Prague Chess Festival

Rád se někdy do Děčína vrátím

26.02.2009 06:59 | Mistrovství České republiky 2009

Mistrovství v Děčíně určitě hodnotím (jako hráč) za velmi dobré. Hrálo se v krásných zámeckých prostorách, atmosféra byla pro hru doslova ideální. Oba rozhodčí svoji práci zvládli na jedničku. Tým pořadatelů byl velmi sympa...

Mistrovství v Děčíně určitě hodnotím (jako hráč) za velmi dobré. Hrálo se v krásných zámeckých prostorách, atmosféra byla pro hru doslova ideální. Oba rozhodčí svoji práci zvládli na jedničku. Tým pořadatelů byl velmi sympatický. Když jsem se ptal na možné cesty do přírody, byl jsem přímo zavalen informacemi :), dokonce jsem si odnesl i pohledy s okolními krásami - a že jich je! A i přes „tuny sněhu“ jsem některé navštívil, okolí Děčína je prostě nádherné!

Krátké remízy!?

Na turnaj jsem jel v rozporuplném položení. Na jednu stranu jsem měl chuť hrát, ale na druhou stranu jsem měl obavy o svoji formu (kvůli extraligové partii ve Zlíně). Ptáš se mě na krátké remízy a můj „výlet“ do Ostravy? Hraji za Porubu již řadu let, dokonce jsme jednou byli i v extralize (a hrál jsem tam první desku). Mám tam hodně kamarádů (bydlel jsem v Ostravě skoro 4 roky a každý týden jsme se scházeli – šachisti - v hospodě Parlament), jsme prostě dobrá parta. Když jsem jel na MČR bylo vyjednáno, že bude zápas s Karvinou přeložen, jelikož jsme 2 hráči na MČR (já a Petr Velička). Pro nás velmi důležitý zápas, jelikož máme velkou šanci na postup do extraligy. Najednou jsme se dozvěděli (na přeboru), že naše žádost byla zamítnuta! A to proto, že jsme měli dát vědět 2 měsíce dopředu (já to věděl 3 týdny a Petr 1 týden)…prostě podpásovka. Nechci se o tom více rozepisovat. Ale co teď? Nakonec to dopadlo, jak to dopadlo. Jestli si někdo myslí, že jsem skákal radostí, že pojedu do Ostravy a zpátky, tak je blázen. Na druhou stranu to dobré nebylo - to je fakt (odjet z MČR), ale zvolil jsem tak, jak jsem zvolil a doufám, že už nikdy podobný problém na MČR řešit nebudu.

popisek fotografie

Rozesmává mě (občas tragicky), jak rychlé remízy (a nejen to) řeší ti, co o šachu ví, co by se za nehet vešlo. Já jsem se strašně pomalu rozehrával. Nějak jsem nemohl dostat správný rytmus. Hodně zbytečně jsem ztrácel čas a pak i jistotu, což se projevilo v prvních třech partiích. Pak už to bylo lepší. V partii s Vladimírem Tallou jsem vyhořel v zahájení. Zvolil takovou variantu, kterou jsem absolutně nečekal, snažil jsem se soupeře zmást, ale zmátl jsem jenom sebe a pak jsem se dostal do horší pozice, nabídl remízu a doufal, že ji soupeř vezme. Klíčová partie byla s Tomášem Studničkou. Tu jsem, bohužel, neunesl psychicky. V důležitých momentech jsem „uhnul“ a na konci jsem ještě přehodil tahy a byla z toho beznadějná remíza. A druhá byla samozřejmě ta poslední s Jiřím Štočkem…opět mě Jiří pěkně „nachytal na švestkách“ (stejně jako před rokem) a dostal jsem se do horší pozice, ale naštěstí jsem to udržel.

Zklamání, pak spokojenost

Moje pocity po tom co jsem se dozvěděl, že jsem druhý? Přiznávám se, že to bylo zklamání…Zdálo se, že jsem jasně první (v moment, když jsem s Jiřím remízoval). Navíc když rozhoduje Xté nesmyslné pomocné hodnocení. Ale teď s odstupem, jsem samozřejmě velmi spokojen s druhým místem. Před turnajem jsem doufal, že budu v první trojce, což se stalo! Plán splněn :).

Na MČR v Děčíně budu jednoznačně vzpomínat jako na velmi dobré! Rád se někdy do Děčína vrátím a nemusí to nutně být MČR.

Fotografie

UPOZORNĚNÍ REDAKCE: Následující tři fotografie zachycují skutečné postavy, text u fotografií je smyšlený.

