Festival Letní šachové Pardubice přivítá kompletní reprezentaci i legendy

24.07.2020 19:17 | Zprávy

Česká šachová jednička David Navara, mistr Evropy do 18 let Thai Dai Van Nguyen, nejlepší ženy, nadějní junioři i legendy, ti všichni míří do Pardubic.

Od 27. července do 2. srpna se zde koná reprezentační turnaj Letní šachové Pardubice, který se koná v původním termínu největšího festivalu šachu a her na světě Czech Open. Ten by se měl uskutečnit v září.

Reprezentanti dostávají díky Letním šachovým Pardubicím alespoň částečnou náhradu za odloženou šachovou olympiádu, která se v srpnu měla uskutečnit v ruském Chanty-Mansijsku. Na své si přijdou i diváci uvyklí na velkolepý festival Czech Open, který se v Pardubicích koná od roku 1990.

„Šachy byly téměř jediným sportem, ve kterém se u nás v roce 2020 podařilo v pořádku dohrát většinu týmových soutěží. V jistém smyslu jsme ale nakonec i my pocítili dopad současné nelehké situace,“ říká o přesunu Czech Open na termín 17. – 28. září Martin Petr, předseda ŠSČR. S myšlenkou na zcela nový festival za účasti domácí špičky přišel reprezentační úsek svazu a naši nejlepší šachisté se chtějí v Pardubicích prezentovat v nejlepší formě.

„Je vynikající, že se můžeme potkat na takovém turnaji, jako jsou Letní šachové Pardubice. Máme za sebou dlouhé období online turnajů včetně mistrovství Evropy v bleskové hře, šachy naživo ale nic nahradit nemůže. Na turnaje se těším a doufám, že budu hrát dobře,“ říká David Navara, jenž na zmíněném online ME získal stříbro.

Letní šachové Pardubice, které se konají v pardubickém hotelu Labe, sestávají z pěti samostatných turnajů. Navara bude v akci od prvního hracího dne, v úterý 28. července od 14:30 vypukne tzv. Pardubická výzva. Dlouhodobou domácí jedničku totiž vyzve mladší reprezentační kolega a bronzový medailista z ME v bleskovém šachu 2017 Peter Michalík, českou dvojku Viktora Lázničku zase mistr Evropy do 18 let z loňského roku Thai Dai Van Nguyen. Hraje se na 4 vážné partie, 2 rapidy a 4 bleskové partie.

Současně se diváci budou moci kochat simultánkami, které v rámci turnaje Pardubická zkouška sehrají 4 velmistři a „legendy“ Sergej Movsesjan, Zbyněk Hráček, Jiří Štoček a Vlastimil Babula proti čtyřem družstvům složeným z českých reprezentantek a nejlepších juniorů. Od 30. července si to zmíněná čtveřice velmistrů rozdá mezi sebou při Turnaji legend v rapidu, ženská reprezentace v čele s jedničkou Joannou Worek se zase bude chtít blýsknout v osmikolovém rapidovém klání proti juniorům. Festival zakončí 2. srpna otevřený bleskový turnaj pro všechny účastníky Letních šachových Pardubic.

„Čeká nás týden plný výzev, zkoušek, prestižních bojů, ale především skvělých šachů. Gladiátory jsou ti absolutně nejlepší z českých luhů a hájů. Na jejich kombinace, ale i chyby a další zajímavosti nás budou upozorňovat špičkoví šachoví komentátoři při každodenním živém rozboru probíhajících partií. Je vskutku na co se těšit,“ láká do Pardubic Petr Laušman z pořadatelské společnosti AVE-KONTAKT.

Více informací naleznete v propozicích a na webu ŠSČR.
0x 1280x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat