-li mít kliku." Píše v ní mimo jiné o tom, co předcházelo jeho odchodu za hranice. Jako člověk, který v zemi našich západních sousedů žije přes tři desetiletí, sděluje své pocity z politického a ekonomického vývoje v Německu po jeho sjednocení. Vyjadřuje též obavy z ISLAMIZACE EVROPY.

Uvedu doslovnou citaci: " Strategii všech muslimských azylantů a proudů uprchlíků proudícího z jihu na sever definoval plukovník Kaddáfí, též zdatný terorista, když oslovil  Západ: "Vážení pánové, my s vámi vůbec nebudeme válčit, my vás prostě přečíslíme!"  Bohužel, smutná, statisticky dokázaná pravda." A dále "Osidlování západní Evropy muslimy začalo ve Francii po Alžírsko-francouzských válkách, jejich již třetí či čtvrtá generace žije v ghettech, většinou na sociální podpoře. Policie si bere vesty a ostré náboje, když s největší opatrností zasahuje. Německo si pozvalo v roce 1963 Turky jako gastarbeitery na špinavou práci. Nevysvětlitelná a pro mě nepochopitelná krátkozrakost Anglie, Belgie a Holandska.

Známý šachový velmistr také popisuje svoji zkušenost z pobytu v nemocnici, kdy jej pacient, který s ním byl na pokoji, vyhnal z pokoje, aby se mohl modlit. Když podruhé  jeho žádosti nevyužil, muslim zcizil klíč od společenské místnosti a tím zamezil ostatním pacientům na patře  sledovat v televizi fotbal.

Návod na řešení migrační krize dle Vlastimila Horta:

"Při a po přílivu prvních uprchlíků měla mít Evropa připravené prázdné velké nákladní lodě. Naplní-li se číslo tisíc, dostanete balíček na cestu a loď vás vrátí zpět do přístavu, ze kterého jste vypluli."

PS. Pane Cveku, proč jste toto nezmínil ve videu? Nesouhlasíte s názory GM Horta?

14.01.2021 08:54 | Tomáš80

Šachovému gentlemanovi a skvělému šachistovi přeji vše nejlepší a mnoho úspěchů do dalších let. 

13.01.2021 22:53 | VesJ39

Vše nejlepší k narozeninám mistře, hlavně hodně zdraví a sil do dalších šachových partií a simultánek. Věřím opět v setkání v Praze v červnu v Don Giovani - doufám, že to Bolek nebude muset zas posunout. Nu a samozrejmně také na tu simultánku a vůbec na celý Váš zápas s g.V. Korčnym v lázních Vráž u Písku nemohu zapomenout. Jsem rád, že jsem mohl být při tom - kdo nezažil, tak čtěte např. zde https://pisecky.denik.cz/ostatni_region/pi20101009vraz.html a nezapomeňte přemýšlet o přihlášce https://praguechessfestival.com/festival-bude-v-cervnu do obrovských turnajů v Praze. Věřím že právě 17. – 26. června 2021 bude příležitost setkat se opět s šachovými legendami. 

 

13.01.2021 21:35 | Inconnu

Také se připojuji. Pan Hort je pro mě zosobněním šachového gentlemana. Ty časy, kdy byl na vrcholu (šachově) miluji.

13.01.2021 16:09 | giocozo

Gratulace panu Vlastimilu Hortovi. Dobře si vzpomínám na nedávnou simultánku s ním. Prohlásil, že na všechno hraje 1.d4 a 2. Jc3. Při pár remízách nás všechny porazil. Klobouk dolů. Pořád to má v ruce. Taktikou se moc nezabýval, všechny nás přehrál strategicky.