Pozvánka na zápas se Slovenskem

22.10.2020 17:35 | Domácí zprávy

Pokud po sobotním 1. bleskovém turnaji RP šachy na chess.com (http://www.nss.cz/sachovy-turnaj-na-internetu) budete chtít v neděli pokračovat dalším zajímavou šachovou akcí, srdečně Vás zveme na on-line šachové utkání Česko - Slovensko.

Na serveru chess.com již více než deset let funguje národní tým ("Team of the Czech Republic"), který se účastní celé řady soutěží národních týmů. Začínal (a stále úspěšně pokračuje) v "daily" soutěžích (odpovídají korespondečním šachům, kde na jeden tah jsou 3 dny), ale v posledních letech se stále více rozšiřuje i on-line hraní.

Jeho členem se může stát každý český hráč registrovaný na chess.com bez ohledu na výkonnost - aktuálně má přes 2430 členů od velmistrovské až po začátečnickou úroveň.

V "live" šachu se náš tým účastní dvou hlavních soutěží (mimochodem byli jsme u vzniku obou) - světové ligy Live Chess World League (LCWL) a evropské ligy Live Chess European League(LCEL).

V dosavadní části roku 2020 jsme v každé soutěži zaznamenali úspěšný výsledek:

  • v LCWL(5. sezóna) jsme nakonec byli11. na světě(ze 40 týmů)
  • v LCEL(1. sezóna) jsme získali5. místov Evropě (z 16 týmů)
  • v letním poháruLCWL 960Cup(fišerky) jsme na světovém kolbišti získali dokoncebronzové medaile (24 týmů)
Aktuálně se hraje 6. sezóna LCWL a 2. sezóna LCEL a tak se to sešlo, že v neděli 25. října 2020 od 20:00 budeme hrát prestižní utkání se Slovenskem, který se navíc bude započítávat do obou těch ligových soutěží.


Utkání se bude skládat ze tří dílčích zápasů v různých tempech:

- od 20:00 bullet (tempo 2+1, tedy dvě minuty na partii a vteřina navíc za každý tah)
- od 20:20 blitz (tempo 5+2, tedy pět minut na partii a dvě vteřiny navíc za každý tah)
- od 21:00 rapid (tempo 10+2, tedy deset minut na partii a dvě vteřiny navíc za každý tah)

V rámci každého dílčího zápasu se seřadí všichni přihlášení hráči za daný tým podle ratingu a pak si proti sobě zahrají vždy dvojice na stejných pozicích dvě partie (jednu bílými, jednu černými). Aktuálně se nás na zápasy schází každý týden mezi 50 a 80 - pro srovnání největší zápas v LCWL (finále minulé sezóny Ukrajina - Rusko) se hrál na 724 (!) šachovnicích.

Pokud je počet hráčů v zápase u obout týmů podobný, tak si každý najde srovnatelného protivníka (a tedy i poslední šachovnice mohou rozhodnout celkový zápas). Pokud má některý tým hráčů méně, má nevýhodu v tom, že se postupně prohloubují rozdíly v ratingu a jeho šance na dobrý výsledek se tak zhoršují.

Vyplatí se proto, aby nás bylo co nejvíce - a kdyby na Vás soupeř nevyšel, nemusíte smutnit. Zápasové partie můžete v prostředí chess.com průběžně sledovat, fandit a dokonce i kibicovat.

A teď k neděli - Slovensko vždycky výrazně na náš vzájemný zápas posilí a byť mnohé zápasy byly těsné, tak skoro vždycky nakonec taháme za kratší konec. Pokud se k nám přidáte, bude nás více, budeme silnější a snad jim konečně ukážeme.

Zaujalo Vás to? Pokud ano, není nic snadnějšího než:
Hrát je možné jak z počítače, tak i z mobilu nebo tabletu. Pokud budete mít problémy, stačí se ozvat buď na týmové stránce nebo v chatu a určitě Vám někdo pomůže.
Malé upozornění: server chess.com je velmi přísný na případné podvádění a nevhodné chování, takže to prosím ani nezkoušejte! (uškodíte sobě i týmu)


PS: Hrajeme takto skoro každou neděli a tuhle zábavu nám ani Prymula nedokáže zakázat (a vlastně by si mohl i zahrát :) ).

Ivo(sh) Musil
spolukapitán českého týmu na chess.com


0x 1149x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat