Prague International Chess Festival

Dvacet startů

29.07.2014 06:11 | Czech open 2014

Svou jubilejní dvacátou účast v Pardubicích okořenil velmistr Jiří Štoček celkovým desátým místem a zároveň nejlepším umístěním mezi českými hráči.

Kolik máte zářezů v podobě počtu startů na CZECH OPENu?
S letošním ročníkem už jich je dvacet. Jezdím pravidelně od roku 1994.

To je slušná porce. Co pro Vás CZECH OPEN znamená?
Je to nejdůležitější otevřený turnaj v České republice a zároveň v Evropě. Účast se mi zdá samozřejmostí.

Co se týče letošního ročníku, z počátku jste měl poměrně dost remízových partií. Jak jste v konečném důsledku spokojen se svou předvedenou hrou?
Moje hra rozhodně nebyla dobrá, nakonec jsem získal více bodů, než bych si zasloužil. Na druhou stranu, pokud vezmu v úvahu, že předchozí sezóna pro mě byla dost kritická, tak se dostavilo jisté zlepšení. Takže vlastně můžu odjíždět spokojený.

Říkáte kritická, z jakého důvodu?
Prodělal jsem šachovou tvůrčí krizi poprvé od zisku titulu velmistra v roce 1998.

Ve Vaší poslední partii tady na turnaji vše nasvědčovalo Vaší výhře a nakonec tomu tak nebylo. Co se přihodilo?
Neřekl bych, že vše nasvědčovalo mé výhře. Partie byla dost komplikovaná, zpočátku jsem hodně riskoval a soupeř získal jasnou výhodu. V časové tísni se situace obrátila, ale přesto jsem nikde neměl výrazné šance vyhrát. Partie byla hodně dlouhá, trvala sto tři tahů a zhruba posledních šedesát probíhalo s mou iniciativou, takže přesně nevím, kde mohl černý lepší hrou vyhrát.


Další na řadě je Šachová olympiáda. Vy jste se ovšem rozhodl nereprezentovat, proč?
Jak možná zasvěcení vědí, tak k účasti v národním týmu jsem měl vždycky vlažný vztah a účast na letošní Olympiádě jsem z různých důvodů neplánoval už delší dobu. Bez ohledu na to, zda bych byl pozvaný, nebo ne.

Je tedy pro Vás reprezentace uzavřená kapitola?
Návrat nevylučuji, ale považuji to za nepravděpodobné.

Na druhou stranu na Olympiádu jede Vaše žena, nezkoušela Vás nějakým způsobem zlomit?
Nic takového neprobíhalo, protože závazky vůči vlastnímu týmu jsou takové, že bychom si to stejně společně neužili. (Štočkova žena reprezentuje Slovensko – pozn. red.)

Čím naplňujete svůj volný čas, když nehrajete šachy?
Zajímám se hlavně o přírodu a přírodní vědy celkově a o historii.

 

Marek Votke

5x 3479x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
04.08.2014 21:43 | Marhula

Výhrady-k reprezentaci české republiky-v minulosti-jistě  být mohli,ale od té doby co  vede - šachový svaz-p. Novotný jistě už ne-

ne?-a dvacet startů v A pardubice je uctihodný výkon,může se jen pogratulovat-ne?

31.07.2014 00:08 | noELO

ad Pavel Chrz:  dopouštím  se  po dlouhé době "veřejné" připomínky -  New Jersey  není město, nýbrž stát USA, hokejový klub je ve městě Newark. Jersey není stát(eček), nýbrž korunní dependence Spojeného království. A slovo "český",  stejně jako ruský nebo  německý, se píše s MALÝM písmenem na začátku. 

Omluva: trochu jsem se po náročném dni napil, takže proto netaktní upřímnost.

29.07.2014 21:37 | faust

Zajímalo by mě, jaký za to budou mít love...

29.07.2014 21:22 | nvmea

těch podivných pořadí hráčů je tam víc, asi se to ještě opravdu bude měnit. Pro mě je největší záhadou Čína - 5 hráčů v 2700 klubu, byli by 2. nasazení, ale z nějakého důvodu hrají jen 2. Alespoň uvidíme Wei Yi.

29.07.2014 19:56 | Pavel Ch

Kde Jersey leží ?

Když již zmíněna olympiáda, tak pár postřehů z webů. Ukrajina (2.nasazená), má Poma a Čukyho na 2. a 3. Jde asi zpřeházet, na oblbnutí soupeřů?! Nebo taktika? Naše ženy bez omluvené Evy, ale Kristýna není zatím doplněná, snad také ok? Jsou jinak až 27. nasaz. Ale lépe skončit z 27. třeba na desátém, než naopak, žewink. Muži 16., hned za Polákama, bude to boj jako vždy.

 Zajímavé je dle stránek BŠŠ kolik od nich bude na olympiádě a za jaké týmy. A třeba kde byste hledali Jersey, nikoliv hokejové město New J. (ostatně Wiki se pro jistotu nejprv zeptá, zda jste se neupsali, pak až odpoví). Závislý státeček má svůj tým s elem prům. těsně pod 2000. A povede ho Český šachista (kterého někteří čtenáři navrhovali i do naší repre) a ostrůvek nám ho vyfouklsurprise. Více na BŠŠ.

Připravuje se