Šachové pravdy

28.02.2021 05:05 | Zprávy

Položili jste si někdy šachovou otázku, která mohla znít takto: je silnější dynamika, anebo strategie? Co se stane, když se utkají dva hráči. Jeden z nich bude dynamický Kasparov a ten druhý hráč bude geniálně poziční Ulf Andersson?


Položím vám pár otázek. Když na ně odpovíte, pak najdete odpověď na otázku, jestli jste víc poziční hráč, anebo dynamický hráč.

1) Ja7 – proč tento jezdec je na tomto políčku. Poradím, že vytváří velkou poziční hrozbu bílému a není tam jen proto, aby bránil pěšce na b5! 

2) Stále to bude o tomto jezdci na a7. Kolik tahů potřebujete na to, abyste dokázali, že váš plán je poziční hrozbou vašemu soupeři?

3) Stále se ptám na toho jezdce a na jeho plán. Je nějaká možnost, jak bílý může zabránit provedení tohoto plánu? 

Jestliže si na tyto tři otázky odpovíte správně, jste možná silný šachový hráč, anebo silný poziční hráč. Ale protože tento dnešní článek není jen o poziční hře, ale i o dynamice, pak mám ještě jeden diagram, který vás vyzkouší právě z dynamiky.


Dynamický hráč ví, že nejlepší medicína na poziční hru jsou dynamické kapky. Dynamika je život. Když budete dávat dynamiku do vašich partií, budete dávat život vašim šachovým figurkám. Přestanou z nich být dřevění pajduláci, ale budou to odvážní rytíři a vaší hrdinové.  Takže otázky k tomuto diagramu.

1) Jaký tah by dynamický hráč zahrál a neváhal by ani vteřinu? 

2) Jaká je tady poziční hrozba soupeře? Jaký tah by nám nejvíc vadil? 

Všechny odpovědi najdete v partii anebo ve videu. A možná ani nepotřebujete nápovědy a sami dobře víte, že žádné šachové pravdy neexistují. Pravdu má jen vítěz a historie nezná poražené. Historii píšou vítězové, kteří píší do dějin, co je pravda a co je lež. Na každém z nás je pak právě to, jestli umíme najít pravdu v hromadě lží (?). Šachové pravdy jsou jen návodem, jak porozumět nekonečnému šachovému světu. 

Šachový svět je komplikovaný právě tím, že má v sobě stovky pouček, zákonů, pravidel a doporučení. Náš problém není v tom, že toto vše neznáme. Ba naopak, náš problém je ten, že známe až moc šachových pouček a nevíme, kterou si vybrat. Až ten, kdo pochopí, která poučka platí v dané pozici víc, se stane šachovým mistrem. Ten, kdo se naučí hledat pozice, kde šachové poučky neplatí, a bude umět toto dokázat svému soupeři, se stane šachovou legendou. 


-
. kolo -
0x 1895x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat