Na Ostrově Man zkombinovali šachy a poker

16.10.2014 06:44 | PokerStars IoM Masters 2014

Britské závislé území Isle of Man v říjnu hostilo festival dvou dovednostních her - šachu a pokeru. Do města Douglas dorazili šachisté ze sedmnácti zemí, aby se utkali v řadě turnajů pod hlavičkou největší online pokerové herny PokerStars.

Pořadatelé navíc přichystali zajímavé propojení obou disciplín. Jak vypadalo premiérové klání v tomto simultánním dvojboji?
online pokerová herna PokerStars


První chess & poker simultánku si vyzkoušela Jennifer Shahade

Do středu dění byla posazena Jennifer Shahade, ženská šachová velmistryně. Třiatřicetiletá dvojnásobná šampionka Spojených států je zároveň velmi úspěšnou pokerovou hráčkou. Díky tomu zastává u PokerStars pozici "Mind Sports Ambassador" a právě Shahde si vyzkoušela vůbec první simultánku, která propojuje obě odvětví. Proti Jennifer zároveň usedlo šest protihráčů, polovina se jí postavila v pokerovém heads-upu, druhá zase v šachovém duelu.


Shahade v premiéře uspěla, prohrála pouze jednou

Rodačka z Philadelphie si ve speciálním turnaji počínala téměř suverénně. Z šesti protivníků na ni vyzrál pouze Nor Baard Dahl, který zvítězil v pokeru. To se naopak nepodařilo Alexandre Dreyfusovi ani dánskému profesionálovi Mickey Petersenovi. A v šachu byla Jennifer Shahade dokonce stoprocentní. Nestačili na ni Alan Ormsby, Zahed Miah ani další pokerový profík Isaac Haxton. Celkové skóre tedy vyznělo jasně, pět ku jedné ve prospěch americké velmistryně.
(video youtube.com)

Následoval první turnaj spojující šachy s pokerem

Zatímco úvodní simultánka měla být spíše zpestřením a zábavou, poté už se přešlo na vážnou notu. V rámci pokerového festivalu UKIPT (United Kingdom & Ireland Poker Tour) totiž vůbec poprvé v historii organizátoři připravili oficiální turnaj, který zkombinoval šachy s pokerem. Účastníci nejprve soupeřili v pěti kolech šachové bleskovky, po které následoval turnaj v nejoblíbenější pokerové variantě No Limit Hold'em. Základní počet žetonů určovaly šachové výsledky, k počátečním 8 000 chipům obdrželi hráči za každé šachové vítězství tisíc žetonů navíc a za remízu pět set. V nejlepším případě tedy mohli pokerovou část zahajovat se 13 000 žetony. Pokud byste si chtěli vyzkoušet poker, na PokerStars na vás nyní čeká speciální akce - získejte 34$ zdarma a dárkovou tašku PokerStars.


Šachovou část zvládli nejlépe Vachier-Lagrave a Fressinet

Do tohoto mixu se zapojilo celkem 24 hráčů, mezi kterými nechyběli ani tři nejvýše nasazení účastníci samostatného šachového eventu. Na Ostrov Man přijela světová dvanáctka a nejvýše postavený šachista Velké Británie Michael Adams (2758), následovaný francouzskou dvojicí Maxime Vachier-Largrave (2757) a Laurentem Fressinet (2713).


Právě francouzští velmistři obstáli v šachové části nejlépe, oba uhráli 4.5 bodu. Micky Adams trochu překvapivě završil pět kol bleskovky se skóre 3.0/5, když podlehl právě oběma zmíněným Francouzům.

 Do pokerového turnaje tak vstupovali s více žetony i Daniel Fridman, Mark Hebden a Radoslaw Jedynak, kteří uhráli 4.0/5. Pokud vás pokerové turnaje zajímají, můžete se zapojit do pravidelné ligy pro české a slovenské hráče PS Liga na PokerStars o 1 000$ každý měsíc.

Baard Dahl vítězem prvního šach-pokerového turnaje

Po třicetiminutové přestávce se hráči přesunuli do Royal Hall, kde probíhal hlavní pokerový turnaj série UKIPT. Zajímavé bylo, že los přisoudil stejný stůl pětici šachových GM (Adams, Vachier-Lagrave, Hebden, Williams a Gormally), pravděpodobně šlo co do šachového ratingu o nejsilněji obsazený pokerový stůl v historii. Nakonec se do finálového heads-upu probojoval Mark Hebden, který následně podlehl Baardu Dahlovi. Norský pokerový hráč je rovněž kvalitním šachistou. Na Ostrově Man se z něj stal šampion prvního oficiálního eventu, který kombinuje šachy a poker.


Samotný hlavní turnaj z pokerové série UKIPT na Isle of Man vyhrál Josh Hart z Velké Británie, který za svůj úspěch vyinkasoval pěkných 57 484 liber.  Za zmínku ještě stojí, že na finálovém stole se objevil i český reprezentant Josef Šnejberg, který skončil v UKIPT Isle of Man na 6. místě za 14 900£.
autor: Jan Koreš-
. kolo -
15x 3146x
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat
20.10.2014 12:08 | vdudek

Ale já přeci také hraji poker, dokonce i na turnajích, i když určitě ne typu ČPT. Dokonce mě to i baví :-) Ale za svým názorem si stojím. Btw také se na diskuzích nestydím za své pravé jméno...

17.10.2014 10:09 | strelec

ad Jan Repák: Soukromý šachový web si může uveřejňovat třeba články o vaření, čistě věc provozovatelů. A proč je reklama na poker např. zde a naopak to není? Šachová komunita může být dobrá cílovka pro poker, naopak to asi moc fungovat nebude.

17.10.2014 09:42 | HonzaR

Pokr je někde mezi čistým hazardem a dovednostní disciplínou, kdo ho v životě nevyzkoušel, nemůže přirozeně pochopit, o jakou dovednost tam jde, a vidí potom jenom ten hazard. Na druhou stranu vzhledem k prvku náhody, který je v každé karetní hře, jde určitě o méně dovednostní disciplínu než šachy. Rozhodně ale souhlasím, že šachový web se už z principu má věnovat šachu a ne pokru či jiným disciplínám, které mají vlastní weby - nevšiml jsem si například, že by na pokrových stránkách dělali reklamu šachu, tak nerozumím tomu, proč by to mělo být naopak. V tomto konkrétním článku se píše o turnaji, kde se hrál pokr i šachy, takže na jeho zveřejnění na šachovém webu bych nic divného neviděl. Celé tohle tlachání je navíc úplně zbytečné, protože většina veřejnosti nepovažuje za sport ani pokr ani šachy.

17.10.2014 08:51 | Ofelia

Pane Mejzliku, tak do třetice změna, většina kluku by pry karban místo ostatních předmětů uvítala, takže asi bojujete za správnou věc. Hodně štěsti!

17.10.2014 08:24 | Ofelia

Pene Mejzliku, hodny to pokerovy strýčku, abych dokončila myšlenku, nedějal to ani ti psychicky nemocni a zaostali lide, ktere v pokeru okradete a dále předáte k péči státu.

17.10.2014 08:12 | Ofelia

Pane Mejzliku, nestači, že ve škole musim dělat kotouly jako nějaka opice a ve výtvarce lepit stupidni koláže, ještě byste mě chtěl ponížit, abych se učila hazardu? Složitou matematiku lze najit v čemkoliv a když jste tak skvěly matematik, asi byste měl taky znat učivo z třeti třídy, ve kterym stoji že jakékoliv číslo vynásobene nulou=nula, tedy v praxi ,,sumy ktere neovlivni život" neboli sumy nuloveho ovlivněni vynásobene třeba miliardou opět neovlivni život, čemuž může odpovídať pouze suma nulova, ovšem vy píšete sumy, neboli více neznámych, tedy rozpor. A skutečně každe € nějak život ovlivni. Vy ze svýho učitelskyho-pokerovyho platu možna část bankovek užíváte na toaletě, ale to normálni lide nedělaj

17.10.2014 06:06 | Poutnik

Šachy mezi sport zařazují v podstatě jen šachisté. Široká veřejnost posouvá náš koníček mezi deskové hry, což je asi přesnější. Nevím jak vy, ale já mám zkušenost takovou, že když někde prosazuji názor, že šachy jsou sport, nesetkávám se s pochopením. A asi po právu. Povyšujeme šachy na něco co nejsou, hledáme argumenty, které nám v tom pomáhají a současně potlačujeme, nebo bagatelizujeme indície svědčící o opaku. Pokud bychom trvali na tom, že šachy opravdu mezi sport patří, určitě bychom museli pak připustit zařezaní i některých logických, strategických online počítačových her, mnoho deskových her a tím bychom z pojmu sport udělali frašku. Mimochodem nedávno jsem luštil návod na sestavení nábytku od jedné firmy a s trochou smělosti bych ji zařadil na úroveň šachových diagramů na téma samomat. I tento návod rozvíjí představivost, logiku, klade nároky na naše duševní zdraví, odolnost proti stresu a mnoho dalších užitečných faktorů. Neměli bychom je zavést povinně ve školách ? smiley

16.10.2014 21:22 | Vojtech.Mejzlik

Mimochodem co se pokeru týče, tak někde jsem četl, že patologických gamblerů je v pokeru cca do 2 %, Pokud platí, že asi 90 % hráčů se chodí rekreovat (= za peníze si platí zábavu - stejně jako šachisté) a hraje o sumy, které neovlivní jejich život (ano, třeba turnaje za $0,1 - $2), rodinný rozpočet a jako rekrační hráči si pouze užívají atmosféru turnaje, stejně tak jako šachisté na aréně či v živých turnajích a cca 10 % jsou to ziskový rekreační hráči až profíci (kterým jde graf zisků pravidelně nahoru - tolik že je to jen o náhodě), nevidím na celém tomhle ekosystému nic špatného. Je to opravdu skoro jediná hra/sport, kde si i amatér může zahrát s profíkem a oba se mohou bavit.

 

Btw já bych své dítě klidně poker učil docela brzy, naučí se trpělivosti, zlepší matiku a hlavně si vezme do života jednu obrovskou věc z pokerového prostředí. Snaha, trpělivost a lepší znalosti jsou výhodou. V krátkodobém horizontu mohou přijít neovlivnitelné události, které nám zabrání jít hned nahoru, ale dlouhodobě to je jediná poctivá cesta!

16.10.2014 21:22 | Vojtech.Mejzlik

avdudek: ano poker je dovednostní hra, stejně jako šachy.

 

ofelia: ne nejedná se o nejhlubší činnost, kterou lidstvo vymyslelo, ale jedná se o velice hlubokou činnost z oblasti her a zábavy, která je přirovnatelná stejně jako šachy ke sportu. navíc je více masová a může ji hrát opravdu každý s každým, aniž by se úplně nudil. Ve velmi krátkém horizontu může i nováček porazit profíka. a ano, svým způsobem se jedná o matematický ráj, teorie her, z které v pokeru vychází mnoho věcí se učí na velkém množství vysokých škol. a to jen malý nástin matiky v pokeru. Co se matematiky jako takové týče, určitě jí více obsahuje poker než šachy. V šachách je to spíše logika v jiném podání, než čistá matematika. Taky psychologická náročnost hry je u pokeru více dominující než u šachů. Mrzí mne, co si o této hře myslí neználkové a většinou jen proto, že o tom nic neví až na to, že se v tom točí peníze.

 

Jinak si myslím, že poker do škol, pokud by se jednalo o turnaje s nulovým vstupákem, naopak by to byl předmět a učila by se teorie a k tomu byla i praxe, tak by to v mnohém mělo lepší výsledky než šachy ve školách. Problém je, že ve skutečnosti by se už i základy nedaly učit na ZŠ, protože děti nemají vědomosti s oblasti matiky. Ale rozvoj, který by to mohlo nabídnout do normálního života je tu ještě hlubší než u šachů.

 

Pro úplnost jsem hráčem 2200, poker hraji okrajově, i když studiu poslední dobou dávám více času. Studoval jsem a poté učil na zš matiku/informatiku a s poker arénou nemám nic společného, ani tam nechodím (studuji přes jiný konkurenční web). Jen mi vadí omezený pohled neználků.

16.10.2014 15:08 | Ofelia

Pro pokerarenacz; skutečně, jedna se o nejhlubši činnost, kterou kdy lidstvo vymyslelo, matematicky ráj. Kam se hrabou šachy! Aby to tupi šachisti lip pochopili, je potřeba zde na nss více pokeru. A hlavně k němu vést mládež.

16.10.2014 14:44 | ...

vdudek - gratuluju, právě jste vyjádřil typický názor člověka, který neví o pokeru zhola nic a proto jej nazývá hazardem. Doporučuju projít web, na který je odkaz z novoborkého - pokerarena.cz, kde najdete tisíce článků článků a stovky výukových videí. Až je všechny projdete a zjistíte, jak se hluboce mýlíte, tak doporučuji vstup do studijní skupiny na témže webu, kde se probírají i pokročilé strategie.

16.10.2014 14:40 | pokerarenacz

16.10.2014 12:49 | vdudek: Matematika, statistika, teorie her, psychologie, znalost neverbalni komunikace, disciplina, vule a pile ... mam pokracovat?

16.10.2014 14:39 | Petr Boleslav

poutník: už je k vidění

16.10.2014 12:49 | vdudek

Poker je dovednostní hra? Řekl bych, že je to rozhodně hra karetní, navíc hazardní. Jaké dovednosti je třeba k pokeru, samozřejmě vyjma znalosti pravidel?

16.10.2014 10:21 | Poutnik

Rád bych viděl pod článkem jméno autora.