Tři pohledy na mládež a jeden na klientelismus v ŠSČR

14.01.2021 21:07 | Domácí zprávy

Mistrovství Čech mládeže bylo zrušeno Mám pro Vás pohled organizátora, kterému byl zrušen turnaj a který veřejně obviňuje svaz z klientelismu. Přidám reakci svazu i tatínka kluka, kterého svaz poškodil a moji. Je vše v pořádku? ? Co říkáte?

Můj pohled

O co vlastně jde? Opět jen můj názor. Podle mě střet zájmů. Pan Fiala organizuje MČR do 16. let a je to zároveň předseda komise mládeže. Jeden z členů VV, který rozhoduje o udělování práv na pořádání turnajů. Turnaje mládeže jsou často hodně štedře dotovány. Je vždy podezřelé, když člen VV rozhoduje o pořadatelích a sám pořádá turnaj. Hned říkám, že je úplně jedno, jestli v hlasování hlasuje a nebo lobuje pro svůj turnaj. Už jen to, že je členem VV a VV mu odhlasuje právo pořádat turnaj je možný střet zájmů. Můj názor je ten, že člen VV by neměl v žádném případě pořádat šachové akce. Má právo si vybrat, zda chce být v VV a nebo pořádat akce. Souběh tohoto všeho je vždy ve stínu střetu zájmů. Říkám, že by mělo být samozřejmostí, že člen VV nepořádá akce, na které jdou peníze a dotace z ŠSČR

Co se vlastně stalo? Mistrovství Čech mládeže měl být postupovým turnajem na MČR mládeže, chcete-li do 16. let. Díky Coronaviru byl termín odložen z prosince na leden a teď byl tento turnaj zrušen VV. Skoro roční práce organizátorů je pryč. To je stejný pocit, jako by nám ŠSČR zrušil právo pořádat MČR amatérů  a do tohoto termínu napasoval extraligu. Chápu rozčílení organizátorů. Co je ale už možná divoké, je že březnové MČR mládeže organizované panem Fialou není zrušeno. Říkám, že nevidím jediný důvod proč zrušený turnaj posunout na březen a březnové finále na květen. 

Ono to zasahuje nejenom do organizátorů, ale k rodičům. MČR Čeh měl být nominančním turnajem dětí. Dnes je nominace zrušena a kritériem dětí je jen ELO. Za poslední půl roku si děti nemohly uhrát nikde vyšší ELO! Pozor - dokonce ani krajští vítězové nepostupují na tento turnaj, když nemají vyšší Elo než děti, kteří na krajském přeboru skončily daleko za vítězi. U dětí je změna ELA tak dramatická, že není neobvyklé vyskočit o 100 bodů za jeden turnaj. Celá nominace na ELO je pokřivená a chápu rozčílení rodičů, trenérů a dětí. 

Takže v mém pohledu je tady stín na objektivitou a střetem zájmů, který je ale dlouholetým problémem na svazu. Často říkám, že klientelismum a ruka ruce kamarádům je jeden z největších omylů našeho svazu. Teď se do toho nešťastně zamotali děti, kteří ztrácejí možnost si spravedlivě uhrát svojí šanci postoupit na finálový turnaj. Který organizuje člen VV ! 


Dopis, který stojí za tímto článkem je tady: 


Ahoj,
Posílám svoje vyjádření.
1 – Střet zájmu
Považuji přítomnost pana Fiali v vedení KM a možnost hlasovat za jasný střet zájmu, pokud se jedná o
přidělení akce, kde kandiduje jakýkoliv jeho „spolek“. Je nutno pro korektnost říci, že až do letošního
roku, byl na vše sám, a díky mu za to, tak vlastně k zneužití nedocházelo. To se letos změnilo a do
budoucna změní na vždy, to Vás ujišťuji a proto se ptám, co s tím svaz udělá????


2 – Vyjádření k postupovému klíči pro MČR do 16 let.
Byl jsem osloven řadou rodičů dotčených dětí, abych se k věci vyjádřil
Je naprosto nefér a nekorektní, aby to bylo založeno na elu. Jako pořadatel MČech musím říci, že jsme se opravdu snažili, aby postupová akce proběhla, zajistili jsme si možnost zakoupit soupravu pro
antigenní testy, nabídli jsme to i svazu, tuto možnost ji koupit. Jednal jsem s hygienou ještě v době
před vánoci, a už tehdy byli podmínky nesplnitelné, natož teď. I přes tuto snahu stojím zejména já,
pokoutné diskreditaci, pomluvám, jak kdybychom požádali svaz o pomoc k MČech by došlo. Hmm, a
že se svaz neozval, jediné co jsem slyšel, bylo, že pan Fiala to dělá dobře, jeho zveřejňování termínů
bez konzultace s organizátorem je vlastně OK, říkal pan předseda Martin Petr. Vůbec obcházení
ředitele turnaje je asi OK. Přátelé, v životě jsem se angažoval v dostihovém sportu a šermu, a tohle jsem nezažil. Tohle neprofesionální a nekorektní jednání.
Tak já to chápu, roky pořádáte několik klíčových akcí, a jste těžce v pohodě, a pak se objeví nějaký
Mach a jednu z těch akcí Vám sebere. No nebudete mu nosit květiny, že. Spíše ty klacky pod nohy.
Navíc dotyčný Mach šetří chválou a je spíše kritikem.


Nicméně nechápu, proč KM nesáhla k různým jiným variantám, mimochodem námi navrhnutými.
Posun akcí, MČech březen, MČR třeba květen? Rozdělení věkových kategorií mezi nás, pana Fialu a třeba někoho dalšího. Každého nechat udělat jednu až dvě kategorie, ale OPEN, aby se mohli účastnit  šichni, když tedy není jiná možnost a je Covid?

Ptejte se pana Fiali, se mnou se totiž nebaví.


No a teď informace pro všechny. V době MČR uspořádáme s Romanem Burdou v hotelu Don
Giovanni, kde mělo být MČech. Open pro všechny kategorie dětí, kteří neprojdou klíčem ELA na MČR,
a budou si chtít v kategoriích zahrát o krásné finanční i nefinanční ceny. A budou si moci i zahrát
s dospělými. Cenový fond cca 70000. Propozice vydáme do neděle.

Rád bych poděkoval v závěru za snahu nám různě pomoci nebo s námi alespoň komunikovat,
Radimu Borůvkovi a panu Zárubovi. Rád bych poděkoval předsedovi naší šachové školy Romanu
Burdovi za společnou práci. A partnerům zainteresovaným do MČech, panu Bourovi, Jardovi Šmídovi
a dalším, snad na podzim opět uspějeme. A zároveň se chci všem omluvit, všem dětem a rodičům,
že MČech není, věřte mi, snažil jsem se Covid porazit, je mi to líto.
Michal Mach
Ředitel MČech do 16 let.


reakce Petra Martina

Dobrý den, pane Koutný,
téma soutěží mládeže jsme projednávali na včerejším Výkonném výboru. Jedná se o problematiku složitou a myslím, že osobní útoky jí nijak neprospějí. Je mi líto, že nemohly proběhnout postupové soutěže - byly plánované na podzim 2020 a situace jejich konání neumožnila ani na podzim, ani v náhradních prosincových a lednových termínech. Pořadatelé se skutečně snažili a panu Machovi (MČech), panu Burdovi (polofinále juniorů), panu Novákovi (MMaS) a všem dalším patří poděkování. VV také schválil alespoň symbolickou podporu pořadatelům neuskutečněných akcí z roku 2020, viz zápis ze 148. schůze VV ŠSČR.   

VV ŠSČR nepodpořil další odkládání akcí, prozatím je tedy v plánu březnové MČR. Jak je ze současné situace zřejmé, ani tato akce není zrovna "v suchu" a její uskutečnění není jisté. Odkládali bychom tak dost možná jak postupové soutěže, tak MČR, což nám nepřišlo rozumné. Co se týká postupových kritérií za neuskutečněné MČ - MMaS, je jasné, že ELO není u dětí ideální kritérium. Nicméně, zároveň zůstaly zachovány přímé postupy a možnosti divokých karet. V současné situaci jsme nechtěli zvyšovat počet účastníků - i za normálního počtu bude nejspíše potřeba získat nějakou výjimku ministerstva, hromadné akce tak brzo (v březnu) nejspíše povoleny nebudou, což je ale pochopitelně těžké říct. Čili kombinace FIDE a LOK ratingů jak členům KM ŠSČR, tak členům VV ŠSČR přišla jako nejlepší dostupná varianta. 

Výše uvedené nemá žádnou souvislost s osobou Zdeňka Fialy ani s jeho akcemi, návrh KM ŠSČR projednal celý VV ŠSČR a výsledky budou zveřejněny v zápise 149. schůze. 

Mějte se hezky,
Martin Petr

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Reakce jednoho tatínka...email, který šel na VV ŠSČR.


Dobrý den,

dnes jsem si přečetl na webových stránkách chess.cz Rozhodnutí k soutěžím mládeže a rozhodl jsem se Vám napsat. Je mi jasné, že v této covid době je těžké něco realizovat a držet se zajetých standardů a nejrychlejší způsob je to udělat podle Elo ratingu. Chtěl bych Vám, ale ukázat i druhou stranu šachovnice. Můj syn byl nominovaný na krajské finále do Milov v kategorii HD 10 za Pardubický kraj. Přestože ½ roku nehrál ani netrénoval (covid, doma šachy nikdo nehraje) stal se nečekaně krajským přeborníkem. Rating Elo nemá a neměl možnost ho získat. Přesto porazil hráče který díky Elo postoupil. Chci jen říci, že Elo není vše a u mladých hráčů je dost nevypovídající a hodně o diskusi. Ani špičkový sportovec, který vyhrává během sezóny nemá jistotu, že vyhraje hlavní závod. Nevím, jak mám 9 letému synovi vysvětlit, že intenzivně trénoval a připravoval se 4 měsíce, aby jel na M Čech (M ČR) místo něho hráč, kterého už porazil v krajském finále. Trochu mě překvapilo, že Tomáš není jako náhradník a dokonce není ani v tom dlouhém seznamu 162 hráčů. To je na tom, tak špatně? Letos postoupí do kategorie HD 12, kde bude patřit mezi nejmladší a třeba už se nikdy na takovou akci nepodívá. Nemusím asi vysvětlovat, jak velký rozdíl je u těchto dětí 2 roky. Zeptám se k čemu je krajské finále? Není lepší honba za Elo ratingem? Všichni nežijí ve velkých městech, kde je podpora šachu výrazně větší a získání Elo ratingu jednodušší. Zjistil jsem, že Chess-results ukazuje po rozkliknutí hráče výkon. Možná by toto číslo také hodně napovědělo. V příloze Vám zasílám několik důkazů. Rozhodnutí respektuji, ale chtěl jsem upozornit, že ne všichni s ním souhlasí. 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chci napsat i to, že kdyby kdokoliv mi poslal děkovný dopis  a chválil ŠSČR, pak jej tady zveřejním. Tahleta kritika, která tady dnes je, je kritikou která může hledat cestu, jak dělat podobné věci lépe. Myslím si, že tímto rozhodnutím svaz brousí hranu, na které si tak dlouho zakládá. Mládež, talenti a noví šachisti jsou jednou z priorit našeho svazu. Být tatínkem kluka, který půl roku trénuje, aby získal sportovně šanci si zahrát finálový turnaj a pak najednou mi tu šanci vzít. Pak bych kluka odhlásil ze šachů. Stejně tak si umím představit naštvání organizátorů, protože v jejich očích byli poškozeni. A nikdy se nezbavíte podezření na klientelismus. To je podle mě to nejhoší. I ty nejlepší úmysly jsou často nejlepší cestou do pekla. Říkám, že by mělo být samozřejmostí, že člen VV nepořádá akce, na které jdou peníze a dotace z ŠSČR a neříkejte mi, že se zdrží hlasování. Protože koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Klientelismus není jen v tom, že stejní pořadatelé získávají právo pořádat i s finanční pomocí každoročně turnaje. Klientelismus je podle mě i trénování dětí stejnou skupinou trenérů, bez ohledu na to, že je tady velká skupína trénérů, která pro svaz není z tohoto pohledu zajímavá. 

Možná si řeknete, že se nic neděje. Oproti fotbalu jsou šachy ještě čistým sportem. Já bych na to odpověděl, že nechci hrát fotbal. Chci rovné podmínky pro každého. Chci transparentnost. Chci komunikaci a chci i férovost.


Kritizujte mě za kritiku. Ale tohleto opravdu zaslouží za zveřejnění!!

364x 14395x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (364) Aktualizovat
23.01.2021 23:32 | scorpion666

frenik_

jestli si nechceš liznout pokutu,tak s tím nic neudělame,prostě se musi počkat až se zas bude hrát :(

 

23.01.2021 21:12 | Pavel Ch

Toms2011yes

Ať se daří pane,

a pod vedením trenéra Váš syn roste.  

23.01.2021 20:22 | frenik_

Turnaje se musí hrát. Jinak to vše zkolabuje. Musíme najít řešení. Vždy té drobotině poradím nějaký dobrý tah, aby mě nikdo neviděl. Znám různé triky a lsti. Giocozo je na to velký specialista.

23.01.2021 15:58 | scorpion666

pane kapitáne svařáku :) 

rady ze života jim nad šachovnicí moc nepomužou ,-D

23.01.2021 15:57 | scorpion666

to Toms2011 

přeji hodně štěsti a mčr už nechte plavat,zažádejte o kartu a když to nevyjde,postoupí další rok:)

21.01.2021 21:16 | kapitán ing. Mařák

Doufám, že pandemie brzo skončí, chtěl bych svoje vnoučata na nějaké openy také někde přihlásit. Nepatří mezi nejlepší, alespoň se něco naučí. Jsou strašně šikovné. Dal jsem jim pár rad ze života, jak se mají k lidem chovat.

21.01.2021 08:33 | Toms2011

pane Chrz - já už to neřeším, makáme dál, máme skvělého trenéra a to je v tuto chvíli pro mě nejdůležitější. Zda na to má nebo ne se velmi brzy ukáže. Vezmu ho na nějaký ten Open, aby nabral Elo a zařadil se konečně mezi své vrstevníky. Synovi jsem snad už vysvětlil, že když bude makat, tak může postoupit i v HD12, i když bude patřit k nejmladším. A pokud náhodou DK dostane pak to bude pro něho větší překvapení.

20.01.2021 21:41 | Pavel Ch

Pane Tomsi,

 

já ale píši, že ten další průběh s Vaším dítětem tak nemusí být. A co je možné pro to udělat nebo zkusit udělat, aby nebyl. To je ve Vašich rukou na rozdíl o jednání  na MČR.

 A psát, že bude navždy vzpomínat na účast na MČR, ikdyž bude výkonostně klesat nebo přestane hrát. Malé dítě v tom nevidí až takový rozdíl oproti 1dennímu rapidu, kde každé dítě dostane cenu a tady třeba hodně proher bez ceny. Rozdíl vidí trenéři a rodiče.

  Fakt, a) za každou cenu 1x  na MČR, protože b) Bude později klesat.

Tak odpovím, sopustřeďte se na to b), které můžete ovlivnit a pokud nejste šachové půdy zatím znalý, psal jsem kdo vám, kdo vše může poradit, pomoci.

 

   Doufám, že (nikomu nepřeji, bude asi hrozné) když se někdo z oprávněných dozví, že a) MČR se nekoná b) onemocněl c) spadl do karantény d) bude pozitivní - neví proč, tak se mu nezhroutí šachový svět.

 

  Měl jsem jednoho žáka, začal hrát šachy relativně pozdě, 13 let, strašně makal, měl na to se naposledy v žácích prosadit jako starší v "16". Skončil bohužel před MČech v nemocnici. Neměl jméno ani elo, na DK nebyla šance. Po MČR porazil na první desce mistra ČR v souboji týmů o extraligu. Netvrdím, že tím byl lepší, ale jistě by v té "24" nebyl bez šancí. No, život šel dál, makal dál, hrál dospěláckou¨1.ligu i turnaj s šancí  normy IM. 

20.01.2021 09:26 | scorpion666

proboha nepište tady tatinkovi at jezdi s kloučkem po par dennich turnajich,je to nesmysl. At hraje v letě dlouhe a nejlepe silne openy,s děckama se nic nenauči

20.01.2021 09:11 | lykan

Díky chlapi, fakt jsem se nasmál, diskuze o absurdním mládežnickém šachu nikdy nezklamou.  

 

Toms2011: Vaše obavy o tom, jak ho vrstevníci s lepším zázemím převálcují, mi přijdou přehnané. Hlavní faktor šachového růstu totiž je to, kolik hodin kdo je ochoten nad tou šachovnicí prosedět. V tomto směru je konkurence malá, pokud to hráč myslí s šachem vážně. Většina těch chlapců z bohatých rodin, s tím lepším zázemím, to totiž využívá spíše tak, že si jezdí po šachových dovolených, aniž by nějak extra výkonnostně rostli. Tak proč ne, když to tatík platí, žejo. Padne jim dvacet a mnozí z nich ty šachy úplně zabalí. Šachový trénink je běh na dlouhou trať. Je to o tom, kde bude Váš syn za pět, nebo za deset let. Budoucí silní hráči se nepoměřují s nějakým klukem s elem 1330. Do budoucna bych vám doporučoval, pokud chcete, aby byl čas využíván efektivně, hrát pokud možno jen silné turnaje, což znamená držet se od mládežnických soutěží a demagogů je prosazujících jakožto středobod světa, co nejdál.

20.01.2021 08:00 | Paul

Souhlasím (s 19.01.2021 22:04 | Petan ), upínat se na MČR, což by měl být výběrový turnaj není dobré. Pokud nemá ELO nebo má něco kolem 1300 tak kromě tréninku je důležitá praxe, při této výkonnosti jsou OK i rapid turnaje, tam se obouchá. Předpokládám, že i ve VČ se hrají nějaké krajské turnaje (seriál). Jezdit v létě po drahých týdenních turnajích není nutné. Je plno kratších turnajů na 3 dny, teda v normální době - ne v kovidu. např. Bezměrom, KP Ol. kraje má taky 3-4 denní formát s více výkonostními skupinami. A pokud jste z VČ, tak na západním Slovensku se takových turnajů pořádá mraky (Dolný Kubín, Rajecké Teplice,...). Na všech těchto turnajích hraje mraky mládežníků. Tempo není úplně jako vážná partie, hraje se od 30m in.s přídavkem výše.

19.01.2021 22:13 | scorpion666

proboha,proč bude otravovat svaz s tímto,at mu najde trenera a v létě at jezdi po turnajich 

19.01.2021 22:04 | Petan

Re Toms2011: Pokud chcete pro syna, pokud se šachů týče, udělat vše co jste mohl, tak se ho nesnažte mermomocí procpat do MČR, o kterém sám připouštíte, že na to syn nemá. Pomůžete mu tím, že se budete řídit radou pana Chrze z 20:17 - obrátít se na komisi mládeže a nechat si poradit, co udělat pro to, aby se syn mohl šachům věnovat naplno a případně udělat i nějaký progress .

19.01.2021 21:33 | scorpion666

sorry ale pak tam nemá co dělat,pokud bude tvrdě trenovat,tak se tam dostane každy rok

19.01.2021 21:25 | Toms2011

Přijde mi lepší vydržet některé ty komentáře po kterých za měsíc neštěkne pes. Než si do konce života vyčítat, že jsem neudělal pro syna vše, co jsem mohl. To byl můj poslední komentář.

19.01.2021 21:20 | Toms2011

scorpion666 - lehce se to říká, dokud se to bezprostředně netýká vašeho dítěte. Je dost pravděpodobné, že je to jeho poslední šance se dostat až na M ČR. Jak říká p. Chrz, je jen otázkou, kdy ho jeho vrstevníci s lepším zázemím převálcují. Právě proto by měly děti, co měly postoupit a nepostoupily, dostat šanci. I kdyby přestaly šachy hrát a později se k nim opět vrátily, budou na to celý život rádi vzpomínat.

19.01.2021 20:24 | scorpion666

Nechci se tu obouvat do táty toho dítětě ale už se proberte,takhle by si tu mohlo jit pobrečet 100 lidi a fnuka tu je otec dítětě desetileteho kluka bez ale a ještě se divi že neni na mčr,ach jo

19.01.2021 20:19 | scorpion666

Koutný?? prosím?? co mu svaz vzal?? Dop*dele !! desítky lidi,ktěři tvrdě trenuji,makaji na sobě,za trenery rodiče platí těžke prachy a vy tady všichni brečite že desetilety klouček BEZ ELA neměl přiležitost??? Co třeba lidi v H16 pro ktere to je posledni M ČR mládeže a co teprv junioři H20 !? kteři už si dalši M ČR nezahraji !! vzpamatujte se tady už. -_- 

19.01.2021 20:17 | Pavel Ch

Toms2011

Vážený pane otče žáka,

řeknu Vám něco, možná trošku tvrději, ale na rovinu, jak to je.

V jiných sportech (určitě jste četl) je to ještě markantnější, ale i v šachu to platí.

Pokud jste v klubu, kde píšete, že je jediné dítě, možná ve stylu "poslední zhasne" a Vy kvůli práci nemáte čas s ním jezdit, bydlet někde. Tak bez ohledu MČR / neMČR nebude se mít možnost zlepšovat jako jiní vrstevníci.

  Ano, všichni nemají stejné podmínky, život není spravedlivý ani ten sportovní.

  Ale je pro to něco možné třeba udělat. Je možné se obrátit na komisi mládeže či TMK kraje nebo na republikovou mládež. komisi či trenérskou komisi. Třeba něco poradí či odkáží, kdo by poradil. Trenéra již máte, ok., také mlůže poradit. 

 

  O Pardubicích jak mluvíte, 70 km od vás. Přes 20 let 1993-2015 jsem jako trenér na Open vozil klubovou, pak krajskou výpravu, "zblbl" některé rodiče v kraji, trenéry klubů v kraji a brali jsme i ty, kteří tam byli nezletilí, bez rodičů. Dohromady nás tam bylo i 39, z toho (cca?) 25 hrajících mládežníků. Starost o ně, rozbory, sporty v krásném sport. areálu.

 

 Jo a máme to 170-220 km od nás z Úst.kraje.  Předseda TMK ÚKŠS Pavel Chrz

19.01.2021 20:15 | scorpion666

Někam se dostat,bude stat syna spoustu dřiny,usili a jak piše dolezal,tak vás spoustu peněz a času,preji hodne štěsti :)

19.01.2021 20:08 | Toms2011

No, ten "ztracený" čas je nejhorší. To snad dříve uschnou houby, než oni to dohrajou. Ale, co bych pro syna neudělal.

19.01.2021 20:01 | dolezal

19.01.2021 19:56 | Toms2011

A pokud chcete, aby se syn zlepšoval, připravte se na to, že budete muset jezdit na týdenní turnaje ve vážném šachu místo školy a práce, že na to praskne spousta dovolené na úkor třeba moře v létě, lyží v zimě, a že to bude stát velké peníze za startovné, ubytování a vůbec pobyt třeba v Praze či na druhém konci republiky. Stejně jako peníze stojí i kvalitní trenér.

19.01.2021 19:56 | Toms2011

Doležal - Ok, díky za vysvětlení. Nejsem šachista, ale pomalu se do toho dostávám

19.01.2021 19:40 | Petr Koutný

Scorpion- být otcem udělám to samé. Ten kluk jako každý co byl poškozen si zaslouží šanci, kterou jim svaz bere.

19.01.2021 19:24 | scorpion666

Dobře Petříku,pojdme si zadiskutovat,co si myslíš o výplodu Toms20111?

19.01.2021 19:23 | dolezal

19.01.2021 19:03 | Toms2011

Není to žádný můj svěřenec, jen si prostě umím ve svazové databázi najít hráče ročník 2011 s ELO 1330 a přes chess-results, jakých se účastnil turnajů a s jakými výsledky. Stejně tak si umím najít, že z Pardubického kraje nepostupoval jen krajský přeborník, ale další tři hráči, takže není opět pravda, že by na MČR postoupil někdo, kdo nepostoupil na MČ.  A všichni účastníci M Čech a Moravy nemohou hrát na republice, protože 150 lidí se do každé kategorie nevejde a jaksi by to popíralo smysl, že MČR je pro ty nejlepší.

Je právě rozdíl mezi bleskem, rapidem a vážným šachem. Nepřeceňujte jednu rapidovou partii.  Tolikrát jsem porazil hráče, který byl mnohem silnější a zase opačně. Soupeř vašeho syna (najdete opět ve svazové databázi) už loni odehrál celou sezonu za dospělé. Nefunguje to taky tak, že pojedete na turnaj a dostanete ELO. Získat ELO pro hráče, který si neuhrál ani 4. VT není na Czechopenu žádná automatika, musí mu vyjít přes 1000. A to se synovi dosud nepodařilo ani v rapidu... Nezlobte se, nic proti Vám nemám, ale na vás je vidět, že nejste šachista a úplně neznáte reálie. Fandím synovi, aby dostal divokou kartu a třeba se mu zadaří.

19.01.2021 19:22 | Petr Koutný

Ok scorpion- jestli budeš nadále pokračovat ve lžích o USA, kde jsem řekl že to není pravda, osobně tě zablokují i na IP adresu. Jedna věc je kritika, druhá je vědomě šířit lež s cílem stokrát ji zopakovat a pak to bude pravda. Díky Petr

19.01.2021 19:16 | david brazina

Nevim proc vubec brat v potaz argumenty od cinovnika, ktery ocividny podvod Laznicky jeste i ted schovava za alibisticky termin, organizacni selhani. Takovy clovek vubec nema co delat na pozici, ze ktere muze neco ovlivnovat. Byt tebou Viktore Novotny, tak bych se hanbou propadl, ale ty mas ocividne hrosi kuzi. Pokud se vubec tady odvazujes slovickarit ohledne klientelismu, doporucuji ti zkusit ve slovniku najit definici slova podvod. Kazdemu kdo ma v hlave mozek je jasne, ze svaz za tebe se stal mistem nejvetsiho moralniho bahna. Ale ztrapnuj se klidne dal.

19.01.2021 19:14 | scorpion666

Toms2011 . Si z nás střílíš? :) Prestan tady psát ho*na,nikoho nezajima,že si myslis že elo u děti do 10 je nesmysl,co by na to řekl např. Finěk???? (Tímhle se nechci Vašíka něják dotknout,je to frajer a cením co dokazal a snad dokáže) Další závistivý tupela,kterej tady obvinuje druhou stranu,že má nějáke specialni podminky jako napr. ubytko v pardubkach. Prosím tě,kde jsi prisel na to,že ve většich městech je lehči ziskat elo než na vesnici,dalši ukrivdeny tatík,kterej si o šachách přečetl brožuru,na wiki si zjistil co je elo a dělá tady chytráka

19.01.2021 19:03 | Toms2011

Doležal - na to musím reagovat. Je vidět, že vy i váš svěřenec jste z Pardubic nebo blízkého okolí, protože by jste jinak toto nemohl napsat. Krajské finále v Milovech skončilo 13.9.2020, kdy jak píšete hráč Seidl měl Elo 0 a skončil na 3. místě, ale o 4 dny později začal CzechOpen Pardubice 17.-28.9.2020, kde váš svěřenec nahonil Elo 1330. Chcete mi opravdu namluvit, že se váš svěřenec za necelý týden zlepšil o 330 Elo? Pak to potvrzuje můj nesouhlas se svazovým rozhodnutím. Elo u dětí do 10 let je nesmysl. Můj syn to má do Pardubic 70 km jednu cestu a chodí do školy a já do práce. Kdyby mi někdo, řekl, že bude rozhodovat Elo, tak bych tam asi jel, ale myslel jsem, že Elo získá na M Čech případně na M ČR. Navíc mi všichni říkali, že Elo není v jeho věku důležité. V Pardubicích by jsme museli někde bydlet, nebo nás někde ubytujete? Zase to potvrzuje moji myšlenku, že ne všichni mají stejné podmínky a není to o tom jenom chtít. Garantuji vám, že spousta dobrých šachistů z našeho okolí s Elo 1070 by vašeho svěřence porazila. Ve větších městech je snazší Elo získat, než někde na vesnici, kde se to neřeší. Můj syn je asi posledních aktivně hrající šachista za mládež v místním šachovém klubu. Napadne vás proč ?

19.01.2021 18:20 | Petr Koutný

Scorpion- vše ale prosím jen přestat s lhaním o USA, díky

19.01.2021 17:08 | scorpion666

Lidičky,něktěří z vás by jste se měli zamyslet a dát odběr kanálu Robert a Petr šachy,dost mi to pomohlo po psychicke stránce,např. vždy když špatně prohraju a nejradši bych se na vše vykašlal,tak si vzpomenu na toho lempla,který utíká z turnaju a to mě vždy nakopne,přece nikdo nechceme byt jak on:)

19.01.2021 16:43 | scorpion666

Souhlas s Petrem,že se svaz totálně vys*ali na nominační turnaje,kdyby chtěli,tak počkají a i kdyby se turnaje měly hrát v květnu a měli by se dělit na víc částí,tak je to furt lepší než jak to ty ho*ada udělali ale proboha,necpi tady těm hráčum jakej jseš dobrák a vše děláš pro ně,už jen jak do toho zatahuejš nějákeho tvého svěřence je ubohost,ještě řekni že jsi takový dobrák a děláš to pro něj

19.01.2021 16:15 | dolezal

19.01.2021 16:09 | Pavel Ch

Přesně tak. Kdysi jsem porazil budoucího velmistra, který porazil Navaru, který porazil Carlsena. Můžu hrát Turnaj kandidátů?

19.01.2021 16:09 | Pavel Ch

dolezal, Toms

Odlehčím, pro zajímavost,  snad se nikdo neurazí...

 

 Existoval, existuje(?) na nějakém webu prográmek, kde zadáš své FIDE ID a najde Ti přes kolik hráčů jseš lepší než mistr světa. Mně to hodilo přes kupodivu pouhé dva. Porazil jsem Petra N., který porazil někoho, kdo porazil mistra světa. Zkoušeli to i slabší hráči než já (měl jsem tehdy 2200plus) a vyšlo jim přes max. 4 až 5 hráčů.

 

 Ale třeba to s tím nesouvisí, tak promiňte za odbočení.   

