Líbilo se!?

10.05.2010 13:02 | MČR 2010

Poslední kapitola otevřeného mistrovství České republiky 2010, které se letos konalo v rámci šachového festivalu Ostravský koník, byla dopsána nedělním devátým kolem. O mužském přeborníkovi, kterého potřetí ve své kariéře vy...

Poslední kapitola otevřeného mistrovství České republiky 2010, které se letos konalo v rámci šachového festivalu Ostravský koník, byla dopsána nedělním devátým kolem. O mužském přeborníkovi, kterého potřetí ve své kariéře vybojoval David Navara, bylo rozhodnuto již po sobotním osmém kole, zbývalo tedy rozdělit stříbro a bronz. V ženském mistrovství byla situace dramatická až dokonce a titul přebornice si mohlo připsat při správné konstalaci z celkem deseti účastnic pět hráček. Shrňme tedy závěrečné dva dny divácky určitě interesantního mistrovství.

8. kolo

Pán první šachovnice David Navara přivítal tentokráte nasazenou dvojku turnaje Zbyňka Hráčka, který byl nucen čelit suverénovi mistrovství černými kameny. Na druhém stole se rozhořel souboj turnajové pětky Vlastimila Babuly a Jana Bernáška, který po výhře v sedmém kole nad Jirkou Štočkem mohl pomýšlet nejen na pěkné umístění, ale i na splnění velmistrovské normy. V tomto ohledu byl velice pikantní souboj klubových kolegů, kamarádů a v obou případech hráčů toužících po GM normě Pavla Šimáčka a Davida Kaňovského. Z výhry se nakonec radoval Pavel Šimáček, který bílými přetavil Maróczyho výstavbu v materiální výhodu dámy proti věži a lehké figuře. "Časová tíseň byla patrně příčinou nesprávné volby zahrát výměnu na f5 a přechod do koncovky, která se ukázala být pro černého špatná," uvedl Pavel Šimáček. Následný postup a-pěšce byl pro černého smrtelný. "Pavel byl v partii lepší a zvítězil zaslouženě," uznal po partii David Kaňovský.

Novopečený přeborník GM David Navara

Prvního výsledku, nerozhodného, jsme se na předních šachovnicích dočkali v partii Vítězslava Rašíka s Jirkou Štočkem. Výměnné manévry provázely bitvu na prvním stole už od dvanáctého tahu. Zjednodušení však nijak neulehčovalo Hráčkově černé pozici a opevněný jezdec na d5 byl chloubou bílé pozice. Pro mnohé zpočátku mlhavý plán bílého začínal mít stále více ostré kontury a prvotní pěšcové sevření černého královského křídla korunoval David Navara důrazným beranidlem 35.f5!, kterým završil svou nekompromisní pouť za titulem (8/8) a již kolo před koncem a stal se mistrem České republiky 2010.

Na šestém stole se zrodil také rezultativní výsledek v duelu Votava - Vokáč. Bílý rychle vyprodukoval útok na černého krále a Marek Vokáč při jeho obraně byl nucen odevzdat materiál. Bílé figury byly úspěšné i pod vedením Petra Háby, jehož soupeřem byl Eduard Meduna. V partii se ukázalo, jak je někdy dobré mít "eso v rukávu". "Možná se dostane této variantě trochu oživení," míní Petr Hába. V desátém tahu se jako hlavní hrává c4, avšak novoborský velmistr zvolil pokračování 10.Ve1, které ukázal Golubev v partii se Savchenkem v Bukurešti 1996. Jeho pokračování však Petr Hába záhy vylepšil tahem 14.De2 (Golubov: 14.Vxe6......) a černému začíná být při pomyšlení na plánovanou oběťi Jxf7 nebo Jxe6 hodně horko. Zde se pravděpodobně v partii lámal chleba. Eduard Meduna spotřeboval na 14.Db6 zhruba 50 minut, které v následně vzniklé nepříjemné koncovce jistě chyběly.

Vítězství nad Martinem Petrem si připsal republikový přeborník z roku 2007 Tomáš Polák, kterého tak výhra v osmém kole katapultovala do posledního kola na první stůl k duelu s Davidem Navarou. Nejdelší partii kola odehrál Vlastimil Babula, který bílými dotíral na Jana Bernáška, avšak bez úspěchu.

