Prague International Chess Festival

Mistrem SR Christopher Repka

16.07.2018 09:22 | Štiavnický šachový festival 2018

6,5/9 stačilo GM Repkovi k zisku titulu mistr Slovenské republiky. Blicák vyhrál GM Movsesjan, Open GM Aczel. Nejlepší Čech GM Talla bral bramboru, neztratila se ani WGM Sikorová.

Po šesti kolech měl nejblíže k titulu mistra Slovesnska obhájce GM Christopher Repka. V kole sedmém jej čekal sice poslední nasazený, ale za to výborně hrající FM Martin Zvarik. Tento důležitý souboj Christopher Repka zvládl a výrazně se přiblížil k titulu, zvlášť když GM Mikuláš Maník pouze remízoval. Další kolo Repka remízoval a v posledním kole si připsal první a jedinou porážku na turnaji. I přes tuto prohru však udržel první příčku. Mistrem Slovenska se tak stal se ziskem 6,5 bodu z 9 partií. Zbývající dva hráči, kteří obhajovali stupně vítězů při obhajobě neuspěli. Blíže k tomu měl jednoznačně Mikuláš Maník, který ale v posledních třech kolech získal pouze 1,5 bodu a za  stupni vítězů zaostal pouze o pomocné hodnocení. Ještě daleko hůře dopadl IM Štefan Mazúr, kterému se od začátku nedařilo a umístil se na devátém místě. Zbývající dva letošní medailisté se takto umístili hlavně díky výbornému závěru. Oba v posledních třech kolech nasbírali 2,5 bodu. Třetí skončil s 5,5 body GM Marián Jurčík a stříbrnou medaili získal GM Tomáš Petrík.


GM Maník vs. GM Repka (vpravo)


Bronzový GM Jurčík


IM Mazúr vs. GM Petrík (vpravo)


Konečné pořadí po 9 kolech, GM MSR

Pořadí Titul Jméno Elo Klub Body
1 GM Repka Christopher 2519 Tj Slavia Kosice 6,5
2 GM Petrik Tomas 2470 Sk Modra 6,0
3 GM Jurcik Marian 2445 Tj Mladost Zilina 5,5
4 GM Manik Mikulas 2400 Sk Prakovce 5,5
5 FM Zvarik Martin 2280 Tj Mladost Zilina 4,5
6 IM Pechac Jergus 2435 Tj Mladost Zilina 4,0
7 IM Gazik Viktor 2501 Sk Aquamarin Podhajska 4,0
8 IM Petenyi Tamas 2450 Sk Dunajska Streda 4,0
9 IM Mazur Stefan 2425 Liptovska Sachova Skola 2,5
10 IM Nayhebaver Martin 2478 Tj Slavia Kosice 2,5
 

openu nedal od začátku nikomu šanci první nasazený GM Aczel Gargely, který za celý turnaj ztratil pouze půl bodu v sedmém kole. I druhý nasazený si svou startovní pozici udržel, pro GM Milana Pachera druhé místo znamená možnost zahrát si příští rok opět MSR. Pacher patřil po devíti kolech do pětice hráčů se 7 body. Stříbrnou medaili získal díky nejlepšímu pomocnému hodnocení. Bronz díky tomuto kritériu IM Adam Szeberenyi. V této skupince byl také nejlepší český hráč GM Vladimír Talla, který se umístil na čtvrtém místě. Vydařený turnaj odehrála také WGM Olga Sikorová, ta se 6,5 body obsadila 8. příčku.

Konečné pořadí po 9 kolech, V4 Open

Pořadí Titul Jméno FED Elo Body
1 GM Aczel Gergely HUN 2538 8,5
2 GM Pacher Milan SVK 2467 7,0
3 IM Szeberenyi Adam HUN 2364 7,,0
4 GM Talla Vladimir CZE 2402 7,0
5 CM Pniaczek Marek POL 2082 7,0
6 FM Jablonicky Martin SVK 2360 7,0
7 IM Druska Juraj SVK 2441 6,5
8 WGM Sikorova Olga CZE 2193 6,5
9    Zatko Gregor SVK 2144 6,5
10
Jozefek Michal SVK 2182 6,5
 

Bleskový turnaj měl jednoznačného favorita, který se stal také jednoznačným vítězem. V 11 bleskovkách 10 partií vyhrál a jednu remízoval GM Sergej Movsesjan.


Vítěz bleskového turnaje GM Movsesjan (vlevo)

 *Všechny fotografie zdroj oficiální web

Odkazy

 
14x 3787x Zuzana Červená
Fotogalerie
Komentáře (14) Aktualizovat
20.07.2018 11:18 | Poutnik

Klasifikovat jako znevážení šachu, disciplinárku a flastr. Žádný jednání v rukavičkách. Tedy pokud svazu jde o šachy. Sponzor se totiž na takovéto bramboračky hledá sakra blbě. Popravdě bych se o takové partii ani nedověděl, protože po zkušenostech sleduji raději pořádné turnaje, kde je na co se dívat.

20.07.2018 10:43 | Zmestabileho

Ad Pawel: Ano, ve včerejším posledním kole rapidu v Pardubicích, který se hraje jako otevřené MČR v rapidu, naši reprezentanti a olympionici předvedli na druhé šachovnici opět svou „strhující“ show: Štoček – Plát: 1. Jf3 Jf6 2. c4 g6 3. Jc3 c5 ½.  To ale opravdu není nic nového – tímto způsobem se naši hráči bohužel prezentují standardně.

 

Řešením je podle mě jedině profesionalizace řízení naší repre, od které se bude odvíjet tlak na vystupování našich reprezentantů, se kterými bude mít svaz uzavřenou smlouvu.

 

A je tady ještě nevyužitý potenciál šachových fanoušků – moc nás tady sice není, ale v této situaci se také není čemu divit - vždyť kdo by natěšeně sledoval třítahové remízy na onlinu? Ale pokud máme šachovou hru rádi a na šachy se díváme, tak o tom pišme.

20.07.2018 08:48 | pawel

Na on-linu ze včerejška.

Když se v jiném sportu hraje o 1.místo, je to vrchol, řežba, pro diváky atraktivní. Druhý v tu chvíli s nadsázkou řečeno nešťastnější než ten v turnaji poslední.

Když náhodou přivedeme diváky na online šachový (nejdej bože do hrací haly diváky,  sponzory, média) a ti sledují s napětím poslední kolo o první místo, co se pak stane?

2 přímé partie o první místo posledního kola na otevřeném mistrovství Č R a o první místo mistra Č R:  Měly 6 a 3 tahy, slovy šest a třicrying. to je fakt nářez nebo zářez.

Smutné pro diváky, pořadatele, sponzoryno.

19.07.2018 23:07 | Zmestabileho

BvO: Je evidentní, že u nás chybí profesionalita v řízení repre šachu, stejně jako u nás chybí profesionalita v přístupu ke hře u většiny našich titulovaných hráčů, reprezentanty nevyjímaje. To jsou viditelné věci - které se dají zásadně zlepšit!

 

Souhlasíte s kritikou, ale postrádáte nápady, jak to řešit a jak přivést do šachu sponzory a víc peněz. Zrovna nyní je ale u nás dost potenciálních sponzorů do sportu! Jenže šachisté sami jim nemají co nabídnout, a není to jen kvůli tomu, že naše hra není masová. Neumíme si uspořádat ani důstojné národní mistrovství - takže šampiónem je ryzí amatér s titulem MF. Když chybí ona profesionalita - tj. dlouhodobější řízená koncepce, směřování k výkonnostním cílům, odpovědnost a schopnost přesvědčivé sebeprezentace - to vše jak ze strany vedení tak i ze strany top hráčů  -  tak šachisté nebudou pro sponzory zajímaví. Budeme se jen dál vymlouvat že fotbal táhne víc než šachy. Když nezačneme sami u sebe, nic se zásadně k lepšímu nezmění.

19.07.2018 21:15 | Zmestabileho

Dlouholetá situace uspořádání národního šampionátu je tristní, a že to souvisí obecně s neutěšeným stavem naší repre - to už se opravdu opakuji. Jak vedení našeho šachu tak i top naši hráči se stále ve velké většině (čest výjimkám!) chovají, jako že šachy jsou jen hra pro pár nadšenců, a nějaký národní šampionát v takové hře? - vždyť o nic nejde - koho to zajímá?, a nějací fanoušci nás vůbec nezajímají, dáme to za sedm tahů za remis, vždyť hrajeme si to jen pro sebe atd. Kdyby se tohle změnilo, byl by i větší zájem sponzorů, a do šachu by přišlo víc těch peněz, po kterých paradoxně volají naši velmistři jako Plát, a přitom svým přístupem mohou tak akorát ty sponzory odradit.

19.07.2018 18:22 | takychcineconapsat

Coby obživa jsou šachy příjemnější než stát za pokladnou a mohou potěšit i ostatní lidi, kteří to sledují. Bohužel, český šachový svaz ovládla arogance a podle toho to taky vypadá. Uzavřené mistrovství plné rychlých remíz, mizerné výsledky venku, hráč za zenitem bez špetky soudnosti se cpe na olympiádu a další, misto aby si hleděl své hry, šíří na internetu pomluvy o mnohem silnějším velmistrovi.

19.07.2018 17:11 | Poutnik

Sympatické video mladé slečny. Držím jí palce ať se jí v životě daří. Tak mladá a už pochopila, že věnovat se v životě jen šachu může naplnit jen někoho kdo na víc nemá.

19.07.2018 07:39 | Vojta Plát

Nebo se taky na šachy můžeme vykašlat a dělat toto: https://www.youtube.com/watch?v=RfQ-4AZrvaY Slečna je ze šachové rodiny(ročník 1999, elo 2178), ale našla si svoji cestu :-)

19.07.2018 07:39 | Vojta Plát

Zvýšit aspoň o 50% cenový fond a zákaz remíz do 30.tahu. Já jsem pro, v tom se ZMB souhlasím. Na Slovensku měli GM podobné startovné jako my, ale první cena byl výsměch, byla nižší než startovné pro velmistra. Ale aspoň se tam kluci řezali, to je fakt.

19.07.2018 01:15 | BobvonOstrauburg

Zmestabileho má v podstatě pravdu, jenže pořád zapomíná na to hlavní: peníze. Ať se to líbí nebo ne, peníze z šachu naši šachovou špičku do značné míry živí. Proč se pořád při pořádání MČR i jiných domácích soutěží musí řešit termínová kolize, při které se stejně ani všem jednotlivcům vyhovět nedá? Nemělo by snad být MČR pro domácí hráče nejdůležitější akcí vůbec (samozřejmě mimo mistrovství světa a olympiádu)? Jak je potom možné, že dávají před MČR přednost třeba Bundeslize? Napadají mě jen dvě možná vysvětlení, a to buď naše kompletní špička z osobních důvodů na český šach sere, a nebo prostě v zahraničí dostanou lépe zaplaceno. Nedávno se tu srovnávalo MČR s mistrovstvím Polska, které je prý přímou kvalifikací na olympiádu, kde bylo minimum rychlých remíz, a kde byly také pro účastníky výrazně větší finanční odměny. Zavádět protiremizová pravidla náš problém úplně nevyřeší, protože mnozí špičkoví hráči při jejich přístupu mohou ztratit o takové turnaje zájem, když jinde si remízami budou moci bezpečněji vydělat. Stokrát opakovaná stejná kritika v místních diskuzích je sice fajn, ale nějak pořád postrádám nápady na sponzory, kteří by do českého šachu přinesli víc peněz a především by tak umožnili něco výrazně změnit. Taky bych se zeptal Zmestabileho, zda mu pro propagaci českého šachu přijde lepší, když domácí slavní špičkoví hráči se na domácím turnaji alespoň ukážou, byť udělají množství bezpečných remíz, nebo když budou domácí turnaje úplně bojkotovat.