19.01.2021 15:59 | dolezal

19.01.2021 14:47 | Toms2011

To tak v šachu bývá, že někdy slabší porazí silnějšího. Stejným způsobem by se pak na MČR kvalifikovali úplně všichni, protože každý účastník někdy prohrál s někým, kdo se neúčastní. 

 

Lehkým googlením zjištěno, že váš syn Seidla porazil v době, kdy ten měl ELO 0, a nebylo to ve vážném tempu. Vy jste říkal, že si syn neměl, kde ELO uhrát, zatímco jeho soupeř od té doby stihl sehrát na pardubickém Czechopenu 14 VÁŽNÝCH partií s dospělými, kdy mimochodem remizoval hráče s ELO 2077. A poté ještě vyhrál v krajském přeboru vážnou partii rovněž proti dospělé hráčce.

 

Odpovězte si sám, zda má více šancí uspět na MČR ve vážném šachu ten, co vyhrál jednu rapidovou partii, či ten, co hraje pravidelně vážné partie s dospělými.

19.01.2021 15:55 | Viktor

Vy máte na mysli spíše střet zájmů, na který lze jistě upozornit, kdyby to náhodou někdo nevěděl z propozic a seznamu členů VV, o tom jsme si už psali níže. Není to ideální stav, ale všichni o něm víme a máme kontrolní a odvolací mechanismy. Že Fiala nemusí oficiálně figurovat ve spolku, který se přihlásí o turnaj, aby vše bylo bez poskvrnky, jsem již tak psal. Je to řešení? Střet zájmů sám o sobě neodporuje pravidlům, má spoustu podob, když delegát hlasuje o snížení příspěvků, snižuje je třeba i svému oddílu atd. Vy máte střet zájmů trenéra (to neprožívám a jsem rád, že Tomášovi pomáháte), redaktora a možného budoucího uchazeče o pořádání turnaje, o čemž jsme se dozvěděli až v diskuzi a spíš jen náhodou. To odporuje novinářské etice. Že svaz nezveřejňuje již léta neúspěšné nabídky ve prospěch jejich předkladatelů tu psal Pavel Ch. Můžeme se bavit, zda je toto prastaré pravidlo správně. Každopádně když dáte do nabídky, že souhlasíte se zveřejněním i v případě neúspěchu, zveřejněna patrně bude. Už asi 10 let se ale jen teoretizuje a nadává u piva, žádné konkurenční nabídky ale nikdy nepřišly, takže to není vážný problém. Špatný je i Váš závěr, že se Fiala nemá hlásit v prvním kole. Nic mu to nezakazuje, zdejší diskuzní příspěvky nejsou schváleným pravidlem. Proto s ním raději počítejte, KM, rodiče i účastníci budou jen rádi za změnu prostředí a ještě lepší podmínky. 

19.01.2021 15:55 | Viktor

Petr Koutný: Wikipedie: "Klientelismus je neoficiální, zákulisní systém dohod ve společnosti, jehož charakteristickým znakem je ochrana, jinak zvaná též protekce, vybraných členů celku, případně poškozování zájmů subjektů, kteří se na klientelistických vazbách nepodílejí. Kořenem klientelismu je skutečnost, že účastníci klientelistických ujednání bez této formy spolupráce nejsou schopni dosáhnout na zvýhodnění, typicky majetkové nebo společenské, které jim skrze klientelismus dostupné je. Z titulu své definice je klientelismus negativní společenský jev a jeho důsledky lze souhrnně označit jako porušování rovnosti." Mohu Vás ubezpečit, že jsem žádné tajné dohody neuzavíral a nerozvíjel, o funkce ani turnaje pranice není, tedy nikdo z nich není vylučován, nikdo není zvýhodněn.

19.01.2021 14:47 | Toms2011

Doležal, chess64 - můj poslední komentář. Máte pravdu Tomáš odehrál pouze dvě táborové partie a sotva věděl, jak tahají figurky. Už jsem někde zaslechl, že Pardubický kraj zrovna nevévodí v republice, ale jedna věc je jistá. Tomáš prokazatelně porazil chlapce, který má Elo 1330 a postupuje. Ptám se, je Tomáš podhodnocený nebo ten poražený chlapec není na Elo 1330. Tomáš si sice postup na M ČR nevybojoval, ale na MČech měl postoupit jako krajský přeborník a trénoval, aby se dostal, až na M ČR.Přesto dostali šanci hráči, kteří by se za normálních okolností nedostali ani na M Čech.Pokud Tomášovi stačili pouze dvě táborové partie na krajského přeborníka, tak bych Vám nepřál ho vidět v dnešní formě.Pro vaši informaci odehrál jednu vážnou partii a pak se vše zrušilo.

19.01.2021 13:55 | Petr Koutný

Viktore- článek píše i o klientelismu- teda když to tady vyzdvihujete. Když budu mlčet o trenérech a budu jen mluvit o pořádání turnaje s dotací dohromady 210 tis členem VV a předsedou KM, pak se nezlobte ale tito není v pořádku. Neříkejte mi, že je to charita a že to byl jediný zájemce. Ono svaz nezveřejňuje konkurenční nabídky, jen vítězné. Jestli toto považujete za špinění svazu, pak já to vidím jako neuvěřitelný střet zájmů. Petr

19.01.2021 13:39 | Viktor

Rozhodování má analogii v šachové hře. Kdyby byl jediný tah, není třeba o něm diskutovat a ztrácet čas. Když je možností více, můžete o nich rozmýšlet, než spadne fangle. Nebo se dostat do ošklivé časové tísně, která by měla vliv na kvalitu hry v ní. Je potřeba se včas rozhodnout a udělat tah, který považujete za nejlepší. To se stalo. MČech se mělo hrát vloni, na podzim bude, věřme, další. Ciki níže zkopíroval odpověď předsedy, proč ho považují za nejlepší i jak zmírnit negativní dopady tohoto postupu. V ŠSČR rozhodují obvykle kolektivní orgány, které proberou možnosti a pak většinově rozhodnou. V této diskuzi padla řada návrhů, ale těžko bychom se dobrali nějakého většinového závěru, co tedy s tím jiného udělat. Ale článek už v titulku nechce diskutovat o možnostech řešení, ale špiní svaz. A to zde kritizuju já. 

19.01.2021 12:25 | Petr Koutný

Doležal- já neříkám že mám řešení, já neříkám že můj nápad je funkční, já říkám že jde hledat možnosti co s tím? Třeba odložit turnaj na květen? Možná bude lepší doba? Rozdělit turnaj na víc míst?

19.01.2021 12:21 | dolezal

19.01.2021 12:17 | Petr Koutný

Už x lidí vám vysvětlovalo, že i pro počet 24 na kategorii bude třeba nějaká výjimka z hygieny, aby se to vůbec mohlo uskutečnit.

19.01.2021 12:18 | Morphynista

Klauna zde ze sebe dělá D.Bražina, který opakovaně nehorázně lže.

19.01.2021 12:17 | Petr Koutný

Doležal- jde rozdělit turnaj na dva turnaje, jde navýšit počet hráčů, jde udělat kvalifikační turnaj děti, kteří můžou být poškození. Jde to vždy udělat jinak.

19.01.2021 12:16 | dolezal

Vítěz KP se kvalifikoval na Mistrovství Čech. Mistrovství Moravy a Slezska je open, může ho hrát každý. Navyšovat počet účastníků MČR (kam se vítěz KP nekvalifikoval) na úkor kvality, když bude problém sehrát v počtu 24 na kategorii i tak asi není rozumné. "Je mimořádná doba, která si zaslouží mimořádně řešení." A to přišlo.

19.01.2021 12:12 | david brazina

Viktore, dalsi komentar netreba. jen delas ze sebe klauna.

19.01.2021 12:07 | Petr Koutný

Doležal- toho kluka trénují cca tři týdny. Zadarmo, to píšu proto abych nebyl obviněn z cílem si vydělat peníze. Psal jsem, že každý vítěz krajského přeboru dostal slib, že si zahraje tento turnaj. Díky zrušení "polofinale" se těmto dětem bere možnost si tento turnaj zahrát. Proto jsem psal, že mohlo být zbytečné polofinale rušit a nebo by mohlo jít turnaj rozšířit. To hlavně proto, aby tam hrál každý, komu to bylo znemožněno. Připadá mi to nespravedlivé. Chtěl jsem diskuzí ne pro jednoho kluka, ale pro každého dotčeného tak, aby byla snaha najít řešení. Řešení jde a nebo by mohlo jít najít. Je mimořádná doba, která si zaslouží mimořádně řešení.

19.01.2021 11:58 | dolezal

9.01.2021 11:54 | Petr Koutný

 Neseděl.

Pak jsem ještě zmiňoval, že jste tu psal, že jsou zvýhodňováni někteří dle vás netalenti, zatím co vy prosazujete postup na MČR ve vážném šachu pro kluka, kterého trénujete, který si postup na MČR nevybojoval, ba dokonce nikdy ani klasickou vážnou partii nehrál.

 

19.01.2021 11:56 | Petr Koutný

Viktore-souhlas nemusíme tady mořit diskuzí tímto tématem. Ja nechci jen kritizovat svaz. Příklad.. zrušení soutěži. Za mě nejlepší řešení v této době a taky jsem to napsal.

19.01.2021 11:54 | Petr Koutný

Doležal- neseděl:) a vy jste seděl v kriminále? Opravdu, jestli nepřestanete blokují Vás.

19.01.2021 11:53 | Viktor

Osobní rezignaci? Odpovídám za to, co udělá každý z 20500 členů? Já jsem povinnen to řešit a to jsme udělali. A zrušili nakonec i ty motivační ceny. Mimochodem nikdo ze stovek diskutujících je nevymyslel jinak a lépe, pokud si vzpomínáte...

19.01.2021 11:49 | Viktor

David - ano, děkuji za optání. Nevím, jak znáš Viktora, ale já mu věřím. Nechtěl se svým "problémem" nikoho obtěžovat, uspořádal si to v zásadě sám, nedocenil význam oficialit - rozhodčího či svědků atp., protože to dva gentlemani k partii šachu v zásadě nepotřebují. Když pochopil svou chybu, zřekl se odměny, byl pranýřován, potrestán klubem, kde už dnes v důsleku narušených vztahů ani nehraje. Myslím, že zaplatil dost. Chápu, že pro morálně jinak nastavené jedince je to neuvěřitelná verze. Usekneme mu ještě ruku? Více v tehdejších debatách či vyjádření svazu, ať to tu nezamoříme nesouvisejícím tématem, které evidentně dodnes vzbuzuje vášně. 

19.01.2021 11:45 | dolezal

Konkrétně v čem? Co se vás dotklo? Co nebyla pravda? Proč nedementujete, že jste neseděl?

19.01.2021 11:43 | Petr Koutný

Viktore-pomluva a kritika. Pomlouvá má za cíl škodit, kritika otevřít diskuzí a buď budou argumenty, že je kritika mylná a nebo může kritika pár věcí změnit. Nepomlouvám, protože nechci škodit svazu. Kritizují protože chci aspoň malé změny. Jak píše David..po tom zápase to bylo na osobní rezignaci. Příklad- Matocha. Kritika měla za výsledek, že příště to bude se zápisem. Vše ok, tak to má být přeci ne?

19.01.2021 11:39 | Petr Koutný

Pro Doležala- poslední výzva. Přestaňte překračovat hranice diskuze. Ještě jednou a blokují. Petr

19.01.2021 11:37 | david brazina

Viktore Novotny: Ty nazyvas organizacni chybou zapas, ktery se odehral bez prokazatelne ucasti rozhodciho, u nekoho doma, na jine adrese nez bylo oznameno, na jehoz zaklade mela byt vyplacena financni odmena, mezi dvemi hraci z nichz jeden sachy akrivne uz nehraje? Mohu se prosim zeptat, jestli se citis zcela zdrav? Mozna by ti pomohlo par facek pred zrcadlem, protoze tohle je presne ten duvod, kvuli kteremu by ses mel ty a podobni pakovat ze svazu pryc.

19.01.2021 11:36 | Viktor

Petr Koutný - Já Vás vyzývám pouze k tomu, abyste nešířil pomluvy svazu. Oprávněná kritika je v pořádku, chyby děláme všichni, snažil jsem se pak vždy ponaučit a zlepšit. Níže se pokouším vysvětlit, že ani jedna ze zmíněných oblastí není ale tak černobílá, jak prezentujete a opakujete. Pokud jste text pochopil jako výzvu ke kandidatuře do svazu, tak jedině že byste se hlásil k nicnedělání nebo všehoschopnosti, já ve svém textu výzvu ke kandidatuře nevidím. 

19.01.2021 11:17 | Petr Koutný

Upozorním že články může číst můj zaměstnavatel, sponzor, učitelka ze školy mých dětí a Váš komentář překročil vše, co si nechám líbit. Jestli v tom budete pokračovat, budu Vás blokovat. Nikoho neurážím, zkusme to stejně.

19.01.2021 11:13 | Petr Koutný

Doležal- komentář jsem považoval za hrubou urážku. Budete-li v tom pokračovat, rozloučí mě se. Diskuze ok, ale každý má své hranice. Nikoho veřejné vulgárně neurážím, kdokoliv se mnou nesouhlasí ok proč ne. Ale jestliže přejdeme do veřejných urážek, nenechám se urážet. Je to na vás.

19.01.2021 11:09 | Petr Koutný

Viktore- veřejně mě tady vyzyváte k věcem, o které nemám zájem. Psal jsem že nemám zájem o funkci ve svazu, ale mám zájem o lepší svaz. Kritiku otáčíte směrem do prázdna, pak jsem i tak odpověděl. V odpovědi jsem vytáhl veřejné věci, které jsou známé.

19.01.2021 11:05 | Petr Koutný

Chess- dlouhý proslov, kde je víc nenávisti než slov. Kde berete sílu říct, že svaz odmítá dávat peníze na naše projekty? Celý tento projekt je financován z peněz sponzorů a z vlastních zdrojů. Když už chcete závidět, pak prosím nelžete. Děkuji

19.01.2021 10:16 | chess64

Kam až může člověk klesnout? Proč Koutný píše podobné články?

Pan Koutný trénuje chlapce. Chlapec vyhrál KP ve vážných partiích. Účast na turnaji byla slabá. Děti odehrály sedm „vážných partií“ za dva dny. Chlapec byl v létě na letním táboře. Na táboře si zahrál dva táborové turnaje. Jinak nehrál jiný turnaj. Jeden slabý KP a jeden šachový tábor. Přesto si pan Koutný myslí, že chlapec vyrostl pro mistrovství republiky.

Pan Koutný znovu kope do svazu. Proč? Svaz nechce dávat peníze na jeho projekty a dokonce s ním ukončil spolupráci. Důvod? Nechutný přímý přenos za peníze svazu.

Pan Koutný obhajuje pana Macha. Proč? Pan Koutný a pan Mach jsou kamarádi. Jsou členy jednoho pořadatelského týmu. Informaci najdete přímo na NSS.

V minulém článku pan Koutný apeloval na novinářskou etiku. Kde je jeho novinářská etika a profesionalita? Pan Koutný dostal NSS až na samé dno žumpy.

Rodiče neznají problematiku, ale vždy bojují za své děti. Tatínek se nechal zatáhnout do hry pana Koutného. Tatínek jednal v dobré víře, ale svému synovi uškodil. 

Chlapec se stal nevinnou obětí špinavě hry pana Koutného. Chlapcovi přeji charakterově lepšího trenéra. 

 

19.01.2021 10:16 | Viktor

Aha, takže nejlepší vedení svazu bude asi takové, které nebude nic dělat, protože pak přece nemůže nic zkazit? To je kritika na úrovni Skorpiona, že jste se proslavil přes najaté velmistry. Mimochodem právě na to Vám svaz přispěl z dotačního programu, který jsem založil (a udělal bych to přese všechno znovu, protože to považuji za dobrou službu našim šachistům). Nominace byla v souladu s našimi předpisy, opomenutí bylo v zápisu, ale normálně se o tom veřejně psalo. Svaz nepořádal žádné zápasy, motivoval špičku k tvrdé práci, tvrdé podmínky splnili během několika let asi 4 hráči, kterým byl bonus vyplacen. V nižších úrovních motivačních cen bylo odměněno několik výjimečných mládežníků. Láznička udělal organizační chybu, nic nedostal a ještě byl potrestán. Turnaje se rozhodují v konkurzech, nikdy nebyl žádný napaden jako špatně vyhodnocený, pořadatelé se totiž nehrnou. Mimochodem jako jeden z motivačních prvků je pro ně tradičně i pořadatelská divoká karta, tu byste dostal, i kdyby jste sehnal pár milionů na turnaj kandidátů MS. Výběr trenérů talentů je na rodičích, do toho svaz nezasahuje. Na repre akce mládeže vyjíždějí obvykle ti, kteří mají více nominovaných svěřenců. Na svazových akcích mají výběr na starost pověření funkcionáři, v ŠSČR obvykle minimálně síly IM, ve 14 krajích šéfové KTCM. Přirozeně vybírají takové trenéry, se kterými se dobře pracuje, kteří mají výsledky a kteří dobře spolupracují spolu. Jsem velmi spokojen s tím, jak to dělá Petr Pisk. Během mých 9 let ve funkci se svazu podařilo získat a do mládeže napumpovat o nějakých 50 milionů více, než to bylo před tím. Participoval jsem i na formulaci programu Můj klub, z kterého plynou oddílům další miliony. Propad členů se obrátil v růst. Z toho plynou výhody pro snad všechny trenéry a i my budeme mít v důchodu s kým hrát. Osobně jsem kritikem přemrštěných pokut, ale rozšířená STK, což jsou lidi s obvykle dlouholetou praxí, razí názor, že na lid musí být člověk přísný, protože jinak nic nefunguje. Takže ano, rozhodně se za svou práci (i když plný úvazek to nikdy nebyl a jako první krok jsem si snížil měsíční odměnu na čtvrtinu, což nepokrývalo ani ztráty za cesťáky ve výši 1,80 Kč/km) nestydím. Ale on mě Marek Vokáč dopředu varoval, že funkcionařina je práce nevděčná. Vy k tomu dle mého názoru zcela zbytečně a škodolibě pomáháte. Může to dopadnout tak, že místo schopných příjdou všehoschopní.....Ciki333 díky.         

19.01.2021 07:21 | Petr Koutný

A jak Viktor napsal co chci, pak mě vlastně odhadl správně. Hned bych začal s novými nominacemi bez zápisu a souhlasu VV, pak bych pořádal tajné zápasy, abych vyplácel velmistrům za tuto komedií bonusy. Přidal bych rozdávání lukrativních turnajů svým kamarádům a ještě bych se obklopil trenéry, kterým bych dával VIP tréninky. Samozřejmě na ostatní bych zapomněl. Prohlásil bych každé dítě za talent a roztočil kolotoč talentů se štědrou dotací pro mé kamarády-trenery. Zvedl bych pokuty v soutěžích družstev, na oddíly se vykašlal a usmíval bych sem se na fotkách. Každému komu by to vadilo bych napsal, že hanobí mojí tvrdou práci. Tak jestli toto Viktor si myslí, pak gratulují.

18.01.2021 20:28 | ciki333

Martin Petr odpovídá díl I.

"Ahoj Kiliáne, příspěvek jsem si přečetl, a jsem rád, že ses obrátil přímo na svazové stránky - to je správná věc, na nss nebo FB profilech jiných stran se angažovat nechci. Vůbec tady nejde o odpálkování, ale normální diskuzi, která by se měla vést na správné platformě, takže ideálně ofic. email, komise mládeže, schůze VV, atd. Ale chápu, že je nová doba, tak vezmu zavděk i FB profilem svazu (kdybys mi napsal na messenger, tak odpovím taky, lajkoval jsem sice omylem, ale mohl jsem lajk i nechat, příspěvek se mi líbil). Čímž jedním slovem dodávám, že ani tady se nic oficiálně nezmění, od toho jsou jiné cesty. Ale k věci. Jak jsem už psal panu Koutnému, téma jsme na VV řešili. Argumenty, proč jsme se rozhodli polofinále neodkládat, jsou v zásadě tři: 1) Nechceme odkládáním jedné akce narušovat akce další, které už jsou v plánu a mají organizaci v běhu. Pokud by se podle Tvého návrhu hrálo polofinále z roku 2020 v červnu roku 2021, prostor pro organizaci finále bude dost malý a na podzim 2021 je v plánu další polofinále. Takže by jedno polofinále bylo v červnu a druhé na podzim. S věcí jsou spojené i jiné problémy - organizovat podobnou akci v létě je výrazně složitější, hotely jsou plné, je tam Czech Open atd. Taky je zátěž na rozpočet, protože by v roce 2021 byly polofinále dvě (a mluvím jak o MČ, tak o juniorech). Není to tak, že by byl VV nadšený, že ruší polofinále, sami bychom to neudělali, udělal to za nás covid. Akce jsme odkládali dvakrát a celkem o tři měsíce. K MČR chceme přistoupit stejně, je na něj prostor zhruba 3 měsíce a podle mě ta šance, že nakonec proběhne, není zrovna velká. Ale snažit se budeme. "

18.01.2021 20:27 | ciki333

Martin Petr odpovídá díl II.

"2) Otázka férovosti - tady můžu říct, že mně osobně postupy podle ratingu přijdou OK. V tom se naše názory liší a je to v pořádku. Varianta, že bychom rozšiřovali finále na větší počet účastníků je sporná - pro žádost ministerstva o výjimku je dobré počet účastníků znát, rozšíření má vliv na kvalitu turnaje (podle mě negativní) a opět, ovlivňujeme akci, která za neuskutečnění polofinále nemůže. Zároveň mi nepřipadá fér, že vítězové KP mládeže teď chtějí postup na MČR. Tam nepostoupili, postoupili na MČ. Pokud by se nekonalo ani MČR, budou podle stejného klíče chtít postup na ME? Naopak fér by mi přišlo, kdyby jako náhradu dostali postup na MČ 2021 a o tom teď komise mládeže jedná, aby to bylo oficiální. 3) Termínový kalendář je asi nejslabší argument, ale je. Pokud budeme odkládat MČR, jakože se to jeví jako velmi pravděpodobné, je fakt otázka, kam ho dát. V dubnu, květnu a červnu bude akcí spousta (snad), i MČR - Zaječice, mladší žáci, náhradní program za družstva, atd. Trochu jsem ve výše uvedeném smíchal MČ a juniory, za což se omlouvám, ale ta argumentace je podobná. Chápu, že ze svého pohledu vnímáš uskutečnění polofinále juniorů jako prioritu (a vůbec se tomu nedivím), nicméně, pro svaz má podobnou váhu třeba uskutečnění náhradního programu za extraligu a ligy družstev obecně, uspořádání mládežnických družstev anebo dalších MČR. Takže jsme nad tím přemýšleli a rozhodli se takto - ale právně jde prozatím o rozhodnutí KM ŠSČR, takže případné odvolání řeší VV a může téma pochopitelně otevřít i Konference. Měj se krásně!"

18.01.2021 20:22 | ciki333

Epilog "Tří pohledů na mládež..." se odehrál na FB ŠSČR a zůstal tak skryt čtenářům nss. Proč? Díky předpojatosti Martina Petra vůči osobě pana Koutného. K věci...

Kilián Slovák píše:

"

Předem se omlouvám za to, že můj příspěvek je off-topic, nicméně mi to nedá. Před třemi dny jsem na RP Šachy a následně i na NSS přidal vyjádření ohledně nominačních kritérií na MČR mládeže s nadějí, že se k tomuto vyjádří někdo ze svazu, popřípadě mě někdo mimosvazový přesvědčí o tom, že mnou navrhovaný návrh je úplná blbost. Oponentura, které jsem se dočkal, mě ale nepřesvědčila, a nikdo ze svazu se k mému návrhu ještě nevyjádřil, tak to zkusím ještě na facebookové stránce svazu nejbližší. Jsem si skoro stoprocentně jistý, že minimálně předseda svazu si můj návrh/pohled na věc již přečetl (zřejmě omylem zanechal na mém příspěvku like, který pak během několika sekund smazal a nevěřím tomu, že kolem příspěvku potom prošel bez povšimnutí), takže mě mohl jednou provždy odpálkovat. To se ale nestalo, takže mi v podstatě zbývají dvě možnosti, proč jsem ještě nedostal od lidí nahoře odpověď. Buď je můj příspěvek natolik stupidní, že nemělo ani cenu mi na něj odpovídat, nebo ten nápad není tak špatný a předseda neví, jak mě spolehlivým protiargumentem odpálkovat. Vzhledem k dosavadním reakcím a také k tomu, že na hloupé komentáře vysocí představitelé svazu občas reagují (a to hlavně na NSS, zřejmě kvůli tomu, že se zde dá jednoduše argumentovat), si ale myslím, že pravda bude ležet spíš v druhé možnosti… Navíc se zrušily týmové soutěže (takže možná zas tak moc off-topic můj příspěvek není), prostoru na uspořádání je tedy zase o něco málo více. Kopírovat svoje vyjádření nebudu, nechci ještě 3x víc prodlužovat svůj příspěvek, navíc je rychle dohledatelné a jak jsem již zmiňoval, předsedou zřejmě přečtené."

18.01.2021 13:49 | Viktor

Už jsme si vyjasnili, že není pravda, že svaz neodpověděl na nabídku sponzoringu (ale beru, že stručná odkládací odpověď mohla být zapomenuta a nebudu to tedy brát jako záměrné špinění svazu a souhlasím v tomto sporu s remízou:-)), nenašli jsme žádný transparentnější svaz, jsem připraven si popovídat i o údajném klientelismu a dalších nařčeních, s kterými nesouhlasím. Smutno mi je z výhrůžky, že bude Petr Koutný každý týden psát honopisy na svaz, dokud nebude po jeho. To by nemělo zapadnout a každý by si na to měl vzpomenout, až zde zase něco vyjde. Petr Koutný chce totiž vyměnit vedení svazu a pořádat příští MČR mládeže. To by bylo samo o sobě v pořádku, ale při dosud využívaných prostředcích by se rozhodně neměl zaklínat principem fair-play..... Na dotaz Kiliána a další relevantní příspěvky se necítím dostatečně kompetentní odpovědět, už nejsem ve VV a nikdy jsem nebyl v KM ŠSČR, doporučuji jim napsat mail. Já to chápu tak, že aktuálně není jisté, zda a kdy bude moct proběhnou případné MČR (btw. ještě větší otázky jsou kolem navazujících evropských a světových šampionátů) a že je lepší odehrát MČR s tím, že menší část účastníků bude tentokrát určena jinak, než odehrát všechny kvalifikace a pak případně neodehrát MČR. Případně poškozeným krajským přeborníkům se věnovala i sobotní schůzka VV ŠSČR s kraji, pokud jsem zaznamenal správně. Pro dokreslení situace o spravedlnosti takových rozhodnutí - aktuálně se objevují první zmínky z japonské vlády, že by nemusela proběhnout ani odložená Olympiáda v Tokiu. 

17.01.2021 21:43 | scorpion666

Davídku,nechceš zavřít hubu a vysmrádnout z téhle diskuze za Petříkem?

Nebo jít radši trénovat,věřím že s tvými mizernými výsledky to potřebuješ víc,než Petr pořádat MČR a to už je co říct !! :))

17.01.2021 21:41 | scorpion666

to HumphreyvanWeiden

no já si taky myslím,chudáci rodiče Petříkových svěřencu,musí na jeho komentáře koukat s otevřenou hubou :)))

17.01.2021 15:30 | david brazina

Morphynista :D :D :D ty kluku usata prolhana, ty jsi byl tolikrat usvedcen ze lzi, ze tvuj komentar mi skutecne zlepsil naladu :D

17.01.2021 13:28 | Morphynista

Koblihář Bražina je typický Babišův volič, uráží, obviňuje názorové oponenty ze lží, aniž by uvedl jediný konkrétní případ, snad podzimní volby vyhraje demokratická opozice...

17.01.2021 13:20 | david brazina

Tak on soudruh Morphynista nic jiného než lhát neumí. Takový typicky euro bolševik s jedinou pravdou. Vlastně jsem rad ze je tady. Jen mě utvrzuje v názoru ze voliči top09 ODS či Pirátů jsou doopravdy dementi. Weiden, a byl jsi i na jiných diskuzich? Fotbal, hokej, kuželky, novinky, idnes? Nejtrapnejsi je totiž tohle moralizovani.

 

17.01.2021 11:22 | capjar

Humphreyvan Weiden:

Bohužel. 

17.01.2021 11:20 | HumphreyvanWeiden

Kvalita diskuzí je na úrovni Pavla Novotného. Chudáci rodiče, co sem zabloudí :-(((

17.01.2021 05:24 | Morphynista

Soudruhování si nechte na schůzku s důchodcem Baldou. Pan Vokáč prohrál s velmistry, kteří měli asi o 160 bodů vyšší Elo, všechny ostatní soupeře - mezi nimi také IM Mencingra, který měl přesně stejný koeficient 2332 , porazil. Tedy dobrý výsledek a připsání osmi bodů ... Pokud jde o Pardubice, řekl bych, že se jen snažíte házet špínu na velmi povedenou akci, ale na to jsme z většiny Vašich příspěvků již zvyklí...

17.01.2021 03:28 | scorpion666

nene Ciki,největši idi*t je Petřík a jeho podržtašky:))))))))

17.01.2021 03:27 | scorpion666

to ciki333

Myslím si,že si to užil,ale spíš mě zajima,jak si trenéři repre užívali dovču na akcích jako např. MS mládeře,na které si tahali známé,rodiny.. a na děcka srali :))) No myslím že rodiče těch talentovaných dětiček by se po*rali:))))

17.01.2021 03:26 | scorpion666

17.01.2021 00:34 | NadsenySachista Dobrý den, vidím že je to ostrá debata, přiznám se že do toho nevidím a tak nemůžu říct kdo má pravdu. Přeji si jen aby se turnaj uskutečnil a aby mládež hrála s chutí.

Myslím,že všichni si přejí,aby se turnaj uskutečnil a mládež hrála s chutí :))) Ale postupy se rozdělily hovádským zpusobem :))

17.01.2021 03:24 | ciki333

Máte, jako vždy pravdu, soudruhu Morphynisto.

1) Voko hraje s adlátem https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-senior-team-championship-2019-50/7/6/2

2) Voko opět hraje s adlátem https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-senior-team-championship-2019-50/1/4/2

3) Voko hraje s jugoslávským velmistrem https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-senior-team-championship-2019-50/4/1/3

4) Voko hraje se sovětským velmistrem https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-senior-team-championship-2019-50/6/2/2

5) Voko se loučí s turnajem výhrou nad dalším "silným" hráčem https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-senior-team-championship-2019-50/9/4/3

Resumé, žebrákům bral a boháčům rozdával...Tak vypadala Markova spanilá jízda 5/7.

Za sebe dodám, Morphynisto, že mnozí lidí jsou idioti a Vy největší z nich.

17.01.2021 02:55 | Morphynista

@ciki 333 : Zase fantazírujete. Máte-li na mysli mistrovství Evropy seniorských týmů. které se hrálo na Vámi uvedeném místě od 18. do 26. září 2019, tak zde náš tým obsadil 4.místo, což odpovídalo jeho nasazení. Pan Vokáč uhrál 5 bodů ze 7 a na 3.šachovnici obsadil v individuálním hodnocení 3.místo... Smutnou zprávou je, že v článku zmíněný finský velmistr Rantanen před pár dny zemřel... Za sebe dodám, že mnozí lidé , užírající se závistí, se snaží si svou méněcennost v šachu kompenzovat členstvím v pochybných spolcích a stranách, jako je Okamurova SPD:.. https://www.chess.cz/mistrovstvi-evropy-seniorskych-tymu-2019/

17.01.2021 02:07 | ciki333

16.01.2021 23:19 | Marek Vokáč

"Boys, s tím štěpením svazu brzděte, v jisté fázi můžete narazit na předpisy o přidělování státních dotací pro sport, to by se vám asi nelíbilo."

Pane Vokáči, nefanděte si... Já z těch "přidělených státních dotací pro sport" nedostal ani korunu a nikdy nedostanu. Vše si platím sám (příspěvky + poplatek za pronájem hrací místnosti TJ Pankrác). Plakali by především funkcionáří ŠSČR, rodiče "talentovaných" dětí, dále protěžovaní velmistři Babula, Hráček, Šimáček, Konopka, Polák, Movsesjan a i pí. Kočetková, která by nerada oželela 500,- Kč/1 tréninková hodina. Drtivé většiny šachové komunity by se pokles státních dotací, klidně i na 1/2, nikterak nedotkl. 95% amatérských hráčů k provozování svého koníčku (téměř) nepotřebuje ŠSČR a jeho finance. Naopak Svaz potřebuje co nejširší členskou základnu, aby z příspěvků a inkasovaných pokut platil například trachtace, pardon, soustředění ženské reprezentace v Pardubicích a přátelský zápas mužů se čtvrtou polskou garniturou.

PS. Jak jste se poměl před dvěma lety v Mali Lošinj za svazové peníze, pane Vokáči? Byla koncem září ještě teplá voda v Jaderském moři, když jste pospíchal po 12-ti tahové remíze, či výhře nad adlátem ELO 1900, odpočívat na pláž?

 

17.01.2021 00:43 | NadsenySachista

Pane Svatoši, politicky s Vámi silně nesouhlasím ale musím pochválit Váš příspěvek o rodičích a jejich přehnaných ambicích, je výstižný.

17.01.2021 00:34 | NadsenySachista

Dobrý den, vidím že je to ostrá debata, přiznám se že do toho nevidím a tak nemůžu říct kdo má pravdu. Přeji si jen aby se turnaj uskutečnil a aby mládež hrála s chutí.

16.01.2021 23:43 | scorpion666

to Messer56

ale,dalši zastánce toho,co měl jít do tepláku a zdrhl??

16.01.2021 23:19 | Marek Vokáč

Boys, s tím štěpením svazu brzděte, v jisté fázi můžete narazit na předpisy o přidělování státních dotací pro sport, to by se vám asi nelíbilo. Mohl bych vám zkusit objasnit ještě leccos, protože mnozí jako obvykle vesele "diskutují" bez znalosti významných faktů, ale bylo by to trochu dlouhé a dočkal bych se maximálně tradičních nadávek, tak se na to vykašlu. Dobře se bavte. S těmi několika zírajícími rodiči a autory těch několika věcných příspěvků soucítím.

16.01.2021 23:10 | Messer56

Těch emocí je tady až , až. Šachový svaz vypadá jako fotbalový. Ještě určit kdo je Berbr a kdo Míra. Kde se rozdělují peníze se ani nic jiného nedá čekat. Smrad a špína.Když potřebuji peníze na turnaj, tak si je sám zajistím.A když je potřeba pomoci, tak se snažím pomoc. Urážet může každý blbec, ale tvořit jenom někteří.scorpion666 bude asi velký borec nebo blbec? Zdravím všechny. Standa M. ,Ořechov

16.01.2021 23:07 | scorpion666

to Messer56

Obsah vložit nechci,ale děkuji :)

16.01.2021 22:58 | Messer56

Vložte obsah

16.01.2021 22:57 | Messer56

Vložte obsah

16.01.2021 22:45 | scorpion666

ale prosím tebe,podržtaška se ozvala :)

nechceš jít radši za svým idolem Petříčkem? Ještě že nějákej moula z nemanic a nešachova někoho zajímá :) Nechceš si to radši dát na 2 kola? Rád nějáké trubce zavřu hubu:))))

16.01.2021 22:06 | david brazina

0666 Možná proto že anonymní fekal jako ty nikoho nezajímá.

16.01.2021 21:48 | scorpion666

Tak Davídek s Petříkem se chytli za ručičky a odtancovali někam do p*dele:))

 

16.01.2021 20:43 | Vojtech Plat

A to nemluvím o šmírování lidí ze svazu mého profilu na fb. Nebo třeba paní Souralová, když se po zveřejnění informace o tom, že si náš blicák zahraje Baadur Jobava neváhala a ihned se vydala na jeho twitch a ptala se ho, zda to tak opravdu je. Ale hlavně nenápadně :-))

Kurva až já se rozhodnu někomu znepříjemňovat život a starat o druhé, tak to teprve bude prdel. Ale prozatím bych všem doporučil, ať si jedou svůj život, svojí rodinu. Nikdy nevíte, kdy se může vše posrat a vy skončit s rukama v dlaních...A ano, to je výhružka.

16.01.2021 20:35 | scorpion666

No jo,podržtašky se najdou všude:)) Né jenom u Petříka v klubu:)

16.01.2021 20:29 | Vojtech Plat

Dneska jsem psal důvody, proč by měla být udělená divoká karta mému svěřenci a ne někomu, kdo šachy nedělá a nebaví ho. Snad si to Fiala a ostatní členové komise uvědomí a nedají divokou kartu někomu z jejich klubu. Víme své. Taky by se mohlo změnit dějiště MČR. Kouty nad Desnou jsou sice fajn, ale široko daleko je pusto a na hotelu ten Radegast stojí za vyližprdel. Ale jinak je to na hotelu fajn, pan majitel je skvělý člověk, co má rád šachy. Nešel by někdo do organizování MČR mládeže? Přiznávám se, že jsem si nečetl diskuzi, tak jestli o tom někdo uvažuje, tak jenom dobře. Změna je potřeba. A taky by to chtělo lidi, co nedonáší na svaz, že pane Fialo, Burdo a jiní. Chápu, že se musíte všichni držet u korýtka a k tomu je nezbytné práskat. Ale potom jste jen bezcharakterní kundy.

16.01.2021 20:17 | scorpion666

to david brazina

Davídku,nevím o tom,že by jsme se znali,že by dalši Petrova podržtaška? :)))

Hájíš tu k*******nika:) Petřík ví o čem je řeč:) Ted se tak dívám,elo 1924,- :D

Tvl nejsi ty Petříkum svěřenec a neučí tě,jak se zlepšit do 10 minut???? :))))))

16.01.2021 20:14 | dolezal

Ten příspěvek uživatele scorpion666, ve kterém bylo doslova psáno, že Koutný je kriminálník, smazal autor nebo sám Koutný? Děkuji

16.01.2021 19:39 | david brazina

to petr koutny, na prikladu scorpion666 vidis, jak blbe to je bez registrace. protoze tyhle rychlokvasky vyuzivaji anonymity jen k tomu, aby si lecili sve komplexy.

Weiden, nevzpominam si, ze bych nekdy nekoho urazil bezduvodne, a vlastne ani nevim, proc jsi to napsal. spatny den? 

16.01.2021 19:20 | romanburda

dolezal - HD8 formou rapidu vím. Vyčlenění kat. HD8 do samostatného turnaje v jiném termínu by určitě nebyl problém, ale nepovažuji to za podstatné. Při MČech se obě kategorie vždy hrají společně, jen HD10 začíná dříve nebo naopak končí později. S tím postupem nejlepší osmičky si nejsem jist, pokud to je takto zavedeno, tak to určitě platí pro další rok. MČR HD10 se totiž hrávalo dřív než MČR HD8.

16.01.2021 19:10 | scorpion666

Petříku,

1) Nikdo ti nebere co všechno jsi dokazal .)) ale uvědom si,že bez Roberta a streamu kde komentoval Štěpán,Robert,Vojta atd. by jsi zajímal pár lidí :)

2) Upřímně nevím na co si hraješ,si ze sebe udělal na stará kolena trenéra? :)

Se koukni co ti tady ty maminy píšou,vyjadřuješ se jak ho*ado a to jen za to,že nejsi schopný snést kritiku :)

3) Už nám konečně vysvětliš proč jsi utíkal z turnaju jak malý klouček?:))

4) Kiliáne,všichni ví,že Fiala dává karty místním lemplum,kteří si ani neškrtnou,končí poslední a jen zabírají místa lidem,kteří na sobě makají a jdou nahoru. Když postupy udělali tak jak udělali,myslím že by bylo fér,dát do každé kategorie víc karet než předešle roky,přece jenom,ke to neobvykla situace,nicměne.. musim s Tebou jedině souhlasit a líbilo se mi,že jsi vzpomínal i psychicke stranky hráču při partii,dost to rozhoduje pří takových nominačních turnajich,protože ne každy to psychicky unese a všechny tyhle věci se nemužou Elu rovnat.

16.01.2021 19:07 | dolezal

16.01.2021 19:01 | romanburda

HD8 se hraje formou rapid a jeho nejlepší účastníci mohou hrát HD10.

16.01.2021 19:01 | romanburda

Rodič šachisty - Otevřenější MČR by bylo samozřejmě nutné rozdělit do více lokalit či více termínu. Navrhoval jsem spolu HD8 HD10, spolu HD12 HD14, spolu HD16 DH18 HD20. V minulých MČech a MaS hrálo v jedné kategorii od 56 do 82 hráčů a to včetně dívek. Pořadatel 14 16 by se musel připravit až na 330 hrajících, pořadatelé ostatních kategorií na 300 hrajících. Tyto počty hrajících byly při MČech, MaS a MČR běžné, byť celkové číslo hrajících k počtu 300 zvyšovaly doprovodné OPENy. Pokud něco kritizuji, snažím se vždy zároveň nabídnout řešení. Z mého pohledu lze MČR uskutečnit tak, aby nedošlo k porušení soutěžního řádu a hlavně nebylo ublíženo našim nejmladším šachistům. Zmařený rok v žákovských a juniorských kategoriích se nedá dohnat ani nahradit.

16.01.2021 18:50 | HumphreyvanWeiden

 

Druide, vy sám to nedokážete. Pan Koutný dokáže bezvadně rozeštvávat lidi, stejně jako jeho vzor Pavel Novotný, to ale není dobrá cesta k nové organizaci. No a pan Bražina je zase skvělý v nadávkách a urážkách, ale v nich se ztratí i ten sebelepší úmysl.

Ne, opravdu vám nedávám žádné šance. Pan Babiš má peníze a organizační schopnosti, to je úplně jiná liga.

 

16.01.2021 18:31 | Druid.Panoramix

Humphrey - to asi nebude úplně hned, ale v nějakém časovém horizontu by to mohlo jít, zejména pokud se svaz bude dopouštět dalších přehmatů, které se možná na první pohled takto jako přehmaty nebudou jevit, ale budou naštvávat některé skupiny lidí - mnohé hráče, možná rodiče dětí, některé funkcionáře a pak by se to podařit mohlo. A zatím svaz nejejví známky nějaké sebereflexe či pokusy o zmírnění třecích ploch - prostě se jen omezí na jedno prohlášení, že je to v jeho kompetenci a že se tak rozhodli - to je takový ten "papálášský přístup" a jestli mu něco zlomí vaz, tak toto. Petr Koutný to řádně připepří nějakým článkem, rozmázne to na netu. Teď jen aby se našli lidé, kteří to budou chtít dělat - ono mluvit a dělat, to je setsakramentský rozdíl. :o)) Btw, Humphrey, kdo do roku 2011 slyšel v politice o nějakém ANO ( tehdy pod názvem Akce nespokojených občanů) a nějakém Andreji Babišovi, snad jen někdo v Agrofertu. A dnes? :o))))

16.01.2021 18:11 | HumphreyvanWeiden

Řeči se vedou a voda plyne. Pánové, nechci vám brát iluze, ale když vezmeme v potaz oblíbenost pana Bražiny a konfrontační vyjadřování pana Koutného, tak vám nedávám moc šancí. Ale zkusit to můžete...  :-DDD

16.01.2021 17:52 | Druid.Panoramix

Davide a co když existuje? Podívej se na fotbal (připadně hokej). U obou těchto sportů existují dvě organizace, a to za a) FAČR - tedy Fotbalová asociace ČR - odkaz zde:https://www.fotbal.cz  a pak za b) LFA - Ligová fotbalová asociace - odkaz zde:https://www.lfafotbal.cz

Svaz bych neodstřihával, ale nechal bych ho jenom jako servisní organizaci a zaštiťujícím orgánem ve vztahu k FIDE, organizaci MČR a dalším přesně stanoveným oblastem. A Asociaci šachových klubů a oddílů jako profesionální sdružení řídící šachové soutěže družstev, zabývající se otázkami hráčů. Bylo by potřeba vyjasnit vztahy mezi svazem a asociací, včetně finančních. Je to jen tak hozené z hlavy, ale myslím si, že kdyby došlo ke zrušení svazu a jeho nahrazení asociací, tak za nějaký čas až by se asociace etablovala a přišla na praktiky podobné dnešní asociaci , bychom  nemuseli řešit stejné problémy jako dnes se svazem. Při existenci dvou organizací by mezi nimi byla rovnováha a kontrolovaly by se navzájem.

16.01.2021 17:42 | Petr Koutný

Davide - kdyby se toto podařilo!! 

16.01.2021 17:29 | david brazina

Druid, bohuzel drtiva vetsina si chce jen zahrat, a tyhle zakulisni spinavosti neresi. Proto bych videl jako reseni, uplne svaz odstrihnout. at se kluby domluvi na vlastni organizaci a sdruzi se i pro fide. v tom jak je kamaradickovani na svazu zakorenene neexistuje jine reseni, nez svaz zrusit a nahradit necim jinym.

16.01.2021 17:11 | Petr Koutný

Druide - děkuji za komentář. Super....i ta kritika, souhlas. Volby rozhodnou a tak nějak tuším, že budou zajímavé.

16.01.2021 17:09 | rodič šachisty

Ještě k tomu, co psal Roman Burda, že by měli hrát všichni, kteří se kvalifikovali na MČech, tak co s hráči z MaS? Ti to mají otevřené. Takže by hráli všichni z MČech + všichni z MaS? To by pak MČR v každé kategorii bylo cca o 150-200 hráčích? A co ti, co se nedostali na MČech a nemají o proti MaS možnost otevřeného turnaje? I to je důvod, proč to není tak jednoduché.

16.01.2021 16:44 | Kamil Mihálik

Toms2011 netreba si to všímať.... Jednoducho na úspešných sa valí špina a to je fakt. Mám síce len 5-ročné skúsenosti (turnaje FIDE hrávam od r. 2016), ale ani detí s ratingom nad 1800 sa nebojím. Darí sa mi ich úspešne porážať aj keď podľa niektorých som až 3.-4. výkonnostná trieda. U detí nehraje skutočne rating veľkú rolu aj tie skúsenejšie detí nad 1800 dokážu ešte prehľadať elementárne šachové vecí. Povedzme do tých 15 rokov sa dá s nimi v pohode hrať aj keď majú cca. 1900.

16.01.2021 16:19 | Druid.Panoramix

Davide Bražino, tohle téma o svazu se tady probíralo už několikrát a dopadne to pořád stejně, o VV ŠS ČR a změnách rozhoduje Konference, takže to chce maličkost - rozjet to od krajů přes delegáty na konferenci, nanominovat lidi do struktur ŠS ČR ( dobře se ví, kdo jsou ty žáby na prameni) a klasicky demokraticky je vyměnit přes volbu předsedy - jak jednoduché,že? O problémech svazu se ví už delší čas a co se změnilo - z místopředsedy se stal předseda a možná malé kosmetické vady - takže v duchu:"šakalové vyjí a karavana táhne dál." Takže, ať se Ti, co toho mají plné zuby, dohodnou a začnou. Klidně může vzniknout i nějaká AŠKO (Asociace šachových klubů a oddílů), která bude hájit zájmy oddílů a hráčů proti svazu. Opět jak jednoduché. :o)) Všechno je to o lidech.

Petře Koutný, omlouvám se za tento off topic, ale považoval jsem za důležité Davidovi odpovědět. Psát nestačí, musí se začít pracovat. A jak už jsem psal dříve:"Kdo chce, hledá způsoby a kdo nechce, ten hledá důvody." Jinak k ELO u žáků jsem se vyjádřil, ke kvalifikacím taky a tak mohu ventilovat i jiná témata ( Vy jste sem k tomuto tématu taky zatáhl Pavla Matochu - viz Váš příspěvek dnes v 13:10 hod. Takže, chcete-li někoho umravňovat, začnete od sebe. :o))

16.01.2021 16:14 | Toms2011

Vážení, můj nesohlas jsem poslal na svaz 14.1.2021 v 15:16 a p. Koutnému pro info ten samý den ve 20:45 to je rozdíl 5,5 hodiny. Nevím proč je tedy napadán za nějaké protěžování kluka, kterého trénuje pouhých 10 dní. Pokud si tedy někdo myslí, že tlačí svého svěřence, tak se šeredně plete. O dopise vůbec nevěděl. Naopak, byl jediný kdo se rozhodl ho trénovat.

16.01.2021 16:10 | HonzaSvatoš

Ahoj, nechci přispívat do místního flamewar, jen na odkaz od Anonymyška dám svůj tip na základě odkazu: Pokud jde o začátečníka nebo mírně pokročilého (ELO do 1800), tak nic nezkazíte s Tondou Ambrožem, ten má trenérskou praxi přes 30 let a podle mého názoru je to kvalifikovaný a dobrý trenér pro tuto výkonnostní skupinu, děcko, pokud má zájem, posune bezpečně na ELO cca 1900. Další, koho mohu za sebe doporučit, je David Kubečka, nevím, jetstli se ještě nějak více šachům věnuje, ale jeho systematický a logický přístup nepochybně může vykopnout hráče úrovně 2.-3. třídy na 1. až KM, cca 2100 ELO, tím jsem si dost jistý. Pokud je děcko už pokročilé, zeptejte se Lukáše Vlasáka, to je rovněž pracovitý a solidní trenér. Volte podle výkonnosti dítěte a pokud ho budou šachy bavit, tak ho posouvejte dál. No a pokud děcko bavit šachy nebudou, tak toho nechte, není nic horšího v šachovém hnutí, než šílení fotři nebo mamky, co chtějí ít z dítěte druhého Carlsena (nebo Lendla, Jágra atd.). Tyhle šílený fotry nebo mámy bych střílel na místě bez soudu.

 

16.01.2021 16:03 | david brazina

To all. Hlavní problém je, že svaz prostě nedá šanci vydělat nikomu jinému než těm, kteří nějakym způsobem placaji po ramenou vedení za cokoli. Stačí si vzpomenout ignorování Simacka v době kdy patřil mezi top ČR hráče. To same i Robert Cvek, který chování svazu zkritizoval a pak bůhví proč ucuknul. Stejně tak se dá mluvit i o Plátovi v době, kdy se ještě nechoval jak magor a svaz na něj zvysoka kaslal ačkoli všichni věděli že se jedná o velký talent. Takže i díky panoptiku na svazu Plát dopadl tak jako dopadl. Zato se podpořil blázen a podvodník Laznička, či podvodníci Krejčí a Hraček. Tak se svaz nemůže divit že už to někoho stve. Takže i kdyby v tímto případě by nic nebylo proti ničemu, nejen PK ale i někteří jiní aktivni sachisti už mají toho kamarádickovani plně zuby. Nejlepší by bylo kašpárky že svazu obejít tak, že by se založila asociace klubu, která by skutečně hajila potřeby hráčů a nesloužila by jen k tomu, aby živila nemakacenky co v životě nepoznali co je to skutečná prace.

16.01.2021 15:50 | Petr Koutný

Petr Novotný - a zase téma Koutný..:) Víte baví mě tato hra. Dojdou argumenty a nastupuje téma Koutný. Pojďme....v USA jsem nikdy nebyl, pak snahu máte, ale moc se toho nedozvíte. 

Pak můj střet zájmů: Trénuji zadarmo, takže můj střet asi nebude v penězích. Pak můj střet zájmů může být v tom, aby kluk který si vybojoval právo postupu jako další kluci a toto právo se jim dneska bere a jestli toto mi vytýkáte, že píši o nespraveldnosti, pak máte pravdu. 

A psanému textu, pomůžu s jeho pochopením. Vznikl na základě nespokojeného organizátora turnaje, který mi poslal dopis. Před zveřejněním jsem získal vyjádření ze svazu a dodal třetí pohled jednoho tatínka, Doplnil mým názorem, kde říkám že se spoustu věcí není správných. 

 

Tak, kde tady vidíte příběh Koutného? Těžko jej tady najdete. Ale máte u mě bod za to, jak se snažíte odvádět téma od diskuze, která se bavila o férovosti postupu na ELO ke Koutnému. Dokázal jste tím opravdu hodně. Vlastně vůbec nic. 

16.01.2021 15:40 | Petr_Novotny

Re scorpion666: Nemůžete napsat víc o tom příběhu s USA? Vypadá to, že pan Koutný se s tím moc pochlubit nechce a že to bude zábavná story... :-)

16.01.2021 15:35 | Petr_Novotny

Protože pan Koutný má zjevně velmi selektivní vnímání reality a spravedlnosti, podobně jako mnoho dalších "dobroserů", a co se mu nehodí do krámu, to se snaží zametat pod koberec, tak připomenu zásadní problém tohoto článku. Tím není šílená čeština, ani zbytečnost útoku na svaz, ale fakt, že neetickou žurnalistiku a střet zájmů nám zde předvedl autor článku, tedy pan Koutný:

Napíšete článek, kde argumentujete "jedním tatínkem mladého šachisty" a píšete, jak svazové rozhodnutí o kvalifikaci přes ELO toho kluka postihuje a jak je špatné. Ale zatajíte čtenářům, že jste jeho trenér a že tedy máte zájem, aby na MČR postoupil on! To je neetická novinařina a jasný konflikt zájmů. A prasklo to jen proto, že táta toho kluka, zjevně překvapen, že jste jeho dopis přetiskl bez jeho předchozího svolení, to sem napsal. 

16.01.2021 15:06 | Petr Koutný

Anonymyška - upřímně. Vaše dítě bych nechtěl trénovat. Trénuji zadarmo a vybírám si koho budu trénovat. Jestli se Vám nelíbí jak se vyjadřuji, pak si nejsem vědom jediné urážky vůči Vám. Jen to bylo doporučení, protože jsem pochopil, že to co píšete, pak tomu nerozumíte. Když se k tomu nechcete ani podepsat, pak tipuji že v tom bude hlubší problém. Tady tvrdíte o ELU jako objektivním hodnocení. Když se to pokusím desetkrát vysvětlit a nepomůže to a nejsem sám, pak pěstovat jahody není špatný nápad. 

16.01.2021 15:02 | Petr Koutný

Ciki, udělám rychlou kalkulaci +-.

vklady - když dám průměr od nuly do 600 a dám lepší průměr  - 200Kč osoba. - cca 70 000Kč

podpora svazu: celkem na celou akci: 210 tis

běžná provize z ubytování: 5OKč/osoba noc - 400 lidí - 20 tis /den cca 160 tis

----------------------------------------------------------------------------------------------

příjmy cca: 450 tis bez sponzorů. Pro pořadatele, který by tento turnaj pořádal poprvé to může být méně. Pro pořadatel, který to pořádá po několikáté a má vychytané náklady, sponzory to může být i dvojnásobný zisk. 

výdaje: cca 200-25O tis....Bez sponzorů se tady bavíme o cca 150 tis zisk, můj odhad je zisk do 25O tis. / na děti se shnánmí poměrně lehnce pěníze od kraje, obce, sponzorů)

 

Problém není takovou akci pořádat. Určitě by se našlo spoustu organizátorů, ale protože je vše na jednom místě, pak nejtěžší je mít objekt pro cca 400 - až - 600 lidí. Když dáte dohromady tento objekt, pak pořádáte tuto akci bez rizika. Kdo by chtěl takovou akci příští rok pořádat, dám i tip na prostory. Hotel Don Giovanni v Praze s kapacitou přes 6OO lidí, můj tip jsou i lázne Luhačovice. Kdokoliv kam přinesete na týden cca 400 ale i až 5OO lidí Vám dají vyjímečné podmínky. A dodám., že organizátor co tuto akci pořádáte po několikáté, pak umí oslovit i sponzora, či kraj. 

 

Ne, není to charita. Neříkám, že si to pořadatel nezaslouží, říkám že by neměl být ve VV a o tomto rozhodovat

16.01.2021 14:58 | Anonymyška

16.01.2021 13:33 | Druid.Panoramix Díky. Toms2011 Chápu, že sehnat trenéra je těžké. Ale upřímně, Vám se líbí, jak se tu pan Koutný projevuje? Já osobně bych se velmi bála svěřit mu své dítě. Asi bych hledala dál. Třeba i ostatním pomůže odkaz, který jsem objevila https://www.chess.cz/nabidka-trenerskych-sluzeb/ Hezký den.

16.01.2021 14:10 | ciki333

16.01.2021 13:47 | jozokoumes

Pane jozokoumesi, nesmysly se tu prezentujete Vy. Pořádat jakýkoliv turnaj mimo turistickou sézonu, tj. v měsících říjen, listopad, prosinec, březen a duben považuji za mimořádně lukrativní věc. Hoteliéři vám za každou ubytovanou "kavku" zaplatí cca 50,-Kč cash. Pokud v 9-ti kolovém openu hraje 200 dětí a dorostenců, zisk je následující 200 x 9 x 50 = 90 000,- Kč. Někdy se platí "výpalné" i z peněz inkasovaných za stravu. Můj hrubý odhad je ten, že "vejvar" pro pana Fialu činí 150 000,-Kč. Pane jozokoumesi, tak se vydělávají peníze, ale o tom vy nemáte sebemenší "šajn."

 

16.01.2021 14:09 | Petr Koutný

Jozokoumes - děkuji za komentář. Snažil jsem se pochopit myšlenku, ale utekla mi. Říkáte že FM hráč, který trénuje je lepší než Gm a nebo IM trenér, který tu šanci nedostane? Nebo říkáte, že pořáfat turnaj pro cca 400 lidí je charita? Pak tomu rozumím, že jste pořádal turnaje někde za dob ČSSR. Doba se změnila. 

Druid - neodpovídám tehdy, když dělám něco jiného. Nesedím na tomto serveru celý den a mám i jiný život než tento server. Takže, když máte pocit že se odmlčím protože nemám co říct pak smekám pomyslný klobouk. Ale souhlasím s Vámi, když není co říct, otáčí se často téma na něco jiného. Například Vy, teď se ditkutuje o tom, jstli postup na ELO je OK. Vy tam do toho vpálíte Koutného. Tak až budou docházet argumenty, zkuste i moje psa. Možná to bude taky téma k tomuto článku. Když budete chtít, napíšui článek na téma Koutný a můžete se tam vyřádit, tady opravdu nejsem hlavní téma dne. 

16.01.2021 14:02 | Druid.Panoramix

rodiči šachisty - já píši víceméně v obecné rovině, tento rok bude hodně specifický kvůli covid-19 a otázkou bude-li se MČR vůbec hrát, protože sice upravili PSA, aby se to mohlo zase brzy rozvláknit, ale čím více se to rozvolní, tím více se to pak bude muset utáhnout..... ale nejsem ministr zdravotnictví a nerozhoduji o tom, kdy se to uvolní.

Ano, máte pravdu každý kraj má jiné počty registrovaných hráčů a úroveň, ale podle mě by první tři by měli postoupit vždycky ( bez ohledu na úroveň) - on i ten tzv."slabší kraj" může občas vyprodukovat kvalitu.

 

16.01.2021 14:01 | rodič šachisty

Ono je to těžko pane jozokoumesi, jakmile se něco dělá a pro děti se toho na replublikové úrovni začalo dělat dost, tak z toho je klientelismus. Všichni víme, že trenérů je málo, je těžké sehnat dobrého trenéra a jakmile to někdo začne poctivě dělat a věnovat tomu vše, tak je hned trnem v oku :-(

O opakovaných konkurzech na pořádání akcí toho bylo napsáno už dost, ale někomu to nestačí. Není nic jednoduššího zaslat dobrou přihlášku. Jenže loni, předloni atd. ještě ne, až letos. Přišlo se teď na to, že to je vlastně velmi výdělečná práce.

16.01.2021 13:59 | KiliánSlovák

Ad rodič(ka) šachisty. Na základě proporcionality si myslím, že risknout odložení (s tím, že je pravděpodobné, že se Covid situace bude zlepšovat) je určitě lepší vzhledem k té výrazné nespravedlnosti, která zde podle mě nastala než současná kritéria. Mládežnické turnaje jsou podle mě vzhledem k postupům na ME a MS nejdůležitější ze všech soutěží a tak by se zde mělo bojovat o co nejspravedlivější obsazení MČR. To riziko ohledně Covidu je tedy pro mě pořád nižší, než nespravedlnost kritérií.  Co se týče faktoru posledního kola a nepostupu na základě bucholze, tak přesně od toho jsou ty divoké karty, aby toto pořešily. Ano, to udělování není vždy nejspravedlivější (třeba můj případ, kdy jsem dostal DK na MČR juniorů na úkor Dana Kožúška, i když měl asi o 70 bodů větší ELO než já, tu kartu jsem si asi nezasloužil více), nicméně většinou to dají právě lidem, co těsně nepostoupili nebo mají výrazně větší ELO než všichni ostatní. Tam, jak jste říkala, bych odendal DK od pořadatele na KM, tím už by nespravedlnost tohoto faktoru byla výrazně vymýcena. Ohledně postupů z krajů, to je samozřejmě blbost, nejen z důvodu, co jste řekla.

16.01.2021 13:51 | Morphynista

Obávám se, že i březnový termín si můžeme s velkou pravděpodobností škrtnout. Při ostudě a chaosu s rezervací termínů na očkování a v souvislosti se zprávou, že se také u nás objevila anglická mutace Covidu ... Jinak souhlasím s názorem, že Elo v těchto věkových kategoriích má jen malou vypovídací hodnotu . Může se tedy klidně stát., že talentovaný hráč, který by mohl být druhým Davidem Navarou a nebude mu umožněna účast na mistrovství, kam si postup vybojoval, šachy hrát přestane ...

16.01.2021 13:47 | jozokoumes

Nechtěl jsem se účastnit těchto blábolů pana Koutného, ale prostě mi to už nedá a musím na tyto nesmysly reagovat. Za prvé jsem se dozvěděl, že na MČR mládeže v šachu se vydělávají statisíce. Nikdy by mě nenapadlo, že takový nesmysl vůbec někdo vypustí z pusy. A ono jo, na bulváru NSS.CZ. Sám jsem kdysi organizoval spoustu mládežnických turnajů včetně mistrovství ČR A ČSFR a věřte že jsem byl vždycky rád, že jsem sám neprodělal. A přesto se i tenkrát našli lidi jako Vy pane Koutný, kteří o mě říkali kdoví kolik jsem na těch akcích nevydělal. A byli to i kamarádi, závistivci. A já jsem rád, že už tyto kamarády nemám! Víte, ono je opravdu vždy těžké sehnat pořadatele mládežnických turnajů a já si myslím, že pan Fiala zaslouží poděkování za to, co pro mládež vykonal a ne závistivé pomluvy! Dále se zmiňujete o Lukášovi Vlasákovi, který dle Vás žije z peněz svazu. Pane závistivý Koutný, víte kolik práce pan Vlasák už pro mládež udělal, dělá a ještě udělá! Ten kluk se věnuje trénování na úkor svojí šachové kariery! A svaz by ho neměl platit? Zvlášť když na to peníze jsou? Víte, možná tady o tom už někdo psal, Ve VV a jeho komisích jsou lidi, které ta práce baví, něco už dokázali a chtějí pro nás šachisty vytvořit co nejlepší podmínky. Ale veřte nebo nevěřte, ona opravdu na funkce ve svazu fronta není. Jsou tam ti, kteří opravdu chtějí pro nás šachisty něco udělat. Jestli chcete něco změnit tak kandidujte do VV.                                         Ještě bych se krátce chtěl zmínit o nominačních kriteriích na mistrovsví mládeže. Osobně si myslím, že tento turnaj bude letos zrušený. Je zvláštní doba, dělají se rozhodnutí na situace, které jsme nikdy nemuseli řešit. Já osobně bych byl letos pro open turnaje přístupné všem.

 

 

16.01.2021 13:45 | rodič šachisty

Druid.Panoramix - jenže ono ani podle kraje to není spravedlivé, jsou velké výkonnostní rozdíly hráčů mezi jednotlivými kraji a taky v počtech registrovaných hráčů a píšete do MČech a MMaS, ale tady jde už o MČR.

KiliánSlovák - s DK pořadatele souhlasím, to jsem psala. Nebylo to vhodné nikdy (max. na MČech) a v tuto chvíli už vůbec.

16.01.2021 13:41 | KiliánSlovák

Navíc jsem si až nyní povšimnul, že mezi 2 divokými kartami je jedna vyhrazena pro pořadatele, takže zde máme onu spravedlnost ještě o něco menší než když vezmeme pouze samotné kritérium ELA. Je totiž notoricky známé, že Fiala toto místo téměř vždy obsadí nějakým chudákem z "jeho" oddílu Světlá nad Sázavou, který opět téměř vždy končí na posledních příčkách mistrovství, má zhruba ELO o 200 a víc bodů nižší než je průměr turnaje a nemá tam co dělat. Takže vzhledem k tomu, že předpokládám, že se s divokou kartou pořadatele stejně jako v minulých letech bude zacházet i tentokrát, tak nám zbývá jedna(!) divoká karta KM. To je opravdu velice málo.

16.01.2021 13:39 | Druid.Panoramix

KiliánSlovák - souhlasím, ELO je podle mě až ten poslední způsob pro nasazování do MČech a MMaS.....už jsem to tady někde psal. Z kraje přímý postup první tři bez ohledu na ELO, první 3 z posledního MČech a MMaS ( ve stejné věkové kategorii) a divoké karty ve výjimečných případech. Ať je jistota postupu a postupující mohou klidně hrát turnaje ( až se budou hrát) bez obav ze ztráty ELO a tím vyřazení v kvalifikace. Podle mě je ELO jenom úspěšnost statistiky vyšledků za měsíc, nic víc, žadné určující kritérium - obzláště u hráčů s věkem do 15 let.. kde se to mění jak májové počasí. :o))

16.01.2021 13:38 | rodič šachisty

KiliánSlovák s těmi letními turnaji je to určitě pravda, ono do všeho zasahuje mnohem více věcí, jak jsem psala i konkurence na krajském přeboru, nemožnost hrát ze zdravotních důvodů, někdo nemusí postupit na MČR z MČech kvůli pomocnému hodnocení a výsledku v posledním kole, protože zrovna narazil na silnějšího soupeře, než jeho nejbližší soupeř apod. A taky v tomto se projevuje počet účastníků. Čím více hráčů, tím je výsledek méně objektivní, ale to jako hráč víte, proto hrát otevřené MČR není vhodné. Nic není ideální, ale zrovna neustálý odklad MČech, MMas, polofinále a následné MČR je v této době asi nejhorší řešení. Proto se hledalo řešení, jak zvládnout alespoň MČR a to i za podmínek, které nebudou všem vyhovovat.

Ještě bych asi upravila možnost DK pořadatele a dala ji KM.

 

16.01.2021 13:33 | Druid.Panoramix

Stálé zdraví vespolek, co jsem chtěl k tomuto problému říci, to jsem zde řek a za tím si stojím, ale nedá mi to a jen pár řádků off topic. Petře Koutný, oslovujeme vždy v 5 pádu - takže nikoliv Petr Koutný, ale Petře Koutný, alespoň já jsem na to v diskuzi zvyklý. Pokud se chci s někým bavit, pak ho zpravidla oslovuji např. Pane Humphrey, Pane Morphynisto..... a nikoliv Doležal jako Vy. Nick Anonymyška byla evidentně žena a Vaše chování bylo za hranou, taky se tímto způsobem o skleníku a jahodách, případně malinách, pomerančích a banánech bavíte s Vaší ženou a dcerami, když s Vámi o něčem diskutují či s Vámi nesouhlasí - to bylo hulvátství hrubého zrna a pokud byste ( a nikoliv by jste, jak píšete Vy) se takto choval v určitých kruzích, tak byste mohl RP šachy zavřít, protože by se s Vámi nikdo nebavil a pokud ano, tak další reference o Vás, by nebyly příliš příznivé.... ale své jméno si budujete sám. Často se tady oháníte faktem, že svaz s Vámi nekomunikuje, ale Vy děláte to samé.... odpovídáte zpravidla jen když se Vám to hodí a pokud je Vám jasné, že argumentačně nestačíte ( anebo už nemáte co říct), tak začnete používat argumentačních faulů - odvádíte pozornost jinam, na jiné téma či jiný problém. Příklad? Váš poslední příspěvek v 13:10 -  cituji: "

Tady neříkám, který názor je správný, říkám že kdyžs e chce, jdou hledat možnosti.

Já - Mě vadilo, když svaz nominoval bez zápisu Pavla Matochu do rady ČT a dle právníků to bylo mírně za hranou. Ale ok, svaz vydal prohlášení, že v podobných případech to bude jinak a vše super. Mě vadí, že svaz tímto rozhodnutím může ublížit dětem, kteří si to právi vybojovali. Jak se tady psalo...." co mají děti společného s nominací Pavla Matochy. Ten Vám fakt musí ležet hluboko v žaludku. :o))

Petře Koutný, sám jste mě kdysi požádal za půlroku o kritiku ( tedy pokud bude, co kritizovat) a tady kousek máte.  Tak snad to přežijete. :o))

16.01.2021 13:29 | KiliánSlovák

Ad Doležal ohledně velice spravedlivých kritérií na základě ELA. Tyto kritéria mi teda přijdou všechno, jen ne spravedlivá. Ono o postupu na MČR z kvalifikačních turnajů rozhoduje úplně něco jiného než ELO. Systematická příprava, aktuální forma (souvisí to se systematickou přípravou), mentální odolnost a třeba i životospráva na daném turnaji. Tyto všechny faktory rozhodně nemůže vyvážit postup na základě ELA. Já sám jsem pravidelně ať už na MČ nebo polofinále měl problém hlavně s mentální odolností a kvůli tomu jsem se za celá svá mládežnická léta podíval na MČR pouze třikrát, i když jsem na to výkonnostně měl asi víckrát. Nicméně pořád považuju takto konané kvalifikace za výrazně nejspravedlivější, protože kdo na tomto turnaji nezvládne svoje nervy, tak nemá co dělat na MČR. Jinak ještě k tomu samotnému elu, on stačí jeden nepovedený turnaj o prázdninách (kde si dotyčný třeba může v rámci systematické přípravy na kvalifikační turnaj zkoušet nová zahájení, aby tam měl čím překvapit protivníky), kde může děcko ztratit 100 bodů a najednou je kvůli současným kritériím postup pryč. Takto si spravedlnost teda rozhodně nepředstavuju.

16.01.2021 13:25 | dolezal

16.01.2021 13:10 | Petr Koutný

Nechte tu demagogii, žádná soutěž se o prázdninách rozhodně hrát nebude.

Online turnaj? V blickách nebo čem? Bavíme se o MČR ve vážném šachu a na to bude kvalifikace ve víkendovém onlinu? Kolik vážných partií se za víkend stihne odehrát? Jak ohlídáte férovost? V čem to je spravedlivější než ELO? Máme nouzový stav, svět je takový, jaký nikdo z nás nepamatuje, přestaňme fňukat nad nejtransparentnějším způsobem, jak vyřešit nominace na MČR.

 

PS: Proč jste zneviditelnil na FaceBooku (Robert Petr Šachy) tento článek s bohatou diskuzí?

16.01.2021 13:22 | HumphreyvanWeiden

@ Koutný: Tak fajn, toto máme vyřešeno. Svaz se zachoval správně, když pověřil pana Fialu pořádáním MČR. Jsem rád, že to uznáváte. Doufám, že příští rok se pan Fiala zřekne funkcionaření a budeme tady mít na stole dvě zajímavé nabídky. Konkurence sportu jenom prospívá. 

Co se týče dětí, měli bychom si uvědomit, že za zlou situaci nemůže Babiš, nemůže Svaz, ale hlavně Covid, tak se navzájem neobviňujme ze všech možných nepravostí. Pokud se nehraje, není žádné měřítko výkonnosti, proto musíme vzít zavděk hodnocením před před přerušením soutěží. Nevím, co je na Elu tak špatného, samozřejmě u dětí hrozně lítá jako na houpačce, ale alespoň trochu odráží počet sehraných vážných partií. Není to ideální, ale taky ne špatné řešení. Dá se o tom hodně diskutovat. 

Ještě k soutěžím. Přikláním se spíše k menším podnikům. Chtěl bych upozornit na to, že Covid ještě neskončil a pokud budeme někde pořádat monstrpodnik, kterého se zúčastní stovky dětí, tak můžeme opět očekávat "Covidový" podzim se všemi zákazy, omezeními a mrzutostmi.

 

16.01.2021 13:10 | Petr Koutný

rodič šachisty  - děkuji. Není jen jediný můj názor správný. OK...nebudeme se bavit o klientelismu, tam opravdu neustoupím ani o milimetr, ale pojďme k tomuto turnaji. Zkusím to takto....

 - Organizátoři zrušeného turnaje - chápu jejich naštvání. Dvakrát odložili turnaj, dali do toho strašně moc práce a rozumím tomu, že oni poukazují na věci, které se jim nelíbí. Přitom se tento turnaj snad ještě nemusel rušit. Možná by se měly prvně vyřešit soutěže družstev. Pak tyto turnaje. Ono dám příklad...jak to bude vypadat, když se řekne...soutěže družstev se budou dohrávat i v srpnu, ale turnaj jsme v březnu zrušili? ( to byl příklad) 

Rodiče - prostě na ELO v této době to nemůže být fér. Ale ok, pojďme si říct....kluci zahrajte si spolu turnaj na internetu o divoké karty, ok pojďmě udělat víkendový turnaj, kde ti co měli právo postoupit a něpostoupili si to rozdají o pár postupových míst. Nebo můžeme rozšířit turnaj, rozdělit turnaj  anebo klidně odložit polofinále na květen a finále hrát v červnu....Tady neříkám, který názor je správný, říkám že kdyžs e chce, jdou hledat možnosti.

Já - Mě vadilo, když svaz nominoval bez zápisu Pavla Matochu do rady ČT a dle právníků to bylo mírně za hranou. Ale ok, svaz vydal prohlášení, že v podobných případech to bude jinak a vše super. Mě vadí, že svaz tímto rozhodnutím může ublížit dětem, kteří si to právi vybojovali. Jak se tady psalo....Oni si vybojují postup, organizátoři jim gratulují a nakonec jim rodič musí říct, že to je dle ELA. Opět....není v tom můj osobní zájem. Jde o všechny tyto děti. Přitom jde říct...ok pokuskme se to nějak vyřešit....Sportovně....těch nápadů jde vysypat na st§l poměrně hodně a jde vybrat ten nejlepší. 

Když něc není ideální, můžeme mlčet a nmebo říct, pojďme se pokusit ot udělat lépe. Proč se spokojit s tím, že si řekneme..ok není to ideální...není to málo? Nemůžeme opravdu chtít víc? Asi to nikdy nebude ideální, ale aspoň budeme vědět, že se proto udělalo vše co bylo možné. Teď se opravdu vše ještě neudělalo. 

16.01.2021 13:06 | dolezal

16.01.2021 12:58 | rodič šachisty

Podepisuji každé slovo, které jste dosud napsala. Také bych považoval v dané situaci za vhodnější nechat 20 hráčů + 4 DK, ale svaz si to takto rozhodl, má na to plné právo, je to velice spravedlivé.

 

Argument Koutného, že se od října nehraje, je zcela mimo. 6 hráčů je nominovaných na základě březnového MČR. A v podstatě by MČR mělo odrážet výkonnost od března do března. Že se posledního čtvrt roku nehraje je irelevantní.

16.01.2021 13:05 | Jiří Kleker

Dobrý den, rád bych se k tomuto tématu vyjádřil z mého pohledu, tj. z pohledu 14-letého kluka, který se měl mistrovství účastnit a dlouho a důsledně se na něj připravoval. Upřímě zrušení turnaje mi je opravdu líto, nicméně dokážu to naprosto pochopit. Je těžké rozhodovat o těchto věcech v této době.. Ve VV nejsem, nicméně nemyslím si, že by to bylo tak zlé, že by se muselo hovořit o klientelismu nebo nějaké "korupci" přeci jen to jsou velmi závažná slova, takže tuto rovinu bych nedémonizoval tak jak naznačuje článek. Nicméně musím se vyjádřit, ne už tak pozitivně, k tomu, aby byli účastníci na MČR vybíráni podle Ela. Vím, že se tato možnost jeví jako nejjednodušší, nicméně, a právě také proto, mi příjde jako dost povrchní a nepromyšlená. Konec konců, šachy jsou krásná hra a hrajeme ji protože nás baví a přístup typu: "Máš Elo? můžeš hrát, nemáš Elo? smůla." mi příjde nejen nefér, ale i v určitém směru proti šachu samornému. A jinak je logické, aby, kryž je zrušen kvalifikační turnaj, byl zrušen i turnaj, pro který je kvalifikace určena, ne? I kdyby ne, alternativy zde jsou a myslím, že i lepší než ta momentální. Snažil jsem se být oběktivní, pokud s něčím, co bylo uvedeno výše, nesouhlasíte, budu vám vděčný, když se k tomu (slušně) vyjádříte dále v diskusi a třeba mi můj náhled poopravíte.

16.01.2021 13:02 | rodič šachisty

Ono by i hodně krajských přeborníků bylo těch, co již na MČech přímý postup měli a hráli buď vyšší kategorii, nebo z důvodu, že hrát nemuseli, tak přebor nehráli.

16.01.2021 12:58 | rodič šachisty

U juniorů je to asi nejtěžší, protože hráčů je opravdu málo a rozdíl ve výkonnosti a také ve výši ELO není velký.

Pane Koutný, ale o tomto článek není, to je zase na jinou diskuzi. Mně tady vadí, že jedině Váš názor je ten správný. Vidíme, že těch možných řešení je mnohem více a musí se vybrat jedno. Někdo chce rozšířit počet hráčů, jiný aby se hrála kvalifikace, já bych dala více DK. Není jednoduché se shodnout. Svaz rozhodl o tomto řešení a určitě někomu pomůže, jinému ublíží, ale věřím, že se mu také nerozhodovalo jednoduše. Chápu, že se otec ozve a není mu to jedno, udělala bych to asi také, ale otáčet se tady na tomto jednom případu není vhodné. Hrálo se mnoho online turnajů, věřím, že svaz o DK rozhodne nejen podle ELA, ale také o tom, jak a kolik toho hrál, když mohl. Postup na MČR je dle výkonnosti dá se říci do konce září, kdy se ještě hrálo, MČech se mělo hrát také v říjnu, takže období je OK. Když se ukáže, že někdo měl vyšší výkonost za poslední půl rok do října, tak se také může k tomu přihlídnout. Ale zase měřítko jednoho turnaje o rozhodnutí na postup na MČR není ideální.  

16.01.2021 12:41 | KiliánSlovák

Ahoj, Romane, já si myslím, že kupříkladu MČR juniorů by se opravdu mělo hrát v těch 12 lidech, protože když jich tam bude 50 nebo nevím kolik, tak to může shazovat úroveň a možná i spravedlnost turnaje, přeci jen uzavřený turaj každý s každým mi přijde o něco spravedlivější než švýcar. Každopádně souhlasím s tím, že obě možnosti jsou výrazně lepší než postup na základě ELA a to je ta zásadní věc, o kterou jde a diskutovat o tom, který z těch našich návrhů je lepší, je v současnosti druhořadé.

16.01.2021 12:39 | Petr Koutný

Hump - odpovím. Pokud by byl pan Fiala ve střetu zájmů, turnaj by neměl rušit pro tento rok. Měl by ale příští rok neposílat kandidatůru do prvního kola a měl by se přihlásit pouze do druhého kola a nebo kdyby v prvním kole nebyla dostatečně kvalitní nabídka. 

Samozřejmě je ve střetu zájmů pan Fiala. Stejně tak jako Lukáš Vlasák, stejně tak jak další lidi, kteří žijí z peněz svazu. 

Odpovím i jinak. Mě je jedno kdo postoupí na MČR. Mě je jedno kdo ho vyhraje. Jde mi o to aby to bylo nastaveno fér pro všechny děti. Nejde o jednoho kluka. ELO v době když se nehraje je absloutně nejhorší měřítko. ELO odráží výkonnost za poslední měsíc? Protože se FIDE počítá měsíčně, pak dejme tomu za poslední tři měsíce nějak plus mínu odráží výkonnost. Posledních pět měsíců se nehrálo nic na Elo. Takže toto číslo je dnes neobjektivnmí. Mohlo by být objektivní v době kdy se vše hraje. Dnes NENÍ. Co s tím? Tak rozšířit turnaj a dát možnost hrátm VŠEM kdo na to mají právo. Když to nepůjde z kapacitních důvodů, pak udělat dva turnaje podle kategorií! Dává to smysl a nebo to zase bude o mém zájmu? 

16.01.2021 12:35 | dolezal

16.01.2021 12:25 | Petr Koutný

Mluvil jste o tom, že bude skandál, když se MČR odloží, když M Čech se odložilo 3krát. Tak neodvádějte pozornost jinam.

 

Všechny děti měly možnost si uhrát dostatečný rating. Vy taky máte na M amatérů jako kritérium ELO, byť z opačné strany. A těžko zvát na MČR všechny kvalifikanty MČ a MMaS, když MMaS je open, tedy tam může hrát naprosto každý, tedy krajský přeborník na Moravě nic neznamená.

 

Je holt výjimečný rok a výjimečně se to udělá jinak, dle ratingu, který FIDE i ŠSČR uznává více než půlstoletí. Neměňme kritéria jen proto, že se to tomu slabšímu nehodí.

16.01.2021 12:31 | Petr Koutný

rodič šachisty - mě nejde o mého svěřence.Já nejsem zoufalý z možného nepostupu jendoho kluka. Jsem zoufalý z toho jak to tady funguje. Jak je nastavený systém. Jak se to vše omluvá výmluvami a hledají se důvody proč to nejde. Když se dá argument, že by to šlo, pak to zase spadne do úrovně banánové republiky.  Napíši to otevřeně....Svaz by měl hýbat v tak nepříjemné době šachovým životem. Cokoliv by udělal je lepší než že za poslední tři měsíce pro šachisty neudělal NIC. Nepočítám jejich schůzky, řeči..počítám skutky. Neudělal jediný turnaj na internetu. Neudělal jedinou přednášku na internetu. Mohl dělat zápasy reprezentantů, udělal repre on-line turnaj. Mohl udělat on-line diskuze, meetingy, on line trénování, mohl zapojit své ovečky a zaplatit jim aby si aspoň  ty peníze zasloužili a dohromady mohl svaz za peníze opravdu něco udělat pro ostatní šachisty. 

Od podzimu ani nevím, že máme svaz. Když už to vím, pak bohužel z podobných šílenoství jako je Matocha, rušení polofinále  a postup na Elo. Toto mě štve. 

16.01.2021 12:29 | HumphreyvanWeiden

Pane Koutný, a vy hrajete fér? Protěžujete tady chlapce, a hodně mu tím ubližujete, který zřejmě nemá nahráno dostatek vážných partií na úkor dětí, které už hodně hrají a mají pravděpodobně natrénováno víc než váš svěřenec. Přitom zneužíváte své popularity.

Navíc tady obviňujete Svaz z křivého jednání ohledně "klientelismu", přitom neuvedete jediný konkrétní případ, s konkrétním jménem. A pořád jste mi neodpověděl na mou celkem jednoduchou otázku: pokud byl pan Fiala ve střetu zájmů, MĚLO SE MČR ZRUŠIT? Stačí mi odpověď ANO nebo NE.

16.01.2021 12:25 | Petr Koutný

Doležal - opravdu čtete co píšete? Rozumít textu? Zkusím to ještě jednou: Jde o všechny děti ( psal to Roman Burda - jestli to není pro Vás moc dlouhý text, doporučím to číst na části a na pokračování) , jde o rovné podmínky. Jestli toto nepochopíte, zkuste dikobraz...tam se moc nepíše, ale malují obrázky. Petr 

16.01.2021 12:23 | romanburda

Kilián Slovák - Zdravím Tě Kiliáne, četl jsem Tvůj komentář a myslím, že se názorově shodujeme. Úplně bych ale netrval na pořádání MČech nebo na Polofinále. Po uvolnění koronavirových zákazů budou na žáky a na vás juniory "tlaky" ze škol, z jiných sportů....... Nebude proto jednoduché se opakovaně uvolňovat na týdenní turnaje. Obě varianty: - MČech MMoravy Polofinále a odložená uzavřená MČR (květen, červen) nebo - zrušená MČech MMoravy Polofinále a rozšířená MČR považuji za výrazně lepší řešení, než uzavřená MČR na základě ELO

16.01.2021 12:23 | Petr Koutný

Kiliáne - rozumím ti. Pro některé lidi je jednodušíí otočit diskuzi směrem jinam, než aby si přiznali, že termínu je luxusně hodně a že je stále možnost dát všem dětem stejnou šanci. Radši se tady bude bavit o počasí, ale věcně to už umí málokdo. Děkuji za připomínku Vašeho komentáře. Samozřejmě není jediný důvod dám všem dětem stejnou šanci. Ono osud to může krásně s námi sehrát. Když se zruší březnový termín, bude všem jasné, že termínu je spousty a že někdo byl poškozen a někdo zvýhodněn. Poškození budou všichni ti, co si vybojovali právo hrát tento turnaj, poškozen bude organizátor polofinála a zvýhodněn bude člen VV, trenéři napojení na svazové peníze.  Děkuji za připomínku a nasměrování diskuze tím lepším směrem.

16.01.2021 12:22 | dolezal

16.01.2021 12:17 | Petr Koutný

Mistrovství Čech mělo asi 4 termíny, tak o jakém bahnu tu mluvíte? Právě proto, že březnový termín není vůbec jistý, tak se tam těžko může vkládat další soutěž. Děláte to jenom, nebo krom pravopisu na úrovni žáka 2. třídy nejste schopen porozumět psanému textu?

16.01.2021 12:20 | rodič šachisty

V některých sportech se neuskutečnily žádné mistrovské soutěže. Musíme brát, že situace je taková, jaká je a žádné řešení nebude ideální, ale musí se hledat to nejlepší. Jak psal "dolezal" pan Koutný byl zastáncem, aby se nehrály soutěže a teď bojuje za posun MČech a MMaS, a aby se odehrálo vše a to vlastně díky tomu, že se to týká jeho svěřence. Nevěřím, že kdyby to tak nebylo, tak že tento článek vůbec vznikne. Chápu, každý boujeje za své dítě, za svého svěřence, ale stále je šance v DK a právě že u kategorie HD10, kde Elo je nejméně vypovýdající, je těch karet dostatek.

16.01.2021 12:17 | Petr Koutný

pane Doležal - pravděpodobnost že se bude hrát sportovní akce v březnu pro cca 400 lidí, když v polovině ledna není možné ani odehrát šachový zápas je tak půl na půl. Když se ta akce v březnu nebude moct hrát, pak se bude muset odložit. Pak Váš argument, kde říkáte že není jiná možnost, než zrušit polofinále a hrát v březnu MČR bude pohádkou pro děti ve školce. Prostě může se to stát. Proto tady říkám, že pro případ že se zruší soutěže družstev a to je hodně blízko, pak termínů na dohrání dvou turnajů bude v porovnání s jinými roky luxusně hodně. Říkám že spravedlivé by bylo odehrát oba dva turnaje a dám vše stejnou šanci. Říkám, že zrušit jeden turnaj zasahuje do spravedlivé možnosti postoupit na tento turnaj a že se tento turnaj ještě nemusí rušit! Taky říkám, že jestli se dnes bavíme o klientelismu, pak v případě že se březnový termín odloží a nezruší jak polofinále, pak už to bude bahno. Hrajme fér, hrajme všichni se stejnými kartami. Začněme hrát nefér, začneme zvýhodňovat organizátory, členy VV, kamarády, lidi ze svazu a čeká nás poměrně zajímavý a horky rok.

16.01.2021 12:13 | romanburda

Osobně jsem pořádal v září dvoudenní Stč. přebor mládeže HD10 - HD16 a po skončení turnaje jsem minimálně 15 nejlepším žákům gratuloval k postupu. Je vedlejší, zda to bylo k postupu na MČech nebo na MČR. Zruším-li MČech, musím umožnit oprávněným účastníkům účast na MČR. Argumenty jako slabá výkonnost hráčů, kapacita hracích prostor, nedostatek trenérů..... jsou pro mě hodně slabým argumentem pro nedodržení slibu cca 200 žákům, žákyním, juniorům a juniorkám, které jsme jim po dohraných krajských přeborech dali. Tvrdím, že KM ŠSČR má stále možnost těmto slibům dostát a změnit své rozhodnutí. Je vedlejší, zda to bude formou MČech MMoravy a odloženého uzavřeného MČR a nebo formou otevřenějšího MČR ve více termínech nebo více lokalitách. I my jsme ve Stč. kraji otevřeli KP přebor všem, neboť po jarních zákazech nebyly dohrány kvalifikační regionální turnaje. Nelze ani opomenout skutečnost, že nominace účastníků na MČR (neumožnění postupů z krajských přeborů) je hrubým porušením soutěžního řádu, kde je na právo postupů pamatováno.

16.01.2021 12:13 | KiliánSlovák

12 hodin, přes 30 komentářů a stále ani zdánlivá odpověď na moji otázku. Asi jsem opravdu od této diskuze čekal moc.

16.01.2021 12:13 | rodič šachisty

Naopak postup dle Elo je transparentnější, než jak mluvíte o klientelismu a možného postupu svěřenců určitých trenérů. A rozšířit počet účastníků na MČR by také nebylo nic dobrého, už tento počet je takový maximální.

16.01.2021 12:04 | dolezal

16.01.2021 11:58 | Petr Koutný

Hlavně ale nelžete! MČech se původně plánovalo odložit na půlku listopadu, pak bylo odloženo na půlku prosince, pak na půlku ledna. Zrušeno to bylo až, když už není šance to sehrát před řádným terménem MČR. A z MČR se postupuje na MS, ME, MEU, víme?

16.01.2021 12:03 | Petr Koutný

Doležal- nejde o jednoho kluka. Až toto pochopíte, pak vám snad dojde, že píšete opravdu pohádky.

16.01.2021 12:02 | rodič šachisty

Dobrý den, rozhodla jsem se také reagovat. Co se týče postupů díky Elo, tak to v tuto chvíli je asi nejlepší řešení ke stávající situaci, jen bylo možné i u vyšších kategorií dát spíše třeba 4 DK + 20 postupujících dle postupů z minulého MČR + Elo. U kategorie H10 je DK dostatek a určitě je možné zaslat žádost s tím, jaké třeba hřáč hrál turnaje během léta - červenec až září, turnaje se konaly, jaký výkon měl na krajském přeboru (i když je to také jen jeden z turnajů, kde zrovna mohl kvůli nemoci někdo chybět, přímý postupující většinou hráli vyšší kategorii, nebo se zrovna jiným nezadřilo). U krajských přeborníků také záleží, jaká byla konkurence. Např. v Ústeckém kraji hráli kategori HD10 pouze 3 hráči a z toho jeden měl již přímý postup na MČech a hrál to proto, aby mohl hrát i kategorii na MČech HD12. Jiná situace jen např. v Praze nebo středočeském kraji. Také je dobré zamyslet se, že MČech je postupová soutěž, zatímco na Moravě je to otevřené. Doba se posouvá a už od kategorie HD12 děti hrají mnoho turnajů během roku, většina hraje šachy pár let a šance na získání Elo bylo do té doby dost. Jediné, co tomu nenahrává je, že se dětem říká, že na Elo u dětí nezáleží a tady se ukazuje opak. Posun kvalifikace a tím i MČR by podle mě nebylo v tuto dobu dobré rešení, protože budeme rádi, když se vůbec MČR odehraje.

16.01.2021 12:00 | dolezal

16.01.2021 11:38 | Toms2011

Víte, oni ti konkurenti vašeho syna povětšinou elo taky nemají. Dostali "nasazovací ELO" za zisk výkonnostní třídy. A mimochodem, MČR je vážný šach (1,5 hodiny na partii + 30 vteřin za provedený tah), se kterým syn dl chess-results nemá žádné zkušenosti. Zatím hrál pouze rapidy a to je zcela jiná disciplína.

16.01.2021 11:58 | Petr Koutný

Doležal- přesně jak říkáte. Kvůli takovým jako jste Vy o tom budu psát. Nesnáším nefér jednání, svaz je prolezlý klientelismem, lidmi kteří si z toho dělají poměrně slušný život, přitom je tady mnoho lepších trenérů, na které svaz nemá ani mobil. Pořádání turnajů stejnými lidmi, falešná přetvářka. Je křivda zrušit polofinale. Víte ironie osudu může být i to, kdyby se v březnu nemohlo hrát. Zruší se to taky? A nebo protože to je turnaj pana Fialy, člena VV se to odloží? Pak se budu ptát proč se jednomu ruší a druhému odkládá.

16.01.2021 11:51 | dolezal

16.01.2021 11:36 | Petr Koutný

Nehraje se od začátku října. To není půl roku. ELO si nemohl zlepšit nikdo. MČR je pro 24 NEJLEPŠÍCH chlapců ČR. TM má 5. VT, tedy to nejnižší, co v šachu je. Tu 4. VT si snad uhrát mohl, ale jaksi na to nestačilo ani vítězství v KP, evidentně nebyly výsledky ani jinde. V ČR mezi stejně starými a mladšími je 1 x 1. VT, 3 x 2. VT a 27 x 3. VT. To je přece jiná liga.

Proč zrovna vy jste pro sehrání Mistrovství Čech za každou cenu, když již od října hlasitě řvete po zrušení soutěží dospělých. Sám jste říkal, že to jsou jen šachy a nejsou absolutně důležité proti zdraví lidí. Sám jste chtěl pustit postup do 1. ligy, protože to "jsou jen šachy"?

Kolikrát tady budete dokolečka opakovat něco o klientelismu, snad už vám to včera vysvětlilo dostatek lidí, ale vy si jedete furt svoje. Pan Mík evidentně netuší nic o šachu, když si angažuje vás, psychicky labilního člověka, který jde mládeži tak příkladem, že prchne z každého turnaje po prvním neúspěchu?

16.01.2021 11:40 | Petr Koutný

Už to tady psal pan Havel. Ten střet zájmů je ve svazu tak šílený a neuvěřitelný, že je spoustu otázek proč pořád trénují stejní lidí. Kam jdou peníze. Proč jdou stejným lidem? Pozor nejde o tisíce, ale o mnohem víc. Když svaz nebude spravedlivý ani k dětem, pak si nezaslouží nic jiného, než to pořádně tady otevřít.

16.01.2021 11:38 | Toms2011

dolezal: chápu a rozumím tomu, co mi chcete říci, ale jeden omyl tam je. Nejde mi jenom o syna, ale o fair play. Včera večer jsem psal p. Koutnému, že pokud nepostoupí ostatní krajší přeborníci, tak nechám syna doma. Chci pouze, aby ty děti dostali šanci nic víc. Nejsem tak naivní a rozhodně si nemyslím, že tam Tomáš nakráčí a všechny porazí. Je tam určitě spousta lepších a zkušenějších hráčů. Na druhou stranu Tomáš už porazil i šachistu přímo postupujícího až na M ČR a to v době, kdy zdaleka tolik netrénoval, jako dnes. Bylo to v Rapidu, ale jeho radost byla obrovská. Chci jen říci, že i šachista od kterého nikdo nic nečeká může překvapit. Když vidím, jak je to Elo pro všechny důležité, tak pošlu Toma, hned jak to půjde pro jeho získání.

16.01.2021 11:36 | Petr Koutný

Doležal- přidám se. To nemůžete myslet vážně. Říkáte že Elo je spravedlivé v době kdy se půl roku nehraje? Když se bere možnost postoupit přes polofinale, pak se ptám co s tím? Nebo bude zase lepší se bavit i klientelismu na svazu? Ono se to hodně prolíná. Opravdu se nemusí rušit polofinale a pak je vše spravedlivé. Zrušte jej a nezbaví se svaz nálepky klientelismu.

16.01.2021 11:19 | dolezal

Toms2011: Víte, jakou měli úspěšnost krajští přeborníci v HD10 na předchozím Mistrovství Čech? Na MČR postoupili pouze 3 (postupuje 8 nejlepších). Nebyli to žádní neelisti, ale jejich elo bylo 1477, 1477 a 1250. Nejlepší chlapec bez ela (jako váš syn) skončil na MČech 32. Krajský přeborník (vašeho) Pardubického kraje, který toho měl dle lehko zjistitelných výsledků za sebou mnohem více než Tomáš, skončil až 24. A Tomáš mimochodem na krajském přeboru prohrál i s jeho o dva roky mladším bratrem. Nepřeceňujte vítězství v kraji. Je obrovský rozdíl mezi krajem, Čechami a republikou. Je 6 divokých karet, shrňte v žádosti synovu kariéru a třeba DK dostanete. Ovšem v republice je 162 jiných chlapců, kteří si již uhráli aspoň 4. výkonnostní třídu. Odpověď na Vaši otázku je prostá: krajské finále je k postupu na Mistrovství Čech, ne MČR. Ve fotbalu taky z divize nepostoupíte do 1. ligy. ELO má své mouchy, ale je spravedlivé, resp. nic lepšího není. Vám nejde o děti, jak píšete, ale o Vašeho syna. Neberte postup těm dětem, které již mají výsledky za sebou.

16.01.2021 11:12 | Toms2011

myslel jsem jejich budoucnost, ale už jsem spěchal na nákup. Zakopejte sekery, přestaňte řešit letité spory a řešte děti.

16.01.2021 10:32 | Toms2011

Lidi, už se proberte tady jde hlavně o děti, naše nástupce a naší budoucnost.

16.01.2021 10:29 | Toms2011

Dobrý den, rozhodl jsem se ještě jednou a naposled napsat. Jak už jsem psal dříve můj syn se stal nečekaně krajským přeborníkem. Přesto ho nikdo dále trénovat a rozvíjet nechtěl natož, aby si s ním někdo online zahrál. Tomáš má navíc tu nevýhodu, že v místním šachovém klubu je poslední aktivně hrající šachista za mládež. Byl jsem naprosto zoufalý a nevěděl jsem jak dál. Šachy nehraju a nevím jak se trénuje mladý šachista. Na youtube jsme viděli nějaká videa od RP šachy, která mě oslovila. Přes IT zaměstnance jsem získal e-mail na p. Koutného, kterému jsem napsal. Během velmi krátké chvíle mi p. Koutný odepsal, že by to možná šlo spojit s Matějem, ale ať mu pošlu několik partií Toma. Opět ve velmi krátkém čase mi odepsal: hraje moc pěkně, hodně pěkně, ano měl bych zájem syna trénovat. Určitě trénuji zadarmo, jediné, co je pro mě důležité vidět zájem. Dokud bude zájem, mám zájem já. Když jsem viděl tolik té špíny napsané v komentářích, tak jsem se rozhodl napsat i 4 pohled. Je možné, že se spojila náhoda se štěstím a já nevím, co ještě, ale neviděl jsem zatím nikoho s lepším přístupem. Znám p. Koutného pouze od 6.1.2021, většinou po Skypu, ale udělal na mě dojem. Nejsem sice šachista, ale poznám jestli má trénink úroveň nebo ne. Věřte mi, že trénink má vysokou úroveň a je to přesně to, co jsem si představoval pro syna. Moje otázka zní proč to tento pán dělá, když má 2 dcery, které šachy nehrají. Dělá to z lásky k šachu nebo chce opravdu něco změnit ve stylu fair play. Teď jsem zveřejnil osobní údaje p. Koutného (jsme si kvit je to 1:1) Všude se mluví o práci s talenty, mládeží, ale většinou to končí na papíru A4 o obsahu 2 stran. Odbočil jsem však od hlavního tématu a to je nominace na M ČR a poškozené děti kvůli Elo. Zeptám se ještě jednou a naposled: k čemu je krajské finále? Zjistil jsem, že jenom z Čech nepostoupilo 6 krajských přeborníků dál kvůli Elo ratingu. Čerpal jsem to z Chess-results, když jsem připravoval syna na M Čech, abych věděl s kým se potká. Podklady jsem poslal i p. Koutnému k nahlédnutí. Na svazu to musí dobře vědět, protože v kategorii HD 10 je rovnou 5 divokých karet. Je to 6 hráčů, kteří vyhráli, ale jdou za ně hrát hráči s větším Elo. Nebudou hrát nejlepší šachisti, ale šachisti s největším Elo. Pokud jak čtu jsem jediný tatínek, pak mi je těch ostatních tatínků, maminek a hlavně těch dětí hrozně líto.

 

16.01.2021 08:53 | Petr Koutný

Karle díky. Teď vůbec nic osobního. Představ si že toto je klientelismus.Že nějaký trenér je zvýhodňován, že některé dítě je zvýhodňováno, že některý organizátor je zvýhodňován. Tito lidí o kterých píšeš můžou dělat dobré věci, ale některým to může ublížit. To se tady často píše, že někteří lidi jsou u svazu v tomto pohledu oblíbení a někteří zapomenutí. To je právě klientelismus.

16.01.2021 06:59 | Karel Havel

Souhlasím s tím, že u nejmenších dětí je postup na MČR docela nespravedlivý. Ale zároveň věřím, že VV i KM se snažily stávající situaci řešit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Odložit mistrovství Čech a Moravy je určitě možné, ale i takové rozhodnutí by mělo své mouchy. P. Fiala nepochybně ve střetu zájmů je, ale osobně si myslím, že hlavně proto, že se nikomu moc nechce organizovat šachové mládežnické akce a funkcionářit. Že by na tom nějak příliš zbohatl si nemyslím. A podle mých zkušeností je organizátor výborný a osobně s ním mám jen nejlepší zkušenosti. Mimochodem, podobný případ střetu zájmů je u Komise pro práci s talenty, ve které mj. sedí Lukáš Vlasák. Tato komise rozhoduje o tom, které mládežníky svaz finančně podpoří a které ne. Přitom se v řadě případů jedná o děti, které trénuje, za což je tak Šachový svazem placen. Osobně jsem přesvědčen, že ani on svou pozici nezneužívá, ale střet zájmů je to evidentní, i když se nejedná o nějaké horentní částky. Nemám Svazu za zlé ani to, že ho opakovaně platí jako reprezentačního trenéra, protože má se svými svěřenci dobré výsledky. Ale opět jde o střet zájmů.

16.01.2021 06:27 | Kamil Mihálik

Ja si vážim Petra, a preto som prijal jeho ponuku. Scorpion666 je za tým viac práce, ako si myslíš. Petr s pánom Cvekom makajú ako hadi, aby mali ľudia, čo pozerať. Ja makám podstatne menej a nenudím sa... Vytvorili na naše pomery niečo nevídaného. Nepoznám podobný projekt v našich končinách, ak poznáš tak pooprav ma. Ďakujem Petrovi, že som mal možnosť spoznať fajn ľudí z nášho tímu....

16.01.2021 01:14 | Petr Koutný

V USA jsem nikdy nebyl. Založ si YouTube, zavolej velmistry a prosaď se, jak píšeš je to strašně jednoduché. Založ si Facebook a třeba tě bude sledovat pět tisíc lidí, běž do oddílu a vytáhni ho z okresu do první ligy, dělej co opravdu chceš, ale zkus dokázat že si lepší vlastními skutky, než jen touto nenávisti. Doplním to co nabízím je těžší cesta. Zkusíš to?

16.01.2021 01:11 | scorpion666

koukám že Petříčkovi došly argumenty,stále mi chybí vysvětleni,proč jsi zdrhal z turnaju jako malý kluk:) Máš pravdu,ráno se pobavím nad tím cirkusem kterej tady bude,víš.. né každý ti věři ty lži,kterými krmíš tisíce lidi

16.01.2021 01:08 | scorpion666

že jsi v USA nikdy nebyl? vím teda něco jineho,ale nerad bych z tebe udělal bezpáteřni hyenu,to už by sis ani u těch maminek neškrtnul :)

Ale pokud chceš v témě USA pokračovat,neni problem:)

16.01.2021 01:08 | Petr Koutný

Tak přikrýt, zhasnout a spinkat. A nech si o mě zdát. Ráno se koukni na video a usměj se. Bude ti líp.

16.01.2021 01:04 | scorpion666

Ale prosim tebe,zase odpoved na co se hodí,co USA a nebo zdrháni z turnaju? :)))

1) je mi u zadele jestli budeš dál lhát a zdrhat z turnaju a nebo hrát nebudeš:)

2) nepřekrucuj,tito hráči ti pomohli,aby tě znalo o mnoho víc lidi,nenapsal jsem,že s tebou točili od začatku,to sis zase vylhal :)

3) myslel jsem amaterske MČR ktere mělo být na jáře,nikoliv rapid v létě,šmoulo,trošku mysli:)

4) no Petříku..osobně se divím,že Robert vubec spolupracuje s takovými lidmi:)

Nezajima mě,zda dělá promo tobě a nebo točí pro RP za drobný,podstatné je,že bez něj by sis ani neškrtnul :)) 

Sprchu už jsem si dával,taky by sis mohl dát sprchu,pokud jsi teda muž,ale silně pochybuju,muži nezdrhaji z turnaju,zdrhaji jen děti,kteří neunesou prohru:)

 

16.01.2021 00:54 | Petr Koutný

Scorpion....po sprše doporučím hned do postele. V USA jsem nikdy v životě nebyl..:) Já tak tipuji, že domov důchodců není tak daleko:) No nic nechme toho, nebaví mě člověk co nic neví. Stejně tady jen trolíš a odkláníš téma a ani to neumíš. Petr

16.01.2021 00:51 | Petr Koutný

scorpio - ok, tak když už se nebavíme o dětech, ale o mě...

1) v Boxu, Tenisu, sprintu může člověk hodit ručník do ringu. V amatérském sportu, když si zaplatím startovné mám právo se rozhodnout co dál. Můžu tě uklidnit, že tě to nebude dál trápit, protože tato asi zrušená sezóna je moje posldní a končím s aktivním hraním. Doufám, že máš radost.

2) Dříve než natáčeli tito hráči jsem každý den natáčel videa a z nuly budoval tento projekt. Po večerech jsem točil pro deset lidí, pak pro dvacet, pro padesát, pro sto atd...Jestli si myslíš, že mi nahrávali tito hráči v začátcích, pak děkuji za reklamu. Na Ostravském koníku chodili kluci na pivo, já seděl a točil videa. Takže.....i tady zase těsně vedle...Sice snahu máš, ale neumíš mířit. 

 

3) Letní MČR v rapidu mohlo proběhnout. Bylo to jen na mě, stejně jak se hrály další turnaje. Já jsem to zrušil...Zase míříš, ale jen mi děláš reklamu. Zkus jednou trefit.

 

4) Robert je hodně aktivní, dokonce za poslední roky si myslím nejvíc. Robert netočí pro mě zadarmo, protože Robert je součástí RP šachy anetočí pro mne, ale pro RP. Zase těsně vedle.A kdo z nás dvou je v pr....na to ti nemusím odpovídat...

Jo uznávám snahu máš, ale to v dnešní době nestačí. Jestli ale nemůžeš spát, dej si sprchu, některým mužům to prý pomáhá:) Petr 

16.01.2021 00:48 | scorpion666

Víš Petříku,ono olžeš tisice lidi,ale nezapominej,že taky dost lidi ví,co jsi zač:)

16.01.2021 00:45 | scorpion666

Furt mi schází odpověd na to,proč jsi zdrhal z turnaju:)

16.01.2021 00:44 | scorpion666

Ale prosím Tebe, v domově duchodcu?:))))) Bobišku,to bude chvíli trvat,než se tam dostanu :D

Máš pravdu,nic netrvá večně, a i na ty,kteří třeba utíkali do USA ..oba víme o čem je řeč.. a i na ty jednou dojde

16.01.2021 00:44 | Petr Koutný

Děkuji Pepo, souhlasím že ideální doba je se bavit o sponzoringu po skončení sezóny. Z més strany vyřešeno a děkuji za odpověď. Petr

16.01.2021 00:41 | PepaBed

V krátkosti navážu na komentáře Petra a Viktora, kde se pokusím vyřešit otázku sponzoringu RP k ligám ŠSČR. Zde vznikl poněkud šum, kdy řešení této problematiky mám na starosti já. Petrovou nabídkou jsme se intenzivně zabývali na schůzkách KMK, kdy jsme řešili za jakých podmínek je možné jednotlivé soutěže sponzorovat RP. Já jsem jen v některém z emailů v prosinci (konkrétně 2.12.) zareagoval "Ahoj Peťo, díky moc za nabídku, proberu a ozvu se, máme čas." Načež jsem reagoval na email, kdy Peťa sám píše, že máme čas (viz níže). V současné situaci, kdy prozatím není ani jasné o osudu letošní sezóny je zcestné bavit se o sezóně další. Myslím, že to je na pořadu dne po rozuzlení letošního ročníku. Spor z hlediska této věci tedy beru na sebe a omlouvám se oběma pánům, jak Viktorovi, který měl mylné informace, tak i Petrovi (měl jsem Tě již kontaktovat). Tímto by tedy tato otázka mohla být směle vyřešena. Omlouvám se také za pozdější odpověď, kdy jsem viděl urgence, že se Viktor k této věci nevyjadřuje. Díky.

16.01.2021 00:40 | scorpion666

Zdravím tě,Petříku

Nečekal jsem,že budu obdařený tvou odpovědí:)) jaká pocta,od takového šachisty a trenéra,nu dobře,pojdme k faktum :)))

1) Vysvětli těm nebohým maminkám,proč jejich trenér utíkal z turnaju ??

2) Však to říkam,nejdou ti šachy,tak za pomoci ostatních (Plát,Kanovský,Žilka,Šimáček atd.) jsi vybudoval kanál a díky tomu máš i shop,bez těchto lidí,by tě neznali ani ty maminky natož tak veřejnost:)))

3) Ale prosím tebe,na vlastní odpovědnost.. tímto tady chceš uchlácholit všechny čtenáře? Ale nee,Petříku..nene,všichni ví,že by to zrušili,tak tu ze sebe nedělej že jsi spasil svět a zachranil lidi před covidem

4) To je sice možné,že tvoje video o Tallovi má uspěch,ale Robert už neni aktívni jak dřív:))

Nezapomínej že konkrétně bez Roberta,kterej udajně toči pro Tebe zadarmo,by jsi byl v ****** :))                                                                                                             Zdar do Vlčnova

16.01.2021 00:32 | Petr Koutný

scorpio . dodám, že nás na YTB sleduje přes 23 tis lidí...jo to tě ale nezajímá....:) tak dobrou noc a pěkné sny....ta doba, kdy se mi nebude dařit přijde, nic netrvá věčně. Ale to už budeš mít revma a chodítko a teplé místo v domově důvhodců. Tím chci říct, že se dočkáš...ale chvíli to potrvá..:) Tak sleduj koukej a čekej..:) Držím palce a pevné zdraví...Petr

16.01.2021 00:29 | Petr Koutný

scorpion 666 - ne nemáš pravdu...Zrušil jsem to na svojí osobní odpovědnost a nechtěl jsem riskovat zdraví ani jednoho člověka. Jestli toto mi vytýkáš, pak děkuji za pochvalu. Duben se ještě nemusí rušit, protože v březnu je MČR mládeže. Zatím je turnaj stále v plánu a jedou přípravy. Youtube - v listopadu přes 200 nových odběratelů, v prosinci 240 a v lednu ta 15 dní už 170...youtube odhaduje 94-100 tis zhlédnutí za leden. Za posledních 30 dní přes 330 nových odberatělů a přes 90 tis zhlédnutí. Nejsledovanější video za poslední měsíc je moje o Talovi...Na e-shopu Vánoční lavina neskončila a lednová je lepší v číslech než listopadová. NSS má rekordní čísla návštěvnosti.....netuším, kde se nám nedaří..., netuším kde se mě nedaří......Kde udělal scorpion 666 chybu, když mě takto hodnotí???  

16.01.2021 00:28 | scorpion666

Petříku,proč nám neřekneš o tom,jak jsi zdrhal z turnaju? Pouze tady dokazuješ,že když ti nejdou šachy,tak se chceš upichnout jinde - za mě,jsou všechny ty tvoje videa,články atd. navoněná bída,však už jen tady jak se prezentuješ.. co si o tobě asi ty maminky a tatínkové těch nebohých ratolestí pomysli???

16.01.2021 00:20 | scorpion666

Zdravím,

1) Nelíbí se mi,že svaz rozdělil postupy na základě Ela,protože času na nominační turnaje,je stále dostatek.

2) Koutný tu píše o nějákem střetu zájmu,ale koukám že Petříkovi to hraje do karet:)))

obvinuje tu Fialu ze střetu zajmu ohledně MČR v době,kdy po druhé zruší to jeho slavné MČR,nikoho už pomalu nezajíma,na yt chodí většina hlavně za Robertem,tak proč se nezviditelnit tím,že budeš pořádat MČR? Nemám li pravdu,Petříku?

 

16.01.2021 00:04 | Petr Koutný

Kilián - děkuji. Komentář jsem na Fb zaregistroval a četl jsem celou diskuzi. Souhlasím a jsem zvědav, jestli Viktor či kdokoliv kompetentní se k tomu vyjádří. Jeden z nejlepších názorů. Děkuji, Petr 

16.01.2021 00:00 | KiliánSlovák

Ok, tak toto je poprvé a dost možná i naposledy, co budu na této stránce diskutovat. Co jsem si tady zběžně procházel komentáře, tak se tady ve velkém řešila údajná Fialova šméčka, nicméně jsem nenašel (je samozřejmě možné, že je to moje chyba kvůli tomu, že jsem si to tady nečetl pozorněji) tady odpověd na zásadní otázku. Proč se MČR nedá přesunout na později, aby se stihla i kvalifikace. Zkopčím tady moje vyjádření na FB z RP Šachy, snad se tady dočkám dlaších odpovědí, třeba i od vysokých představitelů svazu. "Co se týče nominačních kritérií ohledně postupu na MČR, tak si myslím, že to není dobré řešení. Předseda svazu to, pokud jsem to pochopil správně, zdůvodnil tím, že už několikrát (v podstatě neúspěšně) odkládali kvalifikace (MČech a Polofinále) a že další akci už odkládat nechtějí, proto to MČR chtějí udělat v březnu v původním termínu. Přitom pokud vím, tak evropská a světová mládežnická mistrovství se konají nejdříve v srpnu, tudíž je stále dost času uspořádat kromě MČR i kvalifikaci, i kdyby to mělo být v červnu a červenci. Touto větou se dostávám na velmi tenký led a je možné, že se ztrapním, jelikož nejsem žádný odborník, ale z nějakých snad dostatečně kvalitních studií vyplývá, že se Covid šíří pomaleji ve vyšších teplotách, což by společně s čím dál větším zmenšováním počtu potenciálních přenašečů díky vakcíně mělo vycházet na lepší statistiky s úderem jara a léta. Minimálně se podle mě nepředpokládá, že na začátku března by mělo být lépe než v tom zmiňovaném červnu. A přesně kvůli tomu bych se kvalifikace tak lehce nevzdával. Jak kolega přede mnou zmínil, tak mládežnická mistrovství by podle mě měla být prioritou (protože se z nich postupuje na světová a evropská mistrovství, co vím, tak jinde ne) a síto děcek (a juniorů a juniorek, ať nekřivdím), která na MČR budou bojovat o postup na nadnárodní šampionáty, by mělo být spravedlivější, než je průměr současného FIDE a národního ELA. Vzhledem k tomu, že si myslím, že mládežnická mistrovství jsou z výše zmíněných důvodů velmi důležitá a času je stále ještě poměrně dost, tak si myslím, že je zrušení kvaldy a postup na základě ELA chyba. V nejhorším by se to MČR bez kvaldy a se současnými kritérii odehrálo v takovém červnu, vzhledem k té důležitosti si myslím, že stojí za to počkat, jak se Covid situace vyvine. Samozřejmě je tu ještě problém ohledně školních záležitostí (tím mířím hlavně na maturanty a vysokoškoláky, v ostatních kategoriích by toto nemělo být problémem), právě proto bych dal kvaldu na červen a MČR na červenec, kdy bude pravděpodobně po maturitách a bude minimum lidí, co by nemohlo hrát kvůli zkouškám. Ano, toto řešení je nestandardní a asi i náročné na uspořádání, k zachování spravedlnosti při tak důležité akci ale podle mě nejlepší a v silách svazu."

15.01.2021 23:43 | Petr Koutný

Anonymyškas....k vinohradu i vinný sklep..když napíšete že téma nepadlo na úrodnou půdu. Elon Musk hledá kosmonauty na Mars...To si děláte legraci? Toto téma opravdu zaujalo a i Vás, když tady píšete pod přezdívkou a za názory se stydíte, protože by jste se jinak podepsala. Mimochodem střet zájmů vyřešíme příští rok, jak podáme nabídku a čekám že pan Fiala nebudu kandidovat v prvním kole. To jsme dnes vyřešili. Takže je teď aktuální téma děti. Až bude sklizeň, pošlete mi vzorek. Děkuji  

15.01.2021 23:38 | Petr Koutný

Anonymyška  - k jahodám prosím i pomeranče. Urážím Vás? Vaše argumenty jsou tak dětské, že se ani nedivím, že se pod ně nepodepíšete..Opravdu...Jako šachista Vám říkám, že ELO je u dětí nesmysl. Klidně se zeptejte tatínka. Jaký střet zájmů mám já? Že chci aby kluk, který postoupil z Krajského kola šel hrát na co má právo? K čemu jsou pak Krajské kola? Chci spravedlnost...střet zájmů je v tom, že ten kluk na to má právo, jako dalších XXX kluků? Chcete mi tvrdit, že na to nemají právo? Pak  ještě broskve prosím. Jaký je důvod nehrát tento turnaj později? Proč se musí trvat na březnu? Proč se nemůže rozšířit o více dětí? Proč by to vše nešlo? jen protože máte malý skleník a víc toho nepochopíte? Opravdu Vám nerozumím. Aby ze skleníku nebyl celý sad, řeknu že toto je jeden z nejdůležitějších turnajů roku, ze kterého se postupuje na ME a MS a tady chci spravedlnost. Jak se to tady psalo, aby ani jeden kluk nebyl poškozen. Jestli toto nechápete pak už an i skledník a a ni sad nepomůže a doporučím vinohrad. Petr   

15.01.2021 23:29 | Anonymyška

Pane Koutný, jste celkem hulvát. Přečetla jsem i další příspěvky tady a koukám, že běžně urážíte lidi, kteří s Vámi v něčem nesouhlasí. Tak jsem napsala, že Elo je objektivní měřítko, no a co? Prostě to vidím jinak. To, že jste trenérem jednoho z dětí, které se toto přímo týká jste napsat měl. V hodně příspěvcích píšete pořád dokola o střetu zájmů a o dotacích. Když jste zjistil, že to nepadá na úrodnou půdu a že asi zde v diskusi nemáte nějak velkou podporu, tak jste na závěr zase stočil diskusi k dětem. Nevím jak ostatním, ale mě se zdá, že ten článek a hádky pod ním přiživujete jen proto, že chcete nadávat na svaz a zvyšovat čtenost.

15.01.2021 23:03 | Petr Koutný

Anonymyška - jestli mi chcete říct, že ELO je objektivní měřítko u dětí do deseti let, které půl roku nehrály partie a tíms e vylouří postupující z Krajských kol, pak nejste šachista, ale pěstujete v zimě ve skleníku jahody. Protože toto by šachista v životě nenapsal. Opravdu to myslíte vážně? Pak každý kdo postoupil z Krajských kol a nebude hrát a místo něj bude hrát kluk co náhodou zahrál víc partií a má větší ELO v koeficientu K-40...tedy jedna výhra se stejně silným hráčem je plus 20 bodů a s lepším dokonceš víc, když pět výher může být i sto bodů, je dle Vás objektivní hodnocení, pak doporučím opravdu pěstovat jahody a velký skleník....Petr 

15.01.2021 22:57 | Petr Koutný

Anonymyška - rozšířit na větší počet dětí, tak aby se na každého kdo na to má právo, to mohl hrát. Klidně za cenu, že se turnaj rozdělí na dva. Roman Burda to psal. Nehledejte důvody proč ne, hledejte důvody jak ano. 

15.01.2021 22:56 | Petr Koutný

Viktore, či kdokoliv ze svazu, kdo toto bude číst. Dejte dětem dětem prosím šanci, kterou si zaslouží. Tento způsob postupu na ELO je strašný omyl. Sice to nic neznamená, ale když ty děti dostanou šanci, půl roku tady nepadne slovo ŠSČR. Nedělám si iluze, že by to byla jakási odměna, na druhé straně říkám, nechte to tak a každé pondělí pojedeme svaz. Né vážně, nabízím zakopání příkopů, ale zakopte je první a dejte dětem šanci. 

Netýká se to jednoho kluka, týká se to více rodin, dětí a kluků. Píše o tom Roman Burda, chodí mi emaily, chodí mi zprávy na FB. Dejte dětem šanci a nabereme stejný směr. Prosím.  

Petr

15.01.2021 22:50 | Anonymyška

15.01.2021 22:37 | Petr Koutný Co máte pořád s těmi poškozenými dětmi? Už jsem psala, že to není ideální, ale Elo je objektivní měřítko. Co byste navrhnul Vy? A jinak tedy musím říct, že Petr_Novotny ve 21:37 to napsal brilantně. S "argumenty" nakládáte velmi selektivně a co se Vám nehodí to zamlčíte.

15.01.2021 22:47 | ciki333

Off topic

Škoda, teď bude v popředí zájmu "pruda" ve Wijk aan Zee a debata zde na 16 dní chcípne. K ryze šachovým článkům, vyjma mne a pár nadšenců, nikdo nic nepíše.

Co se dá dělat...Lidi chtějí drby, konfrontaci a bulvár. Ani šachová komunita se v tomto ohledu nikterak neliší od běžné populace.

 

15.01.2021 22:37 | Petr Koutný

Viktore ok, co ty děti co jsou poškozené? Ok necháme mě, vás pana Fialu o to tady teď ani nejde. Co ty poškozené děti, rodiče, zahozené sny. Jestli můžete, zkuste tuto otázku otevřít. Tady se děje křivda. Tady opravdu nejde o mě, vás atd.... Můžeme sem přesunout směr diskuze?

15.01.2021 22:15 | Viktor

@PetrKoutný - Já otáčím směr? Ideální to není, o to jsem psal už hned na začátku, že jsem i zkoušel změnu na tomto postu. Jenže jak o šéfy KM, tak o pořadatele je velká nouze. Zdeněk Fiala je záruka odbornosti, málokdo toho ví o pořádání turnajů tolik jako on. Koho byste nominoval na předsedu KM Vy? A nevím o svazovém turnaji, který by nepořádal poprávu, tedy doposud v pořádku. O důkaz jsem požádal mailem, dnes už asi nebude. 

15.01.2021 22:12 | Petr Koutný

Romanburda- komentář dne, děkuji.

15.01.2021 22:10 | romanburda

Na úvod mého příspěvku musím sdělit, že byť jsem uveden v příspěvku kamaráda Michala Macha, tak se s jeho příspěvkem neztotožňuji. Poukazování na střet zájmů nebo na výši dotací neřeší hlavní problém a to je fakt, že postupujícím žákům a juniorům z KP je upřeno právo postupu. V tuto chvíli by veškeré pořadatelské a trenérské zájmy měly ustoupit zájmům dětí a mládeže. Chápu, že není časový prostor pro uspořádání MČech, MMoravy, Polofinále MČR juniorů a následně pro uspořádání finálového MČR. Po uvolnění koronavirových zákazů budou děti řešit hlavně školu a do toho spoustu dalších sportovních či kulturních dosud "zanedbaných" aktivit. Nic ale nebrání tomu, aby se všechny kategorie HD8 - HD20 na úrovni MČR otevřely pro více účastníků a to i za cenu rozdělení kategorií do více termínů či více lokalit. Věřím, že stále nic není ztraceno a že KM ŠSČR nakonec přijme jiné rozhodnutí, které umožní start v MČR všem oprávněným postupujícím z krajů. Pro mě je nyní úplně vedlejší, kdo MČR bude pořádat a kteří trenéři se ho budou/nebudou moci zúčastnit. Není mi ale jedno, že by měl být z účasti vyloučen jediný žák či jediný junior, který si postup vybojoval v KP.

15.01.2021 22:04 | Petr Koutný

Chips díky. Jsem rád že je to dnes bez šéfíka, tebe rád vidím. Petr

15.01.2021 21:58 | chips

Ještě jednou se, Petře, omlouvám. Jsem svým vlastním šéfem :-) , takže jsem zde (ale jen na chvíli) . Jen mě trochu překvapilo, že se redaktoři na nss.cz naučili nová slova :-D ("střet zájmů") a mám radost z každého, byť malého, krůčku mezi píšící a čtoucí lidi.Jen tak dál! Přeji hodně štěstí v boji o koryta a slibuji, že v příštích volbách za vymazlený svaz budu volit RaP, tedy Tebe i Roberta ;-) !!!   

15.01.2021 21:50 | Petr Koutný

Viktor otáčíte směr a pozornost. Otázka: je v pořádku že člen KM pořádá takový turnaj. Jestli je dle Vás vše v naprostém pořádku a ani stín pochybností, pak asi rozumím Vaším nominacím. Mimochodem , čekám na váš důkaz o mém tvrzení že lžu o sponzoringu. Nějak vám to trvá.

15.01.2021 21:46 | Petr Koutný

Petr Novotný- poopravím. Jde o všechny kluky, kteří jsou poškození. Pan Fiala není konkurence, protože počítám že se do prvního kola nepřihlásí za rok. Pochopil jsem že to pořádá jen protože to nikdo nechce pořádat a tím to zachraňuje. Takže není konkurence, protože si neumím představit že bych příští rok soupeřil veřejně s nabídkou člena KM a VV:)

15.01.2021 21:42 | Petr Koutný

Chips- já opravdu nepochopil myšlenku. Na co se mě prosím ptáš? Já si pamatuji, že jsi se rozloučil a slíbil že se nevrátiš. Jsem ale rád že jsi zpět. Doufám že nepřijde šéfík, tebe rád vidím.

15.01.2021 21:39 | Morphynista

Možný střet zájmů pana Zdeňka Fialy se ocitl ve středu zájmu diskutérů na nšs.

15.01.2021 21:37 | Petr_Novotny

Petře Koutný, problém s konfliktem zájmů tu je, ale především u Vás. Zaprvé napíšete článek, kde argumentujete "jedním tatínkem mladého šachisty" a píšete, jak svazové rozhodnutí o kvalifikaci přes ELO toho kluka postihuje a jak je špatné. Ale zatajíte čtenářům, že jste jeho trenér a že tedy máte zájem, aby na MČR postoupil on! To je neetická novinařina a jasný konflikt zájmů. A prasklo to jen proto, že táta toho kluka, zjevně překvapen, že jste jeho dopis přetiskl bez jeho předchozího svolení, to sem napsal. 

A pokud nelžete, když píšete, že se chcete hlásit o právo pořádat dětské MČR příští rok, tak jste v dalším konfliktu zájmů, protože zde očerňujete potenciálního konkurenta.

 

15.01.2021 21:29 | chips

Zdravím Petře, omlouvám se a zároveň předem "odpovídám" za nss.cz a hned (si) připojuji odpověď : 'Zase ten Zimník, on ještě pořád píše pro ten buvlíárn poplátek? "Ano, píši." A dotaz (zdánlivě) mimo mísu: Je správně česky "střet zájmu" nebo "střed zájmu"? .Trochu mě překvapilo, že na nss.cz je to všude (cca 80x) psáno jako "střet", což se mi zdá být na pohodový server až mockrát správně :-D . Naučili jste se nová slova??? Předem děkuji za odpověď. Neanonymně: Luboš Zimniok, příští volitel nového vymazleného vedení svazu :-)

15.01.2021 21:06 | Viktor

@petrkoutný - Váš problém je, že nevnímáte podávané informace a opakujete si stále svou, ač není podložena skutečnostmi. V 9:04 jsem popsal, jak to chodí s přihláškami. Ostatně kam posílat přihlášky je napsáno v každém konkurzu. Vy v 17:02 obviníte svaz z machinací, že si je před skončením lhůty přečte celý VV, ačkoliv je to Váš úplný výmysl, jak se Vám snaží vysvětlit i Pavel Ch. A Podle reakce v 18:53 se zdá, že na Slovensku dotují turnaje částkou 210 tis. EUR, tomu už vůbec nerozumím...... Pokud bych se měl vyjádřit k článku, tak Michal Mach chce 1) Aby Fiala nehlasoval, to je splněno. Co s tím bude svaz dělat je potřeba se zaptat svazu a ne na NSS. Jak jsme ale zjistili, tady už jede agitka. Krom mnou uvedených pojistek jsem zaznamenal pouze návrh, aby členové VV nemohli jít do konkurzů, což podle mě ničemu nepomůže. Jednak to způsobí problém s krajskými přebory a druhak nastrčí Fiala (sorry Zdenku, jen ilustrativní příklad) do kandidujícího spolku jiného předsedu a má vyřešeno ke spokojenosti všech diskutérů. 2) Tady je text dost nesrozumitelný. Chápu to tak, že KM vyhlásila zrušení akcí, aniž by předem (či před zveřejněním) zavolali Michalovi jako řediteli jedné z akcí. Bez reakce KM s popisem proběhlé komunikace těžko komentovat. S ohledem na tradičně nacpaný termínový kalendář rozumím tomu, že klasifikace byly zrušeny bez náhrady. Řešení s Elo není optimální, snadno se kritizuje, ale jaké jsou tedy alternativy? ..... Stále čekám na transparentnější sportovní svaz.      

15.01.2021 20:53 | Pavel Ch

Na závěr dne našeho diskusního kroužku, Ti alespoň Petře veřejně tlumočím, že se teď pan Jansa vyjádřil, že se mu simultánka líbila, byť bojoval s technikou a že pan Koutný to dělá moc dobře a nebrání se někdy pokračování.

 

 (Já mistrovi osobně poděkoval za partii, že to hrál jak Magnus Carlsen na minimální výhodu. A také, že ten co ho porazil 13letý Dan Hong, že se s ním pan Jansa vloni večer sešel, když přijel o den dříve na kemp a předával mu rozumy. Tak že to třeba k něčemu i jewink)

15.01.2021 20:37 | Petr Koutný

Wlk- já myslel že Slovensko je teď na tom dobře. Neslyšel jsem nějaké stížnosti. To mě teda překvapuje, opravdu to je horší než bylo před tím?

15.01.2021 20:05 | wlk

"Když chceš nominaci, ok opusť VV. Na Slovensku to jde, u nás se nechce. Tečka." P. K. Áno, žiaľ, je to tak. Už sme si to aj pekne odsrali, keď sme týmto činom prišli o najlepšieho funkcionára SŠZ v celej histórii slovenského šachu. ... a bude hůř (cc. Jan Pelc). VV má rozhodovať o veciach, ktoré mu prináležia. 2/3 členov VV väčšinou nemá jasnú predstavu, za čo zdvíhajú ruku pri pridelení MSR mládeže (alebo aj iných podujatí). Hlavne ale chcú o všetkom rozhodovať. Dokonca aj o tom, o čom už raz rozhodli (pridelením dotácie na turnaj z rozpočtu vo vypísanom konkurze). Odborná komisia (KM), kde sú s veľkou pravdepodobnosťou najlepší odborníci na túto oblasť, má poradný hlas. No comment.... A áno, minister dopravy môže stavať aj diaľnice, keď to urobí najlepšie zo všetkých. Ale žiaľ, túto spoločnosť už neriadia odborníci, ale hnidopichovia. A aj preto nemáme ani po 25 rokoch diaľnicu do Košíc ani metro v Bratislave. Lebo ešte stále hľadáme najlepšiu ponuku.

15.01.2021 19:51 | Milando

Pán Koutný. So SŠZ to si robíte srandu? Nové vedenie SŠZ zatiaľ nič nezorganizovalo. Hneď na prvom zasadnutí si iba odhlasovali zvýšenie odmien. Podobné štvavé reči, ohováranie, vyhrážanie sa tresnými oznámeniami, hlúpe argumentácie o konflite záujmov vyštvali staré vedenie. Zo starého VV tam zostal iba jeden - presne ten, ktorého spomínate, že vyhrával všetky výberové konania. Inak, jeho akcií som sa zatiaľ nezúčastnil, ale je o nich počuť iba chválu.

15.01.2021 19:37 | Zmestabileho

Neefektivita vynakládaní svazových peněz na vybrané velmistry (na reprezentaci?), a neefektivita vynakládání svazových peněz na trénování mládeže - to jsou zcela zjevné věci i pro člověka, který se dívá jen zvenku jako já - a vidí třeba jen chabé výsledky těchto finančních podpor.

 

A že se třeba takto "angažoval" současný trenér repre pan Hráček svým "slavným" zápasem s jedním z těch takto neúspěšně finančně podporovaných "talentů našeho šachu" - panem Krejčím, a že vedení svazu tohle nejen že nevadilo ale ještě posvětilo a finančně pokrylo - tak to je příznačná ukázka katastrofálního stavu fungování svazu na dané téma.

 

15.01.2021 19:25 | Pavel Ch

Petře ale v Čechách za posledních 20 let fakt NE!

Není ani reálný ani možný 

- celý VV to má až v případném odvolacím řízení

- člen komise, který obdrží, neposílá v komisi dále. A to ne dříve, než po uzávěrce. Sám se přitom nehlásí nebo klub kde působí.

   Takže NE! VV a ne, aby někdo viděl nabídku a na poslední chvíli se přihlásil. NE!

Za posledních 20 let NE, NE , NE ani být nemůže, ani v STK ani v KM, ani teoreticky NE.

15.01.2021 19:13 | Petr Koutný

To uvádím jako možný a ne reálný případ.

15.01.2021 18:57 | Pavel Ch

Petře, celý nesmyslný příspěvek tedy kopíruji, kde tedy píšeš? že je o SR a návaznost (druhá věta) na 210.000 je MČR žáků+jun. Leda, že by v SR dávali 210.000 Euroblush

15.01.2021 17:02 | Petr Koutný

Dám příklad.... pošlete nabídku pořádat turnaj. Celý VV si jej přečte a jako poslední nabídku podá někdo z VV. Jako opravdu nerozumím argumentům. Bavíme se o dotaci 210 tis, kterou si sám sobě odsouhlasuje stejný člověk, který žádá o právo pořádat turnaj. Toto nemůže být správné a je to špatné. Jestli se pod to podepisuje anonym anebo šachový svaz je asi jedno. Takto by to být nemělo. Že to tak je je bída.

15.01.2021 18:53 | Petr Koutný

Pavle- psal jsem o Slovensku, ne o ČR.

15.01.2021 18:49 | Pavel Ch

17:02 Petr Koutný

 

Petře, je to holý nesmysl, jak jsem Ti popsal 18:22 a máš basu šampáňa u mne, jestli je to pravda.

V Čechách, nepsal jsi 17:02 že bývalo na Slovensku nebo v Tramtárii. Každý rozumí, že píšeš 17:02 o Čechách! 

A už mám jinou práci, můžeš mi po 20.h. zavolat, vysvětlím, čemu nerozumíš. 

Ale prosím nešiř takové bludy, i když většina Ti stejně nebude věřit.

15.01.2021 18:43 | Petr Koutný

Pavle-nerozumím

15.01.2021 18:40 | Pavel Ch

Prostě Tvoje věta je vztažena k čechám, je naprosto fatálně lživá a nikdy tomu tak nebylo.

Navíc totální hloupost, celý VV, jak by k tomu přišel.

A to mne mrzí, že to šíříš veřejnosti. Z ohlasů vidím, že dost lidí je více v obraze.

15.01.2021 18:24 | Petr Koutný

Pavle 5ak to fungovalo na Slovensku. normálně email na podání žádosti byl dostupný všem členům VV a pak jeden člen VV pravidelně vyhrával nominace. S novým vedením jasná zpráva- nikdo z VV nemůže žádat o nominace. Tečka. Je to ok? Je to dáno dopředu. Když chceš nominaci, ok opusť VV. Na Slovensku to jde, u nás se nechce. Tečka.

15.01.2021 18:22 | Pavel Ch

17:02: Petře,

promiň, ale to už hážeš konspirace, to už moc čteš media o politicích, obcích, podvodech.

  Žádný VV to nečte, nemá, neví do rozhodnutí, nerozhoduje, je to odvolací orgán.

 

 Čte z komise člen, co to má na starost. A drží do termínu přihlášek. Pak pošle všem v komisi. Je-li někdo s přihláškou komise ani jemu ne, diskutují a hlasují bez něj.

 Konkurzy jdou třeba v STK mně nebo někomu jinému. Když se chce někdo hlásit, tak předem řekne, že jemu nepůjdou přihlášky. Pokud vyjde konkurz a tam vidíš přihlášky: Chrz nebo Záruba, tak se Ústí nebo Frýdek hlásit nebude.

  

V komisi mládeže vím, že Kalužný moderoval vloni diskusi a Z.Fiala nebyl adresátem diskuse.  

Opravdu, zavolej mi, vysvětlím Ti, jak to chodí, ale toto, co píšeš, je úplná hloupost. A zbytečně to šíříš veřejnosti:

Dám příklad.... pošlete nabídku pořádat turnaj. Celý VV si jej přečte a jako poslední nabídku podá někdo z VV. (Hloupost).

  Opravdu zjisti si informace, takovéto věty jsou strašně nebezpečné. Nepiš je, ještě by tomu někdo věřil.

15.01.2021 18:21 | Petr Koutný

Tupounus a David- díky. Asi by opravdu stačilo mít stanovy, že v prvním kole se nehlásí nikdo z VV ale když se nikdo nepřihlásí, pak i člen VV může podat v druhém kole nabídku. Dnes tomu tak není. Ale zanikla myšlenka článku...šlo spíš o děti, kteří hrály krajské soutěže a těm se vzala možnost postoupit na finálový turnaj. Kritérium Elo je v této době špatné kritérium. To byla asi největší téma článku. Střet zájmů, i když je očividný, je tak dlouholetý že nepřekvapí. Ale nešlo tady v prvním místě o něj. Ok je fajn debata co s tím a že by to šlo dělat lépe, ale na prvním místě byla myšlenka co s dětmi.

15.01.2021 17:55 | david brazina

Petre, i kdyby to bylo tak jak si myslis, jako ze neni, pak ani tak hranice neni prekrocena - ta je stanovena na 250t- a tady se jedna o mensi castku. 

jasne, kazdy si muze myslet co chce, muze si dokonce myslet ze to je spatne, ale pokud je jen neco vnimano jako moralne volni, pak to neni v rozporu s nicim.

15.01.2021 17:12 | tupouns

Pokud je víc nabídek a je vybrán někdo z VV, tak to problém je. A je jedno jestli to splňuje nějakou definici střetu zájmů. Pokud není žádná nabídka a v druhém kole je vybrán někdo z VV, tak je vše v pořádku. Takže za mě se zatím až tak moc nestalo, ale už příští rok to může být velký problém, pokud nebudou správně nastavené podmínky. Podle mě by zjednodušeně mohlo být takto: V 1. kole se nemůžou hlásit členové různých komisí, vedení svazu atd.. Pokud nepřijde žádná nabídka v 2.kole se může hlásit kdokoliv.

15.01.2021 17:02 | Petr Koutný

Dám příklad.... pošlete nabídku pořádat turnaj. Celý VV si jej přečte a jako poslední nabídku podá někdo z VV. Jako opravdu nerozumím argumentům. Bavíme se o dotaci 210 tis, kterou si sám sobě odsouhlasuje stejný člověk, který žádá o právo pořádat turnaj. Toto nemůže být správné a je to špatné. Jestli se pod to podepisuje anonym anebo šachový svaz je asi jedno. Takto by to být nemělo. Že to tak je je bída.

15.01.2021 16:54 | Petan

Re Petr Koutný 16:32: Jestli je to ten, co v 9:41 tvrdil, že vám to poslal jen pro informaci a nevěděl, že to použijete, tak mi to není úplně jasné jak je to s tím souhlasem se zveřejněním.

15.01.2021 16:54 | david brazina

https://frankbold.org/poradna/fungovani-obci-a-uradu/transparentnost-a-nakladani-s-informacemi/transparentnost-a-nakladani-s-informacemi/rada/jake-jso

 

asu staci precist to co je v tomto odkazu. clen VV sachove svazu neni podle toho verejne cinnou osobou...

Pokud by melo byt jednani svazu resp pana Fialy v rozporu se zakonem,pak bych to spis videl na danovy delikt, pokud ty penize nebyly zdanene. jinak si myslim, ze tohle je zase spis boure ve sklenici vody. Richtrova by z toho ale mohle zkusit neco udelat.

15.01.2021 16:53 | tupouns

Pokud jste měl souhlas PŘED zveřejněním, tak je vše v pořádku. V tom případě nerozumím komentáři níže z 9.41, kde "údajný tatínek" píše, že nevědel o použití mailu v článku. Pokud jste si to vyjasnili zpětně, není to asi ideální, ale ok.

A pokud byl opravdu jen jeden zájemce o pořádání, až tak velký problém bych v tom neviděl.

V kritice svazu jednoznačně souhlasím s tím, že chybí jakákoliv aktivita v online hře. "Kamarádíčkové poměry" si netroufám definitivně hodnotit. Ale jako "běžný člen" nejsem se spoustou věcí spokojený. Pokud bude lepší alternativa, tak budu velmi rád, ale prozatím ji nevidím...

15.01.2021 16:44 | Daniel Nový

15.01.2021 16:29 | Petr Koutný

stačí si ještě přečíst § 2

15.01.2021 16:32 | Petr Koutný

Tupouns-- tatínek je otec jednoho kluka co trénují, mám jeho souhlas.

15.01.2021 16:30 | Petr Koutný

I podle písmena b) bychom měli právo znát mnohem víc, než oficiálně víme.

15.01.2021 16:29 | Petr Koutný

Jestli můžu považovat člena VV za veřejnou osobu, pak bych použil tito...ČÁST PRVNÍ STŘET ZÁJMŮ A NESLUČITELNOST NĚKTERÝCH FUNKCÍ HLAVA I ÚVODNÍ USTANOVENÍ § 1 Předmět úpravy Tento zákon upravuje a) povinnost veřejných funkcionářů vykonávat svoji funkci tak, aby nedocházelo ke střetu mezi jejich osobními zájmy a zájmy, které jsou povinni z titulu své funkce prosazovat nebo hájit, b) povinnost veřejných funkcionářů oznamovat skutečnosti, které umožňují veřejnou kontrolu jejich činností konaných vedle výkonu funkce veřejného funkcionáře, veřejnou kontrolu majetku nabytého za dobu výkonu funkce a dalších příjmů, darů nebo jiného prospěchu, získaných za dobu výkonu funkce, popřípadě závazků, které veřejný funkcionář má, c) omezení některých činností veřejných funkcionářů a neslučitelnost výkonu funkce veřejného funkcionáře s jinými funkcemi, d) odpovědnost veřejných funkcionářů za porušení povinností stanovených tímto zákonem, včetně správních trestů, které lze veřejnému funkcionáři za porušení těchto povinností uložit.

15.01.2021 16:29 | tupouns

Pane Koutný v kritice svazu máte dle mého v mnohém pravdu, ale zkuste se také zamyslet, jestli i vaši kritici nemájí v některých věcech pravdu. Měl jste souhlas se zveřejněmím mailu "jednoho tatínka"?

15.01.2021 16:25 | HumphreyvanWeiden

Pane Koutný, pletete si pojmy s dojmy. Proto prosím zkuste napsat jaký paragraf jakého zákona Svaz porušil. Konání Svazu se řídí podle zákonů České republiky nebo podle zákonů Petra Koutného. Možná jste měl na mysli morálku, ale i tady vaše argumenty kulhají. Kromě pana Fialy zde nebyl žádný zájemce, jedinou alternativou bylo Mistrovství nepořádat. Proto se vás ještě jednou zeptám - přál byste si, aby se kvůli údajnému střetu zájmů pana Fialy Mistrovství vůbec nekonala???

15.01.2021 16:02 | Petr Koutný

BFU- a nebo doopravdy vím kolik se platí:) třeba protože mám takové kontakty na velmistry:) ... Mimochodem až tak si stojíte za svými názory, že se stydite podepsat:)

15.01.2021 16:00 | Petr Koutný

Viktor- už jste se podepsal pod nominací Matochy, pod očividný střet zájmů, víc podpisu už opravdu není potřeba. Opravdu radši už ne.

15.01.2021 15:25 | BFU

Pane Koutný, děkuji za lichotku. Já je nastudované narozdíl od Vás mám. Ale pochopil jsem z dnešní diskuze. Vám nejde o právo. Vám jde čistě jen o Vaše zájmy. A hlavně aby Vám nikdo neodporoval. 

Zároveň se Vás nikdo nesmí na nic ptát, protože je Vám to nepříjemné. Za to Vy kladete neustále nějaké otázky a dožadujete se odpovědí a když je nedostanete, tak si svoji odpověď vymyslíte.

Jste tak jednoduchý člověk, že i když Vám někdo ocituje ekonomickou směrnici, tak Vy v dalším příspěvku napíšete, že se platí o 120 Kč více a prezentujete to jako nezaměnitelný fakt. Zkuste si svoje doměnky nejdříve ověřit a prezentovat pak fakta. Ale to asi není třeba, protože na Vás sedí zkratka JPP: Jeden Petr povídal...  

15.01.2021 15:22 | Viktor

@PK - ok, poptám se Pepy. Byl jsem redaktorem u začátků NSS. Já bych rozhodně článek s tolika chybami ven nepustil. Ale jde i o jeho skladbu, nedovolené zveřejnění mailu a vůbec celkový obsah serveru. Však to tu často někdo zmiňuje. ciki333 - dobrý pokus, přihořívá. Zkuste dohledat hospodaření, rozpočet, a v něm položku reprezentační trenér. Máme dva - pro muže a ženy, ale jen jednu položku. 

15.01.2021 15:18 | Morphynista

BFU je troll, doporučuji nereagovat...

15.01.2021 15:13 | Polonium

Pan Fiala není takový, kdo by si na mistrovství čech chtěl namastit kapsu. Nejenom, že to u takových turnajů asi ani není moc možné, je zároveň bohulibé, že pan Fiala takový turnaj vůbec organizovat chce. 

15.01.2021 15:08 | Petr Koutný

BFU - vy jste jak skála. Zkuste nastudovat prosím zákony. Pak si je zopakujte a když je pochopíte, napište omluvu. Daniel- vše je ok platit tyto peníze velmistrům, špatné je že se to platí stále stejným lidem a na 9statni se roky zapomíná. To je právě klientelismus.

15.01.2021 15:05 | BFU

Pane Koutný, prosím přestaňte opakova svou mantru a předložte důkazy!!! Váš jediný důkaz je, když Vás budu citovat: "Podle mě je to střet zájmů...". V ČR neplatí zákony pana Koutného. Ale platí tu jiné zákony, třeba Základní listina práv a svobod.

Proč jste se nevyjádřil k tomu, že jse porušil Základní listinu práv a svobod, konkrétně listovní tajemství a jestli se za to půjdete udat na policii ČR?

15.01.2021 15:04 | Daniel Nový

PK - A co je špatného na tom platit GM 500 Kč za hodinu tréninku?

15.01.2021 15:00 | Petr Koutný

Horník- svaz dnes plati cca 500 Kč na hodinu. Víkendová akce s mládeží není špatné kapesné. Dejme tomu akce na víkend, CA 20 hodin je cca deset tisíc.

15.01.2021 14:57 | Petr Koutný

BFU- podle Vás to není střet zájmů. Podle mě je to střet zájmů, protože stejný člověk rozhoduje o tom, kdo dostane dotací a sám ji čerpá. To je jako by ministr řekl, že postavíme dálnici za miliardu a po hlasování, jde taky hlasoval vyhrál tuto zakázku on. Souhlasím že v tomto případě bych se vůbec neprihlasoval do prvního kola a až se nikdo nepřihlásí, pak bych sem se přihlásil. Ale rozumím že podle Vás je vše v pořádku. Těším se až bude předseda svazu pořádat MČR dospělých, předseda KMT si založí cestovkou a zajistí přepravu reprezentantů na turnaje a sekretář si koupí hotel a zajistí ubytování. Ne opravdu v tom pak nebude střet zájmů. Super!

15.01.2021 14:53 | Horník z hnědouhelný pánve

To je zase diskuze...

Pane Ciky, co vám brání udělat si trenéra 3. třídy a jít dělat ten úžasný byznys za 260 Kč na hodinu!

15.01.2021 14:51 | Petr Koutný

Ciki-.. myslím že se dnes platí víc...cca 450-500 na hodinu pro první třídu trenéra.

15.01.2021 14:50 | ciki333

Hej, svazoví bafuňáři...Také mám zájem, jako člověk v předdůchodu, učit dětičky za 260,-/ hod jak skáče kůň. Nemáte pro mě kšeft, nejlépe v Kladně, ať se nemusím daleko hampejzovat?  

15.01.2021 14:45 | ciki333

Trenéři 3.třídy 260,- Kč/ hod - dobře placený šolichsadSoudruzi ze Svazu a jejich komparz rozhodně nestrádájí...  

15.01.2021 14:41 | ciki333

Sazby lze zvýšit...

Odměna je stanovena za vlastní výkon jako maximální možná, příprava je zahrnuta ve výše uvedených taxách. Hodina trvá 60 minut. Jedná se o částky před zdaněním. Jako lektoři 1. třídy jsou zařazováni trenéři s nejvyšší sazbou a též rozhodčí mezinárodní a ústřední, velmistři a mezinárodní mistři s 1. třídou rozhodčího, rozhodčí 1. třídy s vysokoškolským vzděláním pedagogického směru. U významných akcí pořádaných ŠSČR či KŠS mohou být sazby zvýšeny. Zvýšená sazba musí být navržena v samostatné smlouvě s trenérem či lektorem nebo v rozpočtu akce a schválena příslušným VV. Ve výjimečných případech může na písemnou žádost reprezentačního úseku zvýšení sazby schválit hospodář ŠSČR.

PS. Kolik inkasoval kupříkladu GM Hráček v roce 2020 za trenérskou činnost nelze dohledat.

15.01.2021 14:41 | Viktor

Druid - začínal jsem v roce 2011 s jednou komisí mládeže, která (po práci) obstarávala celou šachovou mládež a celkové náklady na mládež byly lehce přes 1 milion korun včetně osobních nákladů (ne sekretariát). Vloni to bylo 8-9 milionů, proto se o to stará i víc lidí (i když Komisi pro práci s talenty máme jen jednu). KM řeší MČR, podporu kroužků, práci v krajích. KpT práci s talenty a mládežnickou repre. Máme samostatnou trenérskou komisi, komisi rodičů, manažera Šachy do škol.... Když na to tak koukám, tak já jsem se svou prací za těch 9 let poměrně spokojensad. Stavím to na datech a číslech, ne dojmech bez znalosti věci.    

15.01.2021 14:38 | ciki333

Ekonomická směrnice ŠSČR z r. 2020, Článek 2. Odměny trenérům a lektorům:

Trenéři 1. třídy, velmistři a mezinárodní mistři s 2. trenérskou třídou, trenéři 2. třídy s vysokoškolským vzděláním pedagogického směru, lektoři 1. třídy380 Kč/hod.

Ostatní trenéři 2. třídy, velmistři a mezinárodní mistři, ostatní lektoři350 Kč/hod.

Trenéři 3. třídy260 Kč/hod.

Trenéři 4. třídy200 Kč/hod.

 

15.01.2021 14:37 | Kamil Mihálik

Je to ťažká situácia pri nomináciách. Nech by sa rozhodlo akokoľvek, tak by boli vždy nespokojní. ELO je asi skutočne najspravodlivejšie. Hoci najlepší spôsob by bol uznať posledné súťaže a na základe nich vyberať. Aj keď chápem, že u detí je to ťažké. Jeden rok hrajú šachy, druhý už nemusia hrať... Je to aj ťažké dohliadať kontakty.

15.01.2021 14:36 | BFU

Pane Koutný, můžete nám zde uvést na základě jakých předpisů nebo zákonů se jedná o střet zájmu?

Zatím je to jen Vaše tvrzení v diskuzi a tvrzení pana Macha v článku.

Ani zmiňovaný otec se ke střetu zájmů nevyjadřuje. Jediné k čemu se vyjádřil v diskuzi, že jste opět Vy porušil předpis a to listovní tajemství. Půjdete se za to udat?

Takže kážete vodu a pijete víno.  

15.01.2021 14:35 | tupouns

S panem Koutným jednoznačně souhlasím s tím, že není správné, pokud kdokoliv rozhoduje o dotacích a zárověň je využívá. Pokud se do prvního kola nepřihlásí nikdo a až při opakovaném výběrovém řízení člen jakékoliv komise apod. tak je za mě vše v pořádku. Pokud se ale příští rok sejdou v prvním kole nabídky pana Fialy i pana Koutného, tak už to jednoznačně problém je. Ikdyby byla nabídka pana Fialy mnohem lepší, zůstane prostor pro pochybnosti.

Ve fungování svazu vidím spoustu míst pro zlepšení a jsem rád, že je na to upozorňováno. Ale pokud požaduji transparentnost, komunikaci a férovost, měl bych se tak také chovat. A tady má pan Koutný také rezervy. Např. podle přízpěvku v diskuzi byla "reakce jednoho tatínka" použita v článku bez jeho souhlasu a to táké není v pořádku.

15.01.2021 14:32 | Petr Koutný

Reakce: od 27.11 žádná. Takto svaz potřebuje sponzora. Viktore ušetřil jsem Vám práci.

15.01.2021 14:31 | Petr Koutný

Moje odpověď 27.11. Děkuji za odpověď....Budu rád za nabídku na částku - ligu - případně podmínky... Máme čas, Petr

15.01.2021 14:30 | Petr Koutný

Dostal jsem tuto odpověď: Dobrý den, děkuji za nabídku. Toto také patří pod KMK, proto přidávám Pepu. Za mě jen obecně - svaz v minulosti řešil sponzoring extraligy (dříve byla tht Extraliga), bavíme se o řádu 150 tisíc Kč / rok. Sponzoring nebyl omezený na ceny za výhru. Partnerství obecně by mělo dávat smysl oběma stranám - svazu finančně, partnerovi reklamou. A ano, svaz řeší ligy a kraje řeší krajské přebory a nižší soutěže. Mějte se hezky,

15.01.2021 14:29 | Petr Koutný

K sponzoringu emaily.bez jmen.. můj:Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, jestli by byla možnost pro příští šachovou sezónu být oficiálním partnerem nějaké šachové ligy? Myslím tím, kdyby jste mi poslal odpověď ve smyslu...ano/ne a jestli ano pak.. Extraliga....Kč První liga...Kč Druhá liga...Kč popřípadě kraje ( tady počítám že se to spíš řeší s Krajskými svazy) Moje představa, že v případě dohody bychom zaplatili peníze a liga by nesla naše jméno..RP šachy...Něco jako RP šachy první liga...( například)....S podmínkou že tyto peníze by byly použité pro vítěze ligy... Oslovím i Slovenský šachový svaz, budu rád za reakci...Nespěchá to, ale v případě uzavření dohody/smlouvy bych to chtěl mít podepsané do konce této sezóny.... V případě že to není pro Vás zajímavé, děkuji i za tuto odpověď.. Petr Koutný

15.01.2021 14:23 | Petr Koutný

BFU- doplním Vás..v článku je vyjádření organizátora, svazu, otce a můj... soudíte Vy, ne já. Mimochodem je to střet zájmů, říkejte si co chcete. Když člen VV čerpá peníze ze svazu, je to střet zájmů. Že to lidem nevadí a podepisují to je ukázka jejich morálky. Obdivuji Viktora že padá tak hluboko.

15.01.2021 14:20 | ciki333

15.01.2021 13:41 | Petr Koutný

"Třeba bych začal se zveřejněním komu a kolik ročně plati svaz za trénování mládeže."

Toto je interní záležitost ŠSČR, se kterou bafuňáři nevylezou z pochopitelných důvodů na denní světlo. Cifry by potvrdily existenci vyvolených GM, kteří si mastí kapsu na úkor prašivých...Jména trenérů nejsou tajná, do skupiny protěžovaných patří Hráček, Babula, Šimáček, Konopka, Polák, občas pustí Svaz ke žlabu Štočka s Lázničkou...Někdy dohodí kšeft Movsesjanovi s Kočetkovou, ač ti nespadají pod naši šachovou federaci. Prostě a jednodušše klientelismus v krystalické podobě...

 

 

15.01.2021 14:17 | BFU

Pane Koutný, kdyby Vám šlo "jen" o střet zájmů, tak položíte otázku zástupcům ŠSČR: Zamlčel pan Fiala, že je pořadatelem MČR? A jsou jen 2 možné odpovědi. Ano nebo Ne. V případě odpovědi Ano, tak by se jednalo o střet zájmů a jednalo by se o přestupek, který byste měl nahlásit příslušným údajům. V případě odpovědi Ne je vše dle zákona a nejedná se o střet zájmu. A když se podívám na přihlášku do konkurzu, kde je zcela jasně zmíněn pan Fiala jako ředitel, tak otázku už klást ani nemusíte, protože odpověď na ni vyplývá z konkurzní přihlášky.

Zásadním problémem je, že jste se opět, stejně jako v případě Matocha nominoval nejen do role žalobce, ale zároveň i soudce.

15.01.2021 14:16 | Petr Koutný

Viktore- čekal jsem lepší reakci. Už jste se podepsal pod nominací PM, teď podepisujete střet zájmů a já beru Vaší výzvu... dokažte mi mojí snahu sponzorovat soutěže a dejte mi odpověď ze svazu. Upadající web toto určitě není o nic víc, jako vaše výmluvy. Jestli je upadající web tento web, který oslovuje víc a víc lidí, pak se divím kam až upadly vaše názory. Petr

15.01.2021 14:11 | Viktor

Konečně jsme se tedy dozvěděli, že zde nejde jen o zvýšení čtenosti jinak upadajícího serveru, ale i o odstranění nepohodlného vedení svazu (jako třeba teď tažení Šmicra ve fotbale) a statisícové zisky z pořadatelství turnajů. To je dobré vědět, aby si to člověk správně vykládal.... Zákonnou úpravu tzv. střetu zájmů Vám sem BFU zkopíroval. Zákon tyto věci umožňuje, když jsou všichni ostatní o tom informováni, což jsou. Kdybyste to třeba na Konferenci ŠSČR, která o tom ví a Fialu stejně opětovně volí, chtěli zakázat ve svazových předpisech, nahradí Fialu na pozici pořádajícího spolku nějaký spřátelený kůň a pak to už bude v pořádku? To nic neřeší. Podejte lepší nabídku, svaz i účastníci budou rádi..... A nezaměňujte, prosím, svou neschopnost či neochotu dohledat si informace na webu svazu za netransparentnost. Zkuste, prosím, najít jakýkoliv sportovní svaz, který je transparentnější než ŠSČR. Btw. jsem se ptal ja Vaši nabídku sponzoringu, odpověď jste prý normálně dostal a už se neozval, takže to možná též nebude tak, jak je zde poněkolikáté prezentováno. Budete-li souhlasit, seženu dané maily a rozsekneme to.... ciki333 - Činnost VV kontroluje každý rok revizní komise a minimálně jednou za 3 roky volící delegáti. A pobavil jste mě představou, že vyhození funkcionáři by si museli hledat práci. Třeba takový Ing. Svoboda je projektant a občas si postěžuje, že má problém s termínem, protože se místo projektu musel neodkladně věnovat svazovému hospodaření, za které odpovídá celým svým majetkem.

15.01.2021 14:02 | ciki333

Parafrázuji citát Josepha Goebbelse: " Když slyším floskuli etický problém, vytahuji revolver."

PS. Nic takového, jako "etický problém" v kapitalismu neexistuje. Je to jen chabá výmluva slabochů, proč něco neudělat (nevykonat).

 

15.01.2021 13:58 | Petr Koutný

Druid- kdybychom viděli i fakturaci a platby těmto lidem a dalším cca pěti, pak to není až tak špatný život. Co je proti tomu jeden střet zájmů...

15.01.2021 13:56 | Petr Koutný

BFU - co mám na takovou otázku napsat? Jde mi o střet zájmů, ale to nechcete slyšet.

15.01.2021 13:56 | Druid.Panoramix

Petře, vysvětlení může požadovat kdokoliv a klidně písemně a pokud má podezření, že jde o nějakou "levotu", která porušuje zákony této země, má možnost dovolávat se spravedlnosti. Takže buď odpoví odpovědný funkcionář VV anebo orgány činné v trestním řízení. Nicméně pokud se podívám na složení komisí, tak vidím Komise mládeže (KM) a v ní Petr Pisk, odpovědný za práci s talenty a pak samostatnou komisi pro práci s talenty a v ní předseda Petr Pisk a pak GM Movsesjan, GM Šimáček a IM Vlasák.... proč dva orgány na práci s talenty - to mi nejde na rozum, ale třeba to má své opodstatnění, podle mě by to pokryla KM. 

Pořád si myslím, že existuje nějaké účetnictví svazu, nějaké faktury a další doklady, ze kterých by šly ty informace dohledat..... btw, neschvaluje hospodaření Konference svazu či snad i tady stačí podpisy dvou členů VV, nejlépe předsedy a místopředsedy. :o)) 

15.01.2021 13:51 | Petr Koutný

Zítra začíná Tata steel od neděle každý den článek. Každý den šachový článek. Petr

15.01.2021 13:46 | BFU

Pane Koutný, já jen Vám položil otázky na tělo. Stačilo napsat Vaše vyjádření. Nedivím se, že odpovědi jsme se tady veřejně nedočkali. Protože byste za své odpovědi/prohlášení musel přijmout odpovědnost. A to je Vám proti srsti.

Jinak s těmi králiky je to opět dobrý pokus jak odvést pozornost jinam. Ale zkuste se držet tématu a odprezentovat Vaše zájmy a změny hodláte prosazovat. Protože psaním článků stylem "jeden pan Mach povídal..." ke změně nedojde.

15.01.2021 13:46 | Druid.Panoramix

Nevím, Petře Koutný, jestli to takto chtěl napsat BFU, ale napsal jste to Vy, takže to asi bude pravda. :o)) Znáte to, není šprochu, aby na tom nebylo pravdy trochu. Takže celý ten kočičinec s Pavlem Matochou tady byl taky jen proto, že jste chtěl být nominován do Rady ČT (ČRo či jinam) a svaz Vás nenominoval a proto je potřeba zatlačit, aby...... apropos, za 3 roky končí současný prezident Miloš Zeman, taky tady určtě bude jaký netransparentní a ušmudlaný článek. :o)) Styďte se, člověče!! Ale pořád si myslím, že šachový server by se měl zabývat tím, co má v názvu, a to jsou ŠACHY...... ještě, že dnes začíná TATA Steel, jsem zvědav na úroveň každodenního zpravodajství a komentářů.

15.01.2021 13:41 | Petr Koutný

Druid - třeba bych začal se zveřejněním komu a kolik ročně plati svaz za trénování mládeže. Porovnal to pět let zpět a zeptal se, jestli to je v pořádku. Zeptal bych sem se, kdo je za posledních pět let největším příjemcem dotací a kdyby mezi tyto lidi patřil někdo ze svazu, bylo by mi to divné. Podíval bych sem se na soustředění mládeže...jestli tam nejsou stále stejná jména. Ono ano, svaz napíše .... soustředění mládeže 100 000kc..ale komu už ne.... vše kam jdou peníze svazu bych si projel součty za pět let a přál bych sem se...jestli je to ok?

15.01.2021 13:33 | Petr Koutný

BFU - přesně jak píšete. Potřebuji špinit organizátora a dosadit své lidi do svazu, protože si neumím vydělat dost peněz na svůj život. Jestli do roka nebudu mít dotace ve statisících neudržím RP při životě a protože to jinak neumím, proto nutně potřebují peníze svazu.tak nějak jste to chtěl napsat? Blahopřeji. zeptám se jinak, jinak vše u Vás doma je v pořádku? Samozřejmě se neptám, jestli se vám líbí střet zájmů a jestli s ním souhlasíte. Tak co králíci, dupou? Protože to je tak téma, jde se shodneme. Petr

15.01.2021 13:30 | Druid.Panoramix

Honza H. - naprostý souhlas. A ty dotace jsou jenom 200.000 Kč - a není to málo? Petře Koutný, co si máme konkrétně představit pod slovy" transparentní svaz" - něco v duchu, že by členové VV, KM, STK byli průhlední? :o)) Transparentní bych si uměl představit spíše hospodaření svazu. A férové jednání? V dnešní době, kdy si každý představuje pod slovem demokracie, že může lhát, zakrývat a fabulovat jak se mu zrovna hodí? Ryba holt smrdí od hlavy ( a některé ryby už od roku 1989)

BFU - etický problém?? Pokud je to v prospěch výše jmenovaného, pak nejde o problém a už vůbec ne o etický. Ostatní kolem mají problém, ale dotyčný nee. :o))

15.01.2021 13:23 | BFU

Pane Koutný, ten Váš střet zájmů je taky pěkný pokus, který jste už zopakoval mnohokrát. Ale když Vám položím stejně laděnou otázku Vám na tělo, tak odpovědi se vyhnete.

Takže ještě jednou: Je morální špinit případného soupeře v následujícím konkurzu?

Jaké jsou Vaše zájmy? Přisát se na finance svazu? Nebo prosadit lidi do vedení svazu, kteří mají stejné myšlení jako Vy a tedy budou s Vámi kooperovat, jak jste napsal v diskuzi níže?

Jsou Vaše zájmy stejně křišťálově čisté jako byly tehdy křišťálově čisté finance pana Grosse?

15.01.2021 13:23 | HonzaH.

já jsem s organizací MČech mládeže spokojen už od doby, co jsem jezdil hrát H12 do Světlé :-)

15.01.2021 13:22 | Petr Koutný

Honzo- co z toho co jste psal jde udělat dnes?

15.01.2021 13:18 | HonzaH.

jsou dvě cesty: ta jednoduchá je napsat do diskuze 6x (zatím) "střet zájmu za 200tisíc" druhá je - zúčastnit se konference, kandidovat, podat nabídku... jedna podnítí diskuzi a zvýší návštěvnost, druhá znamená něco udělat

15.01.2021 13:09 | Petr Koutný

Hump- ok do roka a do dne mi to znovu napište, díky

15.01.2021 13:09 | Petr Koutný

BFU- pěkný pokus. Je to neoddiskutovatelný střet zájmů za cca 200 tis Kč. Jediný můj zájem je transparentní svaz a férové jednání. Jestli si myslíte opak, pak si moc nerozumíme.

15.01.2021 12:58 | BFU

Pane Koutný, pokládáte akorát pořád jednu a tu samou filosofickou otázku, abyste rozjel další flame war.

Ve vašem případě však platí heslo: "Dokud nedostanu takovou odpověď jakou chci na svou stokrát opakovanou otázku, tak je to lež."

Jinak opět pletete fakta. Pořadateli akcí ŠSČR musí být právnické osoby. Takže pořadatelem MČech není pan Mach, i když se do této role pasuje, ale Šachová škola Pat a Mat.

Zajímalo by mně, jestli předseda této školy pan Burda souhlasí s tímto vyjádřením svého "ředitele".

A na závěr. Prohlásil jste, že příští rok se do konkurzu přihlásíte. Takže máte osobní zájem na očerňování současného pořadatele. Nevídíte v tom etický problém?

15.01.2021 12:57 | HumphreyvanWeiden

Pane Koutný, běžte do toho. Až tam budete dva a bude vybrán pan Fiala, pak si stěžujte. Ale myslím, že k tomu nedojde :-))

15.01.2021 12:48 | Petr Koutný

Když ti dotace svazu pokryje velkou část nákladů je to hned jednodušší. Vše ok, jen stále tam vidím problém ve střetu zájmů.

15.01.2021 12:42 | Pavel Ch

Jina, samo, Petře, běžte za rok do toho.yes

15.01.2021 12:40 | Pavel Ch

Petře, těch 210.000 hned dle smlouvy musí hned použít, vrátit šachistům:

a)  4 + 1 rozhodčí (pobyt, strava, cesta, odměna)

b) 4 + 1 trenér (pobyt, strava, cesta, odměna)

c) Ubytování (pobyt bez stravy 12 juniorům, 9 hracích dní 11 kol)

Cenový fond 40.000 + 30.000 na místě vyplatit

  Stačí to na to, vůbec?

Plus veškerá režie, 120 on-linů atp.

---

Ministr je moc dobře placen, aby nemusel si vydělávat stavěním dálnic.

Mohli bychom říci, že žádný dobrovolný člen komisí nesmí se ucházet. Tvrdím, že by za posledních 15 let se těm dětičkám řeklo,holt není MČR, holt nejsou m. žáci družstva, nikam nejedeme, když není pořadatel a členové komisí nesmí. Dospělým jakbysmet. 

 Zdeněk Fiala byl vystřídán na 3 roky, byla kritika na jeho nástupce , Zdeněk Fiala se vrátil a říkal na konferenci, že bude dále pořádat turnaje, jako pořádal předtím. Byl zvolen (neměl protikandidáta).

Holt asi chyba delegátů.

15.01.2021 12:37 | HumphreyvanWeiden

Pane Koutný, nesouhlasit můžete, ale nemůžete popřít fakt, MČR se vybíralo z 1 (slovy jednoho!) návrhu. Takže vlastně ani o žádný výběr nešlo. Šlo o rozhodnutí pořádat-nepořádat mistrovství. Kde je ten střet zájmů?

15.01.2021 12:20 | Petr Koutný

Bfu- může ministr stavět dálnici? Může ministr stavět za státní Nemocnice? když už má Babiš firmy, i on je oficiálně dál do fondu. Proto by nikdo z VV neměl čerpat dotace svazu. 200 tis je 1% svazových peněz. Tady bych byl opatrný nad tím říct, že o nic nejde

15.01.2021 12:16 | Petr Koutný

Hump- nesouhlasím. Dotace 200 tis. Příští rok podáme žádost a řekněme si o osobních obětí.

15.01.2021 12:15 | BFU

Pane Koutný, povinnosti funkcionáře v této věci jsou:

Povinnost učinit oznámení o osobním zájmu

Blíže bych se rád zastavil u povinnosti učinit oznámení o osobním zájmu. Tato povinnost dopadá na situace, kdy se veřejný funkcionář účastní jednání státních orgánů, orgánů územních samosprávných celků nebo právnických osob zřízených zákonem, kde je oprávněn hlasovat či vystoupit v rozpravě nebo kde předkládá návrh, a to pokud má na projednávané věci nějaký osobní zájem. Tento osobní zájem nemusí být nutně majetkový, může souviset s výhodou pro jeho osobu blízkou apod. V těchto situacích má veřejný funkcionář povinnost vystoupit na jednání orgánu a sdělit osobám, které jsou odpovědné za přijetí daného rozhodnutí, to, že na věci má osobní zájem a jaký ten zájem je. Trochu paradoxním se může zdát, že za nesplnění této povinnosti mu hrozí pouze přestupková odpovědnost, tj. uložení pokuty. Další následky zákon s porušením této povinnosti nespojuje. Tedy, i když dotyčný má na projednávané věci osobní zájem, je oprávněn v rozpravě vystupovat a hlasovat pro ni, a přijaté usnesení daného orgánu je platné. Ambicí tohoto ustanovení tak není zamezit veřejným funkcionářům v rozhodování, ale pouze zajistit, aby všechny osoby, které jsou za přijetí rozhodnutí odpovědné, byly včas seznámeny se všemi okolnostmi, které na rozhodnutí mohou mít vliv. Včetně toho, že jedna z osob, která se na rozhodnutí podílí, je na věci osobně zaangažovaná. 

Předpokládám, že to pan Fiala splnil a tedy se nejedná o Střet zájmů!

15.01.2021 12:12 | HumphreyvanWeiden

Pane Koutný, nejde o střet zájmů, ale o osobní oběť. Přiznejme si to, nebýt pana Fialy, tak se žádné MČR nekoná.

15.01.2021 12:08 | Petr Koutný

Vojto- zkus se probudit, otevřít oči a pak napiš o Vojtovi, který tady nepíše. A až se nasnidas a nebudeš mluvit z hladu pochopíš, že turnaj začíná zítra...pak si povíme víc.

15.01.2021 12:05 | Vojtech Plat

A jen bych dodal, že jeden můj svěřenec je na Moravě těsně pod hranicí, je jako jeden z prvních náhradníků. Taky z toho nemám radost, protože jsem věřil, že na MČR snadno postoupí. To jen, aby si někdo nemyslel, že mi to je jinak u zadku.

15.01.2021 12:05 | Petr Koutný

Pavle- je to střet zájmů a nebo není? Cca 200 tis..ano-ne. říkám, ok pan Fiala může vyhrát sto dalších nominací když nebude v VV, ale ani jednu když je ve VV.

15.01.2021 12:03 | Vojtech Plat

Nebyl jsem ani v půlce článku a viděl jsem v něch asi 5 hrubek. Inu skvělý autor, skvělý článek. Příště bych opět poprosil o sdílení článku Matochy. To ten Vojta z vašeho týmu, který se ani neumí představit, musí být pěkný trotl. Mě by zajímalo, kde je například info o tom, že Tata Steel se nezúčastní Dubov, protože někdo z jeho blízkých byl pozitivně testován na covid. Místo toho se turnaje zúčastní A.Donchenko. 

Tady na serveru se už dávno o šachu nepíše, to se musí člověk přemáhat, aby se něco dozvěděl. Ale neustálé strefování se do svazu, to by všem šlo. Běžte si to MČR pořádat sami. Nikdo se neumí ani přihlásit do konkurzu, vždy je jenom jeden návrh. Takže pláčete na cizím hrobě. Nazdar amígos.

15.01.2021 12:03 | Petr Koutný

Může ministr vnitra vyhrát soutěž na stavbu dálnice a argumentovat, že ji nikdo nechtěl stavět?

15.01.2021 12:02 | Pavel Ch

Jo, juniory, MČR 140.000.

Cenový fond a trenér povinně 42.000 Kč.

Zbyde 99.500 a za to pobyt 12 hráčů a rozhodčího včetně cesty.

 Jsou ta déle, 9 nocí.

Uf, uf, kolik asi zbyde? 

 

Znovu, nehodnotím pořadatele,

jen vytáhnu fakta/částky, ktrerá by v kritice měla zaznít

15.01.2021 12:01 | HumphreyvanWeiden

Pane Koutný, pan Chrz píše v 11:11, že cituji "dovoluji si dokonce tvrdit, že v 1.kolech konkurzů STK a KM bylo za posledních15 let něco přes polovinu případů jedné nabídky a něco mírně pod polovinu nula nabídky. Zcela výjimečně 2, pamatuji snad 1 za deset let, že přijdou 3". Myslíte si, že se mýlí?

15.01.2021 11:56 | Pavel Ch

Já píši fakta, ciki, Vy si piště subjektivní pocit.

 

Tak druhý odkaz, ne Petře 150. 000, ale 40.000 na druhou akci MČech.

https://www.chess.cz/wp-content/uploads/2019/07/MC_2018_U16_konkurz_prihlaska_2019.pdf

75.000 na MČR a 40.000 na MČech.

15.01.2021 11:56 | Petr Koutný

Hump- nezveřejňují se neúspěšné nabídky. Proto odpověď na otázku kolik přišlo nabídek nemám. Vím že jsou to dva turnaje v jednom, teda dvě vyhrané nabídky a celková dotace 210 tis. Která má morální dopad skrz střet zájmů. To že to takto běží roky je ještě větší bída.

15.01.2021 11:53 | HumphreyvanWeiden

Takže, jesti jsem to pochopil správně, letos přišla na MČR do 16 let pouze JEDINÁ NABÍDKA. Pane Koutný, vy byste chtěl, aby se kvůli střetu zájmů letos MČR vůbec nepořádalo ??? Pochopil jsem to správně?

15.01.2021 11:51 | ciki333

15.01.2021 11:43 | Pavel Ch

Tohle, pane Chrzi, neokecáte. Čtenáři si sami, na základě příspěvku Honzy Vykouka, udělají úsudek o tom, jaký je Fiala bezcharakterní darebák, okrádající děti, resp. jejich rodiče. Zajímavé zjištění, alespoň pro mne, jaká individua v rámci klientelismu, podporuje ŠSČR. Zvracet se mi chce...

15.01.2021 11:50 | Petr Koutný

Pavle 75 na jeden turnaj a na druhý 145 tis. Celková dotace svazu na tuto akci 210 tis. To je o čem mluvím... střet zájmů za 210 tis!

15.01.2021 11:49 | Pavel Ch

Tedy za 75.000 Kč od svazu uhradit všechny rozhodčí (min. 4?), personál, 4 trenéry co rozebírají partie zájemcům vše s pobytem, odměnou.

a 40.000 cenový fond. Krom další režie.....

 

To těžký mínussurprise , jasně vybere vklady.

15.01.2021 11:45 | Pavel Ch

Petře, když píšeš článek a diskutuješ, je to 20 sekund najít.

 

75.000 Kč a vítězná konkurní nabídka

15.01.2021 11:43 | Pavel Ch

ciki333: A Moraváci tak pro jistotui jezdí 2x ročně i na přebor Moravy.

Dříve, jak píše Honza, tak se snídaněmi bylo. 

Nyní asi 3 roky je na výběr švédské stoly v restauraci nebo obložené talíře o patro níže ve vinárně.

Ani ty ale nejsou špatné.

15.01.2021 11:42 | ciki333

Perlička od Honzy Vykouka na závěr.

"Když nedojíte polívku, což se stává běžně, tak babka, co uklízí talíře tu polívku nalije zpět do hrnce, ze kterého vám ji nalili "čerstvou" bon apetit."

15.01.2021 11:40 | Petr Koutný

Chess- podpora MCech je cca 100 000 Kč, finálový turnaj tipuji že má větší podporu. Pochopil bych, kdyby se pan Fiala přihlásil v tomto případě do druhého kola. Pak je snad vše ok. Nechce se mi hledat finanční podporu na finálový turnaj, tipují okolo 150 000 Kč...to opravdu by nemělo mít podezření střetu zájmů.

15.01.2021 11:39 | Kodl

Vážení....souhlasíme s příspěvkem ciki 333....11.25 a navrhujeme ,jako fan klub CM P. Chrze za předsedu svazu ŠSČR......Martin,Franta,Kodl IM....pěkný den:-)

15.01.2021 11:39 | ciki333

Bohužel debata běží i na FB NSS a síly se tříští...

Honza Vykouk popisuje ve svém příspěvku, jak pan Fiala trápí děti hladem v hotelu v Koutech nad Desnou. Otřesné...a tento hochštapler dřepí v KM ŠSČR.

"Jestli se bude hrát zase v hotelu v Koutech nad Desnou, tak vám doporučuju si nakoupit jídlo alespoň na snídani na celou délku pobytu, jednou jsem tam byl o den dříve a snídaně pro hosty nešachisty vypadaly za tu cenu normálně, snídaně a celkově jídlo, co vám nabídne Fiala je výsměch a vtip, nevím jestli vaří ze zbytků z lyžařské sezóny nebo z hoven, ale náklady na snídaně + obědy + večeře na den jsou +- 70kč a vy platíte minimálně 3x tolik a ještě se z toho při nejlepším poserete, je to geniální tah, pořádat takovou akci, tak hluboko v prdeli, že nejbližší obchod je v jiném městě, takže máte na výběr buď jíst hlínu ze země nebo riskantnějsí variantu v hotelu, skvělý byznys 
			      </p>

			     
			    </div>
				    
			</section>
			<section class=

15.01.2021 11:35 | Petr Koutný

Hump- tento rok jsme nepodali přihlášku. Nekritizuji nic jiného než střet zájmů. Sportovně jsem uznal lepší nabídku na MČR seniorů. Příští rok podáme nabídku i na tento turnaj. Petr

15.01.2021 11:35 | chess64geek

Takže pane Koutný, vzhledem k tomu, že takřka vždy je jen jediný kandidát, přijde Vám, že za cenu toho, aby pan Fiala nebyl ve střetu zájmů, by se MČR nemělo konat (čímž by mládežnický šach opravdu hodně trpěl)?

15.01.2021 11:33 | Petr Koutný

Ciki- moje další kritika- v době coronavirus by se měl svaz snažit o život aspoň na internetu. Může pořádat turnaje, přednášky..cokoliv. průměrný rozpočet svazu děleno na měsíce je dva milióny měsíčně. Nic se nehraje, není poměrně jde ty peníze utrácet, ale jde podpořit šachový život v této době. Řečeno jinak, má to být svaz kdo bude příkladem a bude bojovat za aspoň nějaký šachový život. Otázka co udělal v tomto směru za poslední měsíce? Má takové finance, možnosti že otevřené co udělal nebo neudělal za posledního půl roku je pořádná ostuda. Nebojím se říct, tě RP udělala v tomto směru desetkrát víc než svaz, že každý kdo dělal cokoliv pro lidi na netu udělal desetkrát víc než svaz. Svaz v této době opravdu zklamal.

