Prague International Chess Festival

Stanovisko 1. Novoborského šachového klubu

13.01.2019 05:30 | Ostatní

Oficiální stanovisko 1. Novoborského šachového klubu k zápasu Viktor Láznička – Stanislav Cífka.

Dne 28. 11. 2018 došlo k sehrání zápasu mezi naším hráčem, velmistrem Viktorem Lázničkou, a Stanislavem Cífkou. K uskutečnění zápasu došlo z důvodu pokusu Viktora Lázničky o splnění kritérií ŠSČR k udělení motivační prémie.

Viktor Láznička během interního vzájemného rozhovoru popsal celkový průběh zápasu a konstatoval, že zápas byl řádně odehrán.
Vedení 1. Novoborského šachového klubu nicméně vyhodnotilo zápas za silně organizačně nezvládnutý. Zápas nebyl odehrán ve standardní hrací místnosti a u zápasu nebyl přítomný rozhodčí.

Takto zorganizovaný zápas je v hrubém rozporu s etickými principy 1. Novoborského šachového klubu. Klub neschvaluje tento způsob organizace zápasů a nebude je do budoucna u našich hráčů tolerovat.

Viktor Láznička uznal organizační pochybení při pořádání zápasu a přijal rozhodnutí vedení 1. Novoborského šachového klubu o disciplinárním potrestání – Viktor Láznička nebude v roce 2019 nominován do zápasu Novoborské šachové Corridy.


představenstvo 1. Novoborského šachového klubu
V Praze dne 11. ledna 2019

133x 17041x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (133) Aktualizovat
18.01.2019 00:14 | Josef

Tak trochu na obranu Vojty - doping, na který jsou šachisté (zcela nesmyslně) prověřováni, nemá  na jejich hru žádný vliv. Nepředpokládám, že by se Vojta - narozdíl od typických sportovců, pro které byl systém dopingové kontroly vytvořen - v období mezi turnajema ládoval anabolickými steroidy nebo využíval EPO pro rychlejší regeneraci organismu. Pokud vůbec existují nějaké látky, které by mohly mít vliv na výkon šachisty, tak v období mezi turnajema by mu asi moc nepomohly. To, že dopingová kontrola může i v tomto období přijít, je samozřejmě jiná (trapná) věc, na kterou by si měl dát pozor.

Na druhou stranu šachy může degradovat elektronický doping úplně stejně, jako klasický doping u typických sportovců. A že se to děje, o tom nemám moc pochyb...

17.01.2019 22:07 | pawel

Vojta Plát: Za odhlášení a nezpůsobení problémů sobě, pořadateli, svazu, buďtež pochválen. Trošku mám obavu, že to není to, oč tu běží. Inspektor Trachta v Cimrmanovi to řekl trošku jinak.

17.01.2019 19:45 | Vojta Plát

ZMB, teď jsi napsal vůči mně nesmysl, ale budiž. Jinak se jako nemůžu odhlásit z turnaje? Kdybych byl náhodou pozitivní na nějakou zakázanou látku a hrál v době testování turnaj, tak by moje výsledky byly anulovány a pro pořadatele by to byl problém a muselo by se to řešit, apod. A nebyl jsem si na 100% jist, že budu negativní, tak jsem se raději odhlásil, co je na tom...Nakonec mi to vůbec nevadilo, pěkně jsem si odpočinul, užil si začátek léta s kamarády mimo šachy a měl klid od všeho.

17.01.2019 18:34 | Zmestabileho

Tak si to shrňme:

 

Ratingová jednička Navara naznačuje podvodné jednání ratingové trojky Rausise - přitom řeší dávnou partii z roku 2014. Ratingová dvojka Láznička hraje podvodný zápas s cílem vytáhnout peníze ze šachového svazu, načež jej tento svaz pouze symbolicky sankcionuje. Ratingová trojka Rausis chytá zázračnou druhou mízu, září jako kometa a ty nejlepší tahy nachází po návratech z toalety. Ratingová šestka kapitán repre Hráček hraje v utajení zápas s ratingovou sedmičkou Krejčím, se stejným úmyslem jako Láznička, zde ovšem nikdo sankcionován není, přesto že byla neoprávněně vyplacena finanční prémie. Ratingová osmička Plát se preventivně odhlašuje z šachového turnaje, aby mu nebyl zjištěn doping - a ještě se tím suverénně chlubí.

 

Nad tím vším "bdí" (či spíše spí) vedení našeho šachu, šachoví rozhodčí a organizátoři šachových akcí. Vedle nezájmu to řešit už zde vzniká i systém "ruka ruku myje".

 

To výše uvedené se dá označit jako "balkanizace poměrů v českém šachu". Je to viditelný trend - a nevzniklo to ovšem ze dne na den. Dlouhodobé tolerování všelijakých podvodů, podvůdků, domluvených výsledků, považované za snesitelný folklór a kolorit šachu, nese už své ovoce.

17.01.2019 18:25 | paulz

To Pavel Ch: no po aféře už si ani nějak nepamatuji jak nakonec dopadla ve které hrál hlavní roli GM Bindrich Falko/ rok 2012/, mě nějak nepřipadalo že třeba v naší extralize se během partií nějak moc běhalo s mobilem...Já to teda v extralize nikdy netroufl udělat....

17.01.2019 16:03 | Pavel Capek

Pokud někdo by podváděl, spíše bych tipoval, že si ho důkladněji v hracím sále a po cestě schová.enlightened

Velmi správná úvaha ! Takže ani zápas Láznička - Cífka nebyl žádný podvod ! To by to přece nedělali tak okatě ! enlightened

17.01.2019 14:59 | Pavel Ch

ad Paulz:

Já také, jako člen STK, když se mohlo, jsem měl u sebe vypnutý mobil a chodil s ním na toaletu. To snad 95% lidí, jak píše Petr Záruba (vyjma těch co se mobilům úplně bránili nebo u hracího sálu byli ubytovaní nebo aby jim nezazvonil se báli a měli v diváctvu osobu blízkou či trenéra). Jestli mi byl vidět nebo ne, to fakt jsem nesledoval. Pokud někdo by podváděl, spíše bych tipoval, že si ho důkladněji v hracím sále a po cestě schová.enlightened

17.01.2019 14:27 | paulz

Tak ono je zase pravda pokud měl Rausis víc podobných partií jako s Davidem, tj. chodil během partie často na záchod/ což je lidské/ ovšem s viditelným mobilem v kapse / i když to tehdy bylo povolené, byla to pěkná hloupost/ hodně své pověsti pomohl. Osobně si nepamatuji soupeře který by mě něco podobného tehdy udělal....

17.01.2019 13:23 | Pavel Ch

Krvlad: Ano bylo. Naštvaný hráč v afektu po prohrané partii volá na svaz, že s takovým "dědkem" prohrát nemohl a že prej slyšel, že s ním něco nebývá v pořádku. Svaz dává pokyn telefonicky rozhodčímu, aby mu byl v patách. Rozhodčí tak činí. Zjistí, že se Igors chodí i jen osvěžovat na WC v parných dnech, myje si ruce i obličej studenou vodou aby byl fit (pozn.: ne že se nemeje - jak bylo tady psáno). Jen třeba jde k umyvadlu, nikam nezalízá, podá arbiter hlášení na svaz, že ok. Nevím zda svaz sprdl oznamovatele, aby se příště raději "lépe učil", ale náhled na p.I.Rausise se asi bohužel nezměnil.

17.01.2019 12:48 | MMM

I když si myslím, že kdo dnes v šachu podvádět chce, má to v nižších soutěžích strašně jednoduché, tak odmítám uvěřit tomu, že v Extralize (což je jediná silnější soutěž. kterou GM Rausis poslední dobou hraje) by podvádění mohlo komukoliv dlouhodobě procházet. Pokud je nevinný, doufám, že tuto diskuzi nečte.

17.01.2019 12:25 | Krvlad

O tom, nakolik vážně obvinění Rausise z podvodu či podezřelého jednání berou sami jejich autoři nejlíp vypoví to, kolik z nich se v průběhu partií s těmito svými obavami svěřilo rozhodčím či pořadatelům, aby si ho tak mohli víc ohlídat. Brblat a pomlouvat dávno po té umí každý. Je ovšem zarážející, že Rausis vadí tolika lidem, to asi nějaký důvod má.

17.01.2019 09:14 | pawel

Raději se směji, ale,

 je mi líto pořadatele a rozhodčí. Holt moc blízké osoby a moc jim důvěřovali. Dojednanou veřejnou kavárnu svévolně vyměnili za byt se spolužáky. Šachy, hodiny, partiáře byly určitě připraveny, kdyby někdo adresu udanou na svaz opravdu našel a zvonil. Ale, nezlobte se, nemuseli jsme tam být, byt o víkendu se spolužáky šachu nehovících ("mejdlo") s hraním 3-4 vážných důležitých partií, to snadněji zorganizuji vodní bitvu na poušti.

 

A Igora Rausise je mi také moc líto, jedna pravda platí ve všech režimech celé lidské historie: "Proti spinkutí se dá velmi těžko, nebo vůbec, bojovat".  

17.01.2019 08:50 | Druid.Panoramix

Poutník: Myslíte si, že se David Navara k situaci, která vznikla v důsledku organizování zápasu Láznička - Cífka, potřebuje nějak vyjadřovat? A proč by měl? Není ani soudce, ani obhájce, ani člen ŠS ČR, který by měl řešit tento stav. Věřím, že o situaci si svůj obrázek udělal a že nemá potřebu se k tomu vyjadřovat, to je jen na něm. Na druhou stranu se k této situaci nevyjádřil ani kapitán reprezentačního družstva mužů, ani další jeho členové, respektujme to, prosím, že ne ke všemu se musí vyjádřit všichni velmistři. Vyjádřil se k tomu klub, jehož je GM Láznička členem a vyvodil vůči němu sankci - nevím, jak  moc je pro GM Lázničku citelné a jak ho postihlo, že se neúčastní Novoborské Corridy - to by nám to někdo z Novoborských mohl objasnit.Situaci se nějak snažil vyřešit VV ŠS ČR - přijal nějaká opatření, vyvodil poučení, znemožnil podobné akce a vůči GM Lázničkovi vyvodil sankci - snížení reprezentační na tento rok o 30.000 Kč. Je to hodně anebo málo pro člověka, který se živí šachem? Řekl bych, že dost. Mno, takže ještě bych čekal dopis na FIDE a sankci pro srbskou rozhodčí, která měla někde něco rozhodovat a nebyla u toho a vyškrnutí partií Láznička - Cífka ze zápočtu FIDE ELO a adekvátní úpravu ELO obou účastníků - otázkou je, zda si ŠS ČR chce skutečně na FIDE udělat takovou ostudu, i když sám nebyl organizátorem tohoto zápasu. Tím byl uveden pan Boleslav a teď je jen otázkou, zda do této role nebyl nominován stejně jako ona rozhodčí. To ví ( anebo neví) jen on sám a jestli nám k tomu, něco řekne či nikoliv je jeho věc, zda chce či nechce v tomto případě očistit své jméno.

Ke GM Rausisovi - nechápu, proč Vám ten člověk tolik leží v žaludku. Protože je jiný? Má svůj věk, má svoji šachovou i lidskou úroveň, je pracovitý a odvádí pro svůj klub a dělá pro sebe to nejlepší, co může dělat? Anebo je to člověk, kterého je třeba neustále vláčet špínou a zpochybňovat?. Pokud jsou někde pochyby, že podvádí, pak je potřeba přijmout taková opatření, aby to dělat nemohl a pak se uvidí, jestli mu to ELO poroste i nadále či nikoliv. Tady je to zatím všechno v rovině dohadů, nepřímých důkazů a smyšlenek. Ctěme presumpci neviny a nedělejme soudy bez důkazů. Ono by se mohlo stát, že i stokrát opakovaná lež by se mohla stát pravdou, už to tady několikrát bylo.

17.01.2019 08:25 | Krvlad

Člověk má někdy dojem, že Rausis se dopouští šíleného zločinu už jen tím, že hraje šachy. cheeky

17.01.2019 08:09 | Petan

Re Poutnik: Tak si nejprve přečtěte ten příspěvek P.Z., na který David reagoval. Byla to reakce na tvrzení, že se bojí s GM Rausisem hrát, aby to náhodou neprohrál (P.Z. píše "zbytek reprezentace" tudíž i Navara). Jinak by se do toho David vůbec nezapojoval. A až o něm někdo napíše, že se bojí hrát s Lázničkou tak se určitě vyjádří (tím vás ale nechci navádět, jak vyprovokovat Davida Navaru k napsání diskuzního příspěvku)

17.01.2019 07:55 | Poutnik

Souhlas s PZ. Navarovo prohlášení je jako břitva. Naznačuje, přikládá k sobě doměnky, které se v souhrnu stávají zbraní. Ale za povšimnutí stojí jiná věc. David Navara si udělal dost času aby mohl hned několikrát okomentovat Rausise, ale k Lázničkovi neřekl ani slovo. Jak vidí on zápas, který je pravou podstatou tohoto článku... V podstatě z vývoje diskuse může mít největší radost Láznička, protože se téma odvedlo úplně jinam. To co byla největší kaňka našeho šachu za mnoho let je a je podloženo fakty je nahrazeno kauzou, která stojí na argumentech typu "mě se zdá".

17.01.2019 07:37 | P.Z.

Re: David Navara. Dle tehdejších pravidel mít u sebe vypnutý mobilní telefon bylo OK. Předpokládám, že kdyby se udělala anketa, tak 95% účastníků toho MČR mělo v kapse telefon a nijak se neomezovali v chození na toalety nebo dokonce na balkon kouřit přes místnost, kde probíhaly analýzy. Zajímalo by mně jestli Vy jste patřil do té většiny a nebo do těch 5% zodpovědných.

Do Vámi zmiňované partie hrubě zasáhli jiné osoby, ale pan Rausis na to nepotřeboval nikdy upozorňovat veřejně.

Jak jsem zmiňoval už v minulém příspěvku. Neuvědomujete se jak Vaše prohlášení má sílu a co může udělat v nesprávných rukách. Vy aspoň ctíte presumci neviny. Ale jsou lidé, kteří toto nectí a Vaše prohlášení použili na to, aby zabránili Igorsovi reprezentovat i na vlastní náklady na ME 2018 v Batumi.

16.01.2019 22:25 | Achjo

to mi připomíná, jak jednou soupeř s celkém nízkým elo pořád odcházel z místnosti. Vždy koukal na šachovnici z pozvdálí a po mém tahu odešel a chodil všude možně. Naštěstí na toto pamatují pravidla a nemůže se odcházet místnosti, když je na tahu. Do té doby , co toto dělal, tak hrál celkem dobře, po tom, co byl usazen k šachovnici...tak během 5tahů byl na vzdání...

16.01.2019 21:17 | Zdeněk Janda

Davide, na ME i pak jinde to je v pořádku. Něco jiného je někoho pokoutně pomlouvat, že podvádí. A něco jiného je to napsat a dát rozhodčímu. To si každý pořádně rozmyslí.

16.01.2019 21:11 | VDF

Re David Navara: Jsem laik, ale snad toto chování je provokativní, včetně východů z místnosti a telefon.

16.01.2019 21:04 | David Navara

Mám ještě jednu poznámku, která se netýká GM Rausise, ale pravidel obecně. Za nepodložené obvinění může být hráč, od něhož podnět pochází, potrestán. To je v pořádku, ale... Na mistrovství Evropy jednotlivců nám jednou nebo dvakrát během posledních let říkali, že pokud někoho budeme podezírat, máme odevzdat rozhodčím psanou stížnost. Psát během partie stížnost mi připadá nevhodné - čestného soupeře bych vyvedl z míry a případného podvodníka bych jen varoval. Představa, že podám stížnost a v následujících dnech bude komise partie mého soupeře prověřovat na shodu s programem, mi připadá absurdní. Stejně jako nedávný článek na rakouském svazovém webu o tom, že Morgunow, který byl přistižen s telefonem, nehrál jako počítač, takže možná není vinen. Rozhodně nepopírám, že velmistr Rausis je silný šachista s kvalitním šachovým vzděláním. Vím, že i ve vyšším věku se hráč může výrazně zlepšit, ale spíše bych to čekal u amatérů než u profesionálů. Jen chci říci, že dostat se z ratingu na 1900 na 2100 je snazší než vyšplhat z ratingu 2480 na 2650. (A nepopírám, že ten rating 2480 byl podhodnocený.) Nejde jen o jiný koeficient, ale také o to, že od určité výšky je každý další krok nahoru o trošičku těžší než ten předchozí. (Napadá mě paralela s výstupem na Mt. Everest. Bez dýchacích přístrojů.)

16.01.2019 20:48 | David Navara

Re P.Z.: Během naší partie MČR v Havlíčkově Brodě 2015 GM Rausis byl zjevně nemocný. Odcházel snad ještě častěji, ale to tu teď nechci rozebírat. Skutečně mám na mysli ostravské MČR z roku 2014, kde vypadal zdravě, několikrát během partie na delší dobu opustil hrací sál a nejspíše měl u sebe mobilní telefon. (Odkud by ho jinak později během hry vyložil na stůl?) Když má někdo v kapse telefon, nemá tak často opouštět sál. Když opouští sál, nemá si nechávat v kapse telefon. A když udělá obojí, nemůže se divit, že to lidem připadá podezřelé. Ale není to důkaz a názor si může každý učinit sám.

16.01.2019 19:22 | Jdu_nahodou_kolem

Jsem jenom hloupý kolemjdoucí a rád bych se zeptal, proč, existuje-li toto podezření ohledně Rausise již několik let, a dotyčný hraje pravidelně českou extraligu, ještě nikdo nepožádal rozhodčího, aby Rausise např. po opuštění kabinky WC zkontroloval. Děkuji. 

16.01.2019 19:17 | claymes

Vojta nekomentuje Wijk, protože má ty Mariánky. Když mi přislíbil účast na komentování, tak si to neuvědomil. To si pište, že z toho neskáču radostí. Je to spousta domlouvání a zařizování navíc, ale hlavu mu kvůli tomu trhat nebudu, budu jen doufat, že příště si ohlídá kalendář, teď už s tím stejně neudělám nic. Co se týče MS, na to připraven byl, vše jsme spolu nastavili. Ani nevíte, jak jsem se při vysílání cítil trapně, když myslím během druhého dne vysílání D. Kaňovský řikál, že bude komentovat 11. kolo - samozřejmě bez toho aby se to Vojtovi nebo mě řeklo, takže jsme tu přípravu dělali zbytečně.

16.01.2019 18:38 | Zmestabileho

Perly této dnešní diskuze:

 

P.Z.: Rausis si uhraje v 60 letech rating 2700, protože z masa jí jenom ryby! (tak já končím s vepřovým, už žádná pečená krkovička!).

 

Carlos: Mezi šachisty je vyšší procento čestných lidí než v jiných sportech! (ufff... jestli tohle je pravda, tak to v těch jiných sportech si ani nedovedu představit, co to musí být za příšerná hnízda podvodů a lumpáren!).

 

16.01.2019 17:57 | P.Z.

Re: Jmeno Prijmeni. Přijďte k nám na extraligu a pan Rausis si s vámi po zápase rád popovídá i zadarmo. Já odpověď neznám, ale myslím si, že je to v tom, že od mlada nepije žádný alkohol, z masa jí akorát ryby a celkově se stravuje velmi zdravě. To může být základ duševní svěžesti i ve vysokém věku.

Re: David Navara. Předpokládám, že máte na mysli MČR mužů 2015 v Havlíčkově Brodě, které Igors v podstatě odremizoval. Pokud vím, tak jste to probíral s kapitánem extraligy BŠŠ a jeho vysvětlení, že toto MČR pan Rausis odehrál v horečkách s angínou jste vzal jako dostatečné zdůvodnění tehdejší indispozice a častějších návštěv toalety.

Bohužel díky vyjádření Vašeho pocitu, jste dodal vodu na mlýn těm, kterým pan Rausis vadí. Ti teď argumentují slovy: "I David Navara měl pocit, že podvádí, tak to musí být pravda. Jinak by to nikdy nevyslovil." Bohužel tyto pocity zároveň vydávají za prokázání viny a spojení "presumce neviny" neznají.

16.01.2019 16:24 | Vojta Plát

A pište si co chcete, ale už mi notas nestíhá, nemel jsem antivir a chtěl jsem byt na komentování připraveny a nechtěl jsem mít zasekany notas.

16.01.2019 16:22 | Vojta Plát

Komentovani MS mi zrušil Koutny na základě nějakého v sponzora, protože jsem měl nějaký problem s počítačem, ale kamarád mi ho vycistil a Honza Jílek vše nainstaloval. Rikal jsem to Koutnemu, ten to bral jako to, ze ho mám v zastavarne, takže jsme mezitím ztratili s Honzou čas pripravou a ze sponzor me vlastně nemá rad a nepřeje si me komentování. To byla poslední kapka. Tak jsme se s Honzou a Stepanem rozhodli trhnout, já tu nejsem pro srandu králikum a nenechám se využívat někým jako je Koutny.

16.01.2019 16:13 | Vojta Plát

Já se omluvil a ctim take presumpci neviny, ale stavím se za Davida. Tak a teď tu bude ticho. Davide, hrál bys s Rausisem společně za repre?

16.01.2019 16:07 | pogous

to pawel: Oficiální komuniké z VV je na svazovém webu a stojí v něm: "VV ŠSČR se dále věnoval okolnostem zápasu Láznička – Cífka. Na základě písemných výpovědí všech zúčastněných osob a s přihlédnutím k uloženému klubovému trestu pro V. Lázničku VV ŠSČR rozhodl o snížení jeho letošní reprezentační podpory o 30 tis. Kč. Dále bylo rozhodnuto o změně pravidel motivačních cen a o aktualizaci předpisů k zasílání podkladů na výpočet Elo."

ještě nějaké otázky?  :-)

16.01.2019 16:06 | David Navara

Re P.Z. 16. ledna 8.18: Nechci se zaplétat do této diskuse, ale tady musím protestovat. Jsou tu nějaká podezření a také já jsem je slyšel od mnoha silných velmistrů, ale na druhé straně chybějí důkazy. Na druhé straně nepopírám, že jedním z lidí, kteří rozvířili toto téma, jsem byl já. Nemusím se bát, že bych kvůli se panu Rausisovi nevešel do reprezentace. Když velmistr Rausis v roce 2014 na MČR v Ostravě během naší partie asi šestkrát opustil hrací sál nejméně na pět minut (nebo pětkrát nejméně na šest minut), po návratu hrál silné tahy a pak zhruba 10 tahů před koncem partie (snad na čísi vyzvání?) položil vedle šachovnice vypnutý mobilní telefon, brzy poté nabídl remízu, po jejím odmítnutí se spletl a prohrál, je naprosto normální, že mi to připadá divné. Říkal jsem to tehdy dvěma nebo třem lidem a nepřipadalo jim to podezřelé, tak jsem pár let jsem mlčel. Ale když jsem později slyšel podobná podezření od jiných, podělil jsem se s přáteli o svůj názor. Vím, že v době našich partií ještě bylo povoleno nosit mobil do sálu a že toto není žádný důkaz. (Jinak časté odchody GM Rausise potvrzuji, ale ani to by soudy neuznaly.) Můžete si o tom myslet, co chcete, ale když pan Rausis přišel do Čech, byli jsme spolu s Michalem Konopkou rádi a myslím, že Igor Štohl se s ním tehdy také přátelil. Takže se něco změnilo a buďto panu Rausisovi křivdíme, nebo ne. Za sebe mohu říci, že nejsem předpojatý proti cizincům a o místo v reprezentaci se bát nemusím. Na rozdíl od Vojty ctím presumpci neviny a na základě útržkovitých informací nemohu udělat jednoznačný závěr, ale myslím si, že by ostatní diskutující alespoň o tomto útržku měli vědět.

16.01.2019 16:02 | pawel

re pogous: To jsi pobavillaugh oficiální zápis je komentář Matochy?

Rychlé a velmi stručné usnesení je dnes po včerejší schůzi na webu svazu. 

Ale oficiální zápis, o kterém píšeš, ještě stihnout nemohli. Ikdyž s ním zajisté spěchají i kvůli nadržencům na nss.  Ale pobavil silaugh

16.01.2019 15:49 | pogous

Zpátky k původnímu tématu: včera jednal VV ŠSČR o Lázničkově kauze a vzal si doporučení ze zdejší diskuze a jako pštros strčil hlavu do písku. V oficiálním zápisu ani slovo, že by někdo něco porušil, že by došlo k nějakému pochybení a jakému, a ještě zavádějící věta, která má vypadat, jako že Lázničku trestají odejmutím 30.000 Kč...

viz: https://www.facebook.com/tadysehrajisachy/

 

16.01.2019 15:19 | pawel

GM Mariánky hrajte Vojto! Budeme Vám fandit.

Příště při slibu, nota bene s tváří na reklamním poutači a s výpočtem (při hádce), která že skupina má vyšší elo komentátorů, myslete na závazky!

"Si Vojta neuvědomil", čtu od šéfa.

S tím nekomentováním MS to také bylo asi všelijak.

16.01.2019 15:12 | Jméno Příjmení

Panove,

zbytecne se do Vojty navazite, pac neprimo otevrel - pro me osobne- velmi zajimave tema. A sice jak udrzet v pokrocilejsim veku vyssi rating (o ambicich jej zlepsovat ani nemluve). Sam se motam kolem 2350, a vim jak tezke je nejit dolu. A uz vubec si neumim predstavit, jake to je v intervalu > 2600.. Mister Rausis zda se nasel ten spravny recept jak na to a rad bych mu k tomu blahopral. Tim spis, ze z veto vekove kategorii (+- 4 roky) ma lepsi rating pouze G.Kasparov. (Jakz takz se drzi Krasenkov, ale napr. posledni zapis N.Shorta je - 60 bodu..) @P.Z -velice rad bych si zaplatil privatni prednasku na toto tema, pokud by jste byl ochoten to s mr. Rausiem domluvit, dekuji.

16.01.2019 15:08 | Vojta Plát

Snažil jsem se zrušit ty Marianky, ale volal mi J.P., ze bych si už u nich nezahrál. A teď babo rad...

16.01.2019 14:05 | Carlos

Ne každý umí přiznat chybu...

16.01.2019 14:04 | Carlos

To Vojto oceňuji.

16.01.2019 13:57 | istr

Na Vojtu je spoleh.

16.01.2019 13:50 | pawel

Vojto, neměl jste komentovat raději někde jinde? Já už se ptal u MS, že jste byl v programu a že jsem čekal marně. Nebylo mi odpovězeno. Teď vedle píší, že prý jste opět s tím švihl. Škoda, těšili bychom se na Vás.

16.01.2019 12:09 | Vojta Plát

Se ani nedivim, ze Rausis hrává turnaje ve Francii, tam podváděl rovnou kapitán repre a Feller k tomu. A teď vesele hrají znovu a vůbec jim to neprijde blby. Rausis třeba nepodvadi, uznávám, ze nemam důkaz, tak se OMLOUVÁM. Ale myslím si své, teď vidím rapid turnaj Rausise( April 2018) a jen se smeju. 

16.01.2019 11:50 | Carlos

Osobně si myslím, že mezi šachisty je vyšší procento čestných lidí než v jiných sportech.

Kdysi jsem četl, že lidi se totiž dělí zhruba na tři skupiny:

1) čestní a poctiví, kterým je švindlování odporné a nikdy by to neudělali,

2) zhruba poctiví, kteří se ale mohou nechat strhnout, pokud švindlování je rozšířené,

3) šejdíři, kteří na čestné slovo zvysoka kašlou a poctivé považují za blbce.

Pro organizátory turnajů to bohužel znamená nutnou práci navíc, je třeba nejprve zajistit, aby co nejméně lidí typu 3) mělo k takovému hraní přístup.

Nesnáším šejdíře. Na druhé straně nemám rád ty, kteří hned bez rozmyslu (pod nějakým buď emočním, nebo jiným impulsem) někoho obviní a vytrvale to všude rozhlašují. Je to silně neetické. Dotyčnému tím způsobí řadu problémů. Pokud nemají žádné důkazy, tak by své (často úplně nesmyslné) obvinění neměli zveřejňovat.

Vojto, držel jsme Vám jako šachistovi palce, protože jste to neměl v životě ani v šachách (i kvůli své povaze) lehké, ale myslím si, že ve Vašich příspěvcích o I.Rausisovi jste přestřelil. Věším, že až Vaše emoce opadnou a znovu si v klidu přečtete, co jste napsal, tak to uznáte. A doufám, že dojde i na omluvu...

 

16.01.2019 11:29 | Vojta Plát

Už se na ten soud těším :-) to by pak soudy díky nss.cz neřešily nic jiného. 

16.01.2019 11:20 | wonagame

Vojtíkovi v posledních týdnech totálně hráblo. Rejpe všude a do všech. Ale tak když ho to baví. Už  ale překročil hranici. Nevím, jestli Rausis podvádí, ale kdyby dal Pláta za tohle k soudu, moc šancí by Plát neměl, protože co nedokáže tady v diskuzi, nedokáže ani u soudu. Za pár měsíců se může stát, že se my ostatní budeme zde velmi dobře bavit zprávami od soudu, kde bude vyklepaný pan Plát ustrašeně koktat, že se mu tenkrát někdo naboural do nicku. Pomluva a kyberšikana jsou trestné činy, chlapče. To bude veliká ..... a konečně nebude taková nuda :-).  Jo, když je chuť na adrenalin, tak Plát není troškař. Plát Kamikaze.

 

16.01.2019 10:56 | Vojta Plát

Na ME jsem nejel kvůli nemoci, to byla pravda, otec to může potvrdit. Testu na drogy jsem se nebál. Co se tyče nominačního turnaje, tak jsem volal předsedovi antidopingove komise a ptal se na případné postihy a jaká je povolena hladina v krvi/moči. I proto jsem raději nejel do Teplic. Ale jak vidno, prošel jsem a to je snad dostatečná odpověď. Co se tyče Honzy, tak nevim, nejsem s nim v kontaktu a nějak me to ani nezajímá. Třeba Vám tady odpoví. 

16.01.2019 09:40 | P.Z.

OK. Tak pokud děláme jen bulvárek, tak jo.

Vojto mohl by jsi okomentovat to co se šeptá v šachovém hnutí, že tvůj důvod nemoci a nemoci Honzy Krejčího před ME byl prostý strach z dopingové kontroly a nálezu drog v krvi? A že po dopingové kontrole na Nominačním turnaji si u zodpovědných osob zjišťoval jaké jsou možné tresty za marihuanu v krvi?

Odpovídat nemusíš. Já jen ať víš jaké to je.

16.01.2019 09:21 | MaX

Koukám na stránky svazu a opět nepřekvapili, dosud žádná reakce k západu Láznička - Cífka a to ani ze stranu svazu ani obou účastníku.  Poděkování mateřskému klubu, že se k tomu postavil veřejně.

16.01.2019 09:13 | Vojta Plát

Ja žádné jméno nezminim, proč bych to dělal. Já z tohodle mám neskutečnou ***** a baví me do toho rýpat. Důkaz nemam, šlo mi jen o to, aby se širší šachová společnost něco dozvěděla, a aby tu nebyla taková nuda. Minimálně jsem ale zjistil to, ze je Rausis asi prase a neni vhodné mu podávat ruku či ruce. Jo a na MČR jsem ho neviděl nějaký ten rok. A když je tak dobrý a skvělý a vsichni se ho bojíme, tak by určite vyhrál a měl větší sanci byt na Olympiade a zároveň kdyby vyhrál 50000 korun, tak by v minusu nebyl. Já slyšel, ze hlavní důvod neúčasti jsem byl já, to me těší, snad to tak bude neustále.

16.01.2019 08:51 | P.Z.

Pan Rausis hraje pravidelně MČR i Teplice, pokud se zrovna v tu dobu vyskytuje v ČR. Ale pokud trénuje reprezentaci Bangladéže, tak startovné mu nepokryje ani náklady na letenky, tak je logické, že se kvůli takovému turnaji nevrátí.

Nicméně utíkáš od tématu a to je předložení důkazů. Já opětovně vyzývám tebe a další členy klubu AntiRausis, abyste konečně předložili nejlépe písemně aspoň jeden hmatatelný důkaz, že pan Rausis podvádí.

Aby to nebylo jak doposud, že když někdo z tvého klubu mi řekne, že konkrétní člověk obviňuje pana Rausise z podvodu. Já ho pak kontaktuju, a on mi napíše, že se s člověkem z tvého klubu v životě nekomunikoval a pokud on tvrdí opak, že je to na vyšetřování policií. A když s touto odpovědí seznámím člověka z tvého klubu, tak mi řekne, že tohle jméno v životě nezmínil. Že jsem se musel přeslechnout... A že když to nemám písemně, tak se k tomu nehlásí...

16.01.2019 08:43 | Vojta Plát

Jinak jeho nedávný soupeř mi poslal toto: "Čau, jinak k Rausisovi, když jsem s ním hrál, tak asi 20x odešel od partie, a po hajzlu si taky neumyl ruce a když jsem začal blicat, aby nemohl odejít, tak zahrál naprostou hrubku, zároveň nelogickej tah, mohl do vyhraný koncovky bez rizika, jinak všechno první lajna a v analýze mi pochválil tahy, který byly taky nejlepší, fakt nenápadný

16.01.2019 08:39 | Yxpoci

Podívejte se na Rausisovy výkony ve zkráceném tempu. Rapid elo 2419 a má velké problémy i s hráči úrovně kolem 2200, na youtube jsou i některé záznamy jeho rapid a blitz partií. Bleskové elo ještě drží na slušné úrovni když po čtyřech kolech ME v Katovicích 2017 raději odstoupil. 

16.01.2019 08:30 | takychcineconapsat

Novoborská Corrida: Plát vs. Rausis, to by byla podívaná!

16.01.2019 08:25 | Vojta Plát

Proč nehral MČR? Měl možnost se ukázat tam. Nebo v Pardubicích, které byly pro nominaci důležité. Nebo Teplice. Spis se tady boji někdo jiný...

16.01.2019 08:18 | P.Z.

Milý Vojto,

zatím tady jen plácáš. Vymyslel jsi už teorii brýlí xD, teorii záchodu a možná vymyslíš i x dalších. Nicméně si ani jedno tvrzení nepodložil důkazem. Tedy stále verze "Jeden Plát povídal". Bohužel ty i zbytek reprezentace máte velký strach s ním hrát. Raději dáte do 15 tahu remiz, protože co kdyby se náhodou objevilo zase to kouzlo brýlí a vy prohráli.

Proto jste ho raději nepozvali ani na nominační turnaj na olympiádu, protože co by se stalo, kdyby to vyhrál. Jaké byste si našli zdůvodnění, když by byl pod kontrolou jak repre trenéra, tak pod šéfem komise rozhodčích. Jak byste před veřejností zdůvodnili, že i když vyhrál, tak na olymiádu nepojede, protože ho tam nechcete. Mimo jiné ze stejného důvodu tady někteří tvrdí, že nechce reprezentovat.

Proto jste si vytvořili teorii podvádění, abyste si omluvili svoji vlastní neschopnost. Tak se zbavte strachu a dokažte na šachovnici, že jste lepší. 

 

16.01.2019 03:03 | Morphynista

Buďme rádi, že čeština je pro cizince jazyk velmi obtížný, kdyby si tuhle otřesnou diskusi četli šachisté ze zahraničí, došli by asi k názoru, že náš vrcholový šach je plný cheaterů a podvodníků, kteří si mezi sebou domlouvají výsledky. Ale chci znovu připomenout, že nepodložená obvinění mohou mít za následek nejen sankce od FIDE, ale třeba i občanskoprávní žalobu. A Zbyněk Hráček by spor s nactiutrhači s velkou pravděpodobností vyhrál. Pomlouvači by měli mít na paměti, jak dopadl ruský trenér a velmistr Jevgenij Soloženkin. Ten obvinil třináctelitou šachistku z toho, že si minimálně nechala napovídat. Nicméně jeho důkazy nebyly uznány jako dostatečné, přišel trest od FIDE a navíc na něj matka té šachistky podala žalobu a výsledek je zatím takový, že podle rozsudku jí musí zaplatit dost vysoké odškodnění... 

16.01.2019 00:00 | Zmestabileho

Zbyněk Hráček -  k podvodnému zápasu Hráček - Krejčí, jehož okolnosti zde už byly popsány, já už dodávám jen tolik - na stránkách FIDE je uveden zápas na šest partií Krejčí - Hráček, hraný ve dvou etapách 6. - 8. 12. 2017 a 12. - 14. 12. 2017, hráno v Praze, jako rozhodčí zápasu je uveden Martin Šmajzr. Před vánocemi zde na nss p. Martin Šmajzr uvedl, že "u zápasu Krejčí - Hráček jsem byl přítomen (hrálo se v Uherském Hradišti), jinak bych se pod něj opravdu nepodepsal (osloven jsem byl z důvodu mého tehdejšího působení v Litovli)"

 

Takové zápasy mastí náš nový kapitán reprezentace, a neřekne k tomu ani půl slova, i když se ten podvod veřejně probírá už dva měsíce. 

 

 

15.01.2019 22:58 | ...

RKARKA - vaše slova dotyčnému nikdy nedojdou. Je to smutné, ale je to tak

15.01.2019 21:51 | david brazina

Muzete mknout jestli jsou sachy podporovane, jestli ne, bryle muzete v klidu vyloucit. http://glass-apps.org/google-glass-application-list

na druhou stranu pokud vim, rausis se nikam netlaci, hraje si svoje, na ostatni kasle. To ze by mel googleGlass je mozne, ale ne te pred deseti patnacti lety, to je uplny nesmysl. navic pokud by poradatele nebyli blbi, staci zapnout mobil a podivat se co je v mistnosti aktivni. , propojeni mezi aplikaci v telefonu a brylemi mam pocit, ze jeste neni.... do te doby jsou to jen nicim nepodlozene nazory. to paulz: nebylo to k tematu, a tedy ma David pravdu, a co se tyce Zbynka Hracka, toho bych moc nezminoval, ma co vysvetlovat, stejne jako ten co si hral na moralistu.

15.01.2019 21:48 | RKARKA

Některé příspěvky zde vypovídají jen o tom, že některý z psychicky labilních jedinců má potřebu léčit si mindráky méněcennosti (jakej on je borec oproti všem ostatním). Doporučuji návštěvu odborníka, protože pro mládež, která případně čte tyto řádky, to opravdu není dobrý příklad chování a patologického myšlení...

15.01.2019 21:03 | Zmestabileho

Ad paulz: Co mě tady peskujete, co si o sobě myslíte - že tady někomu udílíte v diskuzi slovo nebo mlčení? A omlouvat by se tady měli jiní - zrovna třeba ten pán, kterého jste jmenoval.

15.01.2019 20:17 | paulz

To ZMB: už jsi se omluvil za napadání nominace na olympiádu a konkrétně Zbyňka Hráčka který prý nebude cokoliv schopný uhrát a na šachovou olympiádu 2018 měl jet jen z protekce? Pokud ne, radši mlč...

15.01.2019 20:09 | Zmestabileho

Ad igors, ad Vojta Plát: To se mi tady ještě v diskuzi nestalo, že bych s Vámi pánové oběma téměř plně souhlasil...

 

Rausis už svým honěním vysokého ratingu začíná být směšný, a je celkem i přirozené, že tím leze na nervy i jiným velmistrům, kteří jsou silnější hráči než on ale rating mají nižší.

 

Ještě směšnější mi připadají ale některé povídačky zdejších diskutérů, kteří obdivují toho pána co prý chytil po padesátce druhou mízu...:-)).

15.01.2019 19:41 | igors

Pre väčšinu ľudí dáva vysoké ELO možnosť zahrať si čoraz silnejšie turnaje, pre niektorých zase šancu dostať, alebo udržať si vysoké "školné" od bohatých zverencov (najmä od tých, platiacich v petrodolároch). Domyslite si, o čo tu ide...

15.01.2019 18:41 | paulz

Tady se dívej co hraje. Má obrovskou praxi a zřejmě i techniku která bez problémů většinou stačí na hráče kolem 2400 a ze silnějšíma v poslední době skoro nehraje....Jinak je to hráč který ve svojí době byl v první stovce a v roce 1993 to s pomocí PC asi nebylo. 

Ještě je velká otázka proč by vlastně podváděl. V FM mu víc nedají a turnaje hraje většinou slaboučké. Přitom s podváděním by nebyl problém občas vyhrát nějaký silný turnaj aby z toho byl nějaký vývar...

15.01.2019 18:18 | Vojta Plát

2575-2582 chápu, ale 2660 o par desítek let později? Však Gelfand padá a je mladší, to stejné Zbyňa. Ale Rausis jde nahoru jak Magnus skoro. Navíc takto nikdy nehral. Ze by dozral v 60? Víte co by to skoro jiste znamenalo v jiných sportech? Doping.

15.01.2019 18:00 | VDF

to Vojta Plat: To už je trochu nudné. Navíc vidím 2575 v roce 1993, takže před narozením Vojty GM Rausis byl v žebříčku 84.

15.01.2019 17:58 | paulz

Hele Vojto, že je někdo prohraný do 20 tahů může být taky tím, že prostě zahájení hraje na houby. Nemusí to být genialitou soupeře nebo podváděním..

15.01.2019 17:53 | Vojta Plát

Ještě se mi vybavilo, když jsem hrál za Plauen, tak mi nás šéf a sponzor(2200 Elo) říkal, ze na chess24 hrál s nejakym velmistrem, co měl u jména českou vlajku a strašně ho ten cesky velmistr rezal. Jsem se ptal, kdo by to mohl byt a on ze ho nezná, ale má tam fotku, tak mi ji ukázal a byl to Rausis. Prý vždy do dvaceti tahu byl prohranej, ze mu to přišlo divny. Nějak jsme nad tím dal nepremysleli a nebavili se o tom, slo se na jidlo a pít, kdo by řešil Rausise. Ja už na chess24 hraju malo, ale Rausise jsem tam neviděl teda. Nicméně ze by byl nějak silný v blickach mi neprislo, na MČR nikdy nezaril, tak já nevím..asi testoval software na netu a pak už tam dal nehral. A to se mi jen teď náhodou vybavilo, jak byl Matthias vykuleny z toho, ze ho někdo takto drtil, pac mě na živo parkrat porazil.

15.01.2019 17:52 | paulz

No já teda nevím, ale u Rausise vidím v roce 2000 Elo 2582, což díky Elo inflaci zas tak daleko od současného není.  A v roce 1993 dokonce 2575, takže že by to nikdy vlastně pořádně neuměl....

15.01.2019 17:23 | demosthenes

Nemohu se šachovým uměním měřit s účastníky zdejší diskuse, jsem pouhý fanoušek šachu, nicméně ze svého amatérského okolí znám několik případů lidí po padesátce, kteří se dokázali vyšplhat z ELA 1800-2000 na úroveň 2100-2200. Zpravidla poté, co si urovnali své rodinné poměry a práce jim dovolila se ve volných chvílích šachově vzdělávat. Nejúspěšnější byli jedinci, kteří byli dočasně nezaměstnaní a shodou okolností si mohli dovolit po dobu "vynuceného volna" šachu věnovat důkladněji. Pak ovšem opět nastoupili do práce a výkonnost, rating i sily začaly zase ubývat a klesat. Život šachisty je hodně ovlivňován individuálními nešachovými podmínkami, neznám v tomto směru pana Rausise, ale dovedu si představit, že pokud si prošel jistými změnami (nevím jakými) v osobním životě, po jejich vyřešení jeho výkonnost mohla růst.

15.01.2019 17:21 | Vojta Plát

Blicky hrál Rausis v Katowicich 2017, ale asi software nestihal, protože to po par nulach Rausis zabalil a odstoupil.

15.01.2019 17:12 | Vojta Plát

Těch brýlí si všimli jiní. Mám názor od více než deseti hráčů 2650 plus, nebudu ale jmenovat, nejsem praskac jako můj fotr. Jen beru zodpovědnost na sebe, je mi jedno, jak se bude Rausis s celým Frydkem-Mistkem bránit. A klidne se do me navazejte. Tu jedinou partii, co Rausis vyhrál, tak stal zrovna špatně. Remíza z roku 2009 byla v klidu, Rausis neumí nějak extra koncovky, stejně tak jako počítače. 

15.01.2019 16:32 | VDF

Samozřejmě "Korčnoj hrál o mistra světa a byl trosku jinde sachove než nějaký Rausis". Plat dobře znal oponenta: databáze říká, že hráli třikrát (2009-2013), dvakrát Plat zachránil špatné pozice, ale v roce 2013 vyhrál Rausis. Po šesti letech si vzpomíná, že soupeř šel na toaletu a často si otřel okuliare - super pamäť človeka!

15.01.2019 16:19 | Pavel Ch

Vojto, psal jsem: 

"Jasně, nehrají lépe než hrávali dříve".... ale další 2 dekády let mají (ze zmíněné chvíli měl) navíc"

Neboj, Viktora jsem sledoval s Toljou tehdy v "přímém přenose", ikdyž inet nebyl. Tak alespoň partii po partii druhý den v novinách (noviny - to byl takový předchůdce internetu, jsou i dneska, ale málokdo to víwink).

