Už jde o hodně

18.09.2015 07:17 | Světový pohár 2015

Opatrnost a respekt jsou cítit v úvodních partiích 3. kola. Jen několik výraznějších favoritů se snažilo rozhodnout již v základní části, spolehlivě k výhře dospěli jen Caruana a Karjakin (foto web soutěže). Radovali se ještě Eljanov a Mamedyarov.

Nyní už jde přinejmenším o slušné peníze, nelze nikomu vyčítat, že si dává pozor hlavně na svou kůži. I pro vyřazeného je přínosem, když vypadne až v tiebreaku. Jen pár zápasů má jasného favorita. Caruana celkem jasně přehrál Kovalyova, mladý Kanaďan se postupně sesypal pod trvalým tlakem, ale partie mě moc nezaujala. Velkou šou předvedla oboustranná časová tíseň  partii Griščuk - Eljanov. Griščuk byl v partii rušitelem míru, dosáhl malé výhody, ale v sérii omylů časovky mu náležel ten poslední, po kterém Eljanov již nezaváhal a vykročil na slibnou cestu k nečekanému postupu. Mamedyarov přišel k celému bodu kapku bezpracně - jeho soupeř zřejmě zapomněl teoretickou variantu a musel hledat spásu v obtížné koncovce. Nakonec možná vybojoval slušné šance na remízu, ale chyba v časové tísni vše rychle ukončila. Karjakin možná ani není s Yu Yangyi tak jasný favorit, ale po soupeřově drobné nepřesnosti ho naprosto spolehlivě "ušmudlal".

-
. kolo -
Z remízové kolekce pár partií nezašlo moc daleko za teorii, v dalších moc rovnováha narušena nikdy nebyla. Zaujaly mě ale dvě, které dost vzrušení přinesly. Topalov prošel zahájením jak se na jasného favorita patří a dosáhl výrazné výhody. Mladičký Lu Shanglei však předvedl mimořádné kouzelnické umění, partii obdivuhodně zamotal, chvíli hrál i bez figury, Topalov se ale dopustil v propočtech několika nepřesností a nakonec se musel spokojit s koncovkou, která posléze řádně skončila remízou. Asi divácká partie kola. A pečlivě jsem sledoval i novoborského Wojtaszka, který zatlačil svého soupeře černými figurami do obrany, velké obléhání opepřil obětí figury za 2 pěšce, ale zkušený Granda Zuniga se ze svých valů vylákat nenechal a udržel jejich neproniknutelnost.

-
. kolo -
37x 6862x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (37) Aktualizovat
20.09.2015 19:15 | N. Očník

Karel T: Zásadně odlišuju "sovětské" řešení, které je centrální a státní, od soukromého vyjádření vůle, jak chci, aby se v MÉM prostoru moji NÁVŠTĚNÍCI chovali. To naní žádná cenzura, když věčně opilého, blijícího a nadávajícího opruza vyvedu ze své zahradní slavnosti ... Osobně jsem na tento typ egomanikaů celkem zvyklý i z jiných diskusí .. rozdíl oproti fotbalovému webu je v tom, že sem občas zavítali skutečně kvalitní hráči, kteří pochopitelně o jeho styl komunikace nestáli, tak zase odešli. Což mě mrzí.

19.09.2015 07:39 | Karel Troglot

N. Očník: asi máte pravdu, že spoustě lidí ZoMBík vadí a rozčiluje je svými názory, ale srovnávat ho s osinou v zadku není zcela přesné. Osinu si ze zadku každý může odstranit sám, ale se ZoMBíkem to udělat nelze. Musel by se dostat na black list tohoto webu. A zřejmě na tuto úroveň ještě nedorostl. Možná, až začne opakovaně sprostě urážet a napadat konkrétní lidi, pak by měl dostat výstrahu, ale v dnešní době ho hned hodit do banu bych já považoval trochu za "sovětský" způsob vypořádání se s názory, které se mi nelíbí. Nehledě na to, že ne vždy je ZoMBík na 100% mimo mísu. Berte ho jako solitéra, který "zdobí" tento web.

