Hlavně pevné nervy

24.09.2015 09:24 | Světový pohár 2015

Skvělé tažení turnajem předvádí ukrajinský velmistr Pavel Eljanov (foto web turnaje), který jediný rázně vykročil za postupem do semifinále vyhrou nad favorizovaným Nakamurou. Další tři úvodní partie čtvrtfinále skončily nerozhodně.

Pevné nervy jsou čím dál tím důležitějším faktorem boje, stejně jako odvaha ve správné chvíli zariskovat. Jen  tu správnou chvíli je nutno správně rozeznat.

Svidler se rozhodl prověřit svého soupeře z klasických variant dámského gambitu, Wei Yi ale zřejmě za šachovnicí vymyslel novou zajímavou oběť pěšce. Svidler nedokázal nalézt účinný recept a záhy odložil své bílé figury do remízového šuplíku. Trochu déle se o něco pokoušel Vachier Lagraeve v ruské s Girim, nevynucenou výměnou černopolných střelců ale nastartoval rovněž remízový úklid šachovnice. Uvidíme, jestli se v obou zápasech dočkáme prodloužení.

Výtečnou formu předvádí Eljanov. Nakamura pravda přišel s nepříliš vydařenou novinkou, po které Eljanov správně ocenil následky kombinační změny poměru sil na šachovnici, a získal slibnou koncovku, ve které se Nakamura marně pokoušel naladit potřebnou souhru figur. Eljanov sice nedal pár matů, ale přesto partii dovedl celkem jistě k výhře.

Špatnou noc asi měl Mamedyarov. Dostal totiž po asi doma připravené oběti kvality slibnou pozici. Karjakin se nejdříve dobře bránil, ale nepřesnost před časovou kontrolou ho přivedla do velmi obtížné situace. Zdálo se, že výhra Mamedyarova je na spadnutí, ale Karjakin se v koncovce heroicky bránil a Šaka nedokázal technické problémy překonat. Ani dlouhou analýzou jsem nároky Mamedyarova na celý bod podpořit nedokázal, ale pocit promarněné šance myslím bílému zůstal.


-
. kolo -
46x 9343x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (46) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
igors
Morphy: Neviem viac ako všetcia tí, čo čítajú diskusie na chess.sk. Je skoro nemožné (aspoň pre mňa) vytvoriť si z nich čo aj len približne objektívny názor. Šach na to však v každom prípade doplatí...
+0 /-0 | 27.09.2015 09:44

Morphynista

Opět si dovolím trochu odbočit, ale poněvadž zde jako čestný host diskutuje i velmistr a slovenský reprezentant, rád bych se ho zeptal, jaký má názor na kritickou situaci v slovenském šachu, kdy spolu velmi tvrdě a za použití drsných metod bojují bývalý prezident Martin Huba a současné vedení. Vše může skončit v nejhorším případě i finančním krachem a rozpadem svazu. Každý, kdo si přečte aspoň část diskuse na svazovém webu, pochopí, že na Slovensku heslo Gens una Sumus určitě neplatí... http://forum.chess.sk/viewforum.php?f=20

+0 /-0 | 27.09.2015 02:20

igors
ZMB obviňuje (mňa a iných) z povýšenosti :-)))))) Roflmao!! Zombík, veď Vy ste priam oficiálna jednotka povýšenosti, kodifikovateľná v SI-sústave...
+0 /-0 | 26.09.2015 20:51

Pavel Capek

Většina z nás asi umí řídit auto. Většina z nás asi umí hrát šachy. Asi nikdo z nás, kdo umí řídit auto, si nemyslí, že by mohli jezdit F1.

A Vy si Davide opravdu myslíte, že když umíte hrát šachy, že byste uměl hrát jako GM ?

Pokud je to trolling, tak gratuluji, pokud to myslíte vážně, tak je to opravdu na vážné zamyšlení...

+0 /-0 | 26.09.2015 20:27

Zmestabileho

Není nad to, dostat "povýšené poučení" o vlastní blbosti, právě od "zkušených" velmistrů, kteří rozumí hloubce šachu neskonale více, než tzv. obyčejní smrtelníci.

Také se používá ještě tato myšlenka - a sice, že dobrý šachista přece nutně musí "rozumět pozici, a chápat pozici, mít tzv. cit pro pozici - i bez konkrétního propočtu." Jistě, že je to tak. Ale zase jsou to jen taková - bez toho dalšího a podstatného -  jen prázdná vodítka, o kterých se dají klidně napsat spousty knih, spousty "třesků plesků" - nepoužitelných pro top šachy.

+0 /-0 | 26.09.2015 20:15

rostaT

Tedy musím konstatovat, že toho debílka z města bílého  bych chtěl někdy vidět na vlastní oči. Při Vaší výkonnosti, jak můžete vědět čím se řídí elitní hráči. Já jsem se s několika o různých šachových věcech bavil a Váš pohled, který asi odpovídá Vašim schopnostem na šachovnici rozhodně nesdílí. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak byste asi i Vy měl vyšší výkonnost. A bohužel v šachu je problém ten, že je velký rozdíl něčemu porozumět, když to mám s dobrým komentářem a něco jiného to pak sám předvést za šachovnicí a to ještě s tikajícími hodinami. Ale žijte si ve svých bludech klidně dál:-)).

+0 /-0 | 26.09.2015 20:05

igors
Marek má pravdu, ZMB, je to naozaj snůška blbostí. Top hráči zabudnú za deň viac, ako ste sa Vy naučili o šachu za celý život...
+0 /-0 | 26.09.2015 18:37

Zmestabileho

Ad Marek Vokáč: Tou "snůškou blbostí" se řídí nejeden ze současných světových top hráčů, takže přesně jak píšete - skutečně se tím dá i proslavit.

+0 /-0 | 26.09.2015 14:31

Marek Vokáč

Tak jsem se konečně dověděl, co jsou to šachy v éře počítačů. Vskutku, už se ničemu nedivím. Takovou snůšku blbostí jsem neslyšel snad od té doby, co člověk vynalezl koně. Ale prosím, klidně se jimi řiďte, někdo se tím třeba může i proslavit.

+0 /-0 | 26.09.2015 14:08

Zmestabileho

Kvantum do hloubky nabiflovaných variant zahájení, pár naučených typových pozic v koncovkách a  k tomu pár typizovaných plánů hry, které chápe každý pokročilý amatér (minoritní útok na dámském křídle, rochádový útok, hra proti nebo s izolovaným pěšcem apod.), a pak už "jen" propočet konkrétních variant v každé pozici. Tohle jsou šachy - nota bene v éře počítačů. Něco jako "hluboká strategie" nebo  "poziční hra" jsou prázdnými pojmy. Není se potom čemu divit, že klasické traktáty typu "Můj systém" od Nimcoviče, dnes vypadají jen jako sbírka třesků plesků.

+0 /-0 | 26.09.2015 12:29

ELOminator

Ale aby nebylo špatně royuměno mně - hledání a uplatnování obecných principů je důvod, proč hrajeme šachy. Prostě se u partie hádáme o to, čí princip je správnější. Takže když si přehraju partii s geniálním matovým útokem, tak je to sice ktásná partie k přehrání, ale co mi to dá narozdíl od pěkného pozičního výkonu? Botvinnik yes Tal no

cheeky

+0 /-0 | 26.09.2015 11:36

ELOminator

Pčkej, já s tebou v ničem nepolemizuju, jenom jsem to shrnul do jedné věty. Samozřejmě v praxi existuje pouze konkrétní propočet a strategie je jenom obezlička pro lidi aby mohli hrát partii "citem".

+0 /-0 | 26.09.2015 11:24

xdavx x

chess: a tvrdim snad neco jineho? :D Jakube, ja ti nevim, mluvim fakt tak nesrozumitelne nebo nekteri lide nestihaji pobrat co pisu? :) mam delsi dobu pocit, ze jsem asi moc povyskocil, kdyz ma nekdo potrebu me opravovat v tom s cim se mnou souhlasi.

