Prague International Chess Festival

Titul velmistra pro Štěpána Žilku

25.02.2014 09:40

Štěpánu Žilkovi bude udělen titul velmistra. Třetí bal získal Štěpán Žilka o uplynulém víkendu v rámci rakouské 2. bundesligy východ. Potřebný půlbodík z víkendových dvou kol naplnil s rezervou hned v sobotu výhrou nad FM Nagym. Blahopřejeme.

14x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (14)

Nezobrazuje se Vám pole pro psaní komentářů? Klikněte zde

Aktualizovat
26.02.2014 14:23 | Vojtech.Mejzlik

Já si nemyslím, že je dobré mít u všech IM přehled co jim chybí, to aby to člověk měl skoro jako profesi. :-) Spíš mi příjde, že je dobré mít přehled v tom, kdo je v čr v popředí. A pokud člověk koukne na přední příčky listin, tak Štěpán je opravdu jediný hráč dlouhodobě přes 2500, který to neměl. Jak on sám psal, prostě výkon plnil, jen se nesešla další kritéria.. V tomhle případě to pak je jen otázka času. David i Šimi, tam to bude jiný boj....

 

A taky si myslím, že se tu o tom niknde nepsalo. Tak nějak se prostě čekalo až to tam spadne! :D :D 

26.02.2014 12:19 | Tobi

to Vojtech.Mejzlik: naprostý souhlas. Však můj údiv nad Štěpánovým úspěchem byl nic než upřímný. Zkrátka jak se o tom moc nepsalo ve smyslu, že se tuhle pokoušel o normu a zase to nevyšlo nebo že se xx let pokouší o získání GM titulu a pořád nic, dokonce mi asi unikly i články o získání jeho jednotlivých norem – jestli nějaké byly. Tak mi to zkrátka přišlo buch, buch a najedou je Žilka velmistr. Určitě je dobré mít u všech IM přehled, co jim chybí ke GM. Já ho určitě nemám a určitě to nepovažuji za důvod proč přestat psát na nšs, tuhle jsem si spletla i počet získaných norem u Šimiho. Tolik to nesleduji, neb na to nemám tolik času, kolik bych si sama přála. A je určitě jenom dobře, že má ČR dalšího GM. Pokud zpráva o tom, že Štěpán Žilka získal titul velmistra nikoho dalšího nepřekvapila, pak je česká šachová veřejnost velmi dobře informovaná. A to je jenom v pořádku. Mě to překvapilo velmi a samozřejmě víc než mile.

26.02.2014 11:01 | exot

Naše repre by už potřebovala nějakou svěží krev. Tak snad se dočkáme. 

26.02.2014 10:45 | Vojtech.Mejzlik

A když už jsme u mých oblíbených čísel a statistik, tak bych možná doplnil, že tímhle papírově potvrdil ročník 1988 svojí jasnou nadvládu v rození talentů a dříčů.  Jediný ročník, který má v dnešní době 3 GM v první desítce v ČR. Navíc takové hráče jako Viktor L., Štěpán Ž. a Martin P.. 

(Člověk si vzpomene na bratrovy povzdechy, že jeho ročník 87 je v pohodě, ale ti o jeden rok starší (např. "Kaňour", "Berny"), či mladší (výše uvedení), to je vždycky težké :-) )

Velká skvadra velmistrů a silných IM byla ještě v období 1973-1974 a 1977-1978, pokud mne (V)oko neklame. Ale ročník 1988 je teď jednoznačně v dominanci.

26.02.2014 10:30 | Vojtech.Mejzlik

Tobi: Jedna věc jsou, turnaje a nějaké články, druhá věc jsou taková ta číslíčka u šachistů. Ono stačí juknout sem http://ratings.fide.com/advaction.phtml?idcode=&name=&title=&other_title=&country=CZE&sex=&srating=0&erating=3000&birthday=&radio=rating&line=desc

a bylo by jasné, že Štěpán je jasný aspirant. Jediné IM mezi samými GM v naší šachové špičce. (když už ho loni opustil Berny :-P ). Skoro by se jeden divil, že to GM ještě neměl. Já osobně jsem měl podobně jako David tu čest vídat Štěpána v dětských kategoriích a už tehdy se od něj čekalo, že to dotáhne daleko. Ale nemyslím si, že je to důvod pro konec psaní článků. Tvoje/Vaše články tady na nss mám rád. Ale určitě je dobré mít přehled o české špičce a  někdy vedle sledování turnajů i fide žebříček pomůže.

A ještě využiji prostoru a taky pogratuluji. Dobrá práce, Štěpáne, a vzhledem k té pěkné trefě na PS tento měsíc, asi i docela dobré období. Prostě když se daří, tak se daří. :-)  

26.02.2014 07:44 | Tobi

jj, přesně tak to je. Špatný přehled o výsledcích Štěpána jsem rozhodně měla. Je o něm slyšet hlavně v souvislosti s pokerem, takže jsem vůbec netušila, že je na tom tak dobře. Proto jsem taky psala udivené wau a že je to pro mě opravdu překvapení. Rozhoně, Vojto, nesleduji všechno šachové dění, tak jak bych chtěla. Na to prostě není čas. A rozhodně to nebude důvod, proč bych sem přestala psát. Tak se na to moc netěšte. wink

26.02.2014 00:55 | Štěpán Žilka

Díky za gratulace, poslední tři roky mi to šlo docela dobře a už jsem opravdu rád, že jsem si to uhrál, performance přes 2600 jsem měl všude možně od openů až po ligy, normy bych několikrát přeplnil o půl bodu nebo i o bod, ale jen třikrát se k tomu přidaly i další podmínky jako GM a národnosti, který se na openu nebo v lize ne vždy sejdou shaking hands Knihu bohužel dodělanou nemám, bralo to enormní množství času a nic než dobrej pocit z toho člověk očekávat nemůže, tak je to pro mě teď spíš vize do vzdálenější budoucnosti, že bych to mohl dodělat a udělat tak malou službu pro šachy u nás czech flag

25.02.2014 23:24 | dejf721

Štěpánovi samozřejmě gratulace, jeho poslední norma už byla jen otázkou času...:) A po pravdě jsem se sám nad Zuzčiným příspěvkem sám docela pousmál, opravdu si nemyslím, že po mém naprosto tragickém cca tříletém období budu dalším českým GM zrovna já, to už i Šimimu dávám větší šance...:) Štěpán je mnohem lepší hráč, než já, už když jsme byli děti, tak jsem s ním měl velmi špatné skóre, myslím že 0,5:4,5, takže už tehdy bylo jasné, že je to obrovský talent... Takže jsem moc rád, že se po několikaleté přestávce k šachu vrátil a svůj talent dokazuje i nadále!

25.02.2014 16:15 | Millbo

Pokud se nepletu, mluvilo se před časem o knize, kterou Štěpán Žilka připravuje (tuším zaměřenu hlavně na zahájení). Netuší někdo, jak to vypadá? 

25.02.2014 12:21 | Vojta Plát

Taky mi přijde, že příspěvek od Tobi je JOKE. Jestli ne, tak má opravdu špatný přehled a měla by tu přestat psát...Štěpán jasně dokazuje dominanci nad oběma zmíněnýma "borcama" ta poslední GM norma byla jasná už velmi dlouho, Štěpán ji překročil o půl bodu i s kontumací v posledním kole, perfo 2774!!!

25.02.2014 12:06 | giocozo

Gratulace.

... Ona ta inflace tak postupuje, že to čekání nemusí být vůbec dlouhé...wink

25.02.2014 11:04 | exot

Jen víc českých velmistrů! :-) 

25.02.2014 10:35 | ...

Velká gratulace Štěpánovi.

Tobi - tuším, že ten Váš tip byl fórek,ne? S Šimiho plněním norem a Davidovým Elem si na titul GM počkají.

25.02.2014 09:54 | Tobi

Wau! Gratulka. Mezi všemi našimi kandidáty na GM bych tipovala v nejbližší době: bude to Pavel Šimáček anebo David Kaňovský. Že je předběhl Štěpán Žilka, překvápko. Alespoň pro mě. Gratuluji.

Připravuje se