15.01.2021 11:29 | HumphreyvanWeiden

Na můj vkus je tady příliš mnoho obvinění a málo faktů, tak se v tom nějak neorientuji. Mohl by mi někdo říct, KOLIK přišlo NABÍDEK na pořádání MČR v šachu do 16 let na tento rok? Pane Koutný, poslal jste i vy nějakou nabídku? 

15.01.2021 11:25 | ciki333

15.01.2021 11:13 | Petr Koutný

Svaz si ničeho nevšimne, proč taky? Teplo, smrádeček, vybírání pokut a pořádání akcí pro vyvolené GM (Hráček, Konopka, Šimáček, Babula, Polák...), nesmyslná a drahá soustředění ženské reprezentace atd. To je hlavní činnost v době covid19 ŠSČR. Divím se, že si toto sraní na hlavu nechají líbit "prašiví" velmistři (Žilka, Plát, Cvek...), které Svaz za žádných okolností nepustí k lizu. Nakopat celou svazovou bandu do prdele...

15.01.2021 11:15 | Petr Koutný

Pavle ok- uznávám pana Fialu za to co dělá pro šachy, jen ať není tady střet zájmů.

15.01.2021 11:13 | Petr Koutný

BFU - soudíte mne moc brzy. Když to bude možné, v příštích volbách podpoříme změnu na svazu. Takže budeme i tady hodně aktivní. Ne, nebudeme kandidovat, ale oslovíme lidí co chtějí větší transparentnost, komunikaci a nebudou zapomínat na oddíly. Takže i v tomto se budeme angažovat. Proto soudit nás je ještě brzo. Opakuji, že nikdo z nás nechce mít jakoukoliv funkcí na svazu. Chce změnu. Proto ta kritika svazu. Možná si svaz všimne že jsou věci ke zlepšení a nebo se najdou lidí, co to budou vidět stejně jako my. A tyto lidi podpoříme.

15.01.2021 11:13 | ciki333

Off topic

Možná čtenáře napadne otázka, proč se k činnosti Svazu vyjadřuji zde na portálu "nss."

Z prozaického důvodu. Na FB ŠSČR mi byl udělen doživotní ban, neb jsem si dovolil kritizovat nevhodné oblečení hlavních akterů při losování extaligy družstev (viz. video na svazových stránkách). Bolševická organizace nectí svobodu slova a projevu deklarovanou ÚČR. Socialistický skanzen, sídlící na Strahově, (snad) delegáti Konference rozpráší a činovníci, jako jsou hospodář Ing. Svoboda a další, okusí práci v soukromém sektoru.

15.01.2021 11:11 | Pavel Ch

Petře, dovoluji si dokonce tvrdit, že v 1.kolech konkurzů STK a KM bylo za posledních15 let něco přes polovinu případů jedné nabídky a něco mírně pod polovinu nula nabídky. Zcela výjimečně 2, pamatuji snad 1 za deset let, že přijdou 3.

 

Pokud to změníš, tím lépesmiley

15.01.2021 11:07 | Petr Koutný

Ono dám podobný příklad ze Slovenska. V minulosti člen VV vždy vyhrál nominací na jeden turnaj. Ono dopředu znal konkurenční nabídky a tu svojí napsal tak, aby byla lepší. To je střet zájmů. Prostě pro mnoho důvodu je morální si vybrat. Myslím si, že dnes nikdo z VV nemůže organizovat turnaje s dotací svazu. Tak to má být. Petr

15.01.2021 11:04 | BFU

Ano pane Koutný. Vy nepracujete v žádné komisi ani ŠSČR, ani v u Vás v KŠS. Na konferenci jakéhokoliv svazu jezdit nebudete, protože to považujete za ztrátu času.

Bohužel se musí najít občas někdo, kdo ten čas bude ztrácet právě proto, abyste Vy, který nechce přijmout zodpovědnost a jen se schovává za "ztrátu času", měl co kritizovat.

15.01.2021 11:02 | Dědek Plesnivý

Ať Petr Koutný udělá cokoli, někam se pohne, vždy stojí někdo proti němu. Připomíná mi trpícího Pláta, věčně pronásledovaného svazem, v base úplnou náhodou za maličkost, která nestojí ani za zmínku, na Slovensku když se ožral, tak za to taky nemohl...

15.01.2021 10:56 | ciki333

15.01.2021 09:04 | Viktor

" Nabídky vyhodnocuje určený člen KM ŠSČR a následně o nich hlasuje celá komise. Když je Z. Fiala ve střetu zájmů, tam nehlasuje."

Tak to jste mě, Viktore, opravdu uklidnil.smileyTeď vážně, proč pan Fiala nerezignuje na členství v KM ŠSČR, aby nebyl v evidentním střetů zájmů? Na elementárním požadavku nic nemění ani skutečnost, že "do většiny konkurzů se hlásí jediný zájemce, někdy se ani ten nenajde, a to za situace, kdy svaz rok od roku zlepšuje pořadatelům podmínky, aby nabídek bylo víc." Bafuňář ŠSČR obhajuje neobhajitelné...Fiala, jakožto pořadatel (byť často jediný) mládežnických turnajů, nemá v KM ŠSČR, co pohledávat. Tečka. Kecy o tom, že když je ve střetu zájmů tak nehlasuje, si strčte za klobouk. Tady si dovolím osobní poznámku. Bylo by už záhodno, aby si na činnost Svazu posvítili kontrolní orgány. Nejedná se totiž o prvý prohřešek. Podvodný zápas Láznička - Cífka je dosud v živé paměti členské základny, která tento švindl svými příspěvky spolufinancovala (vedle státních dotací). 

PS. I ten proklínaný Babiš měl tolik slušnosti, že Agrofert vložil do svěřeneckého fondu. Pan Fiala, doufám, bude také slušný a post v KM ŠSČR opustí dobrovolně...

15.01.2021 10:53 | Petr Koutný

Pavle- četl jsem nabídku na MČR seniorů a uznal, že byla lepší. Gratuluji organizátorům turnaje za skvělé podmínky, které uměli nabídnout.STK nevybrala nás, protože vybrala tu nejlepší nabídku. Ale stejně říkám, že tento případ už není v pořádku. Je v pořádku když pan Fiala bude pořádat dalších deset let tento turnaj. Samozřejmě když jeho nabídka bude nejlepší, ale neměl by být v KM v VV..tito vytýkám.

15.01.2021 10:49 | Pavel Ch

Petře, to bude nejlepší, co píšeš 10:31yes.

Když si dáš tu práci za posledních 15 let si projdeš na chess.cz a starém chess.cz, zjistíš kolikrát bylo 2. kolo konkurzu, kolikrát i opakované 2.kolo různých soutěží pro nezájem. V komisi mládeže. Podobné v STK. A pak holt někdo z členů komise STK, KM, neb komise je za pořádání zodpovědná, se musel "obětovat" a akci se svým klubem uskutečnit. I Zdeněk Fiala nechal MČech 2019 až na druhé kolo. 

 Pak můžete, jak píši níže, dobrovolně uveřejnit veřejnosti nabídku, pokud nevyhrajete. Svaz by neměl, protože poražený z "taktických důvodů" roku následujícího by si nepřál. To tak je, že se zveřejňuje jen vítězná. Ale dobrovolně sami samo že můžete.

--

Díky, že jsi uznal, že STK nepochybila, když vás nevybrala na seniory.

15.01.2021 10:49 | Petr Koutný

Bfu- nejsem členem žádné komise ve svazu. Sám jsem oslovil svaz s žádostí o sponzorování šachových soutěži. Jakože RP šachy by byl sponzor soutěži družstev. Moje podmínka, že by peníze šli do oddílu znamenala, že se mi nikdo potom už neozvala. Teda ozval s náznakem, že o tom nemůžu jako sponzor rozhodnout já, ale někdo jiný. E-mail končil s tím, že se mi někdo ozve. Neozval. Díky sponzorům jsem vytáhl Vlčnov z okresu do první ligy, díky sponzorům můžu když to dovolí coronavirus pořádat MČR Amatérů v dubnu a vím, že bych utahl turnaj i s rozpočtem milión korun. Ale... nemá cenu sponzorovat svaz, když nechce sponzora.

15.01.2021 10:41 | BFU

Ano, pořád jen říkáte. Na puse, respektive hlásné troubě nss.cz Vám to jde dobře. Ale zatím jste žádné MČR nepořádal.

Pořád mluvíte o tom jak je snadné získat dotace na to a jinde zase na ono. Tak proč nepřiložíte ruku k dílu, aby svaz tyto dotace získal a profitovali jsme z toho všichni?

Kritizovat nebo bořit je jednoduché a nestojí to skoro nic. Ale udělat něco pro blaho společnosti na úkor sebe, to už chce investovat minimálně mnoho vlastní energie.

15.01.2021 10:31 | Petr Koutný

Samozřejmě pro příští pořádání takového turnaje podáme žádost. To říkám už dnes. Petr

15.01.2021 10:30 | Petr Koutný

BFU - ano organizoval desítky šachových akcí. Například jsme chtěli pořádat MČR seniorů a nebyly jsme vybraní. Sportovně v tomto případě říkám, že konkurenční nabídka byla lepší. Organizuji MČR Amatérů a zjišťujeme podmínky pro Mistrovství EU amatérů. Organizoval jsem jednodenní akce, víkendové akce a znám kalkulace. Nebojím se říct, že velké turnaje děti je hodně zajímavým projektem. Je tady poměrně lehce dosažitelná podpora od města, kraje. Máte úplně jinak otevřené dveře na radnici když pořadatele turnaj pro děti. Proto by člen VV neměl dělat takové akce. Buď bude v VV a nebo bude pořádat takové akce.

15.01.2021 10:12 | BFU

Pane Koutný a proč se tedy nepřihlásíte do konkurzu, když je to tak výdělečná akce?! Získal byste prostředky na financování tohoto servereu a na nss.cz by aspoň mohly vycházet kvalitní šachové články. Ne jen pořád nějaké doměnky a dopisy u kterých si ani nedáte práci s ověřením jestli informace v nich jsou pravdivé.

Ale vám asi učaroval Goebels se svým citátem: "Stokrát opakovaná lež se stává pravdou."

15.01.2021 10:10 | Daniel Nový

To myslíte vážně? Organizoval jste někdy takový turnaj? Pokud neseženete sponzory, budete rád, když neproděláte. A to samozřejmě, pokud všichni organizátoři budou pracovat zadarmo. Mimochodem, když je to tak ziskové (podle vás cca 400t), proč se na tyto turnaje hlásí obvykle maximálně jeden zájemce?

15.01.2021 10:08 | MaX

V době, kdy lidé více mluví a méně dělají se hold stává, že lidé pořádají akce na které jejich rozhodování má vliv. To řešení je jednoduché méně mluvit a více dělat. Např. podat konkurenční nabídku na pořádání turnaje. Co se, ale léta letoucí nezměnilo je prosazování svých koní už od mladých let. Můžete být přeborníkem okresu, kraje, kadetem a stejně vám to je prd platné.  

15.01.2021 09:55 | Petr Koutný

Můj odhad je na finále MČR mládeže je zisk do jednotek statisíců korun. Dobře udělaný turnaj s cca 200 hráči může být ziskový v částce 100-200 tis. Tady se bavíme o cca 300-400 lidí s doprovodem. A proto to píší jako o střetu zájmů, tady se nehraje o pětikoruny.

15.01.2021 09:42 | Anonymyška

desítek ale spíš stovek hodin

15.01.2021 09:41 | Anonymyška

15.01.2021 09:26 | Petr Koutný To je opravdu zajímavé, co píšete. Mohl byste dát konkrétní příklad, jako že turnaj XYZ se připravoval X a pořadatel na tom vydělal XXX Kč? Nějak si neumím představit, že by třeba příprava a realizace turnaje v řádu desítek ale spíš stovek byla adekvátně zaplacena.

15.01.2021 09:41 | Toms2011

Dobrý den,

jsem autorem článku Reakce jednoho tatínka. Zmíněný článek jsem opravdu na svaz poslal a pro info i p. Koutnému, který je novým trenérem Tomáše od 6.1.2021. Nevěděl jsem, že ho p. Koutný použije, ale stalo se. Rozhodně jsem netušil a vůbec mě nenapadlo, že to vyvolá takovou bouřlivou diskusi. Na svaz jsem napsal, protože mi to rozhodnutí přišlo nešťastné a nikoho jsem nechtěl naštvat. Nejsem šachista a nevěděl jsem, co mám dělat a jak dál postupovat. Rád bych odpověděl na vzniklé komentáře (viz.Anonymyška). Tomáš hraje šachy něco přes 2 roky většinou na kroužku 1 x týdně. Zmiňovaný 1/2 rok před krajským finále nehrál, protože přišel jarní covid a kroužek už pak nebyl (vedoucí kroužku je pán v letech a navíc v rizikové skupině). Doma ani v příbuzenstvu nikdo šachy nehraje. Kroužek šachu si zvolil sám, jako druhý k fotbalu. To, že ten nebohý chlapec nečekaně vyhrál krajské finále je taky skutečnost. Jak je možné, že vyhrál a porazil dva vrstevníky z KTCM nevím, bylo mi řečeno, že se to čas od času stává. Zda má nějaký talen mi dodnes nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil. Možná jsme i rok zaspali, protože Tomáš vyhrál titul talent začátečník 2019 v Rychnovské Pandě. Tehdy jsme to nijak neřešili a řekli jsme si, že měl štěstí. Jisté je jenom to, že poslední 4. měsíce intenzivně trénuje a jeho výkon jde nahoru. Porazil i několik hráčů s Elo mezi 1500 - 1600, ale sám Elo nemá a od konce září ho ani získat nemohl. Nevím zda si zaslouží divokou kartu jako krajský přeborník a nevím, jak dobře se umístí v případě, že dostane šanci. Mohu Vám však slíbit, že proto uděláme maximum. Doufám, že moje vysvětlení k dané situaci je dostačující a byl bych rád, aby nebyl Tomáš spojován s nějakými osobními spory mezi hráči šachu (pořadateli akcí) a šachovým svazem.             

                                                                                                                                          

15.01.2021 09:26 | Petr Koutný

Viktore - nesouhlasím. Kdyby ministr vnitra stavěl dálnici, říkal by jste to samé? Kdyby ministr zahraničí nakupoval pro stát roušky? K anonymyska - věřte nebo ne, ale pořádání akcí pro děti je v šachovém světě u nás jeden z nejvýdělečnějších projektů. současný stav ještě dovoloval dát šanci polofinale. Soutěže družstev ještě nejsou zrušené a teoreticky se dají dohrával později, proč rušit první polofinale a až pak soutěže? Proč organizátor polofinale si stěžuje na nekomunikaci se svazem? A nebo přijmeme skutečnost, že máme střet zájmů ale protože tomu tak bylo v minulosti, pak je to v pořádku? Ok, ať si člověk vybere jestli chce být v KM, či organizovat turnaj. Mimochodem Viktore, nepřímo přiznává že že je v tom střet zájmů a už byl i za Vás. Takže to minimálně morálně není správné. Je podle Vás špatně o tom se bavit, nebo je lepší mlčet?

15.01.2021 09:11 | Ucetni64

@lmouse - koukněte do příloh ke 148. schůzi VV, je tam průběžné hospodaření svazu. Proti nákladům na letošní MEU jsou příjmy. Všude na MS/ME to funguje tak, že rodiče platí svazu a ten platí pořadateli, větší část nákladů je takto tedy pokryta. Část dětí, které měly mít letos účast na MS/ME (ty byly zrušeny) místo toho jela na MEU a svaz podpořil rodiče zaplacením nákladů.

15.01.2021 09:11 | Viktor

Imouse - u zmiňovaných plateb je vidět, že přemíra transparentnosti vyžaduje někdy širší souvislosti. Rozpočet svazu byl dodržen, to najdete i v hospodaření svazu za ten který rok. Máme ve směrnici povinnost schvalovat platby nad určitou výši ve VV. U mládežnických reprezentačních akcí jdou často přihlášky a peníze přes svaz, tj. rodiče zaplatí náklady, které jim nehradí svaz, a svaz poté uhradí pořadatelům veškeré ubytování, stravování, poplatky a náklady. Proto ty částky mohou vypadat příliš vysoké. 

15.01.2021 09:10 | Pavel Ch

Jen technická, Viktore, neúspěšný žadatel by musel chtít, souhlasit se zveřejněním. Nabídky neúspěšného nejsou (stejně tak v STK) záměrně zveřejňovány. Chce jít třeba příští rok a nechá si v rukávu, co nabízel.

15.01.2021 09:04 | Viktor

Z té češtiny opravdu bolí oči. Že Z. Fiala předsedal třem ze čtyř posledních komisí mládeže ŠSČR a zároveň pořádá turnaje, to všichni vědí. Ve svém druhém období jsem přivedl jiného šéfa KM, Jirku Havlíčka z Č. Budějovic, abychom se té kolizi vyhnuli. A představte si, Fiala i tak stále pořádal "své" turnaje. Zásadní problém totiž je, že do většiny konkurzů se hlásí jediný zájemce, někdy se ani ten nenajde, a to za situace, kdy svaz rok od roku zlepšuje pořadatelům podmínky, aby nabídek bylo víc. Pokud tedy bude z čeho vybírat, jak naznačuje Michal Mach, jenom dobře. Nabídky vyhodnocuje určený člen KM ŠSČR a následně o nich hlasuje celá komise. Když je Z. Fiala ve střetu zájmů, tam nehlasuje. Každé rozhodnutí komise může přezkoumat VV. Máme tu i komisi rodičů, která může k výběru říct svůj názor. Není asi problém  všechny nabídky zveřejňovat, aby si i veřejnost mohla udělat obrázek - nejsem si vědom případu, kdy by převažoval názor, že pořadatel byl vybrán nesprávně.      

15.01.2021 08:50 | chess64geek

Souhlasím s Anonymyškou. A pro pana Koutného ještě jednou. Pokud se rozhodnete, že se přihlásíte do konkurzu na pořádání turnaje, schvalovat a vybírat nejlepšího pořadatele nebude VV, ale KM. VV pořadatele neschvaluje. Dotace na turnaj je určena předem ještě před výběrem vítězného kandidáta z rozpočtu (ten mimochodem VV navrhuje, ale schvaluje jej konference). Ale panu Koutnému to asi budu muset ještě zopakovat, protože neslyší nebo spíš nechce slyšet.

15.01.2021 08:42 | Anonymyška

15.01.2021 08:01 | Petr Koutný A Vy jste byl také v dětství poškozen? :) Každý normálně smýšlející člověk uzná, že je zvláštní doba. Nominace dle ELA není ideální, ale je to jakés takés objektivní měřítko. Ráda bych věděla, podle jakého kritéria by jste rozhodoval o účastnících, když není kvalifikace? V případě, že by se to např. dělalo "podle citu", že ten porazil tamtoho, určitě by se zase ozvali jiní rodiče, "proč neraje Pétík, když hraje Frantík?" Jsem ráda za každého kdo dělá něco navíc. Nemyslím si, že pořádání turnajů pro děti je zisková záležitost.

15.01.2021 08:01 | Petr Koutný

Imouse- je v pořádku když člen KM pořádá turnaje. Ale člen VV, který rozhoduje kdo bude pořádat turnaje, do kterých jdou svazové peníze by neměl organizovat takové turnaje. Protože VV schválí dotaci na turnaj, schválí pořadatele a tím vystupuje do prostoru, kde jiný pořadatel nezískává finanční podporu a může být poškozen a nebo podá žádost o pořádání takového turnaje a hlasováním VV tato nabídka neuspěje ale vyhraje nabídka, kterou podal člen VV. Toto je nebezpečné. To je stejné jakoby člen vlády řekl, že vláda odsouhlasila nabídku ministra vnitra, že ministr vnitra postaví dálnici do Vídně. Neříkejme, že to tak funguje léta a že je to tak správné. Dále rozhodnutím neudělat polofinale je poškozením děti, kterým jste vzali možnost zabojovat o finále. Dále opět VV zrušil polofinale, ale třeba nenabídl rozdělení kategorii. Tím by nějak kompenzoval zrušeny turnaj, zmírnil riziko že se akce bude moct uskutečnit ale zase by snížil dotaci a případný zisk pořadatele finále. Opět bez osobních útoku, je v tom zase střet zájmů. Přeci jdou dělat věci lépe, transparentnější a férově. A každá podobná věc, která tak nemusí vypadat bude na těchto stránkách. Petr

15.01.2021 07:59 | Petan

To je tolik zájemců o organizování turnajů pro mládež, že některým byste to zakázal? Myslím, že bychom měli být spíše rádi, že je někdo ochoten něco dělat pro mládež. Druhá věc jsou kritéria účasti a tady z textu není zcela zřejmé, zda o nich rozhodl svévolně pan Fiala.

15.01.2021 04:51 | lmouse

Každý člen KM pořádá nějaké mládežnické turnaje - kdyby ne, nemá v té komisi co pohledávat! Stejně tak např. rozhodčí sedí v STK a trenéři v TK... 

Spíš vidím problém v trasparentnosti, kdy KM zveřejní jen vítězný návrh a ne i ty ostatní a ani se nedovíme kolik pořadatelů se konkurzu zúčastnilo. A taky moc neschvaluju tn "turecký" způsob hospodaření svazu, např. konference schválí podporu ME\U do 14 let 100.000 a pak se dočtu v zápise : VV ŠSČR schválil proplacení faktur ŠŠSvětlá nad Sázavou za Mistrovství Evropské unie mládeže 2020 ve výši 239.541 Kč a 475.040 Kč.

 

15.01.2021 03:39 | wlk

"Můj názor je ten, že člen VV by neměl v žádném případě pořádat šachové akce. " P.K. - No jo, ale komu tim prospejete?!

14.01.2021 23:54 | Anonymyška

Dobrý den, ty hrubky, to je ostuda - např. "Ptejte se pana Fiali" . Co ale nechápu, jestli ten nebohý chlapec trénoval nebo ne? "Přestože ½ roku nehrál ani netrénoval (covid, doma šachy nikdo nehraje) stal se nečekaně krajským přeborníkem." " Nevím, jak mám 9 letému synovi vysvětlit, že intenzivně trénoval a připravoval se 4 měsíce..." To je jako kdyby hrál oblečený/neoblečený a na to mistrovství jel/nejel.

14.01.2021 23:35 | Druid.Panoramix

ciki333, Davide Bražino - jak je dlouho pan Fiala předsedou KM a kolik doposud organizoval MČech, MMaS či MČR - a doposud to nikomu nevadilo ..... anebo vadilo, ale  z taktických důvodů se rozhodl mlčet .... anebo nebyl lepší organizátor turnajů? Nevím do mládežnického šachu moc nevidím, ale mnozí, kteří čtou NŠS zjevně ano. Nicméně připojil jsem pár odpovědí laika k této problematice, tak mě za ně nekamenujte. :o))

Ale odpovědi předsedy ŠS ČR mi pořád připadají jak přes kopírák - je prostě dobrý a proto jsme ho nominovali ( tedy pardon, proto jsme mu to organizování turnaje svěřili). Podobnost čistě náhodná, že ano?

14.01.2021 23:24 | Druid.Panoramix

Stálé zdraví vespolek. Neuplynulo moc vody v českých a moravských řekách a máme tu další štvavý článek proti ŠS ČR a jak je pro mnohé případy logické jako rukojmí se berou děti. I když on zase tak moc štvavý není ... ale opět ukazuje,že je něco shnilého v ŠS ČR, takto to mají laskaví čtenáři chápat, Petře Koutný? Nicméně pokud je člen VV, předseda KM, pan Fiala, zároveň i organizátorem turnajů, pak je v přímém střetu zájmů a jako takový by je z titulu funkce organizovat neměl -to je málo organizátorů v jeho oddílu, kteří by tuto práci udělali za něho - vlk by se nažral, ale koza by zůstala celá. :o)) Řešení - poměrně jednoduché - rotace MČech a MMaS ( případně i pro MČR) je jednotlivých krajích, aby se penězotoky přesměrovávaly rovnoměrně do všech koutů naší krásné země, myslím, že v každém kraji by se větší počet organizátorů měl najít. Anebo nee? A k postupu hráčů - definovat hráče s právem postupu - minulý MČR(MMSaD), vícemistr a hráč na 3.místě, vítězové krajský přeborů bez ohledu na ELO (krajský přeborník není žádný holý zadek, musel prokázat svoji výkonnost i proti ELOvě lepším a neměl by být diskriminován) a na doplnění hráči s rozmezím ELO xxxx - yyyy ( rozpětí ELO, ať stanoví KM, oni se určitě shodnou na tom správném). A divoké karty pouze ve výjimečných případech. No a dál asi není o čem schůzovat. :o))

14.01.2021 22:59 | wonagameee

Dobře, "technické omezení" článku ke kávě je dostačující vysvětlení. Možná by to ale mohlo být zmíněné přímo tam, protože ten useklý text vypadá divně. Diskuzi nepotřebuji vůbec, jen je matoucí, že tam je pořád videt pole pro psaní komentářů, ale nefunguje.

14.01.2021 22:53 | Petr Koutný

Wonagamee- víc textu ke kávě nevezme, je tam odkaz na celý článek.nebo opravdu chcete článek i s diskuzí? Já ho sem dám, jen jsem si myslel že téma Matocha je vyčerpáno a není zajímavým tématem dne. Je to na vás, jestli to chcete v článku a nebo jen ke kávě.

14.01.2021 22:49 | ciki333

14.01.2021 22:37 | david brazina

Toto je, Davide, výborná připomínka. Teď světice Richtrová mlčí jako hrob...Na ŠSČR sice pošle pamflet o obavách z ohrožení demokracie a nezávislosti ČT panem Matochou, ale zjevný střet zájmů předsedy KM - Fialy - jí nevadí. Ano, toto dobře ilustruje dvojí metr, dvojí morálku, dobroserů. Politická turistka Ing. Richtrová má hroší kůži...

14.01.2021 22:46 | wonagameee

Petr Koutný: Vždyť tam poslední třetina toho vyjádření vůbec není.

14.01.2021 22:37 | david brazina

Me by spis zajimalo co na to moralni svetec Richtrova? nebo tomu individuu nejde o rovinu? mozna by tohle klidne mohlo byt na trestni oznameni, protoze penize svazu jsou predevsim penize statu. Tak co Richtrova?

14.01.2021 22:31 | ciki333

Samozřejmě, že u pana Fialy se jedná o typický střet zájmů. Předseda Komise mládeže, člen VV ŠSČR, který spolurozhoduje o pořádání turnajů jinými subjekty a zároveň organizuje své vlastní...Ptám se, jaké jsou bezpečnostní pojistky, aby v rámci naakumulovaných funkcí tento bafuňář "nezařízl" konkurenci? Odpovím sám:" Žádné!" Fiala je nejen ve střetu zájmů, ale je to i vypasená žába sedící na zdroji mohutného svazového penězotoku. Tato nehoráznost bací do očí i slepce. V netransparentním klimatu Šachového svazu bují nejen klientelismus (viz dělení na vyvolené a prašivé GM) ale i nepotismus. Viz. například protěžovaný GM Hráček a jeho partnerka Joanna Worek...Problém spočívá v tom, že ŠSČR funguje jako artefakt z éry reálného socialismu a dokud se tato instituci dostatečně nevyvětrá (=alespoň částečná obměna personálu) nezmění se vůbec nic.

14.01.2021 22:10 | Petr Koutný

chess a wonage

Chess - nesouhlasím....hrálo se spoustu krajských kol, kde si kluci vybojovali postupy. Teď je vše zbytečné. Nesouhlasím i s tím, že kdokoliv z VV může pořádat akce. To je stejně jako by člen vlády mohl stavět dálnice... a řekl by, že je umí dělat dobře....to prostě nejde....ok, chceš stavět dálnice pak nsmíš být v VV a nebo naopak, budeš ve VV pak nesmíš stavět za státní dálnice....

Wonage - je to ke kávě, nechtěl jsem brousit emoce...je to vyjádření a jestli je dobré a nebo špatné, už nekomentuji. 

14.01.2021 21:51 | wonagameee

Poslední článek ke kávě je tentokrát okopírován odfláknutě a nejdou k němu přidávat komentáře.

14.01.2021 21:36 | chess64geek

Zprvé: dopis by mohl sloužit u maturity z ČJ jako úkol (najděte co nejvíc chyb). Zadruhé: zjevně pana pořadatele mrzí, že mu zrušili turnaj a tatínka, že jeho syn nemůže jet na turnaj. Samozřejmě je to škoda, ale nemusí hned závidět ostatním a vybíjet si zlost na koronavirus psaním zpráv na nss. Bohužel si klučina letos nezahraje, ale nikdy se nelze zavděčit všem. Je celkem logické, že MČech zrušili (stejně jako MMaS), protože i kdyby se situace zlepšila, za normálních okolností by tyto turnaje byly dávno dohrány a už by se blížilo MČR, času na zbyt není. Trápit se tím, že můj turnaj zrušili a pana Fialy ne mi přijde zbytečné, protože oni ho JEŠTĚ nezrušili. Je celkem logické, že svaz v naději vyčkává, ale že se stejně MČR hrát nebude a za chvíli bude odloženo taky. Pokud by však zázrakem se situace zlepšila, je Elo nejlepší řešení, jak rychle a (aspoň trochu férově) vybrat účastníky a tento způsob je i transparentní. Nedávno si pamatuji, jak KM vybrala ze dvou uchazečů o divokou kartu hráče, který měl nižší rating a hned druhá strana psala na VV odvolání jak si to mohli dovolit. Zavděčit všem se prostě nelze. Za mě v pořádku. Kvalita akcí pořádaných panem Fialou jen dokazuje, že kdyby se jím pořádané turnaje nehrály, český mládežnický šach by o hodně přišel, takže si rozhodně nemyslím, že by se mělo členům VV něco takového zakazovat, ostatně VV akce neschvaluje, to dělá STK (pro dospělé) a KM (pro mládež) - té je pan Fiala předsedou. To jen pro upřesnění. Ostatně kdyby nesměli členové KM (nebo VV apod.) organizovat akce, svěřili by formální účast někomu jinému ze svého klubu, takže tento systém by byl absolutně děravý. Za mě se svaz nezachoval nijak špatně.