Prague International Chess Festival

Rozhovor s mistryní Evropy Kateřinou Němcovou

29.09.2008 10:00 | ME mládeže 2008

Co říkáš na svůj úspěch? Jsem velice šťastná :). Poprvé se mi podařilo vyhrát cenný turnaj v zahraničí. Beru to jako přiblížení k úzké šachové špičce. Která partie byla nejtěžší? Těžko říct, již první part...

Co říkáš na svůj úspěch?
Jsem velice šťastná :). Poprvé se mi podařilo vyhrát cenný turnaj v zahraničí. Beru to jako přiblížení k úzké šachové špičce.

Která partie byla nejtěžší?
Těžko říct, již první partii jsem v zahájení nezahrála úplně nejlépe a s figurkou méně jsem se s přehráváním soupeřky velice nadřela. Ve 4. kole jsem sice získala kvalitu, ale pozice také nebyla to pravé ořechové pro jednoduchou výhru. V 5. kole jsem zase rozestavěla španělskou poněkud nestandardně a musela jsem vyvinout velký tlak, aby se soupeřka lekla a hrála to dále nepřesně. A úplně nejhorší pozici, resp. prohranou pozici jsem měla v 6. kole. Zde jsem se snažila pozici zkomplikovat a to se moc nedařilo. Soupeřka přecenila svoji pozici a tím mi dala šanci, kterou jsem využila a partii tak zremizovala.
Na druhou stranu partie s Gyriou Olgou a stejně tak partie z posledního kola s Marii Demidowicz byly velice náročné z psychického hlediska. V první zmíněné partii byla důležitá výhra, jelikož Olga měla o bod náskok a pokud bych jí já neporazila tak by ji poté jen těžko někdo zastavoval. A partie v posledním kole byla partií o zlato a to se nikdy nehraje lehce.

Jaké pocity jsi měla při dohrávce poslední partie tvé hlavní konkurentky?
Jako vždy jsem se snažila myslet pouze na svoji partii. Věděla jsem, že pokud totiž já prohraji nebo remizuji, tak je úplně jedno jak budou hrát ostatní – pokaždé nastane problém s medailovým umístěním a budu muset spoléhat na pomocné hodnocení. Během posledního kola mi to ale jednou nedalo a musela jsem počítat, jestli Anabel nemůže náhodou obětovat koně na f7 a partii okamžitě vyhrát. Soupeřka mi ale po chvíli zahrála tah a já jsem nestihla varianty z druhé šachovnice dopočítat :). Pak už jsem se k tomu nevracela.
Jakmile jsem vyhrála svoji partii, tak jsem byla velice šťastná a okamžitě jsem odešla na pokoj. Přečíst si SMSky :) a na web... Internet ale opět nešel, tak jsem nevěděla, jak partie pokračuje. Šla jsem se projít do města, kde jsem potkala slovenské šachisty. Řekli mi, že Olga stojí docela v pohodě a má snad i něco navíc. Jelikož jsem sama viděla, jak je Anabel už od zahájení velice nervózní a ztrácela hodně času (a to v době, kdy stála dobře), tak po pravdě řečeno jsem si od výsledku té partie moc neslibovala a na zlato už moc nemyslela.

Mistryně Evropy v dorostenkách Kateřina Němcová

Věřila jsi v průběhu mistrovství v zisk 1. místa?
V průběhu turnaje jsem se snažila věřit v zisk medaile :). Dříve jsem většinou ale v rozhodujících partiích nezaznamenala moc úspěchů a tak jsem si nebyla jistá jestli to teď zvládnu. Hodně zlomová byla pro mě partie v 6. kole, kterou jsem zremizovala. Bylo to v horší pozici a s velmi silnou a ambiciózní hráčkou. Přežila jsem svůj nejhorší okamžik a začala věřit v medaili. Avšak o její zlaté podobě jsem začala přemýšlet až po 8. kole.

