Oblíbené diagramy Marka Dvoretského

10.12.2020 08:09 | Zahraniční zprávy

9.12.1947 se narodil Mark Dvoretsky,byl ve své době údajně nejsilnější IM na světě. Teda aspoň se to říká. Ale důležitější je jeho trenérská činnost a úspěchy. 9.12.2020 by oslavil 73.narozeniny a tento článek chce být malou vzpomínkou na něj.

Mark Israilewitsch Dvoretsky se narodil 9. prosince 1947 v Moskvě. Po ukončení studia matematiky a ekonomie v roce 1972 se zaměřil na dráhu šachového trenéra a mimo jiné pracoval pro Botvinnikovu šachovou školu.

Jako mladý hráč dosáhl Dvoretsky řady pozoruhodných úspěchů: v roce 1973 vyhrál mistrovství Moskvy a v roce 1974 skončil pátý na mistrovství SSSR v Leningradu. O rok později, v roce 1975, vyhrál B-turnaj ve Wijk aan Zee. Brzy se ale rozhodl soustředit na svou kariéru šachového trenéra

Dvoretsky trénoval nespočet silných hráčů a mezi jeho pravidelné studenty patří i známí hráči jako Valery Chechov, Nana Alexandria, Sergei Dolmatov, Alexej Dreev a Artur Jussupow. Mezi hráče, kteří občas trénovali s Dvoretským, patří Garry Kasparov, Viswanthan Anand, Veselin Topalov, Evgeny Bareev, Viktor Bologan, Loek van Wely a spousta dalších.

Jednou z tréninkových metod Dvoretsky bylo hrát vybrané pozice oběma barvami proti svým studentům - a často překvapil své studenty tím, že vyhrál stejnou pozici jako bílý i jako černý. 

Dvoretsky byl mezinárodním mistrem a hlavním trenérem FIDE. Vydal řadu učebnic, někdy spolu s Arturem Jussupowem jako spoluautorem. 

Možná jsou jeho knihy pro velkou část šachistů těžké a složité. Na druhé straně uměl nasměřovat hráče zamrzlé kolem 2200- 2300 na cestu k lepším šachovým výsledkům. 

Když už Dvoretsky, tak nějaké diagramy a určitě to nebude lehké...Jako vzpomínka na tohoto legendárního trenéra nemůže být nic lepšího. 

1) Černý zahrál Vf2-Vf3 a otázka zní, co má hrát bílý aby neprohrál tuto pozici? 


Říkal jsem, nebude to lehké. Ale to je právě cesta, kterou Mark šel. 

2) V této pozici bílý vyhraje. Ale aby to nebylo lehké. Bílý může táhnout věží jen jednou!! Je to úsměvné a je to výzva...Vyhrajete tuto pozici jenom s jedním tahem věží? Tedy samozřejmě to není mat prvním tahem. Je to až ten poslední tah věží..:)


3) Poslední diagram. Je to pozice z jedné z partii Marka Dvoretského. Je a nebo jste černí a soupeře už držíte v kleštích. Jak dál? Jak z této pozice dostat maximum? 


Tento článek chtěl připomenout výjimečného šachového trenéra. 9.12 by oslavil narozeniny a určitě by je oslavil pěkným šachovým diagramem. 


Petr Koutný

11x 3852x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Honza Hučín

Tak Pavle, abys nebyl zklamaný, aspoň jedna pozice z toho turnaje (a z Dvoreckého):

Bílý Kf1, Sg2, Pg3, h4 - Černý Ke3, Vd4, Pg6, h5, bílý na tahu

Pozice je remis, bílý postavil pevnost, bude tahat střelcem po dlouhé diagonále nebo králem po polích f1, f2, g1, g2, černý nemá kudy projít. Jen musí bílý dát pozor, aby se v případě výměny všech pěšců nedostal do prohrané koncovky V:S, je to špatný roh pro střelce.

+0 /-0 | 11.12.2020 11:36

Petr Koutný
Zmestabileho- jdu na to, díky za tip. Petr
+0 /-0 | 10.12.2020 18:02

Zmestabileho

Superfinále Ruska už dohrává šesté kolo, ale zdejší šachový server k tomu příznačně jen mlčí... Pánové Koutný a Cvek si toho zřejmě ještě nepovšimli. Oba toho mají ostatně hodně na práci - p. Koutný se zde realizuje především intenzivní diskuzí s p.  Jílkem o tom, kdo koho více pomlouvá a kdo má lépe zabalené a levnější klubovky. A pan Cvek využívá svou velmistrovskou erudici tím, že buď točí užvaněné video kde vydrží čtvrt hodiny omílat jednu myšlenku, a nebo píše o pozoruhodném faktu, že mistr světa Carlsen měl 30. narozeniny (k tomuto hned ve dvou dílech - téma je obsažné).

+0 /-0 | 10.12.2020 17:55

Pavel Ch

JJ Honzo, určitě knížku zmiň a doporuč všem, já jí také mám.

Jen jsem reagoval na to, jak píšeš, že je škoda, že nebyla zmíněna v článku tím, že kdyby se Petr pustil do tvorby MD, tak by to byl úplně jiný článek. Tak záměrně se nezmiňoval.  

