Prague Chess Festival

MS seniorských týmů je v polovině

12.03.2020 07:06 | Domácí zprávy

Mistrovství světa seniorských družstev v šachu je ve své polovině. Kolo za kolem se hráči a hráčky scházejí v hracích místnostech a svádějí boje na šachovnicích.

V neděli odpoledne  již potřetí museli hráči i hráčky absolvovat nezbytnou anticheatingovou kontrolu.


WFM Hana Modrová

Jeden z hráčů, pan Antonín Vavruška, obdržel od pořadatelů dárek k narozeninám, obraz malovaný na dřevě.


Antonín Vavruška slaví své narozeniny

Ve třetím kole se německým týmům v kategorii 65+ na prvních dvou stolech nedařilo, prohrály s Izraelem i Českou republikou 1 1,5:2,5. Na třetím stole Německo 1 naopak porazilo norský OSS1 3:1. Také Česká republika 2 – Coriolus CZ a Polabiny Pardubice své soupeře přemohly o jeden bod. Rusko zaznamenalo výhru nad Maďarskem 3:1 a Francie  porazila drtivě Švýcarsko 3,5:0,5. Česká republika ženy prohrály s týmem SK Tachov.

Na prvním stole Yamal porazil Skotsko 1. Na prvních třech šachovnicích se remizovalo a zápas rozhodl Nikolay Tolstikh. Jako zajímavost je nutno zmínit, že za Yamal hraje Jouri Goriachkin, otec Alexandry Goriachkiny, poslední vyzyvatelky mistryně světa. Česká republika 2 prohrála bohužel vysoko s USA, jediný půlbod získal Zbyněk Vrbata proti velmistru Alexovi Yermolinskému. Dalšímu týmu ze Spojených států, USA TOO, se již tolik nedařilo a těsně prohrál s Anglií 2. Na čtvrté šachovnici proběhl zápas dvou českých týmů a Česká republika 1 porazila tým s číselným názvem 1960-61 3:1. Slovensko porazilo tým Moskva 3:1.


Jaroslav Mojžíš (Polabiny Pardubice) a Felix Nordstrom (Švédsko 2)

 

GM Lubomír Ftáčnik a GM Igor Štohl

V pondělí v kategorii 50+ podlehla na prvním stole Anglie 1 Spojeným státům 3:1.

Česká republika 1 porazila Island 2,5:1,5. Toto kolo přineslo i jedno překvapení, tým Lasker Schachstiftung GK remizoval se Slovenskem 2:2. GM Alexander Graf hrál proti velmistru Lubomíru Ftáčníkovi. Graf se dostal do lepší pozice, ale prohrál na čas.


M Alexander Graf

Po čtyřech kolech byl teda na prvním místě tým USA následovaný týmy Česká republika 1, Lasker Schachstiftung GK a Slovensko.

V kategorii 65+ Česká republika prohrála s Německem těsně 1 2,5:1,5.

Tým 65+   Česká republika 1


Rusko přehrálo Francii 3,5:0,5 a Schachfreunde Leipzig porazili Izrael 3:1.

Po čtyřech kolech bylo na prvním místě Rusko pronásledované Německem 1, týmem Schachfreunde Leipzig a Německem 3.

Bleskový turnaj

V úterý mistrovství vstoupilo do svého pátého dne. Ten den byl ideální na šachy, déšť a zataženo, další důvod pro 34 hráčů, aby zůstali v hotelu Olympik a zahráli si bleskový turnaj. Hrál se na devět kol, 2 x 4 minuty+ 2s na tah.

Vítězem turnaje se stal IM Yuri Boidman z Německa se sedmi body. Na druhém místě skončil FM Viktor Plotkin z Kanady, třetí příčku obsadil GM Jouni Yrjola z Finska, čtvrtým nejlepším hráčem byl FM Adolf Denk z Rakouska a páté místo obsadil FM František Vrána z České republiky.


Vítězové 1. – 5.  zleva

 

Odpoledne začalo páté kolo. Během zahájení jeden z hráčů, FM Vladimír Bretsnajdr dostal dárek k narozeninám, krásnou malbu na dřevě. Dárky nedostávají pouze hráči, kteří slaví v průběhu turnaje narozeniny. Všichni hráči již při registraci do celého turnaje obdrželi  diář, pero a plechovku piva – speciální edici s logem WSTCC2020 a obrázky Prahy.

V kategorii 50+  hrál tým USA proti České republice 1 a porazil ji 2,5:1,5. Na dalších stolech hned pět zápasů skončilo remízou: Yamal – Lasker Schachstiftung GK, Slovensko – Anglie, SK Zikuda Turnov- Moskva, Canada – Česká republika 2, USA Too – Rusko ženy.  Po pěti kolech jsou na prvním místě USA, následované České republikou 1, Islandem a Slovenskem.

V kategorii 65+ Německo 1 porazilo Rusko 2,5:1,5, Schachfreunde Leipzig prohráli s Českou republikou 1 1,5:2,5. Francie porazila Německo 3 2,5:1,5. Po pěti kolech je na prvním místě Německo 1 následované Německem 2, Ruskem, Izraelem a Maďarskem.

Do konce turnaje zbývají čtyři kola.

Šou…totiž šachy musí pokračovat.

 

Venuše Souralová, Marta Motúzová

Výsledky na  Chess-results.

Fotogalerie na  Zonerama.

Foto:  Vladimir Jagr

Oficiální stránky www.wstcc2020.net 

       0x 1870x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat