Nejen o on-line

03.03.2009 08:59 | Mistrovství České republiky 2009

Když již se začalo v minulém článku skloňovat moje jméno, rozhodl jsem se, že vstoupím článkem, který popíše souvislosti s tím spojené. Včera byla uzávěrka konkurzů na soutěže 2009 a přihlášeni jsou pořadatelé na pouze t...

Jiná situace nebyla s pořádáním mistrovství ČR. Obdrželi jsme jedinou nabídku, ve které z mnoha podmínek byla pokrácena jediná, on-line na min. 8 šachovnicích. Nelíbilo se nám to příliš, ale nakonec jsme odsouhlasili. S pořadatelem jsme projednali, že se eventuálně pokusí nějaké přidat. Jistě, mnozí navrhnou, že jsme se mohli zachovat jinak. Ale také jste si mohli přečíst tento fiktivní článek (leden 2009):

Mistrovství ČR 2009 se kvůli postupu STK neuskuteční.

SK Děčín chtěl uspořádat mistrovství ČR v krásných prostorách děčínského zámku a vytvořit tak nádhernou atmosféru pro naše nejlepší ženy, muže, juniory. STK však v jeho nabídce s rozpočtem přes půl milionu, zajištěním všeho potřebného a něčeho ještě navíc, odhalila drobnou chybku, a to, že se bude přenášet jen osm šachovnic místo šestnácti. Kvůli této záležitosti pořadatele nepřijala, vyhlásila nový konkurz. Zde již se nikdo nepřihlásil a poté v časové tísni již ani děčínští nechtěli znovu původní nabídku přijmout. Je možné, aby kvůli funkcionářům neproběhl v uvedeném termínu náš nejvyšší šampionát? Přijede vůbec někdo na možná nový termín? Co s postupy na Evropu ? Na to vše se musíme ptá odpovědných lidí na svazu, kteří neprojevili dostatek rozhodnosti a předvídavosti.
Tolik fiktivní možná varianta b). Ve zvolené variantě a) , tj. konání mistrovství, se přenášelo na 9 šachovnicích.

Samozřejmě, i já bych si přál maximální propagaci šachu s plným on-line, web-kamerami, články na titulních stránkách médií. Bohužel, dnes pořadatel mistrovství musel ze svého dávat poplatky na placené stránky ČTK neboť na neplacené mu nepřijali.

Peníze

Když jsme u těch peněz, pořadatel má dotaci 300.000 Kč (která zjevně však plně nestačí) na veškerou režii včetně pobytových nákladů všech hráčů, hracího sálu a všeho kolem. Dalších 260.000 je účelových na pevný cenový fond tří turnajů (90+18, 45 a 25 tisíc) a pohyblivé startovné mužů dle síly turnaje a je odhadem svazu (82.000 Kč). Pořadatel vyúčtuje 260.000 Kč dle skutečnosti, letos děčínští vrátí nevyplacených na startovném cca 15.000 Kč. Finančně je vše uvedeno velmi transparentně ve vyhlášeném konkurzu (viz zde). Proto mne polemiky ohledně 560.000 Kč, zda jsou na pronájem zámku či platy hráčů, velmi překvapily. Pořadatel svojí nabídku a smlouvu dodržel, zhodnocení celé akce proběhne na nejbližší STK a VV, jako každé jiné soutěže.

Propagace šachu a finance jsou velmi důležité. Možná jsou předsedové svazu příliš skromní, současný předseda řekne na konferenci, že vloni přišlo od sponzora 150 tisíc a letos 250.000 Kč na účet, místo aby řekl „sehnal jsem“. Minulý předseda zase sehnal účelových čtvrtmilionu na pronájem sálu v Praze a nákupu 10 digitálních šachovnic při MČR v bleskovém šachu, nechlubil se tím, načež reakce byla, proč to svaz vůbec kupuje ať to rychle prodá. Práce předsedy mediální komise ing. Herejka s ČT4 je v oblasti propagace šachu také naprosto nedocenitelná.

Nebudeme vstupovat do diskuzí

Ještě bych se zmínil, proč jsme na VV řekli, že nebudeme vstupovat do diskuzí. Diskuse jsou obvykle pro příznivce sportu. Viděli jste snad, že by představitelé fotbalu vstupovali do diskusí, kde se píše o fotbalu? Zde je však horší, že některé nevhodné příspěvky nejsou od fandů ze „čtvrté cenové“, ale od členů svazu, pro které členové VV a komisí tráví svůj volný čas. Cením si zájmu juniorů o věc, navíc je osobně znám z turnajů jako velmi slušně lidi, zde někteří z přispěvovatelů této generace (zdůrazňuji někteří z přispěvovatelů) pod svým jménem či známou přezdívkou dost neuváženě vulgárněji navážejí do představitelů svazu, asi se bohužel rychle učí od některých dospělých diskutujících. Myslím, že v STK jsme právě pro juniorskou generaci připravili mnoho nového, zajímavého, na čemž jsme strávili desítky hodin, pak se dohadujeme v osmihodinovém maratónu při schůzi VV (která končí obvykle o půlnoci a dobrovolní funkcionář musí být po cestě z Prahy ráno ve své práci) jak dobrou věc zafinancovat .

Mělo by platit, že napsat mohu do diskuse to, co bych byl dotyčnému schopen říci při osobním setkání. A když ještě v příspěvku se jménem talentovaného hráče bylo psáno posměšně o trenérech reprezentace, tak VV nezbylo, než buď řešit, jak se taková věc ve sportu obvykle řeší se všemi důsledky, nebo říct, že tato anonymní diskuse se svazu vůbec netýká a nevyjadřovat se v ní. Všichni členové VV mají zveřejněné své emaily a jak říkal předseda svazu na konferenci, tazatelé mu poděkovali, že nečekali tak rychlou odpověď.

Závěrem

Závěrem bych chtěl říci, co jsem sdělil delegátům konference, že na propagaci šachu se musíme podílet všichni (svaz, kraje, kluby), mediální komise ji zvýšila za pár let, hlavně díky televize, o cca 400%, abychom však byli stránkách celostátních novin a titulních regionálních, a s tím spojený možný finanční přínos do šachu, museli bychom zvýšit o cca 4.000%, o což se musíme snažit všichni.

Samozřejmě budeme dále hledat pořadatele soutěží (prodloužení, úprava podmínek do pátku na svazových stránkách), budeme rádi za zájem každého o pořadatelství, hledat vhodný systém polofinále a finále mužů. Stejně tak u žen, kde současný model vznikl na dvouleté období, na základě ankety mezi předními ženami žebříčku z roku 2006. Ale vše můžeme činit, jak jsem v úvodu psal, pouze v mezích schváleného rozpočtu konferencí.

Pavel Chrz, pověřen řízením STK ŠSČR

Když již se začalo v minulém článku skloňovat moje jméno, rozhodl jsem se, že vstoupím článkem, který popíše souvislosti s tím spojené. Včera byla uzávěrka konkurzů na soutěže 2009 a přihlášeni jsou pořadatelé na pouze tři soutěže (na každou jeden). Plná polovina soutěží chybí, nepřihlásil se nikdo. A to je právě ta spojitost. Řeknou-li delegáti konference „nejúspornější rozpočet“, příspěvky 100-50-10 Kč a z toho 50% do krajům, musíme také počítat s „úspornými“ variantami soutěží. Nepřijedou nejlepší hráči, pořadatel nebude mít prostředky na parádu kolem, členové a veřejnost nemohou doma očekávat profesionální přenos. Představa, že pořadatel sežene peníze navíc je krásná, ale jak někoho donutit či motivovat, aby se s takovým nadšením přihlásil do konkurzu, aby se předháněli v nabídkách nebo aby do toho šly za těchto podmínek organizace, které pořádají jiné úspěšné soutěže a kterým vždy posílám osobní dopisy s nabídkou soutěží ?
95x 1527x Pavel Ch
Fotogalerie
Komentáře (95) Aktualizovat
11.03.2009 23:17 | Autor neznámý

UBoot - Ještě upřesnění, mé původní potvrzení o platbě bylo mylné, to byl druhý šlechetný dárce:-). S Mostem tedy počítáme!

