Šachové hemžení v Pardubicích začíná

12.07.2018 09:05 | CZECH OPEN 2018

Ve východočeské metropoli začíná ve čtvrtek 12. července již 29. ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. Do Pardubic by se podle organizátorů mělo během července sjet na čtyři tisíce účastníků.

Tří hlavních šachových turnajů by se mělo zúčastnit zhruba 1100 hráčů z padesáti zemí světa.

Letošní ročník se svojí strukturou příliš nijak neliší od předcházejících ročníků. Největší pozornost na sebe poutá samozřejmě otevřený velmistrovský turnaj Pardubice Open, který v ČSOB Pojišťovna areně proběhne od 20. do 28. července. Nasazenou jedničkou je nizozemský šachista Jorden van Foreest, jenž je na turnaji nováčkem a zároveň se řadí na páté místo na světě v kategorii hráčů do dvaceti let. Ve startovní listině ho následují David Paravyan a Sergei Movsesian, který bude útočit na třetí vítězství. Nejvýše nasazeným Čechem je Jiří Štoček, jenž už se na Czech Open umístil na medailových pozicích. Dalším českým zástupcem je nejmladší český velmistr Thai Dai Van Nguyen, titul velmistra získal teprve nedávno, podařilo se mu to v dřívějším věku než Davidu Navarovi. „Zajímavým účastníkem hlavního turnaje je Ind Praggnanandhaa, jemuž je teprve třináct let a ve svém věku je nejlepším hráčem světa. Konkurence v hlavním turnaji festivalu je opět veliká, za což jsme nesmírně rádi. Prvních zhruba sto šachovnic z hlavního turnaje a další šachovnice z turnaje v rapidu budou přenášeny živě na našich webových stránkách,“ říká ředitel festivalu Jan Mazuch.

Pořadatelé přišli s novým způsobem, jak se vypořádat s možnými podvody při hře šachu. „Koupit si software, který porazí mistra světa, se vejde v pohodě do tisíce korun, což královskou hru trochu komplikuje. Protože se snažíme být vždy trochu napřed, tak od technické komise FIDE, které jsem členem vedení, jsme dostali za úkol, že se bude testovat detekční zařízení. Funguje na bázi rozpoznání zařízení, které vysílá vlny. Naším zájmem je, aby šachy zůstaly čistou hrou, jelikož se vyskytli hráči, kteří zařízení při hře používali,“ přeje si šéf celého festivalu.

Prim hrají na Czech Openu každoročně šachy, což dokazují i letošní počty účastníků. K pardubickým šachovnicím by mělo zavítat kolem téměř dvou tisíc hráčů z více než padesáti zemí světa. „Letos k nám míří z Indie největší výprava v historii, souvisí to s tím, že šachy v Indii jsou neustále na vzestupu, k 30. červnu bylo přihlášených 56 Indů,“ doplňuje Jan Mazuch. Pořadatelé rovněž registrují zvýšený zájem o krátkodobé turnaje, které se v rámci festivalu uskuteční. „Czech Open začíná ve čtvrtek turnajem družstev, minulý rok byl absolutní rekord v účasti družstev. Bylo jich 131, v kterých hrálo přes 600 lidí převážně z České republiky. Očekáváme, že by se nám letos mělo povést tento rekord opět překonat. Turnaj družstev má zajímavé obsazení, místo hlavního turnaje se ho zúčastní Viktor Láznička, jenž bude hrát za Brno. Současná česká jednička David Navara se bohužel tento rok festivalu vůbec nezúčastní,“ lituje zástupce ředitele Petr Laušman.

Czech Open ovšem není pouze o bílých a černých figurkách na šachovnici. Rozmanitý program festivalu doplní i netradiční disciplína, která se na festivalu přestaví poprvé. Tou je kyrgyzská národní hra Ordo, hraje se zvířecími kostmi ve venkovních prostorech. Jako další novinku pořadatelé připravili Hospodský kvíz, tato soutěž se nebude konat v prostorech areny, ale v Atrium Paláci Pardubice. „Hospodský kvíz je zábava, která existuje již zhruba čtyřicet let zejména v anglicky mluvících zemích pod názvem PubQuiz. My jsme tuto hru pod názvem Hospodský kvíz začali dělat v České republice před pěti lety a již má úspěch po celé republice. S pořadateli Czech Open jsme se domluvili, že bychom v rámci festivalu uspořádali Mistrovství republiky v Hospodském kvízu, což bude u nás v republice historicky poprvé. Dohromady otestuje znalosti lidí celkem přes 200 otázek, které budou zaměřené na lidskou znalost za celou existenci člověka ze všech oborů. Momentálně je přihlášeno 35 týmů, které zahrnují zhruba dvě stě lidí,“ říká hlavní organizátor soutěže Tomáš Hloušek.

Návštěvníci se mohou těšit i na další novinky. „Na Czech Open se objeví nové hry, kterými jsou Quartino a Hypergrid, v němž tady bude dokonce Mistrovství České republiky,“ představuje Jan Mazuch. Aktivity jsou připraveny také pro veřejnost, ta se bude moci aktivně účastnit tradičního luštění křížovek, sudoku a kakuro. V rámci festivalu se dále hraje celá řada otevřených mistrovství republiky a dalších významných soutěží. Vstup na festival je po celou dobu turnaje zdarma.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.


Adam Joska
tiskový mluvčí Czech Open 2018

1x 2286x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
13.07.2018 15:51 | Slušný anonym

Tak koukám, že v turnaji čtyřčlenných družstev dneska odpoledne hrajou Morenda, Polabiny a Turnov klubová derby. Áčko proti béčku. Aspoň mají všechny tři kluby rovné podmínky!