David Navara - Zbyněk Hráček (foto: Vladimír Jagr, fotogalerie: 8. kolo)

David Navara podepisuje na výstavě historie titulů mistů České republiky 1993 - 2009 své dva přebornické roky - 2004 a 2005. (foto: Vladimír Jagr, fotogalerie: 8. kolo)

Nejdelší souboj 8. kola Vlastimil Babula - Jan Bernášek sleduje hlavní rozhodčí Ladislav Palovský (foto: Vladimír Jagr, fotogalerie: 8. kolo)

9. kolo

Když někomu bohyně Caissa nadělí, měl by hráč možnost využít. Určitě bylo pro mnohé poněkud překvapivé, že se po deseti tazích v partii Jana Turnera s Vojtěchem Kovářem objevil remízový výsledek. Přitom Turner mohl usilovat o výhru a tím splění normy mezinárodního mistra. Jak už jsme informovali v předchozím článku, ohledně plnění norem si kalich hořkosti vypil až do dna Pavel Šimáček. Do posledního kola mu los nenadělil potřebného třetího velmistra a tak mohl myslet již "jen" na pěkné umístění. "To, že bych měl v posledním kole velmistra by ještě neznamenalo, že bych měl normu," pověděl v klidu Pavel Šimáček. V duelu s Janem Bernáškem, kterému naopak vítězství zaručovalo splění normy GM, se strhla jejich teoretická debata v moderním Benoni (systém tří pěšců), kterou spolu hráli již v Litomyšli. "Děkuji Jirkovi Kadlecovi za inspiraci k dnešní parii. Škoda, že mi to nepřineslo bod," posílá vzkaz na dálku Pavel Šimáček a popisuje nakonec remízovou partii: "Jednalo se o opravu partii z Litomyšle, kterou jsem s Honzou prohrál. V dnešní partii to vypadalo naopak, ale bílým našel úzkou cestičku k nerozhodnému výsledku."

V mužích uhrál jedinou normu (IM) Cyril Ponížil

Novopečený přeborník republiky David Navara, usilující v posledním kole o zdolání magické mety 9/9, zvolil černými proti Tomáši Polákovi výstavbu poloslovanské obrany dámského gambitu. Po šestnácti tazích zmizeli ze šachovnice střelci a začala úřadovat koňská jízda. Po pozičních šarvátkách i jezdci mizeli ze šachovnice a nic s konečným nerozhodným výsledkem nezměnil ani pohyb černého f-pěšce. David Navara tak zakončil své účinkování na mistrovství České republiky ziskem famózních 8,5 bodu.

Repete nedávného souboje na mistrovství Evropy jednotlivců si dali dobří známí Zbyněk Hráček s Vlastimilem Babulou. Na šachovnici vznikla ostrá varianta sicilské hry a dal se tušit otevřený boj. "Zbyněk hrál partii velmi energicky. Neviděl jsem bohužel na dálku jeho krásný tah Vf4, po kterém je vlastně hotovo," kometoval Vlastimil Babula. Na páté a šesté šachovnici se bojovalo, stejně jako v případě Honzy Bernáška, o velmistrovské normy. Vítězslav Rašík potřeboval naplno bodovat s Janem Votavou a Janu Krejčímu stál v cestě Petr Hába. Jelikož partie prvně jmenovaných dospěla k remíze ve třicátém tahu, na normu velmistrovskou Vítězslav Rašík nedosáhl. Pozice Krejčího s Hábou zhruba po třiceti tazích sice vykazovala redukovanější materiál, ale stále v sobě skrývala možnosti na trojvýsledek. Partie dospěla do remízové koncovky, kdy byl podepsán smír.

Normu WGM a bronz získala Kristýna Havlíková

Ženy - do posledního tahu

Po třech úvodních prohrách předvedla mohutný finiš ze zazdních pozic Petra Sochorová, která tak do posledního kola vstupovala se 4,5 body společně s Kristýnou Havlíkovou jako vedoucí hráčka ženského skupiny. Havlíkové stačila ke splnění normy WGM remíza, kterou záhy podepsala s Lubošem Roškem. Jelikož na sebe nenechala dlouho čekat ani remíza Petry Sochorové s Kulhánkem, byla v tu chvíli Kristýna Havlíková "průběžnou mistryní" a nastalo čekání, zda jí alesoň jedna z jejich možných ohrožitelek (Sikorová, Němcová a Čedíková) v případě výhry přeskočí. "Jsem nadšená, že se mi podařila uhrát norma WGM. Před začátkem jsem s tím nepočítala," sdělila hned po partii Kristýna Havlíková. Dostala ses průběžně na první místo, byla ses podívat, jak si holky stojí ve svých partiích? "Kouknout jsem byla, ale nijak to neřeším. Dopadne to jak má, hlavu si s tím teď nelámu."

Přebornice České republiky Kateřina Němcová

Zhruba po hodince přeci jenom došlo na střídání ve vedení. Katka Němcová přehrála Jaroslava Bureše a mohla bilancovat. "Kritická byla pro mě dvě úvodní kola, ze kterých se mi ze štěstím podařilo vydolovat jeden bod. S dalším průběhem jsem spokojená." Do konečného pořadí nakonec promluvila i Olga Sikorová, která získala celý bod v partii s Martinem Šklíbou. Pomocné hodnocení rozhodlo o konečném pořadí ženské části, titul přebornice získala Kateřina Němcová, stříbro má Olga Sikorová a bronz Kristýna Havlíková.

Ohlasy na otevřené MČR

Petr Hába: "Ze sportovního hlediska je uzavřený turnaj samozřejmě spravedlivější. Pro slabší hráče a diváky je zase výhodnější open. O účasti absolutní špičky však vzdycky rozhodují nabídnuté podmínky."
Vlastimil Babula: "Jedinou výtku bych měl k začátku partií. Určitě bych posunul hrací čas na 15.00. Jinak otevřené mistrovství je mimo jiné skvělou příležitostí pro naše juniory a další hráče, kteří nepatří do absolutní špičky, aby si zahráli s kvalitními hráči."
Pavel Šimáček: "S uzavřeným mistrovstvím se to nedá srovnávat, je to úplně jiný styl turnaje. Připomíná mi to trochu polofinále na Vysočině, akorát s kvalitnější účastí."
Michal Konopka: "Mistrovství v Ostravě považuji za velmi povedené jak po organizační stránce, tak i z hlediska hráčské kvality. Přínosné to bylo určitě i pro juniory. Z pohledu ženské reprezentace se situace okolo nominace poněkud vyjasnila, naopak u mužů se situace spíše zkomplikovala."

zleva: stříbrný Tomáš Polák, přeborník David Navara, který si právem vítězství užíval, bronzový Pavel Šimáček a devátý Jan Votava (foto: Vladimír Jagr, fotogalerie: Závěrečné vyhlášení)

Vyhodnocení ženského mistrovství (zleva): Kateřina Čedíková, Petra Sochorová, stříbrná Olga Sikorová, přebornice Kateřina Němcová, bronzová Kristýna Havlíková, Martina Folková a Tereza Olšarová. (foto: Vladimír Jagr, fotogalerie: Závěrečné vyhlášení)

FIDE Open Ostravský koník 2010

Rk.NameFEDRtgIClub/CityPts. TB1  TB2  TB3 Rp
1Matuszewski MichalPOL2308MKSz Rybnik7,542,055,020592332
2Pazderski ZiemowitPOL2230Zieloni Zielonka7,539,051,520422315
3FMČempel JaroslavCZE2285Slezan Opava7,043,054,520732293
4WIMBorošová ZuzanaSVK22187,041,552,520282211
5Orzechowski JacekPOL2283KSz SILESIA Raciborz7,040,551,520512271
6Rakús PavelCZE2132MSA Dolní Benešov7,040,052,019882324
7Očkay TomášCZE2140VOKD Poruba7,039,049,520372257
8Veselý MartinCZE2160TJ Mittal Ostrava7,038,549,020332253
9Bujnoch RadekCZE2132TJ ŠO Chrudim7,036,548,019192255
10Židek VáclavCZE2096VOKD Poruba6,544,056,021362302

Kompletní výsledky - FIDE Open

Partie

Odkazy

Ostravský koník 2010
MČR 2010 výsledky
MČR 2010 on-line přenos
MČR 2010 přehrát partie
MČR 2010 fotogalerie
FIDE Open výsledky
FIDE Open on-line přenos
FIDE Open přehrát partie
19x 3298x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat
11.05.2010 11:24 | Autor neznámý

pravě teď :)

11.05.2010 10:20 | Autor neznámý

A kdy bude zbytek partií z posledního kola?