18.07.2018 08:20 | Milan Maros

My sme to riešili tak, že sme dali zákaz ponúkania remíz do 30. ťahu. Hráči to síce občas obídu opakovaním ťahov, ale nestáva sa to často. Takže si myslím, že to pravidlo pomôže zvýšiť bojovnosť.

17.07.2018 11:21 | Zmestabileho

Náš svaz nedokáže uspořádat uzavřené MČR ze kterého se nestane remízová bramborajda – to je prostě současná realita.

 

Organizace MČR a k tomu řízení naší repre –  pro mě to není míchání jablek s hruškama. Skloubit MČR s řízením repre by bylo v našich podmínkách ideální řešení - pro prezentaci šachu u nás i pro samotné hráče, kteří by se mohli předvést na národním mistrovství na místo nekoncepčně uspořádaného nominačního turnaje. Bohužel tohle se u nás neděje, takže máme ten kalvados a hruškovici co spolu dohromady nechutnají  – v tom s Vámi plně souhlasím.

 

 A přístup našich velmistrů?  Nechají si zaplatit účast na MČR, na kterém potom hrají domluvené deseti tahové remízy – toto byl jejich „profesionální“ přístup na MČR, které bylo hráno jako poslední uzavřený turnaj. Kvůli tomu se MČR začalo hrát jako open - Ostravský koník.

17.07.2018 08:17 | Druid.Panoramix

Pro ZMB: Neříká se náhodou, že kdo chce, hledá způsoby a kdo nechce hledá důvody. Nevěřím tomu, že by český šachový svaz nedokázal zorganizovat uzavřené mistrovství ČR - vždyť dokázal zorganizovat i nominační turnaj, takže to jde. Apropos, remízová bramboračka, když bude hodně slušný cenový fond a aplikována"sofijská pravidla" ( případně i jiná) a hráči budou motivováni hrát na výhru, protože remízy by se jim při závěrečném účtování nemusely vyplatit. No a pak už je to jen o vybrání vhodného termínu, který by vyhovoval všem z první TOP 10 žebříčku ( v případě nezájmu i dalších), trošku to oživit i nominací vítězů z nějakého paralelně hraného otevřeného turnaje ( viz příklad GM Pachera, který si 2.místem v turnaji V4 vybojoval účast na MSR pro přístí rok, takže někdo musel z toho MSR spadnout do V4). Holt nějak se začít musí a druhý rok už to bude jen lepší. A k tomu svazu, který Vám tak leží v žaludku, nikdo Vám nebrání - jako fyzické osoběm ne jako ZMB - aby jste se nechal nominovat a posléze třeba i zvolit a prosadit tam nový čerstvý vítr, když ten současný se Vám jeví poněkud zatuchlým. Trošku mi uniká souvislost mezi organizací uzavřeného MČR a nezvládnutého řízení naší reprezentace svazem, ale věřím, že to určitě rád objasníte, mě se to jeví jako dvě nezávislé věci, takže tady trošku mícháte dohromady jabka a hrušky... a to i vypálený alkohol ze dvou druhů ovoce má takovou divnou příchuť, z jablek má být kalvados a hrušek hruškovice a ne nějaká jazyku nelahodící směska. Btw, bude nový kapitán, GM Hráček, a třeba bude trvat na uzavřeném MČR jako jedním z hlavních nominačních kritérií při sestavování reprezentace. Ale nebudeme předbíhat dobu. A přístup našich velmistrů ke hře samotné..... všichni jsou dospělí, před zákonem právně odpovědní a šachy je živí a snad vědí jak šachy hrát a jak se prezentovat- myslím, že tady na fóru diskuze je to učit nebudeme.

16.07.2018 20:21 | Zmestabileho

Stejně jako Poláci, tak i na Slovensku umí uspořádat národní mistrovství jako uzavřený turnaj - a nemusí se bát, že z toho bude jen směšná remízová bramboračka jako u nás! Na slovenském mistrovství skončila remízou snad jen necelá třetina partií!

 

Takové národní mistrovství u nás bohužel stále není možné - jednak kvůli nezvládnutého způsobu řízení naší reprezentace svazem, jednak kvůli nedůstojnému přístupu našich velmistrů ke hře samotné. 

Připravuje se