09.03.2009 08:13 | Autor neznámý

S účastí špičkových hráčů na MČR to nevidím tragicky. Ve fotbale i v hokeji hrají desítky našich nejlepších hráčů v zahraničí trvale a každý to považuje za normální. Pokud se trochu zajímáte třeba o tenis, víte, že ze špičky našich hráčů nehraje MČR nikdo. Ostatně stejná analogie platí i pro šachy na nižší úrovni: Nový Bor má kádr nabitý velmistry a hraje snad některý z nich krajský přebor jednotlivců, když je to nejvyšší souěž v kraji? Určitě ne.

09.03.2009 00:58 | Autor neznámý

Omlouvam se, to jsem nechtel. Muj predchozi prispevek smazte a bude to snad ok.

07.03.2009 09:31 | Autor neznámý

Ahoj! Už je to na účtu, díky! Bolek dnes má do Mostu volat, tak snad to nějak uděláme ke spokojenosti všech.

06.03.2009 23:19 | Autor neznámý

Stálé zdraví. Viktore, plním slib a posílám pár zdaněných "drobných" na online. (viz zpráva pro příjemce, popř. si spoj VS s rodným číslem u id LOK, které jsem zadával při registraci)

05.03.2009 09:21 | Autor neznámý

bumbac: Přesně tak, míří úplně vedle. Na jeho příspěvky už nemíním reagovat. A podepisuji se pod Vaše další dnešní příspěvky.

05.03.2009 09:14 | Autor neznámý

publicita,reklama,online = vetsi sance ze sezenu sponzora na pristi rok...

05.03.2009 08:39 | Autor neznámý

A když už vyzýváte, aby zde někdo zveřejnil nějaký svůj příjem, co takhle začít u sebe a přiznat, kolik jste dostal za výpomoc s MČR? Jako tiskový mluvčí, byť nejspíš samozvaný, jste určitě při Vašem přísně kapitalistickém myšlení nebyl nejlevnější. Nebo se pletu?

05.03.2009 08:36 | Autor neznámý

Pane Jando, mám dojem, že jste pojal podezření, že "mira" je p. Hurta. Potom si Vás ale dovolím upozornit, že výkřiky "Ciprys na Svaz" se na nss objevovaly v době, kdy p. Hurta seděl na konferenci a pokud vím, neměl s sebou vůbec počítač. Takže uvažujete-li tímto směrem, asi míříte úplně vedle...

05.03.2009 08:34 | Autor neznámý

Ono se totiž lépe křičí že novoborští chtěli 60 tisíc, než aby se přiznalo, že slevili na 40. A že to tu už bylo jasně prezentováno? To nevadí, když někdo věří vlastní lži, těžko se přizpůsobí faktu, že pravda už mezitím vyšla najevo...

05.03.2009 01:05 | Autor neznámý

Doktore, přečtěte si, prosím, ještě jednou diskuzi k "osmisměrce", tam je k ceně on-linů vysvětlení. Také o něčem svědčí, že všem prezentujete naší cenu bez všech nabízených slev. Ano, on-liny neděláme za hubičku. Srovnáte-li cenu třeba s hodinovou sazbou v autoservisu, jsme velmi levní, a to automechaniků je 3x více než lidí, co uměj dělat on-line. Umíte-li si spočítat superhrubou mzdu, kterou musí firma zaplatit, aby dostala obsluha podprůměrnou měsíční mzdu, tak každý on-line vlastně dotujeme. Co se týče Mostu, tak slušně napsali, že je to pro ně moc, protože na to nemají žádné extra peníze. Zvažujeme jim ještě více slevit, už jenom proto, že jde o mládež a není na to žádná dotace ze Svazu. Domlouvám se tady, že bych spojil cestu s jinou záležitostí, abych jim mohl slevit, domlouvám si ubytko jinde zadarmo. Taky UBoot včera psal, že jim na to rád přispěje...Vás ale stejně nepřesvědčím, že? :-)

04.03.2009 23:59 | Autor neznámý

Zdeněk Janda - MČR: Není to snad tak, že všichni ti naši skvělí, na žebříčku nejlepší, zkrátka největší borci, kteří se MČR NEúčastnili, od svých prvních šachových krůčků nepocítili přízeň šachového svazu? Není to snad tak, že jim svaz věnoval prostředky k tomu, aby se jejich šachová síla zvětšovala a jejich ELO rostlo? Není to snad tak, že i příspěvky řadových členů tomu malinko přispěly? Pokud tomu tak je, troufám si tvrdit, že je slušností, ne-li povinností těchto našich "jedniček" hrát na MČR a tím podpořit republikový šach! Napadne-li tohle řadového člena svazu, tak už svazu vzhledem k letošní zkušenosti z MČR nedá ani korunu! Investice do mládeže, která pak neumí ani trochu oplatit vložené prostředky, jsou vyhozené peníze. A pro příště by bylo dobré, když se hraje v krásném prostředí zámku, napsat předem všem zúčastněným, ať se zeptají Šimiho, co je vhodné vzít si tam na sebe :-))

04.03.2009 23:37 | Autor neznámý

re Petr Jakša - je to půvabné,měl jsem včera hovor na mobilu ohledně on-line přenosu z MR,já jsem naprostý amatér ohledně on-line přenosů,nikdy jsem se s toto mojí kvalifikací neskrýval,ale prvotní požadavky NŠS na 60 000 Kč ohodnotil ten telefonující jako "nehorázné" - ať je na mě novoborští nezlobí,jak jsem koupil,tak prodávám :-).A jsem zvědav na ten přenost z Mostu-už jsem zaslechl mzdové požadavky,to jsem na to zvědav :-)

04.03.2009 23:34 | Autor neznámý

Pane Janda, děkuji a bavte se dobře.

04.03.2009 23:30 | Autor neznámý

pene Čápe,NŠS šlo vždy a jenom o bulvár,o tom nás v Děčíně ujišťovali :-).A pane Čápe,snad jste zde nikdy nehledal věcnou diskusi,to byste mě opravdu pobavil..O to tu vůbec nejde.

04.03.2009 23:30 | Autor neznámý

Zdeněk Janda: MČR - onlajny nejsou žádná sranda - vím to z vlastní zkušenosti - Metalmex Open 2008. Vzpomínáte, kolikrát jsem Vám během partie oblizoval partiář pane doktore? :-) Funguje to tak, že se najednou někde na desce objeví černá dáma čtyřikrát, to je pak fakt legrace! Nicméně na zajištění onlajnů doporučuji komukoliv Péťu Boleslava. Kdybych ho loni neměl na drátě, byl bych v haj... totiž měl bych životní problém. A ještě něco k MČR...

04.03.2009 23:23 | Autor neznámý

Pane Janda, na konferenci jsem letos nebyl, tak se Vás dovolím zeptat: od Vás to je tady věcná diskuse nebo zase "jen ten bulvár" ... ?

04.03.2009 23:15 | Autor neznámý

Jen aby sliby o podpoře var. č. 2 nebyly dávány do souvislosti s delegáty Libereckého kraje, vyjímám ze zápisu naší krajské konferece z 27. 9. 08:

Zpráva z ŠSČR: pozvaní hosté z vedení ŠSČR se omluvili, proto zprávu přednesl p. Novotný. Informoval o nezdravém vývoji hospodaření ŠSČR (příjmy klesají, výdaje rostou, rezerva se tenčí), rizicích v příjmové části rozpočtu (hrozby kolem Sazky, snížení dotací z Ministerstva apod.) a výsledném stanovisku vedení ŠSČR – příjmy je potřeba hledat především ve vlastních řadách, ať už ve formě zvýšených příspěvků či poplatcích za služby. Dále požádal konferenci, aby nezavazovala delegáty ke konkrétním rozhodnutím, ale dala jim volný mandát a o to pečlivěji delegáty vybírala.

Delegáti na konferenci ŠSČR – vzhledem k volnému mandátu požádal V. Novotný kandidáty na funkce delegátů na konferenci ŠSČR, aby zároveň přednesli svůj postoj k nejožehavějšímu tématu – zvyšování členských příspěvků – Vojtěch Šic (zvýšení jen pokud bude přesvědčen, ŠSČR zatím v tomto bodě své sliby neplní) 12 hlasů, Jan Malec (spíše proti) 10 hlasů, Viktor Novotný (pro rozumné zvýšení, bude-li přesvědčen) 10 hlasů. Romana Zemanová (spíše pro) byla s 9 hlasy určena jako náhradník.

04.03.2009 23:08 | Autor neznámý

re Petr Jakša -škoda byla,že na Konferenci si řada delegátů jela ohlídat své soukromé zájmy,a na zájmy nás všech zcela ostentativně kašlala (za potlesku tu vědomých,tu nevědomých). Je potřeba znát všechny souvislosti.Znova zdůrazňuji,ze všichni 3 delegáti ústeckého kraje hlasovali pro 2. variantu návrhu rozpočtu.Ačkoliv na krajských konferencích téměř všichni ujišťovali Vlastu Sejkoru,že na celostátní Konferenci budou hlasovat pro 2. variantu návrhu rozpočtu,nakonec hlasování dopadlo úplně jinak.Hrábněte si do svědomí,já jsem v rychlosti zaregistroval ty,co hlasovali jinak : moraváky,středočechy a liberečáky.

04.03.2009 22:58 | Autor neznámý

A já věřil, že oceníte nápad pořádat konferenci v nějakém drahém hotelu :-).

04.03.2009 22:58 | Autor neznámý

Nj, právě jsem se přihlásil, abych zkusil něco příčetného špitnout. Ale koukám, že mezitím zase konfrontace. Škoda

04.03.2009 22:55 | Autor neznámý

Viktore,zatím je to nuda.Tak to trochu oživíme ... :-).Re míra -je pravda,že jste od LOKO Brno inkasoval za soudcování cca 45 000 Kč ? Mohl byste se k tomu vyjádřit,když už jste na dotaz Jindry Papye vůbec nereagoval? A jak to koresponduje s hláškami vašeho guru na JM stránkách Davida Cipryse (to byly legrační vaše hlášky:Ciprys na Svaz?),že je potřeba na všech frontách šetřit? Děkuji za odpověď.dr.Janda.Na rozdíl od Vás se podepisuji...

04.03.2009 21:56 | Autor neznámý

Tak jsem si to projel ještě jednou a mám potřebu podpořit několik příspěvků:
Publicista - Je smutnou pravdou, že šachová základna se tenčí a klubový život poněkud upadá. Na to druhé lék neznám, tam jsou třeba ochotní lidé, kteří tomu věnují spoustu času a připraví takové podmínky a program, že to bude pro členy lákavější než se "povalovat" u internetu/TV/piva atd. Ochotníků je ale vždy nedostatek, dokud každý, komu na šachu záleží, nepřiloží ruku k dílu, lepší to nebude. Moc se mi líbilo, když Vlastimil Hort popisoval, jak mají u nich v klubu asi 20 různých funkcí včetně vynašeče popelníku, aby to nezůstalo na bedrech několika málo obětavců. Nárůst členské základny vychází jednoznačně z práce s mládeží na úrovni oddílů (či škol). Moje vize (kterou se budu snažit uplatňovat v kraji), je přesměrovat peníze na mládež místo pouze do kvality (na talenty) i do kvantity - podporovat všechny kroužky mládeže a především lidi, které se o to starají. Přínosem může být i internetové hraní - ať už k návratu starých známých, tak k přilákání amatérských samouků. Zároveň si je ale třeba také uvědomit, že internet negativně ovlivňuje ty poloprázdné klubovny.
Petr Juchelka - Na tom je, bohužel, hodně pravdy. Přidal bych malý návod pro všechny stejně smíšlející: Kdo z běžných šachistů chce Svazu pomoct k vyšším příjmům, ten by měl udělat tyto kroky: vystoupit na oddílové schůzi a nechat se zvolit delegátem na krajskou schůzi (ostatní budou rádi, že tam nemusejí jet), 2. vystoupit na krajské schůzi a nechat se zvolit delegátem na celostátní konferenci - pokud bod 1 nebyl proveden masověji v rámci kraje, je zde riziko, že podporu nezískáte. Zde by mohl pomoct ŠSČR a vyhlásit, že na příští konferenci se nebudou proplácet ani cesťáky ani oběd (úspory lze investovat do pronájmu takového hotelu, kde bude oběd alespoň za 300,- Kč - to Vaší šanci může zvýšit:-) 3. Na konerenci ŠSČR to máte již v kapse :-)).
Zajímavé je to porovnání ŠSČR/kraj. Jak píšu v dnešním článku, jakou hodnotu získávám od kraje lze nejlépe vyčíst z krajského rozpočtu. Třeba já jsem s tím naším dost nespokojen, prosadil jsem ale alespoň dost peněz na mládež (a nakukoval i jinde, že to bývá podstatná položka - kolem 50%). Pokud se to podaří nastavit tak, že to podpoří rozvoj členské základny, dovolil bych si tvrdit, že jsou to minimálně stejně dobře utracené peníze jako na ŠSČR - je to jen otázka centralizace/decentralizace, kde do toho vstupují ještě kluby. Proto je zase třeba zvyšovat odvody nahoru opatrně, potřebujeme totiž stejně nutně i silné kluby, které se nám postarají o tu výchovu mládeže. Základem všeho je tedy nejprve navýšení klubových příspěvků a tedy peněz do šachu jako takového - vzpomeňte si na to všichni, až půjdete na členskou schůzi....

04.03.2009 21:15 | Autor neznámý

jo, aspon ze jste si to uzili, ja tu opravdu s Vámi být nemusím pěkný večer

04.03.2009 21:13 | Autor neznámý

OK, smazali jste me

04.03.2009 20:49 | Autor neznámý

díky za zprávu a upřesnění, jistě vydržíme.

04.03.2009 19:05 | Autor neznámý

Omlouvám se, zpoždění zprávy z konference tentokrát padá na mou hlavu. Nejsem živ šachem, funkcionařím jen po nocích (na úkor rodiny a svého zdraví) a kvůli velkému pracovnímu vytížení v minulých dnech jsem do zprávy, kterou pokud vím má zapisovatel v podstatě připravenu, zatím nestihl doplnit přesné formulace schválených usnesení. Učiním tak v nejbližších dnech, prosím o strpení. Předseda návrhové komise. :-)

04.03.2009 18:42 | Autor neznámý

Opravuji: Za podmínek 300.000 Kč na režii (viz konkurzní podmínky co vše zajistit), nezmění-li se systém. Omlouvám se - viz předchozí příspěvek.

04.03.2009 18:39 | Autor neznámý

Chtěl jsem svým článkem i vyburcovat rozumné šachisty k diskusi "na úrovni" a vzájemnému nenapadání. Poté co to Viktor promazal (v 5 ráno byly některé hrozné), tak z většiny o.k. Ale opravdu není v silách ani časových možnostech dobrovolného funkcionáře den po článku sepsat všechny odpovědi příspěvků, které by vydaly na trojnásobek délky původního článků. Tak pár odpovědí (ostatním se omlouvám): Psal jsem, že STK a VV v klidu zhodnotí (nescházíme se každý měsíc - časové naše možnosti dobrovolných funkcionářů, jsme z celé republiky a zatěžování cesťáky rozpočet, emailem operativně jen neodkladné věci). Méně partií on-line není to jako vidět půlku hřiště (šachovnici jste viděli celou), je to jako dříve z MS a nyní z 1.ligy (fotbal), ne všechna utkání byla/jsou přenášena. Vím samozřejmě, když šachista věnující čas sledování na netu, chtěl by vidět všechny, překlikávat, věřme, že se přihlásí na příští MČR alespoň jeden zájemce za těchto fin. podmínek 260.000 (viz podmínky konkurzu co vše zajistit), proč nesmíme dát více peněz, viz článek. Jsou varianty změn systému (viz bude anketa). Na druhý příspěvek odspodu odpovím, že na svazových stránkách jsou propozice, ze kterých možné vypočíst (dle ela/titulu), jaké kdo startovné kdo obdržel a kolik se tedy vyplatilo, plus ceny; A že by se nic nestalo, kdyby přebor vůbec nebyl je samozřejmě Vaším názorem, se kterým se dovoluji domnívat, že nejen já nemohu souhlasit. Závěrem, kromě toho že všichni členové VV mají emaily, kam možno směřovat dotazy, místopředseda VV a šéfové mládeže a STK nyní budou na MČR mládeže (kde v doprovodu bude mnoho lidí z krajů, trenérů, hráčů) a jistě každému ochotně odpoví či s ním podiskutují. Autor článku.

04.03.2009 15:40 | Autor neznámý

cz593628 - Zápisy z VV trvají cca. 10 dnů, tady to očekávám podobně či ještě později. Osobně bych bral alespoň zprávičku s přesným zněním všech usnesení, ale nestěžuju si, zápis z mnohem důležitějších jednání FIDE při Olympiádě v Drážďanech jsem taky ještě neviděl...

04.03.2009 14:22 | Autor neznámý

Pavel to napsal pěkně, ale přeci jen - protoze v zivotě nebývají jen 2 cesty: co takhle fiktivní, varianta c): Pořadatelství bylo přiděleno ŠK Děčín, dotace, zkrácena o 41 tisíc :-) za které zajistí STK kvalitní on-line přenos všech šachovnic a internetovou propagaci (třeba i v zahraničí, chessdom atd...) Pochybuji, že by děčínští od pořádání cukli, ubylo by jim trocha starostí a STK by to nejsíš taky zas tak nezatízilo (par mailů) a mediálně by to třeba nebyl takový propadák...

04.03.2009 13:03 | Autor neznámý

Ono to není jen o MČR. Dneska je středa a když se podíváte na oficiální stránky ŠSČR, tak se asi žádná konference v sobotu nekonala. Nebo jste tam našli něco o jejím průběhu? Nebýt internetových povalečů, tak opět nic nevíme.

04.03.2009 12:00 | Autor neznámý

Vážené dámy a pánové, také jsem si pročítal celou řadu diskusních příspěvků a mám radost z toho, že díky nim můžeme trochu víc vidět tam, kam jsme my nezasvěcení doposud neměli žádný přístup. Obrázek ať si udělá každý sám. Vážím si toho, že pánové funkcionáři (bývalí funkcionáři) jsou vůbec ochotni diskutovat. Jen nechápu tu stále stejnou aroganci a neschopnost přijmout často i dobře míněnou kritiku...

04.03.2009 11:29 | Autor neznámý

Všeobecně se výsledky openů nepovažují za tak relevantní jako výsledky uzavřených turnajů, právě kvůli faktoru náhody při losu a nivelizací výsledků losováním typu ilný x silný, slabý x slabý. Čili tudy asi cesta nepovede (kromě cesty k ušetření peněz, ale nejvíce ušetříme když to mistrovství prostě pořádat nebudeme).

04.03.2009 11:21 | Autor neznámý

Souhlasím s Apačem, kvúli půl milionu účast 3-4 "hvězd" - to nestojí za to. Naopak si myslím, že konkurence by byla širší, dost lidí by si rádo zaplatilo vklad. Ubylo by domluvených remíz, turnaj by byl zajímavější. "Hvězdám" se to ale nebude líbit, protože si svoje peníze za price money musí zasloužit výsledkem v turnaji, navíc bych jim nevyplatil startovné. A také se v široké konkurenci může stát, že výsledek nebude odpovídat nasazení, což asi opět "hvězdy" odradí.

04.03.2009 10:30 | Autor neznámý

V takovéhle sestavě nemá cenu ten uzavřený turnaj hrát. Ať se z polofinále udělá finále, hned se ušetří těch půl milionu na pokrytí ztráty. Myslím, že turnaj žen by byl v openu obsazen úplně stejně a turnaj mužů by nebyl o moc horší - ubyli by tak 3-4 hráči - stojí nám za půl milionu?

04.03.2009 10:16 | Autor neznámý

Dobrý den, jen pár svých postřehů jak to tak pročítám: Tohle je prostě diskuze, diskuze kde se člověk může svobodně vyjádřit. S hrubkama, anonymně i třeba jízlivě. Jinak to ani snad nejde s lidskou povahou a patří to k internetu. Ad MČR. Nemrzí mě počet onlinu, ale jeho dostuponost a správnost. Aktualní výsledky a toho se člověk dočkal spíše na "konkurenčním" webu. Když to trošku přeženu. Přijdu s práce pustím online a vidím prd, kouknu na hlavní stránky prd, před spaním se podívam na výsledky prd. Takže jediné co vím díky servru NSS, že se někde v překrásném zámku hraje MČR. Ovšem nejvíce mě osobně mrzí sestava v jaké se MČR odehrává. Tomu snad ani mediální podpora nejde udělat.

04.03.2009 10:15 | Autor neznámý

Osobně souhlasím s Homunkulusem - internetová fóra smysl mají. Na druhou stranu Pavla Chrze chápu - když jsem před hodinou tuto jinak zajímavou diskusi otevřel, nestačil jsem se divit, kolik nesmyslných příspěvků sem někdo v pozdních nočních a brzkých ranních hodinách nasypal a tím úroveň diskuse degradoval. Bolkův zásah byl zcela na místě!

04.03.2009 09:53 | Autor neznámý

Škoda; pokud přezíráte internetová fóra, není divu, že pořadatelé ČR podcenili i význam on-line přenosů. Nechci tím snižovat roli přímých kontaktů, ale proč zavírat oči před internetem jako fenoménem dneška? Výhody takovéhoto fóra jsou snad zřejmé: mohou se vyjádřit desítky lidí, diskuse k tématu může trvat i několik dní, lze se vrátit ke sporným příspěvkům apod. Nemyslím, že by anonymita musela být na překážku - aspoň se pak může diskutovat ad rem a ne ad hominem. Pořád si myslím, že tohle fórum je dost kultivované.

04.03.2009 08:59 | Autor neznámý

Myslím, že se opravdu ukázalo, že se jedná o anonymní diskuzi, kde opravdu nemohou funcionáři vystupovat a odpovídat na desítky anonymů (nebudu však tuto pravdu nějak dokazovat). Ke slušným: Např. Marcel Bednář: Marceli, víte že jsem "v terénu" na akcích dost často, kdfe se potkáváme, ať se jedná o pořádání turnajů, trénování mládeže, hraní či jen jako divák. Odpovídám denně na emaily s dotazy, ale toto je opravdu něco jiného, to je opravdu diskuse fanoušků, kde si každý píše, co ho zrovna napadne, jak koho zrovna nazve, atd. Odborné probírání problému inteligentních členů šachového svazu v diskuzi bych si přeci jen představoval na trochu jiné úrovni. Nicméně pokračujte v diskuzích dále, ale nesmíte se zlobit, že se zde nic nevyřeší a že zde nebude odpovídáno lidmi z VV, kteří však jinak rádi si na akcích s kýmkoliv pohovoří či emailem odpoví a kteří si rozhodně nemyslí, že zároveň nepatří mezi členskou základnu. Autor článku.

04.03.2009 00:36 | Autor neznámý

Hagalaz22 - Jdu se dívat na svoje víčka zevnitř, při dopisování "lehkého" článku z konference, který jsem před chvílí dokončil, jsem si ho už po sobě nemohl ani přečíst, jak u toho usínám. Snad to bude ok, je to počtení hlavně pro ty, co je to vůbec nezajímá:-). Tak zas ráno!

04.03.2009 00:29 | Autor neznámý

Hagalaz22 buď sbírá body za příspěvky nebo si z neznalosti plete toto diskuzní fórum s chatem.

04.03.2009 00:25 | Autor neznámý

UBoot - Příspěvky na on-liny (či tento web - stačí vyznačit ve zprávě pro příjemce) lze zasílat na účet: 78-5369310247/0100. Děkujeme.

04.03.2009 00:18 | Autor neznámý

?????

03.03.2009 23:36 | Autor neznámý

2 Lopezo: a co Černá zmije?! (minimálně jako nick dobrý)

03.03.2009 23:12 | Autor neznámý

Lopezo: baldricku nabehni si na pest :)

03.03.2009 23:05 | Autor neznámý

Asi v příštím zápase vyzkouším nějakej ten Gambit...mám stejné názory.

03.03.2009 23:02 | Autor neznámý

UPOZORNĚNÍ PRO Hagalaz22: PROSÍME VÁS, NEPOUŽÍVEJTE V DISKUZI PŘÍMÉ OSOBNÍ URÁŽKY. DĚKUJEME

03.03.2009 23:02 | Autor neznámý

Nechápu, ale uživatel pod nickem "Hagalaz22" zřejmě dostal propustku z blázince a sedí někde v internetové kavárně.

03.03.2009 23:01 | Autor neznámý

Já jsem na to již přišel - pan Janda ve skutečnosti není nikdo jiný než Baldrick :-) Potom mi z toho plyne, že pan Sejkora zřejmě bude Edmund...

03.03.2009 22:56 | Autor neznámý

Pod příspěvek Petra Juchelky bych se mohl podepsat. Naopak Hagalazovi22 bych doporučil vyjadřovat se sem pouze ve střízlivém stavu.

03.03.2009 22:54 | Autor neznámý

ja se vzdy tesim, az mi sem Janda hodi nejakou perlu, pak uplne chrochtam blahem :))

03.03.2009 22:34 | Autor neznámý

Díky za info, Viktore. Uveď číslo účtu, nějaké "drobné" pošlu.

03.03.2009 22:31 | Autor neznámý

Ještě nebyl ani vyhlášen konkurz, tak není jisté komu to poslat. Když to ale pošleš nám, odečteme to od nabídky jako slevu:-). Beze srandy lze takto v tuto chvíli podpořit např. on-line z finále extraligy dorostu v Mostě.

03.03.2009 22:23 | Autor neznámý

Stálé zdraví. Malá kacířská: na jaké konto mohu poslat dobrovolný extra "příspěvek" na kvalitnější zajištění příštího online přenosu? (aneb šachisté sobě)

03.03.2009 21:40 | Autor neznámý

Tak Vás tady chvíli pročítám a nestačím se divit. :-) Letité žabomyší války o 10 Kč zřejmě ještě nějakých pár let vydrží a tomu bude odpovídat úroveň šachu u nás. Trochu rekapitulace: A) po ŠSČR požadujeme - mediální prezentaci na úrovni ostatních sportů (nejlépe v televizi), kvalitně hráčsky obsazené turnaje v perfektních podmínkách s plným zpravodajským servisem včetně on-line přenosů nejlépe s komentářem, co nejlepší podmínky pro reprezentaci (pro všechny úrovně od mládeže po seniory), metodické vedení včetně souvisejících služeb (registrace ELO a pod), perfektně fungující organizaci svazu.... B) jsme ochotni obětovat - jeden podpis (zdarma)na přihlášce dávající ŠSČR právo na dotaci z ČSTV (Sazky) a 10 kč (letos výjimečně 50 kč) ročně, neboť zbytek příspěvku dostávají kraje. Vzhledem k tomu, že osobně platím ještě krajský příspěvek 60 Kč, je letošní (pro ŠSČR neobvykle výhodný) poměr 50:110 ve prospěch kraje. Měřeno užitnou hodnotou je pro mne 110 Kč vyhozený peníz, neboť od kraje za to prakticky nic nedostávám (krajské soutěže družstev jsou financovány ze startovného)a ostatní akce ve srovnání s ŠSČR nemohou v tomto poměru obstát. Ať si každý sám poměří , zda mu za 10/50 Kč ročně poskytuje ŠSČR adekvátní protihodnutu. Je to prostě celé směšné. Za 10 Kč nebo 50 Kč ročně se to prostě na úrovni dělat nedá. Jinak přeji Jindrovi, ať si užije konečně trochu klidu Vlastovi pevné nervy. :-)

03.03.2009 18:56 | Autor neznámý

Myslím to tak, že bez on-linu, webových stránek a řádné prezentace na "velký" šachový turnaj nikdo nepřispěje. Ale to je marné... některé turnaje se pořádají, jiné zanikají... to je život. NSS čtu asi dva roky, nikdy jsem se do diskuzí nezapojoval. Chodím sem hlavně kvůli on-line přenosům a analýzám. Ozval jsem se párkrát jen proto, že mě argumenty některých příspěvků přetočily (zejména ty první od pana Jandy). Pěkný večer všem počítačovým povalečům! :)

03.03.2009 18:37 | Autor neznámý

Vlad: pokud Tvůj příspěvek chápu správně, myslíš to tak, že sponzory přitáhneme třeba tehdy, když vykážeme určitou návštěvnost webových stránek. Pak to pro mě může být zajímavý prostor pro reklamu :-)

03.03.2009 18:24 | Autor neznámý

re Vlad - Jindra má pravdu,vedete tu naprosto jalové řeči (napadá mě jiné slovo,ale budu smířlivější :-).Vlado-že by on-line přitáhly sponzory? Tomuhle nesmyslu nemůžete věřit? Proč odešel sponzor od Openu Čes.Třebová ? Přečti si ještě jednou pořádně úvod toho článku ! Pavle a Jindro - znáte jedno okřídlené přísloví:" Házet perly..." Pavle,ještě jednou,delegáti z konference vám ve VV zadělali na pořádný průšvih,neradím Ti u toho asistovat.Vyzývám Tě,odejdi z VV včas,stejně to pak hodí na vás - že jste špatně hospodařili,že jste nešetřili,že jste nesehnali sponzory - a přitom tihle "čecháčkové" mohli problém snadno vyřešit,kdyby poslali částku 5 piveček na roční příspěvek Svazu.Pavle,ať si ten problém vyřeší ti,co ho způsobili,trpělivost má ,a musí mít, svou mez.Pro náš Kraj můžeš odvézt mnohem užitečnější práce.Necítil jsem nikdy minimální loajalitu řadových šachistů se Svazem,jenom samé pseudokritiky ,zvláště od těch,co nikdy nehli ani prstem pro Svaz..Když Svaz něco dělá špatně,tak máme přece Revizní komisi,která VV upozorní na nedostatky.Ano publicisto ,bude ubývat lidí,co to budou chtít dělat: řadovým členům je bližší košile(oddíl),pak svetr (možná kraj),a naprosto ukradený kabát( Svaz).Na mnohé dotazy,opravdu jsem skončil s prací vedoucího soutěže, i když Děčín postoupil do 2.ligy.Nervy si užívám v ordinaci,a šachama se chci bavit.Na jednu stranu mě potěšilo,že Jindra bude mít více času na oddíl a Sejkora již bude shánět peníze pro oddíl.Však jste mu za těch 400 000 Kč,co v několika měsících sehnal,nikdo nedokázal poděkovat,jen nadávat do bolševiků-viz dřívější příspěvek.Stejně jste nadávali na Svaz,že přijal dar 10 elektronických hodin (pokud vím,sehnal je Igor Němec),radili jste je okamžitě vrátit.Najednou jsou vám dobré.Je mi z toho a z NĚKTERYCH z vás zle,to se na mě nezlobte.Ano Jindřichu,vidím,že máš lepší náladu,a to je hlavní :-)

03.03.2009 17:57 | Autor neznámý

Nechápu, proč by se měli diváci někam hlásit. MČR není přebor pionýrského tábora. Fandím fotbalu ale uklízet sníh na stadiony chodit nebudu. :). Hrubě nesouhlasím s názory pánů Jandy, Papay, Chrze a pod. Myslím si, že právě (možná že dokonce jenom) fungující on-line přenosy můžou zlepšit postavení šachů a přitáhnout sponzory. Nemáte ani ponětí kdo se na přenosy dívá. Za raut vám přihraje pár korun tak akorát státní úředník.

03.03.2009 17:57 | Autor neznámý

Jindřich Papay: Naprosto s Vámi souhlasím "MČR v K. Varech byla drahá akce" - přesně takhle ji na tomto servru označil Janda,když ji srovnával s Vaší mnohem levnější... :-D

03.03.2009 17:32 | Autor neznámý

Vážení šachisté. Mrzí mě jediná věc - všichni se napadáte, ale nikde neslyším jednu věc - příští rok do toho jdeme my, teď budu kandidovat do VV nebo do STK či jiné komise. A jestli nás nezvolí, určitě je to proto, že se našel někdo lepší... Tyhle diskuze jsou jalové a nevedou k ničemu. Víte, že bych byl rád, kdyby se příští rok na těchto stránkách psalo - hele Papay odešel a představte si, ten nový hospodář nám přinesl milion do hospodaření ( samozřejmě ne deficitu :-D) - je lepší protože má styky, zná politickou scénu - musíme mu poděkovat... Pak tyto řeči, které tu vedeme, mají nějakou váhu a cenu...

03.03.2009 17:25 | Autor neznámý

Re Martin: pokud vím, tak ani já a ani Sejkora jsme nevystoupili nějakým negativním výstupem, když se kritizoval přenos. Ano - mohli jsme zajistit někoho za peníze, jenž by se o to staral. Jenže nejprve se musí vše spočítat a pak nabídnout. Mě osobně stálo těch 14 dnů tolik energie, že jsem se vším opravdu praštil. Vedle toho, že jsem si na dva dny mohl vzít dovolenou, jsem jinak chodil denně do práce. Vím, že byly problémy s odesíláním některých věcí přes internet ze zámku. Síť byla pro nás připravena 3 dny před zahájením, teprve 2 dny před zahájením jsme mohli do prostoru a zjišťovat možnosti. Převod do pgn - ano žádný problém. Ale když zjistím, že tam jsou chyby - musím provést kontrolu podle zápisu. Pak udělat ještě nějaký buletin... Zápas končí ve 20 hodin, musím provést kontrolu všech prostor, rychle domu, překontrolovat partie a poslat je na web. A najednou to není v 21 hodin, ale ve 23 hodin. (Protože jsem několikrát poslal věci ze zámku a doma jsem zjistil, že nic nikam nedošlo - tak to bylo na začátku). Ano malinko jsem přecenil to, že něco nemusí chodit. Proto už nikdy více nehodlám něco organizovat a to téměř zadarmo. Tak jako jsem se staral o finance šachového svazu. Velice rád to předám dalšímu dobrovolníkovi, který se bude o to starat lépe a nebo se o to postará někdo, kdo si za to nechá zaplatit -svaz na to má. A ani kdyby jsme se omluvili, veřejnost by nehodnotila akci jakou zdařilou. Nikdy jsem neslyšel, že by někdo poděkoval za pořádání M ČR v Karlových Varech - dodnes slyším, jak drahá a zbytečná akce to byla... Po boji je každý generál. I já... Já ten svaz pro sebe nepotřebuji. Já už dávno neřeším jaké mám elo (naše či FIDE) - to zajímá mladé. Pro Ty je potřeba udržet prvek soutěživosti. Ne na počítačových servech, ale v klubech a v každodenním životě. Já šach v praktickém životě beru jako tak trochu společenskou událost - pokecám a při tom si zahraji a pobavím se. Stejný problém jako je na celku je i v oddílech. I v našem :-D ... Když jsem opět za letošní rok snížil náhradu za projeté km na 3,- Kč, tak mi jeden důchodce řekl, že ho okrádáme, protože vloni bral 4,- Kč.... Při tom mi říkal na začátku soutěže, jak s mladými bude jezdit a nic nechce :-D. A krom toho že nesehnal do oddílu ani korunu ( to sehnali Sejkora s Jandou) už nikam nejel. Byl jsem rád, že nám dorostli mládežníci nad 18 let a Ti se ochotně o tu mládež postarali... :-D - protže já jsem v jednom družstvu a v dalším, ketré hraje ve stejný termín už nemohu být. Ale což... ono to vypadá jako bych brečel nad rozlitým mlékem... Nebrečím, jen tak mi prochází hlavou posledních deset let v šachovém dění a zjišťuji, že to co jsem do toho dal bylo zbytečné a všechno co se podařilo se bere jako samozřejmost... A tak raději budu mít opět volné dny a raději vyrazím někam do přírody než nás zničí globální oteplování :-D...

03.03.2009 17:22 | Autor neznámý

Já nevim. Moc se v tom nevyznám, ale spolehlivě mne dokáží odradit výroky typu "zlé servery", "funkcionáři se nemají bavit s řadovými šachisty", "dovedu si vydělat peníze jinde" (pan Sejkora). Z toho se mi fakt chce blejt. Dokavaď si někdo bude dále dovolovat luxus "kritizovat kritiku", tak se nepohnem ani o pověstnou píď. Říkat, že je vše ok a že NIC nemohlo být lepší, je také luxus, který si již nemůžeme dovolit. Ad příspěvky: zajímavé by bylo srovnat Česko s ostatními zeměmi - zajímá mne poměr celkového odvodu šachisty a jeho příjmů přepočítáno na eura. Jestli nevíme, jestli 150 je moc anebo málo, pak toto by měla být výchozí kalkulace.

03.03.2009 17:20 | Autor neznámý

Ta metafora P. Chrze byla podle mě nešťastná a mrzí mě, že se jí chytli i někteří účastníci diskuse, proto zkusím zareagovat: každá metafora kulhá, ale výše uvedená rovnou na obě nohy. Jednak bych považoval za nevhodné, kdyby si šachoví funkcionáři brali vzor z "kapřího rybníka" fotbalových funkcionářů (do závorky poznámka: bylo mi sympatické, že šachisté tvoří jakousi komunitu hráčů, která je schopna se sejít na otevřeném fóru a diskutovat o problémech; ano, fotbaloví funkcionáři toho schopni nejsou, ale jsou opravdu "náš vzor"?). Ale hlavně: u fotbalu můžete jasně odlišit obec funkcionářů,hráčů a fanoušků, v šachu je něco podobného nesmyslné: tzv. fanoušci jsou z velké většiny zároveň hráči, byť nižší úrovně. Jsem přesvědčen, že kdo se odmítá bavit s tzv. "fanoušky", odmítá v reálu diskusi s širší členskou základnou. A neodpustím si: kdejaký ligový oddíl je schopen udělat on-line přenos svého utkání. Po pořadatelích MČR se nechtělo nic víc ani méně než dva takové přenosy současně. Je smutné, že se to nepodařilo, za pár let to třeba bude i k smíchu (třeba když si to divák dá do poměru k několika stovkám on-line přenosů z olympiády). Nepochopitelné mi ale připadá, když má někdo potřebu to "interpretovat" jako nadbytečný výdaj svazu nebo službu "internetovým povalečům, kteří za to nezaplatili".

03.03.2009 16:57 | Autor neznámý

to Pavel Chrz: Váš článek na mě působí tak, že vše bylo ideální, bez chyb. Ne. Nebylo. Zasloužíme si lepší mistrovství. Napsal jste, že nebudete vstupovat do diskusí, protože diskuse jsou pro fanoušky a ne pro funkcionáře. Proč se neustále koukáte na řadové šachisty z vrchu, nadřazeně? Proč neposloucháte, jaké mají potřeby, co chtějí? Funkcionář, který nediskutuje s řadovými členy a který si před nimi nedokáže obhájit své názory je špatným funkcionářem. Světlou vyjímkou je Jindra Papay, možná právě proto, že ve své funkci naslouchal, byl vynikajícím hospodářem, kterého se nejspíš nahradit nepodaří. Přirovnáváte šachy k fotbalu. Vytvořím tedy analogii k vysílání fotbalového utkání a šachovým on-line přenosem. Ve své podstatě je to totéž. Jak by se Vám, jako fotbalovém fanouškovi líbilo, kdybyste mohl sledovat na obrazovce utkání pouze na polovině hřiště?

03.03.2009 16:52 | Autor neznámý

Jindřich Papay: Samozřejmě, že reklamní potenciál obou sportů je odlišný. Nicméně určitě je třeba si přiznat, že mediální prezentace tohoto mistrovství (jakožto výstavní skříně ŠSČR) k růstu tohoto potenciálu nikterak nepřispěla. Když to vezmu ze svého pohledu člověka, který o události referuje (a dělá jí tím pádem reklamu:-)): na převod partií do formátu .pgn (což je při online vysílání partií skutečně maličkost) jsme kolikrát museli čekat dlouho do noci. Marek Vokáč jako dvorní komentátor tohoto přeboru by mohl vyprávět; nefungující online přenos (zde mi naopak nevadí, že nešlo o 16 šachovnic, ale o skutečnost, že byly špatně tahy, špatně výsledky, prohozená jména, atd.); chybějící fotogalerie (očekával bych každý den novou várku fotek, určitě by tuto "povinnost" organizátorů neměl suplovat "komerční" server); chybějící vlastní internetovou stránku (nejlépe v rámci chess.cz. Tepličtí prominou, ale na jejich portálu se nic extra, tedy snad kromě plakátu s trestuhodnou chybou, neobjevilo)... Pokračovat by se jistě dalo dále. Tyto chyby tu byly vytýkány ne snad proto, že by se někomu chtělo ublížit (a organizátoři bohužel v tomto duchu stále reagovali), ale proto, že nám na dobrém vyznění šampionátu také záleželo. Osobně mě mrzí, že se organizátoři za vzniklé chyby jednoznačně neomluvili, protože poté by celá šachová veřejnost musela celý přebor hodnotit jako velmi zdařilý. Místo toho však přicházely útočné reakce, promiňte, ale to bylo trapné...

03.03.2009 16:27 | Autor neznámý

Já to mysleln spíš jako povzdech, ne jako útok. Je mi jen smutno, když se dívám, jak šachy padají a padají a lidi víc zajímá, co kde zkritizovat, než aby se zamýšleli nad tím, co se podařilo. třeba ne dokonale, ale podařilo. Názor níže uvedený: tak přebor nebude, svět se nezboří - je pitomost. Mně je milejší přebor s pár chybami, než žádný. Mně je lepší fuknkcionaření na koleně, které ostatní tolerují i se všemi chybami (protože o lepší se osobně nezasadí), než odchod nedokonalého funkcionáře a třeba zánik klubu. jsem asi pesimisticky naladěný, omlouvám se. Ale v poslední době mám pocit, že o jde od desíti k pěti. O šachy není zájem, nebaví, netáhnou a i když tak hrstku lidí. Prázdné kluby, vymírající generace těch starých či stárnoucích, zúžení absolutní špičky, pak ještě pár štěků na nižší úrovni a dole v podhradí ticho...prostě se mi zdá, že na to, že šachy jsou zatím spíš potichu a pomalu do kytek, tak lidi víc larmuje nespokojenost s tím a oním, než celkový stav šachu, jeho prestiž, členská základna atd.

03.03.2009 16:23 | Autor neznámý

Jo jo - měl si včera přijít... Jasně příští pondělí to zapijeme :-D. To Martin: jasně, jenže ten přenos fotbalového zápasu zaplatí vždy reklama. Copak si nepamatuješ, jaké problémy měla ČT s vysíláním z některých zemí, které si kladly tak vysoké požadavky, že to ani reklama nemohla zaplatit...A to slíbila, že tam doveze všechnu techniku. Že by krátká paměť? To by mne u šachisty takového kalibru překvapilo... :-D

03.03.2009 16:23 | Autor neznámý

Publicista: Nerozumím příliš, kam míříte. Tady se nijak zvlášť nenadává. Pokud zakážeme konstruktivní kritiku, situaci šachu nevylepšíme. Nekritizuji pana Jandu nebo Papaye ani tak za to, že MČR nebylo stoprocentní, ale za to, že (až donedávna) nepřiznávali chyby a z kritiků dělali blbce (jejich práci jinak s povděkem uznávám). Je to snad ode mě drzost? Mám nejdřív vykázat, co sám pro šachy dělám, abych měl právo poukazovat na nedostatky? Konkrétně on-line přenosy, které tu jsou hlavním tématem, by mohly situaci v šachu pomáhat. V době MČR jsme měli jarní prázdniny, navrhoval jsem dětem v kroužku, aby partie sledovaly. Zejména partie juniorů by pro ně mohly být dobrou motivací. A co bylo vidět, víme. Tak co: mám zatnout zuby a mlčet? Pomůžu tím našemu šachu?

03.03.2009 16:20 | Autor neznámý

Publicisto, jak jsi přišel na to, že kritizují jen ti, co nic nedělají? A i kdyby tomu tak bylo, tak na to mají právo. Platí příspěvky.

03.03.2009 16:19 | Autor neznámý

Některé argumenty jsou skutečně vtipné - myslíte, že na fotbal se v TV dívají jen registrovaní fotbalisté se zaplacenými příspěvky?:-)

03.03.2009 16:16 | Autor neznámý

Jindřichu,Ty jsi samá sranda co,už nemáš funkci.Asi se Ti ulevilo.Na,ale hlavně dejte "flašku" za postup.Jo.Čau Novotný.

03.03.2009 15:56 | Autor neznámý

Nestačím zírat. Nadává se tu na to a zase na ono... Všichni všechno chtějí, pokud to není na 100%, je to špatně... Možná jste si toho nevšimli, ale šachy jako takové upadají. Mladí nehrají, táhnou je jiné věci. Šachisté jako generace stárnou a náhrada nikde. Se podívejte do desítek klubů, zejí prázdnotou. Funkcionařina je nevděčřná pakárna za nic, a ti, co nedělají vůbec nic ještě mají tu drzost kritizovat ty, co dělají, i když občas s chybami a nedokonale. A až se na to vyklašle i ten zbytek? Táhnu práci v klubu osmým rokem, píšu do časopisů, přispívám na internetová fóra a ještě poslouchám samou nespokojenost. Nechci brečet, chci jen říct, že i když to dělám ve volném čase a dobrovolně, mám čím dál větší chuť s tím praštit. Až to udělám já, stejně jako mnozí jiní, koho budete kritizovat pak? Kdo bude organizovat přebory, kdo bude táhnout kluby a jejich činnost? Kolik zbyde z členské základny? Nepochopím, že šachy jako sport a jejich praktické možnosti jsou v této době menší a menší, ale nároky na vše kolem větší a větší... šachy pomalu mizí ze scény, jsou stále víc utlačovány jinými odvětvími, ale úsporné nároky nikde.

03.03.2009 15:14 | Autor neznámý

Milý pane Papayi, je naprosto správné, že Jste si mne prokádroval, abyste zjistil, zda si remcal zaplatil a má tudíž právo do toho šťourat. Ukazuje se, že svaz není na štíru nejen s on-line přenosy z MČR, ale i s on-line databází hráčů. Věřte-nevěřte: Jsem řádně zaregistrovaným aktivním hráčem, za nějž byl pro rok 2009 mateřským oddílem svazu poukázán příspěvek ve výši 150 Kč.

03.03.2009 15:01 | Autor neznámý

To exot: Děkuji za upřesnění - vzpomenul jsem si jen na začátek (Mont...) a neměl jsem po ruce nic, abych to rychle našel ( cvakl jsem na internet o psu hodně, ale bez jména). To George: Já taky - ale velice rád mám i další knihu Tři muži na toulkách. Popisování jednotlivých národů je tak přesné, že u českého národa se ani po více jak 100 letech nic nezměnilo :-D...

03.03.2009 14:04 | Autor neznámý

To Papay: Děkuji, omluva měla zaznít na začátku dikuse k připomínkám, místo invektiv od organizačního výboru Mistrovství České republiky. Pak již souhlasím s tvrzením, že za málo peněz, málo muziky. Jinak já raději Tři chlapy v chalupě

03.03.2009 13:50 | Autor neznámý

Montmorency, vy jste to nečetl?:-)

03.03.2009 13:45 | Autor neznámý

Milý Georgi - mrzí mě hrozně, že jste si partie nemohli partie přehrávat on-line, ale pouze z databáze. Mrzí mě, že jsem on-line partie sledoval na monitoru vedle sebe, nestihal jsem po chybě napravovat a běhat do hracího sálu, abych partie opravoval podle tahů, mrzí mě že jsi plně celých jedenáct dní nemohl sledovat 16 on-line partií. Ale když jsem se rozhodl Ti tak omluvit, velice mě zajímá jestli jsi byl s ostatními ve člunu a co dělá milý pes Montogmery ( omlouvám se psovi - nevím jestli jsem ho jmenoval dobře)? :-)

03.03.2009 13:40 | Autor neznámý

Já jsem si svůj nick vybral proto, abych dráždil ty, ke kterým se ještě nedoneslo, že je demokracie. :-)

03.03.2009 13:34 | Autor neznámý

ja zde pisu jako anonym, aby nikdo nevedel, kdo jsem a nahodou mi nechtel rozbit drzku :)

03.03.2009 13:33 | Autor neznámý

... a jak můžete vědět, zda použité jméno i s příjmením není jen anonym?:-D

03.03.2009 13:04 | Autor neznámý

To Papay: Nevíte, bude ta omluva od pořadatelů za spackaný přenos, nebo né?

03.03.2009 12:51 | Autor neznámý

Oto, jestli jsi to ty, tak jsi mě rozesmál - podíval jsem se do databáze a porovnal slovo řadoví šachisté...Ti by měli být ale aktivní... :-D přeji Ti hezký den, vidím že sluníčko vylézá ven aby se na nás v plné kráse chechtalo...

03.03.2009 12:33 | Autor neznámý

Pro Petra Galušku a některé další se jako "postižená husa" ozvu: mrzí mě, že Vás štve, když v diskusi narazíte na anonymy. Mě zase mrzí, že je anonymita implicite brána jako nedostatek odvahy pisatele či ještě něco horšího. Domnívám se, že řada pisatelů má dobrý důvod, proč své jméno neuvádět a pokud ti pisatelé vystupují seriózně, nevidím jediný důvod, proč to nerespektovat. Já osobně zde v diskusi uvádím přezdívku, pod kterou hraji řadu let na sachy.sk a pokud server nezmění pravidla, budu to tak důsledně dělat i nadále. Proč? Protože se mimo jiné jednou za čas angažuju jako editor Šachového týdeníku a pokud bych tady diskutoval pod svým jménem, čelil bych tomu riziku, že můj soukromý názor, který zde vyjádřím pod jménem shodným v tiráži časopisu, bude některými čtenáři spojován se stanovisky týdeníku nebo dokonce Pražské šachové společnosti. Což by bylo samozřejmě zavádějící a ode mě vůči týdeníku nepříliš fér, protože své názory a jejich publikování opravdu s nikým nijak nekonzultuji. A psát za každým svým příspěvkem něco ve stylu "názor pisatele je jeho soukromý a nesouvisí s..." nepovažuji za příliš smysluplné. Takže ještě jednou: neznamená to, že si za svými názory nestojím, ale chci vyjádřit, že to jsou mé ryze privátní názory. Možná máte pocit, že jsem příliš úzkostlivý nebo hyperkorektní, myslete si o mých důvodech a přístupu co chcete, ale já si tento postoj ujasnil již předtím, než jsem na tento server napsal první komentář a stojím si za ním.

03.03.2009 12:22 | Autor neznámý

V počtu šachovnic bych tak velkou tragédii neviděl, ale odradilo mě prostě to, že jsem chvílemi nevěděl kdo s kým kde a co hraje, takový přenos je potom opravdu o nervy.

03.03.2009 12:14 | Autor neznámý

Ota V.: Já to chápu. Protože několik posledních přeborů nadávali účastníci tu na špatné ubytování, tu na špatnou stravu atpod. Tak si pořadatelé řekli bližší košile než kabát a zajistili super akci pro ty, co byli na místě. Na ostatní se vykašlali. Že se tím posunuli o 20 let dozadu jim nedošlo. Někdo to v minulé diskusi vtipně pojmenoval kulháním na 1 nebo druhou nohu. Petr G.: Lidé mohou mít mnoho důvodů, proč zůstávají v anonymitě, nemusí to být nutně zbabělost. Je to základní výsada internetových diskusí a pokud někdo ve virtuálním světě vystupuje pod svým obvyklým nickem, který se liší od jeho občanského jména používaného v reálném světě, není to nic, co by mělo ostatní štvát. Je mi milejší nějaký "španěl" nebo "apač", pokud píše slušně a racionálně, než někdo, kdo se sice podepíše, ale za to, co vypotí, by si měl nafackovat a do smrti se stydět. Ale o tom už se na nss debatilo několikrát...

03.03.2009 11:49 | Autor neznámý

Vážení, dovolím si z jiného soudku. Běží tady diskuse o docela důležitých věcech pro nás řadové šachisty. Docela mě štve, že se většina příspěvků ukrývá za nějaké přezdívky. Pochopil jsem, že se někteří znáte, ale zkuste se odhalit i nám .... Nebo je snad k dispozici seznam, rád bych ho měl. Za neznámé nepovažuji gmvoko, bolek a některé další. Anonymní názory jsou k ničemu. S pozdravem Petr Galuška, ŠK Dubňany

03.03.2009 10:29 | Autor neznámý

Obávám se, že pořadatelé a Svaz nepochopili, že on-line má velký význam jako důležitý servis pro řadové členy svazu. Skoro každý z nás měl na MČR někoho, komu držel palce a chtěl být u toho, i když bydlí daleko, musel chodit do práce či do školy. Proto si myslím, že fungující on-line na všech šachovnicích, tj. i přenosy partií průměrných juniorů, je pro členy svazu nesrovnatelně důležitější než raut. Nechápu, proč to pořadatelé a svazoví funkcionáři tak sveřepě bagatelizují. Nikdo jim neupírá, že MČR ve většině ostatních aspektů bylo zorganizováno úspěšně, za což jim patří dík. Jde však o to vzít na vědomí, že on-line je relativně nový, ale důležitý fenomén a poučit se z toho napříště.

03.03.2009 10:07 | Autor neznámý

Další slohové cvičení. V článku není zmíňka o on-linu, který nefungoval ani na těch osmi šachovnicích. Proč tuto evidentní chybu funkcionáři zamlžují? Asi mají nějaký důvod...

03.03.2009 10:01 | Autor neznámý

> bumbac: To se shodneme, však také píšu ve své poslední větě, že problémem bylo nepodání informací veřejnosti :-)

03.03.2009 09:59 | Autor neznámý

dobry den pane chrz. a nebylo by v takovem pripade lepsi to proste (nejlepe na svazovych strankach) takhle napsat a vysvetlit misto toho nez ty co na problemy upozorni osocovat? a taky mi nejde moc na rozum jak je mozne ze ja jako aktivni sachista, jsem se o tom, ze se kona mcr dovedel az na tomto serveru. prece propagace na svazovych strankach nemuze byt az takovy problem. jestlize letos probehl prebor tak, ze o tom nevedel nikdo z verejnosti, tak jak a na jakem zakladu chcete sehnat penize od sponzoru na pristi rok? to jim reknete, podivejte se vazeni nikdo o mcr nic nezverejnoval publicita byla nulova povedemost o teto akci zadna, prosim prispejte nam na dalsi rocnik??? prece se mam snazit delat takovou akci tak aby se vryla do povedomi nesachove verejnosti, protoze takto ziskate penize na dalsi rok uz mnohem lepe. to jak to bylo udelano bylo naprosto diletantske a nezodpovedne v pohledu na dalsi rocniky. je krasne slyset jak pekne byli prostory zamku a jak fungovali vip akce. ale smutne je ze VIP akce by meli byt hlavne o navazani kontaktu s pripadnymi sponzory, kteri se eventualne zajisti na pristi rok. takhle nevim na jakem zaklade chcete zajistit penize na dalsi rok oslovenim sponzoru. nic ve zlem, verim ze se lidi ze svazu snazi, nicmene bych doporucoval takovou akci planovat rok dopredu s tim ze oslovim samotne mesto ktere by eventualne prispelo. prece granty mest jsou urceny i pro tyto ucely. kazdopadne preji hodne uspechu v dalsim roce. ja sam se neradim k lidem kteri maji pocit ze vas muzou poucovat, verim ze svou praci se lide se svazu snazi odvest nejlepe jak umi, nicmene je treba si uvedomit ze kazda letosni akce ma primy dopad na kazdou akci pristi. s pozdravem

03.03.2009 09:53 | Autor neznámý

Lopezo: Ano, ať zodpovědní funkcionáři rozhodují podle svého nejlepšího svědomí, ale když už musí učinit nějaký úkrok stranou nebo zpět, tak ať to zveřejní! Nemusí to být tady, svaz má i svůj web. Proč se ale čeká, až jestli na to někdo poukáže a ani potom nikdo z organizátorů (tím spíš, že je jím samotný předseda svazu!) nemá odvahu přiznat chybu? Namísto toho napadají všechny kolem sebe a naprosto nesmyslně se vymlouvají prostřednictvím svého zástupce, na kterého neplatí embargo, které si sami sobě zadali, protože onen MUDr. (nebo Mudrc?) není ve VV. Když chtěli dělat online vlastními silami, měli si to předem vyzkoušet, a ne se to učit na nejdraží akci svazu. To je potom taková akce skutečnou výkladní skříní... :-(

03.03.2009 09:44 | Autor neznámý

Ten fiktivní článek je dost zavádějící. Připuštěním zájemce, který dopředu avizuje nesplnění konkurzních podmínek (to je jedno kolika) je na žalobu - pokud by existoval jiný zájemce, který by např. uměl za stejný nebo menší peníz zajistit online na 12 šachovnicích, jen neměl tu drzost se přihlásit, když věděl, že nesplní podmínky. Nebo tomu neříkejte konkurz a pak to budou jen nezávazné požadavky pro potenciální zájemce. Postup zvolený STK zkrátka nebyl férový (dnes je moderní říkat transparentní). A kdyby se do nového konkurzu nikdo nepřihlásil a STK by se nepodařilo žádného pořadatele ukecat, tak by zkrátka přebor nebyl. Byla by to určitě škoda, ale svět by se nezbořil a šachy by se hrát nepřestaly. A ještě by se ušetřilo. :-) Postupy by se vyřešily jinak, to není argument. A kde že je to prosím pěkně "velmi transparentně" uvedeno, jak se má naložit s těmi účelovými 260 tis. Kč? Rád bych si sám spočítal, proč má pořadatel vracet 15 tisíc...

03.03.2009 09:40 | Autor neznámý

Díky za informace Pavle. Obecně si myslím, že by měl být v této situaci vypsán nový konkurz s pozměněnými podmínkami. Pokud zde byl šibeniční termín, tak se domnívám, že rozhodnutí STK bylo správné. Problém byl tedy v tom, že se tato informace včas nedostala k přenosu chtivým divákům...