Tiebreak na jedničku

09.09.2017 12:22 | World cup 2017

David Navara s přehledem do třetího kola. Strašlivá sebevražda Mamedyarova a nečekané vyřazení Teimoura Radjabova. První bitvy těžkých vah - poradí si Navara s ruskou hvězdou Alexandrem Grischukem?

Jestliže David Navara v odvetné vážné partii s Ivanem Cheparinovem působil nejistě, pak v rozstřelu svého bulharského soupeře doslova přejel jako tank. V první partii obětoval pěšce za rychlý přepad nepřátelského tábora, který nakonec korunoval vítězstvím v koncovce. V odvetě divák mohl mít pocit deja vu - Cheparinov vyrukoval se stejnou variantou, v níž zvítězil ve vážné partii. Jenže David se ukázal být excelentně připraven a s prásknutím dveří poslal sekundanta exmistra světa Topalova domů.

-
. kolo -
V další noze pavouka narazí na Alexandera Grischuka, známého milovníka cigaret, pokeru, časových tísní a bleskové hry. Zatím má český hráč turnaj výborně rozjetý, jenže i v památném ročníku 2011 jej ve čtvrtfinále vyřadil právě chladnokrevný Rus. Půjde o první opravdu drsný zatěžkávací test.
Levon Aronian nakonec udolal Hou Yifan, autor: Maria Emelianova, ofic. web
Dočkali jsme se i spousty překvapení. Po velmi nepřesvědčivých výkonech vypadnul Pentala Harikrishna, jenž podlehnul svému krajanovi Sethuramanovi, poučně zvítězil také Richard Rapport nad Číňanem Wei Yi v klasické technické koncovce věži proti střelci. Po velikém boji vyletěl také Teimour Radjabov, v blickách nestačil na 19letý ruský talent Artemieva.
Artemiev srazil na kolena Teimoura Radjabova, autor: Maria Emelianova, ofic. web
My si uděláme ještě jednu zastávku u mače Mamedyarov - Kuzubov. Šestka světového žebříčku v rapidu nejprve neuvěřitelným způsobem prohrála koncovku těžkých figur s pěšcem více, a protože se nedokázala revanšovat v divoké odvetě, ázerbajdžánský velmistr může dát Tbilisi vale. Počet přeživších se opět zmenšil na polovinu a dnes se kromě již zmiňovaného souboje Davida s Grischukem můžeme těšit například i na pikantní zápas starých pánů Kramnik - Ivanchuk.

-
. kolo -
65x 8684x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (65) Aktualizovat
10.09.2017 17:03 | HonzaSvatoš

Hodně brutální byla partie Dubov - Artemiev, Dubov po mnoha taktických přestřelkách vyhrál a postupuje. Na propočet to muselo být pro oba hráče šílené.

10.09.2017 16:40 | HonzaSvatoš

I další partie jsou zajímavé. Sethuraman - Giri je jen pro silné nervy, Giri z naprosté zdechliny (figura a pěšec pryč bez reálné kompenzace) vyčaroval prohranou, ale aspoň chaotickou pozici, a podle motoru v jednu chvíli (po 39.Vf2) měl dokonce taktiku, po které byl vynucený věčný šach. Po třech minutách přemýšlení ale zahrál něco jiného, a opět by měl prohrát. Je po 40. tahu, bílý časovou tíseň přežil a nejspíše už vyhraje.

A v turnaji končí Nakamura, když lavina bílých pěšců byla nad jeho síly, Fedoseev se nespletl a vyhrál. V souboji legend přehrál Ivančuk Kramnika a má pěkného, zdravého pěšce navíc. tipuji, že to Ivančuk dotáhne.

10.09.2017 15:51 | HonzaSvatoš

To jsou věci dneska... Matlakov doslova rozbil v miniatuře Aroniana a je srovnáno, Lenderman, který měl z pekla štěstí s Eljanovem, teď odremizoval černými MVL a také 1-1, Sethuraman má pěšce víc proti Girimu a vypadá dobře (a dle motoru byl několik tahů úplně vyhraný), Bu zatím nedává Carlsenovi nejmenší šanci na nějakou výhodu a s pěšcem více ho nejspíše odremizuje jak psa. A na kauzu Kovaljov bych se už vykašlal, dle toho, co již bylo publikováno, se jak on, tak Azmajparašvili zachovali jako blbci - A. mu měl vyčíst oblečení slušně a nenazývat ho vandrákem, K. měl mít na takový turnaj normální kalhoty a nemá žvanit, že byl ze strany A. "rasisticky urážen", případně nemá na rozhodčího zkoušet "máte špatně barvy", to je úplně směšné.

