Islandská liga

03.11.2006 08:00 | Ostatní

Koncem října (19-23.října) se mi podařilo navštívit zemi gejzírů a nasát trošku místní atmosféry. Vše začalo zcela nevinně. Hrál jsem zrovna se spolužákem jednoho říjnového večera po náročném dni v Brně bowling, když mně ...

Koncem října (19-23.října) se mi podařilo navštívit zemi gejzírů a nasát trošku místní atmosféry. Vše začalo zcela nevinně. Hrál jsem zrovna se spolužákem jednoho říjnového večera po náročném dni v Brně bowling, když mně zazvonil mobil s islandským číslem. Možnost hrát islandskou ligu jsem samozřejmě kvitoval, a v podstatě okamžitě kamarádovi kývnul.

Přiletěl jsem do Reykjaviku přímým leteckým spojem, horší to bylo nazpět, kdy jsem přesedal v Londýně a důkladní celníci na Stansteadu mně vyhodili polovinu příručního zavadla a to jsem si ještě postál v nekonečné frontě. Na druhé straně chápu jejich bezpečnostní opatření, jen si tam člověk připadá tak všelijak.
Ale pojďme k šachu. Hrál jsem za trojnásobného islandského mistra Hellir Chess Club na 2. šachovnici /první šachovnici úspěšně bránil GM Hannes Stefansson, kterého čeští fanoušci znají i z Czech openu v Pardubicích/. Hrálo se systémem na 4. kola a teď jsme měli relativně schůdnější soupeře, příští trojkolo je na programu dne v březnu, kdy nás čekají velmi silné týmy, ale máme 5bodový náskok, neboť celá soutěž se hraje olympijským systémem a na „tvrdé boje“ jsme velmi slibně připraveni. V barvách našeho největšího konkurenta hraje až na 4. šachovnici GM Jan Votava, z dalších Čechů tam startoval GM Tomáš Oral, který má také 4 ze 4, ale až v druhé lize a nadějná Petra Valíčková.
Mně se dařilo, udělal jsem stoprocentní výsledek, 4. body ze 4 možných, ale na druhé straně musím přiznat, že průměr mých soupeřů byl jen 2300, tak se zase nemůžu moc chlubit. Reykjavik je nádherné město s 200 000 obyvateli, celkově čítá Island 300 000. První, co člověka upoutá je nádherná příroda, nejčistší vzduch, který jsem kdy dýchal a poprvé jsem se procházel kolem severního ledového oceánu. Spoluhráči mně sdělili, že do ledového oceánu skáče velké množství sebevrahů, neboť smrt je rychlá a do 5minut zmrznou. Je pravda, že slunce si tam člověk moc neužije a to ještě nebylo zimní období. Na druhé straně i teď tam byla chladno a to jsem měl na sobě péřovou bundu.
Velmi bohatá je místní kuchyně, největší místním kulinářským lákadlem byly ryby a hovězí. Já jsem dal přednost rybám, které byly čerstvé a spoluhráči si mě zato často dobírali, prý jestli nemáme v ČR ryby?
Závěrem bych rád konstatoval, že vše bylo skvělé(až na ten transfer v Londýně), Island je úžasná zem s velmi vysokou životní úrovní, řadí se v ní na 3.místo na světě(tak mi bylo sděleno, neměl jsem čas si vše ověřit,..) a soutěž máme skvěle rozehranou a místní lidé jsou velmi sympatičtí.
0x 795x Kalod
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat