Nevýhoda prvního tahu aneb do koncovky s pěšcem méně

06.10.2020 10:08 | Zahraniční zprávy

První kolo super turnaje Norway Chess přineslo zkázu bílých figur. A pokud by byl více rozehraný mistr světa, bůh ví, zda by nepadla trojka.


Levon s Magnusem odehráli relativně nudnou partii. Jak Magnus po partii přiznal, měl ze soupeře respekt a hlavně se potřeboval rozehrát. Jak sám řekl výstižně: "první kolo...". Nicméně kdyby měl chuť zabíjet, mohl jednu dobu vzít na c5 pěšcem a soupeře možná trochu potrápit.
Radost bylo sledovat následující partii v Armageddonu. Tedy pokud nejste fanoušci Levona. Levon měl dobrou pozici, ale pak nesmyslně usnul a s 20 sekundami neměl žádnou šanci. Magnus vyhrál a získal tak 1,5 bodu a soupeř 1 bod.


Fabi Caruana přišel s myšlenkou tak divnou, že ji zprvu ani nechtěl věřit. Ale jeho sekundant Kasimdzhanov uvařil skutečně pikantní jídlo (byl to on kdo na to přišel), na kterém se spálil mladý norský velmistr Aryan Tari. Aryan dlouho držel relativně dobrou pozici, ale pak přišlo pár nepřesností a jedno špatné rozhodnutí "kam s ním" a bylo po partii. Střelec se ocitl přesně tam kde neměl.  
Nutno ale napsat, že myšlenka dvojice K+C byla namířena na lidský šach. Bílý má pěšce více v koncovce (!), přesto se necítí ve své kůži. A proč, podívejte se na video. Je to také óda na jednoho hřebce...


JK Duda zahájil partii 1.e4 a zřejmě nečekal tah 1...c6!? Protože v docela známé teoretické pozici přemýšlel kolem půl hodiny. Volba zahájení se Alirezovi Firouzjovi vyplatila. Mladý AliFiro partii zahrál skvěle, přechod do koncovky s pěšcem méně byl přímo ďábelský. Mimochodem v obou partiiích měli černí pěšce méně a šli do koncovky a obě partie vyhráli.

Nutno ale napsat, že zde měl černý strašidelný tlak na bod b2 a tím i bílého krále. 


JK skvěle - lidsky - obětoval kvalitu. A pak z toho byla jedna velká mela. Neuvěřitelný závěr a neuvěřitelné nervy AF. Pro mě drsný zážitek a velký adrenalin při online sledování. Asi už chápu, proč jsem dlouho nemohl usnout.Robert Cvek

 - video bylo nahráno  a publikováno pro Youtube kanál Robert a Petr šachy
 - fotky jsou použité z oficiálních stránek turnajehttps://norwaychess.no/

-
. kolo -
14x 2406x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (14) Aktualizovat
06.10.2020 22:30 | Druid.Panoramix

Tak 2.kolo Norway Chess 2020 překonalo moje očekávání a bylo herně lepší než kolo první. Škoda, že Firouzja v Armageddonu nedotáhl partii s Carlsenem do vítězého konce a přitom to vypadalo tak jednoznačně - sledoval jsem online přenos se zatajeným dechem. Těším se na zítřejší článek Roberta Cveka.

ZMB - jednoznačný souhlas, takto se hraje o velké peníze,protože,kdo zaváhá - nebere! On tomu hodně napomáhá ten bodovací systém, který takovému průběhu partií hodně napomáhá.

06.10.2020 22:13 | Zmestabileho

Turnaj v Norsku má po dvou kolech parádní průběh - to jsou nádherné bojovné šachy na nejvyšší úrovni! Snad těm pánům velmistrům konečně došlo, že hrát takto dotovaný turnaj znamená i něco víc, než jen dvě třetiny partií tupě odtahat do remízy.

Článek Roberta Cveka a jeho komentáře partií jsou také perfektní - velmi mě potěšilo, že něco takového tady je. 

06.10.2020 21:59 | Pražský kavárník

Je ovšem pravda, že v klasické partii Carlsen svého soupeře přehrál, ale pokazil vše tahem Sd3?, místo toho mohl hrát Sd6! a měl by šance na vítězství.