10.09.2017 14:34 | paulz

25 letý šachový profesionál by asi měl vědět a chápat, že bermudy skutečně nejsou vhodné oblečení na světový pohár. A hraničí to s neúctou k dalším hráčům i pořadatelům.  Pokud by to udělal nějaký 14 letý kluk tak řeknu puberta a dá se to omluvit. Ano pořadatelé měli zasáhnout hned při první partii v takovém oblečení. Co se dělo mezi ním a Zurabem je otázka, jenomže nic nemuselo nastat pokud by Kovaljev nastupoval v přiměřeném oblečení. Je zajímavé mnohem lepším hráčům to nečiní žádný problém. 

 

10.09.2017 12:43 | Šemík

Z toho, co víme, se zdá nepochybné, že ze strany Azmajparašviliho šlo o jasnou šikanu kanadského šachisty. Aniž bych se zastával Kovaljovových kraťasů (do turnaje na této úrovni asi opravdu nepatří) - podívejte se na snímky v tomto článku: Aronjan proti Hou v tričku s krátkým rukávem, stejně tak oba hráči v partii Artemiov - Radjabov, a nikoho to nepobuřuje. Jak velký je to rozdíl proti krátkým kalhotám? Rozhodčí mohli buď nechat (v panujícím horku) určitou volnost (viz zmíněné snímky), nebo striktně nařídit (a jasně to deklarovat) společenský oblek a pokud si hráč sundá sako, tak košili (vzorem v tomto je mimo jiné i David Navara). To neudělali, zato nadělali hodně škody a hlavně tím narušili sportovní regulérnost turnaje. Už s tím nic nenaděláme, blíží se 13. hodina, bude se na co dívat. czech flag

10.09.2017 12:33 | Morphynista

Paulz je se svým hodnocením Kovaljova zjevně " mimo mísu ". Stačí si přečíst, co píše Susan Polgárová, která ho bezesporu zná daleko lépe : " I have known him for some years through  college chess in the US. He has always been mild mannered and polite. He never bothered anyone. " https://chessdailynews.com/official-statement-from-gm-anton-kovalyov-about-world-cup-incident/

10.09.2017 12:13 | giocozo

paulz - Tady nejde o házení viny na někoho jiného. 100 % souhlasím s tím, že na takovouto akci by profesionál měl přijet vhodně oblečen, ale argumentovat tím , že s buranem se má mluvit jako s buranem je naprosto přízemní. Všichni vidí, v jakém jsou hráči stresu a jakékoliv vyrušení před partií rozhodně může ovlivnit výkon. To oznámení mělo jednoznačně přijít po partii. Azmaj nejenže rozhodil svým jednáním hráče, ale zároveň narušil regulérnost soutěže. Jak už se zde někdo vyjádřil, šachová hra by měla být na prvním místě. Škoda, že už se nedozvíme, jak daleko by se dostal přemožitel Ananda.

10.09.2017 11:39 | Frank

Pokud dneska nedorazí v šortkách úplně všichni, tak budu dost zklamanej..

10.09.2017 11:20 | Mako

Je hrozná škoda, že se na takovémhle turnaji řeší úplně zbytečné věci (rozumějte věci, ke kterým by, jednali by dotyční lidé "normálně", vůbec nemělo dojít) místo toho, aby byli všichni plně soustředěni na šachy a byli "fascinováni" skvělým obranným výkonem Davida, výborným útokem Bu proti Carlsenovi a dalšími šachovými perlami...

10.09.2017 10:38 | lv

To paulz: Přesné formulace toho rozhovoru se už asi nedočkáme, ale zdá se, že bychom se stejně na hodnocení úplně neshodli. Mně rozhodně přijde horší ten, kdo používá naprosto zbytečně ve vyhrocené situaci rasu/etnikum jako argument (na základě tohohle incidentu bych nepodsouval Azm. úmyslný rasismus, spíš si jen nevidí do pusy a žije v kultuře, kde se takhle mluví), než ten kdo si na to pak stěžuje. Ale to je podle mě o empatii - líp se vcítíte do někoho, komu jste podobný. Tak si např. představte, že hrajete na turnaji a organizátor na Vás řve, ať si vyndáte ty ponožky z těch sandálů, protože vypadáte jak nějakej umaštěnej Čech :).

