11. partie Topalov - Kramnik

10.10.2006 08:00 | Ostatní

Rozhodující fáze zápasu je tady. Dnes bude mít naposledy v partiích hraných klasickým tempem výhodu bílých figur Topalov a můžeme tedy čekat smělý útok na zisk celého bodu. Veselin má navíc co napravovat – minulá partie se mu v

“ Na otázku, co vlastně v pozici přehlédl, odpověděl poněkud vyhýbavě: „Moje přehlédnutí bylo trošku dále, ale to už je jedno. Myslím, že musím vzít na b5 a není se čeho bát. To byla má původní myšlenka, ale pak jsem se rozhodl, že f6 je také zajímavé. Nemyslím si, že jsem to zahrál kvůli tomu, že bych byl z předchozího průběhu zápasu uspokojen. Pozice byla složitá se spoustou variant ke zvážení. Nebyl jsem uspokojen, chtěl jsem jen hrát šachy a jednoduše chyboval.“ Nepodcenil jste soupeře? „Rozhodl jsem se, že 24…f6 je složitější tah v porovnání se vzetím na b5. Po 24…Sxb5 má bílý ve vzniklé koncovce jistý tlak. Podíval jsem se na hodiny, kde soupeř měl méně času, a rozhodl se zahrát nejostřejší možný tah.“ Poslední otázka směřovala na Kramnikovu volbu zahájení a konkrétně jestli neočekával nějakou omračující novinku. „Nic jsem neočekával. Vybral jsem variantu vedoucí k zápletkám a byl jsem na ně připraven. Kramnik zvolil klidný kurz. Vše by bylo v pořádku, kdybych nechyboval jedním tahem.“

To Vladimir Kramnik mohl být spokojenější. Dokázal, že zápas není ztracen a podle svých slov si připsal zaslouženou výhru. „Včerejší den (pozn. Den 10. partie) nebyl dobrý, ale spalo se mi dobře. Jak jsem již mnohokrát řekl, jsem profesionál. Ano, partie nepatřila mezi mé nejlepší, ale to není žádný důvod být skleslý. Jak jste viděli, dnes jsem hrál dobře.“ V reakci na to, že po partii se z publika ozval potlesk, řekl: „Ano, někteří lidé po partii tleskali… Slyšel jsem potlesk už v Dortmundu, kde jsem v posledním kole porazil Léka a v turnaji vyhrál. Lidé daleko více bučí po mých partiích, ale občas také zatleskají. (usmívá se) Nejlepší reakce, jakou jsem kdy slyšel, byla v Bělehradě. Tam bylo více než 1.000 diváků a ti tleskali po každé partii, pokud to nebyla hloupá remíza. Cítil jsem se jako v divadle.“ Další rozhovor se točil okolo Topalovova chybného 24. tahu f6. „Abych řekl pravdu, ten tah byl pro mě velkým překvapením. Byl jsem zmaten – měl jsem k dispozici Dg4 a Jd7 – co si vybrat? Proč to Veselin zahrál? Tlak je velký a také on dělá chyby. Včera jsem dal dárek Veselinovi já, dnes se role obrátily. Pokud mám pozici hodnotit objektivně, tak by při správné hře černého měla být remízová. Ale i pak Veselin pokračoval v chybných tazích – např. 28…Vxd4 je dalším omylem, musí přesunout věž na e7. Po 28. tahu už bílý vítězí jakkoli. Pak jsem se snažil vyhrát tou nejbezpečnější cestou bez jakéhokoli rizika. Přestože jsem tahem f2-f3 mohl získat pěšce, tak jsem raději měnil figury.“ Dále byl Kramnik vedle několika dalších otázek dotázán i na své problémy s časem, které často bývají známkou slabší formy hráče. „Časové problémy jsou široký pojem. Dnes jsem v opravdové časové tísni nebyl. Spotřeboval jsem jen více času než Veselin, což je přirozené – on zvolil novou výstavbu, takže jsem musel hledat cestu, jak ji eliminovat. Nebyla to časová tíseň, necítil jsem se pod tlakem.“

Online přenos začíná jako již tradičně ve 13:00. Těšíme se na Vaše postřehy z jeho průběhu.
Rozhodující fáze zápasu je tady. Dnes bude mít naposledy v partiích hraných klasickým tempem výhodu bílých figur Topalov a můžeme tedy čekat smělý útok na zisk celého bodu. Veselin má navíc co napravovat – minulá partie se mu vůbec nevyvedla. Prohrávající 24. tah f6 okomentoval Veselin Topalov takto: „Udělal jsem velkou chybu. Na šachovnici bylo tolik figur a já jsem prostě udělal chybu.
0x 279x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
 • Leonid Stein

  12.11.1934 04.07.1973

  Sovětský velmistr z Ukrajiny. Vyhrál tři šampionáty SSSR v letech 1963, 1965 a 1966. V těchto letech se pohyboval ve světové desítce.

 • Samuel Lipschütz

  04.07.1863 30.11.1905

  Narodil se v Rakousko - Uhersku, v sedmnácti letech emigroval do USA. Mistr USA v letech 1889-1890 a znovu 1891-1894. V roce 1883 byl v týmu města New York v zápase s Philadelphií, obě své partie vyhrál.

 • Alexej Širov

  04.07.1972

  Lotyššský velmistr. S Vladimírem Kramnikem sehrál zápas o právo vyzvat mistra světa Garriho Kasparova. Širov vyhrál, plány na zápas však padly kvůli nedostatku financií.

 • Miguel Najdorf

  15.04.1910 04.07.1997

  Polský velmistr, od roku 1939 hrál za Argentinu. Jeho úspěchy v letech 1939-1947 ho zařadily mezi nejlepší světové hráče. Dvakrát stanovil světový rekord ve hře naslepo. Šachové teorii dal Najdorfovou variantu v sicilské.