06.10.2020 21:54 | Morphynista

Firouzja byl Carlsenovi rovnocenným soupeřem, v armageddonu získal velkou výhodu, v rozhodující převahu ji však proměnit nedokázal, nakonec v remízové věžovce překročil čas. Velká škoda nevyužité šance !

06.10.2020 21:11 | HumphreyvanWeiden

Hraje se v Norsku, a tak je přirozené, že dostane šanci domácí hráč. Pro něho to je ohromná zkušenost.

06.10.2020 20:37 | david brazina

Marhula, no nevím. Se vší uctou k Davidovi, na světové úrovni je to silný velmistr, ale takových je relativně hodně. Je dobré dát šanci i jiným tvářím.

06.10.2020 20:30 | Marhula

zdravím-škoda že nedostal šanci gm navara - jistě je lepší hráč než gm tari

06.10.2020 14:43 | Morphynista

Žádost o nezaplevelování diskusí zní od trolla dost komicky.

06.10.2020 14:07 | HumphreyvanWeiden

Krásné video od Roberta Cveka, děkuji. Partie Duda-Firouzja byla úžasná. Kavárníka a Morphynistu bych chtěl požádat, aby zde neplevelili.

06.10.2020 12:40 | wolf

Druide dobrý den. Díky za komentář, diskuse je hodně citlivé téma a přál bych si, aby si sedla do normálu. Mimochodem vyhrál jste tipovací soutěž z prvního kola první ligy a tak si vyberete cenu- jakoukoliv knížku na našem e-shopy a já Vám jí pošlu. E-mail kam mi to prosím napište je koutnyy@gmail.com , díky Petr

06.10.2020 12:22 | Morphynista

Firouzja začal skvěle a snad obstojí i dnes, kdy hraje opět černými s Carlsenem. K případu Vojty Pláta - zákaz platí pro všechny soutěže družstev i turnaje jednotlivců, kde pořadatelé chtějí započítat výsledky na FIDE Elo. Nevím pochopitelně, zda se na Slovensku počítají i turnaje v rapidu a blickách, pokud o to organizátoři zájem nemají, Vojta by snad teoreticky hrát mohl, jestli ho tam ovšem budou chtít ...

06.10.2020 12:19 | Druid.Panoramix

Stálé zdraví vespolek, děkuji za ucelené zpravodajství z 1 kola turnaje Norway Chess 2020, včetně kompletního partiového materiálu. Mno, od 1.kola takto ostře, tak to se bude až do konce na co dívat. Trošku bych upravil tip na umístění: na 1. místě Caruana, na 2.místě Firouzja, na 3.místě Carlsen a poslední bude Aryan Tary. Bodování v turnaji je zvláštní, niméně se ukazuje, že ten, kdo je schopen dotáhnout partii do vítězného konce už v základním čase, ten bude na konci lízat smetanu ( tedy spíše počítat norské koruny na svém kontě).

A ještě bych měl malou připomínku pro Petra Koutného, vím, že nerad mažete příspěvky, ale přimlouval bych se za to, aby u čistě šachových a turnajových témat byly příspěvky, které obsahově nesouvisí s danou šachovou událostí, buď smazány na věčné časy anebo přesunuty jinam - třeba do složky Ostatní, v ní založit podsložku, třeba "Události v SŠZ" či "Diskuze k aktuálním problémům" a tam příspěvek Pražského kavárníka přemístit a tam ať se k němu diskutuje.. Tady působí vyloženě nepatřičně. Děkuji.

06.10.2020 11:23 | Vojta.T

Pane kavárníku, vy jste jen čekal na nějaký ten článek, aby ste to sem mohl hned vložit že? :D Absolutně je mi nepříjemný a nechápu to bodování na tom turnaji... :-D Jinak už sem se rozhodl, můj tip je takový 1)  Firouzja, 2) Carlsen, 3) Fabi a 4) Aryan Tary :D

06.10.2020 11:13 | Pražský kavárník

https://www.chess.sk/index.php?str=spravodajstvo&od=0&detail=3526. Zajímavé, takže skandál pana Pláta vyústil, jak jsem pochopil, k zákazu na 12 měsíců.