10.09.2017 10:27 | Morphynista

@ paulz, kyssling, claymes : Kovaljov píše i to, že na minulém SP hrál v podobném oblečení a nikdo z organizátorů námitky neměl. Jak jsem psal na začátku, kdyby organizátoři vydali vlastní dress - code, mohli si tuhle ostudu ušetřit. Jinak v diskusích na zahraničních webech převládá názor, že kalhoty, které měl Kovaljov na sobě , žádný předpis FIDE výslovně nezakazuje. A pokud jde o Azmajparašviliho, kromě toho, že se chová jako hulvát, je o něm všeobecně známo, že díky podvodu ( turnaj ve Strumici ) získal asi 50 Elo bodů.

10.09.2017 10:25 | paulz

To lv: když jsem si přečetl prohlášení Kovaljova na jeho FCB tak se to tam jen hemží rasismem a jaký je vlastně chudák-navíc má malé klasické kalhoty...Nevím, ale to zdůrazňování rasismu mě něco připomíná...

Jinak pokud někdo nechápe, že na žádnou oficiální akci se skutečně bermudy nehodí je s odpuštěním buran. A nemůže se pak divit, když s ním někdo jak s buranem mluví.

Jinak bez nesmyslné provokace Kovaljova s oblečením by žádný problém nevznikl, takže házet vinu na někoho jiného je trochu divné.

10.09.2017 09:52 | lv

Ovšemže Kovaljov nebyl oblečen, jak se na takový turnaj patří. Osobně takhle chodím oblékaný, jen pokud jdu se psem na ranní procházku nebo pokud jdu dělat táborák. Ale to, že jsou chyby na obou stranách, neznamená, že jsou obě strany - aspoň v morální rovině - vinny stejně. Schválně, zkuste si izolovat každou jednu chybu, které se obě strany dopustily, a řekněte si, zda to muselo takhle eskalovat. 

Pravidlo ohledně "dress code" je (zřejmě úmyslně) gumové. V takovém případě si měli organizátoři na začátku udělat pořádek. Pokud chtěli pravidlo určitým způsobem (např. no shorts) vynucovat, stačilo to na začátku všem hráčům zdůraznit, včetně možných následků. Platilo to pravidlo, i pokud se tak nezachovali? Ovšem. Mohli ho i tak vynucovat? Samozřejmě. Je to rozumné a dospělé chování? Ne.

Byl Kovaljov oblečen vhodně? Podle mě ne. Muselo to hned eskalovat tímhle způsobem? Ne. Bylo asi tisíc vhodnějších řešení (napomenutí, nějaká gentlemanská dohoda "od příštího kola").

No a pak do toho vletí psychopatický organizátor, který neumí jednat s lidmi a má ego jak horkovzdušný balón. Jasně, i tady asi Kovaljov mohl srazit podpatky svých rozšlápnutých tenisek a jít si za 15 minut sehnat kalhoty (ono by to asi šlo), ale v téhle fázi bych se ho jasně zastal. Něco jiného je uznat chybu po rozumné výtce nebo domluvě (to rozumný člověk a priori neodmítá). Něco jiného je ovšem nechat si na sebe nazvracet od labilního egomaniaka, spolknout veškerou hrdost a udělat to samé. Tady už jde takříkajícíc o respekt a o princip :).

10.09.2017 09:44 | Marhula

Odhadoval jsem první partii gm navary s gm griščukem celkem v rovině- pak se dostával český hráč do horší pozice - kde balancoval na hranici prohry - naštěstí to vymanévroval-kdy jezdcovou koncovku udržel-pokud se mu v druhé partii podaří dostat soupeře pod tlak - má bílé je velká šance - postoupit-odhaduji to 50 na 50.

10.09.2017 09:32 | istr

Pustil jsem si pár záběrů z hrací místnost a že by tam hráči byli nějak chic mi nepřišlo. Kdyby měl alespoň ten vyhazovač třeba zastrčený tričko, nebo nedejbože košili, ale takhle?

10.09.2017 09:24 | paulz

Jo to určitě škoda, že se něco takového na světovém poháru stalo. No ono to bude asi tým, že mezi šachisty profesionály je přece jen trochu víc magorů než u profesionálů v jiných sportech...

10.09.2017 09:23 | kyssling

Osobně nechápu jak se může toho hráče někdo zastávat. Pořád se tady píše jak je v šachu málo peněz a o šachu se minimálně píše v masmédiích. Jedná se o jednu z největších akcí roku a přijde tam hrát do hrací místnosti hráč v bermudách. /celkem by mě zajímalo jestli by tam takhle pustili diváka/.

Představte si, že by porazil Carlsena a snímky z partie by se dostali do TV, jak by to asi pro nešachového diváka vypadalo ? Carlsen mistr světa a vedle něj hráč v kraťasech ...

10.09.2017 09:21 | strelec

A opravdu ty pravidla porušil? Ví někdo "definici" pro dress-code na tomto SP?  

10.09.2017 09:03 | claymes

Kovaljov je čudla, že se neumí obléknout odpovídajícím způsobem. Moje babička, když mi bylo náct, občas říkávala, že chodím jak vandrák (nebo hastroš). Rozhodčí by si to ale k hráči dovolit neměl. Navíc působí dost blbě, když sám kritizující je v tričku a džínách. Když mu to nestihli sdělit během prvních dvou kol, měli ho nechat být. Řešit to takhle těsně před partií je přinejmenším nešťastné, když už se hráč třeba potřebuje soustředit. Každopádně, byť podle pravidel, ale rozhodně necitlivé a hrubé ovlivnění sportovní stránky světového poháru. Je to jako když pěkný fotbalový zápas zkazí rozhodčí přísnou ČK (kterou si dle pravidel obhájí), ale citlivější řešení by bylo tmavě žlutá karta ;) a důrazné nampomenutí.

10.09.2017 08:58 | paulz

Já teda nevím, ale podle fotek https://www.chess.com/news/dress-code-incident-at-world-cup-kovalyov-forfeits je asi Kovaljov pako. Jednou je to oficiální a dobře placená akce FIDE, kde je dresscode jednou s podmínek účasti. Že by o této podmínce nevěděl nevěřím. Samozřejmě rozhodčí měli zasáhnout když tak přišel poprvé.

10.09.2017 08:39 | Pavel Ch

Podle příspěvku Kovaljova na fcb rozhodčí před 3.kolem ho poprvé v turnaji upozornili na oblečení, on svedl řeč na to, že si myslel, že má opačné barvy, aby to zkontrolovali a normálně se pak bavili (nepíše, že by ho nutili se hned převléct). V tom přišel Azmaj a začal se do něj navážet. Zde se verze trošku liší, Azmaj říká, že ho nazýval nepěknými slovy ve spojení s oblečením, Kovaljov, že rasistickými a k tomu že opakoval, že bude potrestán (jeden mohl cítit, že říká něco, druhý cítil, že slyší něco jiného a ve smlouvě může mít o pokutě, srážce z odměny....). Ani zde nepíše, že by ho nechtěl Azmaj apriori pustit k partii v tomto oděvu. Kovaljov píše, že rozhozen před partií rasistickými nadávkami opustil sál a turnaj. U ostatních nabylo dojmu, že se jde převléct a že se vrátí.

--

 Tím nikoho nehájím, jen jsem vyrozuměl, že nebyl poslán pryč v tomto oděvu, ale že kvůli navážení se do něj vrcholným funkcionářem FIDE s údajnými rasist, urážkami se rozhodl opustit turnaj.

 (Pozn.: V mnoha přímořský, horských, letoviscích i mnohdy u nás na rekreacích, kam jezdí mnozí z nás, jsou mezinárodní obrázky, že snídaně, obědy možné v kraťasech, večeře dlouhé kalhoty / sukně. A to si platí každý z nás sám. Přeci jen, je-li pozván na takovouto akci ......... a pak kombinace k tomu vystupováním Azmaj....na průšvih zaděláno).

10.09.2017 08:25 | lv

Omlouvám se za zdvojený příspěvek, nicméně ze zvědavosti jsem nakouknul na wikipedii, jak je tam incident popsán. Lidová tvořivost už zapracovala: "Zurab Azmaiparashvili (Georgian: ზურაბ აზმაიფარაშვილი; born 16 March 1960) is a chess Grandmaster and criminal from Georgia."

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Zurab_Azmaiparashvili

10.09.2017 07:58 | lv

Pro anglicky hovořící Kovaljovův příspěvek na facebooku. https://www.facebook.com/anton.kovalyov.1/posts/10210147282103699

Dress code se zdá být v podstatě vedlejším problémem, přičemž hlavním je to, že Azmaiparashvili je prostě a jednoduše hovado. To se ovšem ví už nějakou dobu. Další dimenzi pak tomuto problému dodává to, že se - bohužel - jedná o funkcionáře FIDE (a kromě toho, že je organizátorem, je i v odvolací komisi, což je taky známka serióznosti FIDE).

10.09.2017 02:01 | Lada18

Foto z kalhotového incidentu:

https://www.chess.com/news/dress-code-incident-at-world-cup-kovalyov-forfeits

Asi to nebyly přímo šortky, ale 3/4teční kalhoty. Nicméně Azmaiparashvili na obrázcích taky není nějak svátečně oděn. Řekl bych, že má na sobě ošoupané tmavé rifle.

10.09.2017 00:49 | morboj

@Morphynista: Jestli je pravda, co se v tom článku píše, tak rozhodčí jsou na tomto turnaji opravdu neuvěřitelní. Nejdříve hráče nazvou vagabundem, potom ho přirovnají ke zloději a nakonec v klidu přiznají své vlastní lajdáctví. Je to vůbec Světový pohár?

09.09.2017 23:40 | Josef

Aféra s oblečením je zbytečnou kaňkou na turnaji. Očividně šlo o banální problém v komunikaci z obou stran. Myslím, že stačily tak 3 normální věty a svět by si více všímal partie Carlsen-Bu než kraťasů. Příprava Čnana byla famózní - být na straně bílého, v životě by mě nenapadlo, že by černý mohl po oběti ve 13.tahu partii vyhrát.

A velká gratulace Davidovi k perně vybojované remíze. Teď má velkou příležitost v podobě bílých figur s rezervou rapidů. Aasi až od blicek bych teď začal trochu favorizovat Griščuka.

09.09.2017 23:35 | HonzaSvatoš

@Lama: Máš příhodný nick, lamo. I když ta roztomilá zvířata jsou asi chytřejší. O původu slov gypsy i cikán samozřejmě vím, nesuď hned ostatní podle sebe. Jinak, jedna větev Cikánů přes Egypt a severní Afriku šla, takže ono gypsy s odkazem na Egypt nebylo zcela mimo. Zkus zase zažvanit o věcech, o kterých nevíš nic, ať se pobavíme.

09.09.2017 23:02 | Šemík

Je škoda, že zmíněná aféra zcela zastínila sportovní výsledky tohoto kola, včetně senzace v podobě drtivé porážky Magnuse Carlsena. Napravit prohru bílými figurami v tomto formátu turnaje je hodně obtížné - Anand to nezvládl a bude zajímavé sledovat, jak se tohoto mimořádně složitého úkolu zhostí mistr světa.

09.09.2017 22:35 | Lama

HonzaSvatoš - Vzhledem k tomu, že slovo "gypsy" pochází až z 16. století a vychází ze zkrácení slova "egyptian", protože se o Romech myslelo, že jsou Egypťani, a používalo se od začátku hanlivě, tak bych řekl, že bys měl přestat mluvit o věcech, o kterých nevíš zhola nic. Nebo se aspoň přestat chovat jako kretén, když už to děláš. Ale uznávám, že chovat se jako kretén je teď v módě...

09.09.2017 22:26 | verbir

Šachy přestávají být sportem i hrou. Stávají se módní přehlídkou. To šachu určitě prospěje...  

09.09.2017 22:20 | Morphynista

Na chess-news vyšel článek s vyjádřením všech stran. Azmajparašvili přiznal, že použil slovo cikán, ale ( pokud jsem správně pochopil ) jako synonymum výrazu tulák nebo vagabund. Existuje prý přísloví  " chodit jako vagabund ( brodjaga ) a právě to měl na mysli v souvislosti s oblečením, které měl na sobě Kovaljov. Jinak samozřejmě rozhodčí hledají vinu všude jinde než u sebe, nechvalně proslulý Delega tvrdí, že dřív si nikdo Kovaljova nevšiml, poněvadž bylo podstatně víc hráčů a tak se v tom " davu " prý ztratil. Na závěr pak uvádí úplně nesmyslnou analogii : " Jestliže někdo dvakrát beztrestně vykradl obchod a potřetí byl chycen, jaké má právo tvrdit, že se k němu chovají nespravedlivě ? "  Ale všechny tyto výmluvy nedokážou zakrýt neschopnost a zlovůli Azmajparašviliho a rozhodčích. http://chess-news.ru/node/23704

