TRADE FAIR CHESS FESTIVAL - 8.kolo

29.08.2010 05:43 | TRADE FAIR CHESS FESTIVAL 2010

Bleskovým turnajem zahájil sobotní program Veletržního turnaje. 33 účastníků sehrálo švýcarským systémem 15 kol a palmu vítězství si odnesl nejvýše nasazený IM Jan Bernášek (viz.foto). Druhý s půlbodovou ztrátou skončil ruský IM Kireev a bronz putuje do Polska díky IM Kostyrovi.

Odpoledne vypukly boje předposledního kola FIDE Openu a v duelu nejvýše nasazených dominoval GM Petr Hába, který využil nepozornosti GM Mikuláše Maníka k zisku pěšce a posléze cenného vítězství. Před závěrečným kolem má tedy GM Petr Hába 6,5 bodu a půlbodový náskok před trojicí pronásledovatelů (IM A. Kireev, IM N. Vyskočil, P. Szablowski). Zítra vyzve GM Hábu hráč ŠK Durasu Brno IM Vyskočil, který dnes černými přehrál IM Plischkiho. Zvítězit v turnaji může taktéž jeden z duelu Szablowski - IM Kireev. Oba tito hráči prožili šťastný závěr dne – polský mladík stál s GM Plachetkou celou partii mírně hůře, ten ovšem s více než třemi minutami na hodinách v klidné pozici svůj 40. tah nezahrál. IM Kireev zahrál velmi špatně s Karlem Kratochvílem, který dokonce dvakrát nevyužil relativně jednoduché možnosti k zisku rozhodující materiální převahy a nakonec sám materiál ztratil, čehož ruský mistr již v technické pozici využil. Překvapením dne byla vítězství patnáctiletých mladíčků z ŠK Lokomotivy Brno – Jiří Musil porazil Petra Skácelíka a Lukáš Sikora Stanislava Staňka!

Krystian Hasinski potvrdil svoji sílu, zvítězil v přímém souboji o první místo nad Jaromírem Pelikánem a tak Národní open zná již kolo před koncem svého vítěze! O další medailové pozice se v závěrečném kole strhne velký boj - nejlépe je na tom po dnešní výhře s 5,5 body Luboš Svíženský, kterého pronásleduje pětičlenná skupina pětibodových hráčů.

Závěrečné deváté kolo začíná ve sportovní hale VUT Brno již v 9 hod. a prvních deset šachovnic FIDE Openu můžete sledovat on-line.