+0 /-0 | 25.09.2015 23:34

SchwartzBlack

Ad Bucefalos : To já jen tak, Botvinnik samozřejmě žádný zuřivý útočník nebyl. smiley

+0 /-0 | 25.09.2015 13:07

ELOminator

Asi takhle: partii rozhoduje taktika, ale bez dobré strategie se k té taktice ani nedostanete wink

+0 /-0 | 25.09.2015 11:22

xdavx x

Krtek: podle me se dneska prave uplatnuje spis ta hruba sila, pocitace do toho vnesli hodne, pozicne pochybne varianty jsou najednou oprasovany, protoze tam je hodne veci na propocet a pocitace to proste vidi. Morphy asi taky nehral od prvniho tahu na mat a takovy tal v nejlepsich letech by i dnes asi byl zjevenim :) 

+0 /-0 | 25.09.2015 11:05

xdavx x

Poutnik: Tak si precti jeste jednou co jsem napsal. Miluji, kdyz me nekdo opravuje a rekne neco s cim nakonec souhlasi. V dnesni dobe se hraje hlavne diky pocitacum konkretne. To ze je strategie neco jineho nez pozicni hrani je jen slovickareni, je to jako tvrdit ze taktika a kombinace neni synonymum. Strateg muzes byt jaky chces, ale bez toho abys videl taktiku se nepohnes.

+0 /-0 | 25.09.2015 11:02

Bucefalos

SchwartzBlack: Tato partie je všeobecně známa. Nemáte tam jinou?:

+0 /-0 | 25.09.2015 09:43

Krtek

Jistě, taktika je základ, ani bez ní se nedá hrát pozičně. Neříkám, že ne. Ale počítače dnešní styl dost ovlivňují a hráči jako Morphy, kteří hrají od prvního tahu tvrdě na mat, už dneska nejsou. Nicméně Kasparov a spol? Proč ne ...

+0 /-0 | 25.09.2015 09:14

Poutnik

Brazina: máš trochu hokej v termínech. Proti taktickému pojetí stojí poziční. Strategická hra je nadřazený pojem a zahrnuje v sobě právě využívání a kombinování pozičních a taktických prvků. Tedy strategická a poziční hra není synonymum. Stratég je silný právě v tom, že dokáže odhadnout, zda je v dané pozici lépe postupovat pozičně (např. lavírovat...) anebo kombinačně (průlom ...)  Tak to popisuje nějaký ruský trenér v knize (ted ji nemám k ruce, abych se na ni odkázal)

+0 /-0 | 25.09.2015 06:51

SchwartzBlack

Ad Bucefalos : Myslíte třeba takovouto nudnou Botvinnikovu poziční partii ?   http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1032787

 

 

 

+0 /-0 | 25.09.2015 00:09

xdavx x

Krtek: nesouhlasim. To si rikali v dobe Botvinika taky a pak se zjevil Tal. Ten kdo vidi taktiku, prehraje strategii, vzdyt on nakonec Aljechin prave diky taktice ztratil zapas s Euwem. Podle meho laickeho nazoru je taktika strategii nadrazena, pokud budu neco stavet pozicne a taktiku nevidim, tak prohraju, nezavisle na tom jak uspesne jsem postavil figurky/

+0 /-0 | 25.09.2015 00:02

Krtek

Několik desítek tahů dopředu propočítaná taktika dost připomíná strategii smiley

V lidském šachu bude vždy hrát jistou roli právě ten lidský faktor a právě proto si myslím, že kombinační šach nevymizí. Je ale pravda, že hráči jako Morphy se už neprosadí..

+0 /-0 | 24.09.2015 23:17

Bucefalos

To není Dejá vu.. Giri a Smyslov mají dosti společného. Opravdu nevím, jestli Giri někdy pracoval v rámci treningu s partiemi Smyslova. (Karjakin jednou prohlásil, že v partiich starých mistrů není vůbec nic, nechám to bez komentáře ať každý posoudí sám..) 

V těchto dnech finišuje TCEC Season 8. Partie dnešních počítačů jsou vyloženě poziční.. Zdánlivě jako by se v nich nic nedělo. Je to ta samá šmudlařina jaká je tu vyčítana mnohým velmistrům. Je pro mě fascinující, že Smyslov, ale i Botvinnik měli před více než 60ti lety pravdu, když preferovali poziční šach. Z mého pohledu se zdá být velice nepravděpodobné, že se ke slovu dostane kombinační šach ala Aljechin, Tal, Kasparov či Širov.   

