Open Mariánské Lázně 2008

28.01.2008 08:00 | Turnaje

Oficiální zpráva Dr. Mazucha z festivalu Open Mariánské Lázně 2008 hovoří o účastnickém rekordu a sedmi splněných mezinárodních normách. Pod hlavičkou CZE se podařila jediná, za vítězství v turnaji B1 si připisuje normu IM vla

Oficiální zpráva Dr. Mazucha z festivalu Open Mariánské Lázně 2008 hovoří o účastnickém rekordu a sedmi splněných mezinárodních normách. Pod hlavičkou CZE se podařila jediná, za vítězství v turnaji B1 si připisuje normu IM vlašimský Tomáš Vojta. IM Pavlu Šimáčkovi a Aleši Jedličkovi normy nakonec unikly. Náplastí pro naše barvy je tak alespoň samostatné vítězství Jana Turnera v silně obsazeném Openu.
Teď už předávám slovo.

V neděli 27.7. 2008 skončil VII. ročník mezinárodního šachového festivalu OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ 2008. Festival se uskutečnil v hotelu Kossuth a byl závěrečným dílem seriál CZECH TOUR 2007/2008. Uskutečnil se v rámci oslav 200 let Mariánských Lázní a za finanční podpory tohoto města. Záštitu převzal starosta pan Zdeněk Král.

V hlavních šachových turnajích A,B,C startovalo celkem 191 hráčů z 23 zemí. Festival byl nejpočetněji a nejsilněji obsazen ve své historii. Ve velmistrovském turnaji A1 zvítězil suverénně mistr FIDE Rasmussen z Dánska, který splnil velmistrovskou normu. O druhé místo se podělili velmistři Sergejev (Ukr.) a Jansa s mladičkým mistrem FIDE Swierczem (Pol.), který již po 10. kole splnil velmistrovskou normu, a to chtěl původně startovat v mistrovském turnaji a bojovat „pouze“ o normu mezinárodního mistra.

12 IM Rajlich Iweta 2437 POL 3

Ve velmistrovském turnaji A2 zvítězili společně Kristjansson z Islandu a Meister z Německa. Meister splnil normu mez. velmistra. Třetí místo obsadil Šimáček, který byl k normě velice blízko.

11 Serafimov Tervel 2356 BUL 2

V mistrovském turnaji B1 společně zvítězili a splnili normu mezinárodního mistra Čech Vojta a Lotyš Svěšnikov (syn legendárního velmistra) před Krupou z Polska, která splnila normu mez. velmistryně.

12 FM Vokoun Jan 2217 CZE 1½

V mistrovském turnaji B2 suverénně zvítězil a normu mezinárodního mistra splnil Islanďan Arngrimsson. Druhé místo obsadil bezpečně hrající mezinárodní mistr Biolek, třetí skončil pardubický Jedlička, který měl normu mez. mistra na dosah.

12 FM Bartos Jan 2227 CZE 2½

V otevřené turnaji C udržel první místo tachovský hráč Jan Turner, když v posledním kole remizoval s mez. mistrem Kulicovem. Mladičký ruský talent Antipov podlehl zkušenějšímu Hansenovi z Norska a další klíčová partie mezi Neoralem a mez. mistrem Bae skončila remízou. O druhou příčku se tak podělili Kulicov a Hansen. Nejlepší ženou v turnaji byla velmistryně Kryukova z Ruska, která obsadila celkově sedmé místo, nejlepší junior do 16 let byl Nor Urkedal, který navázal na úspěch dnes světové hvězdy Carlssena, který hrál v Mariánských Lázních jako mladíček před 5 lety. Nejlepším seniorem byl Golcman z Ruska.