Prague Chess Festival

Sobota se blíží...

09.10.2008 07:10 | Fejfarův memoriál 2008

Tuto sobotu se v jídelně novoborského Crystalexu koná již 32. ročník bleskového turnaje Fejfarův memoriál. V této upoutávce se dozvíte podrobnosti z propozic a z přípravy turnaje, předběžnou startovní listinu, detaily dopravního sp...

Tuto sobotu se v jídelně novoborského Crystalexu koná již 32. ročník bleskového turnaje Fejfarův memoriál. V této upoutávce se dozvíte podrobnosti z propozic a z přípravy turnaje, předběžnou startovní listinu, detaily dopravního spojení a další informace důležité především pro ty, kteří by k nám chtěli zajet. Doufáme, že mezi ně patříte i Vy! Řádné přihlášení je možné do pátku do 18:00.

Vloni jsme po mnoha letech obnovili tradici velkého bleskového turnaje v Novém Boru. Ač se domníváme, že nabídka turnajů dnes již spíše převyšuje poptávku, „Fejfarák“ se za 30 předchozích ročníků stal na severu Čech, ale místy i dále, pojmem a řada pamětníků se dožadovala obnovení tradice. Slovo dalo slovo, i nové vedení Crystalexu bylo myšlence nakloněno, a tak jsme se vloni po letech opět sešli. Pravda, 60 hráčů je méně něž polovina z dob největší slávy, ale tenkrát také nebyly 3 turnaje každý víkend.

Loňský vítěz IM Přibyl v souboji s Petrem Kučerou ml. Za nimi duel mistrů FIDE Kučery st. a Paganika. (autor: Martin Chrz, zdroj: www.ortenix.cz)

Letošní ročník vznikal poněkud obtížněji. Vše bylo předběžně domluveno, dostali jsme grant od města Nový Bor, turnaj zasponzorovala i společnost Aktivit s.r.o. a vše bylo na nejlepší cestě. Tedy pouze do té doby, než se ukázalo, jak vážné finanční problémy Crystalex má a že by se také mohlo stát, že v jídelně nepoběží elektrický proud, protože dluhy za elektřinu dosahují astronomické výše. Sehnali jsme sice poměrně rychle ještě záložní řešení – jídelnu místní základní školy – ale do poslední chvíle jsme čekali, zda to s Crystalexem jen přece nedopadne lépe – a měli nakonec štěstí.

Ředitel turnaje Ing.Miloš Koudelka

Čili v sobotu jste všichni zváni na tradiční místo - do jídelny Crystalexu. Prezence trvá do 9:00, samotné zahájení 1. kola je pak naplánováno na 9:30. Kdo tuší zradu veřejné dopravy, nechť si raději rovnou poznamená číslo na ředitele turnaje Ing. Miloše Koudelku (732525361), aby byl nalosován pokud bude mít zpoždění. Hlavní budovu Crystalexu najdete na této mapce pod číslem 1. Jídelna je nejbližší budova východním směrem (aby jste viděli budovy, musíte si mapu přiblížit (+) na zipu v pravé části mapy). Tuto velikost jsem zvolil kvůli všem přijíždějícím po E442 od Děčína (či od Liberce pokud nevyužijí možnosti první odbočky na Nový Bor – č. 268) – v tom žlutém uzlu se totiž budují nové kruhové objezdy a přímá cesta po hlavní ke Crystalexu je zavřená. Vydejte se po silnici č. 9 na Českou Lípu a pak první možnou odbočkou doleva (je vidět kousek pod nejnižší devítkou). Po té dojedete až k véčku nedaleko stadionu – tam se vydáte do levé vidličky a po dlouhé rovině projedete kolem vlakového nádraží, až dorazíte na téčko – ulici B. Egermanna. Tam doleva, hned přes koleje (vpravo vidíte autobusové nádraží a za ním divadlo) a zhruba naproti Penny Marketu to na levé straně silnice je. Pozorným čtenářům neušlo, že z obou nádraží to není daleko. Vybrané spoje: Liberec, AN 8:15; ÚL, vl.n. 7:27; Pha, Holeš. 7:00; HK: vl.n. 5:08…

Až tedy úspěšně dorazíte, čeká Vás hned u dveří jídelny (je to nejprve po schodech nahoru) prezence, kde krom startovného (50,- Kč, žáci 1993 a ml. zdarma; nepřihlášení a neregistrovaní +20,- Kč), budeme chtít vědět, které ze dvou připravených jídel (za cca. 55,- Kč), byste chtěli uvařit k obědu. Výběr bude pravděpodobně stejný jako vloni – obligátní řízek či vepřo-knedlo-zelo. Vegetariáni, vegani, makrobiotici a alergici nechť si raději vezmou svačinu, v bufetu lze najít všechno možné, ale byli bychom neradi, kdybbyste u nás trpěli hlady (žízeň hasit dovedeme). Dále se při prezentaci tradičně rozdávali skleničky s logem turnaje, ty nám ale letos vzhledem ke komplikacím s finančním postavením sklárny nevyšly:-(. Prvním 40 přihlášeným můžeme pouze nabídnout 1ks z loňského ročníku. Příští ročník se budeme snažit tuto tradici opět obnovit, omlouváme se všem sběratelům této trofeje! Nicméně u prezentace Vás čeká ještě jedna povinnost – umístění Vámi doneseného šachového materiálu (hlavně pozor aby hodiny fungovaly!).

Pak už budeme moci dát programu Swiss Manager pokyn k nalosování úvodního kola a zahájíme hru. Jedná se o klasické bleskovky, kdy má každý hráč pouze 5 minut na celou partii a nemožný tah prohrává. Na řádný průběh všech 19 kol budu z pozice hlavního rozhodčího dohlížet, stejně jako vloni, já (mnohem raději bych ale sám hrál – výzva pro rozhodčí – na odměnu přidám rád i ze svého!:-), program bude obsluhovat osvědčený Bolek. Doufám, že vše půjde hladce, kdo by měl nějaké nejasnosti ohledně pravidel, může se požádat o vysvětlení rozhodčího 1. třídy Jana Malce v tomto článku.

Bolek u počítače, u tiskárny pomocný rozhodčí a žák V. Fejfara Václav Bartoš a moje nenechavá ruka. (autor: Martin Chrz, zdroj: www.ortenix.cz)

A kdo že je zatím papírovým favoritem turnaje? Přihlášen k obhajobě dosud není loňský vítěz IM Josef Přibyl z Holdie Praha. Pracovní zaneprázdněnost nedovolí účast ani loňskému 2. místu – našemu FM Petru Kučerovi. Zřejmě se tedy čeká právě na Vás! Aktuální seznam přihlášených najdete dole v odkazech (ráno bude ještě značně neaktuální, protože přihlášky přijímá p. Koudelka, zatímco seznam jsem tvořil já).

Po turnaji nás čeká ještě oblíbený závěrečný ceremoniál s předáváním cen. Šanci na prémii 100,- Kč má i ten poslední – stačí, aby jeho umístění bylo dělitelné deseti. Máte pak vidět to taktizování na zadních stolech:-). I na předních stolech se vloni rozhodovalo až v posledním kole – pro vítěze je připravena hlavní cena ve výši 2.000,- Kč , druhé místo bere 1.500,- Kč a bronzový stupínek je hodnocen 1.000,- Kč . Finanční ceny jsme letos připravili až do 10. místa – 800,- Kč, 700,- Kč, 600,- Kč, 500,-Kč, 400,- Kč, 300,- Kč a 200,- Kč pro desátého. Nebude chybět ani několik věcných cen pro další v pořadí. Vloni jsme předávali i cenu Fair-play, tak na to myslete při samotném turnaji :-).

A tím jsme se dostali až k samotnému závěru turnaje i tohoto článku. Po sbalení (vlastního) materiálu, následuje většinou cesta domů. Já bych si Vás dovolil ještě upozornit na Restaurant Ajeto, kde můžete krom vynikající kuchyně sledovat při práci i mistry skláře a večer pak na koncert skvělého kytaristy a písničkáře Xaviera Baumaxy v České Lípě, kam se chystám já:-).

Odkazy:

propozice
Startovní listina
Reportáž 2007
Fotogalerie 2007
Ubytování v Novém Boru
23x 719x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (23) Aktualizovat
11.10.2008 20:10 | Autor neznámý

Ano, jak píše Viktor, nebudu se vyjadřovat k funkcionářským problémům zde v diskuzi. Navíc nejsem od února předsedou STK ani podepsán pod G-P; To je taková nepřímá odpověď Vojtovi, zároveň jediná a poslední k funkcionářským záležitostem.

11.10.2008 19:20 | Autor neznámý

Pod odkazem na Startovní listinu najdete komplet výsledky.
Vojta - Přečti si, prosím, poslední zápis z VV - tam kde se píše, že s p. Plátem se bude komunikovat výhradně prostřednictvím doporučené pošty, tam je i zákaz pro funkcionáře, psát oficiality na šach. servery (píše se sice urážlivé, ale nepočítej, že v těchto diskusích něco oficiálního protlačíš) - ale vědět jsi dal, třeba se zase pohnou ledy).

11.10.2008 18:30 | Autor neznámý

Děkuji pořadatelům za příjemný turnaj,myslím,že jsme se dobře pobavili,a kupodivu nebyl řešen žádný spor.Kvantita účastníků byla nahrazena kvalitou :-).I já Pavlovi Ch. přeji ve Vietnamu hodně úspěchů s jeho svěřenci,a jeho poznámku beru shovívavě,já byl ten večer doma nejdříve (pro mne nezvykle) ze všech šachistů,co ten den večer byli na šachách :-))

11.10.2008 17:23 | Autor neznámý

šotek:pan Ciprys je místopředseda STK.

11.10.2008 17:18 | Autor neznámý

Vím,jde o maličkost,ale pořádek dělá přátele.

11.10.2008 17:17 | Autor neznámý

Pane Chrz,zdravím Vás.Před dvěma lety jsem vyhrál turnaj v Břeclavi a jelikož do té doby nebyl vyroben pohár,poslal mi jej pan Ciprys(předseda STK)po vyrobení poháru.Letos jsem vyhrál Grand-Prix ČR v rapid šachu v mužích i juniorech a kromě finanční ceny,jsem měl být odměněn poháry za obě kategorie.Několikrát Vám táta psal,neozval jste se.Chci jen vědět,zda mi poháry někdy vůbec pošlete.Hodně štěstí s Honzou ve Vietnamu.

11.10.2008 08:47 | Autor neznámý

Moc rád bych si zahrál i letos, vždyť jsem od svých 12 let, tehdy, kdy memoriál byl, snad nechyběl. Proto jsem se původně přihlásil i letos. Vzhledem k tomu, že odlétám příští týden jako trenér na MS do Vietnamu, mám teď jiné povinosti a sobotu potřebuji, nesvědomité ode mne by bylo hrát. Zdravím všechny účastníky, přeji hodně úspěchů; Viktore, Zdeňkovi vyřiď, že jedinou omluvou jeho je, že to psal po návštěvě "restauračního tréninku" (příště by si měl v ten čas sám registraci omezit).

11.10.2008 07:49 | Autor neznámý

Měl jsem chut jet tento turnaj vyhrát.Ale do Nového Boru je to moc daleko a není tam vhodný spoj.Snad za rok.Hodně štěstí hráčům z Děčína i ostatním.

11.10.2008 07:18 | Autor neznámý

Tak ta slova o bezproblémových hráčích stahuji a odvolávám ....:-(

10.10.2008 22:42 | Autor neznámý

P.s. Jo a lístky na koncert jsem nesehnal - volal jsem jim do Lípy, zda mám přijet na předprodej, zda budou a byl jsem ujištěn, že v pohodě. Hned jsem vyrazil a když jsem byl před značkou Lípy, volal mi týpek zpátky, že mu právě oznámili z pokladny, že všechny lístky z předprodeje jsou vyprodány, šanci mají už jen ti, kteří dorazí zítra do klubu časně - obávám se, že i druhá padesátka lístků tam zmizí velmi rychle, takže volím raději jiný program...:-(

10.10.2008 22:37 | Autor neznámý

I my jsme potrénovali, ukázalo se, že bychom se měli hlavně pořádně vyspat:-). Mě se to ovšem asi opět nepodaří...Nicméně Honza Vrána ukázal své kvality a s přehledem zvítězil. Není už ale nejvýše nasazeným, tím je nyní Jiří Gregor. Z dalších adeptů na finanční ceny přibyli Petr Kučera ml. a Melich. Jinak Pavel je v tom trochu nevinně, oficiální přihlášku neposílal, jen se před tím zmiňoval, že by z Ústí dorazili...

10.10.2008 20:38 | Autor neznámý

Takže souboj Novoborský-Děčín? No dobrá,potrénovali jsme večer,jsme připraveni :-).O Pavlovi Chrzovi škoda mluvit,ten se také objednává,a vzápětí přeobjednává ,skoro jak hnědočeši :-))

10.10.2008 14:20 | Autor neznámý

Právě jsem rozeslal klubový zpravodaj - večer se hrají pouze 2 partie oddíláku B, ostatní pilně trénují na Fejfarák. Kdyby tu už náhodou byl i někdo další, je vítán - můj mobil 739 206 880.

10.10.2008 14:18 | Autor neznámý

Tomáš - kdepak, měl hlavně kliku, protože jsem nehrál:-)).

10.10.2008 14:18 | Autor neznámý

Lájolend - Pojedu odpo nejspíš do Lípy, chtěl bych se stavit i pro lístky na Xaviho, je jich málo. To kdybys nějaké chtěl (mohu Vás tam v sobotu pak hodit, mám v autě ještě 5 míst:-).

10.10.2008 14:18 | Autor neznámý

27/27 ... byl přísný, ale spravedlivý

10.10.2008 14:00 | Autor neznámý

tsss :o) budeš plakat

10.10.2008 13:51 | Autor neznámý

Tak IM Přibyl se omluvil, je v zahraničí. Novým koněm je Honza Vrána, ten nezískal 100% pouze v klubovém blicáku, ale třbea i 27/27 v posledním krajském přeboru...Omluvil se i Pavel Chrz, potřebuje volný den před odletem do Vietnamu na MS mládeže. Dostalo se ke mně pár dalších přihlášek, startovní listina doplněna (a něco má snad ještě p. Koudelka). Přemluvit ke hře se nechám moc rád, uvidíme:-). Lájolend je naštěstí poslední, s kým bych mohl ztratit byť jen půlku:-).

10.10.2008 11:47 | Autor neznámý

Viktore prosím hraj! chci tvůj skalp :o)) a nebojte se, stejně to vyhraju já :o)

10.10.2008 10:24 | Autor neznámý

Já bych prosil skleničku třeba dodatečně (to by snad neměl být problém),ale sklárny moc časů nemají,slyšel jsem jen 3 měsíce :-). Viktore,myslím,že můžete klidně hrát,ze startovního pole nevidím konfliktní hráče,a takový Jindřich (či zvolená hráčská komise) to klidně ukočíruje.A tomu favoritu to jedeme trochu ztížit :-).

10.10.2008 08:46 | Autor neznámý

Vzhledem k tomu, že v startovní listině jsem poslední, byla by to kuriozitka hodná zápisu do Guinesovy knihy rekordů, kdybych vyhrál. Protože zázraky se nedějí, budeme spoléhat na Honzu O., že potvrdí roli favorita.

09.10.2008 21:42 | Autor neznámý

Jj, žádný rozhodčí se nehlásí, bude to na Tobě, Oto:-). Přišly nějaké další přihlášky, doplním seznam (tak za hodinu).

09.10.2008 14:53 | Autor neznámý

Škoda, že Viktor nemůže hrát. Vzhledem k jeho excelentní formě (v posledním klubovém bleskáči vyhrál bez ztráty kytičky) jsme se mohli konečně dočkat domácího vítěze.