18.09.2015 23:48 | Kharty

MaX: Když už takto váháte, co takový Eljanov? wink Od Čukyho nepůjdete daleko a za výsledky by si to zasloužil smiley Navíc může Čukyho v dalším kole pomstít devil

18.09.2015 23:24 | MaX

safra čuky vypadl, komu jen mám v tom pravém pavouku fandit..... hm tak asi Fabiano

18.09.2015 22:52 | N. Očník

Viktor: zrovna u tohoto trolla jsem za ty roky nabyl dojmu, že jeho psychice naopak dělá dobře pocit, že je sám proti všem. Má pak dojem, že je tím zastáncem PRAVDY, že koná DOBRO a tak má PRÁVO psát cokoli a jakkoli. Viz jeho vyjadřování k Anandovi ... tam není nic objektivního, je to jen jeho osobní averze, kterou si on v pokřiveném vědomí představuje jako PRAVDU. Co na tom, že Ananda pochválí za hru Kasparov, co na tom, že mu vyjařují všude respekt. Pro trolla je to prostě *** ... je to stejně smutné postižení, jaké mají třeba někteří fanoušci u fotbalu ... takový Slávista/Sparťan nikdy neuzná, že jím nenáviděný rivalský klub zahrál dobře, zasloužil si vyhrát, byl soudím zaříznut. V jeho hlavě bude vždy nepřítel vinen, bude hnusný a odporný. S tím se fakt nedá dělat nic ... jen ho důsledně ignorovat nebo ho ze soukromého prostoru vykázat, aby otravoval vzduch jinde. Moje zásada je taková, že každý se může chovat jak chce ... ale musí pak nést důsledky svých činů. Když budu denně chodit do hospody a tam budu hospodskému pomlouvat pivo, urážet hosty a dožadovat se něčeho, na co nemám nárok, tak když pak dostanu "plot" nebo přes hubu, nesmím brečet a stěžovat si na nespravedlnost druhých. Karel Troglot: démon to není ... ale osina v zadku to je. A věřím, že lidi jako DN mají dost lepší práce, než se zabývat výplody nemocného mozku. Těším se na další kola svěťáku ... budou to napínavé boje

18.09.2015 20:37 | SchwartzBlack

Karel  Troglot : Pravda Vás osvobodí a víra Vaše Vás uzdraví :-)

Nikam to nevede jen proto, že s tím nikdo nic nedělá. A jsme zase u jádra pudla.

18.09.2015 20:29 | SchwartzBlack

A o tom to je. Člověk osciluje mezi vztekem a rezignací, pořád dokola. A jediný, co s tím může něco udělat, furt nic.

Kolektivní podpora? Když na ni není reakce ?

18.09.2015 20:27 | Karel Troglot

Já už bych ZMB nechal na pokoji. Jen se tady navzájem dráždíte a k ničemu to nevede. Nechce se mi věřit, že by DN zrovna kvůli ZMB přestal psát příspěvky na NŠS. Takový démon snad ZMB ani není...

 

18.09.2015 20:25 | doktor

N.OČNÍK: Diskutující se mohou rozčilovat jak chtějí, ale za admina nikdo trollovi přístup do diskuze nezablokuje. Nečinnost provozovatele v tomto směru je naprosto nepochopitelná. Neodporovat evidentnímu zlu je v současné době neuvěřitelně rozšířený koníček.

Nad touto záhadou dumám už spoustu měsíců. je to soukromý server a přesto si Bolek toho dementa třípísmenkovýho tady nechává. Až by si jeden myslel , že ho má jako neplacenou reklamu. Rád bych , aby provozovatel těchto stránek toho trotla vyrušil.je-li  to právně možné.

18.09.2015 20:11 | viktor1111

Vložte obsah

18.09.2015 20:07 | viktor1111

ZMB - když jsem zjistil, že ti moje příspěvky vadí, tak jsem si to rozmyslel. 

18.09.2015 19:58 | Zmestabileho

Nepsal jsi dnes, Viktore1111, že už mě tady v diskuzích na nss nebudeš jako trolla krmit svými reakcemi? :-). Moc dlouho ti to předsevzetí nevydrželo... :-).

18.09.2015 19:44 | viktor1111

Ještě taková drobnost - Troll sice není žádná jednotka SI, takže si ho můžeme představovat různě, ale jedna z vlastností trolla je ta, že je vtipný. Do toho má ovšem náš ubožáček, který umí akorát dokola papouškovat to samé, hodně daleko

18.09.2015 19:26 | viktor1111

N.Očník - Dobře, opravím se - neudělali jsme toho dost, abychom tomu zabránili, A není to jenom admin, ale i mlčení většiny ostatních - kdyby se tu do ZMBáka a jemu podobných pustilo víc lidí než já, tak by možná třeba David Navara viděl, že většina je na jeho straně a druhak věřím, že by třeba zrovna ZMBák možná sklapnul a aspoň trochu se umírnil - však se schválně podívejte, že stačí třeba po něm chtít ať dodá nějaký argument ke svým kecům, a obvykle z diskuse zmizí. Jenže místo toho tu víc kritiky dostávám já. Viz třeba zrovna Poplácejmipůlky, který nějak nevidí to, že já jsem možná o fous sprostější, jenže nadávám vždy jen a pouze tomu konkrétnímu hovadu, které se tu dlouhodobě strefuje do všech (zejména těch, kterým nesahá ani po kotníky). To je proboha tak těžké rozlišit, že je rozdíl mezi tím kdo začíná, a tím, kdo se (třeba nešikovně) snaží agresora zastavit? A ta "sprostota" je hooodně relativní, protože nevím o tom, že bych tu třeba použil nějaké slovo, za které by Rada pro vysílání dávala pokutu, když zazní před 22. hodinou

18.09.2015 19:04 | SchwartzBlack

Poplácejmipůlky : Ale vždyť to tak taky všude je, že tam, kde nechá admin trolly řádit, tam začnou těm slušným ujíždět nervy. A ještě se najdou tací, co začnou kritizovat je.

18.09.2015 18:59 | SchwartzBlack

N.OČNÍK: Diskutující se mohou rozčilovat jak chtějí, ale za admina nikdo trollovi přístup do diskuze nezablokuje. Nečinnost provozovatele v tomto směru je naprosto nepochopitelná. Neodporovat evidentnímu zlu je v současné době neuvěřitelně rozšířený koníček.

18.09.2015 18:49 | Poplácejmipůlky

Trolly můžeš najít Nočníku skoro na každém serveru, poslední dobou se tady hrubě vyjadřuje spíše viktor...

18.09.2015 18:30 | N. Očník

Viktor: jak neudělali nic? Snažili jsme se rejpalům vysvětlit, že jejich právo na svobodné vyjadřování poměrně hrubě překračuje čáru slušné a rozumné diskuse. To co troll předvádí není ani tak opěvovaná "kritika" ... jsou to jen jeho frustrační výkřiky, kterých slyšíme na fotbalových stadiónech, v hospodách či doma u televize miliony při každém fotbalovém zápase ... těch "fanoušků", kteří moc dobře vědí, jak se to mělo kopnout, kde měl hráč stát, co měl nebo neměl dělat je spousta. Dobře si z dětství vybavuju svého dědu, který spílal fotbalistům, že když jsou za to placení, každý den to trénují, tak přeci musí být schopní z 20 metrů při každým kopu trefit vingl, jinak ať jdou kopat výkopy ... Smutnou skutečností dnešní doby je, že tihle trollové dokážou ostatní otrávit (což trolly pochopitelně těší), ale nejde se jich zbavit. V té hospodě dřív aspoň dostali přes držku a buď byli zticha, nebo šli do jiné hospody, kde našli sobě podobné a mohli si notovat společně. Dneska zaplevelují všechny diskuse, ohání se demokracií a vůbec nechápou, že místa, jako je toto, nejsou místem pro "demokracii" ... sami sebe vidí světlonoše v temnotách. No a prakticky ... co jsme mohli dělat? Apelovat na provozovatele, aby je odsud vyhodil? Aby jim mazal příspěvky? Nebo jsme mohli sami odejít a založit si jiný web, kam bychom trolly nepustili? Jasně, to všechno jsme mohli. Pomohlo by to? Já za sebe se snažím na trolla nereagovat a ani nečtu jeho příspěvky. Je to moje obranná reakce na aktuální podmínky. Že sem kvůli trollům nechodí lidé, které bychom tu rádi viděli ... to je smutný fakt.

18.09.2015 16:43 | SchwartzBlack

Giri vymučil Leka v pozici s minivýhodičkou, podobně jako Topalova v Norsku. Absolutní respekt. Radek se má na co těšit :-)

18.09.2015 16:29 | rytir

Griščuk je v beznadějné pozici - má zavřeného střelce, takže pojede domů.

A Giri si opravdu pěkně poradil s Lekem - tahle partie stojí za přehrání.

18.09.2015 15:57 | viktor1111

Mívali jsme tu (občas) Davida Navaru, pár blbů co do něj rýpali a ostatní, kteří neudělali nic.

Teď tu máme pár blbů a ostatní.

A hlavní blb káže o normální otevřené diskusi.

 

18.09.2015 15:44 | jaroslavsysel

Wei vyhral a hned jsem predesilal, ze ta varianta za Arescenka nebyla zvolena vhodne. Pokud bych s Wei neudelal rosadu, tak bych to asi rovnou vzdal...Na neho nemuze byt uplatnena taktika otevreneho boje. Libi se mi, jak si Nakamura veri do rychlejsiho tempa.