+0 /-0 | 24.09.2015 22:27

ELOminator

OFFTOPIC: Tak jsem si před sezónou vylepšil náladu volnou partií s TinyChess:

1. e4 e5 2. Nf3 f6 3. Bc4 Nh6 4. d4 exd4 5. Bxh6 gxh6 6. Nxd4 Bb4+ 7. c3 Bf8 8. Qh5+ Ke7 9. Nf5+

mí budoucí soupeři, už se třeste! cheeky

+0 /-0 | 24.09.2015 20:09

SchwartzBlack

Při pohledu na Giriho partie mám intenzivní pocit dejá vu. To je snad naklonovaný Smyslov.

+0 /-0 | 24.09.2015 20:07

capjar

A už vyhrál. Má 3,5/4.

+0 /-0 | 24.09.2015 19:48

dr.Ák

Blahynka super!!!

+0 /-0 | 24.09.2015 19:47

dr.Ák
Vložte obsah
+0 /-0 | 24.09.2015 19:46

capjar

Mimo téma: Na ME juniorů právě hraje online Martin Blahynka, má dva pěšce navíc ve věžové koncovce. 

+0 /-0 | 24.09.2015 18:59

MaX

já jsem při svém tipování pavouka byl vedle jak tak jedle

+0 /-0 | 24.09.2015 17:55

Alfil

2DN : Já jsem taky málem na tah 52.Vcg8! nepřišel, ale pak jsem upgradoval počítač a bylo to rázem zřejmé! :-)

+0 /-0 | 24.09.2015 16:26

Zmestabileho

A Remizjakin už zavěsil po pouhých 14 tazích! Bravo!

 

Wei to rozehrál velmi mdle a neambiciózně - navíc přesně tohle jeho soupeři "s širokou duší" vyhovuje. A Giri si v klídku směřuje k postupu do semifinále.

+0 /-0 | 24.09.2015 14:55

jaroslavsysel
Mel jsem jednou velmi, ale velmi podobnou pozici jako ma Wie a po te partii, jsem se zaprisahal, ze nikdy nepripustim h6, g5 a kone na f4...
+0 /-0 | 24.09.2015 13:41

honzour

David Navara: díky za doplnění té varianty 50.Kf6! Zrovna jsem si marně lámal hlavu, co tam bílý po 50...Kh6 51.Vh8+ Vh7 vlastně má zahrát. My blbí s 2000 elo holt tohle bez programu (většinou) už nevidíme :-)

+0 /-0 | 24.09.2015 10:31

kiklos

Děkuji Vám Marku za pěkný komentář. S tou koncovkou jste si dal šichtu! J+SxV jsou asi nejzajímavější koncovky - dají se hrát na výhru oběma stranami.

 

Eljanov mi včera udělal radost, v tomhle složení fandím nyní jemu. Podává fantastický výkon a navíc jsou jeho partie zajímavé. Škoda, že to Šak nedotáhl. Doufám, že tihle sympaťáci si to rozdají v semifinále.

 

Vidíte Davide, jak by vypadali Vaši soupeři, kdyby se Vám trochu více dařilo? Škoda škoda.

U Viktora snad ještě více škoda - chyběl jen malý kousíček k překonání Adamse, Dominguez byl hratelný, Nakamura nemá úplně optimální formu.

+0 /-0 | 24.09.2015 10:04

David Navara

Mně se ty poznámky také velmi líbí, jen jsem tam doplnil jeden detail.

+0 /-0 | 24.09.2015 10:02

pavelp
Děkuji za výborné komentáře k partiím. Ještě zajímavost k partii Eljanov - Nakamura: Nakamura po 29. tahu nabídl remízu. Eljanov ji samozřejmě odmítl, svou pozici považoval za technicky vyhranou už ve 23.tahu, po výměně dam. (I já se musím pochlubit, že jsem to viděl podobně; ovšem samozřejmě za předpokladu, že bych za bílé nehrál já :)
+0 /-0 | 24.09.2015 09:57

David Navara

Češtinářům se omlouvám, pokud se nedá průběh sehrát. Snad všichni chápou, co jsem chtěl sdělit.

+0 /-0 | 24.09.2015 09:51

David Navara

K tomu tahu 50.Kf6! z partie Eljanov - Nakamura bych ještě doplnil pointu 50...Kh6 51.Vh8+ Vh7 52.Vcg8! s pěkným matem, ten 52. tah bílého se dá přehlédnout. Tohle pokračování jsem viděl, ale předchozí průběh bych bílými nesehrál zdaleka tak dobře.

+0 /-0 | 24.09.2015 09:50