Novinky v Šachopedii

06.02.2021 09:20 | Ostatní

Šachopedie je výuková encyklopedie v šachu. V poslední době jsme výrazně rozšířili množství zpracovaných témat. Je tak užitečnou pomůckou pro všechny zájemce o šachy, trenéry i samouky.

Smyslem Šachopedie je základní přehled o různých šachových tématech. Ke každému tématu obsahuje úvodní vysvětlující text, řadu komentovaných diagramů, procvičovací online testy, odkazy na doporučenou literaturu, u části témat i partie ke stažení a výuková šachová videa.

Společně s týmem spolupracovníků (Martin Beil, Petr Herejk, Miloslav Vanka, Zdeněk Holeksa, Antonín Čížek a další) a s významnou podporou Šachového svazu České republiky jsme do Šachopedie postupně doplňovali nová témata. A celý obsah dále vylepšujeme. V současnosti je zpracováno 459 z plánovaných 544 témat.


Ukázka části tématu Dvojí úder

Základní využití je pro děti - od úplných začátečníků až po středně pokročilé. Ale využívá ji i řada dospělých šachistů. Užitečná je také jako materiál k přípravě pro trenéry a jako studijní materiál pro samouky. Čím dál častěji Šachopedii využívá širší šachová i nešachová veřejnost pro objasnění základních šachových pojmů.


Ukázka z testu na Dvojí úder

K velké části témat jsou k dispozici i procvičovací online testy. Uživatelé si nejdřív pročtou texty k tématu a potom své znalosti prověří v interaktivních testech.


Pro část témat máme připravená i výuková šachová videa

Postupně rozšiřujeme také výuková šachová videa, která studium Šachopedie doplňují.


Všechna témata budeme nadále vylepšovat a obohacovat o další materiály, odkazy a videa. Budeme rádi, když bude využívat Šachopedii jako užitečný nástroj co nejvíce šachistů různých výkonností. V poslední době jsme doplnili například tyto nové oblasti témat:

- Obecná témata o zahájeních, například Zásady zahájení.

- Několik desítek konkrétních zahájení, například Italská hra. U těchto témat ještě doplníme vzorové partie a typické kombinační obraty.
- Spousta nových témat o strategii, například Přání šachových figur či Typové pozice.

- Nová témata o koncovkách, například Zásady koncovek.

- Řada nových témat o historii a významných šachových osobnostech, například Richard Réti.

- Velké množství šachových her pro zábavu i poučení, například Král houbařů.

Náměty a připomínky můžete posílat na emailovou adresu martinbeil64@gmail.com.

Martin Beil, Šachy Dolmen

2x 1528x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
06.02.2021 18:29 | silenmart

Díky smiley

06.02.2021 09:26 | Pavel Ch

yes

hats off