  ----

Jinak supr , 9 koncovek v turnaji s úspěchemyes.  crying Jen jsem se těšil, že se z nich Tvým odkazem v příspěvku poučím či inspiruji  nebo dokonce něco vyberu na trénink. Tak holt děcka budou muset jen věřit, že můj soupeř a kámoš z let, když nám bylo jak dnes jim, studuje koncovky a pak v nich láme všechna kola pro vítězství v turnaji wink. Jo a bacha na ruský gambit, to umí HH také, jim ještě musím říci, byla nějaká krátká vzájemná partie posledního kola v Rýmařově na přeboru, léta páně 1982.

+0 /-0 | 10.12.2020 17:49

Honza Hučín

Ad Pavel Ch.: Určitě toho napsal mraky. Ta učebnice koncovek (The Endgame Manual) je unikátní v tom, že se z ní dají naučit stovky teoretických pozic a pravidel, které ti pak v praktické hře zachrání spoustu (půl)bodů, zvlášť v rychlejších tempech. Když jsem ještě aktivně hrál, jednou mi takhle v rapidu všech devět partií došlo do koncovek s jednou figurou na každé straně, některé dokonce do méně známých teoretických pozicí z Dvoreckého ;-)

+0 /-0 | 10.12.2020 17:07

Honza Hučín

Mimo téma: v Moskvě se hraje superfinále Ruska mužů i žen, možná by stálo za článek v této na turnaje chudé době. Sledovat živý komentář velmistra Šipova je neuvěřitelná zábava, aspoň k něčemu mi ta ruština je :-)

+0 /-0 | 10.12.2020 15:16

Pavel Ch

Honzo,

Mark Dvorecky vydal toho tolik, že by to nebylo na článek, ale na knihu.

Proto Petr nezmiňuje raději žádnou.

Stěžejní jeho tvorba je, jak píši já níže v příspěvku a z které čerpán nyní u tréninků, "Škola vyššího šachového mistrovství", min. dvě vydání po několika letech od sebe o min 5 dílech každá plus ještě nějaké díly navíc.

 Jeden z dílů je vždy i o koncovkách.

 Především v ruštině  a angličtině.

 Ty máš na mysli asi tu jednu samostatnou knihu nyní z nejnovějších od něj, o koncovkách, co vyšla i v češtině v tomto století. Ano moc pěkná, vtipné jsou třeba statě na konci každé kapitoly s názvem "tragikomedie" na danné téma. 

  Jo, ok, pro našince v češtině, ale měl-li bychom zmínit od mistra jednu stěžejní věc, tak jak píši výše.

+0 /-0 | 10.12.2020 14:59

J V
SPOILER!!!!!!!!!!!!!!! Takže, děkuji Péťovi za dávku šachu. Dvojka je vcelku snadná, na šachovnici to jeden vidí hned. Hezká výzva. :) Trojka ukázková nevýhoda tahu po 1... Vf3. Jednička mně dala zabrat. Neuvědomil jsem si, že pion leze dolů. :D Pak to bylo snadné, jen zajistit, aby bílý král byl v opozici. Tedy 1. Kg2. S Rybou jsem to ověřil, snad to tak je.
+0 /-0 | 10.12.2020 14:36

Magiland

ta dvojka nemá chybu .. :-) Po chvili lavírování jsem na to přišel - a hlavně až budu chtít někomu dát zajímavou lehkou úlohu, postavení tří figur si zapamatuji i já ... dík

+0 /-0 | 10.12.2020 11:39

Honza Hučín

Dvoreckij napsal vynikající učebnici koncovek, v tom byl naprosto jedinečný. Škoda, že se o tom v článku nemluví.

+0 /-0 | 10.12.2020 08:39

Pavel Ch

Včera 09.12.2020 23:59 , 

jsem psal do vedlejšího článku (viz níže), tento zde ještě nebyl, fajn že tu je. Doporučuji si tu zmíněnou partii nalézt v databassi, moc pěkná a poučná. Ikdyž svých materiálů, knih, úloh, metodik, vydal Mark Dvorecki mnohem více než sehrál partií. A materiálů od něj je opravdu spousty a hlavně hodně kvalitních.   

----

Děkuji, že je dnes na nss připomenuto výročí narození (pozn.: ve středu jsem měl na mysli kalendárium výročí dole ), možná nejlepšího trenéra na světě, Marka Dvoreckého, který bohužel trochu předčasně ukončil na Zemi své dílo před pár lety. Mohli jsme se dočkat dalších krásných knih.

 

 Na podzim na gotomeetingu probírám s klubovou nejsilnější skupinou mládeže (i z jiných klubů se další během podzimu k nám přidali) části z jeho "školy vyššího šachového mistrovství". Tak jsem dnes musel ukázat i jeho vlastní praxi, jeho dvě výhry. Zvláště ta anglie bílými s Timoščenkem je nádherná, příkladná. A usiluji vždy o to a školím to i  na trenérských seminářích, aby si žáci podle něčeho ukázku zapamatovali (příběh), trošku legrace u toho může/má být. Tak jsem třeba zdůraznil "zmateného" černého jezdce, který pobíhá po šachovnici bez ladu a skladu, stále hledá výhodné políčko na "ustájení", což se mu nedaří, opěrná pole ne a ne najít, chce se i obětovat (bez úspěchu, Mark ignoruje) a když konečně v závěru partie najde "stáj" u svého krále na g7, tak je hned vyměněn s přechodem do beznadějné koncovky.

+0 /-0 | 10.12.2020 08:24