Titul je víc než postavení na žebříčku

04.03.2011 05:43 | Rozhovor

Mistr světa Viswanathan Anand se vrátil do čela světového žebříčku s nejvyšším ELO ve své kariéře – 2817. V rozhovoru s Paulem Sherinem pro agenturu DNA v Mumbai uvedl, že špička ještě nikdy nebyla tak vyrovnaná.Co znamená být...

Mistr světa Viswanathan Anand se vrátil do čela světového žebříčku s nejvyšším ELO ve své kariéře – 2817. V rozhovoru s Paulem Sherinem pro agenturu DNA v Mumbai uvedl, že špička ještě nikdy nebyla tak vyrovnaná.
Co znamená být ratingovým světovým hráčem č. 1?
"Znamená to, že momentálně hraju dobře. Někdy kolem října loňského roku, kdy jsem hrál dobře, jsem si pomyslel, že je v mých silách stát se jedničkou. Jsem spokojený se svými výsledky, jsou stabilní a bez výkyvů. Na posledních čtyřech turnajích, kde jsem hrál, se mi dařilo."

Co pro vás pořadí na žebříčku znamená? Upřednostňujete tituly nebo rating?

"Titul mistra světa je specifičtější, je těžší jej dosáhnout. Řekl bych, že moje postavení na žebříčku je důsledkem mé stabilní formy, odrazem toho, že hraju dobře. Ale přiznávám, že být č. 1 na světě je sladký pocit. Jsem o to šťastnější, protože 2817 je zatím nejvyšší hodnota, jaké jsem dosáhl."

Koho byste v současnosti označil za vaše největší konkurenty?

"Řekl bych, že v této chvíli jsou to Magnus Carlsen a Levon Aronjan."

Přesunul jste se do Chennai. Z nějakých zvláštních důvodů?

"Přemístil jsem se, protože jsem chtěl trávit více času doma, ve své vlasti. Dříve jsem zde pobýval tak stěží měsíc do roka, teď je to 4-5 měsíců. Většinu svého času trávím cestováním."

Získal jste titul mistra světa ve všech třech formátech (v bleskovém, rapidu i klasickém), nyní jste i jedničkou na žebříčku. Čeho víc se dá ještě dosáhnout?

"Mým hlavním cílem je zcela určitě mistrovství světa v roce 2012. Obhájení titulu je pro mne velkou výzvou. V tomto roce bych rád úspěšně vystoupil na turnajích v jeho druhé polovině."

Jak si udržujete motivaci?

"Právě teď je to docela snadné, když je souboj na špici tak těsný a vyrovnaný. Pořadí na žebříčku se může změnit po každé partii. Když mi soupeři dýchají na záda, zvyšuje to i mou motivaci. Je před námi spousta nových turnajů. I to je pro mne motivace."

Myslíte, že se vás Carlsen bude snažit předčit?

"Nemyslím si, že by to byl závod jen nás dvou. V těsném závěsu se nachází i Levon Aronjan a Vladimir Kramnik. V současnosti je dění v šachovém světě velice vzrušující."

Jaký bude váš příští turnaj?

"V březnu budu hrát rapid turnaj v Monaku. Nějakou dobu jsem tohle tempo nehrál, ale snad to bude dobré. Druhá polovina roku vypadá docela nabitě."

(Zdroj: dnaindia.com, susanpolgar.blogspot.com, 2. 3. 2011)

Další interview s Anandem vyšlo v monstersandcritics.com (Madrid, 1. 3. 2011, zpracoval Joaquin Cavanna).

Skvělý život na vrcholu

Ind Viswanathan Anand, staronový král šachového světa, je šťastný muž, poté, co tento týden na nové FIDE listině dosáhl pozice hráče č. 1. „Stát se znovu hráčem č. 1 je velmi příjemný pocit. Byl jsem jedničkou poprvé v roce 2007, a poté jsem si toto umístění držel přes rok a půl,“ vzpomíná v rozhovoru pro německou agenturu DPA. „Když jsem pak pozici jedničky ztratil, nemohl jsem ji znovu získat. Takže v tomto smyslu je to spíše radost z toho, že ji znovu mám,“ podotýká.

Anand, kterému je 41 let, žije v Collado Mediano, malém horském městečku přibližně hodinu jízdy autem od Madridu. A Španělsko má rád. „Bylo to tak pro mě jednodušší, nemusel jsem tolik cestovat mezi turnaji. Lidé jsou zde velmi otevření a příjemní, je tady nejlepší počasí v celé Evropě, také místní jídla mi moc chutnají. Cítím se být tak z 10-ti nebo 20-ti procent Španělem. Já a moje rodina máme tuhle zemi ve velké oblibě,“ říká. A výhody Collado Mediana jsou zřejmé. „Je to místo, kde si od šachů odpočinu. Po náročném turnaji sem můžete přijet a vypnout, odpočívat, obklopen horami. Je to velmi idylické místo.“

Anandovou rodnou zemí je Indie, a rovněž ona pro něj mnoho znamená. „Ve skutečnosti jsou to maličkosti, drobnosti. Někdo za vámi třeba přijde a řekne: „Dneska jsme čekali, jak dopadne vaše partie, a když jste vyhrál, měli jsme pak klidný spánek.“ Je těžké to vysvětlit, ale mě to vždy potěší.“

Co se týče pozice hráče číslo jedna, je Anand hrdý, ale opatrný. „V současnosti existují tři nebo čtyři hráči, mezi kterými je rozdíl jen dva nebo tři body. Takže i na vašich soupeřích leží tlak, a nemusí nutně pocházet z toho, že vy jste hráčem číslo jedna. Já měl kdysi jako hráč č. 1 náskok 4 bodů, nyní jsou to body 2. Raději se soustředím na samotnou hru a příliš o tom nepřemýšlím. Ale nepopírám, že mám velkou radost, že jsem zase zpátky.“

Svou hru hodnotí Anand střízlivě. „Často běhám nebo chodím do posilovny. To, co šachista potřebuje nejvíce, je schopnost odolávat napětí po mnoho hodin. Takže dělám cokoliv, co by zvýšilo můj výkon. Obvykle vzpírám činky, někdy posiluji svaly, jindy dělám zase aerobik. Důležité je, abyste to dělali pravidelně, abyste pak vydrželi to napětí při hře.“ Ví, že počítače šachy poněkud změnily, ale nenaříká nad tím. „Mít počítač je nyní zásadní věc, stejně jako internet. Každý má teď partii k dispozici pět minut po jejím dohrání. Technologie vám nemůže dát velkou výhodu, protože ji používají úplně všichni. Můžete najít způsob, jak udržet používání počítače v rozumných mezích, ale když pak stejně nejste schopni zvládnout tlak za šachovnicí, k čemu je to dobré?"

Anand má svůj vlastní recept na úspěch. „Řekněme to takhle: technologie jsou nástrojem pro všechny, ale každý si musí zvolit, do jaké míry se jimi nechá ovládnout. Na špičkové úrovni probíhá tvrdý boj, musíte na sobě neustále pracovat.“ Ne každému však nové technologie vyhovují. „Myslím si, že velmistři se této změněné situaci, stejně tak jako dříve, dokáží přizpůsobit,“ říká. „Ale jsou tu i starší velmistři, kteří nepatří do počítačové generace. Ti si na to už asi nikdy nezvyknou. Díky počítačům se věková hranice elitních hráčů neustále snižuje. Teď je to kolem 20-ti let, bývalo to 35. Nyní lidé hodně hrají, získávají praxi a větší zkušenosti mnohem rychleji.“

Přesto se hra neustále mění, i v jiných ohledech. Podle Anandova názoru zmizela i dřívější velká rivalita, zapříčiněná rozkoly uvnitř šachu. „Kdysi jsme měli dvě šachové federace, dva různé mistry světa. Tak tomu bylo v roce 1993. Tento problém byl vyřešen v roce 2006, a myslím, že šachy se z této rány postupně zotavují.“

(Zdroj: susanpolgar.blogspot.com, překlad)

7x 1223x
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
06.03.2011 08:55 | Autor neznámý

 Collado Mediano = 1000m n.m. - to je  u nás Jizerka nebo Boží Dar - tam se skoro nedá až na pár dní bydlet. Ale toto je holt Španělsko...tierra mágica!

05.03.2011 09:11 | Autor neznámý

No to je právě ta pakárna, která se měla s nástupem počítačů odstranit a bohužel tato primitivní forma výpočtu trvá dodnes

05.03.2011 01:28 | Autor neznámý

 O spojitosti funkce samozřejmě nepochybuji, ale v českém klasifikačním řádu je tato zjednodušená tabulka výslovně uvedena jako závazná.

 

bod 3.11

 

http://www.chess.cz/www/informace/legislativa/zavazne-dokumenty/klasifikacni_rad.html

04.03.2011 20:37 | Autor neznámý

No v prvé řadě ta tabulka 0-3 body = 50% je aproximace určená pro zjednodušený výpočet v dřevních (necomputerizovaných) dobách k výpočtu ELO, reálná křivka dovozená prof. Elem je samozřejmě spojitá, takže každý ELO bod představuje rozdíl výkonnosti.

Na druhou stranu pár bodů rozdílu opravdu avizuje spíše statistickou odchylku dvou stejně silných hráčů než nějaký rozdíl jejich výkonnosti.

Já za signifikantní rozdíl považuji cca 100 bodů na úrovni hráčů 2000, na nejvyšší úrovni 2700+ už je podstatný řekněme rozíl 50 ELO bodů - tedy David zatím zaostává za těmi nejlepšími, zatímco rozdíl mezi Aronjanem a Anandem je čistě kosmetický (to, že je Anand aktuálně mistrem světa není dáno tím, že by byl nejlepší šachista, ale tím, že je nejlepší v zápasech face-to-face)

04.03.2011 14:31 | Autor neznámý

Dovolím si v rámci zajištění komplexnosti dodat druhý pohled : o něco jiné výsledky systém vykáže pokud měření nevědí že jsou měření a o něco jiné pokud vědí, že a jak jsou měření a dokonce průběžně to vědí ... můžeme se potom přít o tom kolik dělá to něco ...  je jasné že se v ten moment nehraje jen o partii ale i o prestiž být první na žebříčku ... o PRESTIŽ a o tom ty 3 elo body jsou, nebo ne ? (a teď se můžete začít hádat či ano či ne :) )

04.03.2011 12:50 | Autor neznámý

 Tvrzení, že hráč s elem o 2 body vyšším je lepší hráč, je dezinterpretace elo systému. Ten udává pro rozdíl 0-3 body normu 50%, až od 4 bodů je to 51%. Obecně vzato, pokud chcete cokoliv měřit a vyvozovat z toho nějaké smysluplné závěry, musíte rozumět na jakou přesnost je váš měřící přístroj kalibrován, jinak naměříte nesmysly. Jistá  chybovost elo systému vychází z předpokladů, na kterých je postaven a skutečně není v jeho možnostech rozhodnout kdo je lepší mezi hráči, kteří mají téměř stejné výsledky.

04.03.2011 09:32 | Autor neznámý

Opravdu hezká lavice! A opravdu hezký názor, že mezi špičkovými šachisty zmizela i dřívější velká rivalita a zůstalo jen u té zdravé.  Ta myšlenka se mi líbí na celém rozhovoru určitě nejvíc, protože když člověk čte články z šachové historie, má pocit, že se tehdejší adepti na titul mistra světa navzájem považovali za skutečné nepřátele.