Neuvěřitelný výkon Vaška Fiňka v FIDE Open České Budějovice 2020

13.07.2020 06:00 | Zprávy

Před pár dny skončil šachový svátek v Českých Budějovicích. Určitě mnoho šachistů po nucené přestávce mělo velkou chuť si zahrát šachy. Šachový festival v Budějovicích byl ideální.

Chtěl bych tímto poděkovat panu Jiřímu Havlíčkovi a jeho týmu za bezvadné uspořádání turnaje. Sice jsem tam nebyl, ale měl jsem tam několik „špehů“, kteří byli s turnajem velmi spokojeni. A hodnocení bylo veskrze kladné.


Pojďme na turnaje.


Ozdobou byl určitě velmistrovský uzavřený turnaj. Kde startovala (neobvykle) čtveřice velmistrů. Většinou na podobných turnajích bývají velmistři s podzimem, možná zimou své šachové kariéry, ale zde tomu bylo naopak. Málokdy se vidí, aby první nasazený měl elo 2646 (!) Velmistr Saša Dončenko potvrdil svoje kvality a turnaj vyhrál naprosto suverénně (7,5/9).


Na druhém místě byl náš Peťo Michalík (6,5/9), který skončil suverénně na druhém místě. Neprohrál partii a ukazoval svoji velkou šachovou sílu. Je to borec – jak se říká – šestistovka. Mimochodem Peťo tímto ukázal, že patří do naší absolutní špičky.


Na třetím místě skončil Karel Malinovský (5,5/9). Karel hrál výborné šachy a pouhý půl bod mu chyběl do velmistrovské normy. Hrál na perfo 2581 a připsal 15 elo bodů.


Všimněte si toho bodového odstupu od prvního, druhého a třetího. Na čtvrtém a pátém místě skončil Lukáš Černoušek a Tomáš Kraus, oba měli 4,5/9. Opět bodový odestup od třetího :-)

Oba hráči prokázali vysoký kredit a ukazují, že patří do „B“ repre. Respektive jejich výkon byl na hranici 2500 ela. 4,5 bodu měl také maďarský velmistr Oliver Mihok (2552), ale ten určitě s výsledkem nebude spokojen.


Nyní pár slov o posledním českém hráči. Honza Mikeš (2/9) sice skončil poslední, ale… Ale myslím si, že má navíc. Dokáže zahrát dobré šachy, ale potřebuje obecně přidat na šachovém rozhledu. Nevyužil několik šancí a silní hráči ho nepustili k jeho fantasii a kreativitě.


Jeden by si mohl myslet, že to hlavní máme za sebou, ale…


FIDE Open „A“. Jsou turnaje, kde je jeden magnet. Někdo kdo přitahuje pozornost a kdo vás nutí po ránu ještě se slepenými oči hledat výsledky na chess results. Tímto borcem není nikdo jiný, než Vašek Finěk.


Samozřejmě jsem věděl o jeho dobrých (na jeho věk vynikajících) vystoupení, ale … ale co takový silný turnaj? A desetiletý Vašek (narození rok 2010) mě ohromil. Udělat 6,5 bodu z 9 partií s perfem 2406 je prostě maso, nebo mazec, nebo tak nějak. Myslím si, že je ještě větší talent než David Navara. Jsem moc zvědav kam to dotáhne. V deseti letech hraje asi lépe než jsem hrál v šestnácti nebo sedmnácti letech… Ještě jedna věc, musím to zmínit :-) Fi… můžete si doplnit jiného šachistu :-)


Vašek dělil první až deváté místo (!) Málokdy se vidí taková vyrovnanost v boji o první místo. Nejlepší pomocné hodnocení měl Jan Miesbauer. Honza už dlouhodobě hraje velmi dobře a podává výsledky na úrovni IM. Na druhém místě skončil Gert Schnider (pro mě zcela neznámé jméno) a pak už vlají jen české vlaječky. Postupně: Jarda BurešPetr NeumanVašek FiněkKuba PůlpánPetr VeličkaMartin Hollan a Martin Buločkin. Až za touto „českou divizí“ skončil favorit číslo jedna Gabor Nagy (2489).

Fide Open „B“. V ČB byl i „B“ open, který vyhrál velmi překvapivě Roman Kotleska (1521). Překvapivě myslím z hlediska ela. Hned mě napadlo, že Roman bude nějaké talentované dítě, ale jde o borce, který je ročník 1973. Na druhém místě skončil Filip Hlavsa (1886). Oba borci měli 7,5/9. A třetí skončil Libor Titera (1843), který uhrál 7 bodů.


Pokud někdo chce pořádně „pročmuchat“ výsledkovku, zde je:https://chess-results.com/tnr527770.aspx?lan=5&art=0&fed=CZE&flag=30


Skončily České Budějovice a zase za rok. Pro mě má tento turnaj zajímavý rozměr. Je to první kapitola našeho budoucího lídra? Našeho (moderního) šachu?


Robert Cvek

0x 4091x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat