V Rusku se Tomaševskému nedaří, Turnaj kandidátů se mu vzdaluje

23.05.2015 11:15 | FIDE Grand Prix 2014/2015

Osm kol mají za sebou aktéři posledního turnaje FIDE Grand Prix, ve vedení je trojice Dominguez, Caruana a Nakamaru s pěti body. Poslední tři kola rozhodnou o pořadí a také o dvou postupujících do Turnaje kandidátů.

Více než samotné pořadí v turnaji zajímá zainteresované celkové pořadí v Grand Prix. Po třech turnajích vedl se slušným náskokem Tomaševsky, tomu se však zatím v Chanty-Mansijsku vůbec nedaří. Mezi uchazeče o první dvě postupová místa v celkovém pořadí jsme museli počítat ještě Caruana, Nakamuru a za jistých okolností také Jakovenka s Gelfandem. Postupně si projdeme počínání této pětice na závěrečném turnaji.

Jevgenij Tomaševsky (252 b. + 25 b. = 277 b.)

Tomaševsky vstupoval do posledního turnaje v roli největšího favorita na postup. Na nepostupovou příčku má náskok 45 bodů, no v Chanty-Mansijsku uhrál zatím pouhé tři body a průběžně okupuje až desátou pozici, kterou navíc dělí bodově s jedenáctým Jobavou. Kdyby turnaj končil dnes, tak by si do celkového pořadí připsal pouhých 25 bodů a dostal by se tak na 277 bodů, což by na postup nestačilo. Tomaševskému se druhá třetina turnaje vůbec nevydařila, prohrál s Karjakinem a Girim, půlbod za remízu získal v partiích bílými s Nakamurou a Dominguezem.


Tlak z možnosti uhrát životní výsledek se zatím Tomaševskému nedaří ustát. (zdroj: oficiální web)

Fabiano Caruana (230 b. + 140 b. = 370 b)

Caruanovi patří v průběžném pořadí GP 3. místo, ale na druhého Mamedyarova, který v Chanty nestartuje, ztrácel pouhých pět bodů, které jistě získá právě v Rusku (i za poslední místo je 10 bodů). Caruana navíc začal turnaj výborně a i přes porážku z posledního kola se drží v trojici vedoucích hráčů a pokud se mu nerozklepou kolena, tak by si měl postup s přehledem pohlídat. V turnaji má kromě zmiňované porážky s Jakovenkem tři výhry (Griščuk, Tomaševsky, Vachier-Lagrave).


Partie posledního kola s Jakovenkem se sice Caruanovi nevyvedla, postup by si však pohlídat měl.
(zdroj: oficiální web)

Hikaru Nakamura (207 b. + 140 b. = 347 b.)

Nakamurovi v průběžném pořadí patřila pátá příčka, ale dva hráči před ním již odehráli svou porci třech turnajů. Aby Hikaru nezůstal na nepostupovém místě, tak potřeboval zaváhání jednoho z dvojice Tomaševsky – Caruana a k tomu sám uhrát dobrý výsledek. Obojí se mu zatím plní, Tomaševsky se trápí a Nakamura s pěti body patří do vedoucí skupinky. V turnaji zatím neprohrál a dvě výhry nad posledními dvěma hráči pořadí (Jobava, Vachier-Lagrave) mu zatím k postupu stačí.


Křídla zatím Nakamurovi nenarostla, na Turnaji kandidátů jej však přesto zřejmě uvidíme.
(zdroj: oficiální web)

Dmitrij Jakovenko, Boris Gelfand (170 b. + 80 b. = 250 b.)

