Vítězem IM Petr Neuman

23.08.2011 15:43 | Metalmex Open 2011

V neděli 21. srpna 2011 svým posledním kolem skončil sedmý ročník šachového turnaje Metalmex Open FIDE. Vítězem se stal IM Petr Neuman (2454, ŠK Zikuda Turnov) se sedmi body před FM Vladimírem Karlíkem (2268, Slavia Kroměříž) a Vlad...

V neděli 21. srpna 2011 svým posledním kolem skončil sedmý ročník šachového turnaje Metalmex Open FIDE. Vítězem se stal IM Petr Neuman (2454, ŠK Zikuda Turnov) se sedmi body před FM Vladimírem Karlíkem (2268, Slavia Kroměříž) a Vladimírem Vltavským (2219, ŠK Zikuda Turnov) – oba 6,5 bodu. Čtvrté místo nakonec obsadil druhý nejvýše nasazený hráč a šachový matador IM Ivan Hausner (2419, ŠK Mahrla Praha) se stejným bodovým ziskem, ale horším pomocným hodnocením. Na výsledkové listině zcela propadl další z titulovaných hráčů a vítěz druhého ročníku FM Josef Kopal (2253, ŠK Zikuda Turnov), který po sedmém kole bohužel z turnaje odstoupil, čímž obsadil až 27. místo se ziskem čtyř bodů. Nejlepším hráčem libereckého šachového klubu se stal Zdeněk Cakl (2099, TJ Desko Liberec) - se šesti body obsadil sedmé místo. Doplněny partie.

Nápad vytvořit pro soutěž speciální kategorii Skokan turnaje zřejmě vůbec nebyl špatný a přinesl v průběhu šachového klání nejedno překvapení. Konečným vítězem a Skokanem se stal Jan Zima (1804, ŠK Zikuda Turnov) se ziskem pěti bodů, který díky skvělému výkonu obsadil konečné 12. místo a vklínil se tak na výsledkové listině mezi hráče s osobním koeficientem o více než 200 bodů vyšším. Není bez zajímavosti, že na titul Skokana v průběhu turnaje silně aspiroval také liberecký Jindřich Kovář (1867, TJ Lokomotiva Liberec), který v sedmém kole na on-linu dokonce porazil FM Josefa Kopala a jeho Perfo překročilo hranici 2100 bodů!

Turnaj se hrál současně jako přebor jednotlivců Libereckého kraje, takže si IM Petr Neuman odnesl kromě absolutního vítězství také titul krajského přeborníka. Druhé místo v přeboru obsadil Vladimír Vltavský a třetí Jiří Kadeřábek (2205, TJ Jiskra Tanvald). V kategorii juniorů do 18 let zvítězil Aleš Suchomel a v kategorii do 20 let Zdeněk Krtouš ml. - oba se ziskem 5,5 bodu, oba TJ Desko Liberec. Kategorie juniorek a žen v rámci krajského přeboru bohužel zůstaly bez vítězek.

V souvislosti s účastí žen a dívek je nutno si postesknout. Na start libereckého turnaje totiž dorazila jediná příslušnice něžného pohlaví Lenka Šroubová (1804, TJ Košutka Plzeň). A že přijela opravdu z dálky, napovídá název domovského klubu. Organizátoři se proto rozhodli udělit jí navzdory nízkému věku cenu Nejlepší žena FIDE Openu.

Závěrem je třeba poděkovat sponzorům turnaje, společnostem Metalmex s.r.o. a Benox s.r.o. za hodnotný cenový fond a partnerskému Novoborskému šachovému serveru za zajištění on-line přenosů z prvních šesti šachovnic.