18.09.2015 15:23 | Ota Válek

R. Wojtaszek, jenž se po vypadnutí našich stal náhradním cílem mého fandění, mi udělal velkou radost:)

18.09.2015 15:20 | SchwartzBlack

Andská pevnost dobyta :-)

18.09.2015 15:06 | Zmestabileho

Ad Pavel Čapek: Řeší se tu fakt, že nss je tribunou šachu u nás - ostatně klub má na soupisce kompletně naše reprezentanty, tak je to přirozené. A řeší se tu problém "Navara a Láznička", bez nichž je náš šach poloviční, takže psát o šachu a nepsat o nich je také poloviční, jenže všímat si kriticky jejich nedostatků, je zde nežádoucí. A tak hledají se cesty, jak tady umožnit normální otevřenou diskuzi, a přitom zajistit, aby to citlivého Davida nemrzelo, když si to přečte...

 

A ještě se tu řeší trolling, který za tohle nadělení může.

18.09.2015 14:45 | Pavel Capek

Nechápu, co se zde neustále řeší. NSS je soukromá stránka šachového klubu z Nového Boru - ergo píší sem to, co uznají za vhodné. Návštěvníci a diskutující neplatí ani korunu, takže nemají žádné právo něco vyžadovat.

A pokud se jim to nelíbí, tak řešení je jednoduché - navštěvovat jiný šachový server než NSS.

Elementary, my dear Watsonsmiley

18.09.2015 14:12 | Zmestabileho

Ad rytíř: Komentáře Vokáče považuji za jedny z nejlepších, které tady jsou. Že tzv. "neprofesionálně" komunikuje s diskutéry - to bych mu vůbec nevyčítal. Netváří se, že žije ve vzduchoprázdnu, a tak reaguje - to je mi mnohem sympatičtější, než ono příslovečné strkání hlavy do písku, které se zde bohužel jinak praktikuje.

 

Že se tady nenapíše vůbec nic o zápasové prohře Lázničky - to už je tady  tak prostě zavedeno.

18.09.2015 13:51 | rytir

@poutnik: Proč tu chybí informace o tom, jak dopadl zápas Adams-Láznička, je mi opravdu záhadou. Byla to přeci velká událost, když naši dva nejlepší hráči hráli na Světovém poháru o postup do turnaje kandidátů. Slušelo by se tomu věnovat článek a i celkovému zhodnocení, toť můj názor. A jestliže to našim hráčům nevyšlo, tak to přeci není důvod, aby se o tom mlčelo. Možná se ale článek ještě objeví.

18.09.2015 13:42 | rytir

@chess: Velmi dobré komentáře Marka Vokáče? Mám z toho jiný dojem a přijdou mi často pěkně odfláknuté. Kolikrát někdo stojí špatně a z komentářů se pořádně člověk nedozví proč, jelikož chybným tahům běžně chybí záporné hodnocení. Přesto tento expert si nejednou neodpustí ve svých článcích neprofesionálně napadat diskutéry.

Pokud jde o tento článek, zcela v něm chybí také stylistická úprava.

Nezbývá než doufat, že se Marek Vokáč polepší.

Ale abych jen nekritizoval -  komentáře Roberta Cveka ze zápasu Gunina - Kriebel se mi naopak jeví jako kvalitní.

18.09.2015 13:22 | SchwartzBlack

U mně je tam pořád ,,náš" Radek. Granda Zuniga je ovšem úporák úporácká, nic lehkého.

VL všechna čest.

 

 

18.09.2015 13:09 | MaX

já vím, kdyby .. Navary je škoda. Láznička hrál skvěle. Sledování našich má jiný náboj to je jasné. Já teď bud fandit Čukymu.

18.09.2015 13:02 | Playboy

Od hráče, který skončil 2. na ME se určitě očekávalo více ... Možná krutý systém pouze na 2 partie, ale zato spravedlivý a pro všechny stejný! enlightened ... Viktor Láznička byl naopak příjemným překvapením, přeci jen Adams je zkušený matador ...smiley Jinak souhlasím, že sledování dosavadního průběhu bez účasti našich nadějí je daleko méně zajímavý ... Letos jsem snad nejvíce zklamaný ze všech účastí našich hráčů na svétovém poháru, jelikož jsem skutečně doufal v alespoň delším pokračováním české účasti ... sad  Komu fandit nyní? Asi Topalovov a Wei Yi smiley

18.09.2015 12:49 | jaroslavsysel

@kiklos: chessbase.com veri vice Arescenkovi (ja vice verim Wie). Dnes nahodou doporucuji partii Wie-Arescenko. Byt Arescenkem, tak otraveneho pesce proti Wie rozhodne neberu. Pan VL mel podle meho nazoru hrat caro-kan (po bitve samozrejme kazdy generalem), Adams ma v tech sicilkach velkou zkusenost, protoze skoro nic jineho krome e5 a sicilek nehraje....Jinak Skandinavie byla urcite dobra volba - jen vzpomenme na Ananda proti Kasparovovi.

18.09.2015 12:46 | chess

Láznička vypadl? A jak to probíhalo? Jsem si myslel, že se ten Tie break bude hrát až příští rok.

Nevadí třeba se tu bude informovat o něčem zajímavém ze světa pokeru.

Jinak zase hats off - komentáře pana Vokáče jsou velmi dobré.

18.09.2015 10:16 | Zmestabileho

Ad poutník: Je opravdu škoda, že se Lázničkův tiebreak nedočkal tady článku.

 

Přitom stojí za to, se k tomu vrátit.  Adams Lázňu za výhodného stavu pro sebe opakovaně podceňoval - a Viktor ho trestal. Nakonec ale přeci jenom rozhodl Lázničkův respekt z věhlasného soupeře - když mu dal za remis opakováním tahů vyhranou pozici, a když v armagedonu už jen pasivně zalezl, a čekal, zda-li se populární Mickey pod tlakem neporazí sám. Adams se celý ten tiebreak snažil "hrát šachy", a Lázňa  vynalézavě tvořil proti tomu své antišachy (ta jeho skandinávská byla i pro Adamse v těch okamžicích obtížná výzva).  Připomínalo mi to situace, když se slabší tenista dostane na grandslamu proti hráči světové špičky, a dokáže jej trápit až do posledního míčku v tiebreaku.

 

Opravdu zajímavá konfrontace – tímto je světový pohár zajímavý. Alespoň tedy pro mě.

18.09.2015 09:29 | kiklos

Už to bez našich není zajímavé, viďte?

Když sledujeme nějaký turnaj, kde naši nehrají, tak zajímavý je. Ale nyní jsme měli všichni velká očekávání a výsledek je smutný. Viktorovi chybělo velmi málo - trochu víc hrát dopředu ve druhé partii a né takového zanďoura, pak trochu štěstí v blickách ...

A David? O jeho výkonu už tu padolo názorů dost. Stojí za povšimnutí, že v případě postupu, by proti němu neseděl obávaný (ale milý smiley ) Levon, ale soupeř s hratelným elem (ale solidní formou).

Škoda a smutek.

Pojďme si zatipovat jak se to bude v pavouku dál vyvíjet:

Ani Topa si do Baku kdovíjakou formu nepřivezl. Marek Vokáč se ho v komentáři poslední partie zastává, ale já si myslím, že i při nedostatku času neměl jeden z nejlepších šachistů světa postupně prošustrovat figuru. Nešlo o jedno přehlédnutí. Můj tip je, že se mu to vymstí a postoupí Lu. Jeho soupeřem bude Radža, který přes nevýrazné výkony přece jen hraje pragmaticky a myslím, že ho to zatím moc sil nestojí.

Šťastná hvězda Gusejnova přece jen pohasne a i když Ding zatím toho moc nepředvedl, nakonec se jeho kvalita ukáže. Tipovat jeho soupeře není snadné, Areščenko se ukazuje velmi dobře, kdežto Wei Yi tentokrát působí nevyzrále. To bude ruleta v blickách.

Další dvojice je pro mě zcela jasná. Leko prostě jednou nějakou partii zkazí a postoupí Giri. Proti němu si zahraje Radek, který svého houževnatého soupeře také někde jednou prorazí.

Ač je americký filipínec jistě silnější, věřím spíše simpatickému vietnamci. A totéž mohu napsat o další dvojici. Vachier hraje v poslední době velmi vyzrále, přesto více věřím Tomaševskému s jeho nápaditou útočnou hrou.

Ostatní postupující jsou již pro můj tip celkem jednoznační s výjimkou dvojice Andreikin - Kramnik. To bude ještě pěkný zápas.

Takže můj tip na 4. kolo:

Lu - Radžabov, Ding - Wei, Giri - Wojtaszek, Le - Tomaševský, Nakamura - Dominguez, Eljanov - Ivančuk, Caruana - Mamedarjov, Kramnik - Karjakin

Pokud z těchto 16 uhodnu 13, pak to budu považovat za úspěch.

18.09.2015 09:13 | Poutnik

Stalo se přesně, jak někteří odhadovali. Některé informace se prostě přeskočili. Tedy ten kdo si nenašel sám výsledky ví toto: DN vypadl a VL bude mít tiebreak. To, že vypadl jsem si musel jít najít jinam.