15.01.2019 16:05 | Vojta Plát

Korčnoj hrál o mistra světa a byl trosku jinde sachove než nějaký Rausis.

Na tom MČR jsem nemel tehdy ani počítač, chodil jsem každý den ráno z hospody na snídani a pak spat, pekne do 15.30, od 16.00 partie, příprava žádná, jen spánek. Ale pak jsem to odcheatoval no, jak jinak samozřejmě :-) Igors byl a je můj vzor a učitel, ale metody vám nepovim.

 

15.01.2019 15:59 | Pavel Ch

Jak jsem psal, když má člověk vnitřní klid a žádné starosti a jinou práci (ať šachovou nebo ne), může se soustředit jen na šachy (což dříve ne), proč by nemohl po padesátce šachově růst.

--

Pro mne jsou více zajímavější lidé přes 70 let, to je o další 20 let !!! více. Jasně, nehrají lépe než hrávali dříve, ale supervýkony na svůj věk a stačit mladším.

a) Viktor Korčnoj, který ve 14 kolové olympiádě jen 1x střídal a poslední 3 kola 3 ze 3 (z toho 2 černými, 2 se silnějšími supeři než sám, dvě s 2600 plus). Asi byli ostatní (a více střídající než 13 partií Viktora) už unavenismiley.

 b) A nemusíme chodit dalekoczech flag, Vlastimil Jansa, jak stále bravurně hraje.

Furt další dvě dekády let od Igorse.

15.01.2019 15:52 | takychcineconapsat

Plát ví, o čem mluví. Na MČR 2016 brutální strojovou hrou "odcheatoval" 4/4, když mohl vyhrát 50 000, GM normu a vstupenku do reprezentace.

15.01.2019 15:34 | Pavel Capek

Já bych na Rausisův bezpochyby pozoruhodný případ použil Occamovu břitvu.

Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované. cool

 

15.01.2019 14:58 | Josef

to chess: Tak se podívejte na stránky FIDE. Na ELO v rapidu a množství bleskových partií za posledních 5 let. A rovnou jste si odpověděl. to Pavel Ch: A já myslel, že jiné vysvětlení mám... Omlouvám se, nebylo v tom nic osobního. Ale představa, že pan Rausis je asi první padesátník, který se v tomhle věku uklidnil a s blížící se šedesátkou začal raketově růst v ELO bodech mě trochu pobavila. Ale raději se k danému tématu nebudu už příliš vyjadřovat. Názor si může udělat každý sám.

15.01.2019 14:41 | chess

Tak si s ním blicněte, blicka je určité kritérium, nevím jaké má elo v blicce a rapidu a jestli to hraje, ale pokud má plus minus 100 bodů elo i v rychlejším tempu, tak těžko může být podvodník. Tak na to asi hraje. Ale pokud se zrychlenému tempu úplně vyhýbá nebo má o 300 nižší elo, pak...

15.01.2019 14:39 | MMM

Vůbec nedokážu posoudit, co může být hlavním důvodem konstantně se zvyšujícího ratingu GM Rausise, ale zaujal mě kontrast v názorech GM Pláta na 2 podobné případy. GM Rausise, který jen roste po padesátce (a hraje hlavně se slabšími, což ale nemusí být vždy výhoda) vidí stopro jako podvodníka, zatímco FM Vichnara, který po třicítce začal stoupat ještě markatněji a na Open Praha ho chytili s mobilem, vidí jako rozhodně nevinnou oběť.

15.01.2019 14:33 | Pavel Ch

Josefe, já mám zase "rád", když někdo zkritizuje řešení/vysvětlení jiného a nenavrhne lepší. Takových lidí jsou kvantano, hlavně mezi šachistyfrown.

15.01.2019 14:15 | Josef

to Pavel Ch: Ano. A nebo tu o Sněhurce, tu mám taky rád...

15.01.2019 13:48 | Pavel Ch

Marián Jurčík.

Díky, zajímavé postřehy. Osobně Igorse Rausise neznám. Ale obecně ta "záhada" se dá vysvětlit, možné zlepšování po padesátce. Dost záleží na motivaci a psychice. Kdo předtím řešil existenční strarosti, pak trénoval jiné, kapitánoval repre týmy plus práce kolem toho. No a pak vše jiné pustil k vodě, a s nadšením jde k šachové práci na sobě a k hraní na plno, tak může zúročit co v něm je a na co neměl dotěď v klidu čas.

15.01.2019 13:33 | VDF

to Josef: To je pravda, jednu v Norsku...

15.01.2019 13:05 | Josef

to VDF: Jen na doplnění, když už jste si dal tu práci se statistikou. Pokud jsem se jen tak z rychlíku díval dobře, tak snad kolik ještě z těch 116 partií (z toho jen s 27 GM prohrál)... Jednu.

15.01.2019 12:40 | VDF

Je jasné, že Rausis hraje se slabšími soupeři, v roce 2018 z 116 zápasů měl jen 27 GM. Pro srovnání Victor 42/70. Ale překvapivě v jeho věku hrát tolik

15.01.2019 12:30 | MarianJurcik

Je pravda že "štruktúra súperov" pána GM Rausisa je špecifická a do istej miery predstavuje spôsob ako prísť k ratingu, ale zďaleka to nie je len o tom! Treba sa predovšetkým pozerať na konkrétnu jeho hru, to je jediné merítko skutočnej jeho kvality. No a jeho samotná hra je proste na fenomenálnej úrovni, k tomu som dospel po prehraní si jeho partií (to je jediné čo tu tvrdím, hrať som ho dlho naživo nevidel, mám k dispozícii len partiový materiál). Nemal napr. problém ani čiernymi s Mamedyarovom, dokonca bol Mamedyarov rád za remízu! Jeho aktuálne dve partie z extraligy sú takisto čistá chirurgická práca, štart cieľ, súperi 2400 úplne bez šance a takýchto impresívnych partií u neho vidíme omnoho viac. Nech už sa veci majú ako chcú, tak tu sledujeme svetovy unikát. Sledujem samozrejme aj iné partie superturnajov, takže je možnosť si to porovnať s inými silnými veľmajstrami. Možno nie som úplný odborník a hráči 2600 by tomu rozumeli lepšie, ale dovolím si tvrdiť že hra pána Rausisa NIE JE HORŠIA ako hra ostatných hráčov cca 2650-2700F. Jeho momentálny rating nie je umelý, ale je odrazom toho aké ťahy vykonáva na šachovnici, pretože sú to ťahy sakramentsky silné. Veľmi by ma zaujímal recept na to ako sa dá takto zlepšiť. Hral som s pánom Rausisom asi 12 rokov dozadu, to som mal 20 rokov a jemu tiahlo na 50.. Partia skončila pohodovou remizou. Dnes mám 30 preč, jemu tiahne na 60 a mám pocit že by ma roztrhal na márne kúsky. Nech si každý na to spraví názor sám, ja som z toho jeleň, jedna z najväčších šachových záhad aké som kedy videl. Takýto brutálny progres športovca po 50tke totiž nemá obdobu nielen v šachu ale ani v športe ako takom. Ak je to výsledkom poctivej práce, ja dávam klobúk dolu a klaniam sa.

15.01.2019 11:10 | Josef

Tvrzení, že Rausis hraje jen slabšími hráči, a tak mu roste ELO, je mírně řečno povrchní. Nevšiml jsem si, že by za posledních 5-6 let přestal hrát se silnějšími soupeři - jen prostě posledních 9 let třeba v Extralize neprohrál.... Ale narozdíl od Kasparova, který skončil s šachy ve 40 letech, protože cítil, že na počítačové šachy mladších soupeřů mu dochází dech, tak Rausis po padesátce zkrátka jen chytil druhý dech... ;-) Trochu mě jen mrzí, že s jeho progresem v ELO bodech nedostane pozvání třeba do béčka Wijku.

15.01.2019 09:42 | Achjo

Když už je zmíněn Rausis, tak jeho vzestup asi nebude dán podváděním, ale spíše strukturou soupeřů. Hraje dost slabé turnaje. Takový vzestup bude mít každý, kdo zvolí slabší soupeře a není zrovna remísový král :)

14.01.2019 23:35 | Zdeněk Janda

To bylo stanovisko? Já to pochopil jako házení perel sviním. Debata, jestli zombík pracuje, jen tolik. On je trolling "práce" :-?

14.01.2019 22:34 | Poutnik

Dělat při analýze hloupého je běžný trik. Učil mne ho trenér již v žácích. Tvrdil, že když porazím soupeře a pak budu při analýze dělat úplnýho hlupáka, který vyhrál náhodným třeskem ve vesmíru, zdeptám soupeře. Kdybyste viděli soupeře po poznámce :"aha tento tah jsem vůbec neviděl, to kdybyste zahrál tak bych to asi vzdal" :-) nebo "chtěl jsem hrát tím koněm sem. Aha to bych přišel o figuru? Nojo, to jsem měl štěstí žejo?" 

14.01.2019 18:50 | Zmestabileho

Tak pro jistotu se omlouvám všem pštrosům, že jsem tato nebohá zvířata přirovnal k těm... no, k těm lidem... k těm hrobařům šachu u nás.

14.01.2019 18:43 | giocozo

Pštros jim nemůže závidět jednoduše proto, že sám hlavu do písku nestrká. Maximálně pokládá před sebe.

14.01.2019 18:26 | Zmestabileho

Jak vidno, velká část naší úplně ratingové špičky při šachu podvádí. Tito pánové už dlouho žijí v prostředí, kde manipulace s výsledkem šachové partie či šachového zápasu je standardním nástrojem k dosažení osobního prospěchu. Ostatně proč by takto nejednali - když šachoví rozhodčí, dále organizátoři šachových turnajů, a hlavně vedení našeho šachu - ti všichni nic nevidí, nic neslyší, asi mají tak hluboko strčené hlavy do písku, že by jim každý pštros hloubku jejich ponoru záviděl...

14.01.2019 16:35 | RKARKA

Ahoj všem.

Proč tady vlastně tolik lidí chytá duchy? Pokud někdo podvádí, stejně bude jednou přistižen a celá věc se tak vyřeší ...A do té doby je zbytečné se tím zabývat...A pokud si někdo myslí, že člověk, který podvádí je na tom nějak dobře, tak jsou na omylu...Člověk podvádí jen v případě, že má křivé morální zásady a ty bude stejně muset dříve či později u sebe narovnat...o to se Vesmír postará sám...

14.01.2019 16:20 | VDF

Vojto, když jsi hrál s Rausisem, rád to vidím.

14.01.2019 16:11 | Vojta Plát

Nemohl jsem si to odpustit. Přímo po partii mu soupeř řekl, že je cheater, se mnou sám Rausis nevyhrál pozici 12, naopak pozici s výhodou jedna pro mě a mnoha zápletkami vyřešil naprosto s bravurou. Tehdy mě ani nenapadlo, že by podváděl.

14.01.2019 15:19 | Carlos

Vaše poslední poznámky o GM Rausisovi jste si Vojto nomohl odpustit. Určitě také máte řadu partií, kde jste "nenašel jasné nejsilnější pokračování", které jsme my slabší šachisté doma viděli... 

 

14.01.2019 14:02 | pawel

Vojta Plát : +  

14.01.2019 13:38 | Vojta Plát

Má být spoustu hráčů 2650 plus, znamínko to tu jaksi nepíše...

14.01.2019 13:31 | Playboy

Nikdo tady pana Rausise neobviňuje, že podvádí, jen bych se vzhledem k jeho tradičním slabším soupeřům, které na stránkách fide není těžké dohledat, nedivil jeho elovému progresu... Ad mat-lal - Jakto, že Messi s Ronaldem nedali v české lize ani gól?

14.01.2019 13:25 | Vojta Plát

Je opravdu podivuhodné, že GM Rausis dokáže najít v některých pozicích nejlepší tahy, které jsou zcela nelogické, ačkoliv podle počítače nejsilnější a poté nevidí triviální mat v pěti tazích, viz partie Rausis - Nabaty z roku 2017. To bylo vše po časové kontrole. Udivuje i to, že Rausis chodí často na záchod, vždy do kabinky a když vyleze, tak si ani neumyje ruce. A co neustálé čištění brýlí? Možná nějaká 3D či 4D technologie v brýlích? Když dojde na analýzu, tak je v ní Rausis silný asi jako Morgunov. Já si všímám a zdaleka mi to nepřijde jako normální chování, ale důkaz nemám. A to jsem zde napsal stanovisko za spoustu hráčů 2650 , ale beru to riziko na sebe, už se těším na další dopisy na svaz. V ruštině...

14.01.2019 12:08 | P.Z.

Česká závist nezná mezí. Když někdo se nechová podle standardu, tak je divný. A ještě hůř, když se tady nenarodil, přestože tady dlouhodobě žije. Pan Rausis byl už tolika lidmi z ČR obviněn z podvádění. Nicméně když jsme je vyzvali ať předloží důkazy, tak nikdo nic nemá. Vše jen na základě JPP respektive možná "Jeden Vojta Plát povídal", jak opětovně tady v diskuzi. Když jsme ty samé osoby žádali ať ho nahlásí anticheating komisi, tak na to ti pánové koule nemají, protože by mohli být popotáhováni za křivé obvinění.

Dokud se hráči na soupisce nemusí řadit podle FELO, tak je umístění na soupisce na základě klubové strategie a my víme, proč ho máme až za Vojtou Zwardoněm.

Přeji Vám nejen v novém roce více pozitivního myšlení, Petr Záruba

14.01.2019 11:54 | Yxpoci

Gratulace GM Rausisovi, jeho progres je skutečně obdivuhodný, za pár let klidně můžeme mít mistra světa. 

14.01.2019 11:26 | VDF

Dobrý den mat-lal, na fide Rausis je jen 2653, pozoruhodný je, že vždy hraje na 5 d. v Extraligě. Zajímavá strategie.

14.01.2019 10:52 | mat-lal

Dobrý den všem. Nechte už toho, je to směšné. Zahrát si šachy snad může každý jak chce a s kým chce (dokonce i kde chce, pokud oba souhlasí). Pokud si výsledky někam přihlásí, potom je samozřejmě potřeba svědectví, ale jelikož cena nebyla vyplacena (čili nikomu nevznikla škoda) a také nikdo nezveřejnil, jak se to odrazilo v ELO (byl zápas akceptován FIDE?), nic se nestalo. Dokonce i pokud by se ELO změnilo a oba soupeři souhlasí (snad alespoň partiář existuje), opět nikdo neutrpěl újmu. 

Jinak gratulace panu GM Rausis: Průběžně předběhl Širova, Morozeviče, Fressineta, Hammera, Barejeva, Kovalenka, Rublevského (samé esa) a další. K příspěvku pana Playboye: Jak to, že vy nemáte elo 2658, když je to tak snadné:)))

14.01.2019 10:09 | Playboy

Kauza Láznička vs Cífka připomíná spíše Kocourkov, neuvěřitelné, co se může na profesionální úrovni přihodit. Jinak k elu GM Rausise ... Ono není těžké sbírat postupně bodíky, když ve většině případů, až na pár vyjímek, hrajete zápasy s minimálně hráči o 2 třídy slabší, tak vám to za určitou dobu hodí slušný elový nárůst! ... 

14.01.2019 07:13 | Poutnik

Není problém to začít rozplétat od začátku. Když není přítomen hráč, může zápas začít, protože rozhodčí vydá pokyn. Nicméně, pokud není přítomen rozhodčí, nemohou se hráči dohodnout, že si to dají jen tak... Tedy nepřítomnost rozhodčího z něj nedělá viníka. Tím jsou naopak oba aktéři, kteří začali hrát .. I když se hrají soutěže družstev a nedorazí externí rozhodčí, dříve než se začne hrát, je vybrán zástupce. Nikdy se nezačne hrát "jen tak". Ty partie jsou prostě neplatné, asi jako kdybych tvrdil, že jsem uběhl 100m v novém rekordu, akorátd u toho zrovna nikdo nebyl, ale fakt se mi to povedlo...

14.01.2019 01:57 | Krvlad

... Raději je rozveď, co když si je sám nedosadí. cheeky

Mě by nejvíc zajímalo, jakou odměnu dostal Cífka, přece si nenechal rvát kusy masa z těla zadarmo. Dá se říct, že motivační cena splnila účel a některé vskutku motivovala. sad

14.01.2019 01:52 | Josef

Pokud se Viktor ceny vzdal (jak píše Igor níže) - a klub ho navíc potrestal neúčastí v v corridě - tak už bych se v tom fakt dál nehrabal...

Jestli tady někdo zmínil, že hráč nad 2650 má "veget práci", tak mě fakt nesmírně pobavil. Takových vegeťáků máme za posledních 20 let opravdu mraky...

Jako daleko závažnější problém vidím třeba to, co tady zmínil Vojta Plát. Igors Rausis (ročník 1961!!!).hrál do roku 2013 dlouhodobě na úrovni ELO okolo 2500. Od svých 52 let zřejmě chytil formu a nyní, ve svých 58 letech, se pohybuje na úrovni ELO 2650+. A to vám nepřijde jako téma k (zábavnější) diskuzi?

13.01.2019 23:44 | ...

bražina - ve stejné logice by sis mohl uvědomit, že by ses sám mohl živit lopatou. Lázňa má tři dokončené vysoké školy. Kolik jich máš ty? K tomu je hráč světové šachové stovky Ty jsi kde? Tvůj argument "A za to, ze ma veget praci, vděčí hlavně tem lidem, kteri věnují svůj čas tomu aby sledovali jak hybe figurkami." je stupidní z mnoha důvodů, které si snad dovedeš dosadit sám.

13.01.2019 23:42 | Zmestabileho

Ad Max: Tohle se naopak řešit dá! Peníze mají dostávat ti, kteří si je opravdu zaslouží. Nikoliv za podvodné zápasy, za funkce, za zásluhy, za tituly. 

13.01.2019 23:27 | MaX

To nevyřešíme. Hráči se nějak živit musí. Tím, že těch dobrých je tak málo, tak se jim pomáhá jak se dá. (motivace, ceny, IM a GM turnaje, mediální krytí, šachový svaz, kapitán klubu, kapitán repre... všechno jsme tady už zažili) Každý si udělejte obrázek svůj podle svých životních zásad.

