Podepište Petici za poker v ČR

12.04.2018 19:13 | Turnaje

Nový hazardní zákon, který začal platit minulý rok, přinesl spoustu pozitiv v regulaci hazardu, heren a automatů.

Zároveň zarmoutil i spoustu milovníků populární karetní hry poker. Zákon totiž nerozlišuje mezi hazardem, kde má náhoda rozhodující slovo a dovednostními hazardními hrami, ve kterých může náhoda hrát jistou roli, ale podstatná část hry je ovlivněna schopnostmi a dovednostmi hráče – jako je třeba poker. Právě kvůli dopadu hazardního zákona na poker a omezením pro české hráče vznikla Asociace pokerových hráčů ČR, která chce, aby se pokeroví hráči mohli i nadále věnovat naplno svému koníčku.

Možná se nyní ptáte - a jak to souvisí s hraním počítačových a jiných her? Odpověď by vás mohla překvapit. Celá řada rozšířených a populárních her současnosti obsahuje různé prvky náhody ovlivňující výsledky a odměny pro hráče. Petice by tedy určitě měla zajímat i vás, protože zákon se sice týká pokeru, ale časem by mohl dopadnout i na další hry s prvkem rizika a náhody.

Petici za Poker v ČR můžete podepsat zde

Proč byste měli petici podepsat i vy

Jak jsme již zmínili, přestože vás poker nemusí zajímat, protože ho nehrajete a ani to neplánujete, mohou neplánované důsledky hazardního zákona dopadnout i na hráče jiných her. Zákon vznikl s cílem přísně zregulovat hazard v ČR, což je správné, ale podle jeho výkladu se mezi hazard snadno mohou dostat i hry, u kterých bychom to rozhodně neřekli.

Nejdůležitější pro hráče her je samotná definice, kterou najdeme přímo v hazardním zákoně: „Hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.“


I v počítačových hrách se vyskytuje míra náhody a nemusí být přesně jasné, co hazard je, a co ještě není. Velké kontroverze působí lootboxy, tedy truhly s náhodnou odměnou pro hráče, které se získávají jak hraním, tak nákupem. V truhle se může nacházet vylepšení nebo kosmetické úpravy. Odměna je náhodná a může se jednat o bezcenný odpad, tak o předmět v hodnotě desítek tisíc. Lootboxy definici hazardu v zásadě splňují a jedná se o vklad, výhru i prvek náhody. Ostatně o zdanění World of Warcraft se vážně mluvilo.

Mezi hazard by mohly patřit karetní hry typu Magic the Gathering, megapopulární Hearthstone a mnoho dalších, a to kvůli nakupování balíčků, takzvaných boosterů. Nikdy dopředu nevíme, jaké kartičky v boosteru najdeme a jestli narazíme na nějakou vzácnou, nebo na smetí. Stejně jako u lootboxů není složité si představit, že by se na tyto hry mohl hazardní zákon vztahovat.

Vyčlenění dovednostní hazardní hry se tak může i pro vás stát velmi zásadním tématem. Jestli chcete přispět na zlepšení zákona, který se může her také týkat, petici podpořte jejím podpisem a sdílejte jí i mezi své přátele. Každý hlas se počítá.

Kde podepíšu petici za Poker v ČR Přímo zde


18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.


pokerarena.cz

5x 5305x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Rio
Takže turnaj s finančným vkladom vo Fisherových šachoch by mal byť nelegálny, pretože tam je "z části náhoda nebo neznáma okolnost."
+0 /-0 | 16.04.2018 12:54

2stein
GM Pons dostal dopis že má zaplatit půl milionu euro za prohry v pokeru už před lety, od té doby má psychické problémy a jeho šachová výkonnost šla do kopru. Prakticky šlo o "drobnou chybu" v zákoně, který platil jen jeden rok, než byl opraven. Ve Španělsku platilo jeden rok, že daň z výher se počítá velmi jednoduše-neodečítají se náklady, takže s "trochou štěstí" stačilo vložit 100 euro na účet u pokerstars, vyhrát nějaké drobné na turnajích, tím se udržovat ve hře a když člověk konečně prohrál svých počátečních 100 euro a další vyhrané peníze mohl mít tak velké výhry(ne zisk!!!), že španělské úřady po něm chtěly půl milionu euro na daních. GM Pons měl tu smůlu, že nezkusil prohrát svých sto euro o rok dřív či později, protože tenhle nesmyslný zákon platil jen jeden rok.
+0 /-0 | 13.04.2018 08:50

Pavel Ch

Jak mne velmistr Ata ‚obral‘ v pokeru a jaký  to byl hazard?

Tehdy se ještě hraní pokeru legálně mohlo, scházeli se trenéři a další na MČR mládeže v pozdějších večerních hodinách, po šach. přípravách dětí, v ‘‘kulturní místnosti‘‘. A po náročném dni se dalo různě relaxovat (víno, ženy, zpěv, pivo, šachy, karty, veselé historky od šachovnic i přilehlých lyžařských svahů...). Hrál jsem se svým známým, co se známe opravdu skoro 50 let, blicky o pětku s flekem. A ještě jsme vzali třetího a tedy bulku (kdo prohraje pauza). Vedlejší větší stůl začal oprašovat nejmenovaný šach. velmistr (pod přezdívkou zde vystupoval Ata135), tehdy propagátor pokeru a lákal... Zasmál jsem se, ‘‘sháníš kořínky a chceš si vydělat na večeři nebo snad na auto?‘‘  Někteří si ke stolu sedali a vábili další. Byl jsem spíše zvědav, o čem se vedou na nss diskuse a přišel se optat, kolik prohraji školného, kolegům nevadilo, šachy pokračovali ve dvou. Z peněženky jsem oddělil, aby mi zbylo na čoko, kdyby děcka hrála dobře a všichni byli požádáni o 50 Kč vklad, za který jsme dostali žetóny. Z opatrnosti jsem se zeptal, zda  mi vydrží alespoň na 2 hry, že určitě navíc byl jsem opět uchlácholen.   pokračování...

+0 /-0 | 13.04.2018 06:59

Pavel Ch

..pokrač. 2.část 

Moje zkušenosti z –náctiletých let byli v jiné variantě pokeru, 5 karet a až 2 na výměnu s měšečkem desetníků. Věděl jsem, že se hraje jinak. Přesto jsem byl překvapen, když jsem dostal jen 1 kartu a byl dotázán, zda chci další. To jako v jídelně u okénka by mi dala kuchařka vepřo-zelo a 1 knedlík a optala se, zda další, podivil jsem se. Zabodoval jsem hláškou 'z jedné karty poker nesestavíš'. Nečekaně jsem měl vyšší dvojku a něco vyhrál. Pak jsem více prohrával, ale šel odvážně do každé hry. Radili mi, že nemusím vše hrát, dá se zahazovat, Odvětil jsem, ‘‘když si zaplatím školné, hlavně si zahrají‘‘. Mrzela mne ztráta žetonů z neuznané špinavé postupky a spílal jsem zakladateli pokeru, že se měl více věnovat matice a fyzice, jinak by dle pozemských i vesmírných fyz. zákonů musel povolit postupku Q,K,A,2,3. Po 90 minutách školného za 50 Kč jsem z devíti vypadl čtvrtý (dva plus jeden, který dokonce nevydýchal můj styl). A to prohrát ‚‘tak rychle‘‘ v hodině a půl jsem se musel moc snažit, jít do všeho. A tak o půlnoci jsem se spokojeně odebral na pokoj po zkušenosti:

1, Poker se dá hrát přátelsky levně (90 min za 50 Kč školného).

2, Bez peněz se hrát nedá, to jako šachy bez pravidla šach-mat.

3, Jinak, když se má hrát, že se většinou zahazuje, je to trošku nudnější hra (proto u mne závislost nemůže vzniknout), prvek peněz (hraje-li se o víc) je tak významnějším faktorem než samotná hra.

4, Pochopil jsem, jak někteří psali na nss, že by chtěli u počítače při hraní pokeru neztratit tolik času (dělat při tom smysluplnější činnost), aby jim autopilot zahazoval karty a jen když naděje, aby zakukal‚‘kuku kuku na obrazovku‘‘.

5, Být to obráceně a velmistr Ata přijít k nám hrát o pětku s flekem blicky, možná bych neměl druhý den na mlíko

+0 /-0 | 13.04.2018 06:58

Pražský kavárník

Nedávno přišel GM Vallejo Ponsovi dopis od španělských finančních úřadů, že na daních z pokeru dluží více než 500 000 euro. https://chess24.com/en/read/news/ivan-saric-wins-2018-european-championship  Aby někteří čeští šachisti nedopadli podobně.

+0 /-0 | 13.04.2018 06:05