11.05.2010 10:10 | Autor neznámý

Z hlavy vím Slovensko, které se hraje v červenci jako Open (viz levý sloupek), Poláci napodzim zkoušeli švýcar pro 24 účastníků - byl rovněž velmi dobře obsazen.

Letošní turnaj byl levnější pro ŠSČR (z hlediska dotace), pro pořadatele byl určitě dražší než třeba ten loňský v Děčíně. Je potřeba si uvědomit, že úspěch tohoto MČR není tolik závislý na formátu openu, jako na pořadateli, který sehnal dostatek prostředků, aby sehnal v podstatě kompletní špičku.

11.05.2010 09:37 | Autor neznámý

Byl jsem jako divák u on-line velmi spokojený, dokonce jsem někdy žehral, že zajímavých partií je najednou moc a člověk je nestačí sledovat (natož nad nimi přemýšlet!) Turnaj byl především velmi užitečný pro mládež - která by se do uzatvřeného turnaje jen těžko dostala v tak velkém počtu. Pokud je pravda, že letošní Open MČR byl levnější než dřívější uzavřené turnaje, pak  bych plédoval pro to, aby toto schéma bylo zachováno. A ještě dotaz k poučeným: Jak se hrají mistrovství jednotlivců ve srovnatelném okolí: Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rakousko,...?

 

11.05.2010 09:33 | Autor neznámý

Přesně tak, pro určení pořadí mezi ženami to není ideální formát, ale co se týče získávání zkušeností, je to ideální příležitost. Ale ať se vyjádří účastnice osobně, jestli se jim to zamlouvalo, nebo by radši chtěly uzavřenou formu.

11.05.2010 08:29 | Autor neznámý

Ad) B-H a určení pořadí žen: 

Jistě, vědělo se,  že pro určení pořadí v kat. žen to ideální není turnaj. Přínos však jiný velký, že ženy hrály silný turnaj. S tím B-H a středním B-H. Samozřejmě ani se třeba nestřetly je to o náhodě. Ale B-H má také svojí vypovídací hodnotu, jak silný turnaj hrály ženy resp. hráli účastníci. Když se seřadily  v jedné bodové skupině, tak řekněme srovnatelný se srovnatelným výsledkem a pořadí je tím velice těsné. Naopak, kdyby první měla o půlku více a o devět bodů B-H méně, dalo by se hovořit o trošku nezaslouženém štěstí. Mrkněte na posledního v bodové skupině a na prvního v další. Kdo byl opravdu výkonostně úspěšnější ? U mužů ve třetí desítce je to jedno, kdyby takto vyhrála o půlbod mistryně žen (druhá hned za ní s o 9 vyšším BH), bylo by to možná méně spravedlivé, než když na B-H se stejným počtem bodů. Nejsem-li na turnaji a podívám se letmo na tabulku, tak mne u našich hráčů (krom případných medailí) pak zajímá B-H a tím vidím, kde se během  turnaje pohybovali (na špici či na chvostě) a jak úspěšně hráli.   Samozřejmě obdobně se můžeme podívat na  elo-perform, ale to vypovídá o síle soupeřů před turnajem, zatímco B-H o síle soupeřů v turnaji.

11.05.2010 08:04 | Autor neznámý

Byl jsem spokojen s prací pana Boleslava Petra, byl to profesionální výkon. Těším se na blog pana Davida Navary k mistrovství ČR.

10.05.2010 22:52 | Autor neznámý

To máš Honzo pravdu, ale zkoušela se už i čistě ženská tabulka a dtto+ play-off a taky to nebylo úplně ono. Je to samozřejmě hodně loterie, ale panuje kolem toho příjemná herní atmosféra. Analogicky na silném openu Teplice jsme my registrovaní v Ústeckém kraji v roli žen, o přeborníkovi rozhodují partie s cizími velmistry plus různé náhody a je to nekonečně zábavnější než šmrdlat tabulku lidí, co se navíc notoricky znají...

10.05.2010 18:50 | Autor neznámý

Dovolil bych si narušit pozitivní chór jednou mírně kritickou poznámkou. Přijde mi problematické stanovovat pořadí v ženské kategorii na základě výsledku ve smíšeném švýcaru. Všechny tři medailistky skončily na 5 bodech, 1. a 2. místo dělil jeden bod středního Buchholzu, 2. a 3. dokonce půlbod. Když to mírně přeženu, je to stejně spravedlivé, jako si o těch 15, 10 a 7 tisíc tahat sirky, takový vliv náhody to je.

10.05.2010 18:26 | Autor neznámý

gratuluji též vítězům MČR mužů i žen

10.05.2010 17:26 | Autor neznámý

Lonsky b turnaj v Pardubicich zapocitan nebyl a v propozicich turnaje to take neni uvedeno, tak se ptam, jestli se nekdo neptal poradatele.

10.05.2010 17:22 | Autor neznámý

Určitě bude započítaný na LOK, vždyť více než 50% hráčů FIDE elo nemělo...

10.05.2010 17:04 | Autor neznámý

Navíte někdo, jestli byl Fide open počítán i na LOK ČR?

10.05.2010 15:31 | Autor neznámý

Myslím, že to byl dobrý nápad a dobře realizovaný. Je rovněž dobře, že to nebyl úplný open, ale účast byla omezena jak ratingem (2200, ženy 2100), tak počtem vyjímek z tohoto omezení (do 10%), aby z toho nebyla úplná bramboračka.

Teoreticky kvalifikovaných bylo asi 350-400, rozvíjel jsem u snídaně svou hypotetickou vizi, jak by bylo krásně šílené, kdyby přijeli všichni. GM Polák namítl, že pak by bylo málo soubojů špičky dle nasazení. To je pravda, takže i počet přihlášených se ukázal jako ideální.

10.05.2010 15:31 | Autor neznámý

Jak je vidět, tak v ČR v ženské kategorii vládne mládí, což je jenom dobře...
Velká GRATULACE jak Davidovi Navarovi, tak též Kátě Němcové!!!

10.05.2010 14:45 | Autor neznámý

 No nevím, jestli jen z pohledu profíka. Hrát 9 - ti denní turnaj, z toho 5x po práci, při představě, že budu končit mezi 19,30 - 20,30 +- , pak cesta domů a ráno do práce na 6 či 7ranní....?! Tak možná jednou, 2x během turnaje, ale jinak chybí čas na regeneraci. Pokud ovšem jeden neregeneruje v práci. Taková hra pak za moc nestojí, je to jen honička. Mám osobně vyzkoušeno.

10.05.2010 14:05 | Autor neznámý

K času: podle mě má Babula pravdu z pohledu profíka, který si přijel do Ostravy zahrát. Druhou věcí je, že od 15 hodin by nemohlo hrát x lidí z okolí, kteří hrajou turnaj po práci a na 15. hodinu by nestíhali (a je neúnosné, aby B turnaj začal později než A, nedovedu si představit, že profíci hrají a během to se amatéři trousí do sálu)

10.05.2010 13:48 | Autor neznámý

Byl to perfektní turnaj, podstatně zajímavější než veškeré uzavřené přebory ČR.Samozřejmě první místo bylo díky super hře Davida jasné poměrně rychle-ale zbytek se bojovalo až do konce.A pokud si člověk uvědomí, že náklady na poslední uzavřené mistrovství ČR byly pokud se nepletu dvojnásobné a turnaj nebyl zdaleka tak zajímavý...Jinak na příkladu Davida je vidět kdo umí, tak se openů nemusí bát...

 

 

 

10.05.2010 13:31 | Autor neznámý

Na sugestivní otázku sugestivní iodpověď - líbilo!

Nejvíce se mi líbilo, že i já jsem se (teoreticky, prakticky to nehrozilo) mohl stát mistrem republiky. Davídek byl nepřekonatelný a pořadí za ním bylo víceméně dílem náhody - tady bych čekal větší lauf od Hráčka a dalších zkušených. Ale globálně vzato si všichni určitě dobře zahráli, šanci měli i mladí a ženy (oddělené kategorie nemusím, to jsou turnaje o ničem), takže formát openu mohu jen doporučit