Jak probíhala příprava na partie?
Příprava vždy začínala po snídani okolo desáté hodiny. Nejdříve jsem si vyřešila nějaké diagramy a poté mi trenér představoval hráčku. Její styl hry, jak je zkušená, jak dlouho a často hraje, které pozice jí asi vyhovují, nějaké partie atd. Bylo dohodnuto zahájení a následně jsem studovala varianty až do oběda. Obrovský dík patří Sergejovi a na zlaté medaili má veliký podíl.

Byla jsi spokojená s organizací ME?
Celkem ano, ale třeba ubytování, stravu a hrací sál bych si určitě představovala na mnohem lepší úrovni. Hrálo se v jedné velké sportovní hale, kde byl často špatný vzduch. Klimatizace to neutáhla. Zvláště pro mladší hráče to bylo velice náročné prostředí pro hru. Všichni pořadatelé se však velmi snažili a byli milí. Slavnostní zakončení bylo hezké.
Co se týče organizace uvnitř naší výpravy, tak s ní jsem byla spokojená. Všichni trenéři ale i rodiče se snažili. Trenéři se vzájemně doplňovali a pomáhali si s přípravou hráčů na partii. Doprovodné osoby si zase s námi například povídali, povzbuzovali nás atd. Kdo dále stojí za Tvým úspěchem?
Tak určitě rodiče a všech šest mých sourozenců. Neustále mě podporují, pomáhají mi a vždy se snaží abych všechen ten stres na turnajích zvládla. Někdy je to opravdu těžké a proto jsem jim za to obrovsky vděčná. Poté jsou to všichni moji bývalí trenéři a hlavně současný trenér Sergej Berezjuk. Perfektně se mnou spolupracuje a je to veliký odborník a profesionál. Samozřejmě velmi důležitou roli hrají také lidé, kteří se mi snaží finančně pomoci.
Dále to jsou všichni šachoví i nešachoví přátelé a lidi, kteří mě podporovali a fandili mi jak pomocí SMSek, tak i na webech. Všem Vám za to děkuji!

Sledovala jsi fandění na novoborským šachovém webu?
Každý večer po partii jsem šla na internet, často byl ale nedostupný. Četla jsem si všechny příspěvky a byla to velká podpora. Vždy mě potěšily a povzbudily :-). Také si ale dovedu představit, že když se nedaří, některé anonymní příspěvky mohou člověka potopit a turnaj tak ještě více zkazí.

Jaké máš další plány?
Zanedlouho mě čeká mistrovství světa do 18ti let ve Vietnamu a poté olympiáda v Drážďanech. Ráda bych se ve Vietnamu pokusila získat medaili a poté uhrát co nejlepší výsledek s naším týmem na olympiádě. Vždy se ale jedná o velkou shodu okolností (forma, zdravotní a psychický stav, štěstí, apod.) a tak zahrát dobře turnaj není jednoduché.

Zmínila jsi se o olympiádě, jak se těšíš?
O olympiádě toho zatím moc nevím. Slyšela jsem, že budu hrát na druhé šachovnici. Podle mých informací některé mé spoluhráčky odmítly na olympiádě startovat pokud by pan Berezjuk byl mezi oficiálními trenéry. Myslím, že by měl být šachový svaz v těchto věcech pro všechny jasný, čitelný a důrazný. Takto často dochází k nedorozuměním a je to velká škoda. Jsem ale nad věcí a moc se na olympiádu se svým trenérem těším :-).

Soupeřky Kateřiny Němcové

č.kola Nasazení Jméno FIDE ELO Stát bodový zisk
1 28 Hortensius Lisa 2028 NED1
2 18 Manyoki Anna 2053 HUN1
3 16 WFM Guadamuro Torrente Anabel 2105 ESP0
4 24 WFM Chierici Marianna 2037 ITA1
5 26 Wierzbicka Wiktoria 2033 POL1
6 2 WFM Girya Olga 2350 RUS1
7 7 WFM Ozturk Kubra 2188 TUR1/2
8 6 Fuchs Judith 2197 GER1
9 27 Demidowicz Maria 2032 POL1

Odkazy

Oficiální stránky ME mládeže
kompletní výsledky
34x 1007x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (34) Aktualizovat
04.10.2008 09:52 | Autor neznámý

Zdravíčko. Teoreticky má Mr.Bond pravdu, prakticky je ale stále velký rozdíl mezi rolí kauče mužů a žen. Kapitán mužů musí být především dobrý diplomat při sestavování družstva ze silných individualit a v roli hromosvodu mezi hráči a svazem. Kapitán žen, i když se diplomatické nadání také hodí, má spoustu praktických šachových úkolů při přípravě na jednotlivé zápasy. Důvod je velmi prostý - šachistky až na pár vzácných výjimek z absolutní světové špičky nejsou žádné profesionálky obklopené osobními trenéry, a reprezentační trenér se tedy musí postarat i o šachovou přípravu. Před olympiádou se toho většinou moc nestihne, takže při olympiádě slouží kapitán žen denně tak 18 hodin. Více trenérů by se určitě hodilo, ale rozpočtové možnosti svazu nikdy nedovolovaly ani pomyslet, a letošní výrazně schodkový rozpočet těžko může vyznít jinak. K tomu dalšímu, co se tu přetřásá, jen poznamenám, že je velký rozdíl mezi trénováním dětí a dospělých reprezentantů, a že to platí oběma směry.

04.10.2008 09:03 | Autor neznámý

Já myslím, že týmový trenér má stejně jinou úlohu než trénovat jednotlivé hráče - to je opravdu úkolem osobního trenéra každého jednotlivce. Trenér reprezentace především dělá nominaci, sleduje formu hráčů/hráček a dělá profily soupeřů. Jediná věc o kterou se můžou hádat je ta, který trenér pojede na vlastní náklady a kterého bude platit svaz (takže jde jako obvykle o peníze).

03.10.2008 23:31 | Autor neznámý

To Janda, Katrin: 1)Stejně tak by mohla každá olympionička navrhnout svého trenéra. Myslím, že olympiáda je týmová a ne individuální soutěž, aby si tam každá hráčka mohla brát svého kouče. Byl Sergej Berezjuk oficiálně navržen na olympijského trenéra? Pokud ne, pak všechno jsou jen spekulace a jedna paní povídala. Pokud se chtěl účastnit olympiády a působit po boku ženské reprezentace, proč nepřijal místo trenéra ženské reprezentace místo p.Klímy?! Člověk nemůže chtít všechno. Im Sergej Berezjuk se ročně účastní dost mládežnických represoutěží. V ČR jsou i jiní kvalitní trenéři, kteří by mohli dostat možnost trénovat ženskou repre na olympiádě. A svádět to na boj mezi BŠŠ a Čartákovci je směšné a pošetilé. Zas tak skvělý post, trenér ženské reprezentace, to není. 2)BŠŠ má skvělé zázemí mladých talentů. Můžete mi, prosím, někdo říct, kolik jedinců v české ženské a mužské špičcese může pyšnit frýdeckou výchovou? Nebýt Im Sergeje Berezjuka, moc by jich asi nebylo. To jen z čistě statistického pohledu, že ne vždy znamená kvantita to samé co kvalita.

02.10.2008 02:09 | Autor neznámý

Mrkni na žebříček juniorek (odkaz je v aktualitách) - před Katkou je jen 6 Evropanek! Proč nehráli ME, to ale nevím.

01.10.2008 16:02 | Autor neznámý

katce i kdyz ji neznam samozrejme gratuluji, je to fajn. nicmene jsem se chtel zeptat jak to teda ze ty ostatni hracky byli tak slabe(elove) oproti sl. nemcove? to ty svazy na to kaslou nebo co?

01.10.2008 08:26 | Autor neznámý

Jinak Katko já ti snad ani negratuloval!Tak trošku opožděně velká gratulace Tobě a tvému trenérovi!Doufám,že ted uspěješ na MS ve Vietnamu,i když podle startovky je to ještě slabší než ME.A dávej si bacha na ty žloutenkáře :-)

30.09.2008 23:32 | Autor neznámý

A prozradíš, v které nemocnici se máme internovat? Taky doufám, že máte na interně internet, abys mohla taky trochu trénovat:-).

30.09.2008 23:30 | Autor neznámý

Já už sice očkovaný jsem, ale měl bych to asi posichrovat... :-)

30.09.2008 23:30 | Autor neznámý

Tak dej hlavně bacha na čas 6:00 - 6:30 :-).

30.09.2008 23:23 | Autor neznámý

Do školy ne, nastupuji v 6 ráno na internu. Mám praxi. Kdo má zájem o očkování proti žloutence, sraz v 6,30 před sesternou :-)

30.09.2008 23:16 | Autor neznámý

Dřív jsem to nestihl, zjistil jsem, že když jsem zalogován v administraci (tvořil jsem článek), nemůžu se logovat sem a tedy ani psát příspěvky. Každopádně jsem stejně chtěl říct, že Katka asi bude muset zítra do školy:-).

30.09.2008 22:38 | Autor neznámý

Online rozhovor s juniorskou mistryní Evropy právě započal. Případné dotazy zasílejte pokud možno ihned. :-))

30.09.2008 22:27 | Autor neznámý

Diky, bylo to poznat :-)...

30.09.2008 22:19 | Autor neznámý

Jé, Katko!:-) Moc jsem ti fandil na ME. (Jen abys věděla).

30.09.2008 22:16 | Autor neznámý

To Janda: ad1) Nerada bych někoho jmenovala. Tuto informaci jsem dostala od nejméně dvou činovníků ŠSČR. Důvodů jistě může existovat mnoho. Napadá mne antipatie k trenérovi, tlak okolí, teoreticky boj o vliv tzv. BŠŠ lidí vs. Čartákovci a s tím související financování šachových akcí a dalších mnoho věcí. ad2) Naprosto souhlasím ad3) Myslím, že máte pravdu. Málokomu vyhovuje takový styl a oddanost šachu. Kdo chce však něčeho dosáhnout, tak to většinou uvítá.

30.09.2008 17:00 | Autor neznámý

Heh. A neplánuje se zas nějaký online rozhovor? ;-)

29.09.2008 21:08 | Autor neznámý

Mohl bych Kateřinu požádat o odpověď:1) Které dívky nechtějí p.Berezjuka za oficiálního trenéra,a proč? 2) Pro mě jako nezávislého diváka je p.Berezjuk trenér na svém místě,pozoruji Beskyd.šach.školu delší dobu ,a mohou se pochlubit takovým produktem kvalitních hráčů a hráček,který nemá v Česku obdoby.To musí uznat každý,kdo netrpí komplexem méněcennosti a závistí 3) Zaslechl jsem,že p.Berezjuk je "neoblíbený",protože vyžaduje plnou oddnanost šachu (lhostejné,jak to pojmenujeme),a to dnešním děvčatům "nevoní" .Katko,je to pravda ? Děkuji za odpověď.

29.09.2008 19:53 | Autor neznámý

...tak to jo...ono je lepší šetřit munici na těžší přestřelky,ke kterým se tady nebezpečně schyluje v několika diskuzích... :-))))

29.09.2008 19:32 | Autor neznámý

Berezjuk je u mladeze.Uz to staci!

29.09.2008 18:35 | Autor neznámý

Takže se uvažovalo, že by jel i Berezjuk. Proč né, je to blízko, takže náklady příznivé a velice dobře zná Jackovou aNěmcovou. Ostatně jsou z jednoho klubu, což by tím pádem mohlo pomoci i reprezentaci.

29.09.2008 18:18 | Autor neznámý

Klíma je trenér ženské reprezentace.

29.09.2008 17:34 | Autor neznámý

Já myslel, že kapitán je Klíma, ne Berezjuk...

29.09.2008 17:14 | Autor neznámý

to GM: trpkostí bych to nenazval, to určitě ne... Polofinále není klasický Švýcar, už jenom proto, že je přednostně určen pro hráče nad 2200 (plus krajské přeborníky). A je naopak dobře, že účast není početnější, takto je aspoň mnohem vyšší šance, že se špička spolu skutečně utká. Nebo by si snad chtěl, aby Polofinále hrálo 100 lidí? To by pak nemělo žádný smysl... A slečen bylo 9, to vůbec není málo, můžeš klidně vyjmenovat další, které tam podle Tebe chyběly, mě jich ale zas tolik nenapadá...

29.09.2008 16:45 | Autor neznámý

Hej Šimi! Jako gratulace nejvetsi ! Imperie ti prospela :)

29.09.2008 15:38 | Autor neznámý

Z odpovedi Katky na posledni dotaz jsem pochopil, ze si skoro vsechny budouci ucastnice olympiady kladou podminky, jaky trener s nimi smi jet na olympiadu a kdo ne? To se neprobiralo na zadnem srazu reprezentantek, jestli vubec nejaky byl? Pokud nase zenska jednicka se v otazkach olympiady pouze cosi doslycha anebo domniva, tak je asi komunikace ze strany sachoveho svazu dost divna. Docela by mne zajimalo, zda na pana Berezjuka skutecne vyhlasily damy "bud ja nebo on". At klidne pan Berezjuk nejede, ale at je to rozhodnuti svazu a ne rozhodnuti spise neperspektivnich sachistek. Katce gratuluji, je to nase hvezda

29.09.2008 15:36 | Autor neznámý

Katko,jeste jednou moc gratuluji!!!

29.09.2008 14:42 | Autor neznámý

re to Bond- klídek,nikdo Katku nesestřeluje,i já ji pogratuloval.Ale na jednu stranu i já předpokládal,že na ME budou silnější hráčky.A Katka to jistě objektivně uzná -ona ELO 2372,a má 5x soupeřky kolem 2050.To v 2.lize u nás má větší průměr ELA soupeřů.Ale to je jen konstatování,nikdo nesnižuje úspěch Kateřiny.

29.09.2008 13:43 | Autor neznámý

Jamesi,ty si exot...na začátku pogratuluješ a pak sestřelíš...že ty máš povolení zabíjet,že jo?!?!?!?!

29.09.2008 13:43 | Autor neznámý

Jamesi,ty si exot...na začátku pogratuluješ a pak sestřelíš...že ty máš povolení zabíjet,že jo?!?!?!?!

29.09.2008 13:15 | Autor neznámý

Já jsem Katce taky už pogratuloval, ale na druhou stranu patřila mezi největší favoritky, takže zas až tak velké překvapení to není (i podle průměrného ELA jejích soupeřek).

29.09.2008 13:15 | Autor neznámý

Já jsem Katce taky už pogratuloval, ale na druhou stranu patřila mezi největší favoritky, takže zas až tak velké překvapení to není (i podle průměrného ELA jejích soupeřek).

29.09.2008 12:50 | Autor neznámý

Já bych chtěl Katce ještě dodatečně poděkovat za její podporu ostatním, a hlavně těm nejmladším reprezentantkám (hrozné slovo). Bylo fajn sledovat, jak se s nimi baví a jak je povzbuzuje. Znovu se mi potvrdilo, že ti co jsou téměř na samém vrcholku, jsou velice příjemní a milí společníci (např. Viktor Láznička na ME mládeže v roce 2005).

29.09.2008 12:50 | Autor neznámý

Já bych chtěl Katce ještě dodatečně poděkovat za její podporu ostatním, a hlavně těm nejmladším reprezentantkám (hrozné slovo). Bylo fajn sledovat, jak se s nimi baví a jak je povzbuzuje. Znovu se mi potvrdilo, že ti co jsou téměř na samém vrcholku, jsou velice příjemní a milí společníci (např. Viktor Láznička na ME mládeže v roce 2005).

27.09.2008 22:33 | Autor neznámý

Některé další fotky www.sachyslovan.cz/galerie/rok-2008 ... turanj opravdu povedený, v takovém turnaji prostě štěstí vítěz mít musí, ale myslím že p. Cvek je vítězem zaslouženým a mám i nějaké videa z turnaje např. závěřečná časovka jedné partie p. Cveka nebo rozhodnutí (správné) p. rozhodčího Kořínka aj. ...pokud by jste měli zájem z novoborského webu umístit video na net není problém vám ho poslat :) díky J.V.

Připravuje se