"Roberte, mohl bys být třeba třetí," pronáší rozhodčí Danouš Pletánek. Robertu Cvekovi se to moc nezamlouvá.... (zdroj: nss.cz)

...."Dobře, tak co takhle druhé místo?" ptá se pan Pletánek. "Tak to už by šlo," odvětí Robert. (zdroj: nss.cz)

"A je to!" (zdroj: nss.cz)

Zahájení partie Michal Konopka - Robert Cvek. Přihlížejícího Jirku Štočka očividně něco zaujalo. (zdroj: nss.cz)

Pozdější analýza zase zaujala Marka Vokáče. (zdroj: nss.cz)

Partie

Odkazy

Mistrovské soutěže ŠSČR
MČR muži - tabulka a výsledky
MČR junioři - tabulka a výsledky
MČR ženy skupina A - tabulka a výsledky
MČR ženy skupina B - tabulka a výsledky
19x 458x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat
27.02.2009 17:57 | Autor neznámý

to Mira: Samozřejmě, chápu. to David Ciprys: Podrobnosti neznám, ale jak se vyjádřil pan Cvek, tak se vyjádřil. Ano termínů je málo, ale v tomto případě by měl svaz tuto termínovou kolizi řešit s předstihem.

27.02.2009 17:53 | Autor neznámý

Už vloni upozorňovali někteří špičkoví hráči, že nebudou hrát únorové MČR, pokud se jich někdo zeptá až v lednu. Toto je určitě třeba změnit. Přípravě akce by rovněž prospělo mnohem dřívější ukončení konkurzu, aby vše bylo na jedničku, už bychom měli nyní pomalu uzavírat přihlášky, nejpozději někdy v létě aby bylo pořadatelství již přiděleno. Já mám otazníček i u toho února - to je zase dost pozdě vzhledem k tomu, že ME začíná příští týden...

27.02.2009 16:15 | Autor neznámý

"Neschválení přeložení ligového zápasu" bych trochu upřesnil. Podle Rozpisu soutěže má družstvo právo žádat o přeložení na losovací schůzi nebo alespoň dva měsíce předem. Lhůta má chránit soupeře. Že někdo z mého družstva může reprezentovat na akci, jejíž termín je znám rok dopředu, můžu alespoň přibližně předpokládat, soupeř to předpokládat nemusí a všichni víme, jak nesnadné je najít jakýkoliv náhradní termín, nota bene na poslední chvíli. Nominace na MČR se provádí podle ELA k 1.1.2009 - tady se lhůta skutečně stihnout nedala. Ovšem mám-li ve družstvu dva velmistry, kteří oba hráli MČR v předcházejícím roce, asi bych měl možnou kolizi předpokládat. Bohužel si zástupci Poruby vzpomněli skutečně na poslední chvíli. Ačkoliv Pavel Chrz jako zastupující předseda STK udělal maximum pro odklad zápasu, soupeř z Karviné přeložení jednoznačně odmítl. Na výběr byly dvě možnosti. Přeložení nařídit, přestože nebyl splněn požadavek pro změnu termínu a Karvinou případně zkontumovat, přestože se striktně držela řádů. Nebo trvat na původním termínu, protože Poruba mohla účast svých velmistrů na MČR předpokládat. Jen pro úplnost. Pro odložení zápasu musí jít o kolizi nejméně dvou hráčů základní sestavy. Zatímco Robert Cvek hraje za Porubu pravidelně, Petr Velička hrál v předchozích 7 kolech jen dvakrát. Termíny jsou prostě úzkoprofilové zboží, nejsou k mání každoročně a pravděpodobně ani nikdy nebudou :-)) Jinak pro oba velmistry palec nahoru za fyzičku. Já jsem jen o něco kratší otočku za volantem po zasněžených silnicích vyzkoušel na vlasní kůži (včetně hodin na Vysočině) a měl jsem toho docela dost.

27.02.2009 16:01 | Autor neznámý

capjar: Ono to asi souvisí s tím, že mládež hraje všechny soutěže (kromě extraligy a 1.lig až na pár výjimek) a hráčů není 12... :-D 300 hráčů není zrovna málo, k tomu ještě doprovod, trenéři. Také si dovolím tvrdit, že přebory budou poněkud obsažnější než přebor v Děčíně a že vyčerpaná mládež si to za remízy dávat nebude.

27.02.2009 15:47 | Autor neznámý

apač: Příští víkend začíná MČR mládeže a všechny (!) soutěže družstev mají volno ...

27.02.2009 15:19 | Autor neznámý

capjar: to určitě nezvládli, nicméně taky je pravda, že když hokejisté mají repre akci, zastavuje se taky jen extraliga a ne první liga, protože se nepředpokládá, že by reprezentanti hráli druhou ligu... a už jsme zase u těch volných hráčů a hostování do nižších soutěží

27.02.2009 12:16 | Autor neznámý

Odpověď pana Cveka (neschválení přeložení ligového zápasu družstev) u mě vyvolává pocit, že tuhle organizační před turnajovou část náš svaz jaksi nezvládnul.

27.02.2009 11:57 | Autor neznámý

to Bond: no to je vlastně pravda.., a v ušetřeném čase sledovat nedomluvené šachové partie on-line :o)

27.02.2009 11:56 | Autor neznámý

Krátké remízy by možná mohlo pomoci řešit následující pravidlo: hrát se nebude jen na mat, ale i na vysbírání materiálu, přičemž vysbírání materiálu bez možnosti tradiční výhry matem (např. přechod do koncovky K+P proti K, kde slabší strana má kritická pole) bude ohodnoceno jako "malá výhra", třeba 0,6 proti 0,4 bodu. Sponzory, kteří odmítají platit šaškárny typu remíza v 11. tahu ve výměnné francouzské nebo výměnném DG, naprosto chápu. Představte si, že proti sobě nastoupí dva boxeři nebo karatisti, půl minuty budou kolem sebe kroužit, naznačí pár úderů a krytů a po té půlminutě odejdou, že jsou s remízou oba spokojeni a shrábnou za takové "představení" honorář. Na openech doluvené remízy nevadí, tam se na +2 nebo +3 a pak předem domluvené remízy vyhrát nedá, ale u uzavřených turnajů to je mor...

27.02.2009 11:45 | Autor neznámý

Někdy by možná domluvené remízy prospěly i ve fotbale, bo dívat se na tu naši ligu jak se tam 90 minut nic neděje je někdy tristní...

27.02.2009 11:34 | Autor neznámý

Jestli chtěli mít organizátoři hráče ve společenském obleku, měli si to dát do propozic včetně pokut za nedodržování.

27.02.2009 10:20 | Autor neznámý

Krátké remízy jsou problém, který se na turnajích vyšší úrovně řešit musí! Právě ti, co šachu zas až tak moc nerozumí a neví, jak moc náročné je sehrát celý turnaj úplně naplno, tak ti kritizují "neatraktivitu" šachů ve srovnání s jinými sporty. A jejich hlavním argumentem jsou právě krátké remízy. Určitě už mnoho potenciálních sponzorů šachy zavrhlo s tím, že vyplácet startovné a vůbec platit peníze hráčům, co si mezi sebou rozdají remízy nebude. Faktem také je, že krátké remízy pomáhají favoritům vyhrávat turnaje. Třeba tenis je v obrovské výhodě, že tam se remíza domluvit nedá:) Nechci kritizovat hráče, sám jsem na posledním větším turnaji snad 5x za sebou remizoval, ale je jisté, že trend musí pokračovat dál (sofijská pravidla, výhra = 3 body) popř. vymyslet další možnosti snižování počtu remíz. Jen tak budou šachy divácky a sponzorsky atraktivnější a podaří se vzhledem k celosvětové krizové finanční situaci alespoň udržet šachy finančně tam, kde teď jsou.

27.02.2009 10:02 | Autor neznámý

K oblečení: společenský oděv by snad měl být na přeboru republiky samozřejmostí.Jako vyjádření úcty k tomu turnaji, k soupěřům a i k sobě. Akt slušnosti. Búď jí člověk má, nebo ne...

26.02.2009 23:10 | Autor neznámý

ahoj všichni, proč jsou všichni hráči na MČR (kromě P.Šimáčka) oblečeni jako na venčení jezevčíka nebo nedělní župní přebor ve fotbale? :-7

26.02.2009 09:55 | Autor neznámý

Krátké remísi si mohou dovolit jen hráči, kteří šachy umí. Anand je neumí, tak musí hrát. :-)

26.02.2009 09:18 | Autor neznámý

Jj, krátký remízy kritizujou hlavně ty, co vědí o šachu, co by se za nehet vešlo. Měl bys to napsat Carlsenovi s Anandem do Linares, že by měli dělat víc krátkých remíz nebo se ty šachy nikdy nenaučí:-)

26.02.2009 09:07 | Autor neznámý

Skutečně pěkný komiks, jen tak dál... :-) No ale mám něco k následujícímu: "Rozesmává mě (občas tragicky), jak rychlé remízy (a nejen to) řeší ti, co o šachu ví, co by se za nehet vešlo". Jsem přesvědčen, že na tomto serveru se pohybují šachisté, kteří o šachu toho vědí podstatně víc, takže je Cvek uráží. Anebo toho sám moc neví.

26.02.2009 09:03 | Autor neznámý

Robertovi díky za přívětivý článek, snad ty 3 měsíce příprav a práce Vlasty a Jindry nebyly marné.A doufám,že příjemné vzpomínky na naše město budou mít i hráči,kterým se nedařilo podle jejich představ - např.Tomáš Polák nebo Jirka Štoček. Ten komentář k fotečkám je vtipný ,a na tu vyfocenou analýzu rád vzpomínám,obdivoval jsem,jak Robert vykouzlil z horší pozice remízku.Prohra v posledním kole by byla velmi nepříjemná.A na Roberta mám ještě jednu příjemnou vzpomínku,to když 1.Novoborský šplhal v soutěžích z KP vzhůru a Robert hrál s námi na 1.šachovnici,samozřejmě vyhrál,ale co mě potěšilo,byl velmi ochotný s naší jedničkou podrobně rozebrat partii (a jeho analýzy jsou velmi objektivní),což jsem u tehdejších IM (např. na Openech) moc nezažil.

26.02.2009 08:29 | Autor neznámý

Ale to vůbec není špatný nápad - udělat takové šachové mystyfikační komixy se skutečnými postavami :-)