13.01.2019 23:08 | Zmestabileho

Ad strelec: Nerozumím Vaší reakci na mě... snad se Vám nic nestalo??!!?

 

Za rok 2017 přebíral s úsměvem a slávou motivační cenu Krejčí - neboť na rozdíl od Lázničky pan Krejčí  při svém zápase s Hráčkem tzv. "organizačně nepochybil" - zmastil svůj zápas tajně někde v zákulisí s podpisem rozhodčího p. Martina Šmajzra - takže tohle bylo v pořádku!... No, a co teď za téhle situace dělat s Lázničkou, který si to stejným způsobem "neošéfoval"? Tohle už se potom řeší obtížně - nezbývá než mlžit nebo urputně mlčet jako vedení ŠSČR, případně se pokrytecky vyjádřit jako dnes novoborský šachový klub - a plácat cosi rozporuplného o etice klubu a organizačním pochybení hráče.

 

Když se tolerování lumpáren nechá dojít takto daleko, tak lidé kteří jsou od začátku u toho buď strkají hlavy do písku nebo se pokrytecky distancují. Šachy u nás jsou toho učebnicovým příkladem.

13.01.2019 23:04 | igors

strelec: To, že DA aka zombík je právnik na baterky, tu už bolo nedávno písané pri jeho siahodlhých rozboroch Viktorovej údajnej kriminality. Príspevok podľa všetkého napísal skutočný právnik, o pár hodín ho síce zmazal, ale potvrdil to, čo si obaja myslíme... DB: Ano, byť v prvej stovke ELO je veget práca, skutoční hrdinovia si zarábajú krompáčom a zbíjačkou :)) Iste ste to tak nemysleli, ale vyznelo to ešte horšie... Môžem Vás ubezpečiť, že šachoví profíci nikomu z Vás neodtŕhajú od úst, pričom iste by si viacerí z nás zarobili lepšie aj v civilnom povolaní nekrompáčového typu (dosť ľudí aj šachy hrať prestalo, aby nezahynulo od hladu, hoci extrémy ala Schlechter už asi nehrozia). U kopačiek a hokejek je to práve naopak, sú výrazne preplatení, aj ich škandály majú rádovo úplne iné rozmery a omluvy sú plne namieste. Úprimne povedané, ospravedlňujú sa pritom najmä preto, aby o tie peniaze neprišli. Láznička sa ceny vzdal, o ďalší honorár prišiel - čo keby ste si mastili egá inak?

13.01.2019 22:50 | Jiří Kadlec

Organizátorem zápasu byl Petr Boleslav. Jakto, že nebyl přítomen a umožnil zahájení zápasu bez rozhodčí? 

13.01.2019 22:26 | chess

Začínám chápat Viktora Lázničku, nechápu bafuňáře a nechápu tento článek, instantní pokrytectví v několika větách. Kdybyste raději nechali toho Viktora už v klidu. A co ten hlavní organizátor uvedený na FIDE, jak píše ZMB, já nic, já muzikant, hodíme to pragmaticky úplně všechno na Viktora, on to už unese. 

13.01.2019 19:46 | strelec

ad Zmestabileho: "Podepsáno je představenstvo 1. Novoborského šachového klubu. Co to je za orgán, to "představenstvo"? Klub žádné představenstvo nemá. Jsou tam dva společníci a dva jednatelé" - fakt seš právník??!!?

13.01.2019 18:49 | Vojta Plát

Čekal bych zde nějaký článek k extralize, ale asi to už není atraktivní, když Bor prohrál s námi :-D včera měli neskutečnou kliku a vyhráli 5-3, my dnes s přehledem vyhráli s Pardubicemi, snad už to dotáhneme! A hráčem víkendu je bezpochyby I.Rausis, který zkušeně "odcheatoval" 2/2 a jede na 2700, neskutečné...

13.01.2019 18:13 | Zmestabileho

Co to tady Petr Boleslav vypleštil za zmatený text, označený jako stanovisko klubu?

 

Stanovisko k prosincovému zápasu, který se prý hrál 28. 11. 2018. Na stránkách FIDE je údaj, že se zápas měl konat 27. 11. - 28. 11. 2018. 

 

Podepsáno je představenstvo 1. Novoborského šachového klubu. Co to je za orgán, to "představenstvo"? Klub žádné představenstvo nemá. Jsou tam dva společníci a dva jednatelé - Roman Mužík a Petr Boleslav. To je tedy stanovisko těchto dvou pánů?

 

Je sice uvedeno, že se jednalo o účelové a neetické jednání, nicméně nakonec je podvodný zápas s cílem obohatit se na úkor ŠSČR označen jako organizační pochybení hráče... (a mimochodem, jako organizátor zápasu je na stránkách FIDE uveden právě Petr Boleslav).

 

Takový paskvil, jako tohle stanovisko šachového klubu, jsem už dlouho nečetl. 

13.01.2019 16:28 | david brazina

Laznicka by si měl hlavně uvědomit, ze by se taky mohl živit lopatou nebo sbijeckou. A za to, ze ma veget praci, vděčí hlavně tem lidem, kteri věnují svůj čas tomu aby sledovali jak hybe figurkami. Ve finále tahle parodie reprezentanta nemá ani tolik slušnosti, aby se omluvil. I vysmivana kopačka nebo hokejka, když udělá blbostí, se omluví. Laznicka nedokáže ani tohle.

13.01.2019 13:54 | Marhula

Jistě byla šance sehnat rozhodčího do 24. hodin - jak by to mohlo jít na elo fide - bez rozhodčího-to by pak mohlo udělat spousty lidí-motivační ceny bych chápal při zisku titulu fide - CM FM IM GM jinak mi smysl uniká-nevím zda se to platí s peněz svazu nebo sponzorů - děkuji.

13.01.2019 13:45 | pawel

1.Novoborský se k tomu postavil čelem a zveřejnil. Nechápu nenávistné příspěvky k článku.

A ten poslední od mat-lala; Čóveče, běžte dělat obhájce Rathům a takovejm a budete se mít výborně, estli v tom už nejedete.

13.01.2019 12:19 | mat-lal

Dobrý den všem:) Už jen chybí prohlášení, že vinníci celé kauzy z toho vyvodí osobní zodpovědnost:))) Ale teď vážně. Všichni se tady trefují do Viktora, ale nemyslím si, že vinníkem je on. On pravidla neurčuje, pouze se musí pohybovat v jejich mantinelech. Pokud tvrdí, že zápas byl řádně odehrán a vy mu nedokážete opak, je třeba to respektovat. Pokud tam nebyl rozhodčí osobně, ale přitom byl delegován, je to vina hráčů??? Pokud oba podepsali partiář, je podle mě vše v pořádku (vždy mohl někdo odmítnout podepsat a rozhodčímu se mohlo zavolat). Kromě toho je úplně jedno, kde se zápas hrál, i velmi důležité zápasy už se hrály v zakouřených kavárnách, ve vlacích, dokonce na lodi, i v různých obývacích pokojích (dříve se tomu akorát říkalo salóny). 

13.01.2019 10:43 | exot

Napjatá atmosféra dnešního kola Extraligy. Není to krása? :-)

https://pbs.twimg.com/media/Dwx8504XgAAJQ_y.jpg

https://pbs.twimg.com/media/Dwx9BxJWoAISeIa.jpg

https://pbs.twimg.com/media/Dwx9GusX0AEAl2h.jpg

 

13.01.2019 10:17 | Poutnik

"Viktor Láznička během interního vzájemného rozhovoru popsal celkový průběh zápasu a konstatoval, že zápas byl řádně odehrán."    a) "řádně" tedy rozhodně odehrán nebyl. Řádně znamená, v souladu s řády, tedy pravidly a předpisy.  b) Láznička vyjma svého tvrzení není vůbec schopen doložit, že partie byly vůbec sehrány.  Žádní svědci, žádní delegovaní činovníci. Jde pouze o tvrzení osoby, která vzhledem k celé kauze nemá výpovědní hodnotu. Přeci nepřizná opak a přinese sobě ještě větší hanbu a opovržení...          (pod čarou pak zůstanou otázky, zda na zápas Cífka přistoupil z kamarádství, nebo za finanční úplatu a zda byl výsledek dohodnutý předem)

13.01.2019 10:13 | kyssling

Snad bylo lepší se nevyjadřovat ... po dvou měsících ... Vždyť i v jedné z nejrozsáhlejších diskuzích na nss se začaly ke konci objevovat jen příspěvky o "atomizaci vesmíru".

13.01.2019 09:15 | Jiří Kadlec

Takže fraška pokračuje...

13.01.2019 09:12 | Pavel Capek

Organizačně nezvládnutý zápas - jak krásně diplomaticky napsáno ! Vybavil se mi Jirotkův Saturnin. Diplomat nikdy neřekne : lžete ! Řekne : o zdroji vašich informací by se dalo s úspěchem pochybovat. laugh

13.01.2019 08:54 | exot

*wtf lázňa... mažu si tě z pracovní plochy mého počítače...*

13.01.2019 07:02 | takychcineconapsat

Škoda, Novoborská Corrida s Viktorem Lázničkou bývala dost povedená akce, tak snad pro letošek seženete kvalitní náhradu.

Připravuje se