Odehráno pět kol

19.01.2011 10:08 | X. ročník OPEN MARIÁNSKÉ LÁZNĚ

X. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Mariánské Lázně 2011 se přehoupl do druhé poloviny. Včera byly na pořadu dvě kola ve všech 4 hlavních turnajích. Na festivalu se nebývale daří mladým polským hráčům, kteří bo...

X. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Mariánské Lázně 2011 se přehoupl do druhé poloviny. Včera byly na pořadu dvě kola ve všech 4 hlavních turnajích. Na festivalu se nebývale daří mladým polským hráčům, kteří bojují o normy v uzavřených turnajích. Součástí festivalu jsou následující šachové turnaje: A –uzavřený velmistrovský turnaj, ve kterém lze splnit normu mezinárodního velmistra, B1 a B2 – 2 uzavřené mistrovské turnaje, ve kterých lze splnit normu mezinárodního mistra, C – otevřený turnaj, se zápočtem do světového žebříčku ELO FIDE, D – otevřený turnaj v rapid šachu, hraný tempem 2 x 15 min a E – otevřený bleskový turnaj, hraný tempem 2 x 5 min.

Ve velmistrovském turnaji A mají po pěti kolech šanci na splnění velmistrovské normy vedoucí hráči Wieczorek z Polska a Danin z Ruska, kteří mají 3,5 bodu. Jediný náš zástupce velmistr Vokáč je na 4. místě se 2,5 body a má k dobru odloženou partii s velmistrem Ivanovem. Zklamáním byl průběh 5. kola, kdy všechny partie skončily remízou.

V mistrovském turnaji B1 jde nekompromisně za normou mezinárodního mistra Polák Mickiewicz, který v 5. kole porazil dosud vedoucího českého mez. mistra Juřka a dostal se tak do čela turnaje. Dobře hrají další český zástupce Matras, který je se 3 body na 4. místě, ale na normu IM by musel prakticky všechny zbývající partie vyhrát. V turnaji se poměrně daří oběma mladým mezinárodním mistryním. Indka Bhakti je se 3 body 3. a Moldavanka Bulmaga hrající v rumunských barvách se 2,5 body 5.

V mistrovském turnaji B2 porazil Polák Szablowski dosud vedoucí Mayu Porat z Izraele a dostal se do čela se 4 body. Tento hráč má za sebou již dvě první a jedno druhé místo v turnajích Czech Tour. Na 2.-3. místě jsou se 3,5 body teprve patnáctiletá Polka Anna Iwanow (nasazená jako 10.) a již vzpomínaná Maya Porat. Všichni tři vedoucí hráči mají šanci na normu mezinárodního mistra. Naše Kristýna Havlíková je 4. se 3 body, což je pěkný výsledek, ale na normu stačit nebude. Překvapením je slabý výsledek všech mezinárodních mistrů, kteří jsou na posledních třech místech v této skupině.

Nebývale silně obsazený je i otevřený turnaj (C). Tento turnaj má jasné 4 favority. Jsou jimi Dvirnyy (It.), Neuman (ČR), Simonian (Arm.) a Sharapov (Rus.). Prvně jmenovaného překvapivě porazil pardubický extraligový hráč Michal Novotný. Neumana pak ve 4. kole zdolal Yakimenko.