Prague Chess Festival

Teplice Open potřinácté

05.04.2018 07:27 | Open Teplice 2018

Pozvánka na tradiční turnaj na severu Čech. Jaká zvučná jména můžeme letos očekávat?

16. června v 16:30 dá IA Vladimír Talla pokyn k zahájení hry a v Estrádním sále Domu kultury začne první partie XIII. ročníku mezinárodního šachového turnaje Teplice Open (16. - 24. 6.). Tento turnaj,  je bezesporu jeden z nejsilnějších a nejvíce sledovaných českých turnajů. Do lázeňského města se sjíždějí rok co rok šachisté z celého světa.

Pořadatelé přivítali hráče z většiny zemí Evropy,  Austrálie, Brazílie, Indie, Izraele, Jižní Koreje, USA aj. V loňském roce se turnaje zúčastnilo 166 hráčů z 26 zemí. Mnozí zahraniční hráči do Teplic jezdí již pravidelně a byla jich v minulém roce na turnaji většina. Teplický turnaj se může pochlubit nejen velkým počtem účastníků z mnoha zemí, ale také, a to především, velkým počtem silných velmistrů a mezinárodních mistrů.

Jedničkou na startovní listině bude letos izraelský velmistr Maxim Rodshtein (2681). Sympatický devětadvacetiletý rodák z Leningradu je pro nás ještě sympatičtější tím, že si vzal za ženu českou velmistryni Terezu Olšarovou a žijí v Praze. Dalším  velmistrem je rodák z Rigy Daniel Fridman (2639), který je třetím nejlepším německým hráčem. Oba budou mít v Teplicích svou premiéru zrovna jako ruský velmistr Evgeny Romanov (2619).

GM Maxim Rodshtein s manželkou WGM Terezou Rodshtein, zdroj: archiv manželů Rodshtein

Z českých velmistrů, kteří jsou na startovní listině, má nejvyšší  rating (2640) Igors Rausis. Ani on se však nenarodil v zemi, kterou reprezentuje, ale na Ukrajině. V letošním roce hrají v Teplicích čtyři čeští velmistři, což je rekordní počet v historii turnaje. Kromě GM Rausise ještě velmistři Jiří Štoček, Vlastimil Babula a Vojtěch Plát, který se v roli velmistra v Teplicích představí poprvé. Do bojů o první cenu 50 000,-Kč jistě zasáhnou i dva vítězové předchozích ročníků. Rus Maxim Turov (2610), který vyhrál loňský turnaj a Sergej Movsesjan (2625), vítěz z roku 2016. Další velmistr z Izraele Evgeny Postny (2575) bude v Teplicích startovat potřetí. 


-
. kolo -
Turnaj se opět hraje i jako krajský přebor Ústeckého krajského šachového svazu. Mládež v krajském přeboru bude bojovat v kategoriích H20, H18, D20 a D18. Pro účastníky turnaje bude opět připraveno malé občerstvení, chlazená voda a káva zdarma. 12. května se také uskuteční XXVIII. ročník Memoriálu Antonína Drvoty. Propozice na tento turnaj v rapid šachu zde. Přijeďte do Teplic změřit své šachové síly, setkat se s přáteli a sledovat hru velmistrů. 

Srdečně Vás zve Pavel Kirs.

3x 7212x Tadeáš Kriebel
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
05.04.2018 11:28 | MaX

rodák z Leningradu, reprezentující Israel, žijící v Praze. Šachisti nemají jednoduchý život. To vypadá na novou posilu NSS ;)

05.04.2018 10:25 | Tadeáš Kriebel

A už to prasklo :) Protože Alexei Shirov se nepohodl s lotyšskou šachovou federací, budeme k 1.7. dělat výměnu.

05.04.2018 10:19 | MMM

Vlastimils Babula? laugh Asi se z nás ze všech pomalu stávají Lotyšové a Litevci.

Připravuje se