Šachová extraliga bude letos kvalitnější a vyrovnanější

03.10.2019 08:00 | Extraliga 2019/2020

Představí se i legendy Ivančuk a Gelfand. Loňský překvapivý mistr ŠK Výstaviště Lysá nad Labem i největší favorit soutěže a devítinásobný šampión 1. Novoborský ŠK předehrávají už o tomto víkendu své duely úvodního kola šachové extraligy.

Tým 1. Novoborský ŠK má na své soupisce jako jediný z účastníků české extraligy šachisty
s ratingem Elo přes 2700, a to hned čtyři. Kromě české jedničky Davida Navary je to ještě Ind
Vidit Santosh Gujrathi, Polák Radoslaw Wojtaszek či další Ind Pentala Harikrišna. Ten je jako
světová osmnáctka nejlépe postaveným hráčem v letošní extralize.

„Naším cílem je znovu pozvednout pohár pro vítěze,“ netají se Petr Boleslav, kapitán klubu 1.
Novoborský ŠK, který uspěl v nejvyšší domácí soutěži mezi lety 2010 a 2018 devětkrát za sebou. „Z českých hráčů k nám přišla velká posila, aktuální mistr Evropy do 18 let Thai Dai Van
Nguyen. Trochu jsme zúžili kádr cizinců, doplnit tyto řady přichází španělský velmistr David
Guijarro,“ představuje své zbraně Boleslav.

Titul z loňska ale obhajuje ŠK Výstaviště Lysá nad Labem a tento tým věří v umístění na nejvyšších příčkách i letos. „Nastávající sezóna bude nejen vyrovnanější, ale i kvalitnější a silnější,“ říká kapitán Lysé Vlastimil Jansa. V jeho kádru nedošlo proti loňsku prakticky k žádným změnám, týmovou jedničkou je Ukrajinec Ruslan Ponomarjov.

A jak vidí Jansa situaci v letošním ročníku extraligy? „Novou hvězdou soutěže je bezesporu klub Moravská Slavia Brno. Asi chtějí navázat na někdejší slavnou tradici,“ dodává při pohledu na soupisky. Z té brněnské září jméno Boris Gelfand. Tento Izraelec je bývalým členem elitní desítky, jehož nejvýraznějším počinem je role vyzyvatele v zápase o titul mistra světa v roce 2012. Gelfand tehdy podlehl obhájci titulu Višvanáthanovi Ánandovi.

Dalí výrazná postava světového šachu se představí ve vloni stříbrném týmu GASCO Pardubice. Je jí legendární Vasyl Ivančuk, nejlepší ukrajinský šachista a hráč, jenž v kariéře dosáhl na druhé místo žebříčku a v roce 2016 dokonce vyhrál světový šampionát v rapid šachu. V současnosti je Ivančuk na 50. místě rankingu, o místo za Gelfandem.

Nejen díky těmto velkým jménům by letošní ročník české extraligy měl být velmi vyrovnaný. „I nováčci v soutěži, Slavia Kroměříž a ŠK Dopravní podnik Praha, dali dohromady velmi pěkné týmy, takže v letošním roce není vůbec jasné, kdo bude hrát o záchranu. Outsidery není vidět. Potvrzuje se, že naše extraliga právem patří k nejsilnějším klubovým soutěžím v Evropě,“ říká místopředseda Šachového svazu ČR Martin Petr.

1. Novoborský ŠK vstoupí do nové sezóny hned v sobotu 5. října, kdy v předehrávce prvního kola přijede na půdu Slavoje Poruba. ŠK Výstaviště Lysá nad Labem ve stejný den sehraje své úvodní utkání jako host klubu TJ Labortech Ostrava. V neděli si oba favorité soutěže své soupeře vymění.

Více informací ke startu české šachové extraligy najdete na stránkách Šachového svazu ČR a
v extraligovém zpravodaji.

2x 3077x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
03.10.2019 10:41 | Pavel Ch

Santosh Vidit - foto šampion U14 Vietnam 2008  Fotil jsem též, musel bych více hledat, tato je z google. 

Velkolepé vyhlášení mládežnického šampionátu, přenášené státní televizí v přímém přenose ve 20.hodin místního času. Zrovna teď o víkendu, ve Svoru u N.Boru, když jsem na tréninkovém kempu ukazoval mládeži partie Kasparova, jak porazil Ananda v New-Yorku, plus pár slov o Anandovi jsem přidal. Když vyhrál Viši Anand MS 2008, probíhalo MS mládeže ve Vung Tau, Indové nadšení a pak inspirace, získali 4 zlaté, v H16 dokonce z-s-b (Chorvati 2, další velmoci po jedné).  Insproval a pomohl v Indii Viši samozřejmě daleko více, když se odmlčel na rok hraním, ale to je známá historie. Tak prostě teď v sobotu vyvstala při tréninku otázka, co je dnes s těmi zlatými Indy z dětských let, správná otázka, tak to je jeden z nichhats off(obdobně jsem "trefil" fotku Poláka Dudy, mistra světa U10 ze stejného šampionátu).

03.10.2019 09:41 | Poutnik

Dobře si uvědomit, že jaká bude extraliga, že kvalitnější a vyrovnanější, může tvrdit jen fantasta. Soupisky jsou jedna věc, ale kolik zápasů která hvězda sehraje je věc druhá. Ty nejvíce zmiňované hvězdy sehrají třebas jen 2 zápasy. Tedy jejich zvučná jména jsou jen iluze. Podívám se třeba 2016/2017 Novoboráci .... Harikrishna ... 2 zápasy, Wojtaszek..... 2 zápasy..... atd.