Jakovenko a Gelfand mají pozici v GP dosti podobnou. Oba zahráli výborně na jednom ze dvou turnajů, na tom druhém naopak vyhořeli. V Chanty-Mansijsku se 4,5 body dělí 4. – 6. příčku a to by jim v konečném pořadí přisoudilo 80 bodů, což by na postup nestačilo. Hned zítra navíc oba hráče čeká vzájemný souboj, který minimálně jednoho z nich z bojů definitivně vyřadí. Gelfand s Jakovenkem o Turnaj kandidátů téměř jistě příjdou (zdroj: oficiální web)

Z hráčů, kteří nemají možnost promluvit do celkového pořadí, se výrazně daří Dominguezovi, který má navíc vcelku přijatelný los, když jej čekají ještě trápící se Vachier-Lagrave s Jobavou a v posledním kole Griščuk. Navíc by Kubánec mohl využít toho, že Nakamura i Caruana si budou hlídat hlavně postup a cesta k vítězství na závěrečném turnaji by tak mohla být pro Domingueze otevřená.

Dnes mají hráči k dispozici druhý volný den, po něm je čekají závěrečná tři kola, která začínají ve 12:00 našeho času, to poslední dokonce o hodinu dříve.

Průběžné pořadí po 8. kole

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Body 
1. Dominguez Perez, Leinier g CUB 2734 * ½ ½ ½ 1 ½ 1 . ½ ½ . . 5
2. Caruana, Fabiano g ITA 2803 ½ * . ½ 0 . ½ 1 . 1 ½ 1 5
3. Nakamura, Hikaru g USA 2799 ½ . * ½ . ½ ½ . ½ ½ 1 1 5
4. Gelfand, Boris g ISR 2744 ½ ½ ½ * . . 1 ½ ½ . ½ ½
5. Jakovenko, Dmitrij g RUS 2738 0 1 . . * . 0 ½ 1 ½ ½ 1
6. Karjakin, Sergej g RUS 2753 ½ . ½ . . * ½ 0 ½ 1 ½ 1
7. Svidler, Peter g RUS 2734 0 ½ ½ 0 1 ½ * ½ 1 . . . 4
8. Griščuk, Alexander g RUS 2780 . 0 . ½ ½ 1 ½ * . ½ ½ ½ 4
9. Giri, Anish g NED 2776 ½ . ½ ½ 0 ½ 0 . * 1 . ½
10. Tomaševsky, Jevgenij g RUS 2749 ½ 0 ½ . ½ 0 . ½ 0 * 1 . 3
11. Jobava, Baadur g GEO 2699 . ½ 0 ½ ½ ½ . ½ . 0 * ½ 3
12. Vachier-Lagrave, Maxime g FRA 2754 . 0 0 ½ 0 0 . ½ ½ . ½ * 2


Odkazy

oficiální web turnaje
rozlosování a výsledky
fotogalerie


-
. kolo -
10x 4046x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
27.05.2015 13:46 | Pavel Ch

B-ckar, rádo se stalo, já spíše obvykle čekám, co jiní vygooglí, Moprhynista je zde odborníkem. Tabulku jsem jen ručně přepočetl.

27.05.2015 12:56 | B-ckar

2P Ch Vďaka za detaily, na ofic. stránkach som čítal len tweet o 2 postupujúcich a tu dáko meškajú. Inak postúpili de facto dvaja Američania, Caruana bude od septembra znovu repre USA. Spolu s Nakamurom, So, Kamským a Robsonom to budú favoriti na olympiádu, priemerný rating porovnateľný s Ruskom.

27.05.2015 12:44 | Pavel Ch

Nakonec přeci jen Caruana a Nakamura do kandidátů.yes

Jakovenkovi ublížila patová pozice (jinak by postoupil) s lišákem Gelfandem, který dal i posledního pěšce za oběť jezdce a dámy a Jakovenko neopatrně návnadu sebral a připravil se o postup na úkor Nakamury, vyhrál by turnaj ne dělením, ale samostatně (byly by body 170, 125, 125).

Ikdyž vždy tvrdím (bylo to 9.kolo z 11), že by při výhře mohly být poté výsledky jiné. Minimálně styl hry Nakamura - Jakovlenko v posledním kole, kdyby Naka musel vyhrát, by byl jiný.

 A kdo ví, zda by v 10. naštvaný Jakovenko roztrhal Karju, jako se stalo po patu.

25.05.2015 04:44 | Morphynista

Včerejší kolo přineslo hodně vzrušení. Hned dvě partie skončily patem a v jedné z nich mezi Karjakinem a Caruanou došlo i ke zmatkům, kdy Karjakin v 49.tahu neoprávněně reklamoval trojnásobné opakování pozice, pomocný rozhodčí nejdřív reklamaci uznal ( problém byl v tom, že si špatně přečetl písmeno v partiáři ) , soupeři podepsali jeden partiář z remízou, teprve teď rozhodčí poznal svůj omyl, a vykřikl :  " Žádné trojnásobné opakování nebylo ! " Situaci nakonec musel řešit hlavní rozhodčí Postovskij, který si právě v době reklamace někam odskočil. Nejdřív se zeptal Caruany, zda chce pokračovat ve hře, ale ten mlčel. " Připomenul jsem si, co mě jako začínajícího rozhodčího učili už před šedesáti lety. Pokud se stala chyba, měla by být napravena. A tak jsem nařídil pokračovat ve hře. To bylo moje rozhodnutí jako hlavního rozhodčího, nikdo neprotestoval a partie pokračovala ."  Karjakin nakonec koncovku s pěšcem méně zachránil...http://chess-news.ru/node/19089

23.05.2015 21:29 | Zmestabileho

Ad Elominator a ofca: S MČR mužů se nedá srovnávat nic. V šachu na této úrovni snad opravdu není nic zbytečnějšího a nudnějšího, než dnes právě skončené MČR. Ale zpátky k FIDE Grand Prix - je to jistě spousta zajímavých partií na top úrovni, ale... když tam není Magnus, chybí na těchto svěťácích příběhy turnajových vítězů, a příběhy soubojů právě o ta turnajová vítězství. Zůstává jen přepočítávání bodů, jestli Jakovenku, Remizjakin, Tomášševskyj, nebo někdo další, ztratí šanci na umístění, kvůli jedné či dvou proher. A to je opravdu nuda!

23.05.2015 20:56 | ofca

Jak vite, že je to nuda, pokud to nesledujete? Partie jsou velmi zajimave a doporučuji přehrat na rozdil od mčr mužu.

23.05.2015 20:49 | ELOminator

No já bych neřekl, že je to nuda, teda rozhodně ne taková nuda jako MCR (mužů), ale superturnajům typu Londýn nebo Wijk se to samozřejmě nevyrovná.

23.05.2015 20:19 | Zmestabileho

Celá tato  FIDE Grand Prix se prostě nepovedla - ani tady na nss to téměř nikomu nestojí za komentář, sleduje to zřejmě akorát Navara :-). Protože on musí mít o svých konkurentech přehled... jinak pro fanoušky tohle "představení" světové špičky opravdu žádným zážitkem není. Můžeme kritizovat formát celé turnajové série, ale zůstává také smutným faktem, že v současnosti, když nehraje na top světovém turnaji Magnus, tak je to nuda a šeď. Potom není divu, že tyto turnaje se dnes hrají téměř pouze tam...v dálnějších východních lokalitách...ehm.

23.05.2015 18:25 | David Navara

Šance má ještě Sergej Karjakin, i když porážka v 8. kole určitě narušila jeho plány.

23.05.2015 13:42 | Šemík

Prognózy o celkovém pořadí GP se mi zdají dosti odvážné - např. odepisovat Gelfanda a Jakovenka, kteří v tomto turnaji ztrácejí půlbod na první místo, se mi zdá přinejmenším předčasné. Celkově se mi systém GP moc nelíbí (např. by mi přišlo logičtější, kdyby o celkovém pořadí rozhodoval celkový počet bodů), navíc čtyři hráči, kteří v posledním turnaji nehrají, jsou evidentně znevýhodněni.