Jaké je to být ředitelem…

04.09.2015 12:36 | Open Havířov 2015

Symbol konce prázdnin-tradiční čtvrtý v pořadí z „velké čtyřky“ severomoravského šachu, tedy po Koníku, Orlové, Karviné,-se letos málem nehrál..

Seděli jsme tuhle v Orlové čekajíce na další kolo, když Honza Didi povídá: Mluvil jsem s Pavlem Podlesným, letos se Havířov nehraje, nejsou prachy.. Standa Kolář se přidal že je to škoda..

Bylo nám jasné, že jakmile se jeden ročník tradičního turnaje zruší, je konec tradice..

A-vytáhl jsem mobil a volám Pavlovi. Kolik potřebuješ, aby se o tom začalo uvažovat. Překvapen mi povídá, že alespoň xx …táců za pronájem místnosti. A-překvapivě se slyším říci-já to zaplatím!

Kluci kolem čumí-a-no jo, ty si to odečteš z daní, viď?

Hoši houby si odečtu. A nevydělávám žádný závratný peníze, jsem pouhý OSVČ živící se kreslením ocelových konstrukcí..Schůzka s Pavlem Podlesným, není to ještě definitivní, musí sehnat i jiné peníze na ceny- ale rozjíždíme to. Jsem jmenován ředitelem turnaje (vida-poprvé v životě ředitelem-kam jsem to dotáhl!-smajlík..)

A nyní těžký úkol-sehnat hráče..

Lovím samozřejmě kluky především u piva…Ovšem je jasné, že potřebujeme nějaké taháky- a za málo peněz. Obracím se především na kluky z mateřského oddílu ŠK HM Ostrava, tedy hráče extraligového Labortechu. .  Zahájení turnaje přesouvám z tradiční soboty na neděli-aby se hráči mohli vrátit ze Starého Města a Olomouce. Nevýhoda je ovšem v tom, že se bude muset hrát v sobotu dvojkolo. Ale  daří se-mám přislíbenou solidní sestavu- a snad se ještě někdo dostaví.

V den D-neděli 24.srpna  se scházíme tři hodiny přede zahájením, abychom postavili šachy . A pak nervózně čekáme, kdo vůbec skutečně přijde. Ještě půl hodiny před oficiálním zahájením je místnost prakticky prázdná. Že by  jsme si to rozdali ,jako vedení, mezi sebou?

Pak se přeci jen hnou ledy-ale panuje mírný chaos, vzhledem k tomu, že mnozí zoufale volají, že z různých důvodů se  opozdí. Holt, zřejmě jsme opomenuli „horečku sobotní noci“..

Nakonec jsem spokojen-máme v turnaji vítěze Openu Starého Města Vlaďu Tallu a vítěze Openu z Prahy Jirku Kočiščáka, který sice nemá titul GM,  ale jeho poslední výsledky v extralize a Praze  mluví za vše. Škoda, že nepřijel Lukáš Klíma, který po výsledku v Olomouci neměl asi chuť hrát, z práce nebyl uvolněn Honza Malík.

Při pohledu na startovní listinu- a konečného pořadí-je jasné, že prvá nasazená trojka si to rozdala mezi sebou-což se dalo předpokládat. Jasně-tihle kluci vedou o parník…Ale měli to náročné. Mezi sebou skončili partie remizou- Péťa s Vláďou se ani moc nesnažili-Jirka oba soupeře zkoušel-ale kluci se fakt moc dobře znají.. Znamenalo to ovšem neklopýtnout s ostatníma- a to není vůbec lehké.

Hlavní roli zde hrál čtvrtý nasazený hráč Pavel Zabystrzan (měl jsem tu čest s ním hrát v prvním kole-s černýma jsem neměl šanci, byť jsem jednu dobu držel rovinu-ale je to buldok-pozičně mě přejel!).

Hrál s trojicí vítězů hodně složité koncovky- a vlastně remizové.  S Péťou udržel remiz, ale s Jirkou a Vláďou prohrál.. Zejména prohra v posledním kole s Vláďou jej hodně mrzela a říkal mi: “Kdyby tohle předvedl někdo z mých žák, tak ho tak utřu!“


Holt- o tom to je.

A tak o pořadí na prvém a druhém místě rozhodovaly doslova „praporky“


Nemohu si pomoci říci něco navíc k vítězi turnaje Jirkovi Kočiščákovi. Vlastně co jsem znovu po letech strčil nos do této-někdy šíleně kruté hry- strčil nos- dost často se s ním setkávám. Moc rád o sobě nechce slyšet chválu-ale..musím opatrně (smajlík). Opět jsem měl možnost-a jsem nesmírně rád-pokecat s ním, a docela dost času. A opět jsem byl překvapen (ale myslím, že i on mnou-smajlík).

Je to nesmírně chytrý kluk, spolehlivý, komunikativní-a vůbec..

Jenom příklad na téma příprava na partii.

Víš když jsem hrál Mitropu, měli jsme přípravu 3 hodiny a já na partii byl vlastně připraven-ale nesmírně unaven.. Prahu jsem hrál-naprosto bez přípravy. Vůbec jsem se nedíval, s kým hraji a jaké mám barvy. Raději jsem po Praze chodil po výstavách, muzeích- a když jsem přišel do hrací místnosti, jen jsem se podíval s kým jakože- a hrál. Tady to dělám stejně, ale je jasný, že vzhledem k omezené konkurenci podvědomě cítím, s kým budu hrát..

A-také zajímavost, pro něj vlastně charakteristická. Ptal jsem se ho na studium- studuje práva v Brně, což určitě není lehká škola. Vím, že z nějakýma zkouškami nemá vůbec problémy-ale stejně mě jeho odpověď mírně šokovala: “Jo dobrý, ale letos jsem si přibral, dobrovolně, jazyky-arabštinu a finštinu, víš jazyky jako angličtina a tak, dost podobné-chci zkusit něco jiného- a navíc není to o tom, že by mě kvůli tomu vyhodili -zajímá mě to!“

(No ty volgo-smekám!)


Vynikajícího úspěchu dosáhl hlavní organizátor turnaje, šedá eminence pořádajícího oddílu Baníku Havířov, Pavel Podlesný. Čtvrté místo v takové konkurenci je super! Může mi děkovat, že jsem ho k pořádání turnaje přesvědčil a dluží mi panáka, kterého mi slíbil.(včera na Grand Prix  Šenov 2015 to napravil!)

Možná si někdo myslí, že jen blázen může vyhodit prachy, za které by byla dovča u moře.. Někteří fakt nechápou. Těm říkám-má to pět „P“.

Máš zabezpečeného syna- nemusíš platit alimenty. Nechceš auto (stačí kolo), nechceš už dům, nechceš chatu. Kde jsi chtěl ve světě být-už si vlastně byl ( a už se ti nechce někam jezdit)..  Ale to podstatné-nemáš babu!

Protože v tom případě by ti v žádném případě peníze nepřebývaly..

A-neptej se, co dělají šachy pro tebe- zeptej se, co můžeš udělat pro ně.

A-když vám otec  bratrů Šrámků řekne: “Jirko díky, bez tebe by se turnaj nehrál a mladí kluci by si nezahráli“ -je to možná za všechny peníze..

Nemalý dík rozhodčímu turnaje-je to mladý kluk, který má o šachy zájem a je moc dobře, že si zkusil pískat celý turnaj. Nebylo to až tak jednoduché-potížista se vždycky najde-ale zvládl to!

Jirka Hurta, text, foto- karikatury Luboš Zimniok

   

Luboš Zimniok: No...Jirka Hurta je, mírně řečeno, skromný.

Organizaci turnaje zvládl se svým týmem na jedničku. Protože jsem však „rýpal“ :-) , neodpustím si připomenout jednu jedinou chybičku: příště bych nechal dole více prostoru a část šachovnic přesunul do patra...Přece jen, ve vedrech, která panovala, nebylo jednoduché to dole „udýchat“ a nahoře bylo místa celkem dost.

Jirka ještě zapomněl dodat, že na turnaj se jezdili dívat i hráči z jiných klubů, jimž čas nebo pracovní povinnosti nedovolily zúčastnit se. A v bufetu se probíraly věci, že by se na svazu divili :-D (mládež, peníze, reprezentace, soutěže družstev, systém turnajů atp.). Osobně se mi v diskuziích zalíbily dvě věci: 1) 200,- Kč za přestup svazu? Za co? Za přepsání čísla klubu v databázi? 2) startovné (a pokuty, a cizinci a … -zde si doplň, co je libo) v soutěžích družstev je neadekvátní, zrušme to a uspořádejme si vlastní soutěže, třeba o vybrané vklady!Jistě, „hospodské kecy“, které nic nevyřeší, ale pozor(!), co když se najde někdo, kdo se toho chytí??? Nebude to znamenat třeba konec Extraligy (nebo jiných soutěží)? :-)

Ještě jedna maličkost... Jeden karvinský hráč, Jarda Sobek, kdysi řekl: „Práce s mládeží, to nejsou jen budoucí GM, IM a talentovaní hráči. To jsou i budoucí funkcionáři, rozhodčí a ...budoucí sponzoři.“ Souhlasím s ním a mrzí mě, že v ČR se na to díváme jinak :-( („...už jsi měl  -náct? A to máš teprve III.VT? No, klidně u nás můžeš hrát dál, nikdo tě nevyhazuje, uděláme z tebe náhradníka...“)

Ale právě tady bych chtěl vyzdvihnout nejen pořádající Baník Havířov, ale i jiné oddíly a kluby, které tohle pochopily a snaží se zapojit co nejvíce mladých. Příkladem může být havířovský mladík David Šimon, který je už teď dobrým rozhodčím! A je dobře, že mu Jirka (a Baník) dal šanci předvést se v tom nejlepším světle. Svou práci odvedl na jedničku (stejně jako ostatní organizátoři turnaje)

Díky Jirko i za hráče, snad tě tvé nadšení neopustí a příští rok se potkáme v Havířově znovu ;) !!!

Pod taktovkou rozhodčího


Konečné pořadí po 9 kolech

Poř.St.č.
JménoFEDRtgKlub/MístoBody PH 1  PH 2  PH 3 K
11FMKociscak JiriCZE2462Sachovy Klub Hm Ostrava8.040.553.540.010
22GMTalla VladimirCZE2424Sachovy Klub Hm Ostrava8.038.551.539.510
33GMVelicka PetrCZE2397Sachovy Klub Hm Ostrava7.037.049.035.510
416
Podlesny PavelCZE2072Banik Havirov6.035.545.029.020
55FMOlsar JaroslavCZE2229Sachovy Klub Karvina O.S.6.034.546.527.020
66FMLys JosefCZE2160Sachovy Klub Karvina O.S.6.034.045.530.520
74FMZabystrzan PavelCZE2313Sk Slavia Orlova5.540.052.032.020
810
Taus MartinCZE2109Sk Slavoj Poruba5.538.550.530.520
913
Zdrazil TomasCZE2085Ask Da Olomouc5.535.546.529.520
1021
Kozelsky MarekCZE1949Sk Senov5.531.039.025.520autor: Jiří Hurta

10x 4501x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
07.09.2015 21:32 | chips

to jaroslavsysel: Když už jste tady jednou zmiňoval crowdfunding, co to takhle zkusit se soutěží družstev? Vklady+nějací (třeba i menší) sponzoři a máte solidní cenový fond, o který se dá hrát a ještě na tom něco vydělat ;)  -pokud se vám podaří zapojit max.počet družstev (od okresu po nejvyšší soutěže)-a hrát třeba pavoukem..., aby to bylo levné (bez velkého dojíždění) a atraktivní...a bez velké ztráty času...a s možností dostat svůj vklad zpět nebo vydělat (vyhrát)...

07.09.2015 12:20 | jaroslavsysel

za me palec nahoru!

06.09.2015 23:25 | Vojta Plát

Někdy jsou soutěže finančně náročné i pro hráče(např. když nedojde, pokuta není moc fajn). A pak jsou náročné i po jiné stránce cheeky

06.09.2015 21:13 | chips

Omlouvám se za dezinformaci ohledně poplatku za LOK... Zaspal jsem dobu :-) Nevím (i když jsem "četl" rozpočet-i ty staré), jak moc finančně náročné jsou pro svaz soutěže... Ale budiž...je to drahé. Nehodlám zde cokoli napadat nebo kritizovat... Prostě se shodneme, že soutěže jsou finančně náročné...pro svaz...i pro kluby. Nepřu se o to ;-)

05.09.2015 14:00 | Viktor

LOK dnes stojí 20 Kč za hráče, se zápočtem na Fide 55 Kč (1 Euro se odevzdává FIDE, která vyžaduje i další poplatky). Vedle toho jsme zavedli hlavně pro děti rapid LOK zdarma pro všechny registrované členy. Jelikož turnaj hraje obvykle více lidí, tvoří zápočty poměrně důležitou příjmovou složku svazu. Přesné srovnání nákladů by bylo asi dost komplikované, jednodušší je prostě brát celý rozpočet jako celek. Snížení poplatku za mládež či ženy by asi klidně konferencí prošlo, ale takový návrh obvykle nepředkládá VV, jehož členům byly při tvorbě vyrovnaného návrhu rozpočtu seškrtány jejich zbytné výdaje, to je spíš prostor pro návrhy krajských konferencí, stačí tam svého delegáta vyslat s konkrétím návrhem.

Tht extraliga má teď sponzora, jeho celý příspěvek padne na soutěž (např. dotace klubům za onliny, propagace, dotace pořadateli trojkola), ceny za umístění jsme z toho nakonec nevypsali, byly by v porovnání s náklady stejně zanedbatelné. K tomu, abychom prodali televizní práva k extralize za nějaké miliony televizi, k tomu máme zatím opravdu daleko. Ale vypsali jsme teď třeba video soutěž, kde by se mohly uplatnit nápady (nejen z bufetu), jak by takový přenos zápasu měl vypadat, aby byl pro televizní diváky zajímavý.

Fórum má slabiny, spamy webmaster průběžně řeší. Rád si ale přečtu nápady i kdekoliv jinde. Každý tak může ovlivnit, jak to bude svaz dělat. 

 

   

05.09.2015 10:12 | chips

Pravdu má...předseda..., ale nedocela :-) Např.: poplatek za LOK je 5,-Kč/hráče. Je v tom vedení databáze, její údržba atp. a je s tím možná (téměř jistě) více práce než s přestupem. Rozdíl? 195,-Kč....Ale budiž, v jiných sportech se také platí za přestup (jen podotknu, že třeba ve fotbale se platí za přestupy mládeže a žen jen 50,-Kč...). Nemáme amatérské soutěže? Všechny naše soutěže jsou amatérské :-) , jen v nich hrají profesionálové.... Vítěz Extraligy vyhraje co? Statisíce? Ne. Prestiž, pohár, medaile a možnost utratit statisíce za Evropu... Co až se najde sponzor, který věnuje pár tisíc (desítek tisíc) pro vítězné mužstvo (+vybrané vklady 12x5000)?  Fórum na stránkách svazu? Ano, jsem tam registrovaný, moc lidí tam nechodí... Kromě spamerů skoro nikdo (minule jsem dostával "x" čínských mailů z tohoto fóra). A bufetové řeči nejsou snahou o změnu na svazu. Bufetové řeči jsou "rodištěm" zajímavých myšlenek ;) , které jednou mohou najít realizátora... Zimniok L.

05.09.2015 03:22 | bohouš z buše

pravdu má, předseda

a klobouček dolů panu Hurtovi (dost mu rozumím)

05.09.2015 00:38 | Viktor

Především poklona J. Hurtovi za záchranu turnaje! Bohužel jsem na webu města Havířova nenašel letošní rozdělení dotací na sport, každopádně dotační program na sportovní akce tam je, to byspolečně s krajskými dotacemi měl být finanční základ pro takovéto akce.

Musím ale reagovat na bufetové debaty - na svazu se především nebudou divit, když k němu nápady a návrhy dojdou! Na fóru ŠSČR není ke koncepcím mládeže ani družstvům téměř nic, z krajských konferencí, které mají projednávat návrhy na změnu řádů se něco objeví také jen výjimečně. Jsme přitom velmi transparentní a demokratická organizace, takže se toho nebojte:-).

Přestupní poplatek se zvýšil na 200 Kč v hubených letech. Většině členů asi nevadí, protože se drží v 1 klubu. Kdybych měl obhajovat jeho výši, tak to máme mzdu administrativní pracovnice+kancelář, odměnu správce databáze (její programování, údržba, pravidelné nahrávání atd.), nově děláme pro nový web úplně novou databázi - to vše něco stojí. 

vlastní soutěž - zde je zajímavé, že šachy jsou jedním z mála sportů, kde prakticky neexistuje žádná amatérská liga. Celkem bych věřil tomu, že vývoj takové soutěže by částečně kopíroval osudy soutěží družstev, jak je známe v ŠSČR - jsou potřeba lidi, kteří to budou řídit (jak dlouho to vydrží kvalitně zadarmo?), informace (např. web atd.), pravidla, která musí účastníci dodržovat, za chvíli tu budou sankce, aby je skutečně dodržovali... To je snad snazší zaútočit demokraticky na kraj/svaz, aby zavedl změny, které všichni chtějí, ne?     

předseda

04.09.2015 15:10 | Countryside

Jako vždy od Jirky pěkný článeček "od srdce" a stejně pěkný dovětek Luboše.

04.09.2015 15:00 | capjar

yes