09.09.2017 22:07 | Šemík

Ať už to bylo jakkoli, turnaj byl po sportovní stránce hrubě ovlivněn a své viny se pořadatelé nezbaví, když už nechali Kovaljova odehrát v kraťasech dvě kola. Když už to tolik vadilo (nebo spíš začalo vadit), měli hráče upozornit s předstihem, a kdyby byl rozhodčí formát, mohl Kovaljovovi sám nabídnout před partií kalhoty koupené v butiku se slovy "do příště si koupíte své". Dress kódu by bylo učiněno zadost, všichni by se zasmáli a Kovaljov by si to zapamatoval. Pokud teď Rodshtein v příštím kole vyhraje, jeho soupeř si bude (právem) stěžovat, že byl znevýhodněn (R. si odpočinul a měl delší čas na přípravu).

09.09.2017 21:45 | Morphynista

Proč by si to vymýšlel ? Já mu věřím. A pokud jde o slovo " gypsy ", zde jde hlavně o to, jak je vnímáno v Gruzii.

09.09.2017 21:37 | HonzaSvatoš

@Morphynista 19:15: Tak pokud Kovaljov uvádí, že ho Azmajparašvili měl rasisticky urážet slovem gypsy (což je btw. blbost, samotné slovo gypsy, stejně jako slovo cikán, není urážka, ale spisovné), tak mám silný pocit, že prostě kecá. Dneska se kdekdo odvolává na rasismus, diskriminaci, apod., je to dost v módě.

09.09.2017 19:28 | Pavel Ch

To by mohlo dopadnout....to vzpomínám. Azmajparašvili, ne na pár facek (to spíše po česku), ale na hlavičku.

Když pořadatelé nechtěli pustit v Calvii na olympiádě 2006 ani na nejvybranější cedulky nikoho na vyhlášení olympiády do sálu jen na balkony. Břéťa Modr s cedulkou fotograf se dožadoval 20 minut, nakonec mohl dál. V tu chvíli Azmaj přišel a ochranka, že on dál ne. Udělal Azmaj krutý pohled co si to myslej a člen ochranky výsměch do jeho očí, že nikam. Následovala tvrdá hlavička a člena ochranky křísili, zatímco u vrcholného funkcionáře byli policaiti, pak na místě zástupci FIDE žehlili, že to člověk, který jim dal možnost pořádat zde olympiádu. 

09.09.2017 19:15 | Morphynista

Kovaljov na facebooku píše, že nikdy v předchozím průběhu turnaje nebyl upozorněn, aby si vzal jiné kalhoty. Pokud by se tak stalo, požadavku rozhodčích či organizátorů by vyhověl. Hlavním důvodem odjezdu bylo chování Azmajparašviliho, který ho provokoval, vyhrožoval mu a několikrát ho rasisticky urazil slovem " gypsy ". Zkrátka se choval tak, že si zasloužil dostat pár facek. " Já jsem však nechtěl udělat žádnou hloupost, proto jsem se rozhodl odjet . Jsem znechucen takovým typem lidí . Nechci žádné peníze , brzy se vrátím domů ".

09.09.2017 19:11 | Pavel Ch

Jak z Cimrmana:

- Nepočítal jsem, že tu zůstanu tak dlouho

-  Fajn chlapče, tak já Tě Tvému tipu alespoň trošku přiblížím

--

Teď vážně, počkejme tedy, co se k tomu řekne, jak doopravdy bylo.

09.09.2017 18:54 | Poutnik

Rozvinuls Pavle variantu "pokud byl napomínán". Dobře, a pokud napomínán v předchozích kolech nebyl, tak co? Každopádně otázka zda výtce předcházelo napomenutí, je dost důležitá k zaujetí postoje k incidentu.

09.09.2017 18:45 | HonzaSvatoš

@PavelCh 18:37: Podle odkazu na ChessBase, co sem dal Michal M., to nevypadá, že by Kovaljova nějak dříve upozornili, jak rozhodčí Deluga, tak organizátor Azmajparašvili se o tom na videu nezmiňují, a předpokládám, že by to jinak zmínili (bylo by to v jejich prospěch).

09.09.2017 18:37 | Pavel Ch

U Ruso-Kanaďana není co řešit, třeba byl decentně dříve napomenut a řekl si, ''trhněte si''. Když chtěj větší peníze, nemůžou se oblékat jak na pláž, v jiných sportech by s ním rychleji vymetli.. Vzpomeňme, jak tu někteří běsnili, když za jiný prohřešek prohrál náš repre na týmovém ME. Než kapitán sem napsal, že čistě jeho chyba. I Kanaďana může čekat od jeho federece navíc pokuta. Asi tam má smlouvu o repre. PS: Teď jsem četl dole od Morphynisty. Pokud byl napomínán, tak si fakt mohl koupit kdekoliv v butiku za pár drobných tmavé, dlouhé. Anand určitě nepřičítá vyřazení něčemu jinému než své hře.

09.09.2017 18:29 | Pavel Ch

Těžkou koncovku David udržel, skvělé. Takže si vlastně s Gríšou pohrál a soupeř je tak paradoxně naštvanější kvůli Davidově tahu a5-a4. Psychlogická výhoda nyní pro Davida. Jak když Tal si s Botvinikem udělal v zahájení bez kompenzace dvojpěšce s tím, ''hle, strategická blbost, žasneš co to hraju, i tak mne neporazíš''. V úvodu zápasu MS, který Tal vyhrál,

09.09.2017 18:20 | HonzaSvatoš

Výborně, důležitá remíza Davida Navary. Zajímavá nevýhoda tahu v pozici Ke5,Jf4,pg2 proti Kg5, ph4. Černý na tahu by prohrál (1...Kg4 2.Ke4 a bílý král jde na f3 nebo f5 s triviální výhrou), bílý na tahu remis.

V kauze Kovaljov mají máslo na hlavě obě strany. Organizátoři/rozhodčí mu měli sdělit výtku již v prvním kole, Kovaljov měl mít na turnaj kromě jedněch šortek na sebe snad ještě něco. Přeci jen to je světový pohár, ne blicák v hospodě Na růžku.

09.09.2017 18:13 | jira

Mohl by Griščukovi oplatit to vyřazení z roku 2011(?).

09.09.2017 18:04 | Šemík

Velká gratulace panu Navarovi k nesmírně cenné remíze. A hodně zdaru zítra! (Byly to ale nervy...)

09.09.2017 18:02 | ddf

Dneska David zvladl konec velmi dobre. Dobra remiza cernymishaking hands. Zitra budu fandit, snad se Davidovi bilymi neco povede czech flag.

09.09.2017 18:02 | michal

Uffff...

Velká gratulace smiley

09.09.2017 18:01 | naska

Virtuozní koncovka GM Davida Navary!!Gratulace:-)

09.09.2017 17:51 | naska

..SUPER Davide!!!Toto spočítal fantasticky!!:-))

09.09.2017 17:49 | Repes

Účastníci poháru prý měli cosi o pravidlech oblékání ve smlouvách, které před turnajem podepsali. Tak či tak je hodně stupidní, když je někdo zkontumován za něco, co mu bylo v předchozích kolech tolerováno, nebo si snad pořadatelé a rozhodčí celých šest dnů nevšimli, že někdo tak nepřijatelným způsobem porušuje pravidla? Navíc jak k tomu přijdou jeho předchozí soupeři, kteří na rozdíl od Rodshteina takový dárek nedostali. Nevím, proč se někdo pozastavuje po 20 letech pohárů nad překvapivými výsledky, když v tak malém počtu partií jsou výsledky značně nahodilé, jelikož to nehrajou roboti.

09.09.2017 17:43 | Michal M.

Incident Rodshtein - Kovalyov je popsán zde: http://en.chessbase.com/post/the-shorts-episode-at-the-world-cup

09.09.2017 17:02 | jira

Tu jezdcovku by snad Navara měl udržet.

09.09.2017 16:37 | Šemík

Carlsenův soupeř se zapomněl zeptat, jestli se to smí, obětovat mistru světa střelce na h3. Když něco podobného provedli kdysi velkému Capablancovi, prý se dokonce museli podívat do pravidel šachu smiley

09.09.2017 16:27 | dejf721

Ach jo, proč? To je celý David, 24...a4 je naprosto zbytečný a hlavně zbrklý tah, takových už ovšem udělal hodně bohužel...

09.09.2017 16:24 | Pavel Ch

Těžké to bude u Davida, Magnus šel králem do prohry. A co Kanaďan, Maxim 1.d4 1:0, nešel přenos nebo po oslavě postupu.....? 

09.09.2017 16:21 | Šemík

Rezavka: Bohužel je to tak, musíme držet palce, dnes to bude boj o remízu.

09.09.2017 16:13 | rezavá kolobrnda

Navara začíná mít problémy.. pozici chtěl vyřešit radikálně a po a4 přešel vynuceně do horší koncovky kterou může jedině prohrát.. a čas se už skoro také srovnal. Ještě se Navara na remízu nadře.. :/

09.09.2017 15:56 | Karja

Namyšlený Nor má problémy.

09.09.2017 15:55 | Šemík

Nerad bych něco zakřikl, ale David vypadá s Griščukem skvěle. Počítač sice hlásí rovinu, ale David má luxusní časový náskok, Griščuka čeká hodně nepříjemná časovka.czech flag

09.09.2017 15:54 | Morphynista

Podle nejnovější zprávy na twitteru Kovaljov z turnaje vystoupil a už ho asi neuvidíme. Pokud jsou pravdivé komentáře na chess-news, tak je to hlavně ostuda pořadatelů. Nezveřejnili totiž žádný dress-code, kde by bylo například výslovně uvedeno, že povoleny jsou jen dlouhé kalhoty, pouze odkázali na obecná ustanovení FIDE, že hráči by měli dbát o svůj vzhled, atd. Jestliže tedy Azmajparašvili ( který má sám dost másla na hlavě ) bránil účastníkovi SP nastoupit k partii, neměl pro to žádný závazný předpis, na který by se mohl odvolat. Je to bohužel černá skvrna na dosud bezproblémovém turnaji a možná, že bude mít ještě dohru v podobě protestů, atd.

09.09.2017 15:52 | Vojta.T

Zdravím všechny ... sleduji World cup 2017 a nestačím se divit ...Aronian měl problémy s Hou Yifan, Wei Yi prohrál s Rapportem ( to mi mrzí zatím asi nejvíc...) , když vidím hru Carlsena si zase říkam, co tam dělá.... si myslím, že prostě nemá konkurenci a vyhraje...i když má dneska až po 15 tahu velké problémy s Xiang Bu, takovému šachu už nerozumím,ale myslím, že se mu nepovedl přechod do střední hry a 100% nečekal, že Bu bude tak agresivní , nejdřív Sxh3! a pak já nevím, stroj tam ukazje +- 1,50 a pak najednou změní na naproso rovnou hru =, neví někdo proč? (kdyžtak díky za objasnění situace)smiley . No ale to nejhlavnější pan David Navara, moc mu tu držím palce a je vidět, že se připravil, hraje vážně luxusně na tomto turnaji.hats offczech flag

09.09.2017 15:16 | Morphynista

http://chess-news.ru/node/23701

09.09.2017 15:01 | giocozo

Ano, je to tak. Šlo o kraťasy. Kanaďan měl 15 min na převlečení. Nepočítal prý, že tam zůstane tak dlouho a nic jiného si nevzal. Jak se musí cítit Anand, kterého porazil v kraťasech . :-) Jde o šachy a nebo o to v čem nastoupím ? Proč mu povolili sehrát tedy první dvě kola ? Proč si od někoho na tu jednu partii kalhoty nepůjčil ? Je to celé nesmysl.

09.09.2017 14:54 | Morphynista

Dnešní kolo bylo zahájeno trochu netradičně a jedna partie skončila dřív, než začala. Anton Kovaljov totiž dnes přišel do hracího sálu, stejně jako v předchozích dnech v kostkovaných kalhotách s krátkými nohavicemi. Přišel k němu ale Zurab Azmajparašvili a nařídil mu, aby si vzal nějaké jiné, v opačném případě bude zkontumován. Kovaljov odešel a když se během čekací doby nevrátil, jeho soupeř Rodštejn získal bod. Další podrobnosti ( třeba, zda byl Kovaljov kvůli svému oblečení napomínán už dřív , což je dost důležitá věc ) se brzy dozvíme. On sám v rozhovoru řekl, že si z USA jiné kalhoty nepřivezl, poněvadž se domníval, že se v Gruzii dlouho nezdrží ...

09.09.2017 14:49 | Poutnik

Nevíte někdo přesně o co šlo u Kovalyov? Snad něco s dress code.

09.09.2017 13:36 | fru-fru

Tak, David jako černý vyměnil dámy má v desátem tahu zpotřebovány čtyři minuty a snad černými neprohraje.