Mistrovství světa žen 2020

08.01.2020 10:34 | Zahraniční zprávy

Již od 5.ledna se hraje mistrovství světa žen. Titul obhajuje Ju Wenjun a vyzývatelkou je Aleksandra Goryachkina. Hraje se na 12 partií. První půlka zápasu se hraje v Šanghaji, druhá ve Vladivostoku.

Po letech nejrůznějších knockoutů se konečně hraje "normálně". Tedy klasický zápas na 12 partií. V případě nerozhodného stavu půjde zápas do prodloužení.Čínská šampiónka Wen Jun (ročník 1991) s elo ratingem 2584 je asi mírná favoritka. Má přece jenom daleko více zkušeností než mladičká Aleksandra Goryachkina (ročník 1998). Nicméně mladá Ruska má už elo rating  2578(!) a zatím se ukazuje jen v tom nejlepším světle. 

Mimochodem Aleksandra se nominovala na boj o mistryni světa díky vítězství na kandidátském turnaji v roce 2019.Jsou už odehrány dvě partie. V první partii měla Ruska bílé figury a velmi dlouho mučila mistryni světa. Partie nakonec po 97 tazích skončila remízou. Bílá měla lepší koncovku jezdce proti střelce, ale i "nekonečné" skákání bujarého hřebce nestačilo na vytoužený bod.Druhá partie měla být "odvetou". Ale nic extra se nekonalo. Bílými hrající mistryně světa narazila na tvrdou stěnu Berlínské obrany. Ačkoliv měla partie 40 tahů, bylo po dvacátém tahu mrtvo jako v lednici vyznavače vitariánství.

Když píšu tyto řádky, hraje se třetí partie. Hraje se super solidní semi-tarrasch. Je odehráno akorát 20 tahů a pozice je zřejmě rovná jako olomoucký kraj. 

Nedivím se, že partie jsou hrány "opatrně". Obě hráčky mají velký respekt a hraje se o titul nejcennější. Jsem velmi zvědav jak to dopadne, ale myslím si, že mistryně světa titul obhájí, ale jednoduché to mít nebude.

Online můžete sledovat zde: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/fide-womens-world-championship-2020/1/1/3


fotky: oficiální stránky pořadatelů


0x 3474x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat